Afsluiting Haringvliet Tennis om Koning Gu staaf beker Verkeer Maas-hoofdstad kan buiten Den Haag om Leger van dijkbouwers voert slag gigantisch werk van twaalf jaar een minimum te beperken Duschak (kogel in kaak) ruim drie uur verhoord Hervorming der V.N. een eerste eis Per helikopter naar hospitaal SCHAAKZEGE ENGELSELEAGUE Bromfietsen maken te veel herrie Nieuwe Eclsel laat gezicht aan autorijdend publiek zien Botwinnik daagt Smyslof uit Snel werk om de risico's tot RUIME RUSSISCHE NIEUWE HAAGSCHE COURANT 4 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 Het doel van het Deltaplan is tweeledig a. vergroting van de veiligheid bij stormvloeden b. verbetering van de zoetwater huishouding Ten behoeve van het ondei dienen de volgende werken gevoerd (ol zijn In uitvo^Hlfg o( gereed) in de Hollandsche IJssel; w^Htzaamheden ver gevorderd eind 1957 begin 1958; van het Haringvliet ten westen van Hellevoetslul»; werkhaven gereed; overige werkzaamheden in uitvoering,hetgeheel gereed in 1 968, Dam In het Brouwershavense Gat; Dam in Oosterschelde; Dam In de Grevellngen; 6 Afsluiting Veerogat en Zandkreek (Drie Eilanden-plan), voering, amheden In ult- begin 1962; Dam in het Volkerak, aanbesteding bouw werkhaven op 27 augustus a.s. Ligging dam nog in studie. Afdamming moet gereed zijn in 1968; Afsluiting Oude Maas bij de beneden- mond; Versterking bestaande hoofdwater keringen, met inbegrip dijkverhogingen langs de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg (in uitvoering). T— SCHEMA AFSLUITINGEN L (Van een onzer redacteuren.) Hellevoetsluis, dinsdag. TWAALF JAREN, zo heeft Waterstaat destijds uitgerekend, zullen er nodig zijn om het gigantische werk wat de afsluiting van het Haring vliet is uit te voeren. De ingenieurs kwamen tot deze tijdsduur door de duur van de onderscheidene werken op te tellen en de optelsom ziet er als volgt uit: 1 jaar voor het maken van de bouwput; 5 jaar voor de bouw van de uitwateringssluizen; 3 jaar voor het baggeren van de toeleidingsgeulen en het aanbrengen van bodembekledingen; 1 jaar voor het afsluiten van het Noord Pampus, en 2 jaar voor de afslui ting van de grootste geul, het Rak van Scheelhoek. En omdat met de bouwput dit jaar is begonnen zal het grote afsluitings- werk onvoorziene omstandigheden voorbehouden in 1968 zijn voltooid. ONVOORZIENE omstandigheden voorbehouden! Het droogleggen van Walcheren na de jongste wereldoorlog en het dichten van de tientallen dijkbreuken na de februari-ramp 1953 nog hebben bewezen, dat in het gevecht met het water verrassin gen kunnen optreden, die berekeningen, hoe ruim ook genomen, doen falen. En met het maken van de ringdijk ten behoeve van de bouwput zijn deze verrassingen al ipgetreden. Want al zullen de aannemers de opleveringsdatum van 5 maart 1958 wel niet overschrijden, toch hadden zij gehoopt op dit ogenblik verder dan het geval is, met het werk te zijn gevorderd. Maar dat onberekenbare water. Een mers volledig ingelicht over de te ver leger van vijfhonderd man heeft de strijd wachten 6troomsnelheden m verschillen er tegen aangeboden. De strijd tegen het de fasen van het werk. alsmede over de water en tegen de wind, die het water frequentie van golfhoogten en bepaaldi windkrachten, zodat zij zich een goede indruk konden vormen over het aantal te verwachten onwerkbare dagen, voorts konden zij in het Waterloopkundig Laboratorium, in een model, optredende stromen bekijken Ook konden zij bij de aanbesteding met eigen voorstellen ko men ten aanzien van de te volgen werk wijze en de te gebruiken materialen. STORMVLOEDKERING HOtL.USSEL HOOFDAFSLUITINCIN 1 plaats^ BIJBEHORENDE WERKEN J mpmu Weer thuis in Schinveld FRANZ DUSCHAK. de 24-jarige Schin- veldse dragline-machinist van Zuid- slavische afkomst, is weer thuis. Terug by zijn vader in Schinveld. na precies een week geleden te zün neergeschoten door een schot uit het pistool van de Duitse douanier Lösch op Nederlands gebied. Wereldfederalisten Het congres van het Wereldvcrbond van Wereldfederalisten heeft gistermid dag in het Kurhaus zijn eerste zitting gehouden, waarop het algemene thema van het congres: wijziging van het hand vest der Verenigde Naties, behandeld werd. Het Engelse parlementslid Henry Us- bome deed het voorstel, dat Engeland maar „uit de club van de landen met a- toomwapens" moest stappen en met Frankrijk en Duitsland de algemene af schaffingvan de atoomwapens moest be spreken. Adam Clayton Powell, lid van het A- schaffing van de atoomwapens moest be- evenwel verklaarde niet akkoord te kun nen gaan met een gedeeltelijke ontwape ning in Europa onder leiding van Enge land. Hij verklaarde zich slechts een voorstander van een universele ontwa pening en zag de mogelijkheid hiertoe alleen, als de U.N. van een negatief lichaam werd omgezet tot een positieve organisatie met een wereldparlement en een uitvoerende wereldmacht. Ook de Franse hoogleraar P. de Geouf- fre de la Pradelle wees op de noodzaak van een wijziging van het handvest der V.N. De 'Japanse afgevaardigde, de heer Goto, betreurde het, dat de V.N. op het ogenblik nog niets kunnen uitrichten tegen de dreiging van een atoomoorlog. Vandaag werden de onderwerpen: Hulp aan minder ontwikkelde gebieden, en Hel vreedzaam gebruik van de atoom energie, behandeld. Gistermiddag is Duschak uit het zie kenhuis van Bardenberg (Did) ontslagen en nadat hij nog drieëneenhalf uur door de Duitse politie was ondervraagd, kwam hij gisteravond laat in Schinveld aan D>- kogel zat nog precies zo in zijn kaak als hij er was ingeschoten Vanmorgen heeft burgemeester Adams van Schinveld Duschak thuis opgezochi en heeft hij hem naar de plaatselijke ge neesheer gebracht. Duschak had een brief bij zich van de Duitse arts. die hem in het ziekenhuis te Bardenberg heeft be handeld. •e-rband met het uitblijven van of ficiële reacties heeft de substituut-offi cier van justitie te Maastricht desge vraagd meegedeeld, dat. het poütie-onder- zoek m Duitsland nog geruime tijd zal duren. Het is .daar nu in handen van de autoriteiten van Nordrhein-Westfalen Daarna zal een gerechtelijk onderzoek op Bondsniveau volgen, waarbij de verschil lende ministeries worden ingeschakeld Zowel Bonn als Den Haag zullen dus moe ten wachten op de gegevens van het thans aan de gang zijnde onderzoek, waarbij verschillende instanties betrok ken zijn. Staatssecretaris erkent Pers onjuist ingelicht De staatssecretaris van marine heeft in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer. mr. M. Vrolijk (soc.) er kend dat de pers onvolledig is voorge licht over de kwestie van de marine ambtenaar die niet van verlof zou zijn teruggekeerd. De marinevoorlichtings dienst had te goeder trouw verklaard dat er niets aan de hand zou zijn, zulks op gezag van een officier van de marine- inlichtingendienst, die had ontkend dat er een technisch hoofdambtenaar werd ver mist, waarbij hij had verzwegen dat er een lagere ambtenaar wel werd vermist. De staatssecretaris betreurt het gebrek aan ernst bij deze officier en heeft te bestemder plaatse zijn ontstemming dui delijk doen blijken. Ds. G. Strookappe. Hervormd predikant in Geldrop, is benoemd tot algemeen secretaris van de Bond van mobilisatie- Invaliden en hunne nabestaanden, de stichting „De Nederlandse soldaat" en de Stichting voor ziekte-, ongevals- en oor logsslachtoffers in Drachten. opzwiept tot hoge golven, die meedogen loos te keer kunnen gaan en hard kunnen toeslaan en het de dijkbouwers zwaar maken, omdat zij keer op keer aanvallen doen op het werk, dat die dijkbouwers moeizaam tot stand brengen De westen wind van het voorbije week-einde, die soms opliep tof kracht 9, gaf weer reden tot bezorgdheid En terecht, als men weet dat het water al schad? heeft aangericht Een leger van een vijfhonderd man vecht tegen het water. Nog dit jaar moei de ringdijk zijn gelegd, in de komende maanden moet dit werk zijn voltooid, nog voordat de zware najaarsstormen kunnen toeslaan. Risico De put, die wordt gevormd door de ringdijk, neemt een groot gedeelte van de stroomwerende breedte van het Ha ringvliet in beslag. En de vernauwing van het rivierbed veroorzaakt ter plaat se een belangrijke versterking van de getijstormen. Naarmate tijdens de bouw de lengte van de dijk dwars op de stroom richting toeneemt, zullen ook bij de uit voering de stromingen sterker worden, vooral voor de kop van de uit te bouwen dijk. By het maken van het ontwerp voor de bouwput en de constructie van de dijk is daarmee rekening gehouden. De vier hoe ken van de bouwput hebben in platte grond een afgeronde vorm gekregen een goede geleiding te geven aan stroom, waarmee uitschuring van de bo dem kan worden beperkt. Bovendien zijl de noordz(jde van de put, grenzende aan het Rak van Scheelhoek, en de zuidzijde, grenzende aan het Noord Pampus, met zinkstukken beschermd tegen de gevaar lijke uitschuringen. De N.V. Aannemingsbedrijf Haringvliet, waarin vier firma's zijn verenigd en die het werk uitvoert draagt een vrij groot risico, maar dit kan worden beperkt door snel werken, zodat de stroom geen gele genheid krijgt grote verdiepingen te ma ken. Voor de aanbesteding zijn de aanne- Bij Ypenburg zal rijksweg 4a echter voorlopig uitsluitend voor de richting Rotterdam op rijksweg 13 zijn aangeslo ten, aangezien het verkeersknooppunt Ypenburg nog lang niet gereed is. Het verkeer zal daar over tijdelijke aanslui tingen, die nog enige malen zullen moeten worden gewijzigd, dwars door de in uit voering zijnde aanleg van het knooppunt Ypenburg worden geleid. Het verkeersplein in de kruising van de rijkswegen 4a en 12 is wél geheel gereed, zodat het in gebruik te nemen gedeelte van rijksweg 4a daar zowel voor de rich- tin Den Haag als voor de richting Utrecht op rijksweg 12 zal zijn aangesloten Door dat er bij Ypenburg echter voorlopig niet kan worden voorzien in een verbinding van rijksweg 4a met rijksweg 13 voor de richting Den Haag. zal het voor de rich ting (van en naar) Utrecht voorshands niet mogelijk zijn, Den Haag via rijksweg 4a de Hoornbrug te bereiken of te ver laten. De ingang van het vliegveld Ypenburg. die nu aan rijksweg 13 ligt. wordt, ver plaatst naar een parallelweg langs rijks weg 4a. Het vliegveld Y^nburg zal dan Moeilijk De N.V. Haringvliet had in overleg met de Rijkswaterstaat een werkwijze kozen waarbij zoals reeds in een vorig artikel verteld de omringdijk werd uitgebouwd van zuid naar noord. In het diepe, noordelijke gedeelte, werd de bo dem door zand cn zinkstukken verhoogd tot ongeveer 2 m onder N.A.P. Bij het uitbouwen naar het noorden, namen de getijstromen steeds toe, zodat het werken ook moeilijker werd Juist ten Zuid1.-» van het midden van de bouwput ligt een zandplaat. Bij het verder uitbouwen van de dijk móest één geul worden doorkruist met een dieptè van bijna 5 meter. Deze geul verdiepte zich voortdurend, zodat de strijd tegen de stroom bij het uitbouwen van de dijk ten Noorden van deze zandplaat eerst goed begon. Om de verdiepingen te beperken zijn in de geul langs de binnenberm van de dijk z.g. beteugelings aangebracht, be staande uit de traditionele zinkstukken van rijshout. Hierop is een dam van grof rood maingrind gestort. Tussen deze grinddam en de naastge legen kleidam is zand gespoten. De laatste opening in het Westelijk dijkgedeelte ter lengte van 200 meter werd gesloten met caissons, die waren overgebleven van de ramp in 1953. Deze werken zijn met succes bekroond. Wetenschap VAN ZATERDAG A.S. AF OP ZATERDAG 31 AUGUSTUS te 10 uur wordt van de in aanleg zijnde rijksweg 4a (BurgerveenYpenburg) het gedeelte tussen rijksweg 12 (Den HaagUtrecht) en rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) opengesteld voor het openbare verkeer met motorrijtuigen. Men zal begrijpen, dat reeds tijdens de uitvoering van de werken in het Haring vliet de wijzigingen in de zeer beweeg lijke zandbodem van het zeegat op de voet moeten worden gevolgd en bestu deerd. om gevaarlijke ontgrondingen bij de werken of langs de oevers van het zee gat te kunnen signaleren, zodat daar tegen de nodige voorzieningen tijdig kun nen worden getroffen. Daarvoor moeten zeer frequente peilingen worden verricht. Ook moeten de stromen, die bij de wer ken optreden, worden gemeten, mede ter ondersteuning van het modelonderzoek van de verschillende belangrijke fasen bij het maken van de bouwput en later van de afsluiting, voor het vastleggen van de stroombeelden wordt o.m. ook gebruik gemaakt van luchtfotografie en van radar. Met deze werkzaamheden is belast ir. J. N. Svasek. een kortgeleden Nederlan der geworden Tsjech, die na de commu nistische staatsgreep in zijn vaderland naar Nederland kwam en daar afstudeer de. Hij werkt volgens een systeem, dat sterk afwijkt van de beproefde werkwijze, waarbij stroomsnelheden werden bepaald aan de hand van stroommeters. Ir. Svasek maakt gebruik van z.g. dry vers, die op een hoogte van 1400 meter van een vliegtuig uit in hun bewegingen worden gefotografeerd. Maar daarnaast werkt hy met boeitjes, die zyn voorzien van speciale reflectors, die worden ge volgd door de radartoren van Hellevoet- sluis. Deze boeitjes, een 15 tot 20 in getal, geven de gemiddelde snelheid van de stroom aan. Het beeld, dat het radar scherm aangeeft, kan zodanig worden ont leed, dat de ingenieurs de juiste conclu sies kunnen trekken en te weten kunnen komen wat zy wensen. Geen voetbalwedstrijd Israël-Indonesië De Israëlische voetbalbond heeft het Indonesische voorstel verworpen om de wedstryden tassen Israël en Indonesië in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap op neutraal terrein te spelen en niet in Djakarta en in Tel Aviv. ■Dit werd. meegedeeld door het - minis terie yan buitenlandse zaken van Indo nesië. Door de Indonesische voetbalbond was een. brief ontvangen van de Israë lische bond, waarin het voorstel werd af gewezen. De Indonesische regering had enige weken geleden bezwaar gemaakt tegen het spelen van een wedstrijd Indonesië— Israël in Djakarta om de gevoelens van de Arabische landen niet te kwetsen. De Indonesische voetbalbond riep toen de hulp van president Sukarno in, waarna werd bekendgemaakt dat de regering geen bezwaar had tegen wedstrijden op neutrale bodem. De kwestie moest echter in onderling overleg geregeld worden met Israël, dat nu het Indonesische voorste) van de hand heeft gewezen. De regering van Indonesië zette uiteen, dat zij de staat Israël niet erkent. De F I.F.A. zal nu beslissen, welk land zich uit de competitie zal moeten terug trekken. De korporaal-Ie klasse L. L. Breuer uit Amsterdam is gisteren dodelijk gewond geraakt toen hij tegen de staartrotor van een helikopter liep De korporaal zou in Rijswyk onder Maurik (Gld) per helikop ter de lucht in gaan om de doeltreffend heid van de camouflage van zyn auto te bezien. Hij liep tegen de rotor aan en werd zeer ernstig gewond Direct daarna bracht men hem per helikopter naar het hospitaal Oog in Al in Utrecht waar het toestel in de tuin werd neergezet Het snelle vervoer had echter geen resultaat: korporaal Breuer bleek reeds te zijn overleden. voorlopig uitsluitend voor de richting Rotterdam rechtstreeks op het rijkswegen net zijn aangesloten Wel zal het vlieg veld via deze parallelweg en een daarop aansluitende parallelweg van rijksweg 13. over de Hoornbrug verbinding hebben met Rijswijk en Den Haag. Van veel belang De aldus geforceerde openstelling van het eerste gedeelte van ryksweg 4a zal niettemin van veel belang zyn. Er wordt .1. mee bereikt, dat de daarvoor minder geschikte wegen in Voorburg, Ryswyk en Haag zo spoedig en zoveel mogelyk worden ontlast van het doorgaande ver keer tu."en Amsterdam. Haarlem, de Bol lenstreek, Leiden. Wassenaar (en ook het noordelijk deel van Den Haag) en Voor burg enerzyds en Delft. Rotterdam anderzijds Dat verkeer zal van 31 augustus 1957 af gebruik kunnen maken van ryksweg 4. de Benoordenhoutseweg. het Willem Wit- senplein. de Laan van Nieuw Oost-Indië. de Laan van Nieuw Oosteinde, rijksweg '7. ryksweg 4a en rijksweg 13. De nieuwe verbindingen zullen terstond bij de openstelling met de gebruikelijke riehtingsborden zyn aangegeven. Zwemmen. De Olympische kampioen op de 200 meter vlinderslag Bill Yorzyk, heeft tijdens wedstryden in New Londen in Amerika het wereldrecord 110 yards vlinderslag op zijn naam gebracht. Sedert de F.I.N.A. dit nummer in de plaats van de 100 yards op de wereldrecordlijst heeft geplaatst was nog geen enkele zwemmer onder de limiettijd van 1 min. 4 sec. ge bleven. De tijd van Yorzyk was 1 min. 3.9 sec. Waterpolo. Als voorbereiding voor het, toernooi om het internationaal militair waterpolokampioenschap. dat begin sep tember in Cannes wordt gehouden, speel de het Nederlands militair zevental in Hilversum een wedstrijd tegen de ploeg van De Robben. De Robben wonnen met 4—1. In 't toernooi om het Europees schaak kampioenschap voor landenteams zyn de afgebroken partyen uit de vierde ronde uitgespeeld. De eindstand van de wedstrijd Zuid- slaviëDuitsland werd 73 in het voor deel van de Zuidslaven. Rusland heeft in de wedstrijd tegen Tsiechoslowakije met 5%3% .de leiding. De partij Sefc (T S.)Petrosian (R.) werd opnieuw af gebroken. De partij Fichtl (T.S.)—Taima- nof (R.) eindigde in remise. Na vier ronden heeft Rusland de lei ding met 27% pnt en I afgebroken partij, gevolgd door Zuidslavië met 21% punt. Tsjechoslowakije met 15% punt en 1 af gebroken partij en Duitsland met 14% punt. Inmiddels Is ook de partij Rusland Duitsland van de vijfde ronde gespeeld. Rusland heeft met 7%1% punt de lei ding, terwijl één partij werd afgehroken. De gedetailleerde uitslagen luiden; SmyslovUnzicker 10; KeresDarga BronsteinSchmid 10; Tal— Teschner 10; Spasskydr. Lehmann 10; TaimanovHeinicke afgebroken (Taimanov staat er zeer gunstig voor); KorchnoyKieninger 10: TolushRell- stab AverbachJaeger Aronin—Gilg 1—0. In de wedstrijd TsjechoslowakyeZuid slavië heeft Zuidslavië met 4%2% (drie afgebroken partijen) de leiding. Voor de Engelse league zijn gisteravond nog enkele wedstryden gespeeld. In de eerste divisie waren de uitsla gen; Aston VillaLeeds United 20, Blackpool—Luston Town 1—2 en in de tweede divisie: Blackburn Rovers—West Ham United 21. Bristol RoversDerby County 5—2 en Stoke City—Bristol City 3—0. De K.N.A.C. heeft geconstateerd dat het lawaai van bromfietsen veelal zeer hin derlijk is. Zy herinnert er daarom aan, dat is vastgesteld. 1. dat voor alle mo torrijtuigen en bromfietsen uitlaatdem- pers mogelyk zyn, die het geluid binnen redelijke grenzen houden en 2 dat het ryden zonder uitlaatdempers of met uit- laatdempers waaruit schotten zyn verwij derd, bij tweetaktmotoren het benzinever bruik verhoogt en het prestatievermogen vermindert. Met minder herrie gaat men dus sneller. In komende herfst Voor het tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker, dat van 5 november tot 17 december op overdekte banen zal worden gespeeld, hebben elf landen ingeschreven: Het zyn: West-Duitsland, België, Oos- tenryk, Denemarken, de Verenigde Sta ten, Finland, Frankryk, Nederland. Italië, Noorwegen en de bekerhouder Zweden. De loting voor dit toernooi had het volgend resultaat: Eerste ronde (moet worden gespeeld voor 5 november); Oostenrijk—Denemar ken; West-DuitslandNederland. Oostenrijk, West-Duitsland en Finland mogen beslissen waar zal worden ge speeld. Tweede ronde (moet voor 19 november worden gespeeld): Verenigde Sta ten- winnaar OostenrijkDenemarken; Bel giëNoorwegen; Frankrykwinnaar W. DuitslandItalië; Finland of Nederland —Zweden. De winnaar van de ontmoeting Oosten rijkDenemarken mag beslissen waar de wedstrijd in de tweede ronde zal worden TAE EDSEL, het nieuwe merk van Ford, zal 4 september aan het Amerikaanse publiek worden gepresenteerd Het is in de automobielwereld een gebeurtenis van de eerste orde. Dit betekent, dat de mid delste van de Grote Drie in de Ameri kaanse autoindustrie (General Motors, terrein, dat tot nn toe door het merk Buick van General Motors werd bestre ken. De Edsel is een wagen ln wat de Amerikanen middenklasse noemen. Het voorfront heeft een voor Ameri kaanse begrippen aparte stijl, die enigs zins aan de neus van de Alfa Romeo doet denken. Er zijn vier series in achttien modellen met nog een aparte station- wagengroep. Bij alle modellen zyn de „dual head lights", de dubbele koplampen standaard uitvoering. Nieuw is technisch bezien ook. dat de remmen zelf-bijstellend zijn. waardoor de rem voeringslij tage automa tisch wordt gecompenseerd Er zijn voorts veiligheids-wielvelgen en barburators met vier venturii. De uitgeholde achter spatborden lopen aan de achterzijde van de wagen Uit in enorm brede achter lichten. De voorbank is verdeeld op unieke wyze, n.l. 1/3 (bestuurder) en 2'3 (passa giers). De motoren zyn van 345 en 303 pk. afhankelyk van de series De drukknop pen voor het schakelen van de automa tische transmissie zijn in het stuurmiddenl aangebracht; net als de instrumenten zijn zy 's avonds verlicht. gespeeld. Indien West-Duitsland van Italië wint, heeft Frankryk het recht op terreinkeuze. In het tegenovergestelde geval heeft Italië het recht om het ter rein te kiezen. Mocht Finland van Neder land winnen dan mag Finland beslissen waar zal worden gespeeld. De halve fi nales zullen voor 3 december moeten zijn gespeeld; de finale voor 15 december. Volleybaltoernooi van Good Luck begonnen Het Good Luck-verjaardag-volleybal- toernooi Is gisteren in de turnzaal van de school aan de Boerenstraat begonnen met de wedstryden voor de dames tweede klasse. Dit toernooi wordt op vier achter eenvolgende maandagen gehouden en reeds gisteravond werd er met enthou siasme gespeeld. Dit ondanks het feit, dat de vereniging Saturnus, die had in geschreven, zonder enig bericht verstek liet gaan. Nadat de voorzitter van Good Luck, do heer P. Hemgreen de volleybalstere had welkom geheten, vingen de wedstryden in vlot tempo aan De uitslagen waren: Tweba 2—Advendo 2 2—0, Good Luck 2— Tweba 2 1—1. Advendo 2—Inter Amicos 2 02. Tweba 2—In'er Amicos 2 1—1, Inter Amicos 2—Good Luck 2 2—0 en Advendo 2—Good Luck 2 1—1. Hierdoor behaalde Inter Amicos 5 pud- ten, Tweba 4 punten. Good Luck 2 punten en Advendo 1 punt. De wisselbeker kwam derhalve in het bezit van Inter Amicos die de trofee na een felicitatietoespraak van de heer Herngreen in ontvangst mocht nemen. Eindstrijd JAC-toernooi Morgenavond wordt de eindstryd van het J.A.C.-bedrijfstoernooi in het J.A.C.- sportpark aan de Buurtweg gespeeld De organiserende vereniging komt dan uit tegen een elftal van het ministerie van oorlog. DZS tegen Barmen In het Oostersportpark speelt D.Z.S: morgenavond om kwart over zes een re- turn voetbal wedstryd tegen Sportverein Barmen uit Wuppertal. In juni van dit jaar hebben de Hagenaars in Duitsland een nederlaag tegen deze club geleden. Om de wereldtitel schaken De oud-wereldkampioen schaken Botwinnik heeft de huidige wereld kampioen Smyslof uitgedaagd voor een tweekamp met de wereldtitel als inzet. De nieuwe tweekamp zal hoogst waarschijnlijk 24 partijen omvatten en in maart van het volgende jaar beginnen. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1957 | | pagina 1