ALGEMEEN HANDELSBLAD T gtfieuwe juister6amscf)c gourant Centrum-kabinet Fanfani Dinsdag het parlement m c Spanning en jI ruk te in BERLIJN in ooó jrotmi Parijs teleurgesteld over SPAANSE houding DEZE WERELD o GROOTSCHEEPSE WOLVENJACHT IN OMGEVING VAN LYON Operatie Cli, ml Wat de royalisten sullen doen afhangen van het nieuwe regeringsprogramma VANDAAG De heer Evenhuis m Soerabaja gearresteerd NAAM EN MODE Eisenhower bezuinigt op defensie Artsen en Ziekenfondsen Voorlopige overeenstemming in commissie bereikt Vorst op komst MADRID TOONT ZICH NIET GEÏMPONEERD i)r r 127e JAARGANG - No. 41311 Directeur; mr C. A. STEKETEE VRIJDAG 22 JANUARI 1954 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Arasterdam-C. ƒ7.90 p. kwartaal; 61 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35853 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Op Schouwen-Duiveland kent de dijkwerker nog geen rust. Onafge broken eindeloos xvordt ge werkt aan de versteviging van de waeruchtich wel gaen". dijkende nieuive zowel als de oude. Het plaatje laat zien hoe de kleine mens het „grote" werk doet, tezamen vereniging. Het sal (Van onze Romeinse correspondent) R o m e, Januari HET ministerie, dat Fanfani op Dinsdag 26 Januari aan het parle ment zal voorstellen, wordt door de verschillende partijen met gemengde gevoelens ontvangen. Het beantwoordt niet aan de verwachtingen dergenen, die hoopten dat het bestuur der Christelijk- democratische partij uit de verkiezingsuitslagen van 7 Juni ten slotte toch de conclusie had getrokken, dat een zwenking naar links wense lijk was, wil men vermijden dat op den duur steeds meer ontevrede nen de extremistische partijen gaan steunen. Maar wat kon Fanfani anders doen dan trachten zijn eigen partij in al haar schakeringen achter zich te krijgen? Hij heeft ernstig geprobeerd de steun te verwerven van de drie democratische lekenpartijen, doch terwijl de kleinste twee, de liberalen en de republikei nen, hem die steun hebben toegezegd, stelden de sociaal-democraten de eis, dat de nieuwe regering de kieswet zou hervormen in de zin van de meest zui vere evenredige vertegenwoordiging. Ook al zou hij hebben gewild, dan kon Fanfani niet op die eis ingaan, daar de Chr. dem. partij hem dan zou hebben verloochend. Een poging, gedaan in de nacht van Zaterdag op Zondag om de royalisten voor de nieuwe regering te winnen, of althans te bereiken, dat zij zich van stemmen zouden onthouden, scheen eerst te zijn gelukt, en dit gaf, zoals vanzelf spreekt reden tot heel wat beroering in het linkse kamp, maar liep later mis. Het kan nog zijn, dat de royalisten, de partij der conservatieve grootgrondbezitters, doorspekt van fas cistische elementen, hun houding her zien en althans niet tegen Fanfani stemmen. Dit zal ten slotte afhangen van het programma, dat de nieuwe minister-president Dinsdag aan de Kamers zal voorleggen. (Zie verder pagina 3, zesde kolom) howèr voor het jaar, dat loopt van 1 Juli 14)54 tot 1 Juli 1955, biedt geen verrassingen. Zij sluit met een draaglijk tekort, dat is veroorzaakt door verwerkelijking der toezegging, om de belastingen te verlagen. Aanzienlijk is de besnoeiing op de uitgaven voor mili taire doeleinden, hoewel men niet moet vergeten, dat milliarden welke zijn uit getrokken op vorige begrotingen, wel zijn toeg'ewezen aan de industrie, doch nog in kas zijn, omdat de bedrijven niet. in staat waren, de enorme opdrachten reed-; alle uit te voeren. De stroom van wapenen gaat dus de eerste jaren nog wel'door. Het accent wordt echter ge legd op de atoom-projectielen, en. deze post eist dan ook 225 miilioen meer: Dagelijks commentaar voor aankoop van uraniumerts, voor een tweede „atoomduikboot" (de eerste kwam deze week gereed) en voor in schakeling van particuliere bedrijven bij de winning van atoom-energie, Grote aandacht zal worden besteed aan ge bruik dezer energie voor algemene tech nische doeleinden. Dat de luchtmacht zich ontwikkelt tezamen met de atoom- - industrie ligt voor de hand: zij is het voornaamste medium bij het werpen van atoombommen, ook al bestaan er atopmgranaten on geleide projectielen. UE eerste begroting, waarvoor Eisen hower zelf geheel verantwoordelijk is (de vorige was immers nog in gediend door Truman, zij het in overleg met zijn opvolger) gaat uit van een nu in Washington algemeen aanvaarde strategische conceptie. Men concen treert zich niet meer op hé.t snel berei ken van een maximale weerkracht, om aan een spoedig te verwachten gevaar het hoofd te bieden, doch op het lang durig behouden van een overwicht der V.S. en hun bondgenoten ten aanzien van het Sowjetblok. Het behoeft geen betoog, dat de ontwikkeling van de technische wetenschap van grote be tekenis wordt en dat wapenen snel kun- (Van onze correspondent); Par ij s, 22 Januari. TVE notabelen in de Spaanse zone van Marokko hebben de ckalief van Tetoean niet tot regent van de oude Sultan uitgeroepen, maar zij hebben uitdrukkelijk het gezag van de nieuwe Sultan verworpen. Zij zijn dus toch verder gegaan dan de meeste diplomatieke kringen Dinsdag verwachtten. Daarnaast heeft de Spaanse vertegenwoordiger, generaal Valino, een heftige anti-Franse redevoering uitgesproken. Hij richtte zich tegen communisme en kolonialisme. Nu de proclamatie aan Franco is gezonden zou het, zo meent men hier, ten einde érnstige gevolgen te vermijden, het beste zijn indien de Spaanse regering de door de Engelsen en Amerikanen gegeven raad om gematigdheid te betrachten, opvolgde. De rede van generaal Garcia Valino, die te Rabat een ernstig protest heeft uitgelokt, heeft de situatie ongetwijfeld slechter gemaakt, daar zij aan de eisen der notabelen in zekere zin een Spaanse officiële steun verschaft, hetgeen in strijd is met hetgeen Madrid beweerde, toen het de beweging „platonisch" noemde. De in Spanje heersende traditie belet echter te denken, dat de generaal heeft gesproken zonder vooraf Madrid er in te kennen. Pagina 3: Tegen de leiders van de N. E. S. B. is bevestiging van het vonnis geëist. Federatie van Kamerverhuur ders vergaderde. Overheidspersoneel in Israël bevindt zich in een onhoudbare financiële situatie. Pagina, 4: Standpunt der V. V.D. in onderwijszaken. Pagina 5 Première van Die Zauberflöte van Mozart. Eduard van Beimem terug uit Amerika. Theo Hoy tenia in woord en beeld. Pagina 7 Slechts 38 uitvallers in de Rally e Monte Carlo. De Natris trekt zich terug uit beroepsvoetbal. Pagina 9: Vergadering Walvisclivaart grote dispariteit op de olie- en vetmarlct. nen verouderen. Naast de actuele pa raatheid met materiaal, oat sterk her innert aan dat van de vorige oorlog, moet men overschakelen op middelen en op een strijdwijze, die nog sieehts op papier woruen ontvouwd. Korea en inuo-China zijn terreinen geweest voor een „kleine oorlog", Aan de bondge noten daar hebben de Amerikanen geen geheimen onthuld over hun nieuwste wapenen, Eisenhower stelt voor, zulks straks in beperkte mate wel te doen ten aanzien van geallieerden, die daarvoor m aanmerking komen. Het handhaven van de vrede uoor macht vereist nu een beweeglijke en langdurige waakzaam heid. OP de begroting' is 68% bestemd voor de nationale veiligheid, 22%) voor rente der nationale schuld, pensioe nen aan oud-strijders, uitkeringen enz. yiechts 10% voor ahe andere doelein den, waaroi] men evenwel niet mag ver geten, dat v e afzonderlijke staten eigen oegrocingen hebben voor onderwijs, so- ciaie zorg, openbare werken en tal van andere doeleinden. Toch verbaast het enigszins, dat de Amerikaanse regering uiijKbaar weinig rekening heeft gehou- cten met de mogelijkheid grote sommen te moeten uitgeven voor het beperken' van de algemeen verwachte „economi sche recessie". Wel heeft de belasting verlaging reeds een gunstige uitwerking op de bedrijvigheid, doch aan het sub sidiëren van niet onmiddellijk lonende werken en aan behoeftige bedrijfstak ken zou men wel eens niet kunnen ont komen, aangezien de Republikeinen om psychologische redenen geen ab normale stijging der werkloosheid' kun nen aanvaarden. Een verhoging van de post „technische en economische hulp aan het buitenland", vooral aan de min der ontwikkelde gebieden, zou niet slechts politiek gesproken gunstig wer ken, doch ook aan fabrieken, die onder de „recessie" lijden, en aan de land bouw, steun verlenen. Wel worden be leggingen in het buitenland .aangemoe digd en aantrekkelijker gemaakt uit fiscaal oogpunt. Doch de begroting Tijkt toch tamelijk optimistisch. NADER ONDERZOEK IN VERGIFTIGINGSZAAK In de zaak tegen de 45-jarige inwoner van Bolsward tegen wie de officier van Justitie twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek had geëist, wegens pogingen tot vergiftiging van verdachtes echtgenote, heeft de Leeuwarder rechtbank een na der onderzoek gelast. De zaak komt 27 Januari opnieuw voor. Zal Franco thans, zo vraagt men zich hier af, gezien de populariteit, die hij in de Arabische landen nastreeft, zich ver zetten tegen de ontketende beweging? Gezien de w.ens van Frankrijk, om de eenheid van Marokko te handhaven, is dit een vraag van groot g'ewicht. Te Madrid heeft men voldoening getoond over het bericht, dat Guillaume als Frans resident in Marokko vervangen zal worden door Gen. Pierre Koenig. In Spanje geeft men Guillaume veelal de schuld van de onrust in Frans-Marokko en van het afzetten van Sultan i Mohammed. Duizenden Caids en Moorse notabelen verdrongen zich gisteren in de straten van Tetoean, de hoofdstad van Spaans- Marokko. Zij kwamen te paard en te voet, in autobussen en vrachtauto's, ter beschikking gesteld door het Spaanse bestuur. Velen waren gekleed in hun beste feestkledïj. De voornaamste plech tigheid vond om 11 uur plaats in de prachtige tuinen van het Hippodrome, waar een acte van trouw, getekend door alle stamhoofden, werd aangeboden: trouw aan de Spaanse autoriteiten en aan de door de Fransen afgezette Sultan Sidi Mohammed Ben Youssef V. Natuurlijk werden ook allerlei het oog verrukkende parades gehouden; van de Spaans-Marokkaanse troepen en van de Berber-ruiters op hun wilde paarden. Ook manager Simpanghotel in arrest Naar Antara meldt is gistermiddag in opdracht van het militair com mando van OosL-Java de heer E. Evenhuis, hoofdredacteur van de Vrije Pers en correspondent van het Algemeen Handelsblad, gearresteerd. Woensdag werd hij door de Veilig heidsdienst van Oost-Java verhoord in verhand met het telegram, dat hij over de overval op het Simpanghotel naar het Handelsblad seinde. Ook de heer A. H. M. Johan, manager van het Simpanghotel is gearresteerd, nadat hij gisteren terugkeerde uit Djakarta, waar hij aan de minister van Economische Zaken, mr Iskaq, zijn ver ontschuldigingen had aangeboden. Naar A.P. méldt heeft de politie, in- Soerabaja^ van de inhoud van het telegram, dat de neer Evenhuis Dins- jl. over de aanslag op het Simpanghotel naar het Handelsblad zondgezegd, dat deze „onredelijk en in strijd met de veïligheidsbepalingen" leweest. (Zoals wij gisteren reeds méldden heeft dit telegram het Han delsblad nooit hereiht. - red. HblJ In opdracht van de politie In Djakarta Is in Soerabaja voorts, nog een .Neder lander E. L. gearresteerd, die in het Embong Wungo-hotel in Soerabaja logeei-t en die zich uitgeeft als verte genwoordiger van een Amerikaanse uitgeverij. Deze laatste arrestatie houdt verband met de arrestatie van Smith c.s. in Djakarta en Bandoeng. De voorlichtingsdienst van Oost-Java heeft een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het door Even huis naar Nederland geseinde bericht „onrust in de maatschappij zou kunnen verwekken. Daarom is Evenhuis. ino op dracht van het militaire commando aan gehouden, teneinde de openbare orde en de veiligheid te verzekeren." De Egyptische regering heeft een krachtig protest ingediend bij de Britse autoriteiten tegen het feit, dat een Britse patrouille op 18 Januari een Egyptische auto heeft beschoten waar door een Egyptische militair werd ge dood. JN 1 hl het Engelse week lad Time And Tide wordt enige commentaar gegeven op de mode in het namengeven. In Nederland is zelden over deze mode geschreven, maar er is voldoende be wijsmateriaal voor aan wezig, dat ze ook. hier bestaat. Op bepaalde generaties worden tien tallen Eline's en Arthurs aangetroffen, wier plaat sen later zijn ingenomen door Carla's en Peters, die nu op hun beurt worden vervangen door Anne-Marie's, Marian nes, Jan-Hendrikken en Geertjannen. In Enge land blijkt de naam Ma ry het de laatste jaren niet goed meer te doen, maar veel succes hébben thans Moira, Morag en Maureen. In de letter M huist een onverklaar bare aan trekkmgskrac'n t, evenals in de jongens namen die eigenlijk uit twee delen bestaan. Vol gens Time and Tide is dit laatste verschijnsel van Duitse oorsprong. In de stambomen van Noordduitse vorstelijke families treft men een groot aantal Johann Georgs, Ernst Augusts en Friedrich Wilhelms aan, die, naar thans blijkt, een onverwachte erfenis hebben nagela ten tenzij men zich heeft geïnspireerd op Gustaaf Adolf, Frederik Hendrik of Johan Man- rits). Indien iemand de moeite zou nemen een sociologisch onderzoek in te stellen, zou hij ten slotte ongetwijfeld op een soort Jacque$ Fath voor de namen stuiten. Een aantal namen is on verbrekelijk met bepaal de herinneringen geas socieerd. Hendrik brengt braafheid mee, Cornells - gaat gepaard met glas gerinkel en bij Jantje ziet m,en pruimen han gen, volgens Van Al phen althans. Zo zullen ook met de moderne na men waarschijnlijk 'be paalde associaties zijn verbonden, maar intus sen hebben zij nok op ander terrein een be langrijke betekenis. De moderne voornaam hoedt de drager of draagster voor een al te grote aan dacht- Geen enkel school gaand jongetje zou hét thans op prijs stellen, Gozewijn te worden ge noemd. HET HERT van Frangois Pompon dat wil .zeggen: een afgietsel van dit beeld is gisteren officieel bezit van de stad Arnhem geworden. Burgemees ter Matser onthulde de plaat met de naam van de maker. Getuigen van deze bescheiden plechtigheid waren onder meer de Franse ambassadeur, de heer J. P. Gamier, en dé Franse consul-gene- aalde heer F. A. Hummel. Het beeld staat op het Willemsplein. Kleiner tekort dan vorig jaar Vandaag' heeft president Eisen hower zijn nieuwe begroting inge diend, welke sluit met een tekort van ,VER de artsenhonoraria is in de com missie-Van Schalk, naar wij verne men, voorlopige overeenstemming bereikt. Het is de bedoeling, dat de com missie morgen Zaterdag nog weer bijeenkomt voor het vaststellen -van de definitieve tekst der overeenkomst. De ze zal dan ongetwijfeld nog een onder werp van interne overweging uitmaken in de Vereniging <-va.n huisartsen en de landelijke ziekenfondsorganisatie. Op 28 Januari komt de Ziekenfondsraad bij een, die een beslissing zal hebben te ne men over het bereikte accoord. Deze da tum is van betekenis, omdat, zoals ge meld, de huisartsen hebben aangekon- De wind draait geleidelijk naar het Oosten /I LS gevolg van de ontwikkeling van een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië draait de wind in ons land thans geleidelijk naar het Oosten, zo méldt het K.N.M.I. Dit betekent aan voer vwn lucht, die boven Scandinavië en later ook boven Duitsland belangrijk is afgekoeld. De komende dagen moet dan ook op vriezend weer worden gerekend met in de nacht lichte en bij opklaringen ma tige vorst. In Amerika stroomt thans zeer koude lucht naar de Oostkust. In de omgeving van New York, waar de temperatuur gisteren nog 15 gr. xoas, daalde de temperatuur vanmorgen tot ongeveer 10 gr. onder nul. Deze koude lucht stroomt nu de oceacun op en wakkert daar de depressie-activiteit aan. Het krachtige hogedrukgebied boven Scandinavië blokkeert echter voorlopig het doordringen van de oceaanstoring naar West-Europa. digd met ingang van 1 Februari het z.g. verrichtingenstelsel te zullen invoeren, mdien voor die datum niet een accoord zou zijn bereikt. De uitvoering yan de eerder genomen beslissing van de Ziekenfondsraad is in dertijd door minister Suurhoff opgeschort waardoor de gelegenheid tot nader over leg werd geopend. Zou de Ziekenfondsraad op grond van het thans getroffen voorlopige accoord in de commissie-Van Schaik, een beslis sing nemen, dan moet het waarschijnlijk worden geacht, dat de minister aa.n de uitvoering daarvan wel geen hindernis sen meer in de weg zal leggen. Het ligt voor de hand, dat de Ziekenfondsraad, wordt een nieuws beslissing genomen, de oude vervallen zal verklaren en daar-: mee komt dan ook de opschorting door de'minister te vervallen. Krans gelegd op het graf van dr ir C. Lely Op het graf van dr ir C. Lely, op de algemene begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage, is hedenmorgen een krans gelegd door de leden van het Comité tot huldiging van dr ir Lely, mr K. Jansma en mr U. J. N. de Graaff. Deze kransl egging geschiedde omdat het vandaag 25 jaar is geleden, dat dr Lely overleed. De dochter van dr Lely woonde de plechtigheid bij. (Van een correspondent) Madrid, 22 Januari demonstratie van Marokkaanse stamhoofden in Tetoean. hoofdstad van Spaans-Marokko, heeft in politie ke kringen te Madrid voldoening gewekt. In Madrid noemt men de politieke de monstratie „volkomen gerechtvaardigd". Valino, die een bittere vijand is van Frankrijk en van generaal Guillaume. beloofde de stamhoofden dat het Spaanse staatshoofd „zo goed mogelijk" aan hun wensen gevolg zou geven. In Spaanse politieke kringen zegt men, dat de actie bewees hoe nauw en vriendschappelijk de banden tussen Spanje en de Arabische volkeren zijn. Madrid verwachtte een voor Spanje gunstige reactie in de gehele Arabische wereld. Uit Kairo is reeds be richt gekomen, dat de Arabische Liga de actie „tegen Frankrijks eigenmachtige afzetting van de rechtmatige Sultan" van harte steunt. Voor de Franse verbolgenheid schijnt men te Madrid niet bezorgd te zijn. Men meent dat er weinig kans is, dat de Ver. Staten ten gunste van Frankrijk zullen interveniëren. Men zal overigens niet zwichten voor enige druk van buiten af. (HandelsbladU.P.-dienst)' (Van een correspondent) Parijs, 22 Januari WAN DAAG wordt in Frank- rijlc, vn de bosrijke streek tussen Grenoble en Lyon, een wolvenjacht gehouden, waaraan niet minder dan b.000 jagers deelnemen; zij zijn in groepen ingedeeld, blijven in contact door mid del van 'draagbare radio toestellen en vuurpijlen, en twee kleine vliegtuigen zul len de operaties op geringe hoogte uit de lucht volgen. Doel is een wolvin met twee al flink ontwikkelde jongen onschadelijk te maken, die deze streek al sedert en kele weken voor het vee en de kinderen onveilig maken en op afgelegen hoeven pa- Vliegtuigen ingeschakeld om drie gevaarlijke wolven te doden niek hebben veroorzaakt. Het zijn vermoedelijk het wijfje en de jongen van een zeer grote grijze wolf, die 13 Januari werd geschoten, en het gezin dat in zijn ge wone, ivellicht verafgelegen jachtveld als gevolg van de mixomathose en sneeuwval zijn gewone kost, zoals ko nijnen, mist, had zekfs tot in boerenhoeven schapen en honden vervolgd. Kinderen worden door de vader met het geweer op de schouder naar school vergezeld. De dieren hebben zich tot in de bossen nabij Lyon vertoond. Een van de beste jagers uit de streek had de drie wol ven ontmoettoen zij m grote vaart achter een das aanzatenhij schoot en doodde de das. Een Lyonees dagblad looft frs. 30.000 wit voor de vangst levendvan de txoee wolf jes, een particulier zelfs frs. 100.000. De jagers uit de Dauphinè en de aan grenzende streek rondom Lyon, de burgemeesters van talloze dorpen, boswach ters, jachtopzieners en on derofficieren van de gen darmerie, zullen in vriend schappelijke wedijver hun best doen de uitgeloofde premie te verdienen. In de bergen op 30 km van Nice hebben twee wilde honden (of zijn het ook ivolven kort geleden 's nachts in een schapenstal 119 dieren gedood, hetgeen een schadepost ten bedrage van f 8.000 voor de eige naar betekende. Dat wolven vroeger Ui Frankrijk geen zeldzaamheid waren, blijkt uit de naam van de opper- jachtmeesters, ambtenaren van de Staat, die nog altijd ..lieutenants de louveterie" heten. 2.928 miilioen dollar (vorig jaar 3.274) doordat een belastingverla ging van bijna 5000 miilioen wordt voorgesteld. De uitgaven worden be snoeid met 5.300 miilioen, en zij be treffen vooral de defensie. Daarvoor is (hulpverlening aan het buitenland inbegrepen) 44.900 miilioen uitge trokken (vorig jaar 48.700) hoewel de steun.aan het buitenland nog 3.510 miilioen bedraagt. Tezamen met van vorige begrotingen overgeschoten gelden is de 'totale daarvoor beschik bare som echter 5400 miilioen. In zijn toelichting zegt de president, dat voor de begroting van 1 Juli 1954 tot 1 Juli 1955 niet meer wordt aange stuurd op een maximum van weerbaar heid voor een dichtbij zijnde periode, doch op een sterke miiitaire positie ge durende een lange periode van onzekere vrede. Op de luchtmacht en de nieuwe wapenen wordt nu de nadruk gelegd. De strijdkrachten worden beperkt van 33.000 tot 40.000 man. De president pleit nogmaals voor de. Europese Defen sie-Gemeenschap en voor overleg tot aanwending van atoom-energie voor vredesdoeleinden. Van de 5400 miilioen voor het buiten land betreft 4275 miilioen militairg pro jecten en 1125 miilioen technische en economische bijstand. De Bilt verwacht: LICHTE YORST Zwaar bewolkt, met plaatselijke opklaringen en overwegend droog. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Meest matige noordoos telijke wind. Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 2.0 0 C. luchtdruk 1029.5 milliba>-an of 772.2 mm, ilvindrichtlng en -kracht N.O. 3. max. temp. gisteren 6.8 min. temp, 1.9 neerslag 0.2 mm. urr. Zon morgen op; 8.34, onder 17.10. N-? Maan hpden óp 21.25, morgen on- der 9.49, ^aatste kwartier 27 Jan. fHèjyoeer staat je vindt men op pag. (Van een correspondent) Berlijn, 22 Januari. TNE drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken kwamen vandaag A-J te Berlijn aan, waar zij Maandag hun besprekingen met MoJotow zullen beginnen. De Amerikaan John Foster Dulles was de eerste die arriveerde, kort voor Bidault. Eden, de Britse minister, kwam het laatst. Molotow zal eerst Zaterdag in Oost-Berlijn aankomen. Morgen en. Zondag zullen Dulles, Eden en Bidault inleidende besprekingen houden teneinde bun houding vast te stellen, voordat de eigenlijke conferentie begint. De conferentie gaat natuurlijk uitsluitend tussen de vier ministers van buitenlandse zaken, maar op de achtergrond in Berlijn zijn vele andere politici aanwezig, die hun invloed zullen uitoefenen. Daartoe behoort In de eerste plaats kanselier Adenauer. Voor de communisten is hij „Vijand nr. 1" Voorts zal voor Oostenrijk minister Figl aanwezig zijn. Aan de andere kant, in Oost-Berlijn, zal een communlstisch-Chlnese dele gatie van 12 personen op de achtergrond staan. De vraag is namelijk of communistisch China tot een latere conferentie over de wereldproblemen zal worden toegelaten. Het Westen heeft verklaard, dat in Berlijn alleen over Duitsland en Oostenrijk zal worden gesproken. Vooral Dulles zal welgerea over het Chinese vraagstuk lange -discussies te voeren. De Oostduitse communisten stellen alles in het werk Oost-Berlijn te ver anderen in een stad, die indruk moet maken op de Westelijke delegaties en de Westelijke journalisten. Honderden arbeiders en arbeidsters zijn met spoed bezig de straten op te ruimen, de gaten te dichten en grasvelden aan te leg gen. Nieuwe propaganda-leuzen, waarin aangedrongen wordt, op een Duitse vrede en op eenheid van Duitsland, sieren de muren en de winkels worden in allerijl voorzien van goederen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1954 | | pagina 1