Tot afsluiting van Hollandse IJssel thans besloten Waterstaatswerk van f 20 millioen Brug van Capelle naar Krimpen sal worden gebouwd ASTORIA Nieuwerkerk moet nog beginnen Veredelingsdag te Wageningen DE APPEL BESPROKEN DOOR TELER, VERKOPER EN CONSUMENT Drie Eerste-Kamerleden hadden bezwaar tegen aankoop Rotterdams perceel HULPVERLENING IN NATURA AAN JOEGOSLAVIË r Op verlaging van opcenten personele belasting aangedrongen Best geklede man van Amerika Herrijzenis van Walcheren wordt feestelijk herdacht DE ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 13 jANÜARÏ 1954' De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft het plan tot afsluiting van de Hollandse IJssel goedgekeurd. Deze stormvloedkering, tot de bouw waarvan dé Delta-commissie in haar tweede interim-rapport adviseerde, zal als alles naar wens verloopt over drie jaar kunnen fundionneren. De kosten van het gehele werk zullen naar men thans aanneemt de 20 mil lioen niet overschrijden. Het gehele kunstwerk bestaat uit de volgende onderdelena) afsluiting van de rivier door middel van tivee beweegbare schuiven, die eikaars reserve zijn; b) een schutsluis aan de noordwestelijke oeverc) overbrug ging van de rivier ten behoeve van het verkeer te land. De schutsluis zal worden gebouwd op de plaats van de zelling, ondiepe stroken grond langs de rivier, tussen het zomer lied en Schielands hoge zeedijk. Op de buitenhoofden van de sluis komen he£- torens en aan de overzijde (aan de kant van Krimpen) zullen landhoofden wor den gebouwd, waarop eveneens hofto rens dienen als geleiding voor schuiven, die op en neer bewogen kunnen worden. De schuiven zullen als regel in geheven stand zijn. Wanneer er gevaar dreigt voor hoogwater zal een van de schuiven omlaag gaan. De rivier wordt dan dus tussen het landhoofd en de schutsluis af gesloten. öp de bodem van de rivier wordt een aanslag voor elke schuif gemaakt, die evenals de sluis en het landhoofd is ge maakt van gewapend beton. De schui ven zijn gemaakt van staal. Het maken van de drempel zal een der eerste werk zaamheden worden. Om deze aanslag te kunnen construeren moet midden in de rivier een damwandkuip worden ge maakt. Hiervoor zal men de rivier moe ten verbreden, omdat anders het door stromingsprofiel niet voldoende zou zijn. Dat zal men doen door de oever aan de kant van Capelle terug te brengen. breedte van 80 m. Met het bepalen van de breedte is niet alleen rekening gehou den met het belang van de scheepvaart maar ook met de getijstromen. Deze moeten immers onbelemmerd kunnen passeren. De onderkant van de brug wordt f N.A.P., zodat zelfs by het zogenaam de grenspeil (2.50 m NAP) dat men als het uiterste peil kan beschouwen waarbij de schuif nog open kan zrjn, en waarbij nog scheepvaart onder de brug kan worden toegelaten, altijd nog een doorvaarthoogte van 5l/2 m blijft. VOOR het tez-ugbrengen van de oever zal veel baggerwerk moeten worden verricht, hetgeen gepaard zal gaan met de winning van klei, die zal worden gebruikt voor de Schielandse hoge zee dijk. Tussen het rijk ©n Schieland zijn on derhandelingen in vergevorderd stadium om te komen tot een overeenkomst, waarbij Schieland het baggerwerk uit voert en de klei in eigendom krijgt uitvoering daarvan rekening heeft moe ten houden en zal moeten houden. De sluis krijgt evenals de Julianasluis een nuttige kolklengte van 110 m. De breedte zal 24 m bedragen. Bij het be palen van de breedte is de aanwezigheid van de reparatiewerf Vuyk in aanmer king genomen, op welke werf wordt re kening gehouden met de maximale af metingen van schepen van 500 voet lang, 70 voet breed en een diepgang van 13 voet. Schepen van deze afmetingen zul len de sluis dus kunnen passeren. BINNEN de schuif komt een brug voor het verkeer, waaraan grote behoefte bestaat. Het plaatselijk veer bleek onvoldoende in staat te zijn het verkeer, dat bezig is zich te ontwikkelen naar de Krimpenerwaard, te verwerken. De weg door de Krimpenerwaard is indertijd aangelegd door de provinciale water staat en eigenlijk was, sedert het ge reedkomen van de weg. het wachten op een behoorlijke oeververbinding tussen Krimpen en Capelle. Aan de kant van Capelle komt de brug te rusten op het buitenhoofd van de sluis en aan de kant van Krimpen op het landhoofd dat gebouwd is voor de hef- toren. De brug zal worden gebouwd als een vaste brug voor zover het betreft de grote overspanning over de rivier; zij krijgt een beweegbaar gedeelte voor zo ver zij komt te liggen over de sluis. Hierdoor zullen schepen met onbeperkte hoogte door de sluis kunnen passeren. De open rivier, dus het gedeelte, dat afsluitbaar is door de schuif en waarover de vaste brugverblnding komt te liggen, krijgt tussen schutsluis en landhoofd een (Ingez. med.-advertentie) HEDEN HAZEBOUT APPELMOES 4 CÓTELETTE SUISSE 4 DAGELIJKS TRIO EMSI VAN 5—12.30. Vijzelstr., A'dam, Tel. 33563 De schuif, die dus eveneens èen lengte krijgt van 80 m zal 12 m hoog worden en zal zo hoog. kunnen worden opgehaald, dat de onderkant op een hoogte van 12 m NAP komt te hangen, zodat het uitzicht van het verkeer op de brug waarvan, het; rijdek ligt .op 9.60 m -|- NAP niet wordt belemmerd. Aan de kant van Krimpen aan de IJs sel krijgt de brug een toerit in de vorm van een betonviaduct (platen op paal- jukken). Aan de kant van Capelle komt een grondlichaam, dat ter weerszijden een aansluiting krijgt op de Ketense dijk (de plaatselijke naam voor de Schieland se hoge zeedijk). KORTE SIT-DOWN- STAKING TE VLAARDINGEN ('Van onze correspondent) Vlaardingen, 13 Januari. TEGEN de adviezen van het bestuur der Uniebonden in zijn de arbeiders van de E.N.C.K, vanmorgen in de vroegte in sitdownstaking gegaan. Hoe wel gisteren de afspraak was gemaakt, dat wanneer er geen overeenstemming zou worden bereikt, de dagploegen pas vandaag het werk zouden neerleggen, zijn leden van de nachtploegen, daar toe aangespoord door een groep heet hoofden die vannacht na afloop van de vergadering in het Groothandelsgebouw te Rotterdam per autobus naar "Vlaar dingen waren getogen, in sitdown staking gegaan. De leden van de dagploegen versche nen vanmorgen op de normale tijden op het werk, maar zij weigerden een slag uit te voeren. Er werd een spelle tje gekaart of gedomineerd, terwijl de gehele productie van de grote fabriek volkomen stil stond. In de loop van de ochtend hebben de arbeiders het werk echter normaal her vat. De besprekingen over het looncon- flict worden voortgezet. (Van onze correspondent) Wageningen, 13 Jan. GISTEREN is te Wage ningen de jaarlijkse Veredelingsdag, georga niseerd door het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwge wassen, gehou den. Besproken werd de meest geproduceerde Ne derlandse fruitsoort, de appel. Als eerste spreker behan delde de heer W. A. Rem mers de eisen die de bin nen- en buitenlandse markt aan het appelsortiment stelt. Deze eisen zijn afhan kelijk van sterk variërende verlangens: Engeland en Skandihavie wensen fel ge kleurde appels, Duitsland prefereert een grote appel. Frankrijk een kleine, vaste vrucht. Voor een export land als Nederland is de houdbaarheid en de vervoer baarheid van grote beteke- ais; uiteraard speelt de voedzaamheid' ook een be langrijke rol, Ir Joh. Bos, de productie van telersstandpünt bekij kend, achtte grote op brengst' en hoge prys ..de. voornaamste factoren voor" de rentabiliteit van het te- lersbedrijf. Voor de practïjk is ook de smaak van belang; in Amerika is het appelver- bruik door smaakverwaar- lozing met de helft afgeno- Völgens ir.P. Hus kan de invoering van een ras; dat onvatbaar is voor schurft, een besparing per jaar aan bespuitingskosten van drie millioen gulden voor de te lers betekenen. Het is aan het I.V.T. gelukt, dergelijke rassen te selecteren. Mevrouw J. H. Duykers— Kranenburg uit Rotterdam, sprekend namens de Neder landse huisvrouwen, gaf een inzicht in de eisen," die de huisvrouw aande appel stelt. Voorlichting tot betere kennis van de beschikbare rassen achtte spreekster noodzakelijk. Groenteboer en radio zijn de belangrijkste middelen tot verbetering. Ir A. K. Zweede, direc teur Van het Instituut voor de.Bewaring en de Verwer king van Tuinbouwproduc- teh tè Wageningen kwam tot de conclusie, dat het van telersstandpunt uit be keken nipt lonend is, te zoe ken-: naar een uitgesproken fabrieksras. De heer J. J. M. Taminiau uit Eist (Gld) schetste de moeilijkheden van de verwerkende indus- trie, die door de' concurren- tie in binnen- en buitenland' gedwongen is naar goedkope grondstoffen uit te zien met alle nadelen van dien. Spre ker achtte het niet uitgeslo ten, dat er eens een tijd zal komen, dat de industrie ho gere prijzen voor val en kroet van de oude rassen zal betalen dan voor de af- Ir A. S. de Bruyne zeide tenslotte, dat er op het I.V.T. hard wordt gewerkt aan de verbetering van het huidige appelsortiment. Ieder jaar worden veelbelo vende nieuwe rassen in bin nen- en buitenland verza meld in de hoop, dat enkele hiervan een verbetering be tekenen van het bestaande sortiment of dat ze zodanige eigenschappen bezitten, dat ze van waarde zijn als krui sing-ouder. Walcheren mag dan in Juni feest gaan vieren over het algehele herstel van het eiland, Schouwen-Duvveland wacht nog de zware taak van de wederop bouw. Foto uit het nog niet lang geleden drooggevallen Nieuwerkerk. Tweede vrouwelijke notaris in Nederland Tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats Rot terdam is benoemd mevr. A. M. Th. ten DoesschateVintges, candidaat-notaris, wonende te 's-Gravenhage, in de plaat" van G. A. M. van Dusseldorp, die is ontslagen. Mevr. Ten Doesschate is de tweede vrouwelijke notaris in ons land. Als eerste werd in 1950 mej. mr P. C. de Klerck benoemd tot notaris te 's-Gra venhage. Arbeider dodelijk verongelukt (Van onze correspondent) Rotterdam, 13 Januari Bij de montage van een electromotor in een graansilo aan de Brïelselaan in Rotterdam-Zuid is een 28-jarige arbei der dodelijk verongelukt. Het is de heer Geesink uit Katwijk aan Zee, die tydens zijn werkzaamheden een bout op zijn hoofd kreeg. De man overleed plaatse. SCAPINO GAAT NAAR ENGELAND (Van een onzer verslaggevers) Waarschijnlijk in de herfst van dii jaar zal de Amsterdamse balletgroep voor de jeugd Scapino een reis van en kele weken naar Engeland maken, om daar op te treden voor een publiek van jeugdorganisaties en scholen. Met Lon den als uitgangspunt zal het gezelschap voorstellingen, geven in de hoofdstad en andere plaatsen, hetgeen uiteraard niet alleen een eervolle taak voor Scapino is, maar bovendien een aantrekkelijk vlag vertoon voor ons land. Extra-dienstvoorwaarden bij overgang naar L.O. De regering, zo vernemen wij van het ministerie van O. K. en W. overweegt aan bezitters van do onderwijsacte, die thans niet bij het onderwijs werkzaam zijn, doch alsnog een betrekking bij het L.O. willen aanvaarden, een dergelijke overgang mogelijk te maken door het toekennen van extra-diensttijd. Voor waarde daarvoor zal zijn, dat deze over gang vóór 2 Januari 1955 geschiedt. Met de regeling van een en ander is belast de afdeling Lager Onderwijs van genoemd ministerie. Van -onze parlementaire- redacteur) 's - G.r a-y e n ha g e, 13 Januari. DE Eerste: Itamer Heeft gistermiddag het voorstel tot. aankoop door - het Rijk van huize „Sonnénburgh" te Voorburg eh van perceel Parklaa-n 15I tè Rotterdam goedgekeurd met' 32 Legen 3 "stemmen. Tegen stemden 3 leden van de •(K.V.P., ...t.w. dè heren Kraayvanger, TeuHngs en Kropman. De bezwaren van de. lierenKraay vanger c.s. richtten zich'.tegen de-aan koop van. het-Rotterdamse perceel, ten behoeve van het aantal diensten, ressor terende onder het Ministerie van Verkeer en - Waterstaat.. Ir Kraayvanger achtte het niet juist, dat in de „.werkstad" Rot terdam voor ambtelijke diensten een Het terugbrengen van de oever is te vens nodig voor liet maken van een bouwput, waarin de schutsluis moet wor den gebouwd. De bouw van de sluis kan eerst beginnen, wanneer de drempel in het midden van de rivier is voltooid en de damwandkuip zover zal zijn gesloopt, dat er voldoende profiel vrijkomt zodat de getijstromen niet worden belemmerd en voldoende ruimte overblijft voor de scheepvaart, die ook gedurende de uit voering van het werk in stand moet wor den gehouden. Dit zijn trouwens de twee belangrijkste punten, waarmede men met het ontwerpen van het plan en de FINANCIËLE COMMISSIE WATERSCHAPSWEZEN GEÏNSTALLEERD De minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, installeerde gister middag de commissie ..Financieel bestel waterschapswezen". Hij ging daarbij uitvoerig in op de taak der commissie, die in verband met nieuwe ontwikkelin gen het financiële bestel zal onder zoeken. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND JJET Amerikaanse kleermakersgilde publiceert élk jaar een lijst van de best geklede mamxen van Amerika. Deze publicatie viel nog geen week na de merkwaardige Amerikaanse keuze van de tien bestgeklede vrou wen ter wereld, van wie er niet minder dan acht de Amerikaanse nationaliteit hadden. President Eisen hower was een serieus candidaat, maar hij werd met een neuslengte verslagen door de Domenicaanse heer, Porfirio Bubirosa, die enige dagen geleden in het huwelijk trad mat de niet onbemiddelde actrice Barbara Hutton. De Domenicaanse diplomaat werd gekozen ondanks het feit, dat het pak, dat hij bij zijn huwelijk met Barbara Hutton droeg, niet een voorbeeld was van de huidige gedecideerde tendens om het comfort enigermate op te offeren aan de formaliteit in de kleding". De voorzitter van het gilde, de New Yorkse kleermaker Fred Baletta, zeide over de keuze, dat Bubirosa president Eisenhower heeft ver slagenomdat de eerste door zijn recente huwelijk met, Barbara Hutton plotseling in het brandpunt van da belangstelling kwam te staan. Baletta zeide voorts, dat er m de mannenkleding een duidelijke ten- dexis is waar te nemen naar een terugkeer tot de zwier en élegantie vm vroeger tijden. (Van onze correspondent) IN de namiddagzitbing van de Provinciale Staten van Noord-Holland was.gisteren de heer Caron (v.v.d.) de eerste spreker. Alvorens over te gaan tot een alge mene beschouwing over de provinciale begroting voor 1954, memoreerde de heer Caron, dat dit do laatste begroting is in dit vierjarig tijdperk die deze Staten in de tegenwoordige samenstelling nog te behandelen hebben, en dat het college van Gedeputeerde Staten met grote voldoening op zijn arbeid kan terugzien. Zich vervolgens richtend tot de voorzitter, dr J. E. baron de Vos van Steemvyk, zeide de heer Caron: „Voor u, die leiding gaf aan het bestuur van onze provincie, geldt dit des te meer. Opgetreden in een zeer zware tijd, hebt gij in negen zware jaren (uw arbeid en bemoeienissen in de bezettingstijd die niet gering en moeizaam waren laat ik thans buiten beschouwing) de opbouw van deze provincie in de ruimste zin van het woord geleid. Uw bekwaamheid, uw doorzettingsvermogen en moed zijn u in die arbeid steeds bijgebleven en deden u zo uitzonderlijk slagen. Wanneer gjj straks heengaat, dan vergezellen u onze hoge waardering en dank. De grootste voldoening voor u zelve zal liggen in de wetenschap dat gij in uwe opgave volkomen geslaagd zijt". DE heer Caron wijdde vervolgens aan dacht aan het financiële aspect van de begroting en meer in het bijzon der aan de overschotten, die bedroegen in 1948 f 82501; in 1949 244.130; in 1950 1.811.873 en in 1951 2.855.000. Reeds bij de begrotingen van 1952 en 1953 wees spreker op het verschijnsel van de steeds sterk accelereren- d e overschotten en sprak hij twijfel uit over de ernst waarmee de ramingen worden gemaakt. In aansluiting op dit financieel aspect, toen spreker nog geen flauw idee had van het grote batige slot 1951, wees hij op de noodzaak de contri- buabelen van de provincie minder zwaar te belasten. Vorig jaar reeds stelde bij de vraag of zulke grote saldi niet aan leiding gaven te overwegen of be lastingverlaging mogelijk was. Daarbij is nu gekomen het nog veel grotere ba tig slot van de dienst 1951 en daarom vraagt spreker thans aan Gedeputeerde Staten of nu niet de tijd voor belasting verlaging gekomen Wel hebben Gedeputeerde Staten in de Memorie van Antwoord gezegd dat van hen geen voorstel tot verlaging van de opcenten op de personele belas ting te verwachten was, maar de heer Caron refereerde aan de genoemde cij fers en stelde de vraag of de uitspraak van Ged. Staten hierdoor wijziging on dergaat. De heer Caron zette verder uiteen, dat ook in de begroting 1954 de bedragen disponibel zijn. Een verlaging met tien opcenten op de personele belasting zou de inkomsten der Provincie met 300.000 verlagen. Op 1 Januari 1954 was voor de werkverruiming rond 300.000 be schikbaar. Over 1952 was dit bedrag tot de reserve. Deze wijze van overboe king over verschillende jaren treedt ook bij andere fondsen op. Spreker noemde daarvan voorbeelden welke totaal 667.000 belopen. Met een post onvoor zien van ruim drie ton en deze reserves ien belastingverlaging als ik opper- vollcomen voor 1954 op te vangen, concludeerde de heer Caron. nanciële welgedaanheid van de pro vincie in schrille tegenstelling tot de financiële toestand der gemeenten. Hij meende dat de provincie haar invloed bij de Rijksoverheid moest aanwenden om in de toestand van de gemeenten verandering te brengen. Voorts werkte de heer Schippers de ge dachte uit. dat de provincie door tech niek en verkeer steeds meer één con glomeraat wordt; steeds meer gemeen ten raken elkaar. Voor het organisch samengroeien ligt hier een taak voor de provincie. Mr dr Van Bruggen (c.h.) verwachtte van verlaging ider rijksbelastingen re percussies voor de provincie. Spiraal werking en tegenstrijdige tendenzen tre den hierbij volgens hem op. De heer Blaauboer (v.v.d.) besprak o.a. de wenselijkheid om. van Texel, dat uit een aantal waterschappen bestaat, één waterschap te maken. Nu neemt maar een klein deel Van Texel de kos ten van .de dijk voor zijn rekening. Nadat nog door vele sprekers het woord was gevoerd, nam de'voorzitter het woord. Hij dankte de heer Caron voor diens hoffelijke woorden. Naar aan leiding van de bij enige leden heersen de mening dat Gedeputeerde Staten geen actieve politiek hebben gevoei'd, sloot sumnuatii. vvci wjs „cwj vu. —o r v. 363.622. Dit bedrag behoorde feitelijk de voorzitter zich aan bij de wooiden van de lieer Baas (a.r.) dat Ged. Sta ten geen regeringscollege zijn maar een dagelijks bestuur. Gëd. Staten hebben niettemin vele initiatieven genomen, die de voorzitter opsomde. Het was een lange lijst -waarvan wij slechts noemen de modernisering van de ziekenhuizen Santpoort en Bakkum, de aankoop van het gesticht Groot Schuijlenburg, het streekplan.. Zaanstreek, de watertr portmaatschappij Rijn—Kennemerland, de aansluiting der onrendabele percelen (gas en water), de waterleiding op Texel enz. Op moeilijk verstaanbare wijze .beant woorde gedeputeerde V. d. Donk (k.v.p.) enige gemaakte opmerkingen. Een dei Statenleden' stelde zich-zelfs op een hal ve meter afstand van de gedeputeerde op, om niets van diens woorden te mis sen. De vraag van de heer Schippers aangaande stappen door de provincie bij het Rijk om verbetering te brengen in de gelclsituatie- der gemeenten, achtte de gedeputeerde niet ter zake dienende. Bij de kwestie van de opcenten op de per sonele belasting, wees de gedeputeerde op liet conjunctuurgevoelige karakter van de belasting. Dat. de provincie bij de door de lieer Caron bedoelde belas tingverlaging drie ton. zou derven, streed de gedeputeerdehet was volgens hem méér. De post onvoorzien dient voor het-opvangen van tegenvallers; ƒ150.000 gaat al heen aan salarisverhoging. Wan neer men thans al de belastingverlaging zou kunnen opvangen, hoe zou men dit dan in de toekomst moeten doen? Het kwam de gedeputeerde niet wensëlijk voor diverse door de heer Caron opge noemde. posten als reserve te beschou wen. De gedeputeerde drukte tenslotte zijn verwondering uit over het voorstel van de heer Caron, nu het werkterrein van de provincie in doorgaande uitbrei ding verkeert. - Uit de beantwoording van gedeputeer de De Vries (arbeid), van de opmerkin gen van de heer Groen, memoreren wij dat het vraagstuk van de door de indus trie bedreigde' tuinders moet wachten tot decommissie die onderzocht, hoe de tuinders door het aanwijzen van andere grond kunnen worden schadeloos ge- steld," met haai- plan gereed is. De ge deputeerde kon niets zeggen over het be schikbaar stellen van gronden van de provinciale terreinen,-Hij geloofde niet dat dit .mogelijk Was. Een plan voor Texel als de heer Blaau boer, wenst is- in studie: De gedeputeerde vertélde nog dat ruil verkavelingen worden voorbereid voor Het Groot'slag, de polder Hénsbroek, de nolder Ankeveen en Kortenhoef,. de Speketerspolder, de Rietpolder en de polder Warmenhuizem. Voorts zal door het weer gaan wer ken in ploegen de Velser tunnel een jaar vroeger, namelijk half 1957 klaar zijn. In de hedenmorgen voortgezette ver villa met een groté tuin werd aange kocht aan de buitenzijde van dé stad en boyendien staande in een polder (de Miiizenpolder)die bij de jongste waters nood was ondergelopen. Een 'dienst, welke bij eên eVen'tuele volgende waters nood het eerste actief moest worden, liep dus kans, zelf van zijn kantoor te worden afgesneden. Minister Algera betoo'gdè hiertegen over, dat het pand, dat verlaten was, nog lager lag en dit dus in ieder geval een verbetering was. De watersnood van 1 Februari was bovendien wel erg uit zonderlijk geweest en toen had deze pol der niet meer dan 1 decimeter onder water gestaan. Tegen een villa met het uitzicht op een tuin had de minister voor zijn ambtenaren geen bezwaar. Hij geloofde niet, dat dit de werklust zou tegenwerken. Ik heb zelf uit mijn werk kamer het fraaiste uitzicht van Den Haag, over de Hofvijver, zo merkte de minister onder hilariteit op. maar mijn werklust wordt daar zeker niet door getemperd of afgeleid. Ir Kraayvanger bleef hardnekkig bij zijn bezwaren, maar zij werden slechts door twee van zijn fractiegenoten ge deeld, zoals uit de bovenvermelde uit slag bleek. Het ontwerp hulpverlening in natura aan Joegoslavië in verband met de mis oogst aldaar (ten bedrage van totaal 150.000) werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de heer Brandenburg (comm.) een inter pellatie aangevraagd over de prijsstij gingen. Het lijkt ons niet geheel zeker, dat de voorzitter zal voorstellen, deze interpellatie toe te staan. Het is name lijk geen gewoonte een interpellatie toe te staan over een onderwerp, dat spoe dig op andere wijze ter sprake kan wor den gebracht. Dat laatste nu doet zich voor bij de algemene beschouwingen over de begroting, die binnen niet te lange tijd in de Eerste Kamer zullen be ginnen. Het zal, naar het ons voorkomt, van de datum afhangen, waarop met deze beschouwingen een begin kan wor den gemaakt, of deze interpellatie a! dan niet zal worden toegestaan. Eervol ontslag aan prof. dr J. G. van der Corput B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor aan prof. dr J. G. van der Corput, hoogleraar in de wis kunde aan dè Universiteit van Amster dam, die benoemd is aan de Universiteit van Californië te Berkeley, met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag te erlenen onder dankbetuiging voor dè". aan de gemeente bewezen diensten. Binnenkort verklaring omtrent arrestaties Nederlanders Het Indonesische kabinet heeft in haar ongste zitting de kwestie der arrestaties lesproken. De minister van Voorlich ting, de heer Tobing, kondigde aan, dat binnenkort een officiële verklaring hier over zal worden afgelegd. Universiteiten van Delft en Utrecht Bij K.B, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de anorganische en phy- siselie scheikunde. Br ir G. A. M. Diepen, thans lector. Voorts is aan prof. mr J. Eggens opdracht /erleend om gedurende het tijdvak van 31 September 1953 tot en mat 19 September 1954 in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan dé Universiteit te Utrecht wederom onderwijs te geven in het burgerlijk recht, het handels-r recht en burgerlijk procesrecht. UIT DE STAATSCOURANT By K.B. 18 benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau F. IC Buslcens te Eindhoven. Bij K.B. Is benoemd tot notaris ter standplaats Lemmer (gem. Lemsterland) S. H. van Hulst, candidaat-notaris te Leidsehendam, in de plaats van G. J. Bak ker, die is overleden. By K.B. is benoemd tot vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden, mr J. B. J. Heymefjer, thans raadsheer in voornoemd gerechtshof. Mr H. S. Hallo, hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade te Brussel, is benoemd tot consul-generaal te Johannesburg. (Zuid-ACrlkal. Hij zal op 12 Februari per' Jagersfontein uit Amsterdam naar Zuid-ACrika vertrekken. gadering heeft gedeputeerde Brakker (arb.) medegedeeld, dat de Water- transportmaatschappij Rijn-Kennemer- land geacht wordt in 1957 te kunnen beginnen Lekwater in de duinen te in filtreren. Ook kondigde de gedeputeerde aan dat de provincie ƒ84.000 zal bij dragen voor het in orde maken van in dustrieterreinen in West-Friesland, Dit maakt een bijdragepercentage van 10% uit. daarnaast zullen het Rijk 80 en d< gemeenten 10 bijdragen. Na de beantwoording der gedeputeer den kwamen de 'Statenleden aan het woord voor hun dixplieken. De heer Caron (v.v.d.) diende daarbij een motie in strekkende tot het verlagen van het aantal opcenten op de personele belas ting met 10 opcenten. De heer Schippers (k.v.p.) had voor dit plan op zich zélf sympathie, maar vond de situatie op dit moment te onoverzichtelijk om de motie thans te kunnen ondersteunen. De heer De Boos (arb.) stelde voor de beslis sing over dit punt uit. te stellen en de overigens góéde gedachte later nog eens onder ogen te zien. De heer Groen (k.v.p.) was door de beantwoording door Gedeputeerden niet tevfed'en gesteld. De toekomst in Ken nemerland is thans zo, dat goede pom pen,. welke tuinders drie jaar geleden hebben geslagen, thans geheel droog staan. Als er niet spoedig iets gebeurt wordt Kennemerland volkomen droog gelegd en zal de hele agrarische streek daar waardeloos worden. De Lekwater- voorzlening komt dan te laat, aldus de heer Groen. (Van onze correspondent) Middelburg, 13 Jan. Stichting Nieuw Walcheren bereidt een feestelijke her denking voor van net herstel en de wederop bouw van Walcheren, die in de laatste week van Juni zal worden ge houden. H.M. de Konin gin heeft zich bereid ver klaard op 25 Juni de opening te verrichten van „Miniatuur Walche ren", een maquette van het eiland op 1/20 van de ware grootte met een oppervlakte van 7000 m2. „Miniatuur Walche ren" zal worden opge bouwd op het Molen water te Middelburg. De maquette telt in totaal 200 gebouwen en objec ten (Madurodam telt er 68). Enkele der grootste en interessantste onder delen zijn het complex der voormalige Maria- Abdy te Middelburg en de gebouwen en werven der Kon. Mij „De Schel- te Vlissingen met de schepen „Kungsholm" en „Carbot". Voorts de Middelburgse toren de „Lange Jan", die voor zien wordt va.n een spe ciaal voor dit doel. in Heiligerlee gegoten ca rillon en de Dom van Veere, waarvan de ma quette zullen beplant worden met echte duin flora. Ten slotte dient te worden vermeld dat van de miniaturen 11.000 bomen en planten en 40.000 bloemplanten no dig zullen zijn, ongeacht de weide en klavervelden. Op 24 Juni wordt te Middelburg het nieuwe stadspark en openlucht theater Toorenvliedt ge opend en aan het ge meentebestuur van. Zee- land's hoofdstad overge dragen.. Op die dag wordt tevens het „Gul den Bomen Boek aan de commissaris der Ko ningin in de provincie, jhr mr A. F. C. de Ca- sembrood, aangeboden en - zal de Nederlandse Comedie 's avonds het abele spel Eikerlyck'-' uitvoeren. De Koningin zal op 25 Juni een plechtige herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk te Middel burg beginnen, waaraan door de Marinierskapel muzikale medewerking wordt verleend. Voorts zal de Koningin op die dag een parade op de Middelburgse markt van een aantal garde-regi menten in ceremonieel tenue afnemen. Aan deze parade, de groot ste ooit in Zeeland ge houden, wordt deelgeno men door onderdelen van de Kon. Mai-ine, Land en Luchtmacht. Vooraf houdt de Luchtmacht een demonstratie boven Wal c herenOn middel 1 ij k daarna zal H.M. de Miniatuur openen en 's avonds zal zij aanzit ten aan een diner in de Statenzaal. De drie herdenkings dagen zullen worden be sloten met het afsteken van een vuurwerk te Vlissingen. Truman beklaagt de taak an de president Harry S. Truman heeft de taak van president van de V.S. „moordend werk" genoemd. Aan een lunch van radio- en televisie-bestuurderen zeide hij „Ge zult mij nooit de man, die dat ambt vervult, horen aanvallen. Hij heeft al moeilijkheden genoeg zonder dat een oud-president hem nog critiseert." Schade van vier ton aan Noordersluis In zijn- Nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Velsen, mr M. M. Kwint, gisteren in de gemeenteraad medege deeld, dat. de schade, die een Argentijns schip vlak voor Kerstmis aan de Noor dersluis te IJmuiden heeft toegebracht, rond 400.000 gld. bedraagt. Huisingas Versa melde Werken J. H. Huizinga, Verzamelde Werken, deel IX; Biblio grafie en Registers; Tjeenk Willink, 195S. Dit laatste deel van Huizinga's Ver zamelde Werken heeft lang op zich laten wachten. Voor alle bezitters van de reeks betekent de verschijning een wezenlijke aanwinst. De rijkdom van de Werken is zo overstelpend, dat de toelichting die men hier vinden kan, .waarlijk geen overdaad is. Daar de or dening in de acht delen niet chronolo gisch maar systematisch is, biedt de chronologische ljjst der geschriften misbare nulp aan wie zich een denkbeeld van de ontwikkeling wil vormen. En in de registers van eigennamen en van za ken en plaatsnamen kan men zich nu voor elk onderwerp oriënteren, als men wil weten of en wat Huizinga erover te zeggen had. P. GEYL INDUSTRIE IN BEELD Wij ontvingen het onder redactie van Ir B, D. Swan en burg samen gestelde en door Elsevier uitgegeven boekwerk Beeld-Encyclopaedie van Onze Industrie, tot stand gekomen met medewerking van een groot aantal bedrijven. De algemeen secretaris van Vereniging Nederlands Fabrikaat J, L. Duyverman heeft het een Woord ten Geleide meegegeven, waar in hij zich speciaal richt tot dejonge ren van Nederland. Het boek Is echter ook geschikt voor heel wat andere groepen der bevolking. Iedereen dia belang stelt In onze industrie kan hiyr op een onderhoudende en gemakkelijke, met afbeeldingen verluchte wijze "'iets leren over 64 producten die Neder land maakt. Het woord-,.product" moet men dan niet in de enge betekenis opvatten, want er worden ook dingen mee bedoeld als drinkwater. Insuline, suiker, schepen en dagbladen. Een trefwoordenregister vergemakkelijkt het zoeken. Rentebetaling Chileense obligaties Houders van onderstaande obligatiën, die de nieuwe regeling voor dezo leningen niet hebben geaccepteerd, kunnen de daar achter vermelde coupons bij diverse bank instellingen, in Nederland ter incasso aan bieden. Het betreft hier de 6 Chili 1929 coupon 15/12—'49 en 15/6—'50: 6% Chili 1930, ZwitsersNederlandse en Franse tranche (1/1 en 1/7'50); 6% Santagio de Chili 1920 (1/12—'49 en 1/6—'50) en 5 pandbrieven Caja de Credito Hipotecario 1912 (15/S—'49 ©n 15/12—'50),

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1954 | | pagina 1