Sluizen in Volkerakdam Spoed achter bouw van werkhaven Groot van omvang en ruim geoutilleerd T&icVi BOUILLON Recreatie-terreinen slijten teveel Karwei begint spoedig, uiterlijk veertien dagen na gunning Nieuwe hobby van Nederlandse mannen Wettisch leven oorzaak van verwereldlijking 35 cf per dubbel tablet Nederland houdt het bij midden-Europese tijd MELKVERBRUIK GEDAALD MET ZES PROCENT Geef twee jaar van uw leven voor lijdende medemens I 7 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 Karei de Grote-prijs voor ds. Jan Wit Op 26 september zal in een plechtige bijeenkomst ten stadhuize te Nijmegen aan ds. Jan Wit, predikant bij de Waals- Hervormde gemeente aldaar, worden uit gereikt de Karei de Grote-prijs voor lite ratuur van de gemeente Nijmegen. Deze Karei de Grote-prijs, die in 1956 is inge steld, is een cultuurprijs voor literatuur, architectuur en schilder- en beeldhouw kunst. Om de beurt wordt deze prijs toe gekend voor een van deze vrije kunsten. Vorig jaar werd die voor architectuur uit gereikt aan Ir. v. d. Laan, ontwerper van het Radboudziekenhuis te Nijmegen. Dit jaar ontvangt ds. Jan Wit de prijs voor literatuur, hem otegekend door een jury waarin o.a. zitting hadden prof. dr. W. Asselbergs en ds. W. Barnard. De onderscheiding is ds. Jan Wit in het bij zonder toegekend voor zijn in 1954 gepu bliceerde dichtbundel „In den metalen stier". (Advertentie) Knutselen, voetballen, tuinieren al die mannelijke liefhebberijen vallen in het niet bij deze nieuwe: eten! Nieuw? Een beetje wel. Want al lieten onze mannen zich a! graag verwennen de laatste tijd smaakt alles hen beter dan ooit! Dat komt omdat de Nederlandse huis vrouw een nieuwe „smaakverfijner" heeft ontdekt, die soep, sausen, ragoüts enz. véél lekkerder maakt. De naam? Knorr bouillon uit Zwitserland!Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook ti met kokend water een i hele liter bouillon: door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruld, precies zoals u alles wenst'. Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan. met 17 praktische vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als smaakverfijner". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND van kostelijk vlees voor krachtiger soep! Het doel van het Deltaplan is tweeledig vergroting van de veiligheid bij stormvloeden verbetering vai hulshouding. Tan behoava van hat onder a an b gestelds dlenan da volgenda werkan ta worden uil- gevoerd (of zijn In uitvoering of gereed) /Stormvloedkering In de Hollandsche IJsiel; werkzaamheden ver gevorderd en gereed eind 1957 begin 1958, 2 Afdamming tan het Haringvliet ten weiten van Hellevoetsluiiwerkhaven gereed: overige werkzaamheden In uitvoerlng.hetgeheel gereed in 1 968. Dam In het Brouwerihavense Gat; Dam In Ooitenchelde; Dam In de Grevellngen (Van een onzer redacteuren.) Den Haag, woensdag. GISTEREN is dan in Den Haag de bouw van een werkhaven ten behoeve van de afdamming van het Volkerak aanbesteed. Deze haven is ge projecteerd op de zuidelijke oever van het Hollands Diep, juist ten westen van Willemstad. Met de aanleg zal al vrij spoedig worden begonnen, want in het bestek is de bepaling opgenomen, dat veertien dagen na de gunning met de werkzaamheden een aanvang moet zijn gemaakt. Een dezer dagen zal het werk wel gegund worden, zodra de minister ne aanbesteding heeft bestudeerd. Veorogat on Zandkreok (Drio werkzaamheden In uit werk gereed begin 1962; Dam In het Volkerek, aanbeitedlng bouw werkhaven op 27 augustus Ligging dam nog in studie. Afdamming moet gereed zijn in 1968; Afsluiting Oude Maas bij de beneden- mond Versterking bestaande hoofdwater keringen. met Inbegrip dijkverhogingen langs de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg (in uitvoering). In een vorig artikel hebben we, ver wijzende naar een uitspraak van de minister van verkeer en waterstaat in diens jongste memorie van antwoord op de Deltawet gezegd, dat de juiste ligging van de Volkcrakdam nog niet bekend is, evenmin als het tijdstip, waarop met de werkzaamheden wordt begonnen. De voorbereiding van de plannen is nog niet ver genoeg gevorderd om hierover defi lieve mededelingen te doen, aldus de minister. Ook ten aanzien van de vorm van de dam en van de daarin te bouwen kunstwerken, zijn de gegevens nog ichaars- Dat in weerwil daarvan toch reeds wordt begonnen met de bouw van de verkhaven ia begrijpelijk. Immers, leze werkhaven moeten al de materialen worden opgeslagen, die voor de bouw van de dam nodig zijn. Die materialen moeten van alle kanten worden aange- 8 SCHEMA AFSLUITINGEN MM STCRMVLOEDKCR'HC HOti.'JSSEL VZZZ HOOFDAFSLÜITINCIN 1 etAAr» lllll B'JBEHORIHDf WIRKIH J Dr. A. A. Koolhaas op C.S.B.-congres (Van een onzer verslaggevers) •ptAT DE PROBLEMATIEK rondom de saecularisatie veel stof tot praten geeft en onophoudelijk allerlei interessante en actuele problemen oproept bleek wel uit het referaat dat dr. A. A. Koolhaas gis termiddag op hel C.S.B.-congres hield en misschien nog meer uit de hoogst interes sante discussie die daarop volgde met name over de taak van de overheid t.a.v. het openbaar onderwijs. Dr. Koolhaas bekeek de verhouding Reformatie en saecularisatie uit historisch oogpunt. Saecularisatie wilde hij zien als het onttrekken van het gehele leven aan de heerschappij van het Woord van God, de tegenpool daarvan i6 de theocratie het erkennen van Gods heerschappij over deze gereld. Dr. Koolhaas waarschuwde voor het denkbeeld, dat de Middeleeuwen enkel een tijd van duisternis zijn geweest. Ook toen heeft de geest gewerkt en de 6trijd 'met het deformerende vlees ge voerd. Ook achtte hij het onjuist niet sterk de nadruk te leggen op het doorgaande ka rakter der Reformatie die wel in 1517 begon maar niet een aantal jaren later als geëindigd mocht worden beschouwd. Nee. de reformatie van de kerk zal zich nog steeds dienen te voltrekken. Sporen van typische saecularisatie meende dr. Koolhaas in de kerkgeschiedenis ten tijde van de Kruistochten te kunnen ontwaren. Tijdens Renaissance en Humanisme ver sterkten deze tendensen zich eohter. Dr. Koolhaas wilde het voorkomen van de saecularisatie niet graag los zien van een ander aspect van het Christelijk leven, nl. van de verwettelijking. Als prediking van Gods vrije genade niet meer goed functioneert, als men sleohts naar ethi sche leefregels vraagt, verschraalt het ge loofsleven Dan komt er ook ruimte voor de ver wereldlijking. Tussen de verwettelijking en de verwereldlijking zag spreker in de kerkgeschiedenis nauw verband. liet laat- •te volgt zeer dikwijls op het eerste, zo kan men de zeventiende eeuw als een eeuw van verwettelijking. de achttiende als een van verwereldlijking kenschetsen Discussie De discussie richtte zich aanvankelijk op een geheel ander vlak: vanuit de vraag of schrapping van een gedeelte van art. 36 van de N.G.B. door de Geref. synode in 1905 juist was, ontwikkelde zich een dis cussie over de taak, die de overheid heeft bij het openbaar onderwijs. Dr. Koolhaas stelde dat de bijzondere school regel, de openbare school aanvulling moet zijn, maar anderzijds zal een Christelijke over heid bijv. in een gemeente er naar moe ten streven, dat aan een openbare school christelijke onderwijzers benoemd worden en geen atheïsten. Men mag niet de open bare school met buitenkerkelijke onder wijzers vullen, omdat men bang is dat de bijzondere (Chr.) school anders schade zou lijden. Een redenering, die een zeer Interessant gesprek opleverde waaraan o.m. de hoog leraren Dooyeweerd en Van Riessen deel namen en waar de juistheid van dr. Kool haas voor velen wel duidelijk werd. al waren er m.n. van de kant van prof. Dooyeweerd enkele bezwaren. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Highland brigade 3 sept.; Australië: via Engeland 31, via Engeland 7 sept.; Brazilië: ss Highland brigade 3 sept.; Canada: m.s. Prins W. van Oranje 31 aug., ss Luksefjell 4 sept.ss Nieuw Amsterdam 7 sept.; Chili: via New York 5 sept.; Indonesië: ms Oranje 7 septNed. Antillen: ms Telamon 3 sept.; Nieuw Zee land: via Engeland 31 aug., via Engeland 7 sept.; Suriname: ms Mentor 4 sept.; linie van Z.-Afrika: ms Edinburgh Castle 31 aug.; Z.W-Afrika: ms Winchester castle 7 sept.: Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 7 sept. Gevaarlijk spel. Een 17-jarige Amster damse jongen probeerde gistermiddag een geweerloop, waarin hij een chemische sub stantie had gedaan, tot ontploffing te brengen. Hij had succes, maar werd aan zijn rechterhand ernstig gewond. Duitse boeken. Rotterdam heeft van Duitsland driehonderd waardevolle medi sche boeken ontvangen, met het doel de beoefening van de medische wetenschap in de Maasstad te bevorderen. Het ge schenk is in de Centrale medische biblio theek geplaatst. Verongelukt. In Vlaardingen is gisteren op het terrein van het havenbedrijf Vlaar- dingen-oost de 38-jarige H. Goossens door een in de hijs hangende last getroffen en aan zijn verwondingen overleden. voerd, zelfs uit het buitenland, en op het ogenblik, dat met cle bouw vun de dam kan worden begonnen, dienen zc in ruime hoeveelheid aanwezig tc zijn. II-. t mag nl. niet voorkomen, dat de bouw zou stagne ren, omdat op een bepaald tijdstip de bouwers niet over materiaal kunnen be schikken. GROOTS KUNSTWERK Maar al zijn de gegevens over de dam en de kunstwerken schaars, uit de offi ciële mededelingen die in de loop der jaren door de minister en door de Delta commissie zijn gedaan, kan men er zich toch enigszins een beeld van vormen. En dat beeld vertoont een kunstwerk, dat tot de grootste kunstwerken in de West-Euro- pese binnenwateren gerekend kan worden, en dat wellicht groter wordt dan dat bij Tiel. In het ontwerp-Deltawet schreef de minister o.m.: dient in Volkerakdam een ruim doorlaatwerk te worden gebouwd, zodat zoet water van de grote rivieren naar het zuidelijke bekken kan worden afgeleid en verder: aangezien de Volkerakdam in een drukke scheepvaart weg zal worden gelegd, moet daarin een schutsluiscomplex van grote capaciteit worden opgenomen". En in zij memorie van antwoord zegt de minister nog eens nadrukkelijk: de senutsluizen in de Volkerakdam zullen zeker ruim be meten en modern geoutilleerd worden." DRIE TAKEN De Volkerakdam gaat in het volledig uitgevoerde Deltaplan een belangrijke rol spelen. Hij is in de eindsituatie nodig: J voor een goede waterbeheersing met name om ten noorden van de Volkerak dam het naar zee af te voeren water zo goed mogelijk over de Nieuwe Wa terweg en het Haringvliet te kunnen verdelen en om de waterbuiskering van het tussen Flakkee en de Bevelan- den gevormde zuidelijke bekken zoveel mogelijk los van die verdeling te kun nen reguleren: 2 om in strenge winters, wanneer de uitwateringssluizen in de Haringvliet- dam geheel openstaan voor de afvoer van lis, op het Haringvliet, het Hol lands Diep en verder stroomopwaarts gunstige voorwaarden te scheppen voor die vsafvoer; om bij het openstaan van de sluizen in de Haringvlietdam te voorkomen, dat de tijdelijke verzilting van het Ha ringvliet zich ook zou gaan uitstrek ken tot het. zuidelijke bekken, opdat dit permanent als zoetwalerreservoir kan worden gebruikt. MOEII.IJKER In het ontwerp-Deltawet gaf ue minister als zijn mening te kennen, dat het werk van de afsluiting van de zeearmen moei lijker en omvangrijker zal zijn dan enig ander werk van deze aard, dat ooit hiei te lande werd uitgevoerd. De grote tij- De Koningin is voornemens het tiende Aalsmeerse bloemencorso op zaterdag 7 september in het Olympisch stadion in Amsterdam bij te wonen. verschillen en de sterke getïjsiromen, zo schreef hij, maken de bouw van een dam- lichaam moeilijk e».- bieden per etmaal slechts gedurende vier korte p>i «jden ge legenheid tot het uitvoeren van de talrijke werkzaamheden, die stil water vereisen. De grootte van de ai te sluite:: stromen Kan worden gekarakteriseerd door hel vermogen zijnde de totale hoeveelheid water, die per getij heen en weer irekt. Dit vermogen is bij de bestaande toestand en bij normaal tij voor het Volkera!: '70 mil joen kubieke meter per getij, WAARSCHUWING En de minister waarschuwde dan ook. dat de problemen, die zich bij «ie afslui ting van de zeearmen zullen vuoidoen van geheel andere omvang zijn dan die, welke in de laatste decennia door de ontwer pende en uitvoerende waterbouwkundigen werden opgelost. De zeegaten liggen open voor de meest voorkomende krachtige Noord- tot Zuid-westelijke wirden. De invloed van zeegolven is tot dirp m de zeearmen goed merkbaar. Hierdoor kun nen de perioden, waarin niet gewerkt kan worden, frequent en lang zijn, vuoral bij «ie meer zeewaarts gelegen gio i afslui tingen. Ook mist zal op de brede en grillig verlopende wateren de uitvoering kunnen bemoeilijken. De geweldige hoeveelhe den materiaal, die veelal in korte tijd ver werkt moeten worden, zullen een zeei grote concenrralie van uitvoeringsmate riaal vereisen. Verwacht wordt, dat som tijds geheel nieuwe werkmethoden moe ten worden toegepast ERVARING Dat de minister dit goed heeft gezien bewijst de bouw van de bouwput voor de Haringvlietdam De Deltacommissie stelde daarnaast: „De ervaring in het ontwer}p ui voeren van grote en moeilijke afsluitin gen is door de uitvoering van de Zuider zeewerken, de dichting van de stroom- gaten op Walcheren, de afdammingen van de Brielse Maas en de Braakman en ook by het herstel van de jongste stormvloed- schade toegenomen. Daar van hebben vele categorieën van technisch personeel partij getrokken: ingenieurs even goed als uitvoerders, zij die in de laboratoria werken niet minder dan pe-soneel van sleepboten, rijswerkers, kraanmachinis ten, molenbazen enz. Hieronder kan wor den gesteund op een volstrekt onmisbare grote en veelzijdig georiënteerde kern van specialisten in vele sectoren van verschillende rang. van wie welen thans nog werkzaam zijn. En van waarde is ook de vooruitgang van de techniek zo wel wat betreft de mogelijkheden tot het bepalen van de gevolgen der werken op de waterstanden en stromen, nis ten aan zien van de nieuwe uitvoeringsmethoden bouwmaterialen en uitvoeringsmaterieel.' MOGELIJK En de commissie concludeerde: „Op grond van dc in ons land gerijpte erva- ing. de verrichte studies en de huidige stand van de techniek is de afsluiting van de zeegaten, in weerwil van de daarbij ongetwijfeld te verwachten moeiiykhe- n, thans een uitvoerbare mogelijkheid." In dit vertrouwen van een „uit voerbare mogelijkheid" vechten hon derden ingenieurs, draglinemachi nisten, rijswerkers, laboranten, mo lenbazen en hoe zij heten mogen, verbeten tegen de moeilijkheden, die zich bij de uitvoering van het grootse werk voordoen, vechten zij tegen de wind en tegen het water, of dat nu is in het Haringvliet, waar moeizaam een dijk wordt gelegd of straks in het Volkerak, waar een kunstwerk gaat verrijzen, dat zelfs de op dit gebied verwende Nederlanders verbaasd zal doen staan. Aparte zomertijd veel te lastig TNE MIDDEN-EUROPESE tijd blijft in Nederland bestaan. De rege ring heeft verschillende bezwaren tegen de herinvoering van de mid delbare zonnetijd van Amsterdam en de aparte zomertijd, zoals ons land die voor de oorlog kenden. Het agrarisch bedrijf, zo maken we uit de toelichting op een wetsontwerp tot definitieve regeling van de midden- Europese tijd op, zal zich bij het aan vaardbare compromis moeten neerleggen. De midden-Europese tijd, zo schrijft minister Struycken, geldt in alle West- europese landen met uitzondering van melkhygiëne een belangrijke rol zal gaan spelen. De extra heffing die op het be drijfsleven komt de rusten, zal opnieuw druk op de melkprijs in opwaartse rich ting oefenen. Voor de slijters zal dit nog weer een nieuwe reden zijn aan te drin gen op verruiming van de marge. Surrogaatmelh Uitvoerig sprak het bestuur voorts over de ontwerp-verordening tot wijzi ging van het verbod tot produktie vat Maandag begint „Farnborough", de grote luchtvaartshow, die jaarlijks in de Engelse stad van dezelfde naam wordt gehouden. De marine is al druk bezig met de training der piloten. Twaalf Gannets (toestellen die voor namelijk gebruikt worden in de strijd tegen onderzeeërs) tijdens de oefening in het formatievliegen boven de kust van Sussex. Oriënteringsdagen van de T.H. te Delft Ter gelegenheid van de inschrijving van nieuwe studente aan de T.H. te Delft zijn er enige bijeenkomsten belegd om de nieuwe eerste-jaars met school en stu dentenleven kennis te laten maken. Vrij dagavond wordt in de Westerkerk aan de Hugo de Grootstraat een begroetingsbij eenkomst gehouden, waarin het woord zal worden gevoerd door de rector-mag- nificus, prof. dr. O. Bottema, de studen tenpredikant ds. G. Bloemendaal en de voorzitter van de Delftse Studenten Raad. de heer J. P. Selman. Zateidag is er. eveneens in de Westerkerk, een bijeen komst waarin de oud-resident-directeur van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft, ir. W. H. van Leeuwen, een voordracht zal houden. surrogaatmelk. Tot nu toe gold namelijk een verbod om melk, melkpoeder of con- Engeland en Portugal. Een afwijkende tijdregeling zou voor ons land grote nadelen betekenen. Zo zou voor de Nederlandse Spoorwegen een in voering van de zomertijd zeer bezwaarlijk zijn voor haar internationale dienstrege ling. Ook de K.L.M. zou voor moeilijk heden worden geplaatst Voordeliger Bovendien is met het oog op het overige reizigers- en goederenvervoer en op het telegraaf- en telefoonverkeer tussen Ne derland en het buitenland handhaving van de midden-Europese tijd zeer wen selijk Wanneer verder deze tijd econo misch voordeel (besparing van elektrici teit) meebrengt, kan handhaving van de midden-Europese tijd alleszins gemoti veerd worden genoemd. Suriname bestrijdt het communisme Hoewel de levensomstandigheden in Nickerie aanmerkelijk beter zijn dan in het aangrenzende deel van Brits Guyana, volgt de Surinaamse regering nauwkeurig de pogingen van Jagans communistische partij om ook in Suriname vaste voet te krijgen. Zij hoopt spoedig 1e beginnen met de bouw van een gemeenschapshuis in Nickerie, waartoe zij in de gelegenheid wordt gesteld door de Stichting plan bureau. Daar wil men de bevolking ge legenheid geven door vrlje-tijdsbesteding en cursussen haar geestelijke basis te ver breden. Tevens wil men daar een radio- Nickerie onderbrengen, daar de radio stations van Suriname in Nickerie slecht ontvangen worden en radio-Demarara over een krachtige zender beschikt voor Jagans propaganda. De districtscommissaris heeft de Sticu- sa gevraagd om gebruikte Nederlandse tijdschriften voor de bevolking. Hij zal de Corantijn opvaren tezamen met het hoofd der gewapende politie en prof. dr. R. A. J. van Lier om de grens met Brits Guyana vast te stellen. Ingetrokken subsidie oefent nieuwe druk op de prijs uit (Van onze sociale redacteur) "TJE VERMINDERING van het melkgebruik ten gevolge van de verhoging der consumptiemelkprijs per 1 juli bedraagt ongeveer 6 pet. Dit komt overeen met het aantal centen dat de melk per liter in prijs is gestegen. Een en ander blijkt uit het resultaat van een steekproef, die het produktschap voor zuivel heeft genomen over de periode van 30 juni tot en met 17 augustus. In de openbare zitting van het pro duktschap. gisteren in Den Haag, kwam ook de brief van minister Mansholt aan de orde, waarin deze mededeelt dat in het kader van de bestedingsbeperking de T^RNSTIG BEZORGD maakt de Va A.N.W.B. zich over de wat zij noemt „slijtage" van de Nederlandse recreatieoorden, met name de kam peerterreinen. Vast is komen te staan, dat de vegetatie op die ter reinen in het zomerseizoen flink te lijden heeft, zelfs zozeer, dat een winter en een voorjaar voor de plantengroei onvoldoende zijn zich volledig te herstellen Thans zijn proefvelden aangelegd, waar van de resultaten over een paar jaar be kend zullen worden. Een door de ANWB ingestelde commissie van deskundigen heeft evenwel al een voorlopig rapport uitgebracht, waarmee de exploitanten van de kampeerterreinen hun voordeel kunnen doen. Hen wordt aangeraden de situatie van begroeiing en bodemgesteldheid goed in de gaten te houden om niet voor onaan gename verrassingen te komen. Aanbe volen wordt het weerstandsvermogen van de bodembegroeiing zoveel mogelijk te vergroten. HEIDE In het bijzonder wordt aangedrongen op een juiste behandeling van de heide, die alleen in een arme, zure laag groeit. Die laag mag niet verstoord worden en uit de aard der zaak zeker niet bemest. De commissie, gevormd uit vooraanstaan de biologen, landbouwkundigen en een kampeer-specialist, heeft bovendien in dicaties gegeven voor de samenstelling van recreatie-grasvelden op diverse grondsoorten, voor bemestingstechniek en dergelijke. subsidie voor controle op de consump- tiemelk in het westen van het land ad ƒ350.000, met ingang van 1 januari zal vervallen. Het bestuur wijdde aan dit punt ech ter weer summiere aandacht. De heer Blink verklaarde namens de zuivel industrie, dat het particuliere bedrijfs leven deze controle thans voor eigen rekening zal nemen. Van een beperking der bestedingen kan dan moeilijk meer gesproken worden, ten hoogste var. »-erN verplaatsing der bestedingen. Het be stuur van het produktschap zal maat regelen nemen om de op deze kwestie betrekking hebbende verordeningen in te trekken. Waarschijnlijk zal nu de bedrij ven voor de financiering van de controle op de aflevering van melk door stan daardisatie-bedrijven en slijters een kleine heffing worden opgelegd. Het ligt voor de hand. dat voor de uitoefening van de controle thans de Stichting voor dens met dierlijke of plantaardige vetten of olie te verwerken tot op melk gelij kende waren of tot produkten waaruit zodanige waren door oplossing in water kunnen worden verkregen. Vele veevoe derfabrikanten lieten zich reeds lang echter niet veel aan dit verbod gelegen liggen. De zuivelindustrie speelde daar bij de rol van grondstoffenleverancier. Door de verordening die het produkt schap gisteren heeft aangenomen, is deze situatie thans gelegaliseerd in die zin, dat ontheffing van genoemd verbod kan worden verleend door het produktschap met betrekking tot de bereiding van pro dukten bestemd voor veevoederdoelein den of voor het nemen van proeven. Zuivelbedrijven zullen ziëh in de toe komst dus niet behoeven te beperken tot het leveren van de grondstoffen aan de •eevoederindustrïe; zij kunnen zelf ook overgaan tot bereiding van het eind- produkt. Aan de ontheffing kan het produktschap voorwaarden en beperkin gen verbinden. Het afgelopen jaar werd roor 25.000 ton aan grondstoffen (melk poeder) door de zuivelindustrie aan de veevoederbedrijven geleverd, die dit veelal clandestien verwerkten. Abbé Pierre in Amsterdam "T\E FRANSE priester Abbé Pierre •*-' heeft gisteravond in een der zalen van Bellevue te Amsterdam een vurig beroep gedaan op de men sen om de in ellende en armoede verkerende mensheid de helpende hand te bieden. Hij hield deze rede voering op de jeugdbij eenkomst die in verband met het 10e internatio nale congres van het Verbond van Wereldfederalisten werd gehouden. Onder zijn geestdriftig gehoor be vonden zich echter vele volwasse nen, die hem stormachtig toejuich ten. Abbé Pierre sprak over de grote explo sies t.w. de wetenschappelijke explosie, en de explosie van het leven. Er zijn mensen, die in weelde baden, maar wier ogen gesloten zijn voor de armoede van vele mensen. Het middel om de ellende daadwerkelijk te bestrijden is het zich ge zamenlijk verzetten tegen oorlog. „Geef er een of twee jaar van uw leven voor en offer alles op om de lijdende mensheid te helpen", zo zei spreker. Voordat Abbé Pierre het podium be steeg, richtte eerst het Engelse parle mentslid, Clement Davies, zich tot de aan wezigen. Hij betreurde het. dat zoveel geld werd besteed aan de defensie van Europa en pleitte voor volledige ontwa pening en een wereldregering, die een blijvende vrede zou kunnen brengen. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de heer Finn Alnaes uit Noorwegen, secretaris van de young Federalists, en mevrouw E. van de Sluis-Fintelman uit Amsterdam. 4 I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1957 | | pagina 1