Herdenking zonder uiterlijk vertoon GEBEIER VAN KLOKKEN IN RAMPGEBIED Plan van Molotow stelt teleur Trompet aan de lippen en geen geluid Denk aan de vogels Het zwart overheerste EUROPA IN DE KOUDE Eerste boom voor herwonnen land weer in Nieuw dieptepunl USEL LIGT DICHT r Een reisverslag BINNEN HALF JAAR WIL LU] EEN VREDESCONFERENTIE T ram-drama Uit het gebeurde blijkt niet slechts van een verkeerd beleid van de direc teur, gelijk B. en W. constateerden. Er blijkt ook uit, dat B. en W. de zaak onvoldoende in de hand hadden. Als B. en W. met zulk een critiek op een Hoofd van Dienst komen, nadat de Justitie hen over de feiten is komen inlichten, dan betekent dit, dat er ook iets aan het beleid van B. en W. in het verleden heeft gemankeerd. Uit een en ander zien wij overigens hoe nuttig een goede Justitie is, zelfs voor het functionneren van onze demo cratische staatsvormen. kingsgroepen heeft zij gesproken. Met al de problemen waarmee dit „achter gebleven" gebied te maken heeft, kreeg zij te maken. Het resultaat van haar bevindingen heeft zij vastgelegd in een omvangrijk docuiment, toegerust met een groot getal bijlagen. De Commissie heeft terecht getracht zoveel mogelijk objectieve voorlichting te geven, hetgeen ook blijkt uit tal van documenten, die gezichtspunten be vatten, die niet met het oordeel der Commissie overeenkomen. De conclu sies waartoe de Commissie komt, haar eigen oordeel dus, worden telkens apart vermeld. Dc Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotow, heeft gisteren voorgesteld om binnen zes maanden, en in elk geval niet later dan in October van dit jaar, een conferentie bijeen te roepen ter opstelling van een Duits vredesverdrag. Hij gaf al vast een aantal punten aan, die volgens hem in dat verdrag moeten staan. Dit pian is de tegenvoeter van het plan van Eden, dat de vorige week op de Berlijnse conferentie der Grote Vier werd ingediend. De twee plannen staan diametraal tegenover elkaar. Eden wil beginnen met vrije verkiezingen in heel Duitsland, Molotow wil eerst een vredesverdrag sluiten. Eden wenst het herenigde Duitsland vrij te laten in zijn buitenlandse politiek, Molotow wil het tot neutraliteit verplichten. Het was gisteren de eerste maal, dat er vergaderd werd in de Oostberlijnse Sowjet-ambassadc. De zitting duurde vijf uur en was de langste, die tot dusver gehouden werd. De auto-colonnes van de drie Weste- lijke ministers arriveerden bij de Bran- denburgerpoort via de „Straat van de Zeventiende Juni". De zwarte limou- sine van de Amerikaanse minister ja? Dulles werd hier opgewacht door twee JÊÈmUjjÊÊ^ÊS^^ groengeschilderde jeeps van het Rus- sisclie leger, met een erewacht, die op T <4f^i de achterbanken in de houding zat. ^ÜfvJ4- -■> Zie verder pag. 2, 3e kol.) Te Nieuw Vossemêer werd een monument onthuld door de Commissaris der Konin gin in N.-Brabant, prof. dr. De Quay. ouen zakten (Van onze correspondent) Op het Paterswoldse meer is een groep' van tien personen, onder wie een dame en een kind, in zijn geheel door het ijs gezak. Allen konden wor den gered. Op het Slodhterdiep bij Sloohteren, zakte een groepje van drie personen door het ijs. Ook hier bleef het bij een nat pak. - -IT het geheel blijkt duidelijk dat U de Commissie geen plezierreisje heeft gemaakt. Ze heeft hard moeten werken, onder moeilijke omstandighe den en ze heeft een leesbaar, uitvoerig en zonder enige twijfel zeer belangrijk document geproduceerd. Men kan zich afvragen of een Com missie van parlementariërs in zo korte tijd, in een zo uitgestrekt gebied met zo menigvuldige vraagstukken, in staat is om een inderdaad waardevol stuk te maken, waarop men zich kan baseren voor de discussie, die er nu in het Parlement op zal volgen. Wel, het komt ons voor dat niemand ook geen enkel lid der Commissie zal menen dat het laatste woord hiermee over Nieuw-Guinea is gezegd. Wat het stuk waardevol en tot discus sie-basis geschikt maakt, is dat het in zekere zin het eerste woord over Nieuw-Guinea is. Het eerste parlementaire woord althans. Hier vinden wij de problemen van dit land naast elkaar uitgestald met een voorzichtige analyse er bij en hier en daar voorzichtige en somtijds ook zeer besliste conclusies. Terwijl in Noorwegen en Zweden de ergste koude voorbij schijnt op IJsland was het weer zelfs lente-ach- tig houdt de vorst elders in Europa onverminderd aan. Rivieren, kanalen en havens zijn stevig geblokkeerd. Er zijn nu minstens veertig gevallen van dood door bevriezing. In Frankrijk is weer een baby leven loos in de wieg aangetroffen. Vier andere mensen stierven daar Maan dag van de koude. De meeste gevallen deden zich voor in onverwarmde hut ten of caravans. Trampetters; df 'Jij een' militaire parade in L-yon dë '.ymen'en agn de lippen zetten-om de Marseillaise te spelen, konden geen toon voort brengen: de mondstukken waren be vroren. Bij een brand in de buurt van Folkestone vroren de handen van een brandweerman vast aan de slang. Het observatorium op de Pic du Midi in de Pyreneeën noteerde een temperatuur van 28 graden Celsius onder nul. In Spanje is de winter on gewoon bitter. Sneeuw maakte allé wegen naar Bilbao onbegaanbaar. Het sneeuwde zelfs in Lissabon. Trambestuurders en conducteurs in de Belgische stad Mons gingen in sta king, omdat zij vonden, dat hun tram wagens onvoldoende verwarmd waren. Een soldaat, die deel uitmaakte van een erewacht op het ijzige vliegveld Meisbroek, viel dc-or koude bevangen flauw, toen de Amerikaanse generaal Handy de wacht inspecteerde. Twee vliegtuigen bevoorraden dage lijks 'het door ijs geïsoleerde eiland Wangeroogè voor de Duitse kust, waar vierhonderd schoolkinderen vast zit ten. Maar in Kopenhagen nestelden zich ondanks tien graden vorst gis teravond verscheidene mensen op het plaveisel, om de eerste te zijn bij de uitverkoop, die daar vandaag begint. Sneeuwstormen en ijzige winden teisteren Noord-Italië en Joegoslavië. Overzicht van de Elfmeren-toer tocht. Gezicht over de Lang- we er der wielen. Voor verslag zie men pag. 5 Verhoeven uit Dussen (N. Br.), winnaar van de wed- strijdtocht, wordt weer op de been geholpen door J. v. d: Berg (rechts) te Nijbeets en links J. Charisius (Leeu warden) nadat hij bij het passeren, van de finish ivrji een „zeiler" tot rust geko men was. -V-IJ wensen thans niet ons volledig VV oordeel over het gehele t.a.v. Nieuw-Guinea te/ voeren beleid, het welk feitelijk in het verslag aan de orde is, te geven. Slechts op een paar dingen willen wij wijzen. In de eerste plaats. De Commissie is van mening, dat de verdediging van Nieuw-Guinea uitsluitend aan de ma rine moet worden toevertrouwd. Wij zijn het met deze conclusie van de Com missie volstrekt eens. Een tweede punt is de bevolkings politiek. Die bevolkingspolitiek is ge richt op de assimilatie van de Papoea aan de moderne cultuur. De meerder heid van de Commissie is van mening dat het onderwijs moet worden over gelaten aan zending en missie. De min derheid meent dat er ook plaats moet zijai voor buitenkerkelijk onderwijs. De betekenis van hetgeen de meerder heid voorstaat, kan moeilijk worden overschat. Want bij de vraag of de as similatie aan de moderne cultuur voor de Papoea een zegen zal kunnen zijn, speelt de vraag of hij het Christendom zal kunnen omhelzen, een beslissende rol. Een zeer moeilijk punt blijkt te zijn de positie der Indische Nederlanders. Niet alleen economisch, maar ook in het algemeen. De Commissie is gestuit op de opvatting van een bepaalde groep Indische Nederlanders, die als het ware Nieuw-Guinea in de eerste plaats voor zich opeist en die de Papoea als volkomen secundair ziet. Deze groep wil voor de Indische Nederlan der op Nieuw-Guinea een positie als hij vroeger had in Nederlandsoh-Indië. De Commissie neemt een ander standpunt in. De verschillende bevol kingsgroepen moeten in harmonie met elkaar leven. De Indische Nederlan ders moeten zich verspreiden en zich niet opeenhopen in bepaalde plaatsen. Want dit staat de groei ener goede ge meenschap in de weg. „De driehoeksverhouding, welke in Nederlandsoh-Indië bestond, dient tot elke prijs vermeden te worden. De denkbeelden hieromtrent dient men te ecarteren door een vaste politiek, waar bij uiteraard elke discriminatie moet worden vermeden." Deze conclusie der Commissie ,komt ons juist voor. En het is, gezien de samenstelling der Commissie, van groot belang dat deze conclusie eenstemmig de mening der Commissie weergeeft. (Van een onzer verslaggevers) De twintigduizend hectaren land op Schouwen en Duivelana', die tot een woestenij gemaakt werden tijdens de watersnood, zullen binnenkort weer worden beplant met bomen en strui ken. De eerste bomen zijn gistermorgen in de showroom van de „Bijenkorf" te Rotterdam verkocht en met grote dank baarheid aanvaardde de burgemeester van Ouwerkerk, de heer J. Romeijn het certificaat voor de eerste boomaanplan- ting op dit zo zwaar getroffen eiland. De voorzitter van de stichting „Ne derland beplant Schouwen en Duive- land", notaris nir. J. Heering uit Zie- rikzee, bracht damk aan het Nederland se volk. Met enige schroom had spreker toegestaan, dat opnieuw een beroep zou worden gedaan op de bevolking. De spontane reactie had hem het bewijs geleverd, dat ook thans gerekend mocht worden op een groot succes. „Wij in Zeeland hebben nimmer gewanhoopt", zo vervolgde de heer Heering. „Vele malen heeft het lied „toch komt alles weer goed", door de aether geklonken en thans hebben wij goea'e moed, dat straks ook de zon weer brandt over het Schouwse korenland". de bodem, een gaatje. Op de bodem plaatst men een waxine-lichtje en bo ven op de pot een aarden drinkbakje, waarover men van tevoren een paar touwtjes heeft gespannen, zodat de vo gels niet kunnen baden en daardoor, gevaar lopen, dat hun vleugels bevrie- DOOR KOUDE BEVANGEN (Van onze correspondent) De 25-jarige motorrijder J. Kooy uit Steenwij kerwold is Maandag, doordat hij door de koude wejd bevangen, met zijn motor over de kop geslagen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenihuïs in Meppel vervoerd. Wïn-dricht. Max.temp. en v. gist en neerslag -kracht (m.m.) Oslo motsneeuw Stockholm geh bew. Kopenhagen onbew. Londen zw. bew. Amsterdam onbew. Brussel onbew. Parijs li. bew. Bordeaux sneeuw Grenoble li. bew. Nice zw. bew. Warschau onbew. Berlijn li. bew. Frankfort onbew. München onbew. Zurich nevel Genëve nevel Locarno onbew Wenen onbew. Innsbruck nevel N'NW 7 Burgemeester van Kruiningen Met ingang van 1 Maart 1954 is be noemd tot burgemeester van Kruinin gen de heer A. Schipper, thans bur gemeester van Kattendijke. De 19-jarige Jacob Smit te Sellin- gen (Gr.) is bij het schaatsenrijden in een wak gereden en verdronken. NO 6 —2 ONO 10 —8 ONO 7 i windstil 6 NO 3 —7 WNW 7 —2. NNO 1 9 ONO 2 —15 ONO 6 —12 NO 8 —8 O 3 —12 windstil —11 NO 6—5 Maandag bereikte de temperatuur in Nederland een nieuw dieptepunt, toen in het Oosten van het land het kwik tot 15 graden onder nul daalde, aldus deelt het KNMI mede. In het Westen van het land heeft het overal tenmin ste tien graden gevroren. De aange voerde lucht is bijzonder koud en het is aan de omstandigheid dat-er in het grootste deel van het land geen sneeuw ligt te danken, dat de temperaturen nog niet verder zijn gedaald. In Duitsland, dat onder de sneeuw ligt, komen temperaturen van minus twintig voor. De drukverdeling is zodanig, dat de aanvoer van koude lucht blijft voort duren. Doordat in de Middellandse Zee de depressie-activiteit toeneemt, zal de wind in onze omgeving aan wakkeren. Maximumtemperaturen- Eelde: 8 Leeuwarden: 8 Den Helder: 7 YpenJburg: 7 Schiphol: 8 De Bilt: —6 Twenthe: 8 Vlïssingen: 7 Woensdrecht: 8 Eindhoven:7 Vliegveld Zd.-Limburg: 8 Laten we deze kostelijke figuur, lid van de Amsterdamse Brandweer, Pietje Onschuld noe men. Want onschuldig dom en dom-onschuldig kan hij zich ge dragen, zelfs onder de hachelïjk- ste omstandigheden. Gisteren moest „Pietje Onschuld" meehel pen een brand te blussen in een garagebedrijf (verslag zie pa gina 4). Er werd flink gespolen over en door autobussen. De vorst werkte dapper mee om de vlammen te bestrijden, maar toen zagen de bussen er uit zoals op dit plaatje. En wat zeide Pietje „Ik zie nog een vlam metje, commandant, zal ik de wagen een eindje verderop rij den? En direct kroop hij onder daverend gelach van zijn colle ga's op zijn manier achter het stuur met een gezicht alsof hij z'n dagelijkse bezigneden ver richtte. Kijkt u eens lang naar dat gezicht en probeert u dan eens uw lachen in te houden. (Van onze correspondent) Sedert Zondagmorgen ligt de IJsel van voorbij Zutfen tot het IJselmeer dicht. Bij Wijhe heeft men reeds een looppad over de rivier gemaakt. Bij Olst is nog een wak, waarin een mo torboot nog steeds fietsers en voetgan gers overzet. Men tracht dit wak zo lang mogelijk open te houden. In De venter bevinden zich tussen de schot sen nog wakken. DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 Redactie en Administratie: Apeldoorn: Hoofdstraat 102, telefoon 4089, Giro 192120. Arnhem: redactie-tel. 20405, advertentie-tel. 21493; agent Koningsstr. 69b, tel. 23673, adm. Hoofdstr. 102, A'doorn. Zwolle: Melkmarkt 34, telefoon 7030, Giro 420473. Twenthe: redactie-tel. Enschede 4623; advert.-tel. Nijver- dal 834; adm.: Zwolle, Melkmarkt 34. Abonn.pr. 52 ct. p. week: 6.75 d. ikrw.. losse mom, 13 ct, v Thiruw* TWAALFDE JAARGANG No. 2G8ö r N (Verwachting tot hedenavond) WEINIG VERANDERING Weinig bewolking. Matige tot krachtige Oostelijke wind. In de ochtend strenge en de middag matige vorst. Morgen: Zon op: 8.18. Maan op: 8.04. Onder: 17.30. Onder: 17.35. N Directie; C. A. KEUNING en Mr K. VAN HOUTEN Hoofdkantoor: N.Z, Voorburgwal 225, Amsterdam Hoofdredacteur; Dr J. A. H. J. S. BRUINS SLOT AAN het einde van de vorige week is verschenen het verslag van de Parlementaire Missie naar Nieuw- Guinea. Op 9 Augustus '53 vertrok deze Mis sie van Schiphol, op 7 September kwam zij er weer aan. Vier weken heeft zij op Nieuw-Guinea vertoefd en er rond gereisd van het ene oord naar het an dere. Met tal van personen en bevol- ONLANGS veroorloofden wij ons enige critiek op het Amsterdamse gemeentebestuur. Uit hetgeen thans bekend is gewor den over de Amsterdamse tram en over de verhouding van de directeur daarvan tot het college van B. en W. wordt een der door ons geformuleerde punten van critiek duidelijk onder streept.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1954 | | pagina 1