verscheurd land Citaten" Een vals en verwrongen beeld NOORD-VIETNAM. REFORMATORISCH DAGBLAD pagina 6 Maandag vond in Saigon de eerste bijeenkomst plaats van de internationale controlecommissie. De belangrijkste functie van dit orgaan, gecreëerd in para graaf 18 van de in Parijs getekende overeenkomst, is toezicht te houden op het staakt-het-vuren. De bedoeling is dat de 160 leden van deze commissie, bestaan de uit een evenredig aantal Hongaren, Indonesiërs, Polen en Canadezen, verslag zullen uitbrengen over eventuele schendingen van het bestand. De door de par- tijen gemelde schendingen zullen onderzocht worden en de commissie zal hier over rapporteren. Om tot een conclusie te komen is echter een „eenstemmige" uitspraak nodig. Tijdens de eerste 48 uur na het in gaan van het staakt-het-vuren vonden er reeds niet minder dan 480 schendin- ge plaats, kwam kwamen het niet ge ringe aantal van 1000 communisten en 800 Zuidvietnamese soldaten om het le ven. Alleen al deze clausule maakt het aan de wereld wel duidelijk van hoe weinig waarde de Parijse overeenkomst eigenlijk is voor het Zuidvietnamese volk zelf. Indien er iets bereikt is dan ia het misschien een „papieren vrede" Zol zij ooit een bestemming vin den op deze eindeloze lange weg? die de Verenigde Staten in staat stelt zonder gezichtsverlies zijn troepen te rug te trekken en de gevangen geno men piloten weer met hun families te herenigen. MENING President Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam meende maandag dan ook, zeker niet ten onrechte, te moeten verklaren: „Zodra alle Amerikaanse troepen zich zullen hebben terugge trokken, is een bloedbad niet te verwij den. Daarna zullen de communisten ons onderwerpen. Men moet Noord-Viet- woorden zijn hier overbodig nam niet vertrouwen als het zegt geen communistische regering in Zuid-Viet- nam te wensen en Zuid-Vietnam niet te willen overheersenDe Noordvietna- mezen herhalen dat alleen maar om de Amerikanen gerust te stellen die vrezen dat er hier een bloedbad zal ontstaan. Ik verwacht tot de laatste kogel te moeten vechten, waarna de communis ten ons zullen overspoelen. Hierover bestaat geen enkele twijfel. Toen de Fransen ons in 1954 in de steek lieten viel de helft van Vietnam In commu nistische handen. Als de Amerikanen hetzelfde doen als de Fransen dan zal de andere helft van ons land hetzelfde lot ondergaan. Als een land zich niet kan verzetten tegen een invasie kan het zich slechts in een invasie schiken". Hoe dramatisch een dergelijke uit spraak ook mag klinken, zij bevat een grote kern van waarheid. Het hoofd van de Canadese delegatie die in de controlecommissie is vertegenwoordigd, zei tegen journalisten in Saigon: „Wij zijn hier voor controle op een wapen stilstand. Er is hier echter blijkbaar in het geheel geen bestand". Het vele dat er in de afgelopen tijd over Vietnam geschreven is, heeft, naar wij menen, soms niet al te verhelde rend gewerkt. De linkse (gesubsidieer de) pers heeft niets nagelaten om het communistische standpunt in een zo goed mogelijk daglicht te stellen. Hier bij ondersteund door de nodige demon straties die een zogenaamde spontane uiting van de bij het Nederlandse volk levende gevoelens moesten beklemto nen. Wij in ons dagblad hebben ge tracht een zo objectief mogelijk beeld te geven (voor zover dit ooit mogelijk is) door de standpunten van beide par tijen regelmatig tegenover li ka ar te stellen. KLEL'R Hierbij natuurlijk op het Zuidvietna mese standpunt (en het Amerikaanse) iets meer de nadruk leggend. Het is immers dit deel van het zo zwaar ge teisterde land dat het meest te lijden heeft. Zijn de communisten immers niet de agressors? Nu een z.g. wapenstil stand is bereikt geloven wij dat het juist is een momentopname te maken van de huidige stand van zaken met een verwijzing naar de achtergronden. Mocht een nieuw bloedig hoofdstuk aan deze lange geschiedenis toegevoegd worden dan heeft men hierdoor zeker een beter aanknopingspunt. Temeer daar wij van mening zijn „kwestie Vietnam" niet alleen grote in vloed heeft gehad op de internationale politiek, maar zeker ook in de toekomst nog zal hebben. Dit ondanks het feit dat de grote „machtsblokken" zullen trachten In- do-China op de achtergrond te houden, door het nu een „intern-conflict" te noemen waar de grote mogendheden, Engeland, Frankrijk, Rood-China dan met grote bezorgdheid kennis van kun nen nemen. FEITEN Wat zijn nu de feiten, zonder enige franje: VIETNAM, begrensd in het oos ten en zuiden door de Chinese zee, in het westen door Laos en Cambodja en in het noorden door China, werd gedu rende 1000 jaar geregeerd door China. Het vormde samen met Laos en Cam bodja Frans Indo-China. De Franse heerschappij begon in de negentiende eeuw, maar werd tijdens de tweede wereldoorlog onderbroken door de Ja panse bezetting. Een ONAFHANKELIJKE repu bliek Vietnam wordt gevormd op 2 sep tember 1945 met de communistische Ho Tsji Minh als president. Een jaar later breken er vijandelijkheden uit tussen de Fransen en deze „Viet-Minh". Dit was het begin van de Frans-Indochine- se oorlog. Op 14 JUNI 1949 wordt de staat Vietnam gesticht, maar de conflicten tussen de Fransen en de communisten onder leiding van Ho Tsji Minh duren voort. EIND 1950 komen de Amerika nen in het beeld. Zij ondertekenen op 23 december een verdrag van weder zijdse militaire bijstand met Frankrijk, Vietnam, Cambodja en Laos. Op ZEVEN SEPTEMBER van het volgende jaar sluit Washington een overeenkomst met de nationalistische regering voor rechtstreekse economi sche hulp. 7 MEI 1953 is een gedenkwaardi ge dag voor de communisten. De Viet Minh onder leiding van generaal Vo Nguyen Giap verslaat het Franse leger in de vesting Dien Bien Phu. Door deze overwinning is het lot van de nationa listen bezegeld en nemen de communis ten de zeggenschap over Noord-Viet- Het hieropvolgende akkoord var GENEVE schept duidelijkheid wat be treft welke van de partijen het nu vooi het zeggen hebben in de verschillende gebieden. Deelnemers aan de conferen tie waren: Engeland, Sovjet-Unie, Frankrijk, Verenigde Staten, Rood-Chi- Cambodja, Laos, Nationalistisch Vietnam en het Viet Minh-bewind. Het belangrijkste besluit van deze confe rentie was dat: a. Hét land in twee delen, gesplitst zou worden, met als grens de rivier 17Hai, ter hoogte van de 17 e breedtegraad, b. Een volksstem ming over de staatkundige toekomst van de twee delen zou moeten beslis sen. Deze verkiezingen die voor 20 juli 1956 zouden moeten plaats vinden moesten onder controle staan van een internationale commissie. Lid hiervan waren Canada, India en Polen. Ook zouden Noord- en Zuid-Vietnam hun eigen troepen terugtrekken tot binnen het eigen grondgebied. '•Van deze overeenkomst is NIETS 3E0EMtL.2oNE- GOLf.v.SlAh Meer dan een miljoen van hen vluchtte, alles achterlatend, voor het communistische geweld in het noorden van Vietnam terechtgekomen. De Verenigde Staten en Zuid-Vietnam weigerden het ak koord te tekenen, daar naar hun me ning er niet genoeg waarborgen waren om de vrijheid van het Vietnamese volk te waarborgen. Doordat de op her enigingsverkiezingen gerichte slotclau- sule van de Geneefse akkoorden nooit werd uitgevoerd ontstonden er dus in feite twee Vïetnams. 6 Op een januari 1956 zag de toe stand er dan ook als volgt uit: NOORD-VIETNAM. Het communisti sche Viet Minh-regime oefent formeel de macht uit in het noorden boven de zeventiende breedtegraad. Gesteund door Rusland en Rood-China heeft Ho Tsji Min hier de touwtjes stevig in handen. Meer dan een miljoen vluchte lingen hebben het gebied hier verlaten om zich in het zuiden te vestigen. ZUID-VIETNAM. Ngo Din Diem oefent in dit gebied de macht uit en heeft een republiek uitgeroepen. Hij ontvangt steun van de Amerikanen. Militaire adviseurs worden door Wa shington beschikbaar gesteld om het Zuidvietnamese leger op te leiden. Spo radische aanvallen van communistische guerrilla's vinden plaats. De eerste aan vallen worden nog omschreven als „on geregeldheden van bandietengroepen". Een Frans diplomaat die jaren lang in Indo-China vertoefd had beschreef ons de situatie op dat ogenblik als volgt: „Het toneel was opgezet, de voorstelling kon beginnen". Dit meisje zal de toekomst zon der haar vader moeten tegemoetzien. Hij offerde zich, zodat zij in vrijheid zal kunnen leven "XUID-VIETNAM V Comim- bezet. qEBiED. WOENSDAG 31 JANUARI 1973 Een spoor van bloed en tranen markeert de wereldgeschiedenis. Vanaf het begin der schepping, toen Kain Abel doodsloeg tot op de hui dige tijd zien we de verwoestende krachten in Gods schepping zich openbaren. Het bestand in Viet nam was voor onze redacteur Bui tenland N. van Nieuwenhuysen aan leiding enkele artikelen te schrijven die de situatie in het Verre Oosten nader belichten. Het eerste artikel vindt u op deze pagina. Ze zijn ge schreven vanuit het bewustzijn dat ook het gebeuren in Vietnam wel door de Groten der aarde verwe zenlijkt is geworden, maar dat het Gods vinger is die de geschiedenis schrijft. w Dit is wat zij te zeggen hadden over Vietnam in 1972: „Zolang er in Zuid-Vietnam een wrede, dictatoriale macht aan het bewind blijft aangesteld, kan het Zuidvietnamese volk zijn rechtvaar dige recht op zelfbestuur niet in de praktijk brengen". Mevrouw Nguyen Thl Blnh van de communistische Vietkong „Ik heb kunnen vaststellen dat de secretaris-generaal van de Verenig de Naties net als zijn voorganger gebruik heeft gemaakt van door de vijand geïnspireerde propaganda om de Amerikaanse bombardementen op Vietnam te veroordelen". Richard M. Nixon president van de VS „De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, George Bush zal tegen Waïdheim zeggen dat zijn beweringen dat het bombarderen van dijken een onderdeel is van een zorgvuldig door de Noord vietname- zen opgezette campagne om met de steun van hun bondgenoten, wereld wijde verspreiding aan valse berich ten te geven". William Rogers Amerikaans minister van buitenlandse z aken ..De verklaring van de democrati sche kandidaat voor het vice-presl- dentschap. Sargent Shriver, dat pre sident Nixon een historische kans om de oorlog in Indo-China te beëindigen had verpest, is pure poli tieke fantasie". William Rogers Amerikaans minister van buitenlandse zaken „Het ontwerpakkoord dat op 31 oktober ondertekend had moeten worden, is slechts een wapenstil stand voor de overgave van Viet nam. Het is een uitlevering van het Zuidvietnamese volk aan de commu nisten". Nguyen Van Thieu president van Zuid- Vietnam „De geschiedenis laat zien dat als een element voor zichzelf het mono polie van de macht opeist, of zich uitspreekt voor de onderdrukking van andere elementen, dat het re sultaat vaak een broederoorlogen onderlinge verdeeldheid is, die bui tenlandse staten een voorwendsel verschaft om te overheersen of een Inval te doen". Generaal Duong van „Big-Minh" leider van de niet-co mmunistische oppositie in Zuid-Viet nam „De Verenigde Staten verspreid den verklaringen over hun verlan gen naar vrede, terwijl zij in werke lijkheid de oorlog escaleerden. Met de grote geestkracht van president Ho-Tsji-Mi-nh, zijn het volk en de strijdkrachten van de gehele natie vastbesloten op te rukken. Zo lang een enkele agressor in ons land overblijft, zullen wij moeten door vechten om hem weg te vagen". Generaal Vo Nguyen Giap Noordvietnamees mi nister van d efensie „Chou en Lai, de Chinese premier, gelooft dat de oorlog in Indo-China binnen een paar maanden na de Amerikaanse verkiezingen zal eindi gen of anders nog vier jaar zal voortduren". Prins Norodom Siha nouk communistisch premier van Cambodja „Nixon ls op weg naar de beëindi ging van Amerikaanse inmenging in Vietnam zonder zich over te geven en zonder de eer van de Verenigde Staten te besmeuren... Wij komen uit Vietnam niet als een verslagen land, met de staart tussen onze po ten, zoals sommigen willen". John B. Conollv Oud-minister van fi nanciën „Ik verwacht tot de laatste kogel te moeten vechten, waarna de com munisten ons zullen overspoelen. Hierover bestaat geen enkele twij fel". President Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam Wij ontvingen enkele dagen gele den een bijdrage over Vietnam van een jonge student in Amsterdam. Wegens plaatsgebrek konden wij de ze beschouwing niet eerder plaatsen. Mede hierdoor, maar ook door de recente gebeurtenissen in dit we relddeel is deze bijdrage niet erg ac tueel meer. Daar wij het echter ver frissend vinden dat er onder onze jongeren nog stemmen opgaan die een, naar onze mening, juiste kijk op gebeurtenissen hebben en niet links-geïndoctrineerd zijn, menen wij U dit artikel niet te mogen ont houden. Het is ontegenzeglijk een feit dat de oorlog in Vietnam, waar de Verenigde Staten nu al lange tijd bij betrokken zijn, het anti-Amerikanisme een enorme impuls heeft gegeven. Het heeft op virulente wijze opgang gemaakt. Het anti- Amerikaanse versterkt de, nog altijd aanwezige, isolationistische tendenzen in Amerika. Dit is niet in ons belang. In een rede te Colorado Springs waarschuw de president Nixon de Amerikanen die een „nieuw isolationisme'' nastreven: „Wanneer Amerika de wereld de rug toekeert, zal er een dodelijke vorm van vrede over deze planeet neerdalen, het soort vrede dat de vrijheid in Tsjecho- Slowakije heeft verstikt". Het Amerika dat in deze eeuw twee maal betrokken is geweest bij de we reldoorlogen, die op ons continent zijn uitgebroken, is geen ander Amerika, dat in Azië zijn verplichtingen ten aan zien van Zuid-Vietnam nakomt. Men kan bezwaren hebben tegen deze Ame rikaanse politiek (men kan stellen, het zij dat de VS te ver gegaan zijn, hetzij dat niet eerder krachtiger opgetreden werd; zo schreef ex-communist, later socialist geworden. Jacques de Kadt een aarrtal jaren terug, vóór Nixon, over „een halfslachtig geleide expedi tie"), maar het eisen van een overwin ning van Noord-Vietnam, en het gehele Zuidvietnamese volk daaraan over ge ven, is immoreel. Nixon is bezig Amerika te verlossen van Vietnam. Alle Amerikaanse ge vechtstroepen worden teruggetrokken. Tijdens zijn presidentschap zijn in to taal een half miljoen Amerikanen uit Vietnam vertrokken. En ondanks aller lei sombere voorspellingen heeft Zuid-Vietnam het overleefd. Het is de Noordvietnamezen niet gelukt Zuid- Vietnam onder de voet te lopen. AGRESSIE Evenals het Tet offensief in het voor jaar van 1968 is ook het Noordvietna- mese offensief van dit jaar (door Geor ge McGovern een „duidelijke invasie" genoemd) niet geslaagd. Overal waar de vijand opdook, vluchtte de bevolking, nergens werden de „bevrijders" als hel den ingehaald. En het Zuidvietnamese leger vocht. Een duidelijk resultaat van het Amerikaanse „Vietnamiseringsbe- leid". Er is weliswaar gevochten met Amerikaanse luchtsteun, maar wist men dat de Zuidvietnamese piloten tot de besten ter wereld behoren? Tijdens het Tet-offensief werd de Zuidvietnamese stad Hué 26 dagen lang door de communisten bezet. Resultaat: 5800 gedode en vermiste burgers- De lichamen van de meesten zijn later in massagraven teruggevonden. Geduren de het offensief van vorig jaar werden 25.000 onschuldige burgers gedood, doordat de communisten steden, dorpen en gehuchten met bommen en granaten bestookten. Maar geen acties, protesten en demonstraties van de kant van de genen, die met dit sosoort zaken in het algemeen niet onbekend zijn! We moe ten aannemen, dat men van bepaalde zijde niet zozeer door menselijk leed bewogen wordt, als wel dat men een politieke zaak voorop stelt VERDRAAIINGEN De aanwijzingen hiervoor zijn de laatste tijd weer eens versterkt. N.a.v. de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zijn de anti-Ameri kaanse hartstochten hoog. opgelaaid. Op zorgvuldig voorbereide wijze worden deze hartstochten aangewakkerd en bepaalde banen geleid. Er wordt op een lichtzinnige manier met het lot van Zuid-Vietnam omgegaan. Net als bij de acties tegen de beweerde Amerikaanse bombardementen op Noordvietnamese dijken, wordt ook nu een stuk falsifica tie gepleegd, dit alles gesteund en aan gevoerd door hen die een groot deel van de communicatiemedia in bezit hebben Toen hield men de schijn op dat er een weloverwogen beleid van het bombarderen van het gehele Noordvietnamese systeem van dijken, rivieren, sluizen enz. gevolgd werd. maar een serieus bewijs daarvan is nooit geleverd. Nu is het de schuld van Amerika dat er nog geen Vietnam- akkoord getekend, c.q. eerder gesloten is, Enw ordt er gedaan alsof de recente Amerikaanse bombardementen Noord-Vietnam (die inmiddels zijn stopgezet) „uit de lucht zijn komen val len". N INFORMATIE Elk oorlogsgeweld, waaronder ook de bombardementen vallen, is een ver schrikkelijke zaak. Daar is geen twijfel over mogelijk. Het streven dat zich richt tegen alle geweld, verdient onze steun. Wanneer echter onder het mom van menselijkheid systematisch slechts één partij in het conflict wordt aange vallen (zoals geschiedt met de VS) dan zijn er andere, politieke, oogmerken in het spel. Van oprechte verontwaardi ging is dan geen sprake. Daarnaast zijn wij ervan overtuigd dat er behalve be roepsagitatie zeer zeker ook oprechte bewogenheid bestaat. Dit laatste heb ben we te respecteren. Waar het ons om gaat, is het feit dat ons allerlei in formatie onthouden wordt. Er is zelfs sprake van een stuk geschiedverval sing. Het lijkt ons niet te ontkennen dat het grootste gedeelte van degenen die de publieke opinie trachten te beïn vloeden nogal bevooroordeeld is ten na dele van de VS. Gelukkig mag iedereen in dit land zijn mening uitspreken, maar wanneer onze informatieverschaf fers op zekere belangrijke feiten geen acht slaan, dan is er iets niet in de haak. Onze voorlichters bekommeren er zich niet om wat een deel van de Zuid vietnamese bevolking overkomt, als de communisten daar aan de macht ko men. Vier jaar geleden schatte Sir Ro bert Thompson, een guerrilla-expert, dat in dat geval enige honderdduizen den geliquideerd zouden worden, nu schat hij het aantal op meer dan een miljoen. Deze gegevens komen overeen met hetgeen twee overgelopen Noord vietnamese militairen hebben meege deeld. De communisten weten hoe zij dat moeten aanpakken, want de afgelo pen twaalf jaar hebben zij 36.000 selec tieve moorden gepleegd. Een andere deskundige op het gebied van de guer rilla, Douglas Pike, stelt dat vast staat dat de communisten in juni verleden jaar elke week 150 mensen vermoord den en 500 anderen ontvoerden en lie ten verdwijnen. Het comité dat op 6 januari jl. een „nationale demonstratie voor vrede in Vietnam organiseerde, heeft o.m. de leus gebruikt „Nixon, teke nde vrede Een betere lijkt ons: „Hanoi, go homel". (G. T. K.) 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1973 | | pagina 3