Bezwaren tegen aparte gemeente Bijlmermeer GRIEP! Nederlandse kustvaarder op Noordzee gekapseisd Chefarine ,4 Brand verwoest grachthuis VRIJDAGPRIJZEN NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 31 JANUARI 1963 (Ingezonden mededeling) De heer H. Molendijk deelt in de N.R.C. van 29 januari mede, dat in zake de Bijlmermeer van de kant van Amsterdam de agitatie op de plaats is gekomen van de argumen tatie. ,,Er is doelbewust een Bijlmer meerpsychose gekweekt". ,,Men ont wijkt van Amsterdamse zijde een za kelijke discussie." Amsterdam maakt zich schuldig aan „grootstedelijke hovaardij", enz. enz. Wel, wel, dat is nogal wat. Het zou bepaald alarmerend zijn, ware het niet, dat er in ons bedreigde va derland nog stoere helden zijn als de heer H. Molendijk, die bereid zijn. „de psychose te doorbreken". Hij bukt niet voor grootstedelijke dwinge landij, maar zal uiteraard zonder emoties wel eens fijntjes uitleg gen, wat er aan de hand is. Het feit. dat de heer Molendijk als adviseur verbonden is aan de Amsterdamse randgemeente Diemen, levert uiter aard een extra waarborg voor een onbelanghebbende, objectieve uiteen zetting. Misschien dat van de kant van de psychose-kwekers na bekomen verlof van de inspectie voor de gees telijke volksgezondheid (neen, van ons Red. N.R.C.) toch nog iets te berde kan worden gebracht, dat op argumentatie lijkt. Ik dacht, dat Amsterdam dat geprobeerd had. Tot vervelens toe. In 1959 rapporteerde de Provinciale commissie voor de gemeentelijke inde ling van Noord-Holland na vele jaren studie en overleg met de betrokken rijksinstanties. Kennelijk reeds onder invloed concludeerde deze commissie, dat ..ten zuidoosten van Amsterdam een stadsdeel van meer dan 100.000 inwo ners, als het ware uit het niets, tot stand gebracht zal moeten worden van het centrum van het stadslichaam uit. d.w.z. door het gemeentebestuur van Amsterdam". ..Daarvoor is het naar het oordeel der commissie nodig, wes telijk Weesperkarspel in te delen bij de gemeente Amsterdam." Gedeputeer de en Provinciale Staten sloten zich bij dat oordeel aan. De epidemie greep kennelijk snel om zich heen In oktober 1961 wendde het gemeen tebestuur van Amsterdam zich met een adres tot de Staten-Generaal. Het her haalde dit in juni en in oktober 1962. Het waren alle adressen met cijfers en feiten. Misschien wel met te veel cijfers en feiten. De krotten Ik probeer het toch maar weer met cijfers. Amsterdam vraagt de Bijlmermeer te mogen bebouwen, omdat het voor 100.000 van zijn inwo ners, die nu mensonwaardig zijn ge huisvest, alleen daar passende wo ningen kan bouwen- ,,De krotten zijn geen argument", zegt de heer Molendijk. Het loopt wel mee met het aantal krotten, ver telt hij; bovendien is krotopruiming een ingewikkelde zaak, die niet zo hard zal lopen en ten slotte, wat nood, grote* steden „blijven even goed verzamel i~ gen mensenpakhui zen", de „mobiele mens" zal naar buiten vluchten en zie daar, behoor lijke percelen uit de oude woning voorraad kunnen dan gebruikt wor den voor de krotbewoners. Simpel als goeiendag voor stoere psychósebestrijders van het type-M.; waar maakt Amsterdam zich eigen lijk druk over? Nu ter zake. 1 De Heer Afniendiik geeft het ciifer van 30 000 krotten voor geheel Noord Holland, ont'e-nd a3n het raoport van de commissie-Bommer uit 1957. Hij ver meldt er niet bij. wat het rapport ter plaatse wel vermeldt, dat het hierbij gaat a. om een schatting, omdat geen nadere gegevens ter beschikking ston den; b. om ,.het aantal slechte wonin gen. hetwelk uiterlijk 1960 zou moeten zijn vervange n". Nadien zijn beschikbaar gekomen o.a de gegevens van de Algemene woning- telling-1956 en van het onderzoek naar de woningkwaliteit in een aantal Am sterdamse buurten. De wijze waarop de heer Molendijk niettemin de schattingen uit het rapport van 1957 hanteert, ty peert zijn methode. 2. De definitie van een krot is vloei end. Het onderzoek van de gemeentelij ke woningdienst in Amsterdam had be trekking op 96.000 woningen in een dee! van de oude buurten. Daar werden aan getroffen: 26.000 slechte woningen fw.o. 20.000 zonder eigen privaat of met het privaat in de woonkamer en 11 000 rug- aan-rug woningen. De gebreken van de ze woningen zijn nauwkeurig omschre ven. Wie meent dat het menswaardige woningen zijn. mag het zeggen. 3. Er is nog een andere graadmeter voor bepaling van het aantal slechte woningen, respectievelijk krotten. De woningtelling-1956 registreert daartoe het aantal woningen, gebouwd vóór 1906I en na 1906. Natuurlijk zijn niet alle wo- ningen. gebouwd vóór 1906. slecht en die daarna goed. maar de cijfers geven een aanduiding van de veroudering van de woningvoorraad. Welnu, het percentage woningen, gebouwd vóór 1906, bedroeg in Rotterdam 22.9. in Den Haag 22.2. in Amsterdam 41,1. In Amsterdam staan meer huizen van vóór 1906 dan in Rot terdam en Den Haag samen, bijna even veel. als in de drie noordelijke provin cies tezamen. Wil men het nog anders; het percen tage 1- en 2-kamerwoningen (inclusief keuken) is in Den Haag 9.6. in Rotter dam 13,4, in Amsterdam 19.0. Drs. J. M. den Uyl, icethouder van Amsterdam, reageert in neven staahd artikel op de beschouwing van de heer H. Molendijk over de kwestie-B ijlmermeer, afged rukt in de I\'.R.C. van 29 dezer (pag. 6). 4. Amsterdam is de grootste oude stad van ons land. Er staan daar naar ver houding veel meer oude en slechte wo ningen dan elders. Amsterdam heeft massale krottenbuurten in een omvang, als op andere plaatsen gelukkig niet voorkomt. „In heel Nederland zal na verzadiging van de woningmarkt tot krotopruiming moeten worden overgegaan. Niet alleen in Amsterdam", decreteert de heer Mo lendijk. Tja. daar had men in Amster dam nog nooit aan gedacht; fijn. dat wij dat ook weer weten. Maar mag Amster dam toch vragen om een beetje begrip, een tikkeltje inzicht in het geheel eigene van de omvang en de nood van het krottenprobleem in de oudste grote stad van ons land? Misschien zelfs om enige medewerking van de rijksoverheid voor een noodtoestand, die echt wel als een nationaal probleem mag worden gezien We winden ons wel om minder op. 5. Dat sanering en krotopruiming een ingewikkelde zaak is. is juist. Men kan niét saneren zonder soms gehele buur ten te amoveren. Daarom zal krotoprui ming, behalve de 40.000 slechte wonin gen in dc kazernebuurten, zeker nog 10.000 woningen extra kosten in deze buurten. Is een tempo van 1.500. later oplopend tot 2.000 per jaar te saneren woningen daarom utopistisch? Ja. als men het, vraagstuk niet ernstig neemt; neen. als men bereid is. een einde te maken aan de grootste sociale wantoe stand van vandaag. (De heer Molendijk spreekt over 2.000 tot 5.000 te amoveren percelen per jaar; alleen hij weet. waar hij deze aantallen vandaan heeft.) 6. Dat Amsterdam toch leegloopt en de krotbewoners kan huisvesten in de dan leegkomende woningen, is dwaas heid. De bevolking van Amsterdam is enkele jaren iets teruggelopen en over 1962 weer toegenomen. De groei van de bevolking wordt geheel bepaald door het aantal woningen, dat beschikbaar is. Dat met nog steeds 6.000 inwonende en woningzoekende gezinnen de bevolking •liet st.-k Jto-il. - ook duidelitk Bc-|£omt~ weinig ter zake doen. Zelfs het be«r'P annexatie, in de kop van het I» voor 10 ooo n;»uwe wonmgen en dat riet hel geding. Bij annexatie immers aan het begin, maar veeleer aan het denkt men aan toevoeging van de ene ernd var Vt saneringsproces. Er zal j gemeente aan de andere. Hier gaat ook opschuiving zijn. stellig, maar voor, het om een vrijwel maagdelijk agra- een be'ansrijk deel zal de bouw in de|riSch gebied met meer koeien dan Bnlmermetr reelditrate moe ten die-|menMn, toebehorend aan een ge- saneren gebieden en alleen Amsterdam ";eente (Weesperkarspel) die naar kan waarborgen, dat dit ook gebeurt. algemeen oordeel opgeheven gaat worden, Er worden in de Amsterdam se voorstellen geen gemeenten gean nexeerd, geen bebouwde kommen aan de grote stad vastgeplakt. Het gaat uitsluitend om de toevoe ging van een vrijwel onbewoond ge bied aan hetzij Amsterdam, hetzij Maar men kan over de woning-,een nog niet bestaand gemeente, bouw en de woningtoewijzing toch af- J Daarom kunnen de palavers over nut spraken maken, zegt de heer Molen- en nadeel van randgemeenten over nieuw dwaasheid. De vergelijking met middelgrote gemeenten, waar de heer Molendijk zich, in navolging van minister Toxopeus, op beroept, gaat volkomen mank. Nieuwer-Amstel, Amersfoort, Den Bosch, Zwolle waren gevestigde, middelgrote gemeenten van 25 tot 50.000 inwoners, toen belangrijke uitbreidingen plaatsvonden. Ten zuidoosten van Amsterdam be staat niet een dergelijke gemeente. Wat wel bestaat zijn Diemen (7.800 inwo ners), Ouder-Amstel (7.600 inwoners) en een stuk van Weesperkarspel (4.400 in woners). Deze gemeenten liggen met hun dorpskommen vele kilometers uit elkaar, één van hen (Ouder-Amstel) voelt helemaal niets voor de nieuwe randgemeente en de kom van Weesper karspel gaat naar Weesp. Dan te stellen, dat de nieuwe rand gemeente begint als een flinke stad van 20.000 inwoners, is boerenbedrog. Dat met ..bijv. een referendaris en een hoofdcommies" dit hiaat kan worden opgevuld, is een geloof van simpele zie len. 2. Amsterdam stelt niet, dat alleen zijn gemeentelijk apparaat een dergelijk nieuw stadsdeel kan bouwen en andere gemeenten niet. Het stelt alleen, dat het m de gegeven verhoudingen een grenzeloze verspilling van schaar se krachten zou zijn om het goed ge outilleerde en ervaren apparaat van Amsterdam deze nieuwe stad niet te laten bouwen. 3. Niemand, zelfs de heer Molendijk niet. betwist, dat het bij de Bijlmer meer in hoofdzaak gaat om de huis vesting van Amsterdammers in samen hang met de uit te voeten sanering. Is het dan zo onredelijk dat Amster dam wenst te kunnen bepalen, welk type woningen, in welke variëteit en in welk tempo tot staTid moet worden ge bracht? Welke openbare voorzieningen nodig zijn. hoe de „sociale begeleiding" van de verplaatsing van de bevolking uit de te saneren buurten haar beslag moet krijgen? Is het misschien toege staan wantrouwend te staan tegenover afspraken over. of toezicht op het soort te bouwen woningen en de woningtoewij zing? De praktijk van vrijwel alle rand gemeenten is, dat ze de neiging verto nen voorrang te geven aan de huisves ting van beter gesitueerden. In de Bijl mermeer gaat het voor een belangrijk deel om de huisvesting van de laagste inkomensgroepen in Amsterdam. 4. Maar waarom doet Amsterdam niet net als Rotterdam. ..dat in Capelle maar raak bouwt"? Hè ja, 'ns lekker raak bouwen in de Bijlmer. De heer Molendijk heeft het kennelijk goed voor met Amsterdam. Mag ik er op atten deren. dat de vergelijking niet opgaat? Dat Rotterdam (gelukkig) op geen stukken na geconfronteerd wordt met het probleem van de huisvesting van eigen stadgenoten (veelal in de stad ge boren), waarvoor op eigen grondgebied straks geen plaats meer is. Dat Capelle een gemeente is met een eigen gemeente lijk leven, op welks grondgebied onge veer een derde van een nieuwe Rotter damse stadswijk wordt gebouwd. Dat het bij de Bijlmermeer gaat om het grond gebied van een op te heffen gemeente, waar nu amper 500 mensen wonen en waar een stedelijk gebied van ruim 100.000 inwoners moet worden gesticht. De filosofie van de randgemeente De beschouwing van de heer Mo lendijk is ingebed in allerlei algemene opmerkingen over de bezwaren van de grote stad en de waarde van rand gemeenten. die naar het mij voor- Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Glizen buiijl 20 UblettM f 0.80 Hindije itfipïirpiMirg 40 UbliHin f 1.60 Voordel ijl llacon 100 (sblittie f 3.60 Samenwerking of toevoeging dijk. Middelgrote gemeenten hebben toch ook mooie woonwijken tot stand gebracht. Een nieuwe gemeente kan toch particuliere bureaus van stede bouwkundigen en architecten inscha kelen! De verdeling arbeidersbouw/ overige woningbouw ligt reeds vast; wat wil men nu nog anders? Ja, Am sterdam wil iets anders: het wil schrik niet aan de huisvesting en overplaatsing van de 100.000 Amster dammers, die in de Bijlmermeer moeten wonen, zelf leiding geven. Het wil die huisvesting regelen in sa menhang met de behoeften, opgeroe pen door de ontwikkeling van het eigen stadslichaam en het meent, dat dit alleen kan, als westelijk Weesperkarspel aai Amsterdam wordt toegevoegd. Waarom? wegend ter zijde blijven. Nu de heer Molendijk deze zaak in haar alge meenheid weer aan de orde heeft ge steld, zijn niettemin enkele opmerkin gen op hun plaats. Randgemeenten worden, zeker niet door het Amsterdamse gemeentebestuur, als parasitair beschouwd. Het is wel zo, dat centrumgemeenten de lasten hebben te dragen van tal van centrale voorzie ningen. Een financieel beleid van de rijksoverheid, dat daarmee geen reke ning houdt, kan tot ernstige moeilijkhe den leiden. Dat centrumgemeenten ook profiteren van de bewoners der omlig gende gemeenten, zoals de heer Molen dijk stelt, zal ten dele wel juist zijn, maar dat is geen oplossing voor de ge- meentefinanciën van de centrumgemeen te. Overigens zou kennisneming van de stedelijke jaarrekeningen van Amster dam de heer Molendijk kunnen leren, dat per saldo "kom7rdar)naAmTtlïLme!vordt beschikbare ruimte 'op Amsterdams grondgebied voor de volkswoningbouw, uiterlijk in 1965 op grote schaal ge bouwd worden in de Bijlmermeer (2.750 woningen per jaar). De voorbereiding en uitvoering daarvan opdragen aan de nieuw te vormen gemeente is op- gevormd. buiten Amsterdam wordt be steed. Dit hangt samen met de toene ming van het aantal werkforensen Al leen voor hoofden van huishoudens en alleenstaanden bedraagt dit volgens de jongste telling 37.000. De toeneming van het forensisme roept een ernstig probleem op. De uit gaven voor degenen die in Amsterdam werken, maar er niet wonen, nemen toe. terwijl daar geen uitkeringen uit het Ge meentefonds tegenover staan. Het is een aspect, dat niet beslissend behoeft te zijn, maar dat bij de beoordeling van de vraag, of 100.000 Amsterdammers straks wel in Amsterdam zullen werken, maar er niet meer zullen wonen, in aan merking dient te worden genomen. De verhouding van randgemeente en centrumgemeente roept evenzeer proble men op. wanneer de samenstelling van de bevolking in één van beide te een zijdig dreigt te wordeh. En daarmee raak ik aan een laatste aspect dat be handeling verdient, nl. de bestuurskracht en de band tussen bestuur en bestuurder tegen de achtergrond van de gemeente lijke indeling. Gezondheid en levenskracht Zoals reeds werd aangeduid, heeft het vraagstuk van de gemeentelijke indeling van westelijk Weesperkars pel hier en nu, naar het mij voor komt, weinig van doen met het gefi losofeer over grote stad en randge meenten in het algemeen. Dat gefilo sofeer blijft een wat dazige bezigheid en Amsterdam heeft er geen behoefte aan. Maar minister Toxopeus heeft de zaak wel voortdurend gesteld van uit de aantrekkelijkheid van de ster ke randgemeente in het algemeen; de gemeente Diemen heeft een bro chure geproduceerd onder het motto centralisatie of decentralisatie" er de heer Molendijk heeft het burger schap, de medeverantwoordelijkheid en de democratie inclufief de ciaal-menselijke dingen" in het vuur gebracht tegen de „grotè collectie ven." Ter zake lijkt me het volgende van belang. 1. De voorstelling, alsof door toevoe ging van de Bijlmermeer aan Amster dam deze stad uitgroeit „tot een ge biedsdeel van Haarlem tot Hilversum", raakt kant noch wal. Noch de kant van Haarlemmerliede in het westen, noch de wal van het vredige riviertje De Gaasp in het oosten. De voorstelling lijkt uit sluitend typerend voor een geagiteerde gemoedstoestand, waarin de ruimte voor argumenten reeds lang is verdwenen. Feit is, dat Amsterdam qua oppervlak te een middelgrote gemeente is, in volg- ordë de vijfentwintigste in ons land. Rot terdam en Enschede bijv. zijn aanmer kelijk groter en in Westeuropese verhou dingen gezien is het „grote" Amsterdam in oppervlakte niet meer dan een flink dorp. Qua inwonertal behoort Amster dam in West-Europa eveneens tot de middelgrote steden, maar met een uit- zpnderlijk hoge bebouwings- en bevol kingsdichtheid. De mensen wonen er erg didht, te dicht op elkaar. Vandaar de noodzaak van bouwen in de Bijlmer meer. Gelet op de feiten is heel dat oei- geroep over dat verschrikkelijk grote Amsterdam weinig meer dan een naar geestig provincialisme, dat merkwaar dig genoeg bij de Nederlandse bevol king overwonnen is. maar in ministerië le memories een taai bestaan slijt. ,,De band tussen bestuurders en be stuurden gaat (in dergelijke grote collec tieven) volkomen teloor", aldus o'e heer Molendijk. Wel, het gemeentebestuur van Amsterdam heeft bepaald niet die ervaring, maar dat zal wel zijn, omdat Amsterdam geen „groot collectief" is. maar gewoon een levende gemeenschap van mensen die doorgaans veel van hun stad houden. Ik ontken niet. dat er pro blemen zijn, ook bestuurlijke problemen, vraagstukken van medeverantwoorde lijkheid en democratie. Waar ik tegenop kom is de gratitute voorstelling, alsof de ze problemen groter zijn naarmate de stad groter is. ,.God made the country, man made the town, but the devil made middle-town." Het is een kant van de waarheid, die de heer Molendijk kan vinden in het grote rapport van de Rijksdienst voor het nationale plan over de bevolkingsspreiding. Grote steden hebben hun problemen, maar de rand gemeenten evenzeer. De uitspraak van prof. Belinfante in het Ned. Juristenblad over „de centrumloze en cultuurloze hui zenverzamelingen. die de randgemeenten van onze grote steden zijn", lijkt mij bepaald te generaliserend, maar wel is het cultuurloze en vervlakkende van de van de kernstad afgesneden ..suburbs" een schrikbeeld, dat de .sociologen inter nationaal bezighoudt. 3. Het bestuurlijke aspect van de ge meentelijke indeling heeft vele kanten, meer dan waarvan de heer Molendijk droomt in zijn filosofie, maar één kant mag niet onbesproken blijven De grote stad én de randgemeente worden be dreigd met verlies van levenssappen, i als de bevolkingssamenstelling te een zijdig wordt. Nieuwer-Amstel is in vele opzichten een villawijk van Amsterdam. (In 1958 had in Amsterdam 16.8 pc' de gezinshoofden een inkomen boven 6.000, in Nieuwer-Amstel 38.9 pet in het belang van de gezondheid en de le- venskracht van Amsterdam moet een j ontwikkeling, waarin de hogere inko-1 mensgroepen wegtrekken en de lagere, inkomensgroepen in Amsterdam blijven, zoals de heer Molendijk voorstelt, \vor-| Overdracht N.-Guinea precies voorbereid Koningin Juliana heeft gisteren het hoofd van de Nederlandse missie op West-Nieuw-Guinea, de heer L. J. Goedhart, ontvangen op paleis Soest- dijk. De heer Goedhart die enkele weken in Nederland is geweest voor bespre kingen met de regering is intussen naar Hollandia teruggekeerd. Hij rekent erop dat het bestuur over het gebied op 1 mei aan Indo nesië zal worden overgedragen om 12.30 uur plaatselijke tijd en dat dan zowel de staf van de U.N.T.E.A. als de Nederlandse missie het land zullen verlaten. den afgewezen. Ook daarom wil Amster dam de Bijlmermeer. 4. Het Amsterdamse Gemeentebestuur heeft gesteld, dat het wil medewerken aan een bestuurlijke herindeling van de agglomeratie als de stedelijke bebou wing in de Bijlmermeer tot stand zal zijn gekomen Die bereidheid geldt niet alleen de Bijlmermeer, maar ook Am sterdam-Noord en Amsterdam-West. De kingen in agglomeratieverband zijn zijn moeilijk (zie Rotterdam en IJmond). maar zowe] gelet op wat tot stand kwam in de woonagglomeratie in het zuidoosten (het structuurplan), als wat aan het groeien is in de werkagglomeratie in het westen, behoeft aan de bereidheid van Amsterdam tot samenwerking in een agglomeratieverband niet getwijfeld te worden. Heel de problematiek van agglome ratievorming en interne bestuursorga nisatie behoort echter op het tweede plan te staan, nu een beslissing ge vraagd wordt over het wonen en de levensomstandigheden van 100.000 Amsterdammers in de naaste toe komst. Deze beslissing vormt een on derdeel van de vervulling van de wel licht grootste taak, waarvoor Neder land de komende jaren op eigen erf is gesteld: een einde maken aan de woningnood en ernst maken met de krotopruiming. Als Amsterdam thans de toevoeging van de Bijlmermeer vraagt, doet het niet anders dan zich kwijten van zijn primaire verant woordelijkheid voor de uitvoering van deze taak. J.M. DEN UYL Als de heer Molendijk zijn standpunt verkondigde omdat hij adviseur van de ge meente Diemen is. zou deze ironische op merking wel hout kunnen snijden. Maar wie zich rekenschap geeft van de mogelijkheid dat de heer Molendijk bepaalde opvattingen heeft over deze materie en daardoor in di functie van adviseur van Diemen terecht L gekomen, zal begrijpen, dat deze opmerking de zaak op haar kop zet. Iemand met de bestuurlijke carrière van oud-burgemeester Molendijk zit niet om een baantje verlegen schrijft geen artikelgn om de opvattingen i zijn ..principalen" te verbreiden (Red. N.R.C. Opvarenden gered Vanmorgen vroeg is de Nederland se kustvaarder Necton op de Noord zee, een paar mijl buiten de Nieuwe Waterweg gekapseisd en gezonken. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De Necton, die 380 ton meet, was met een lading gerst op weg van Norwich naar Rotterdam. De gezag voerder, de 29-jarige W. F. K. Bor ger uit Alkmaar, vertelde ons dat het schip in de loop van de nacht is gaan werken. De slagzij nam hand over hand toe. Eerst dacht men dat het schip water maakte en men zet te de lens pompen bij, maar er kwam aanvankelijk geen water. Dit gebeur de pas toen de slagzij nog meer was toegenomen. Gaandeweg raakte de stuurboordreling onder water. Terstond werd een noodsein uitge geven. waarop de reddingboot Presi dent Jan Leis van Hoek van Holland is uitgevaren. De zeesleper Gele Zee van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, welke boot juist met het bergingsvaartuig Bruinvis naar Enge land was vertrokken, zette koers naar het in nood verkerende schip. Ook de kustsleepboot Schouwenbank vertrok uit de Berghaven van Hoek van Hol land. Toen de slagzij bleef toenemen gaf de kapitein de bemanning opdracht het schip te verlaten. De stuurman, de machinist, de kok en de drie ma trozen namen in een dinky plaats. Daarmee voeren zij naar de Engel se kustvaarder Lady Sonia, die in middels ook in de buurt was geko men. Dit schip heeft daarop koers ge zet naar Rotterdam. Laatste man De kapitein bleef alleen aan boord achter, maar toen de luikhoofden overspoeld raakten begreep hij dat er geen houden meer aan zou zijn. Hij zette de motor stil, waarna hij kon overstappen in de jol van de loodsboot Procyon, die langszij was gekomen. Om vijf uur verliet hij het schip. Kort daarna arriveerde de Gele Zee ter plaatse. Deze wist een tros op het achterschip van de Necton uit te bren gen, waarna men koers zette naar de Waterweg. Om zeven uur is de Necton evenwel gezonken. Het ber gingsvaartuig Bruinvis heeft een wrakboei geplaatst. De Necton was in 1956 gebouwd. Het schip was eigendom van de fir ma Hesseling te Groningen en voer in time-charter voor de Intercontinen tal Shipbrokers Ltd. te Rotterdam. Cargadoor was de firma Hudig en Veder te Rotterdam. De juiste posi tie van het wrak is 52.5 noorderbreed te en 3.48 oosterlengte. Van onze Amsterdamse redactie Vannacht is aan het Singel te Am sterdam een zeventiende-eeuws grachthuis totaal uitgebrand. Drie personen, een echtpaar en een kindje van drie maanden, die in een aan grenzend huis op de vierde verdieping woonden, waar het vuur naar was overgeslagen, werden door agenten gered. Ze waren al door binnendrin gende rook versuft. In het ^uitgebrande pand, nummer 132, waren twee confectiebedrijven er. twee groothandels in koffie ge vestigd. De brand werd door een nachtportier van het hotel Elim van het Leger des Heils aan de overkant van het Singel ontdekt. De brandweer bestreed het vuur met veel materiaal, maar ondervond bij het blussingswerk veel moeilijk heden door de vorst. Eerst moesten er bijten in de gracht worden gehakt Het vuur kon zich daarom met gröte snelheid verbreiden. Een brandweer man werd door een vallend stuk steen getroffen en raakte enige tijd be wusteloos. De brandweer heeft met grote moeite het aangrenzende pand kun nen behouden. Vorstgratificatie. De directie van Van Gend en Loos heeft besloten aan het personeel dat gedurende de hele maand januari zijn werk in de buitenlucht of in onverwarmde ruimten heeft verricht, een vorstgratificatie van 35 toe te kennen. DE IIOLILItE TECHNISCHE SCHOOL Molcnntrnal 6, Leeuwarden vraagtvoor spoedige indiensttreding een leraar Elektrotechniek voor elektronica, dipl. e-i met tenminste 3 jaar praktijk. per 1 september 1963 een leraar Bouwkunde diploma b.i. met tenminste 3 j. praktijk, per 1 september 1963 een leraar Weg- en Waterbouwkunde diploma c.i. met tenminste 3 j. praktijk. i tf* >Vy "Mil,. PERSONEEL Gevraagd Gevraagd voor dienstlreding BOEKHOUD STER correct en serieus. Eigenhandig geschreven solli citatiebrieven richten aan Stichting Recreatie Centra Os- toerio. Giessenweg 33. Rotter- dam-8. poedige ln- AU PAIR S—12 months to help with children, in English Professor's home. Dutch refe rences. Brieven ond no. 83708 Bureau dezer Courant WILT U GOED VERDIENEN MEVROUW? Kom dan vandaag nog bij ons aan om nadere in lichtingen U moet wel vlot kunnen stenograferen en/of ty pen en dagelijks of een aan tal dagen per week van huis kunnen. Bur. .Typcenter". Boe zemsingel 138b, Rotterdam (lijn 16. 17 en 22) Tel 134408. Gevraagd voor uitzending; (Steno) TYPISTES FAKTU- RISTES. „De Typistensocië teit". Coolsingel 89, tel. 120500. R'dam. Lid van de „ABU". Gevraagd voor spoedige in diensttreding TELEFONISTE TYPISTE. Ruime kantoorer\a ring. Soil, na tel. afspraak 51405 toestel 6, Stichting Recreatie Centra Ostoeno, Giessenweg 33. R'dam-8. Piano, accordeon, zang. gl-1 taar. saxofone. klarinet, trom- petonderwi js. Klassiek. mo dern STUDIEGELEGENHEID J. H. Postma. Joost v. Geel-1 strait 82 a. Hoek Schietbaan-j laan. DE N.R.C. IS EEN BEGRIP TE HUUR Gevraagd A s. echtpaar, acad. gev,, zoekt ETAGE of WONING te huur, In- of nabij Rotterdam; liefst in mooie omgeving. Brieven nr. 83707 Bureau dezer Courant. Gemeub. ZIT-SLAAPK. gezocht door jong assistent-acountant. Omgeving C.S. of Blijdorp. M A. van den Berg. Ingwirder- weg 133. Tjalleberg (Fr.). Tel. 05131—262. ONROERENDE GOEDEREN Gevraagd Te koop gevr. een BLOK PAN DEN ca. 100.000. Br. ond. no. 83094 bur. dezer courant. Particulier vraagt degelijke BELEGGINGSPERCELEN te koop. Brieven onder no. 83706 Bureau dezer Courant. Te koop gevr. VRIJ HUISJE aan de rand van R'dam. Ook een blok komt in aanmerking van 4 of 6 hulzen. Br. ond. no. 83693 bur. dezer crt. Aangeboden In onderstaande plaatsen bouwen wij middenstandswoningen respect, herenhuizen H00GEVEEN v.a. 20.900- OUDENBOSCH v.a. 20.900- ROOSENDAAL v.a. 20.850 - BRIELLE v.a. 21.800- TIEL v.a. 32.000- GORINCHEM v.a. ƒ40.500- SOEST v.a. ƒ45.000- Eigen grond - vrije vestiging. Inl.: NIJBOUW N.V., Willemsparkweg 211, Amsterdam-Z.. tel. 020 726048; Utrecht 030 25794; Dordrecht 01850 5834 Herenhuizen ten Zuiden van Rotterdam f 98.000 en 45.000 Kk; in R'dam Z. 50.000 kk en 45 000 kkin Ridderkerk groot vrij bovenhuis le stand 32.000 kk; R'dam West dubbel huis boven verhuurd v. 70.p m ben 3 kamers v. en a tuin leeg 24 000 kk v. HOLTEN en ZN. Tel 75 3 53. liefst voor 10 u. 1—2 en 67 uur. Te koop aangeboden 65 a. TOEKOMSTIGE BOUWGROND i de gemeente R E N E S S E ir. ond. no. 83704 bur. d. Crl GELDBELEGGING. Hoekpand R'dam-Noord. Huur f 2019 per jaar. Lasten 187.90. Koop som 19.000. Te bevr M v d. Hoeven. Bergweg 349. R'dam. tel. 81724 MET VAKANTIE Aangeb. in Bemdorm (fra-i zand-strand) 45 km. ten N tan Alicante. Spanje. - bot vard, met uitzicht at zee. een luxe compl. ingerichte Ft. T (2 badkamers. 6 bedden, ijs kast, gasfornuis). Te huur half april. Prijs 150 k f 2«0 per week. Br. ond. no 83711 bureau dezer courant L angeb. 2-K.WONING part. v-^a"8*b 3e etage 3 K.-WONING n a-tuin f 45 p m Gevr .(-Schiedamse weg. Gevr. onge- RUNS -is. R'dam of omeev. Br. meub- beneden huis. 3 k.w.Br. in KUNSTGEBITTENREPARATIE -• klaar. Claes de Vne- ond no. 83710 bureau dezer seiaan 21 b. Rotterdam. Telef. I courant. 15.19.75. Ji Draion japon In gezellige ruitdessins. Modern ge- plooide rok en mou- wen. Gemakkelijk te was- sen en snel weer droog. Maten 42 t/m 50 17.90 Hoogstraat p|,;nw*g Nylon jongensjacket. Ge heel doorgestikt. Met polyester voering, heerlijk warm. Donker blauw. Van 6 t/m 14 jaar. 6 jaar Jeans overall van zware kwaliteit satijn jeans, met verstelbaar elastiek in de rug. Sanfor dus krlmpvrlj. Veel zakken. In de kleu ren blauw of khakl 15.50 11.50 Een prachtige kans om uw servies aan te vullenl Crème aardewerk borden, van prima kwaliteit. 3 platte of 3 diepe borden 0.95 3 dessertbordjes 0.85 Metalen boekenkast. Hoog 170 cm, diep 25 cm en breed 100 cm. 6 meter boekenruimte Het rek is zwart, de planken zijn rood, grijs en geel 47.50 Hoogstraat Pleinweg Elektrische gasaansteker. 220 Volt. Met drukscha- kelaar en ophangbeugel, kompleet met 2 meter snoer en kontaktstop. 1 jaar garantie Uw warenhuis Wggena inventarisatie zijn onze zeken Hoogstraat, Plelnwtg en Matheneseerpleln op vrijdag 1 februari 1963 tot 13.00 uur gesloten 3.75 Hoogstraat - Plsinweg Alleen geldig vrijdag 1 februari 1963 Heel handig is deze wand- blikopener vervaardigd van roestvrij staal. In 3 standen verstelbaar. Voorzien van een mag neet voor het vasthouden van het deksel 2.95 3 Delig kristal geslepen toiletslel. Staat leuk op iedere toilettafel. Kies uit de kleuren groen, geel, rose, blauw of transparant ..Supraphon" 33 toeren langspeelplaten. Ruime keuze uit een groot assor timent prachtige klassieke werken. De kans voor muziekliefhebbers! 25 cm langspeelplaat 6.90 30 cm langspeelplaat 8.90 Hoogstraat SCHtlFTftUKE EN TElEFONtSCHE lESTRUNSEN WORPEN HIEROP NIET AANGENOMEN 6.50 VROOM DREESMANN Heerlijk warme wollen of wol-mousse dameshand- schoenen. Pr ma pasvorm. Rood. geel. groen of bleu VRAAGT UW PARKET om een nieuw aanzien? Bel telef. 13.39.16 Wij schuren machi naal vanaf 3.75 per vierk. BONTMUTSEN voor dames en heren. Speciaal vakkundig adre6 voor alle voorkomende bontreparaties. Vlugge afleve ring. Maison Wouters. Walen- burgerweg 110. tel. 46066-54406. KREDIETEN TOT ƒ4000 voor aankoop meubelen, woningtex tiel. Vr. gr. folder. Discrete be handeling en zeer lage aflossin gen. Postbus 1083. R'dam. MEUBELREPARATIE en OVERTREKKEN van meube- len. Degelijk werk. niet duur. Vraag prijs. A. J. Metz v.h. Metz Metz, Pretorialaan 47, tel. 70340. KUNSTGEBITTENREPARA- TIES, Ie klas werk onder vol ledige garantie. Billijke tarie ven. U kunt er op wachten. Instituut „Dentilia", Hoogstraat 40. tel. 126010, Rotterdam. GAAT U TROUWEN of heeft sn nieuwe woning? Kredie ten voor iedereen tot f 5000.— voor aanschaf meubilair en woningtextiel. Vraagt gratis folder. Dan krijgt u algehele inlichtingen. Postbus 1371. Rot terdam. UW OUDE BED 's morgens ge haald. wordt 's avonds prima gerepareerd weer thuis be- zorgd. Vraag prijs. Beddenma kerij Hendriksen. Oostplein 51, naast Vrije Volk, tel. 131092.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1963 | | pagina 3