Catastrofale dag voor ingepolderd Nederland Stormvloed verhaastte de bouw in Hollandse IJssel De rots in de branding 1 ebruati Vier slachtoffers ^^biefÏÏ in overstroomde Stormpolder Kritieke toestand in Nieuwerkerk a.d. IJssel Later werd snel hulp verleend EXTRA EDITIE „DE IJSSEL- en LEKSTREEK" OKTOBER 1958 VIJFDE BLAD De Stormpolder te Krimpen aan den IJssel werd aan alle zijden door het hoge water besprongen. Er was dan ook geen houden aan en de bewoners van dit waterschap hebben uit onze omgeving dan ook als eerste de overstro ming meegemaakt. dit misschien de redding geweest en we denken dan ook aan de Ketensedijk te Capelle aan den IJssel, waar het water toen enige gelegenheid gaf, de dijkgaten wat te dichten. Binnen zeer korte tijd stond de gehele Stormpolder blank en dit ging zo vlug in zijn werk, dat vier personen verdronken. Vier slachtoffers was de tol, die het water eiste. We zullen de geschiedenis laten ver tellen door een ooggetuigedie, na zichzelf via 't dak van zijn woning in veiligheid te hebben gebracht, erin geslaagd is anderen van de verdrin kingsdood te redden. Joh. Boeren bracht, omdat zijn huis onder aan de dijk lag, zijn huisraad naar de zolder. Na anderhalf uur ging het licht uit en werd het werk bij het schijnsel van een stormlan taarn voortgezet. Na de doorbraak van de dijk steeg 't water onrustba rend. In korte tijd stond het water 20 centimeter onder de rand van de dakgoot. Hij besefte in welk gevaar zijn vrouw en hij waren komen te verkeren. Hij maakte het dakraam los en samen gingen zij er op een ta fel voor zitten ,op 't ergste voorbe reid. Een van zijn buren hoorde hij roepen daar gaat de achtergevel. Nog hoger kwam het water en in de vloer van de zolder kwam beweging, 't Duurde niet lang of ook de schoor steen stortte omlaag en op dat mo ment gingen Broeren en zijn vrouw door 't zolderraam het dak op. Een maal gleed zijn vrouw van de dakgoot in het water, maar hij slaagde erin haar weer uit het water te trekken en haar van een gewisse verdrin kingsdood te redden. Door het ver garen van aangespoeld hout, riet en pakken turfmolm maakte hij 'n vlot je en probeerde toen eerst zelf of hij de lichtmast op de dijk zou kunnen bereiken. Ook daar stond wel vrij- veel water, maar de fundering werd steviger geacht, dan die van de wo ning temeer daar honderden lege va ten van de Teerunie tegen de muren beukten. Het ging met het vlot en dus keerde hij terug om zijn vrouw de kans te geven naar de dijk te gaan, zich voorttrekkend aan de elektriciteits draden. Daarna kwam ook hij op de dijk. Voor het zover echter was, had hij zijn buurman reeds geholpen op 't dak te klauteren, want deze zat in het andere zolderraam klem. Vier volle uren hebben zij bij de licht mast op de dijk in het water doorge bracht voordat zij naar veiliger oor den konden worden gebracht. Ook in Krimpen aan den IJssel heb ben zich drama's afgespeeld want de andere bewoners van de huizen kon den zich niet meer in veiligheid brengen. Het was een droeve dag. BIJ DE FOTO'S rechtsboven Hoewel de situatie in Kralingsche Veer niet als kritiek mag worden geschetst, toch hebben de werkers ook daar de gehele 'nacht de wacht gehouden en met zakken zand het water gekeerd. midden De Geref. Kerk te Ouderkerk aan den IJssel kreeg in die dagen de vererende naam Rots in de bran ding. linksonder Daags na de stormvloed werd langs de Ketensedijk veel zand en grond aangevoerd. Een beeld van de werkzaamheden. We mogen het niet zeggen dat het geluk bij een ongeluk is geweest toen de storm over Nederland dijken door het watergeweld deed sneuvelen en duizenden hectaren kostbare en vruchtbare grond onder water deed verdwijnen. Maar we mogen er wel op wijzen, dat deze ramp de bouw van een vaste oeververbin ding over de Hollandse IJssel w'at heeft verhaast. Ook zou het onjuist zijn vast te stellen dat het voor dien niet in de bedoeling zou hebben gelegen de beide IJsseloevers met elkaar te verbinden. Die plan nen waren al van zeer oude datum en daarover kunt u lezen op andere pagina's van dit nummer. De provinciale weg te Krimpen aan den IJssel was reeds aangelegd vóór van een Tweede Wereldoorlog kon worden gesproken. We durven zelfs zover te gaan, dat' deze oeververbinding al jaren eerder gereed geweest zou zijn, wanneer de Duitse overheersing niet zou zijn gekomen. Alles wees reeds in deze rich ting, getuige ook de braakliggende gronden aan de Krimpense oever. Het enige wat onze streek niet zou hebben gekend is de bouw van een stormvloedkering. De noodzakelijkheid van dit kunstwerk heeft de bouw van de vaste brug bespoedigd, want nu konden beide werken, zowel die van Rijkswaterstaat (stormvloedkering met sluis) als die van Provinciale Waterstaat (de vaste en beweegbare brug) gelijk tijdig ten uitvoer worden gelegd. Nu, enkele dagen voor de openstelling van deze brug en de officiële in dienst stelling van de stormvloedkering, lijkt het de samenstellers van dit extra nummer goed, even een terugblik te werpen op de catastrofale dagen van februari 1953. Immers, 'ook wij zijn niet zonder kleerscheuren door de stormramp heen gekomen. Ook onder onze lezers werden zes slachtoffers gevonden. weekte kleren in het ijskoude water, terwijl een hevige wind de huid strak deed spannen. De mannen bleven vechten tegen het water, dat niet af liet .Ontembaar bleken de golven onvermoeid bleken de verkleumde handen. Het werd een gevecht op le ven en dood. Ook Nieuwerkerk aan den IJssel is evenals Capelle aan den IJssel aan groot gevaar ontsnapt. Weinige inwoners van deze gemeente hebben beseft hoe kritiek de situatie is geweest langs Schielands Hoge Zeedijk. Men hoorde er wel het een en ander, maar van enige ongerustheid was bij de meesten geen sprake. Het gemeentebestuur was gewaarschuwd en burge meester J. C. Vogelaar trof zijn maatregeleen. Om 4 uur luidde de noodklok en de mannen werden opgeroepen de han den uit de mouwen te steken want op 't Kortenoord stroomde het water al over de dijk. Later kwam het bericht dat bij de Snelle, bij het z.g.n. Ba- kerïgat een doorbraak verre van denkbeeldig was. Alles werd ingezet op deze gevaarlijke plaats, die moei lijk bereikbaar was, omdat deze geen geasfalteerd wegdek kende zoals nu Er was slechts grond, dat door het overkomende water spekglad was ge worden. Het was bijna geen doen, maar toch trokken de vrijwilligers zich niet terug. De dijk moest behou den worden, want er stond teveel op het spel. Zij aan zij hebben die Nieuwerker- kers op de dijk gestaan, worstelend tegen het opkomende en overstro mende water. Maar toen bleek dat het niet eenvoudig zou zijn het water te keren en de dijk intact te houden, werd assistentie verkregen van een geladen graanschip, dat aan de Ou- derkerkse oever gemeerd lag. Het schip werd voor het bedreigde dijk- gedeelte gelegd en fungeerde als golfbreker. Nieuwerkerk a.d. IJssel, dank baar voor het behoud van de dijk) toonde dezelfde dag reeds haar plichten t.o.v. anderen te 1 verstaan, want onder de ingeze tenen werd een geldinzameling gehouden en toen het bedrag nog afgezien van de vele kleding stukken en meubelen - woensdag avond geteld was, bleek dat deze colecte niet minder dan ruim 21.000 had opgebracht. Daar naast zijn er ook vele gezinnen geweest, die zwaar getroffen ge zinnen van onderdak hebben voorzien en zo werd Nieuwer kerk a.d. IJssel van een hulp vragende gemeente een hulpver lenende. We hebben uw geheugen weer even opgefrist. De bange nacht is voorbij en na vijf jaren is er praktisch niets meer te zien van de vernielingen die door het opgezweepte water waren aangericht Het water kwam die nacht, enoverwon ten dele. Nu staat aan de mond van de Hol landse IJssel een metalen wachter, de stormvloedkering met zijn gigan tische schuif van 80 meter lengte en met een hoogte van 12 meter. Dit bouwwerk moet ervoor zorgen dat de hierboven getekende toestand niet opnieuw kan voorkomen. De stormvloedkering is gereed en voor de gemeenten achter dit kunstwerk, is het een geruststelling, maar ja, het water van de zeeën stijgt en de bodem klinktWie durft te voor spellen dat zulk een stormramp nooit meer over Nederland zal komen? We willen ons in hoofdzaak bepalen tot de gemeenten in de Krimpener- waard en de gemeenten aan de rech ter oever van de Hollandse IJssel, die straks laten we daarvoor be spaard mogen blijven die straks door de stormvloedkering in de Hol landse IJssel beveiligd worden. In dit kader zullen we dus aan de pre caire situaties van de dijken in Kra lingsche Veer en Capelle-West voor bijgaan. Rondom 't middernachtelijk uur van de 31e januari op de le februari liet de toestand bij Kerkesteeg zich zoda nig aanzien, dat de burgemeester zich genoodzaakt achtte, maatregelen te gaan nemen. De directeur van pu blieke werken en ook de opzichter van de gemeente werden telefonisch van de waterstand op de hoogte ge bracht en verzocht zich onmiddellijk naar 't raadhuis te begeven. Aan dit verzoek werd onmiddellijk voldaan en binnen niet al te lange tijd was men in Capelle a.d. IJssel op alle dingen voorbereid. De vloedplanken werden opgezocht en veel zou er wel niet kunnen ge beuren of de mannen van het dijkle- ger zouden het gevaar wel weten te keren. Immers, wie het water deert, die het water keert, zo veronderstel de men ook toen. Hoe anders is het echter geworden. Bewoners van buitendijkse huizen waren reeds geruime tijd bezig hun meubelen naar veiliger oor den te brengen. De onderhuizen gin gen leeg en werden één verdieping hoger opgeslagen Men dacht, daar is het wel veilig voor het water Later kon men opnieuw gaan begin nen met het verhuizen, want van alle kanten stroomde 't kolkende en op gezweepte water de woningen bin nen. Het was bekend dat de Ketensedijk een zwakke schakel was in de water- kerende keten langs de IJsseloever. Een zwakke schakel die voor velen funest had kunnen worden, ware het niet dat honderden Capellenaren en mensen uit Kralingsche Veer zich hadden ingespannen de geslagen bressen met zandzakken te vullen. Het liet zich niet zo ernstig aanzien. Er spoelde wel water over de dijk, maar verontrustend was het direct niet. Het was toen ongeveer twee uur in de morgen. Een uur later zag het er veel slechter uit, want hele stuk ken van het asfalt waren weggesla gen en steeds meer brokkelde de dijk weg. Men begreep de gevolgen van een dijkdoorbraak, want de Pol Zware stukken steen werden hon derden meters meegesleurd en ver het land in gegooid. De ko kende watermassa gaf Ouderkerk aan den IJssel een niet begeerde waterval. Het water in de sloten steeg, ondanks de verwoede po gingen van de mensen op de dijK, die niet aflieten steeds meer zand in zakken aan te voeren. De landerijen kwamen weldra on der water te staan en menige landbouwer hoorde zijn vee in de stallen loeien en de varkens gil len, want ook zij hadden niets op het water begrepen. Menig dier viel dan ook aan het water ten offer. 's Morgens toen de hoogste water stand was bereikt en men duidelijk kon zien, dat het water ging zakken, is men met vernieuwde energie aan de slag gegaan om 't dijkgat te dich ten. Het was niet gemakkelijk want hoewel het water aanmerkelijk ge zakt was, nog steeds woei er een ste vige wind. Honderdeif, duizenden, ja, tienduizenden zakken zand werden aangevoerd en de te hulp gezonden militairen namen hec werk van de oververmoeide ingezetenen over. Maar het ging niet eenvoudig. Om 2 uur 's middags kwam hulp opdagen. Twee sleepboten trokken een sloop- schip van 250 ton voor het gat en de brandspuit kreeg nu het sein het schip vol te spuiten, zodat het zou zinken. De opzet slaagde en toen was het voor de jongens van de Ver bindingsdienst uit Den Haag nog maar een peuleschilletje om de zak ken achter de boot op te stapelen om zodoende de dijk te herstellen. De angst was nog niet verdwenen, maar te weten, dat dit dijkgat gesloten was gaf menigeen enorme opluchting. der Prins Alexander en de Zuidplas- poider liggen 5 tot 6 meter onder de waterspiegel. De gevolgen zouden niet te overzien zijn voor de mensen in het achterland, die van de prins geen kwaad wisten. Daar sliep men rustig door hier worstelde men met het steeds hoger wordende wa ter. Voorlopig was er zand genoeg in voorraad, want de oprit van de Al gemene Begraafplaats aan de Nijver heidstraat zou worden verhoogd. Maar met los zand bereikt men tegen het machtige water niet veel. Er moesten zakken komen. Vele bedrij ven stelden hun voorraad zakken be schikbaar om de Ketensedijk te redden. Daar stonden de mannen met door- De ellende werd nog groter toen de straatverlichting uitviel en het werk in volslagen duisternis moest worden voortgezet. De zakken verdwenen in de geslagen gaten, maar niemand kon vertellen of deze op de juiste plaats waren geworpen. Duizenden zakken zand zijn volgeschept en per auto naar de bedreigde punten ver voerd. Anderen zorgden voor de dijkversteviging. Het resultaat van deze dapperen was het behoud van de dijk en 't voorkomen, dat duizen den hectaren land - evenals onder de bezetting - geïnnundeerd zouden worden. Ook nu nog 'n saluut aan de strijders zonder tal en naam. Zij heb ben de gemeenschap een grote dienst bewezen, waarvoor men hun niet dankbaar genoeg kan zijn. Nogmaals hulde! De nacht van 31 januari op 1 februarfi is een nacht geweest om nooit te vergeten. Als we er aan den ken klinkt het geluid van het zich over de dijk stortende water ons nog in de oren. De felle, koude Noord westerstorm joeg het water met kracht de riviermondingen binnen. Het water in de IJssel steeg onrustbarend. Te middernacht werd het reeds duidelijk, dat de toestand haast onhoudbaar zo niet hopeloos zou worden. Om drie uur stond het water reeds bijna gelijk met het wegdek van de dijk, terwijl de almanak 6.30 uur als tijd voor hoog water aangaf. En dat niettegenstaande na de watersnoodramp van 13 januari 1916 de dijk onge veer 1.20 meter was verhoogd. Hoewel het water de laatste uren niet zo snel meer steeg, soms met kleine zakkingen van het water als gevolg van doorbraken elders, bleef de vloed er in. Dit schreef onze correspondent uit Ouderkerk aan den IJssel de dag na de stormvloedkering. De kracht van het water had onze generatie prak tisch nog niet gekend. Eerst op deze bewuste le februari werden wij hier mee geconfronteerd Iedereen en al les was paraat. Het dijkleger stond gereed bij de eerste de beste aanval het water terug te slaan en het een halt toe te roepen. Bewoners van laag gelegen delen, zoals de Kerk- weg, werden gewaarschuwd, dat het niet langer verantwoord was nog op te blijven. Er dreigde inderdaad ge vaar, want de dijk zou het niet hou den. Het meest bedreigde dijkgedeelte vormde zich tussen de Dorpsstraat en de Geref. Kerk aan de IJsseldijk. Te gen de morgen, om ongeveer vier uur begon het water over de dijk te stro men en iedereen hielp om puin, pak ken stro en zandzakken aan te bren gen op de bedreigde punten. Hard is er door de Ouderkerkers gewerkt om de dijk te behouden, maar hun moei te bleek deels tevergeefs. Om half vijf, dertig minuten later reeds, kon van 'n werkelijke doorbraak worden gesproken. Met alle kracht stortte het woedende, opgestuwde water door het dijkgat en binnen korte tijd was van de kosterswoning, de consistorie en van de kerk een stuk muur weg geslagen, terwijl het huis, iets verder landinwaarts, 't nog zwaarder te ver duren kreeg. De bewoners lieten er hun leven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1958 | | pagina 1