en toen begon het hoe Sanger hoe harder te waaien het verhaal het verhaal van het buitenland van de evacueé's De Wiener Svmphoniker geven een concert, waarvan de opbrengst naar Nederland gaat. Eer. meneer Robert Tobias uit Kansas maakt een rondvlucht boven de ondergelopen eilan den. Hij is één van de meest vooraanstaande leden van de Wereldraad van Kerken en zegt onmiddellijk alle steun toe. Een Canadese kolonel W- Reynolds, die Neder land in 1944 al eens had helpen bevrijden, komt als Rode Kruis-functionaris aangevlogen en zegt vele dollars toe. De burgemeester van Zevenbergen begroet 150 Italiaanse brandweerlieden op het spoorweg- Heel Nederland stelde zich open voor de geë vacueerde mensen uit het rampgebied. Zonder nadenken. In Goes, Bergen op Zoom, Dor drecht en Rotterdam werden opvangplaatsen ingericht. Vandaar werden de rampslachtof fers naar de huizen vervoerd, waar men voor hen de bedden had opgemaakt. Er waren 72.350 evacués. En van hen konden er 5000 tot het voorjaar van 1954 niet terugke ren naar hun oude woonplaats. Het openen van de deur voor de evacués was een spontaan gebaar- Pas later zouden sociolo gen in rapporten vastleggen, dat de Nederlan station. De spuitgasten zijn gekomen om een dijk lar.gs het Hollands Diep te herstellen. Vanuit Korea wordt gemeld dat de Nederland se oorlogvrijwilligers, die ginds namens de VN vechten, een dag soldij afstaan voor de rampslachtoffers. Er melden zich bij het Rode Kruis vier Noren met 25 walkie-talkies. Op de Nederlandse ambassade in Londen voert men een „stop" in wat betreft de aan voer van dekens en kleding. Men weet er geen raad meer mee. der „erg op z'n eigen is". Zowel de gasten als het gastgezin hebben in die weken na de ramp grote spanning ervaren. „Na een gezamenlijke bespreking besloten wij, toen de evacuatie 10 dagen had geduurd, het volgende: de evacués konden een huiskamer hebben, gebruik van de keuken en de hele zol der, zodat ze eigenlijk op zichzelf konden wo nen in een deel van ons huis en zich enigszins op zichzelf konden voelen", wordt in een rap port verklaard. Maar ook: „De eerste maanden ging alles goed. Maar zij vergaten dat ze in het huis van Uit Kameroen wordt boven- en onderkleding met een totaal gewicht van 5 kg. gestuurd- Het Rode Kruis noteert er een waarde van 14,- voor. Belgisch Congo, ook niet mis, stuurt 30 kg. kleding en schoeisel met een waarde van 141,-. Maar ook is daar de USA met een zending goederen ter waarde van 4.826.457,- en Cana da, dat maar liefst voor 9.800.046,- aan goe deren naar Nederland stuurt. Later wordt er een balans opgemaakt: naast iemand anders woonden en ze niet alles kon den doen wat ze wilden..."- Een zware noordwesterstorm met af en toe or kaankracht had een verbond gesloten met de springvloed. Er werd op 1 februari 500 kilome ter dijk verwoest, er kwamen 1795 mensen om in het water. Tienduizenden werden uit hun huizen verdreven. Wie kan de verschrikking beschrijven van de rampnacht? Kan een foto het? Zo'n foto van een bejaarde man met grijze baardstoppels, holle ogen, die in zijn armen een kleuter heeft met dikke wangen van het huilen? de directe mankrachthulp ontving Nederland van buiten zijn grenzen voor 41 miljoen aan geld en goederen. In Dordrecht en in Rotterdam kwamen al snel na de helse zondag 1 februari de evacués aan. In Rotterdam had men voor hen de Ahoy'-hal len ingericht. Hier werden ze binnengebracht, de mensen van wier gezichten de verschrik kingen nog waren af te lezen of die doffe uit drukkingsloze maskers hadden gekregen- Buiten de Ahoy'-hallen stonden honderden men sen toe te kijken. In de weg te staan. Maar ze Of die foto van het dak van een hoeve, waar op iemand met een vlag staat te zwaaien naar een vliegtuig, terwijl beneden hem langs de schuine dakpannen anderen naar beneden glij den? Of die honderden foto's van opgezwollen paar den, koeien en varkens, die zijn aangespoeld bij de dijken? Foto's waar een mens lang naar kijkt; dat ze ker. Maar langer nog doet men er over om dat krantebericht van 13 februari 1953 in zich op te nemen: „Het tweejarige zoontje van de familie Den B. wilden zo graag iets doen. Er stonden padvin dertjes bij met hun Baden Powell-hoed op en met korte manchester-broeken aan. Eén zo'n padvindertje na twintig jaar: „;k was naar de Ahoy'-hal toegegaan omdat ze over de radio zeiden dat ze zoveel mensen ao- dig hadden. In het tramhuisje, waar ik mnest opstappen, zei een mevrouw dat er nou al 5S0J! - doden waren. Ik weet nog hce langzaam die tram ging toen ik dat had gehoord. Maar bij de Ahoy'-hal stuurden ze me gelijk weer weg. Ze hadden til meer dan zat mensen, zeiden uit Zierikzee, die naar Schiedam is geëva cueerd, is hedenmorgen overleden. Zoals ge meld werd het ventje samen met een baby in een vlaag van verstandsverbijstering door de moeder van een 12 meter hoog balkon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevrouw Den B., die zich ook van het balkon op straat wierp, verkeert nog in zorgwekkende toestand". Die laatste zin van zo'n krantebericht mag ook in 1973 nog gelden. Mevrouw Den B- heeft re ramp èn de val overleefd. Een huis langs de dijk Begrafenis in Oude ïonge. S.'echis een dijk kon ruimte bieden aan de 305 doden, die het dorp betreuren moest; de twee begraafplaatsen stonden nog onder water. Twintig jaar later loopt garagehouder Tuns met ons over die dijk. Op de kleine grafstenen komt de naam van zijn familie twaalf keer voor. „Mijn zuster is de eerste geweest, die \/c uit her wc Ier gehaald hebben. Zij was met haar vier kin deren van de dijk geslagen en verdronken", vertelt hij. Tuns heeft in de weken na de ramp tientallen lijken geborgen. „Je wier d'r hard in", zegt hij, „zo kan ik nu ook zonder vercVi&l hier op het graf komen. AAisschien dat er straks op 1 febru ari iets door me heen zal gaan. Maar ik heb zoveel gezien Soldaten brengen een gezin in veiligheid ZATERDAG 27 JanuARI 1973 Bruinisse Evacués uit Tholen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1973 | | pagina 2