|Ücuuicgattcisft)c (fou Ruw weer hindert Deltawerk Zorgen over ringdijk in Haringvliet Arbeiderstekort is funest in de weekeinden Tegenstellingen werden scherp geformuleerd Lay Henderson met spoed naar het Midden-Oosten Inenting te start in ct Moeder en kind verdronken Washington meent: aantal Russen in Syrië is niet zo groot Weer zes alpinisten omgekomen Voor een miljoen aan vaccinimport ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 Bureaus: Dir en Adm Grote Marktstraat 7. Redactie Buitenhof 5 (boven Riche) Tel. 184155* Bi.ikantoren Voorburg: Looiers- laan 39 Schev Badhuisstraat 166. Tel. 555517; Rijswijk" Tulpstr 99. Tel 987639 en Paets v. Troostwijkstr 5 Den Haag; Was senaar; v. d. D v. Maasdamstr 1. Tel 4161. Abonn.: 59 ct. per week. ƒ2.55 per maand of 7,50 per kwartaal. Adv.; ƒ0.30 per mm Fam.ber. 0.25 per mm. Koeriers 15 woorden 1,— Gironr. 82585. Directeur; B. BOL Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Den Haag en Omgeving Hellevoetsluis, zaterdag. (Van een onzer redacteuren.) INGENIEUR P. A. VAN DE VELDE, de kundige waterstaatsingenieur, onder wiens leiding nog niet zo lang geleden de grootste breuk op Schouwen-Duiveland, namelijk die bij Schelphoek, werd gedicht een werk, waarmee hij naam maakte en die thans als hoofdingenieur van de Deltadienst, afdeling noord, de afdamrningswerkzaamheden in het Haringvliet leidt, heeft zorgen. Zorgen over de ringdijk, die in aanbouw is ten behoeve van de bouwput voor de afwateringssluizen. Hij zei vrijdag: „Ik had gehoopt vandaag te kunnen meedelen, dat het met die ringdijk is gelukt, dat alles veilig is. Maar ik kan het niet zeggen. Het ruwe weer van de laatste tijd is voor het werk niet zo best geweest." En ir. L. W. Lievense, Ingenieur eerste klasse bij de Deltadienst, afdeling noord, de man van de Faustus, vertelde later: „We hebben nog geprofiteerd van de prachtige julimaand, maar de laatste drie a vier weken gaat het moeilijker. Er is overwegend een westenwind met een ho ge zee en een doorlopende deining. De klei gaat er aan. In twee tijen waren keileemkaden verdwenen. Met man en macht wordt gewerkt om de afsluiting tot stand te brengen" „De golven", zo zei hij verder, „lopen soms op tot vier plus. Vorige week tijdens het weekeinde, hebben we machteloos moeten toezien, hoe het werk van een week werd bedreigd. Ik stond op de ring dijk, vier meter hoog en toen kwam er een golf en ik stond tot mijn nek in het water. Deze weekeinden zijn een pro bleem. Ze zijn zo lang, elke vrijdagmid dag om drie uur wordt het werk stopge zet tot maandagmorgen. Het grootste deel van de arbeiders gaat dan naar huis en het handjevol dat hier blijft, is te klein om, zo dit nodig mocht zijn, alle doel treffende maarregelen te nemen" „Maar", vervolgde hij, „volgende week gaat het asfaltbedrijf dag en nacht werken. We zullen er naar streven op 1 oktober het gedeelte van de ringdijk, dat klaar is. op een hoogte van acht plus te hebben "gebracht". Klei en mij listeen Met de aanleg van de ringdijk werd op 15 februari van dit jaar begonnen. Hij krijgt dusdanige afmetingen, dat na het droogmalen van de omsloten ruimte, het kunstwerk het uitwateringssluizen- complex kan wórden gebouwd. De diik wordt gemaakt in een gebied dat in het noorden een diepte heeft van acht meter en in het zuiden een diepte van twee me ter onder NAP. In het diepe deel wordt de dijk opgebouwd door het opklappen van lagen zand. die telkens ter bescher ming zo snel mogelijk worden afgedekt met een rijzen zinkstuk. Op de minder diepe gedeelten blijven de zinkstukken achterwege, daar wordt de bodem ver hoogd door middel van zand totdat een diepte van 2 meter onder NAP is bereikt. Hierop wordt een dam aangebracht van klei, gebaggerd op het Hollands Diep tussen Moerdijk en Willemstad Deze klei is goed bestand tegen een sterke stroom. Overigens wordt het dijklichaam opge bouwd uit zand, waarbij het buitenbe loop tegen golfaanval wordt verdedigd met rijzen kraagstukken beneden NAP en met asfalt boven NAP. De beschikbare hoeveelheid klei, die voldoet aan de eisen voor verwerking on der water is betrekkelijk gering en daar om wordt ter besparing van klei op de ge deelten. die bij de uitvoering weinig van stroom hebben te lijden, in plaats van een dam van klei een dam van mijnsteen ge maakt. Dit gebeurt b.v. langs de haven die aan de oostzijde van dc dijk is geprojecteerd en gaat dienen voor de aanvoer en het los sen van alle materialen nodig voor de houw van het sluizcncomplex, zoals zand, grond, cement, ijzer en damwand. De dijk krijgt aan de keerzijde, zoals ge zegd, een hoogte van acht meter boven NA P en volgens de deskundigen is die hoogte voor de korte tijd van ongeveer zes jaren, dat de dijk dienst moet doen vol doende. want de ringdijk is tijdelijk. Na het gereedkomen van het sluizencomplex wordt hij grotendeels weggebaggerd en zullen de bodembekledingen zinkstuk ken voor en achter de sluizen worden aangebracht. Deze zinkstukken werden reeds in 1956 gelegd, nog voordat tot de bouw van de ringdijk werd overgegaan en zij moesten dienen ter versteviging van de bodem die voornamelijk uit zand bestaat Als de ringdijk is voltooid, is dus ook dc bouwput gereed. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden, zal dit zijn in het be gin van maart 1958. Op die datum staat de bouwput echter nog vol water. Het ligt in de bedoeling dat er in het. vroege voorjaar van 1958 een bronbemaling is Ter voorbereiding hiervan wordt binnenkort een proefbema- ling gehouden. Eerst nadat de bouwput zal zijn bemalen en zoals dat heet opgeschoond, kan met de eigenlijke bouw van het sluizencomplex worden begon nen. Naar verwachting zal dit zijn in het late voorjaar van 1958. Het zand, waaruit de dijk wordt opge bouwd, komt ook uit de bouwput. In de luwte van het gereedgekomen dijkvak ha len zuigers met een drijvende leiding hel zand weg, waardoor thans al de bouwput zoveel mogelijk op de gewenste diepte wordt gebracht. Een 214 miljoen kubieke meter zand zal moeten worden opgezogen. Een cijfer wat wel wat zegt. Trouwens, met getallen is Waterstaat niet kinderach tig. Voor de bouw van de ringdijk wordt per week een 10.000 ton mijnsteen ge bruikt en in juni was de werkhaven een overslagbedrijf met een produktie van 20.000 a 25.000 ton per week. Mamoeth-bot In een volgend artikel zullen we nader ingaan op de invloed van de stromingen op de werkzaamheden en op de wijzen waarop de stroombeelden worden vastge legd, hetgeen o.m. geschiedt door gebruik te maken van radar. Vermeldenswaard is zeker, dat bjj het maken van de ringdijk een mammocth-bot is aangetroffen, meegevoerd met de kei- leem uit Klundert en dat in de bouwput een nog niet geïdentificeerd vliegtuig is ontdekt, waarvan men hoopt dat het geen cxplosieven bevat Zonder dat de meeste Nederlanders er veel van merken, maar niettemin met grote voortvarendheid, werkt het djjkleger onder leiding van Neder lands meest vooraanstaande water bouwkundigen, aan dc verwezenlij king van de Deltaplannen, een van de stoutste ondernemingen van onze landaanwinning. Foto boven: in het Haringvliet, dat als eerste waterweg zal worden afgedamd, nadert de grote bouwput voor een enorm sluizcncomplex, in snel tempo de voltooiing. De lucht foto van het ANP Iaat duidelijk de afmetingen van het project zien. Foto onder: Zó zullen, als het werk gereed is, volgens tekeningen de uitwateringssluizen in het Ha ringvliet eruit zien. Ontwapeni ngscon feren tie DE BRITSE AFGEVAARDIGDE bij de ontwapeningsbesprekingen in Londen heeft gisteren zijn Russische collega onomwonden gezegd: „Het is de Sowjetunie, die de ontwapening belemmeringen in de weg legt door het stellen van onaanvaardbare voorwaarden." Hij voegde hieraan toe. dat het Westen beslist weigert, de Russische eisen voor een onmiddel lijk stopzetten van de kernproeven te aanvaarden alvorens een meerom vattend ontwapeningsverdrag tot stand is gekomen. Deze scherpe verklaring, rustig aange hoord door de Rus Zorin, is typerend voor de slechte sfeer, waarin de laatste dagen ordt onderhandeld. De Britse gedelegeerde hekelde ook Zorins toespeling van woensdag op de be zorgdheid, waarmee miljoenen mensen over de gehele wereld zich bezig houden met de gevolgen van de kernproeven, ter wijl de Russische regering tegelijkertijd de woorden van haar gedelegeerde kracht bijzette door nieuwe kernexplosies. Zorin beloofde, de woorden van Ormsby- Gore in studie te zullen nemen en erop terug te komen. Hij vroeg vervolgens de westelijke vertegenwoordigers, waarin hun nieuwe voorstellen verschillen van de vorige De Amerikaan Stassen antwoord de, dat het Westen nu een opschorting van de kernproeven voor de tijd van twee jaar in plaats van voor tien maanden voorstelt. komst van de conservatieve partij in het dorp Chelsfield gewezen op het „gevaar" van luchUinspectie naar het plan van pre sident Eisenhower. „Als dit plan in werking treedt", zo zei hij, „zullen overdag en 's nachts buiten landse vliegtuigen boven uw grondgebied vliegen En nooit zal men weten, welk toestel een H-bom aan boord heeft en waar het deze eventueel zal laten vallen Met auto in kanaal TTET AMERIKAANSE MINISTERIE van buitenlandse zaken heeft haar speciale deskundige voor het Midden-Oosten, Loy Henderson, naar Tu"toje gestuurd. A da?" morgen reSds aankomen. Loy Hendersor zou aanvankelijk latei- naar het Midden-Oosten zijn vertrokken, maar zijn reis is bespoedigd door de toestand in Syrië. Hij heeft opdracht gekregen om uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over de ontwikkelingen in dit land en de reacties hierop in de verschillende hoofdsteden van de Aarabische landen. Henderson zal geen bezoek brengen aan Syrië. In Washington is thans officieel door het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat de laatste tijd het aantal Russische adviseurs steeds toeneemt. Dp perschef van het ministerie. Lincoln White, bevestigde niet de berichten uit Londen, dat duizenden Russische vrijwil- willigers Syrië binnenkomen. Volgens de gegevens in Washington is het aantal Russen, dat Syrië binnenkomt, niet om vangrijk. Verder is in Washington meegedeeld, dat het cordon veiligheidspolitie, dat de Amerikaanse ambassade in Damascus bewaakte, teruggetrokken is. Drie Syri sche wachtposten staan nog bij het ge bouw. maar deze vallen de bezoekers niet lastig. Amerika protesteerde woensdag bij de Syrische regering tegen de omsingeling De Amerikaanse zaakgelastigde in Lon den. Walworth Barbour, heeft inmiddels Gidsen hebben gisteren de lijken van vier Duitse alpinisten gevonden, die hebben getracht de zuidelijke helling van de Italiaanse Bernina te beklimmen. In het gebied van de Matterhom in Zwitserland worden sedert 7 augustus twee Oostenrijkse alpinisten vermist Het moeilijkste en gevaarlijkste deel van majoor Simons ballon- reis was de terugkeer naar de aarde. Verschillende keren raakte hij verzeild in storm achtig weer. De foto, die de ma joor op grote hoogte van de aarde nam, geeft een duidelijk beeld van de stormwolken, die hij zoveel mogelijk moest trach ten te ontwijken. met de Engelse premier Macmillan ge sproken over de ontwikkelingen in Syrië. De Amerikaanse diplomaat heeft de Brit se premier ingelicht over het standpunt, dat de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad gisteren heeft ingenomen. In diplomatieke kringen in Washington wordt vernomen, dat de Russische minis ter van defensie, Zjoekof, mogelijk een bezoek aan Syrië zal brengen, om de nieuwe penetratie van Moskou in het Midden-Oosten een bijzonder accent te geven. Gezegd wordt, dat Kroesjtsjef hem misschien zal vergezellen. De 220-000 kinderen die in 1955 zijn geboren zullen de komende herfst twee injecties ontvangen tegen polio met een geïmporteerd vaccin, door het Rijk gratis beschikbaar te stellen. Er bestaat echter geen verplichting de kinderen te laten inenten. De regering wil nu voor de bestrijding van de kinderverlamming dit jaar een be drag uittrekken van 1.309.600 gulden. Verreweg het grootste deel van dit be drag is bestemd voor de aankoop van vaccin in het buitenland: 1.100.000 gulden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1957 | | pagina 1