Geschiedenis van Gouderak is niet zó schokkend, maar toch SCHIPPERS Muziekhandel Tonny Steijnen CUckéfaLhlok HET VRIJE VOLK OKTOBER 1958 Overal in de Krimpener- waard spreekt het verleden nog een woordje mee. Soms in een aardig grachtje, met oude gevels langs beide wallekan ten, soms in een kerkspits met een klokkenspel, dat over de daken zingt. Zoals in Schoon hoven. „Mijne lieve Gouderakkers...." Deze zo teder-klinkende woor den heeft de oude dominee Ja cobus Gerardus Staringh meermalen met zijn ganze- veder aan het degelijk perka ment toevertrouwd. En wij vin den ze terug in de aardige Historische Beschrijving van Advertentie I.M. geeft de toon aan in Grammofoonplaten 78 - 45 en 33 1 3 toeren Platenspelers v a. 42.50 Platenwisselaars v a. 118.— Grote sortering gitaren «ook elektrisch) - ukeleles - mando lines - blokfluiten - mondorgels - clarina's - platenkoffers en platenrekken MEENT 48 bij het viaduct en Centrum Markt Telefoon 138171 Z0MERH0FSTR. 6 bij de Noordsingel - Tel. 47855 Gouderak, geschreven door de heer A. J. Dane. Toen dal eenvoudige, gestencil de boekje in 1955 verscheen, be kende burgemeester H. Bergman in een vriendelijk voorwoord: „Reeds lange tijd werd de behoef te gevoeld aan een goed overzicht van Gouderaks geschiedenis." Wij houden van kleine gemeen ten. die ook voor dit soort zaken geld overhebben. Nee. de geschiedenis van de ge meente Gouderak is bepaald niet schokkend. Tot in de elfde eeuw komt men in die kliedernatte Krimpenerwaard vrijwel geen mens tegen. Na de eerste bedij kingen worden er wat simpele houten woninkjes gebouwd, riet- gedekt Langzamerhand ontstaan er wat nietige dorpjes. GouderaK was een van de jongste rivierdor pen van de Waard. Triest verhaal De eerste bewoners vertelt ons de heer Dane leefden van jacht, visserij en schipperij. Tegen het midden der vijftiende eeuw begint de veeteelt. In het midden van de zestiende eeuw zien we er steenbakkerijen IJsselstenen zijn dan zeer geliefd) en als de gouden eeuw de lage landen bij de zee welvaart brengt, telt men in Gou derak verscheidene touwslagenjen. Jongens en meisjes van vijf, zes .jaar draaien van 's morgens zes tot 's avonds acht op de lijnbaan aan het grote wiel. De kinderen van Gouderak; men zou er een triest verhaal over kunnen schrijven. Dat zijn de kin deren van de touwslagerijen en van de steenbakkerijen. Als op 14 oktober 1874 de wet op de arbeid der kinderen in de fabrieken van kracht wordt, telt men in Goude rak vijfenveertig werkende kin deren tussen vijf en tien jaar. De heer Dane vertelt het sober: ..Werd aldus het misbruik van kinderen als arbeidskrachten af geschaft, de toestanden in de Gouderakse steenfabrieken bleven tot aan het begin van de twintig ste eeuw slecht, om niet te zeggen ontoelaatbaar. Koppelbaantjes Geen enkele arbeider werd aangenomen als niet tevens zijn vrouw en dochters In de fabriek zouden komen werken. Meisjes, die als dienstbode een goede be trekking in Gouda konden krij gen. werden gedwongen, wilden hun vaders niet werkloos wor den, in de steenfabrieken te gaan werken. Vrouwen moesten tot enkele dagen vóór hun be valling in de fabriek werken en slechts enkele dagen later weer beginnen. Meisjes moesten de deutz CLICHES VOOR ELK DOEL, ÉÉN EN MEER KLEUREN MAURITSSTRAAT 77 ROTTERDAM TELEFOON (K 1800) 113514 stenen op zwaar beladen krui wagens vervoeren". En zo ploe terden „myne lieve Gouderak kers Lijnbaan, IJsselstenen. veeteelt, watersnoden. De eeuwen strijken over het nietige rivierdorp. In de studeerkamer van de pastorie zit dominee Jacobus Gerardus Sta ringh, een beminnelijk man, die in de Achterhoek geboren werd en 24 jaar oud in 1741 naar Gouderak kwam. Tot aan zijn dood in 1804 bleef hy predikant in de kleine gemeente. „In 1758 ving hij zijn levenswerk aan. nl. het schrijven van een Bijbels Woordenboek, waarmee de juist overleden Monnikendamse predikant Keppel was begonnen en waarvan de letter A nog slechts was afgewerkt. Meer dan dertig jaar heeft Staringh aan zijn woor denboek gearbeid. In 1759 ver scheen de letter B. in 1790 het elf de, tevens laatste deel." Ds. Sta ringh geeft zijn woordenboek een titel die uit 149 woorden bestaat. Bijbels woordenboek De Gouderakse predikant is ijverig met de ganzeveder. Hij schrijft Bijbelsch Mengelwerk en de geschriften Jeremia. weekla gende over Z.D.H. Willem Karei Hendrik Friso, Het bedreigd straf vonnis. Bitterheid en Vreede en krijgt bij zijn vijftigjarig jubileum nog een beroep naar Veere. Maar hij wijst het af en preekt: „Ik konde van u niet scheiden. Toen ondervonde ik eerst, dat gij naauw waart in mijne ingewanden en ik in de uwe". Ds. Staringh laat deze preek drukken en hij geeft haar weer een lange titel„De in God roe mende grijsaard, biddende om ge nadige ondersteuning tol het ver der verkondigen van Gods groot heid..." enz. enz. De heer Dane meldt ten slotte: „Ds. Staringh was een oom van de bekende Gel derse dichter A. C. W. Starina die in de Gouderakse pastorie is opgevoed en de Latijnse school te Gouda bezocht." Onder de banier De dominee heeft gepreekt in de kerk die ia 1658 werd gebouwd. Het was een aardige kerk. Maar wat moesten de Gouderakkers in 1851 doen toen de kerk dusdanig was afgetakeld dat zelfs op een zondagmorgen tijdens een gods dienstoefening een dwarsbalk naar beneden stortte Geld was er niet. En de heer Dane bericht „De kerkeraad besloot toen de waardevolle stukken, die het kerk- febouw rijk was, te verkopen De raai gebeeldhouwde preekstoel met het doopbekken werd aan de Remonstrantse Gemeente te Gou da verkocht. De koperen lichtkro nen werden eigendom van de Ne derlands Hervormde Gemeente te Nieuwerkerk aan den IJssel. Aan een particulier te Haarlem gin gen de gebrandschilderde glazen over. Naar men zegt sieren ze thans een kerk in Engeland Nogmaals, de geschiedenis van Gouderak is niet schokkend. Maar in de boerderij Rusthove woonde als kind en man die in een van de meest schokkende perioden van de wereldgeschiedenis naam zou maken: Karei Doorman, opper bevelhebber van het Nederlandse vlooteskaderdie in 1942 in de Javazee sneuvelde. Advertentie I.M. een gespecialiseerd rijwielmagazijn binnen Uw directe bereik! Een keur van vooraanstaan de merken, o.n. Locomotief. Fongers. Burco, Magneet. Maxwell, v. Hnuwaert e.a. En in onze goedkope prijs- SPÓRTRIJWIEL TOXJRFIETS v.a. 110— 19.50 HOOGSTRAAT 37 bij Oostplein - TEL. 12.88.14

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1958 | | pagina 15