ans Hier sloeg het water het hardste toe van de NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 No. 5 E RAMP van 1 februari 1953 is op de waterstaatkundige out- j wikkeling van het kwetsbaar gebleken Zeeuws-Zuidhollandse eilandcngebied van beslissende invloed geweest. Plannen die reeds waren ontworpen om de veiligheid te vergroten, kregen hierdoor een onvermoede stimulans. Onder de indruk van de verschrikkelijke gevolgen van deze stormvloed werd het gees telijke klimaat als bij toverslag dermate gunstig, dal wel bij voorbaat vaststond, dat een wetsontwerp, gelastende de afsluiting van de seearmen tussen Waterweg en Wester-i schelde, de sanctie van de volksvertegen- woordiging zou krijgen. Slct het Deltaplan.' zoals wy dat nu kennen, zijn de ontwerpers verder gegaan dnu in enig voorafgaand plan en hoewel nog vele problemen om een oplos- j sing vroegen, durfden de verantwoordelijke j organen de uitvoering van dit grootscheepse] project ter hand te nemen. Voor het onder zoek van de vele facetten van deze nationale waterstaatkundige operatie is op een schaal als nooit tevoren een beroep gedaan op diverse takken van de wetenschap. Wanneer wij de verstreken vijf jaar overzien moet allereerst worden vast gesteld dat enorm veel werk aan on ze dijken is verzet. In het rampjaar zelf>etrof het het herstel van de dij ken, in het bijzonder bij d'e 67 stroom- gaten, die bij deze bliksemaanval van de zee in onze primaire water keringen waren geslagen, maar ook van de honderden beschadigingen, j Het was de wellicht meest dramati sche periode uit onze waterstaatkun-j dige geschiedenis, het was met recht een gevecht tegen tijd en getij.' Dank zij de veelal ongelofelijke in spanning, dank zij de edele bezeten heid van de duizenden die aan het waterfront hebben gestreden, is het gelukt met wisselend succes nog juist voor de periode van de winterse stor men in de nacht van 6 november bij Ouwerkerk het laatste stroomgat te dichten. Deze strijd het kon moei lijk anders heeft vooral in het teken van de improvisatie gestaan. Het resultaat is geweest dat in het voormalig rampgebied weer een graad van veiligheid was verkregen gelijk aan die van vóór de ramp. W7AT IS de les geweest van de ramp? Ten eerste dat op vele plaatsen de dijken te laag waren om een stormvloed die vrijwel overeenkwam met de door de Stormvloedcommis sie van 1939 als richtsnoer genoemde superstorm (4 m -i- N.A.P. te Hoek van Holland) te kunnen keren. In vele gevallen werd de ramp bezegeld door het te steile binnentalud van de; maar de zaak schijnt voorlopig door.Op het ogenblik is de verzwaring van tussen provincie en rijk is nog geen nog steeds de basis vormt voor het de provincie te worden opgehoudfen,[vier zwakke plaatsen in uitvoering';overeenstemming verkregen, het- overleg aangaande de uit te voeren omdat men huiverig is geworden door of nagenoeg voltooid, totale kostenjgeen gelukkig niet betekent dat de-werken, heeft provinciale waterstaat; de terughoudende subsidiepolitiek van'circa 9 miljoen gulden. De geraam-1 werken, die gericht zi n op het ver-,1 nog nimmer een officieel antwoord' de overheid. Waarschijnlijk zullen de kosten voor de nog onderhanden te [krijgen van et-n grotere veiligheid, ontvangen. Het genoemde verschil eerst de twee bijdragenwetten, waar- nemen 30 zwakke plaatsen belopen'hierdoor ook maar in enig opzicht'van inzicht speelt geen rol voor de van de ontwerpen dit jaar bij de Sta-'een bedrag van 37 miljoen gulden, [vertraging hebben ondervonden. [dijken in het noordelijk deel van het: ten-Generaal zullen worden inge-i De zwakke plaatsen, die zijn ge- Naar onze mening zou deze zwaar-gebied der Benedenrivieren, dus d'iend, in deze voor velen duistere [legen langs de Westerschelde en de dere maatstaf voor de Zuidhollandse [langs Waterweg, Nieuwe Maas, Oude; materie klaarheid scheppen. [Noordzeekust, buiten de toekomstigeeilanden, indien hierloi- mocht wor- Maas, een deel van het Spui en een' jafdammingen, worden uiteraard di- den besloten, zeker ouk van toepas-Ideel van de Dordtse Kil, aangezien TJET FEITELIJKE dijkherstel was reet op Deltahoogte gebracht. om sing verklaard moeten worden voor hier de versterking meteen wordt uit- 11 niet meer dan een eerste stap. In dubbel en daardoor kostbaarder werk! de hoogwaterkeringen.- langs de [gevoerd als Deltawerk. Op deze wer-| deze fase werd de situatie van vóórjte voorkomen. Door irj deze catego- j Zeeuwse stromen, voor zover deze [ken wordt voorlopig door het rijk een de ramp nagenoeg hersteld. Voor de'rje de zwakke plaatsen met voorrang'geen deel uitmaken vttfc de toekom-jvoorschot van 60 percent op de later duur van dc uitvoering van het Dei-|{e behandelen, wordt meteen op kor-jstige primaire Deltakermg. Het groot- te bepalen subsidies verstrekt. Door- taplan is een verhoging van de vei-ite termijn aan redelijke veiligheids-iste deel immers van de Zuidholland-[dat men in deze sector direct verder ligheid echter noodzakelijk. Gestreefd[eiSen voldaan (o.a. Scheldedijk onder;se eilanden zal, met uitzondering'gaat met de verhoging en versterking moest worden naar een aanvaardbaar[kruiningen. Brede Watering bewesten! van de zuidkust van Göeree-Overflak-;van de dijken dan aanvankelijk ge- risico. Om daarin te voorzien, wer-|Yerseke en Ellewoutsdijk en een kortkee na afsluiting an het Haring-'dacht, waren er ook meer moeilijk den alle primaire keringen in het traject bij Zoutelande). Volgens glo-J vliet. Volkerak en dc bouw van de [heden op te lossen en moest de tijd Deltagebied, gelegen binnen de toe-|ba]'e raming zullen deze werken aan Grevelingendam reeds de voordelen [van voorbereiding voor diverse pro- komstige afsluitingen, zorgvuldig be-j^e Zeeuwse kusten over een tijd ge- van het Deltaplan genieten, terwijl(jeCten iets langer zijn. De tijdsduur studeerd en men kwam tot een serie jjjp- aan de uitvoering van het Delta- zwakke plaatsen, die versterkt zou-,pian moeten worden uitgevoerd. De den moeten worden. Het spreekt [totale kosten raamt men op circa 500 vanzelf dat daarbij niet de veilig- miljoen gulden, heidsnorm van het Deltaplan kon worden aangelegd. Het basispeil van VETANNEER WIJ nu stilstaan bij het- de hyperstorm (5 m boven N.A.P. te' geen bereikt werd in Zuid-Holland, dit voor Zeeland tien jaar langer zal van het driejarenplan voor verbete- duren. ring der zwakke schakels zal dan Nadat het noodhers.tel na de ramp-'ook noodgedwongen enigszins moe nacht was hersteld, kon nog in 1953 ten worden overschreden. Voor het met het definitieve herstel wordenverhogen van de veiligheid is dit ech- begonnen. waarbij in het bijzonder iter zeker niet verontrustend. i i<=j geen ucic.M wau.ii iiuiu-uuuoiiu, mag worden herinnerd aan de bouw Op Goeree-Overflakkee is nagenoeg Hoek van Holland) was dus geen dan gelden dezelfde richtlijnen alsvan twee dijkvakken -p Goeree-Over-j alles gereed. Weliswaar is de veilig- punt van uitgang, evenmin de super-1voor Zeeland. Wel is in een gesprek [flakkee in totaal 22 km lang en dejhc-id hier nu goed verzekerd, maar storm (4 m boven N.A.P. te H.v.H.), idat wij mochten hebben met ir. A. G. [aanleg van een nieuwe dijk langs de door de subsidiepolitiek van de over- maar de waterstanden opgetreden bij Bruggeman, hoofdingenieur vanjzuidzijde van de Hoeicse Waard, bei-'heid zitten vele dijkbeheerders met de zwaarste stormvloed vóór 1953. provinciale waterstaat in Zuid-Hol-[de bestaande uit een zandlichaam; grote financiële problemen in verband Deze visie van rijkswaterstaat wordt land, gebleken dat zijn dienst bij het;de eerste afgedekt met asfalt, de met de krappe kapitaalmarkt, een gerechtvaardigd door de uiterst ge-[aanvaardbare risico voor de over-laatste met een dikke kleilaag. Ook [verschijnsel dat zich sedert het na- ringe kans dat ons land in de over-gangsti jd tot de voltooiing van het [het stelsel van binnendijken, in het [jaar van 1956 in steeds sterkere mate gangsperiode nogmaals getroffen zal Deltaplan een hogere norm zou wil-bijzonder op Goeree-Overflakkee, heeft doen gevoelen. Hier zijn nog worden door zo'n superstormvloed. Jen aanhouden dan rijkswaterstaat, werd ingrijpend herzien. twee korte dijkvakken niet voorzien. Toch wordt deze mening, zoals wij jDe provinciale waterstaat zou de dij- In maart 1955 heeft provinciale wa- namelijk een klein stukje ten westen de veiligheid zeker niet in gevaar brengen. Voor het dijkherstel op de Zuid hollandse eilanden is een bedrag no dig geweest in 1953 en 1954 van circa 73 miljoen gulden. In 1955 en 1956 werd voor ruim 27 miljoen gulden verwerkt aan versterking van zwak ke schakels; over 1957 hebben de kos ten voor deze werken ongeveer 8 mil joen gulden belopen. Van grote betekenis voor de bevei liging van het vasteland van Zuid- Holland is de bouw in de inmiddels [bedrijfsklaar gekomen stormvloed kering in de Hollandse IJssel ge weest, waarmede een begin werd ge maakt in januari 1954. Tegelijk daar- [mede is een provisorische voorzie- 'ning getroffen door verhoging aan de rivierzijde van Schielands Hoge Zee dijk. Het plan tot definitieve verho ging en verzwaring van deze dijk tus sen Rotterdam en de stormvloedke ring is thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het over leg tussen provinciale waterstaat en rijkswaterstaat is nog niet geëin-, digd. Wel hoopt men hiermede dit j Toen hel water toesloeg werd de molen I ran Nieuwerkerk tot een symbool. Hij hield stand, hoeseer ook vloed en eb aan zijn voet knaagden. Vandaag it hij het middelpunt van een nieuwe bebouwing. jaar een begin te kunnen maken. Vaststaat dat hiervoor vele huizen op en direct achter de dijk zullen moe ten verdwijnen. Ook aan de Brabantse oever wordt gewerkt. Deze werken worden uitge voerd door het hoogheemraadschap de Brabantse Bandijk met medewer king van rijkswaterstaat. De verzwa ring van het dijkvak tussen de Tho- lense brug en Bergen op Zoom is vol tooid, dat bij Nieuw-Vossemeer is in een vergevorderd stadium. De tra jecten tussen Nieuw-Vossemeer en de Slaakdam evenals tussen Nieuw-Vos semeer en de Tholense brug hoopt men dit jaar onderhanden te nemen. Daarna zal ten slotte het dijkvak langs de Volkerakpolder onderhan den worden genomen. H.J. STUVEL nog nader zullen zien, niet door alle [ken tot een zodanige hoogte willen betrokkenen gedeeld. Het verbeteren .optrekken en heeft dit ook gedaan dat van deze zwakke plekken is in Zuid-|de in 1953 opgetreden waterstanden Holland nagenoeg voltooid, in Zee-^og juist gekeerd kunnen worden met. land waar men heel wat meer op behulp van de dijkbeveiligingsorga- het programma heeft, zijn deze wer ken thans voor ruim de nelft uitge voerd. Als derde fase is te beschouwen de categorie van de dijkversterkingen, rifle tot de uitvoering van het Delta plan behoren, met name dus langs de oevers van de Westerschelde, de Wa terstaat van Zuid-Holland in nauw van de schutsluis van Dirksland1 en overleg met de betrokken dijkringen een stukje voor de kop van de haven een driejarenplan opgesteld voor de [van Middelharnis. Deze twee zwakke verbetering van wat men hier aan-,plekken zijn echter van ondergeschik- duidt als zwakke schakels en voorge-|te betekenis. Met de dijkbewakihgs- nisatie. Over dit verschil van inzicht;legd aan het rijk. Hoewel dit plan,organisatie achter de hand zullen zij Kruiningen: twee foto's genomen van het zelfde punt de kerktoren) af, met een tijdsverschil i an vijf jaar. bewijzend hoe het dorp de ramp te boven kwam. heden, om een wat vreemd beeld te gebruiken, tussen schip en kaai te rechtgekomen en wij hadden óók graag onze toren herbouwd gezien, al is de vernietiging daarvan geen ge volg geweest van de ramp; hij werd namelijk door de Duitsers opgeblazen. Onder de huidige omstandigheden het woord bestedingsbeperking ho ren ook wij zal van deze laatste plannen wel niet snel iets komèn." Zijn er nog andere wensen? „De herverkaveling, daarmee zou het wat vlotter kunnen gaan." Wij vragen, of de burgemeester er iets naders over kan zeggen daar wij enige kritiek proeven. „Ach, ik heb het gevoel dat die her verkaveling niet altijd even doordacht is uitgevoerd. Zelfs als leek durf ik dat wel te zeggen. Indien een bepaal de man geen grond kan krijgen bij zijn oude plekje omdat er een nieu weling" zit, dan geloof ik dat er er gens een fout is gemaakt." Gebrek aan grond wellicht? „Geloof ik niet. Het Dijkwater is in gepolderd en men houdt dat als reser ve, dusEr schijnen nu plannen te zijn om de gemiddelde grootte van te saneren bedrijven te gaan optrek ken van 8 tot 12 ha. En de oude her verkaveling is nog niet eens voltooid!" Wij vragen of de kwestie van een delingsdijk in de gemeente nog onrust heeft veroorzaakt? „Niet zoveel. De hele zaak is in het prestigevlak terechtgekomen en het resultaat is een compromis in de vorm van een soort verhoogde weg, waarvan het nuttig effect uiteraard heel gering is!" Ten slotte zegt burgemeester Van Eeten, op een vraag onzerzijds, dat hij zich herinnert dat er indertijd plan nen zijn geweest voor een monument aan de Schelphoek. „Hier bij Öuwer- kerk zijn echter óók caissons en voor mij is Ouwerkerk hèt hoogtepunt ge weest, omdat het de afsluiting was van de eerste fase van de rampperio de." Wanneer wij wegvaren van het ei land, worden we ons bewust dat het verblijdende is, dat het alles weer zó gewoon is op het zwaarst getroffen eiland en kijkend naar de massieve dijken herinneren we ons de woorden van een bekende aannemer, die op een kritiek ogenblik vol vertrouwen zei- ..De dijken zijn door geweld bezweken door geweld komen zij weer dicht."' Hij hield woord evenals zovele ande ren die na hem kwamen en toezegden alles te zullen doen wat in hun ver mogen lag om te zorgen, dat de be klemming zou wijken en een nieuw leven mogelijk worden- dijken. Voorts werd opnieuw het1 grote belang van een vloeiend dijk- tracé aangetoond, bleek de grote be tekenis van de aanwezigheid van voorland buitendijks, gelegen boven normaal hoog water. Bij de ramp kwam ook aan het licht hoeveel ver borgen gebreken onze oude dijken hebben, hoe gering dikwijls de aan- eenhechting is geweest tussen oude en nieuwe specie bij vroeger aan gebrachte verhogingen of versterking van beschadigde dijkgedeelten. Ook werd duidelijk van welk een beteke nis een deugdelijk stelsel van bin-j nendijken is, om de calamiteit te be-| perken en het herstel van de buiten kering te bespoedigen. Dat blijkt uit; de vergelijking tussen het herstel opj Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland. Terwijl op het eerste eiland een groter gebied (82 percent) was overstroomd, kon het noodher-, stel eerder worden afgesloten dan op het zogenaamde vergeten eiland. De ramp heeft ook geleerd dat er een systematische dijkbeveiligingsorga- nisatie moest worden opgebouwd. Een snel en effectief werkende waar schuwingsdienst zou veel persoonlijk onheil kunnen voorkomen; een be hoorlijk geoutilleerd dijkleger dat door een goed alarmsysteem tijdig op zijn post zou zijn, zou in vele ge vallen de calamiteit van een door braak kunnen voorkomen. Ook al in verband met het bovenstaande bleek concentratie in het beheer van de nolders geboden. In dit opzicht kwam de provincie Zuid-Holland het eerste gereed. In Zeeland, waar men nog altijd 133 dijkbeherende instellingen kent, is men met de concentratie plannen ongeveer halverwege. De dijkringen Schouwen. Tholen en Noord-Beveland hebben reeds de sanctie van Provinciale Staten van Zeeland, maar nog niet de goedkeu ring van de Kroon. Oak op Zuid-Beve land is men het met elkaar eens, Den Bommel. Herstel van de buitendijk met daaronderwaartoe dat herstel leidde. terweg en de op de Deltadammen aansluitende kustgedeelten. Ook hiermede is reeds een begin ge maakt. Door rijkswaterstaat in Zeeland werden voor de uitvoering van het dijkherstel ongeveer 250 regie- en on derhandse overeenkomsten gesloten. De kosten van dit herstel hebben ca. 200 miljoen gulden bedragen. Dit be drag is op grond van de Noodwet dijkherstel-1953 volledig ten laste van het rijk gekomen. Bovendien werd op grond van deze wet nog een bedrag van circa tien miljoen gulden geres titueerd aan beheerders van hoogwa terkeringen in Zeeland, die het her stel zelf ter hand hadden genomen. Het opmaken van de plannen voor de versterking van de zwakke plaat sen in de hoogwaterkeringen ge schiedt in nauw overleg tussen de be trokken beheerders, provinciale wa terstaat en rijkswaterstaat. Na dit overleg wordt door de betrokken be heerder een ontwerp-bestek opge maakt dat ter goedkeuring wordt voorgelegd aan Gedeputeerde Staten van Zeeland en aan de minister van verkeer en waterstaat. Laatstgenoem de stelt de voorlopige rijksbijdrage vast, die in de kosten van het werk zal worden verleend. Het vaststellen van de definitieve rijksbijdrage zal geschieden, zodra het onderzoek naai de financiële draagkracht van het gebied dat belang heeft bij de ver sterking van de zwakke plaats, zal zijn voltooid. De richtlijnen volgens welke zal worden gewerkt zullen in de eerder genoemde bijdragenwetten worden vastgelegd. Inmiddels zijn 46 zwakke plaatsen in de primaire keringen van Zeeland versterkt, waarmede een bedrag was gemoeid van ca. 16 miljoen gulden. ANDAAG vijf jaa»- gele den sloeg het altijd ver raderlijke water toe, sneller en harder dan het dat sinds mensenheugenis had ge daan en te velen die zich achter de van vader op zoon onderhouden dijken veilig waanden, werden er op fatale wijze door verrast. Een herdenkingsartikel is eigenlijk overbodig want sinds die rampnacht is het gebeurde geen dag uit de ge dachten van ons allen geweken. Van de eerste uren vol vertwijfeling en leed toen het leven van zovelen snel wegebde in de onbarmhartige vloed af, is het medeleven van on ze hele natie, ja van een groot deel der wereld, uitgegaan naar allen in nood. Beden om hulp brachten heel het volk op de been en de bereidheid tot steun was een demonstratie van eensgezindheid, een eensgezindheid, die sindsdien ten aanzien van het ge troffen Deltagebied is gebleven. Géén dag dat dit gebied n i e t in het nieuws tras. Heel Nederland leefde mee met het dijkherstel, moeizaam voorbereid maar allengs sneller tot uitvoering komend met ten slotte, als onverge telijk hoogtepunt in een der droefste perioden van ons volksbestaan, „de nacht van Ouwerkerk". Daarna: de drooglegging, het in cultuur brengen van het uitgeloogde land, schenkin gen van huizen uit den vreemde, van vee, van scholen en huisraad, ja van wat al niet meer, opdat daar waar weer geleefd kón worden ook geleefd zou worden. Adoptie van gemeenten, nieuwe han den van vriendschap, een werkelijk medeleven en pogingen om de droef heid sneller te doen slijten. Milieu veranderingen; nieuw leven op oud land, eindelijk weer veilig tussen dij ken, waarin blijvend vertrouwen kwam. Naast weemoed en verdriet over wat verloren ging, ten slotte toch óók iets van trots over wat tot stand kwam j VORIGE WEEK zijn we gegaan naar Schouwen en Duiveland, waar het water indertijd het hardst toesloeg; naar Nieuwerkerk cn naar het nabij gelegen Ouwerkerk, waarvan de naam over heel de wereld ging toen idaar de dijkdichting in moeizame nachtarbeid kon worden voltooid. Ouwerkerk. Het plaatsje lag bedol ven onder een laag sneeuw die de rust alom accentueerde. Op de fraaie hoog gelegen Ring, te midden van oude geveltjes, de nieuwe kerk als een gloednieuw kleinood in een oude zetting met daarnaast, in de steiger, de toren in herbouw. In de gave gevelrij slechts één ope ning. Het oude pandje dat er eens stond, is gesloopt, maar de uit 1688 daterende voorgevel steen voor steen afgebroken is bewaard en straks, wanneer de leegte zal zijn op gevuld door een spiksplinternieuw verenigingsgebouw, zal hij er weer voor komen, waarmee dan het van ouds vertrouwde beeld van rustieke bezadigdheid zal worden hersteld. In de straten slechts kinderen, zich bezighoudend met sleeën en het gooien van sneeuwballen. Buiten de kern van het dorp: nieu we woningen van vreemde makelij en in pasteltinten, herinnerend aan de buitenlandse gevers srewpon zijn kleur in hun leven te brengen vooral in de lange winter, wanneer de we reld zo grauw en triest pleegt te zijn. Burgemeester J. Romeijn, die men zijn 61 jaren nauwelijks aanziet, woont buiten het dorp. In de ramptijd viel zijn zilveren ambtsjubileum zo dat er weinig aandacht aan werd be steed. Straks in juni, wanneer de der tig jaren vol zijn, zal het wel anders zijn. In zijn nieuwe woning met bre de ramen waardoorheen zijn'blik zich telkens weer richt op een paar don kere strepen die zich tegen de witte wereld aftekenen het zijn de reu- zencaissons, waarmee het enorme stormgat indertijd werd dichtgesnoerd hadden wij een kort gesprek. De vraag of de afgelopen vijf jaar snel zijn vervlogen, leidde tot enige aarzeling. Toen klonk het pas: „Een moeilijke vraag. Aan de ene kant heb ik het gevoel alsof het alles pas gis teren is gebeurd, maar wanneer ik mij voor de geest haal wat er alle maal is geschied, dan is het alsof al les al héél. héél lang geleden is." Of de dag van de eerste februa ri in Ouwerkerk nog op een bijzon dere manier wordt herdacht? „Ja. Op de erehoven die zowel hier als in Nieuwerkerk zijn ingericht voor de slachtoffers van de ramp, zullen monumenten worden onthuld, ons geschonken door de gemeente En schede, die ons heeft geadopteerd, en vervaardigd door de beeldhouwer Ma- ri Andriessen. De plechtigheid zal uiterst sober zijn; zij blijft beperkt tot de direct betrokkenen." Zijn er nog plannen voor een al- Oude-Tonge. Hoe een tot puin geslagen straat haar oude vorm grotendeels terug kreeg. gemeen monument, herinnerend aan 1 februari i953, hier .of elders? „Daar is indertijd wel sprake van geweest. Men wilde op een van de caissons waarmee het stroomgat van Schelphoek werd gedicht, een beeld plaatsen; als ik hot wel heb van een dijkwerker. Ik heb er echter nooit meer iets over gehoord." Wij merken op, dat op het ogen blik dat van bovenbedoeld plan spra ke was, het ernaar uitzag dat' de dichting van de Schelphoek het groot ste probleem zou zijn. Men bevroed de toen nog niet zo duidelijk dat Ouwerkerk, waar men toen snel scheen te vorderen, nog lang op zich zou laten wachten. De burgemeester knikt en zegt: „Zowel bij de Schelphoek als hier zijn nog voldoende caissons, dus Op de vraag of de rust werkelijk volledig is teruggekeerd, antwoordt burgemeester Romeijn zonder naden ken: „Ja. Aanvankelijk was men en dat is begrijpelijk bijzonder be vreesd. Wij komen hier nooit meer terug, zeiden er velen en anderen: Als we blijven, dan moeten er huizen op terpen komen. De een na de ander is echter teruggekomen, en ifiemand heeft ten slotte meer gedacht aan terpen. Van de 565 mensen die hier woon den, verdronken er 90. Kort. na de ramp vestigden zich er twintig voor goed in de Noordoostpolder. Het zie lenaantal, dat dus 455 was geworden, is inmiddels gestegen tot 495. Geen duidelijker bewijs dat men zich weer volkomen veilig voelt achter de her stelde, verzwaarde dijk." Ook als het stormt, zoals enke le weken geleden, en ook wanneer het hoog water is? „Inderdaad. Men informeert wèl hoe de waterstand is en men blijft zich op de hoogte stellen van de af gang van het water, maar dat is meer een uiting van belangstelling dan van vrees." Indertijd is er nogal discussie geweest over de vraag, of de delings dijk die rijkswaterstaat dwars door de polder Schouwen wilde aanleggen, al of niet gewenst was. Tegenstan ders voerden toen aan, dat men voor alles aandacht diende te schenken aan de buitendijken en dat een delingsdijk bovendien tot gevolg zou hebben dat de vloed-kom in geval van een calamiteit, zou worden verkleind, zodat het gevaar dus groter zou wor den. Deze kwestie latend voor wat zij is, zouden we willen vragen of het simpele feit dat er discussie was, dat er gesproken werd over voorbereiding op een eventuele calamiteit de men sen hier ook heeft verontrust? „In zekere zin wel en een commis sie waarin ik zat, heeft toen dan ook zonder overigens stelling te kie zen ten departemente de aandacht gevestigd op de wenselijkheid van het bewaren der gemoedsrust." Het medeleven heeft, naar wij weten, niet te wensen overgelaten, maar zijn er nog verlangens onver vuld gebleven; verlangens dan wel te verstaan die rechtstreeks voortkwa men uit de ramp? „Eigenlijk niet. Een ieder woont dank zij de 21 Noorse huizen die we kregen beter dan voor de ramp. De woningen zijn voortreffelijk en wie er in zit, zegt nooit meer een stenen huis te willen hebben! Het enige wat ik zou wensen is dat het verenigingsgebouw spoedig een feit zal zijn en dat enkele herverka velingskwesties die nog niet op bevre digende wijze konden worden gere geld, spoedig zullen zijn opgelost." TAE burgemeester van Nieuwerkerk. de heer A. A. van Eeten, die sinds 1934 in de gemeente is, legden wij la ter ongeveer dezelfde vragen voor als eerder gesteld. Hij meende, dat de afgelopen vijf jaar héél snel zijn voor bijgegaan: „Er moest zoveel gebeu ren en er is zoveel gebeurd. Méér dan anders in een halve eeuw." De burgemeester verhaalt ons dan van de plechtigheid op 1 februari en voegt er aan toe: „Van de 1859 men sen die hier woonden, zijp er 276 om gekomen, alsmede nog tien mensen die op de fatale dag hier waren. Wij zijn inderdaad de zwaarst getroffen gemeente Is de hulp in ieder opzicht be vredigend geweest? „Dank past aan velen. Een verlan gen is er echter nog: meer woningen. Liefst 65 pet. van alle huizen ging verloren. Gespaard bleven de hoogst gelegene en dat waren de oudste en minst florissante Onze muziektent is door omstandig-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1958 | | pagina 1