ST. PHILIPSLANDgemeente zonder bomen Snel herstel in geadopteerde gemeente De verhouding Maatschappij-Onderwijs Oud-minister Gielen uitte bezwaren en verlangens DINSDAG 5 OCTOBER 1954 HENGELOSCH DAGBLAD te blad pag. 1 Brandspuit uit Hengelo Enkele weken geleden heeft St. Philipsland een nieuw geschenk uit Hengelo gekregen. De Konink lijke Machinefabriek Gebrs. Stork Co. n.v. schonk de geadopteerde gemeente namelijk een complete brandspuit met toebehoren. Er zal nu met spoed een garage voor ge bouwd worden. OOK BORNE HIELP ZEELAND Niet alleen de gemeenten Henge lo en Delden hebben een Zeeuwse gemeente geadopteerd, ook Borne heeft een steentje bijgedragen, namelijk door de adoptie van Oud dorp. Direct na de ramp leverden Borne en Weerselo rijshout, dat goed gebruikt kon worden. Kort geleden heeft het gemeentebestuur van Borne alsmede enkele inwo ners een bezoek aan Ouddorp ge bracht en daar uit de mond van de bevolking de dank voor de hulp gehoord, Twee dagen lang heeft heeft het gezelschap in Ouddorp vertoefd, heeft films gezien over de rijshoutactie, heeft het herstel ga degeslagen en heeft diverse toespra ken aangehoord. Opnieuw is met dit bezoek de band tussen Twente en Zeeland versterkt. Hoge uilgaven Bladerend in enkele gemeente lijke stukken van St. Philipsland vonden we enkele cijfers die aan geven voor welke uitgaven.de ge meente kwam te staan na de ramp: Centrale Keuken f 16.862.09. ver wijderen wrakhout f 74.285,53. Puin ruimen f 6.050,24. VJ HOOG BEZOEK Voor „bezoek uil Den Haag'' maakl ile bevolking van St. Philipsland zich niel druk meer. Nog nooil is dit Nederlandse gewest zo druk bezocht geweest als de afgelopen 20 maanden. H.M. de Koningin kwam tweemaal naar deze gemeen te. Prins Bernhardt diverse malen. Voorts zag de bevolking een of m eer malen de ministers Drees. Witte. De Bruyn, Luns. Van der Kicft, Zijlslra, Mansholt, Van Tie/. Donkers en Cals. Daar kan geen enkele Twentse gemeente tegen op! HENGELO'S IDEE IN ZEEUWSE SCHOOL De nieuwe school van St. Philips- land die de vorige week werd ge opend: een openbare en een bijzon dere school in één gebouw, heeft een bijzonderheid, voortgesproten uit een opmerking van burgemeester mr. R. J. J. Lambooy van Hengelo. Als eerste school in. de gemeente bezit dit gebouw een lokaal voor handenarbeid en nuttig handwerken. Het wordt zowel door de openbare als door de bijzondere school ge bruikt. Zie voor verder Heugelo's Nieuws omgeving 2e bL pag. 3. HENGELO Toen we eind vorige week de hoge dijk rond het dorpje St. Philipsland opreden, stond daar boven, turend over de Mosselkreek, wachtmeester J. A. van der Velde. Als een toonbeeld van rust draait hij zich telkens langzaam om als hij een auto hoort naderen, om die de weg te wijzen naar de nieuwe school van het dorp, waarheen zich vele autoriteiten begeven in verband met de plechtige opening. Wachtmeester Van der Velde, eens de man die velen het leven redde toen het water het dorp verraste, door iedereen die hij maar kon bereiken te waarschuwen, doet weer normaal zijn werk. Het zien van deze politieman op zijn post deed ons op dat ogenblik beseffen dat zelfs een rampnacht St. Philips land niet uit zijn evenwicht heeft kunnen brengen. Deze figuur op de dijk symboliseert de toestand van het dorp: het leven gaat weer verder. De gevolgen van de ramp is men grotendeels weer te boven. Waar 20 maanden geleden het water door de straatjes stuwde, hangt de was weer te drogen. Er staan nieuwe woningen, er is een nieuwe school, op het land staat weer het gewas. Alleen de kilheid rond het kleine kerkhof, waar alle bomen zijn verdwenen, herinnert ons er aan dat St. Philipsland bijna van de kaart was weggevaagd door het brullende zeemonster. Maar ook al konden de dijken dan geen standhouden, de bevolking kon het wel. Men keerde na een gedwongen evacuatie terug naar het dorp om datgene wat door de eeuwen was tot standgekomen te herbouwen opdat St. Philipsland St. Philipsland zou blijven. Herinneringen Kijk, tot zover kwam op de le Fe bruari het water, wijst ons een hoog bejaarde inwoner van het door de gemeenten Hengelo, Stad- en Ambt- Delden geadopteerde St. Philipsland, het schiereiland in de Noordwesthoek van Brabant. Hij zegt het in het zan gerige dialect van de streek, als hij zijn verweerde kop in de wind steekt en over de grotendeels drooggevallen Mosselkreek tuurt. Op het brede water deinen zacht enkele vissersschepen. Aan de over zijde van de kreek ontwaren we het eiland Tholen, iets meer naar rechts aan de andere kant van de Zijpe, het eiland Schouwen-Duiveland. Het is eb. Grote modderbanken liggen droog hier en daar ligt een schip vast aan het anker, te wachten op de vloed. Er staat volgens ons landrotten dan al tijd een straffe bries. Golven slaan stuk tegen de glooi ing van de dijk, waan kinderen tus sen het aangespoelde wrakhout naar avontuur zoeken. En heerst een vre dige rust en nauwelijks kunnen we ons indenken dat hier eens de storm brulde, het water over de hoge be schutting sloeg en gaten vrat in de dijkwand, die eeuwenlang beschut ting heeft verleend aan het dorp. En toch is het zo geweest! Ja dat dorp. Als we ons omdraaien en het water de rug toekeren, kijken we neer op de kleine, vriendelijke huisjes. We kijken c neer op een straatje. Zo smal dat men de huisjes weerszijden tege lijk kan aanraken. Van dakgoot naar dakgoot zijn waslijnen ge spannen, waaraan het schone goed in de wind en de zon hangt te drogen. Beneden dat was goed staan een paar vrouwen. Een ervan, bejaard, draagt nog de witte muts, klederdracht van het eiland. Het lijkt allemaal een beetje onwerkelijk. Iets van een foldertje om vreemdelingen te trekken. Maar toch is het werke- lijkheld. Foldertjes heeft^St. Phi lipsland niet nodig, want vreem delingen komen er zelden. Die ra zen hoogstens over de grote be tonweg, dwars over het „eiland" zoals de inwoners hun gemeente noemen, die van Brabant naar de veerpont naar Schouwen-Dui- veland leidt. DE RAMPNACHT Als je met de bewoners van St. Philipsland praat, kom je direct op de gebeurtenissen van de rampnacht de nacht van de le Februari 1953. Op de avond van de 30e Januari stonden de wachters op de hoge dij ken. Mannen die de zee kenden. Die BURGFRLIJKF STAND HENGELO. Geboren: Lucia Agnes Ce celia Maria, dv J W Beid en H W Anto- nissen; Johannes Albertus Franciscus, zv A J J Berghuis en H A J Weierink; Carla dv H Bakker en I Kuhnt. Overleden: J T Aarnink, 73 j„ weduwe van J Eenkhoorn; L J van Nes, 37 j., vrouw van F J. ten Bolscher. WEERSELO. Geboren: Johannes Ge- rardus Maria, zv G J Kiewit en C J Molt- hof, Deurningen; Arie Everhardus Jo hannes. zv J G J Degen en M G Nijkamp Deurningen. Gehuwd: H J Oonk, 29 j. en S Scholte Luberink te Volthe; J A G Lummen Lemselo en A G M Nijhuis Noord-Berg huizen. Waar gaan wc heen? HENGELO. Dinsdag B October. Cinema Palace. 6.45 en 9 u.: Jody en hei hertenjong <T4 j.). Concertgebouw. 8 u.: C.hopin-avond (so list Smeterlin) Amstel Hotel. 8 u Modeshow fa Bischolt Woensdag 6 October. Kunstzódl. 2 30—5 u.. 7—9 u.: Expositie werken Filarski. Cinema Palace. 2.30. 6.45 en 9 u.: Jody en het hertenjong (14 j.) Concertgebouw. 8 u.: Arsenicum en Out Kant (18 j.V Verenigingsgebouw. 8 u.: Openingsavmio V U Maurits Dekker: Waar wij n lachen. ENSCHEDE. Dinsdag 5 October. Alhambra: 3, 6.45 en 9 uur: Ik zü' kind' Pala> 6.45 en 9 uur: Du bist die V. ft' oh. Schi. u rg Bioscoop: 3. 6.45 en 9 uur De Gestapo mist een manI Spoedig na de overstroming bracht het Hengelose gemeentebestuur een bezoek aan de adopteerde gemeente. Met b. gemaakt door het Sl. Philipsland werd i r getroffen gebied indeling winkel van de Wed. Van den Bosch op de Oostzeedijk vertegenwoordigers van de gemeenten Hengelo en Stad- en Ambt-Delden, te praten met bur gemeester L. J. de Jonge van St. Phi lipsland en enkele anderen. De drie Twentse gemeenten had den besloten .het Zeeuwse schierei land te adopteren. In het kieine ka mertje werden koppen met spijkers geslagen, want er moest snel hulp worden geboden.- Van het kruide nierswinkeltje met zijn steile trapjes en donkere bedsteden, die onder de vloer liggen, uit werd een begin ge maakt met het herstel van St. Phi lipsland en werd het eerste contact met Twente gelegd. Van hieruit zag men de ruïnes van de woningen aan de voet van de dijk. Op het grauwe water, dat met beschuimde koppen tegen de dijk klotste deinden de kip penhokken, kinderwagens, beddegoed en wrakhout op en neer. De gordij nen van de vensterloze huizen klap perden als nat wasgoed in de wind. Een roeiboot danste door de stra ten Na het eerste contact met Twente, is er op St. Philipsland veel gebeurd. Twente zond technici, pompen, amb tenaren, geld, Delden bouwde een houten gemeentehuis dat nog steeds in gebruik is, het gaf ook de meu bilering, een Hengelose fabriek richt te de raadzaal in, een schilderes schonk een schilderij, er werd puin geruimd, er werd gebouwd Geheel ander beeld En zo staan we weer op die dijk weer bij het winkeltje, dat nu niet langer als noodgemeentehuis dienst doet. Beneden ons spelen nu kinde ren aan de voet van de dijk. Het puin is weggeruimd, er verrezen nieuwe huizen, nieuwe gebouwen. Sommige straten zijn gereed gekomen, andere zijn nog ware modderpoelen, maar ook hier zal het straks weer goed wonen zijn. St. Philipsland heeft zich van de zware slagen hersteld, meer nog, het heeft krotten opgeruimd, nieuwe straten aangelegd, nieuwe scholen gebouwd, riolering aangelegd kortom het heeft het verleden de rug toegekeerd en het oog gericht op de toekomst. In St. Philipsland is de rust weergekeerd. De kinderen kunnen weer spelen, de bejaarden staan weer op <le dijken, de wieken van de houten molen boven op de dijk zoeven weer rond, de arbeiders werken weer op het land, in de smidse zwaait de smid weer de voorhamer, in een klein krui den ierswinkeltje trekt een oud vrouw- rie met de neepjesmuts een zakje uit de grote voorraad boven de toonbank en geeft ons uit een grote trommel een zuurtje als we er onze inkopen komen doen. Enerzijds waant men zich eeuwen terug als men door de nauwe pittores- Sl. Philipsland welke de vorige week in gebruik werd genomen ke straatjes wandelt of de kleine winkeltjes uit de boeken van Dik Trom binnenstapt, anderzijds leeft men in het heden als men een kijkje neemt in de nieuwe woningen en in de nieuwe school. Verleden en heden worden gesymboliseerd in de oude kerk uit 1648 met het nieuwe jeugd- febouw, in oude stijl, uit 1954. Verle en en heden, wonderlijk harmonië rend dooreengeweven, toonbeeld van evenwichtigheid. Veel plannen Met de opening van de nieuwe school, de eerste permanente in het rampgebied, op Vrijdag j.l. is het her stel van St. Philipsland eigenlijk af gesloten. Eigenlijk, want een defini tief ogenblik is moeilijk aan te geven, omdat herstel en nieuwe werken die dank zij de verwoesting kunnen wor den uitgevoerd, samengaan. In het noodgemeentehuis treffen we burgemeester L. J. de Jonge, nu niet met waterlaarzen, maar achter zijn bureau, waar hij het herstel van zijn gemeente leidt. Ook secretarie ambtenaar J. M. Sinke, die alle be langrijke getallen omtrent het herstel uit zijn hoofd kent, komt er bij zitten. We mogen dan in een noodgemeente huis zitten (geschenk van Delden), er worden hier heus geen noodvoorzie ningen getroffen maar belangrijke besluiten genomen. Er heerst in het gemeentehuis een gemoedelijke sfeer. De namen Hen gelo en Delden brengen, als we ver tellen dat we uit Twente komen, een glimlach op de gezichten. Er heerst hier een grote dankbaarheid jegens de adoptie-gemeenten. Die dank moesten we vooral overbrengen, wat we bij dezen doen. (Zie vervolg 2e blad pag. 3) Extra bouwvolume voor 70 woningen Enige tijd geleden 'werd aan de provincie Overijssel een extra-bouw volume toegekend van 120 woningen voor industriële ontwikkeling. Naar we thans vernemen heeft Hengelo hiervan 35 woningen gekregen, die voornamelijk zijn toegewezen aan de grote bedrijven. Tevens heeft Hen gelo bouwvolume toegewezen gekre gen voor 35 migratie-woningen. Dit zijn woningen bestemd voor mensen die uit de z.g. achtergebleven gebie den van Nederland naar Hengelo zijn verhuisd. In totaal dus een extraatje van 70 woningen. Wielrijder tegen autoportier De wielrijder J. W. W. uit Oldenzaal fietste gistermiddag om half vier in de Tuindorpstraat tegen het portier van een auto. Dit werd door de be stuurder van de auto, G. J. Z. uit De venter, aan de linkerkant geopend, op het moment dat de wielrijder pas seerde. W. kwam op straat terecht en kreeg schaafwonden aan pols en knie. Prof. dr. Jos. Gielen, oud-minister van onderwijs heeft gisteravond voor de R.K. paedagogische vereniging fohan Michael Sailer een spreekbeurt vervuld over het onderwerp: Maatschappij en onderwijs. In een interessant beloog ontwikkelde prof. Gielen de stelling, dat in de verhouding school-maatschappij laatstgenoemde wel invloed mag hebben, maar nooit primair kan zijn. De praktische eisen, die de maat schappij aan de school stelt wilde spreker op de koop toe nemen, mits de maat schappij ook oog heeft voor werkelijk belangrijke zaken van morele aard. Uitgaande van de psychologie ver krijgt men op het ogenblik gegevens voor vernieuwingen in het onderwijs, die van didactische aard zijn, aldus prof Gielen. Daarnaast wildé spreker echter ook uitgaan van sociologische gegevens, en hiermede is volgens hem nauwelijks een begin gemaakt of men doet het verkeerd In dit ver band vroeg spr. zich af wat de eigen aard is van het onderwijs. Hij kwam tot de conclusie dat hierdoor aller eerst het privebelang van de betrok ken leerling wordt gediend. Omdat het onderwijs een aspect van de op voeding is, is de onderwijzer niet zelf standig t.o.v. de vraag in welke geest hij zal onderwijzen. De ouders neb ben de plicht op te voeden en dus het recht de geest van het onderwijs te bepalen. Spr. was het niet eens met de opvatting, dat de school al leen een leerinscituut zou moeten zijn. Bovendien zou ze dan nog een op voedend karakter hebben, want door kennis verandert het kind. Als voor beeld noemde spreker het verschil tussen gymnasiasten en H.B.S.-ers. De intelligentie heeft bij het leren volgens spr. slechts relatieve beteke nis. het onderwijs doet in de eerste plaats een beroep op het karakter. Maatschappij eist kleinigheden De maatschappij ziet van een school alleen de praktische waarde en legt daardoor volgens spr. te veel de nadruk op kleinigheden. In dit ver band noemde hij verkeersexamens, anti-alcohol-propaganda. dierenbe scherming etc. Ook de parochiekerk maakt zich hier aan schuldig door onderwijs van het Gregoriaans etc. te verlangen. Prof. Gielen had tegen genoemde toevoegingen geen be zwaar, maar hij wenste nadrukkelijk vast te stellen dat ze niet tot de taak van de school behoren. De nadruk behoort bij het onderwijs niet te lig gen op praktische dingen, maar ei dient voor te worden gezorgd dat de leerling tegen het leven bestand wordt gemaakt. Hieraan mankeert volgens prof. Gielen veel. De schuld hiervan ligt vijftig jaar geleden, toen men niet tijdig heeft begrepen maar wel kon weten dat de wereld van vijftig jaar later geheel andere eisen zou stellen dan de toenmalige. De tegenwoordige kinderen komen met een geheel anders beladen ver beelding naar school dan die van een halve eeuw terug. Wij hadden dit kunnen weten, aldus spr. maar hier mee is geen rekening gehouden Om dat de maatschappij echter het laatstgenoemde bezwaar niet of on volledig ziet. heeft zij dus ook niet het recht de school voor zichzelf op te eisen. T ehortkomingen De school zal volgens prof. Gielen meer moeten gaan denken aan de belangen van de geestelijke volksge zondheid. In de huidige wereld bete kent dit. dat zü afweermiddelen moet vinden tegen de nervositeit van het leven en tegen het maatschappelijk infantilisme. Als voorbeeld van het laatste noemde spr. de enorme be langstelling voor pijprokerswedstrij- den. Daarnaast zal zij rekening moe ten gaan houden met de consequen ties. die de techniek voor volwassenen en kinderen heeft. Naast vele voor- leien houdt deze immers het gevaar ;n dat de mensen „denkdood" ge naakt worden, zodat b.v. de gewoon te ontstaat van ondoordacht werken £ulke mensen zijn als opvoeders min der geschikt, omdat zij ook na hun werk niet meer denken. Zij zijn zeer vatbaar voor het geschreeuw van een dictator en voor communistische en nationaal-socialistische denkbeelden. Daarom kunnen, aldus spr., in deze tijd veel gauwer revoluties ontvlam men dan vroeger. Ook in een teveel aan organisaties zag spr. een gevaar. „Er wordt vaak voor de mensen ge dacht." Als gevolgen van genoemde tekort komingen van het onderwijs zag spr. in de eerste plaats een fundamentele angst bij de (intellectuele) jeugd voor het leven. Directe oorzaken hiervoor zijn o.a. de atoombom, de gebleken relativiteit van de wetenschap en het schijnbaar logenstraffen van bij belwoorden. Men kan een leerling niet tegemoetkomen in deze angst door b.v. 'n hoofdstuk over de atoom bom bjj de natuurkunde in te lassen. Dan gaat hij er nog meer over den ken. De vragen die hier rijzen zijn volgens spr. van morele aard. In een juiste verhouding van school en maatschappij zou hu dan ook vooral verwezenlijkt willen zien, dat laatst genoemde meer aandacht heeft voor deze morele kant van het probleem, dan is spr. bereid de rest van de eisen (de practische kant) op de koop toe te nemen. Twente krijgt betere ver binding met het Westen Volgens het dezer dagen ter visie gelegde uitbreidingsplan voor het dorp Ugchelen der gemeente Apel doorn bestaan er bij de Rijkswater staat serieuze plannen voor de aanleg van een nieuwe Rijksweg welke een betere verbinding beoogt tussen Twente en het Westen des lands. Deze nieuwe Rijksweg za! ten Zui den van Apeldoorns centrum lopen, waardoor een deel van de gemeente Apeldoorn van het centrum zal wor den afgesneden. De huidige Amers- foortseweg van Apeldoorn naar Amersfoort zal door deze wee belang rijk worden ontlast. De nieuwe Rijksweg zal een schei ding maken tussen het stedelijk ka rakter van Apeldoorn en het lande lijke Ugchelen en zal vanaf Amers foort naar Apeldoorn de spoorlijn volgen. In de toekomst zal het dorp ugche len een verbinding met Apeldoorn krijgen via een tunnel onder de nieu we Rijksweg. een open oog hadden voor de geva ren en die wisten: het gaat mis van nacht. Het zou immers nog een uur duf en voordat de vloed op zijn hoogst was en het water sloeg bijna over de dijk. Grote golven stuwden tegen de dijk omhoog en spoelden om de voeten van hen die zwijgend over de zee tuurden. De vloedplanken waren reeds geplaatst, maar niemand had de zee zo hoog en woest gezien. Er moest alarm geslagen worden. Kort daarna begon de bronzen stem in de klokketoren te zingen. Ditmaal geen vrolijk maar een dreigend lied De sirene van de brandweer loeide Wachtmeester Van der Velde ging rond, joeg met zijn auto de dijken op en af. In de afgelegen polders ging dijkgraaf P, Boudeling rond. Wie men maar kon bereiken werd gewekt: ge vaar Dank zij het feit dat men tij dig op stap ging, is in St. Phi lipsland de ramp wat betreft het verlies van mensenlevens beperkt gebleven tot 9 inwoners. Want nauwelijks waren de meeste be woners uit hun bedden gehaald of de dijk brak door. Honderden meters dijk werden weggeslagen. Het water brulde zijn overwin ningslied en zocht zich een weg in de richting van het dorp. De buitenste woningen, waarvan de meeste al waren verlaten, vingen de eerste klap van de metersho ge watermassa's, die reeds plan ken van boerderijen en strobul- ten meesleepte, op. En de klap kwam aan. Tientallen huizen werden in enkele minuten tegen de vlakte geslagen. Krakend kwa men muren en zolderingen naar beneden. Nog waren er mensen zij werden door het water meege sleurd. Velen konden worden ge red, 9 vonden de dood. Toen het op de morgen van de le Februari licht was geworden kon de balans worden opgemaakt. In het dorp huisden nog bewoners. Dappere kerels stelden hun leven in de waag schaal om hen te redden. Ook in de polders stond het water. Maar nau welijks was men de eerste schrik te boven of er werd reeds gedacht aan herstel. Hulp uit Twente Op Zaterdagmorgen 21 Februari zaten in het kleine kamertje naast de kleine, ouderwetse krmdeniers- Van de dijk af bood St. Phi na de ramp deze troosteloze

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1954 | | pagina 1