Zij trouwden vlak na de ramp Meer verdienen anders besteden, CBS kijkt ons op de vingers Mist en zoete broodjes 24-2~'53: huwelijk op verdronken Tholen Oud Egypte per meter 'Eigenlijk huilde iedereen'. Die gekke wereld kerst, met rijen andere schepen, In het haventje: vastgevroren. Marinus. nu 35 jaar. vertelt sa men met zijn vrouw. 'Ik had in die eerste februaridagen de mees te familie naar Dordrecht gebracht met onze veerboot. Daar hoorde ik over de radio de oproep van bur gemeester Verburg; of we alle maal met de schepen zo gauw mogelijk wilden terugkomen. De hele bevolking van Tholen, voor zover nog op het eiland, moest worden geëvacueerd. Alleen wie er werk had. zou er mogen blijven. Toen ben ik mét Jannetje naar de burgemeester gevaren. Janne tje wist niet eens wat ik zeggen zou, maar ik zei het toch maar: 'Kan ik hier dan wel zo gauw mogelijk trouwen, burgemeester, en mag mijn vrouw dan ook blij ven?' Ik dacht: als we nu niet trouwen, wanneer dan. Zo blijven we tenminste bij elkaar. Je wist Immers niet waar je zou worden ondergebracht? 'Hier zijn de foto's,' zegt Jan netje. Op alle kiekjes staat het zelfde kleine, verslagen kijken de gezelschap. 'Dit meisje, een nichtje, had twee broertjes ver loren en was zelf helemaal ver stijfd van een dak gehaald. Hier staat de dokter, dit is de verpleegster, dit de juffrouw van het postkantoor. Hier zit de telefo nist. Die mensen werkten alle maal in de trouwzaal, die op de eerste etage van het gemeen tehuis lag. Daar kwam de mod der niet. Eigenlijk huilde ieder een.' Het eerste Jaar van hun hu welijk, dat door de kranten was vermeld als een klein lichtpunt in de lange nacht van verdriet, bleef onverbrekelijk met de ramp verbonden. Het ontleende er zijn bestaansreden aan. De jonge me vrouw. Boomsluiter en een ver pleegster zijn lange tijd de enige vrouwen geweest op het verdron ken Tholen. 'Je mocht er alleen zijn als Je werkte. Wij hadden de veerboot; werkten er eerst mee op ons ei gen eiland, later ook bij Schou wen.' Ze willen daar liever niet zo veel meer over praten. 'Al met al hebben we een jaar op dat boot je gewoond,' zegt jannetje "t Was klein. hoor. Het was onze eerste Marjan: Mar van Marinus en Jan van mijn eigen naam. Zo heten we nu nóg.' 'VV*,' dat zijn In haar woorden man, vrouw, de twee kinderen en het schip samen, een varende een heid. Het is een ander leven ge- Cleopatra heeft in ons modebeeld nog steeds een inspirerende invloed. Op de make up, de haardracht, de sieraden Dat deze stijl ook zijn meg nuar de stof- fenfabrikanten zou vinden lag eigenlijk voor de hand Een stoften fabrikant, vioe van de eeuwige bloemeijes-in-allerlex- variaties en slreepdessins. heeft nu de oude tijd, op geglansd katoen, tot leven gebracht. Een greep in het oudheidkundig museum in Leiden bracht een schat van gegevens aan het licht. De hiërogliefen van een grafsteen, details van icandreliëfs van graven, de strakke afbeeldingen van ko ningen en koninginnen, vormen nu boei ende patronen, die een nieuw beeld toe voegen aan wat onze sto/fenwereld al te bieden had. Tegen het voorjaar kunt u zich dus in Cieopatraanse stijl hullen. De (winkelt- prijs ff 4.95 per meterbehoeft u niet te weerhouden. Linksonder: Prehistorische potten van voor 3000 v. Chr. met primitieve afbeeldin gen van mensen en dieren vormen een randmotief op een achtergrond van spijker schriftteksten. Deze teksten, de zogenaam de Amarnatabletten van ongeveer 1475 v. Chr., vormden de correspondentie tussen de Egyptische en Babylonische vorsten. De stof ln de kleuren mosgroen, rood en grijs, ls bijzonder geschikt voor rokken. Boven: Op een achtergrond van wijn ranken met druiventrossen zijn de afbeel dingen gedrukt van Egyptische koningen en koninginnen, ln da bijstaande hiërogly fen de bijbehorende namen. Deze afbeel dingen zijn uit het Nieuwe Rijk, van 1580 tot 1080 voor Chr. Rechts: Detail van de schilderingen op de mummlklst van een hoogwaardigheids bekleder. Bij de foto's: Boven: 24 FEBRUARI 1953, een uur voordat ze trouwden. 'Jannetje en Marinus, 24 en 25 jaar oud, verlaten Stavenlsse. Onder: FEBRUARI 1963: Jannetje en Marinus in herbouwd Stavenisse met Hansje, Mieke en hun schip. Figuur correctie Twee vrouwen in de Amerikaanse staat Ohio hebben een on gebruikelijke figuur- correctie toegepast door hun step-ins vol te stoppen met gesto len kleren. Eén van de twee woog bij arresta tie 316 pond. Zij had 43 paar kousen, 37 paar sokken, 14 slipjes en drie overhemden onder haar kleren verborgen. De tweede vrouw bleek in haar 'foundation' voldoende plaats te hebben ge vonden voor zich zelf én 33 paar kousen, 20 paar sokken, zeven slips, een meisjespyja- ma en een jongens petje. Groot nieuws 'Groot niemvs, Tra gedie te Wath. Gebro ken straatlantaarns. Beschadigde bomen. Beschadigde grafste nen. Beschadigde openbare toiletten en bus-abri's. Beschadig de wegwijzers en straatnaambordjes. Voorlopig wordt de ichade geschat op vijf- lot zesduizend gulden. Stormschade? Nee! Vandalisme!' Deze kortademige adverten tietekst beeft in de Engelse plaats IVath- upon-Dearne tot ge volg gehad, dat er plotseling niets meer werd vernield. Leerschool 'Dertig jaar werken In een modezaak en de omgang met de spe ciale soort klanten van een dergelijke zaak zijn de beste leer school voor de poli tiek,' heeft mevrouw Odette Launay ver klaard, toen zjj zitting kreeg in de Nationale Vergadering van Frankrijk. Deze 53-ja rige Parisienne is in de modewereld al ja ren bekend. In de po litiek. als aanhangster van de Gaulle, moet zij haar gewaagde stelling nog bevestigen. TVte collega's hebben me ln enkele uren tijd schokkende mededelin- gen gedaan. De eerste ontmoette ik in het parlement, waar het begrotingsdebat later begon dan we allemaal verwachtten. We druï den het beroemde 'Palais Bourbon' niet meer verlaten en liepen naar de onbeschrijfelijke trieste en verveloze koffiekamer, die er voor de journalisten is ingericht. U hebt zelden droef geestiger etablissement gezien. Maar de koffie is er goed van smaak en je kunt er ronde broodjes kopen, vol rozijnen en kleverige suiker. Blijkbaar vindt men in het parlement van Frankrijk, dat je zoete broodjes moet bakken voor de journalisten. 'Ik lieb grond gekocht, buiten,' zei mijn collega. Bij zulk een mededeling staat het hart van iedere inwoner van Pa rijs een halve minuut stil. Ditmaal echterkwam de klap bijzonder stevig aan. Want het was mistig in Parijs die dag. En de kille mist hing zo verschrikkelijk laag boven de grond, dat de rook uit de miljoenen schoorstenen van de stad de weg kwijtraakte. Die kroop dus snuffelend over de stoep rond en zaaide overal zwarte pailletten. En vermengde zich ten slotte schoorvoetend met de mist tot een giftig brouwsel. Het gevolg was dat ik de hele stad in een vuilgele waas zag en neiging ver toonde tot kortademigheid. In Engeland noemen ze datsmogIn Parijs noemen we dat helemaal niks ...De Franse regering gaat ons allemaal voor in het volstrekt negeren van wat alles minder prettig is. Je kunt op het Franse mi nisterie van voorlichting op zo'n dag zeggen: 'Mistig, he?,' dan kijken ze je verwonderd aan en antwoorden ze zachtjes: 'U hebt misschien iets in uw oog gekregen?' 'Vijfentwintig minuten rijden van de stad,' zei mijn collega. 'Mijn vrouw en ik gaan er dit voorjaar elk weekeinde heen, want we hebben een caravan. Van de zomer laten we er een bungalow neer zetten. Heerlijk jo, frisse lucht! Parijs houd ik niet langer uit. Als ik vanaf mijn stukje land uitkijk over de stad, hangt er een smerige, gelige wolk boven. Daar kan geen mens meer in leven!' 'Nee,' zei ik. De tweede zat naast me toen het debat eindelijk begon. Hij schrijft vier maal per week een kolom in de 'New York Post'. 'Je komt uit Scandinavië, he.' zei hij. u ant hij weet nog steeds geen juiste plaats aan Amsterdam Ie geven. 'Ik kén Scandinavië. Parijs is een grauwe tunnel, in vergelijking met. Scandinavië. Zeg, je ziet er moe uit. Je woont toch niet in de stad?' 'Ja,' zei ik. De derde kwam ik op straat tegen, hij was zo bruin als een okker noot of leek dat maar zo? 'Hoe is het?,' vroeg hij. 'Lekker, lekker.' 'Je ziet er anders aardig pips uit: Hoe kan het op zo'n verrukkelijke dag" (kattig). 'Je moet als ik doen. Ik kom net uit Marokko, daar heb ik volop zon gehad. Er gaat niets boven een lange winter vakantie in Marokko 'Ja.' zei ik. Hij lachte door de mist heen. 'Ik ga even in de Kamer kijken,' zei hij. 'Het is afgelopen,' zei ik. 'Daaróm juist,' zei hij. Tfc schoffelde mistroostig naar de metrohalte. Op een dag als vandaag was het oneindig veel beter ónder de grond. Het was er spitsuur. We werden in een ellenlange gang geperst en toen die propvol zat, zodat we geen stap voor- of achteruit konden, viel de stroom uit. Twaalf minuten lang. Zodat We twaalf minuten lang niet konden be wegen. want er reed geen metro meer en dus ging er niemand af. Daar na schuifelden we. als een transport sinistere gevangenen, tot op het perron. Waarna we letterlijk werden ingeblikt. 'Ik krijg geen lucht meer!,' jammerde een bijzonder kleintje. 'Hindert niks hoor meid,' zei haar buurman, 'die lucht is hier zo rót, je ken beter niet ademhale O, Parijs vakantiedroomville lumièreplus beau sou venir JO MANASSEN worden dan Jannetje had ver wacht. Ze trouwden overhaast om op het eiland t« kunnen blijTen, maar na een jaar waren ze er weg, op reis naar Noord-Frankrijk, hij als beginnend 'internationaal bin nenschipper Zij als beginnend schippersknecht. Jannetje verdeelt haar tijd tussen huishouding en stuurhut. Het gaat hun goed, sinds een paar jaar. Ze hebben magere jaren gehad ook, toen ze net be gonnen. Maar de jonge Boomslui ter had, toen hij niet meer nodig was bij het herstel, geen lust meer om de veerdienst weer op poten te zetten. Hij begon een nieuw leven, buiten het rampgebied. Ze zijn met een klein scheepje begonnen, maar langzamerhand ziin de roef en de stuurhut en de rlinnen groter geworden. Zes jaar geleden is Mieke geboren, vier jaar geleden Hans. Ze varen vooral op België en Noord-Frankrijk. 'Ik ben er nu wel aan gewend,' zegt Jan netje, 'maar ik kom ook graag weer thuis.' Thuiskomen bij haar moeder doet ze bijna op elke reis wel even. Ze komen geregeld langs Stave nlsse en Marinus doet wat hij kan om het zo uit te mikken, dat hij er kan aanleggen op een dag dat het wat lijden kan. 'Maar moeten we meteen dóór." zegt Jannetje, 'dan komen we niet eens de haven in. Dan roei ik even naar m'n moe der, al is het maar voor een uurtje.' Even voor Kerstmis hoefde ze niet te roeien. Ze hadden de tijd voor twee dagen familiebezoek. Maar ze liggen nu nóg ln het ha ventje van Stavenisse, vastgevro ren. De ramp is tien Jaar geleden, de trouwdag bijna ook. Ze herden ken februari 1953 thuis ln Stave nisse. toevallig, omdat het zolang wintert. Ziet u als u thuis komt, nog veel sporen van de ramp in het dorp? 'Welnee,' zegt Jannetje Boomsluiter, 'je ziet er geluk kig niets meer van.' En is de angst nu ook voor bij? 'Nee,' zegt ze, 'die raken we hier nooit meer kwijt. Zodra het hard waait, denk Je er weer aan.' ANNEKE KINKET Deze maand kijkt het Centraal Bureau voor de Statistiek met andere ogen naar de etalages, als het gaat vaststellen of de kosten van het levensonderhoud zijn gestegen of niet. De prijs van maïzena boezemt de onderzoekers bepaald minder belangstelling in dan voorheen, maar de blikgroenten krijgen meer aandacht. De kleine blikjes toma tenpuree zijn zelfs interessant ge worden. De prijzen van bromfiet sen en televisietoestellen tellen nu ook mee bij de kosten van het le vensonderhoud. maar de veelbe sproken mixer is er niet bi). Voor het eerst hanteert het CBS namelijk bij het vaststellen van 't januari-indexcijfer zijn nieuwe ar tikelenlijst, waarin de verschuivin gen in het bestedingspatroon van hel Nederlandse gezin gedurende de laatste jaren tot uitdrukking ko men. De oude lijst dateerde uit 1951. De basis voor zo'n lijst is een bud getonderzoek en in 1951 heeft het CBS met behulp van een heleboel huishoudboekjes en interviews vast gesteld hoe een gezin van man, vrouw en twee kinderen met een inkomen van (destijds 3000 tot 5000 gulden het geld besteedde. Aan de hand van die uitkom sten is een lijst van vierhonderd artikelen opgesteld, de grootste ge mene deler van de uitgaven van een dergelijk gezin. De prijzen van die artikelen vormen de basis voor het prijsindexcijfer. Door die prijzen maand voor maand nauw keurig op te nemen stelt het CBS de ontwikkeling van de kosten van het levensonderhoud vast. Maar niet alleen de prijzen ver anderen, ook de behoeften. Het ge zin van man. vrouw en twee kin deren, dat ln 1951 3,000 tot 5.000 Hoedjevanpapier Een, twee, drie, vier, hoedje van, hoedje vanen zo voort. Het papieren hoedje, vroeger een mal ver zinsel, ls ln Amerika nu te koop. Het kost niet een-twee-drie- vier. maar vijf dollar. Van papier worden ook al mantels en jurken gemaakt. Men zegt dat een van pa pier gebreide jurk (ziét u wel dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn?) na veertien keer wassen nog als nieuw Is. 't Zal wat wezen, denken we nu nog. Maar dat hebben we van de plastics ook gedacht. ls Jannetje Vermaas en -TL Marinus Boomsluiter aan hun trouwdag denken, den ken ze aan de februarlramp van 1953. ZIJ waren het eerste Zeeuwse bruidspaar na 1 fe bruari. Hun huwelijk werd op 24 fe bruari voltrokken in het verwoes te en verlaten Stavenisse op Tho len, een van de zwaarst getrof fen Zeeuwse gemeenten. In de lan ge, lange nasleep van de ramp was hun trouwdag zoals de kranten toen schreven symbool van het leven, dat altijd verder gaat. 'We hadden wel dat Jaar zullen trouwen. We waren vier jaar ver loofd, kenden elkaar al zeven Jaar. We hadden al lang trouwplannen. In 1953 zou het dan eindelijk we zen. Het oude veerhuis van Mari nus' vader, dat een tijd leeg stond, zou voor ons worden verbouwd. De tekeningen waren klaar.' Niet in dit veerhuis (dat bij de ramp grotendeels verwoest en daarom later afgebroken werd) zit Jannetje Boomsluiter-Vermaas te vertellen, maar in een lief. piep klein salonnetje: de roef van haar schip. Haar man is geen veer baas geworden, maar binnenschip per. Dat zij in Stavenisse zijn. nu zij voor de tiende maal hun trouw dag én de ramp herdenken, ls toe val. Hun 'Marjan.' een prachtig schip van bijna veertig meter lang, dat in vaktaal een motorspits heet en 345 ton meet. ligt al van vóór gulden inkomen had, zag door het stijgen van de lonen het Inkomen toenemen van 4.000 tot 8,000 gul den. Meer verdienen betekent niet al leen méér besteden, maar ook an ders besteden. Vandaar dat het CBS een nieuw budgetonderzoek heeft verricht in de jaren '59 en '60 Er bleken interessante ver schuivingen plaats te hebben ge vonden. De gezinnen gebruikten minder meelproduktcn en vetten, maar meer suiker, vlees en duurdere zuivelprodukten. Voor de huur moest meer wor den uitgegeven, maar daarnaast werd minder besteed voor meubels en woningtextiel. Sterk gestegen bleken de uitga ven voor ontspanning, evenals de uitgaven voor bromfiets en even tueel auto. De huisvrouw die meer huis houdgeld in handen kreeg, stapte van de losse melk over op de flessenmelk. Ook wat de kwaliteit betreft bleek men andere eisen te stellen. Namen in 1951 de vakantieganger» genoegen met een zonnebril van een paar kwartjes, acht jaar la ter bleken die heel goedkope bril len vrijwel uit de handel verdwe nen en kocht het publiek brillen van een rijksdaalder of meer. Er moest dus een nieuwe arti kelenlijst komen om de verande ringen in de kosten van het le vensonderhoud te kunnen vaststel len. Die lijst Is er nu. Overeen komstig de werkelijke uitgaven van de gezinnen wegen b(J het sa menstellen van het cijfer de uit gaven voor ontspanning, verkeer en sociale verplichtingen zwaar der, en die voor voeding cn wo ning iets minder. Sommige artikelen zijn van de lijst verdwenen of nemen een on dergeschikte plaats ln. Andere arti kelen zijn wel gehandhaafd, maar ln andere kwaliteiten. Vooral In de afdeling textiel ls er nogal wat verandering. Maar ook bij de groenten. Kropsla was ln 1951 nog een artikel, dat niet het hele Jaar door verkrijgbaar was. Dat is nu wel het geval. Het cijfer voor Januari zal het eerste zijn, dat geheel volgens de nieuwe lijst is samengesteld. Door aanpassing en omrekening zal men overigens wei verder gaan met het opstellen van de oude sta tistiek voor wie daar behoefte aan heeft. De 6.000 berichtgevers van het CBS zullen zich echter van nu af aan geheel baseren op de nieuwe artikelenlijst. Tot die waarnemers behoren ook de tachtig enquêtri- ces van het CBS, die iedere maand ln 34 Nederlandse gemeenten de prijzen in de winkels nagaan. Het CBS beroemt er zich op, dat zijn methode waterdicht is. Als de Nederlandse kruideniers zo tegen oudejaar de meelprijzen flink zouden verlagen om klanten te trekken, maar stilletjes de ro zijnen en krenten flink wat duur der zouden maken, dan zou dat voor het prijs-indexcijfer geen ver schil maken. Artikelen die bij el kaar behoren, staan ook bij elkaar op de lijst. Gewicht verminderen of kwali teit veranderen heeft ook geen in vloed op de cijfers. De prijswaar- neemsters zijn met meet- en weeg- apparatuur uitgerust en bovendien neemt het bureau ln Den Haag regelmatig steekproeven. Het CBS levert een kwaliteitsar tikel. Dat kan niet van alle bu reaus voor de statistiek gezegd worden. Over dat van België gaat het verhaal, dat in de artikelen lijst een blikjes sardines was op genomen. Toen de sardientjes plot seling in prijs stegen, heeft men ze maar vervangen door haring in tomatensaus. Het kwam namelijk politiek zo slecht uit. als het index cijfer zou stijgen. Zo werkt het CBS niet. Het heeft zijn lijst en daar houdt het zich aan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1963 | | pagina 2