ouö-Beij€RL&nö en putteRShoek NOG STEEDS DE ZWAKKE SCHAKELS IN WATERKERING HOEKSCHE WAARD r m %Qw Nieuwsblad voor de Hoeksche Waard, IJselmonde en Putten Vrijdag I februari 1963 Baby van fam. Grootenboer (Oude Tol) wordt aan land gebracht. Vrij williger s halen schoppen te Puttershoek. Enkele bewoners van 's-Gravendeel proberen iets van hun huisraad te redden. Het water begint te zakken. De bewoners van deze woning aan de Mollekade in Heinenoord gaan hun huis opnieuw bewoonbaar maken. Enkele van de kadavers, die in alle overstroomde gebieden ronddreven. De dorpssluis in Zuid-Beijerland vormde de eerste dagen na de stormvloed een kritiek punt. Drijvend vee, verwoeste huizen, radeloze mensen, evacuering behalve in 's-Gravendeel en Strijen ook in Numansdorp. Puttershoek werd in de oostelijke en westelijke flanken gewond. Andere gemeenten in de Hoek- sche Waard liepen ernstige materiële schade op. Enkele waren zo geluk kig voor het water bewaard te blijven. De laatsten zonden arbeidskrach ten naar hun minder gelukkige buurgemeenten om, waar het maar kon de helpende hand te bieden In Numansdorp, dat met 's-Gravendeel en Strijen tot de meest geteisterde ge meenten uit deze streek behoorde, speelden zich hartverscheurende tafe relen af. De ene dijk na de andere be gaf het en velen werden door het water overrompeld, 's Zondagsmorgens om ongeveer negen uur stroomde het water het dorp in. In de nacht die vooraf ging, hadden zich in de reeds overstroomde gebieden in de omgeving van Numansdorp af grijselijke tonelen afgespeeld. Mannen, vrouwen en kinderen liepen in een waanzinnige angst over de dijk en smeekten om hulp. Burgemeester De Zeeuw was 's-nachts o.a. op de Schu ring, een zwaar geteisterd deel, aan wezig. Twee gaten van 150 en 30 meter werden in de Schuringsedijk ge slagen. 67 mensen vonden de dood. Zuid-Beijerland heeft geen doden te betreuren gehad. Niettemin is de toe stand in de eerste dagen na de storm vloed ook daar bijzonder kritiek ge weest. In de hoofdwaterkering sloeg het water een aantal flinke gaten, waar door de Eendrachtspolder vol liep. Het binnenstromende water wag uiterst ge vaarlijk voor de dijk, waarlangs de meeste woningen van Zuid-Beijerland stonden en die de polder Groot Zuid- Beijerland beschermde. Een precair punt was de dorpssluis die het dreigde te begeven. Met man en macht is men er in geslaagd, een catastrofe af te wenden. Wel werden veel huizen ver nield. De bewoners van de Nieuwen- dijk hebben in de rampnacht bange uren doorgemaakt. Slachtoffers vielen hier echter niet. Helaas wel op Tien- gemeten, dat voor 60 moest worden geëvacueerd. Puttershoek werd in het oosten en westen van de gemeente geteisterd. Enkele woningen stortten in, 90 gezin nen moesten de wijk nemen naar elders. Bijzonder kritiek was de toestand aan de Blaakschedijk. Het versterken met zandzakken had hier aanvankelijk geen resultaat, tenslotte overwonnen de ver beten vechters echter. De Molendijk werd eveneens zwaar beschadigd. In de richting van 's-Gravendeel viel het ene gat na het andere. Slachtoffers vielen in Puttershoek niet te betreuren. Maasdam werd, in vergelijking tot andere gemeenten niet bijzonder ern stig getroffen, hoewel verschillende huizen in het water kwamen te staan. Het meeste gevaar kwam hier van de Bonaventurasedijk, waar het water over heen begon te lopen. Met inzetting van alle krachten werkte men aan het op hogen van de dijk met zandzakken. Een geluk was, dat de wind naar het westen begon te draaien, waardoor het water van de dijk werd afgestuwd. Er ver dronken geen mensen, de veestapel daarentegen werd ernstig getroffen. De dorpskom van Goudswaard bleef bespaard omdat de dijk, die achter het dorp van de haven naar de molen loopt, behouden bleef. Droog bleef het ech ter niet. In de Molenpolder kon de dijk het niet meer houden, 's Nachts om vier uur kwam het water erover. Toch hield de dijk stand. Maar een nieuwe dijkdoorbraak volgde, de Korendijkpol der kwam blank te staan en 's avonds stroomden de huizen vol. In Piershil werden alle huizen, die aan de buitenkant van de waterkerende dijk stonden, zwaar beschadigd. Nieuw-Beijerland kwam er gelukkig af. Enkele woningen op de Spuidijk liepen wat schade op, maar dat was alles. Wel was de toestand zeer kritiek. Even voor bij de molen verzakte het binnentalud van de dijk en bij de Brede Hoek was de toestand zeer ernstig. Ook van de andere zijde begon de dreiging door een dijkbreuk in de buitendijk van de pol der Klein Piershil. Wanhopig ging men door met het leggen van zandzakken. Omdat er bij Goudswaard een dijk be zweek. zakte hier eindelijk het water. De rijksstraatweg naar Numansdorp. Dat was de toes+and in februari 1953, nu tien jaar geleden. Men zat niet bij de pakken neer. IJlings ging men aan het werk om de dij ken te dichten, de vruchtbare lan den droog te malen. Giften uit de gehele wereld stroomden naar Nederland. „Beurzen open, dijken dichtwas het devies. En dat gebeurde. De pijn om verloren familieleden of vrienden was er, maar het leven ging door. Inge nieurs ontwierpen plannen, om de lage landen achter de dijken voor altijd veilig te doen zijn. Zo ont stond het Deltaplan, dat nu ge deeltelijk al is uitgevoerd. Ook in onze omgeving ging men aan het werk. De dijken in de Hoeksche Waard werden hoger en sterker gemaakt, maar nog altijd zijn er twee zwak ke schakels aanwezig Putters hoek en Oud-Beijerland. „Het zijn delen van de water kering, die in de bebouwde kom vallen. Die leveren altijd moeilijk heden op" zei de heer M. Allewijn, hoofd van de technische dienst van het Waterschap De Dijkring Hoekse Waard ons desgevraagd. Enkele delen van de afdamming bij Puttershoek zijn al uitgevoerd. In het Lorregat zit een uitwate ringssluis. Voor het aansluitende dijkvak worden voorbereidingen getroffen, maar de zaak zit hier vast op een aantal onteigeningen. Van de kant van het gemeente bestuur van Puttershoek krijgt men, aldus de heer Allewijn, alle medewerking wat betreft de toe wijzing van v/oningen aan per sonen, die hun huis aan het We verseinde wegens de maatregelen moeten verlaten. Ook in Oud-Beijerland is de wa terkering nog niet voldoende ver sterkt. Het eerste deel van de nieuwe dijk ten noorden van het dorp is klaar. De keersluis in de haven ook. Het is de bedoeling, dat deze alleen bij hoog water dicht gaat. Hoe hoog de stand van het water moet zijn voor de sluis wordt gesloten is nog niet bekend, deelde de heer Allewijn mee. Nu resten nog de twee dijk vakken aan weerszijden. De heer Allewijn verwachtte, dat het oos telijk deel dit voorjaar zal worden aanbesteed. De westelijke kant is voorlopig nog niet aan de beurt. Hiervoor zijn de onderhandelingen bezig met' de belanghebbenden, aldus de heer Allewijn, die verder meedeelde, dat een aantal per celen al in bezit is van het Water schap. *41» 1 De Blaakschedijk was een van zeer gevaarlijke punten. Hier worden, aan de Rijksstraatweg onder Heinenoord, zakken met zand gevuld, bestemd voor de Blaakschedijk. Wat er overbleef van een onbewoond huisje aan het Varkent- dijkje in Goudswaard. Verdronken boerderijen in de polder Klein Piershil. De Burgemeester Zahnweg in Goudswaard, Een zuigboot bij het Lorregat in Puttershoek pompt water uit de polder van Nieuw-Bonaventuare.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1963 | | pagina 1