Gasontploffing te Oude Tonge veroorzaakte felle brand Winter weer vast in hel zadel Gezamenlijke bijeenkomst ouderen en jongeren C.B.T.B. In memoriam A. FOPMA Orgel- en Zangavond te Middelharnis op zaterdag 2 februari Tegen griep.... Informatievergadering Predikbeurten Goereese visser bracht sloep binnen van „Thuntank VII" Helicopterpiloot wees reiziger de weg Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 1 februari 1963. (Vervolg van voorpagina) Het gezin Fopma heeft 5 kinderen, waarvan een zoon nog ongehuwd is. Zijn naamgenoot Bram woont in Ca nada. In de bezettingstijd heeft de heer Fopma het eiland grote diensten bewe zen; reeds in 1953 werd hij door de Gewestelijke Commandant van de O.D. (Orde van Dienst) aangewezen om bij de bevrijding als districtscommandant B.S. voor het eiland op te treden. Di rect na de bevrijding nam hij deze moeilijke taak op zich als commandant der B.S. van Goeree-Overflakkee (Dis trict 9 van Gewest 14). In het kerkelijke leven was de heer Fopma sinds enige jaren ouderling van de Geref. Kerk. Hij was ook voorzit ter van de commissie van beheer van genoemde kerk. Voorts heeft de heer Fopma zich bij zonder ingezet voor de opleiding van middenstandsexamens. Velen hebben onder zijn leiding het diploma behaald. De heer Fopma was een zeer prettig mens in de omgang, altijd bereid om anderen te helpen, rustig en beheerst in zijn optreden. Zijn heengaan kan als een groot verlies voor de gemeenschap worden beschouwd. De begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraafplaats te Som- melsdijk en zal plaats vinden zaterdag 2 februari a.s. des nam. te 1.30 uur. Bracht U weer Brandend Maagznnr mee? Op uw werk, op een avondje uit eten, op vakantie of zo-maar een dagje uit? Over de hele wereld vinden meer men sen baat bij Kennies dan bij enig ander maagtablet. Afvoer van ijs Door de Rijkswaterstaat worden de ijsmassa's die de riveren blokkeren met zware achter elkaar opererende ijsbre- kers losgewrikt en wel van onder af aan, n.l. van de Moerdijkbrug om dan zo door te stoten in de richting Gorinchem. Bedoeling is dat de dui zenden schotsen in stukken en brok ken naar zee afvloeien via Haringvliet en Volkerak. Volgens berichten van de Rijkswater staat neemt het Zijpe méér af dan het Haringvliet, omdat er bij Numansdorp een gesloten ijsveld zit, dat men onaan getast laat. De ervaring is dat het mees te ijs verdwijnt via Hellegat en Volke rak (80 °/o) en via het Haringvliet slechts (20 aldus dit bericht. Ons dunkt, wanneer men een ijsveld tussen Ooltgensplaat-Numansdorp laat vastzitten, dat dan geen juiste maat staven zijn aan te geven hoeveel ijs via het Haringvliet naar zee wordt afge voerd. Als het zó weinig is zullen de pijlers in het Haringvliet het in de toekomst bij barre winters wel kunnen houden. Zondagsdiensten artsen Van zaterdag 2 februari v.m. 12 uur t.m. maandag 4 februari v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Voogd, tel. 01874- 259, Oude Tonge en dokter Bouman, tel'. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. - ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, dieren arts te Middelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 3 febr. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter P. J. Duinker, tel. 01660-500, Tholen en dokter H. Menger, tel. 01677-500, St. Philipsland. Het „Comité Orgelconcerten Goeree- Overflakkee organiseert weer een or gelconcert met medewerking van een zangkoor op zaterdag 2 febr. a.s. Dit orgel en zanguur" wordt gehouden in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis. De organist Arie J. Keijzer zal weer de or gelbespeling verzorgen. Verder werkt mee de Chr. Gem. zangvereniging,, Sur- sum-Corda" te Middelharnis. De koor directie berust bij de organist. Aanvang 7.30 n.m. Programma's a 0,75 aan de kerk verkrijgbaar. De kerk is verwarmd. Orgel en zangliefhebbers er is dus op 2 februari a.s. voor u weer eens iets georganiseerd. Houdt dus deze avond een uurtje voor de zang en het orgelspel vrij. Grote bedragen uit de lucifersdoosjes voor „Open hei Dorp" De P.T..T heeft nu de juiste bedragen opgegeven die de lucifersdoosjes „Open het Dorp" eind november heeft opge- leverd, I De cijfers luiden: Postdistrict Rotter- dam: f 549.425,20, Brielle f 10.842,08, Dordrecht f 65.024,04, Hellevoetsluis f 3017,61, Hoek van Holland f 4791,51. Maassluis f 12.664,52, Middelharnis f 9237,65, Neder-Hardinxveld f 5535,46, Oud-Beijerland f 17.000, Schiedam f52. 236,50, Sliedrecht f 7843,71, Vlaardingen f 44.503,53, Zwijndrecht f 14.515,62. To taal f 796.637,43. ~fe Leerzame avond voor automobilisten Voor een talrijk publiek, bestaande uit leden van de C.B.T.B.; C.PJB.; C.J. B.T.B. en C.PJ.O. heeft vrijdagavond in het Ver Gebouw „Onder de Wiek" te Dirksland een employé van de Caltex Mij. Ir. v. d. Vlis een causerie gehouden over het juiste gebruik van motoren, omdat volgens de heer Vlis hieraan nog wel het nodige mankeert. Het nuttige werd met het aangename verenigd. De automobilisten onder het publiek kon den uit sprekers geanimeerde betoog een wijze lering trekken. Ook werden enkele prachtige kleu renfilms getoond over Zuid-Afrika en India. Als enigst huishoudelijk punt deelde de voorzitter van de C.J.B.T.B. mee dat het contributie van 7.50 tot 10,per jaar zal worden verhoogd. Beter 's avonds te tanken dan 's morgens! Spreker stelde voorop dat in. iedere benzinetank, onder de benzine een bo dempje water zit. Dat z.g. „condenswa- ter" ontstaat n.l. doordat de metalen tank 's avonds afkoelt en zowel aan de binnen als de buitenkant vochtig wordt In de tank, boven het vloeistofniveau bevindt zich lucht, waarin waterstof, dat door de afkoeling condenceex-t en op de bodem terecht komt. Hoe lager het benzinepeil in de tank komt zoveel te meer lucht zal er (via het gaatje in de vuldop) in de tank zijn waaruit de wa terstof bij afkoeling weer condenseert. Er komt dus steeds water bij maar er gaat nooit af! Hoe is dat water te weren? Dit was volgens spreker niet te voor komen, wel was er een manier om het aanmerkelijk te verminderen n.l. door voordat de tank afkoelt ('s avonds) de ze nog te vullen waardoor slechts een kleine hoeveelheid lucht en dus ook weinig waterstof in de tank kan stro men. Veler gewoonte om 's morgens te tanken is dus precies verkeerd! Het kan lang goed gaan, totdat er zich zoveel water in de tank heeft ge vormd dat het door de benzinepomp woi'dt opgezogen en in de carburator te- recht komt. Hoewel het met de schade dan meestal bij benzinemotoi-en nog wel losloopt, het ongemak, omdat de motor afslaat en de carburator moet worden gereinigd kan des te hinderlijker zijn. Gevaarlijk voor diesel! Met een diesel is het heel anders ge steld. het kleinste beetje water in het ontbrandingssysteem van een diesel leidt direct tot grote schade; waarom spr. aanmaande tot een grote voorzich tigheid. Benzinestations Ook in de benzinereservoirs onder de grond bij een pompstation vormt zich een waterbodem. De tankautochauffeur die hier regel matig benzine brengt peilt de water stand dan ook geregeld met een peil stok waaraan z.g. „waterzoekpasta" is gesmeerd. Komt deze pasta in aanra king met water dan kleurt ze fel rood, de waterstand is daardoor duidelijk af te lezen. Wanneer het te hoog komt kan met een speciale pomp het water daar uit verwijderd worden. Op landbouwbedrijven is het mees tal de gewoonte om de dieseltractoren uit vaten te tanken, wat nog gevaarlijk is! Op de Raffinaderij kunnen vaten n.l. niet helemaal worden gevuld (uitzetting v. d. olie bij temperatuurswisselingen). In de ongevulde ruimte zit ook weer lucht met daarin waterdamp; bij ge bruik komt er dus meer ruimte voor lucht en dus kan zich meer water vor men. Spr. gaf twee waardevolle tips: Nooit rollen met vaten alvorens te tanken omdat dit dan door .de olie wordt gemengd, hoewel het niet ver enigd. Nooit tanken bij een pompstation wanneer een tankwagen daar juist de olie brengt. De beste manier om een vat te be waren is op een bokje en dan wat ach terover hellend. Motorslijtage Ook bij een grote motorslijtage kan water hiervan de schuld zijn. Wanneer n.l. benzine (een koolwater stof) tot ontbranding komt, komt er van iedere kter een liter water vrij, wat ontstaat als verhitte stoom wat het leeuwenaandeel vormt van de druk- kracht op de cylinder; iedere motor is dus voor een belangrijk deel ook stoom machine! Bij koude motor koelt de aldus ont stane waterdamp af tegen de koude cylinders en wordt het water door de zuigerveren naar het carter afgevoerd, gevoerd. Het is daarom fout een koude motor onbelast te laten draaien, beter is het gelijk te belasten, dus te rijden om hem zo gauw mogelijk op temperatuur te krijgen. Als het gedeelte van de peilstok dat gewoonlijk boven de olie het eniging tot roesten, of reeds roest vertoont, is het al fout! waarschuwde spr. Wanneer de olie op temperatuur komt (dit is niet te controleren op het schaal tje voor motorentemperatuur) verdampt MIDDELHARNIS Diekhuusnieuws De zatei'dagklubs gaan voor een ge deelte door. De morgenklub voor jon gens wordt gehouden van 10 tot 11,15 uur. Ook nieuwe inschrijvingen zijn mogelijk, 's Middags geen ruilbeurs, s Avonds is het' Dielthuis uitsluitend open voor biljarten en tafeltenissers. Losse bezoekei's worden niet meer toegela ten. Allen die serieus willen biljarten of tafeltennissen zijn welkom om zich te laten inschrijven voor een compe titie. De avond wordt gehouden van 7.30 9 uui\ Aanmeldingen voor de competi ties bij de leiding. Muziekclubs. Deze week zijn de mu- ziekclubs weer begonnen. Allen die dit nog niet wisten zijn vanaf maandag weer welkom op de gewone tijden als voorheen. Hier en daar zijn nog wel plaatsjes open. We raden ieder aan die nog mee wil doen even te informeren bij de muziekafdeling in het Diekhuus. Meisjesgroep van zaterdagnniddag. De meisjesgroep van de dames van Kem pen en Wittekoek (de groep die voor dien op woensdag werd gehouden) gaat voorlopig niet door omdat de beide da mes nog steeds aan de overkant zijn. Zodra zij tei'Ugkomen worden berich ten hierover gestuurd. DIRKSLAND Uitslag dammen en schaken. Nage komen uitslagen van dinsdag 22 febr. 1963. Dammen afd. II W. Kardux C. Kardux 0-2; Schaken W. Markwat jr. A. Luchtenburg V2-V2, W. Marlcwat Sr.-A. v. 't Geloof 0-1. Op dinsdag 29 januari j.l. werd in het ver. geb. „Onder de wiek" de jaar vergadering gehouden. Opkomst van de leden was tevreden te noemen, jammer dat enkele leden verhinderd waren i.v. m. het werk aan de overkant. In het officiële van de avond werd -bestuurs verkiezing gehouden en door het aftre den van de voorzitter P. Bakker en de penningmeester S. Kramer die zich door verschillende omstandigheden genood zaakt voelden te moeten bedanken als lid van ons bestuur en vereniging. Wij vonden het jammer dat zij heen gingen want het waren steunpilaren voor onze vereniging. Vanaf de oprichting hebben zij hun beste krachten gegevenAls nieuwe voorzitter werd gekozen C. Kar dux en als penningmeester J. v. Broek hoven. Na het officiële werd begonnen met de Gong-wedstrijd waarvoor de le prijs werd behaald door P. Bakker 2e prijs Th. Grinwis en 3e prijs KI. de Jong Tussen de wedstrijden door werd de verloting gehouden welke weer volop in de mooie prijzen gestoken was. Het was weer een echte gezellige jaarver gadering welk niet lioht vergeten zal worden. Doktersspreekuur. Dokter Beekmans keel-, neus- en oorarts hoopt met in gang van 4 februari a.s. zijn spreekuren in -het ziekenhuis weer te hei-vatten iedere maandag en donderdagmox-gen van 9.30 tot 11 uur. Doopszitting. A.s. maandagavond 4 februari zal D.V. doopzitting worden gehouden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Doopsbediening a.s. zondag 10 februari. Jaarvergadering E.H.B.O. A.s. maan dagavond 4 febr. 7.30 uur zal in de Schakel jaearvei'gadering worden ge houden van de vereniging E.H.B.O. De heren Boomsma's zullen een lezing houden van een reisverhaal naar Israël en Egypte. HOOFDPIJN, KIESPIJN EN HOEST verkopen wij poeders die helpen! WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ Ouddorp OUDDORP C.N.V.-avond. De Bouwvakbond het C.N.V. organiseert op vrijdag 8 febr. om half 8 in samenwerking met N.C.L.B. en C.M.B. een contactavond voor de le den met hun vrouwen of verloofden in het verenigingsgebouw te Ouddorp. Deze avond wordt door leden van het C.N.V. verzorgd met enkele schetsen enz., terwijl gratis consumpties worden aangeboden. Niet-leden zijn tegen be taling van een kleine vergoeding har telijk welkom. Uitslagen van de gespeelde dam- en schaakwedstrijden op 28 januari. Dammen Junioren: Leo Akershoek Jan Breen 20; Bas Moerkei-kJan Breen 20; Bas MoerkerkJaap Breen 02; Jan BreenWim Klepper 0—2; Jan BreenJaap Breen 02. Schaken Senioren: J. SoetemanW. H. M. van Geelen 01; A. NelisseA. L. Baas 01. Junioren: Piet GrinwisPiet van Splunter 0—1; Teun BreenRinus van Splunter 01. Beurs. De prijs der rode wortelen bedraagt thans 3034 en die der uien 30 cent, per kg, de meeste kuilen zijn bevroren. het water, de damp komt bovenin het carter en kon via het conterventilatie- systeem het carter verlaten, mits an dere lucht weer naar binnen kan ko men, wat gebeurt door het filter van de olievuldop. Wanneer er roest op de peilstok is zal waarschijnlijk dit filter verstopt zijn. Ontluchting van het car ter is dan niet mogelijk en de water stof blijft in het carter hangen om bij afkoeling te condensex-en. Het is dan zaak dit zo snel mogelijk te reinigen. Nogmaals gaf spr. de raad een warme motor gelijk na gebruik binnen te zet ten. Eerst af laten koelen om hem daar na binnen te rijden is funest. Zeker iet wat overdreven stelde spr. dat door dit „vergrijp" de motor evenveel lijdt als van een retourtje naar Parijs! OUDDORP Visserij. De garnalenvissei-s hebben met hun sterke motorkottex-s de haven opengebroken en zijn weer naar zee getrokken, de vangsten waren goed; dagvangsten van 188663 kg, export garnalen voor kg prijzen van f 5,45 da lend tot f 3,29; schar 62, schol 18, ka beljauw 6979, tarbot 18 en tong 260 c. OUDE TONGE Inenting hondsdolheid. 'In de ge meente Oude Tonge heeft in het lokaal van de B.B. alhier de inenting van 72 honden tegen hondsdolheid, plaats ge had. STAD AAN 'T HARINGVLIET Beroepen. De plaatselijke predikant bij de Ger. Kerk ds. A. v. d. Zwaag heeft een beroep ontvangen van de Geref. Kerk van Ten Boer. Ruilverkaveling „Grijsoord" De Centrale Cultuur-technische com- misie bex-icht dat voor belanghebben den bij de ruilverkaveling „Grijsoord" eèn informatieve vergadering zal wox- den gehouden op vrijdag 8 febx\ a.s. des nam, 13.30 uur in het verenigingsge bouw te Oude Tonge, Schoolstraat 15. D& leiding van deze vergadering be rust bij de heer Ir. J. D. Dorst, lid van de commissie. Belanghebbenden doen er goed aan deze vergadering bij te wonen. ZONDAG 3 FEBRUARI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. J. van Vliet en 6 uxir ds. J. H. Vlijm. (Extra collecte voor de kerk, .Diak. collectevoor Internationale Hulpvex-lening). Ger. Kerk 10 uur ds. G. C. Muntingh en 6 uur ds. W. Netjes. Chr. Ger. Kex-k 10 en 6 uur ds. H. C. v. d. Ent. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. T. van 't Veld en 6 uur ds. H. C. Bultman. (Extra colle voor de kerk). Rem. Kerk 10 uur Dr. J. A. van Nieuwenhuizen uit Hilversum. (Extra collecte voor het wereld-diakonaat.) DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur dhr. C. J. Kesting. (Extra colle voor centr. verwarming van de kerk). Geref. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERRINGEN Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. B. J. Wiegeraad. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K, Exalto. (v.m. Bed. H.A. en ;sav. nabetr. H.A.) STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 u. 'ds. H. J. Smit. (v.m. bed. H.A. en sav. nabetx-. H.A.) (Extra collecte voor Intern, diac. hulpverlening). GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur ds. H. Vlijm en 6.30 uur ds. J. van OÜDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen jen 2.30 uur ds. J. van Vliet. (nam. H. Doop.) (Extra collecte voor het .Orgelfonds). Gex\ Kerk 2 x ds. G. van Driel. Ger. Gem. 2 x lezen. Doopsgez. Kerk geen dienst. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 10 uur •dhr. C. J. Kesting en 6 uur ds. B. J. 'Zaal. (Extra collecte voor Intern. Hulpverlening). Ger. Gem. 10 en 6 uur student J. van Hakkenberg van Veenendaal. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. A. Jonkers. (Maandel. collecte voor de kerk). Ger. Gem, 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur ds. P. van Wakeren en 6 uur ds. H. N. van Hensbergen. (v.m. voorber. H.A. Maandel. collec te voor de kex-k). Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. v. d. Zwaag. (bed. H A) Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. H. C. Bultman en 6 uur ds. T. van 't Veld. (Dankz. H.A.) (Diac. coll. voor de Intern. Hulpverl.) Ger. Kerk 10 uur lezen en 4 uur ds. Netjes. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. B. J. Zaal en 6 uur ds. P. van Wakeren. (Extra collecte voor de kerk). Ger. Kex-k 9.30 en 6 uur ds. H. Meeder te 's Gravenhage. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur dhr. A. Terlouw en 2.30 uur ds. B. J. Zaal. V eilingberichten Coöp. Tuinbouwveiling „Barendrecht Omstreken" G.A. Knolselderij 10: 59—69; 12: 49—59; 15: 40—50; 18: 3742 aanvoer 20.000 st.; Kroten: 3543; aanvoer 1500 kg.; Rode kool A: 5262; B: 4652 aanvoer 3.000 kg.; Spx-uiten AI: 1.381.48; BI: 1.45 1.63; Dl: 1.10—1.25; All: 88—1.08; Bil: 43—53 aanvoer 69.000 kg.; Witlof All 1.07—1.23; Bil: 95—1.15; aanvoer 25.000 kg.; Veldsla: 5.106.30 aanvoer 300 kg.; Rabarber: 2.072.23; aanvoer 1.000 kg.; Uien: 3039, aanvoer 25.000 kg. Fruit: Cox's Orange Pippin 65-op: 83 —1.07; 60-65: 62—63; 55-60: 36—43; Goudreinette 75-op: 5668; 70-75: 53 64; 65-70: 50—57; Jonathan 70-op: 58— 66; 65-70: 54—66; 60-65: 41—53; Lax- ton's Superb. 70-op: 5862; 65-70: 52 59; 60-65: 3142; Golden Délicious 70- op: 79—88; 65-70: 71—72; 60-65: 50—58; Totale aanvoer fruit 75.000 kg. De GO. 29, schipper Kommer Tanis heeft een onbemande gele aluminium sloep op de Noordzee opgevist, afkom stig van de Thuntank VII, het Zweedse schip, dat ondersteboven in de Water weg is binnengebracht. De sloep biedt ruimte aan 16 personen. Er was nog één roeispaan aan boord. Winkel en pakhuis in de as gelegd Te Oude Tonge is donderdagmiddag ongeveer 12 uur een felle brand ontstaan op de Oostdijk door een lek in de hoofdleiding van het gas. Het gas heeft uit weg gezocht en is onder de vloeren in de huizen gevloeid; op de een of andere manier is er vuur bij gekomen, waarop een hevige onploffing is gevolgd. Er ontstond brand in de kruidenierswinkel van de heer IJ van de Tonnekreek, die ondanks het snelle ingrijpen van de brandweer, geheel door het vuur werd verwoest. Ook het naastgelegen pakhuis, waarin een opslagplaats van verf van de schilder C. v. Noord ging verloren en het belendende woonhuis van mej. J. Fluyt bekwam veel schade. Ter verduidelijking diene dat de pei's- gasbuis, waardoor het gas van Middel- harnis naar Oude Tonge wordt ge- voex'd, over de Oostdijk loopt en door deze buis ook het gas naar Ooltgens- plaat, Den Bommel en Stad aan 't Ha ringvliet wordt geperst. In deze lei ding nu was .een lek ontstaan, wat bij de Gascentrale bekend was en waaraan de gehele woensdag en ook woensdag nacht is gewerkt om dit op te heffen. Men moest over een hele lengte in de diep bevroren grond gaten hakken, wat niet gemakkelijk was. De bewoners zijn gewaax-schuwd niet in hun Jiuizen te verblijven, omdat dit gevaar zou kun nen opleveren, omdat propaangas bij zonder explosief is. Het gas heeft een uitweg gezocht en is onder de vloeren van de huizen te recht gekomen. Hoe de ontploffing is ontstaan valt niet te zeggen, maar de uitwerking was x-uïneus. De vlammen grepen in de winkel van de heer IJ. v. d. Tonnekreek zo snel om zich heen, dat de winkel in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. De Oude Tongse vrijwillige brand weer was bijna onmiddellijk ter plaat sen en gaf ofschoon eerst een gat in het ijs moest gehakt binnen vijf minuten water. Al kon de winkel en het pakhuis niet worden behouden, de belendende gebouwen werden gespaard Het woonhuis van mej. J. Fluit, die gelukkig niet thuis was, werd deerlijk gehavend. Door de ontploffing klapte de vloer naar boven en vlogen tafel en stoelen naar het plafond. Alle ruiten waren stuk. Dit huis bekwam ook veel watei'schade. Uit de garage van Tuns op de hoeken konden tijdig de auto's uitgereden; de ze bleef echter gespaard. Geen gas in O. Flakkee De persleiding op de Oostdijk moest wox'den afgesloten, waax-door Oost- Flakkee enige dagen zonder gas zal blijven. Men hoopt het zaterdag a.s. te hebben hersteld. Burgemeester W. M. v. d. Harst was ook spoedig ter plaatse, die in samen werking met de employé's van de Gas centrale en de Technische dienst maat- x-egelen heeft getroffen dat herstel spoe dig kan plaats vinden. De Oostdijk is zolang voor het verkeer afgesloten. Te koop in prima staat ver kerende houten schuur 6 bij 4 meter met nok dak. Te bevragen vóór 16 febr. bij A. DE BOED Nieuwstraat 62 Stad aan 't Haringvliet Geeft uw advertenties B.L.W. biedt aan: Tweewielige tuigwagentjes; eggen, aardappel- pootmachine 3 xnjen, cultivator, parallellogram men drie-delig, wiedgarnituur, één schaar kan- telploeg, centrifugaal strooi ex-s, zakkenheffer handkracht, sohoonland eg, wielslee, aanaarder, erwtenmaaier compleet voor Allis Chalmers type B., één schaar tweewegploeg „Prins" hydraulisch. Havendijk 7 - Telefoon (01877) 5 31 - Melissant vroegtijdig op! j WEER PRAATJE (Van onze weerkundige medewerker) Het kwakkelweer in het begin van deze week verschafte ons een kleine adempauze. Vele mensen voelden weer hoop in hun hart opkomen toen de dakgoten met een steeds sterker cres cendo het sneeuwwater gingen lozen. De schippers hoopten op een doorzet tende dooi, die het hun mogelijke zou maken de onderbroken arbeid voort te zetten. De waax-heid gebiedt echter te zeggen, dat zij in die ingrijpende dooi toch nog niet durfden te geloven. De wind bleef rondwaren tussen west en noord, om bij het minste of geringste weer naar noordoost te ruimen, en dat is geen gunstig teken. We zitten bo vendien nog echt in de koudste tijd van het jaax\ wantfebruari moet nog komen. In het verleden is deze maand meer dan eens op barre wijze uit de hoek gekomen. Wij zijn 1956 nog niet vergeten en evenmin de berucht geworden sprokkelmaand uit 1929. Tijdens het weekeinde en ook nog daarna is de luchtdrukverdeling zeer onzeker geweest. Soms drong de dooi op, om vervolgens weer plaats te ma ken voor koudere stromingen. Hard vriezen deed het echter niet meex\ Het zal niet iedere dag gebeuren dat een vertegenwoordiger zich de weg gewezen krijgt door een helikopterpi loot, die speciaal daarvoor een lan ding maakt. Dat overkwam namelijk dezer dagen een vertegenwoordiger van een schoenen firma in 's-Hertogenbosch, die, slecht geïnformeerd over de verbindingen met Goeree-Overflakkee, met zijn bestelwagen in Numansdox-p tever geefs stond te wachten op het reeds weken buiten dienst gestelde veer naar Den Bommel. Een helikopter van de Delta-werken, die wox-dt gebruikt voor het waarne men van de loop van kunstmatig ge kleurde ijsschotsen, streek naast zijn auto neer, lazen we in „De Rotter dammer". De piloot vroeg waarop hij wachtte en verwees hem naar de veren Helle- voetsluis-Middelharnis of Dintelsas- Ooltgensplaat. Ook ingenieurs en personeelsleden van de Deltawerken in Numansdorp-ha- ven hebben al vaker daar gestrande reizigers de weg gewezen. Noot van de redaktie. Dat reizigers zich nog op het veer Numansdorp-Den Bom mel vei-voegen komt zeker door het onlangs door de A.N.P. gegeven mislei dende radio bericht, als zou dit veer weer in tact zijn! CENTRALE VEILING Middelharnis Uienveïiing van vrijdag 1 febr. 1963 Grove 33,88, middel 34,43—33,94; drie lingen 31,80—31,55; picklers 25/40 35,50, idem 20/30 21,—. AanVoer 98.000 ton. Dinsdag j.l. begon de luchtdrukver deling weer wat meer te schuiven. Eeri, dominerend hogedrukgebied boven de Britse eilanden liét zich intimideren door het koufront van een depressie bij Noord-Noorwegen. Dit front verplaat ste zich zuidoostwaarts over de Noord zee, in verband waarmede de weerkun digen haastig sneeuw aankondigden. Even later, rond het midden van de week, zijn de papiex-en van de winter nog sterker gestegen. Een kx-achtig hor gedrukgebied bij IJsland (van bijna 1.050 millibar-) breidde zich naar Skan- dinavië uit, hetgeen weer een toene ming van de koude in uitzicht stelde. In dit verband zij er op gewezen, dat de streek tussen Groerxland en IJsland berucht is vanwege de ijzige maxima, die zich daar plegen te vormen. In eer ste aanleg kunnen de meeste daarvan niet of'nauwelijks in het weergebeuren in ons land ingrijpen, maar wanneer eenmaal het hoofdkwartier naar Skan- dinavië is vex'legd, verandert de zaak. Dan is vaak de voorwaarde vervuld voor een nieuwe vorstperiode, zodat het ook in Nedex-land in de tweede helft van deze week weer tot strenge vorst kan komen. Op de zesde plaats De huidige winter, die het predicaat „streng" al dubbel en dwars verdient, neemt op het ogenblik de zesde plaats in onder de strengste winters van de laatste 100 jaren. De stand is thans al dus: 1. 1947 karaktergetal 3,43 2. 1942 332 3. 1940 295 4. 1891 273 5. 1855 272 6. 1963 230 (t.m. 25 januari) 7. 1929 228 Het karaktergetal is verkregen door optelling van de etmaalgemiddelden onder nul sinds 1 november, de z.g. methode Hellmann. (De waarnemingen werden gedaan in De Bilt). Wat het aantal ijsdagen betreft (dat is het aantal dagen met maximum tem peraturen onder nul), neemt de huidige winter al de vijf da plaats in. Ten aan zien hiervan is de stand momenteel aldus: 1. 1947 aantal ijsdagen 46 2. 1942 41 3. 1940 40 4. 1891 34 5. 1963 28 6. 1956 25 7. 1929 24 Ook deze waarnemingen werden ge daan in De Bilt. (Nadruk verboden) Te huur voor vereniging en clubs een episcoop (voor projectie van alle mo gelijke afbeeldingen). Vergoeding 30,per avond. Inlichtingen bij: A. DEKKER Secr. Ver. v. Orgelvr. Nieuweweg 45, Stellendam, Telefoon (01879) 3 23

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1963 | | pagina 2