49. 198.- 159- 198.- 98- /&eke*€S 69.88 79.- ,.t. «"""'"-M'o Crisis in Italië heeft een sensationele achtergrond Geringe kans op voetbal Nederlands ambassadeur pleit voor emigranten GROOT OF KLEIN Moesjek Karpetten 88 Wilton Karpetten Wilton Machinaal Smyrna Wilton Karpetten De kans van Uw leven! r dekens 40 \07.5 23- He del""" SPORTBIJLAGE IEDERE MAANDAG Geheime hertelling wijst uit: De Gasperi behaalde wel absolute meerderheid ROME. President Luigi Einaudi van Italië is een serie formele bespre kingen begonnen met de politieke leiders voor de benoeming van een nieuwe premier. Overeenkomstig het Italiaanse gebruik sprak Einaudi het eerst met senator Enrico de Nicola, staatsman en eerste president van de republiek. Later ontving hty Saragat, leider der onafhankelijke socialisten en oud-premier De Gasperi, leider der Christen-democraten. De afgetreden premier, Pella, is inmiddels vertrokken naar een plaats in Noord-Italië, waar hy zijn jeugd doorbracht. De algemene opvatting is op het ogenblik, dat Einaudi eerst een be roep op Pella zal doen om hem een kans te geven de breuk in zijn partij te helen en weer aan het bewind te komen. De positie van het centrum, dat hij vertegenwoordigt, is plotse ling versterkt door de mededeling uit DEN HAAG. Bij informatie op het hondsbureau van de K.N.V.B. naar het al of niet doorgaan van de voetbalwedstrijden in het aan staande weekend, deelde men ons mede. dat de vooruitzichten niet gunstig waren. Men moest echter nog enige gegevens binnen krijgen om tot algehele afgelasting te kun nen overgaan. J. B. Broeksz (25 jaar bij VARA) hield druk bezochte receptie (Van onze radioredacteur) HILVERSUM. De heer J. B. Broeksz. omroepsecretaris van de Vara, is Donderdagmiddag in ver band met zijn zilveren 'jubileum bij deze omroep, op een zeer druk bezochte receptie te Hilversum ge huldigd. De heer Broeksz werd o.a. toegesproken door prof. dr J. B. Kers O.P., voorzitter van de Fede ratie van Omroepverenigingen, mr Ph. de Vries, adjunct-regeringscom missaris voor het Radiowezen en prof. mr P. S. Gerbrandy. voor zitter van de Radioraad Bestuur ders en directies van alle andere omroepverenigingen gaven ter re ceptie acte de présence. evenals tal van dirigenten, musici en hoorspel acteurs. in dienst van de Ned. Ra dio Unie. wier hoogste chef de heer Broeksz als commissaris voor de programma's is. Belangwekkend was het dank woord van de jubilaris, snedig en puntig op het scherpe af gelyk immer, om enkele opmerkingen naar aanleiding van het ontwerp-Radio- wet die hij erin vervlocht: een sa menwerking in vrijheid van de ver schillende omroepverenigingen acht te hij ook voor de toekomst van het grootste belang, evenals het voortbestaan van het gemeenschap pelijk cultureel apparaat, dat de omroepverenigingen -"-.a. in le or kesten en koren van de Ned. Ra dio Unie bezitten. i Washington over „aanzienlijke" hulp I voor Italië in 1954. Volgens ingelich- i te kringen zou deze in totaal onge- i veer 300 millioen dollar bedragen. Achter de huidige crisis sluimert echter, naar is gebleken, nog een cri sis: over de geheime hertelling van j de stemmen van de algemene verkie- zingen in Juni 1953. Van de toen uit- gebrachte stemmen werden er 1.297.426 betwist. Een commissie uit de Kamer van Afgevaardigden stelt hier een onderzoek naar in. Verno men wordt, dat het voor de commis sie nu reeds vaststaat, dat de cen trumpartijen bij de verkiezingen een absolute meerderheid behaald heb ben en dus. krachtens de Italiaanse wet, recht hadden op 64.5 procent van de zetels. Het gevolg hiervan l zou kunnen zijn, dat 69 communisten en pro-communistische afgevaardig den vervallen van hun zetels ver klaard worden. Volgens welingelich te kringen wil evenwel slechts een deel van het centrum, dat het groot ste voordeel bij een herverdeling op grond van de hertelling zou hebben hiervan profijt trekken. Inmiddels is op last van hogerhand het tellen ver traagd tot slechts vier stemmen per dag. zodat de commissie het gehele anderhalve jaar. dat zij krachtens de wet heeft, zal nodig hebben voor de hertelling. Pella is namelijk tegen stander van een herverdeling, omdat hij daarvan communistische ongere geldheden vreest. Anderen in zijn partij delen dit standpunt echter niet. Jubileumcongres van tandartsen in Juni te Scheveningen DEN HAAG Men is al druk bezig met de voorbereidingen voor het jubileumcongres van de drie Ne. I derlandse verenigingen van tandart sen. dat tussen 8 en 14 Juni in de grote zaal van het Kurhaushotel zal worden gehouden. Het betreft hier de jubilea van het Ned. Tandheel kundig Genootschap (75 jaar), de Ver. v. Ned. Tandartsen (50 jaar) en de Ned. Mij. tot Bevordering van de Tandheelkunde (40 jaar). Terzelfdertijd houdt de ..Federa tion Dentaire Internationale" op uit nodiging van de Nederlandse tand artsen haar 42ste jaarvergadering in Scheveningen, waarop 300. meest buitenlandse, deelnemers worden verwacht. Prof. Beel overstag t.a.v. cumulatie pensioen-loon DEN HAAG. De Eerste Ka mer heeft minister Beel overstag doen gaan met betrekking tot de wijziging van Pensioenwet 1922. Zijn voorstellen die in vele opzichten een verbetering betekenen bevat te ook de bepaling, dat de cumula tie-beperking voortaan ook zou wor den toegepast op gepensionneerde en nog te pensionneren ambtenaren, die inkomsten gaan genieten uit ar beid in het vrije bedrijf De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer achtte dit moeilijk aanvaardbaar. Bij de open bare behandeling verklaarde minis ter Beel zich bereid de zaak op nieuw te overwegen. In haar voorlopig verslag sloeg de Eerste Kamer een wel zeer felle toon aan over de gewraakte bepa ling. In zijn Memorie van Antwoord is minister Beel nu bezweken. Hij deell mee. dat zo spoedig mogelijk een voorstel bij de Staten-Generaal aanhangig zou komen, waarbij in ieder geval deze cumulatie-beper king te rekenen van 1 Januari af, ongedaan wordt gemaakt. Geheimzinnige schokken in Pennsylvania READING. In de omgeving van Reading (Pennsylvania Ame rika) zijn .Donderdag negen ge heimzinnige aardschokken waar genomen, waarvoor het meteoro logische instituut van Reading evenals dat van Philadelphia en de de politie geen onmiddellijke ver klaring hadden. Ook de Columbia University en die van Fordham, beide in New York, registreerden de schokken. De aangerichte scha de is gering. Er is niemand ge wond. PARIJS. Een Franse handelsmis sie. onder leiding van Pierre Char- pentier, de directeur-generaal van economische zaken bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, zal 17 Jan. in Moskou aankomen ter bespreking van de Frans-Russische handel. Minister Donker: Wachtmeester die op stroper schoot treft geen verwijt DEN HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid Peters be treffende het neerschieten op 25 October 1953 van een van stroperij verdachte jongeman door een wachtmeester van de rijkspolitie te Helden, heeft de minister van Jus titie o.a. geantwoord, dat toen de wachtmeester patrouilleerde. hij twee mannen zag. van wie één een langwerpig voorwerp kennelijk een jachtgeweer droeg en de an der een stuk wild De wachtmees ter heeft de vluchtende mannen herhaaldelijk toegeroepen, dat hij zou schieten, als ze niet bleven staan. Toen ze aan deze sommatie geen gevolg gaven, loste hij zeven waarschuwingsschoten. De mannen bleven echter nog niet staan en ten slotte heeft de wachtmeester een schot op de onderbenen van een hunner gericht. De minister meent dat de betrok ken wachtmeester geen verwijt ge maakt mag worden. Het gebruik van een vuurwapen viel onder de omstandigheden, waarin hij ver keerde. binnen het kader van de dienstvoorschriften De bewoners van de grensgebieden, waar de po litiemanhen een moeilijke taak heb ben. weten welk gevaar zij lopen, als zij niet voldoen aan een recht matig gegeven bevel Prijzen aan de visafslag Heden kwamen aan de visafslag Rotterdam vier motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Den Helder. Scheveningen en Stellendam en elders 300 kisten zeevis en 260 kg spierng aangevoerd. Tong groot 3.504.30. tong middel 2.55—3.—. tong klein 1.95—2.—, tong slips 1.30—1.40 tarbot groot 3.40—3.60. tarbot middel 2.30—2.45, tarbot klein 1.50—1.60. griet 1.40—1.50 per kg. Schol: groot per kist 5256. schol middel 4743, schol klein 36—39. zee- hot 3437 kabeljauw groot 5354. kabeljauw middel 52—54. kabeljauw klein 4347, wijting 2838. spiering 0.60—0.80. Miss Ruth Thompson zal poging steunen om 17.000 Nederlanders in BS te krijgen GROTE VIER Weinig hoop op Duitse eenheid Het besluit van de Russen deel te nemen aan besprekingen over een „wereldbank voor atoomenergie" heeft de papieren van de vier mi nistersconferentie in Berlijn doen stijgen. Niet dat men nu plotseling van het gesprek in Berlijn wonde ren mag verwachten daarvoor liggen de standpunten van het Oos ten en het Westen over de belang rijkste vraagstukken te ver uiteen maar het is bemoedigend, dat de Russen althans bereid zijn over het atoomprobleem te spreken, nog voor de vier ministers in Berlijn bijeen komen. De Westelijke Grote Drie kunnen v Istaan met het ver wijzen naar de besprekingen in Washington, als minister Molotow in Berlijn het vraagstuk van de atoomenergie ter sprake zou bren gen. Althans één lastige Berlijnse klip is dus al omzeild. Overigens blij ven er nog genoeg punten over te constateren of der Russen van „goede 1 wil" zijn, zoals Eisenhower het steeds heeft ge noemd. Daarbij is bijzonder jammer dat er tussen de Westelijke mo gendheden geen overeenstemming beslaat over enkele van de meest urgente vraagstukken. Minister Bi- dault komt naar Berlijn zonder dat hij zich verzekerd weet van de steun van een krachtige meerderheid in het parlement Weliswaar heeft dat parlement, toen Laniel deze week de vertrouwenskwestie stelde, het niet aangedurfd Bidault te beperken in ziin volmachten, maar de Fran se minister is door de weerbarstige houding van het parlement ten aan. zien van het Europese legerverdrag en de herbewapening van West- Duitsland, niet de ideale partner voor Dulles en Eden om de Russen duidelijk te maken, dat het Westen voort blijft gaan zich tte beveiligen tegen c ntuele agressie en dat voor die beveiliging het Europese leger vooralsnog noodzakelijk is. Dat Mos kou de weifelachtige houding van de Fransen terdege zal proberen uit te buiten, blijkt uit een artikel in de Prawda van Donderdag, waarin Frankrijk dringend wordt uitgeno digd. een ..onafhankelijke politiek" te volgen. Waarbij ..onafhankelijk" gelezen moet worden als „tegen het Europese leger" Moskou kent pre cies de controverse tussen de geal lieerden over de toekomst van Duitsland. En in dit licht gezien valt het te betwijfelen of de Berlijnse conferentie de eenheid van Duits land een stap nader zal brengen. WASHINGTON. Dr J. H. -an Royen, Nederlands ambassadeur in Washington heeft zich verzekerd van de steun van Ruth Thompson, lid van het Huis van Afgevaardigden, by zyn poging 17.000 Nederlandse immigranten toegelaten te krijgen. De immigratie-noodwet die vorig jaar is aangenomen voorziet in de toelating van 17.000 Nederlandse „overstromingsslachtoffers". Maar de ambassadeur legde bij een bezoek aan het kantoor van Miss Thompson uit, dat maar weinigen der directe slachtoffers van de watersnood naar de Verenigde Staten wensen te emi greren. De meesten besloten te blij ven en aan de wederopbouw deel te nemen. Dr Van Royen zeide te hopen, dat de wet zó zou kunnen worden uit gelegd dat „secundaire" overstro mingsslachtoffers kunnen worden toegelaten, zodat vele andere Neder landers die wensen te emigreren in aanmerking kunnen komen. „Hoornwijck"nieuw winkelcentrum in Overschie Aan de Hoornweg in Overschie wordt vanmiddag de eerste paal geslagen voor een nieuw winkel centrum, „Hoornwijck" genaamd. Het bouwbedrijf W. A. en A. van der Velden bouwt hier een blok van 27 winkels met daarboven een laag van 25 woningen. Ook een café met een zaal behoort tot het nieu we complex. Rimboespelers traden op in Carnissehuis Onder regie van de heer H. Haag- berg hebben de „Rimboespelers", een onderafdeling van de buurt vereniging „Waalhaven", in het Carnissehuis aan de Lepelaarssingel een goed debuut gemaakt met de opvoering van 't blijspel „Najaars stormen. of Robbedoes getrouwd" Vooral Ria van Straaten als vrouw des huizes liet goed spel zien. De voorzitter, de heer L. J. van der Wel. heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Reconvalescentenschool in Zuid aanbesteed Vanmorgen is aanbesteed de bouw van een school voor herstellende kinderen. Zij komt te staan ri^st het Zuider Ziekenhuis aan de Dordtsestraatweg. Er waren 28 inschrijvingen. Laag ste was de firma A. N. J. den Ouden uit Alphen a.d. Rijn met 179.500.hoogste de firma Kuij- pers uit Schiedam met 209.950.—. Miss Thompson vertelde aan een Amerikaans verslaggever, dat zij de kwestie zal opnemen met de juri dische commissie van het Huis van Afgevaardigden. Als die commissie zulk een interpretatie van de wet niet kan aanbevelen aan de regering, zal Miss Thompson waarschijnlijk een nieuw voorstel van wet doen om de gewenste toestand te krijgen. Miss Thompson vertelde dat zij aannam, dat de ambassadeur bij haar zijn opwachting had gemaakt omdat zij lid is van de juridische commissie en omdat zij verleden jaar een voor stel heeft ingediend om 25.000 Neder landse ..overstromingsslachtoffers" toe te laten. Later werd haar wets ontwerp opgenomen in de immigra tienoodwet, waarbij het aantal op 17.000 werd teruggebracht. P. C. Faber 40 jaar bij kinderbescherming AMSTERDAM. Deze maand viert de heer P. C. Faber zijn veer tig-jarig jubileum als functionaris bij het werk der kinderbescherming in ons land. Voor huldiging heeft zich een comité onder voorzitter schap van dr F. Grewel uit Amster dam gevormd. De heer Faber, die in 1894 in Friesland is geboren, werd op 16 Januari 1914 tot onderwijzer be noemd aan de „Kruisberg". Op 1 November 1918 vert.ok hij naar Rot terdam. waar hij ambtenaar voor de Kinderwetten werd. Men benoemde hem op 16 December 1927 aan de vereniging „Hulp voor onbehuisden" te Amsterdam waar hij thans di recteur is van het gemeentelijk bu reau jeugdzorg. Zaterdagmiddag 16 Januari zal de heer Faber ten stadhuize van Am sterdam gehuldigd worden. Oud-directeur KPM overleden DEN HAAG Op de begraaf plaats „Nieuw Eyk en Duinen" te Den Haag is hedenmiddag in alle stilte het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer E. Straa temeier. oud-directeur van de Kon. Paketvaart Maatschappij. De heer Straatemeier, die 68 jaar oud ge worden is. trad in 1904 als stuur mansleerling in dienst van de KPM. Hij heeft bij deze maatschappij een snelle en eervolle carrière gemaakt. Van 1929 tot 1937 was hij directeur van het hoofdkantoor te Djakarta. De heer Straatemeier is o.a. lid ge weest van de Volksraad. Hij was officier in de orde van Oranje Nas sau en drager van het kruis voor belangrijke krijgsverrichtingen met Boni-gesp. In de opruiming bij Martens op de Hoogstraat KARPETTEN 1 Karpetten moet U tegen woordig op de Hoogstraat kopen, wanf daar is Martens nu, die een hele etage heeft met alles, wat U maar kunt begeren om Uw huis mooi te maken. Bovendien is het nu opruiming en dan laai Mar tens zich niet kennen. In de opruiming wilt U toch de volle prijs niet betalen. Betaal dan minder, be taal 25 tot 100 gulden minder, maar koop een karpet. Kom gauw dan krijgt U het mooiste en U verdient het meeste. Meer dan U met een dag en zelfs mei een week werken verdient, houdt U bij Martens binnen een half uur in Uw zak. Daar gaan dan onze karpetten: 190x275 cm, prachtig Perzisch dessin. Vindt U 98 gld te duur? Betaal dan de halve prijs Dat koopt U in hef hele land nog nietl Alle restanten Wollen Wilton, Haarvelours en andere karpetten S&.- V&.- 43r.- betaal slechts Een lap van een karpet extra grote maat doorgeweven zuiver wol 240x340 cm voor slechts Het betere salonkarpet van extra fijne kamwol, diepe Perzische dessins riA- 200x300 cm, -t7ÖT- In de opruiming bij Martens Alleen in de opruiming is het mogelijk karpetten metvest- gesteldeverkoopsprijsgoed koper te kopen, zoals deze grote maat 225 x 325 cm, het zeer solide en prachtige karpet van hoge Smyrna-wol Vastgestelde prijs ,2"Ö5- Omdaf hef opruiming is Zware wollen (met nadruk op zwaar, dw.z. sterk voor de woonkamer, want de pool is 10 m.m.) volle ongesnoeide maat 200x300 cm (aan de maat ziet U al, dat het een beter karpet is) J-VtJ.- Betaal de halve prijs U moet eens proberen dif ergens fe kopen I Een goede wollen deken gaat wel niet Uw hele leven mee, maar het scheelt toch niet veel. Neem Uw kans waar: in de opruiming bij Martens koopt U ze nu abnormaal goedkoop. tol V? MLnüsjl °"7,a\V>"5 p '1 riOoi" ,50,200cm „u Deken* ^ïïvoo. mie Dekens^ i icce r°° «.er v°°r' cm-v 0 L«ew«° °7E>«1 M u r*>" bil V so - ttee rd0 - -35 2443. Mijn vrienden hielden op met juichen en keken elkaar aan en van elkaar naar het paard, dat ze met de wonderlijke muziek van de kraaienmars bevrijd hadden van ziin treurig lot. „Tja," herhaalde Kaleha- sie mijn woorden: „Wat moeten wij begien met dat dierbeest. Dat zijn ja enen zorgvollen probleem. Wij hebben doch reeds een paard in onzen bezit. Wat moeten wij nu aanvangen?" Gelukkig had het vernuf tig brein van de dichter Lari Kool inmiddels de situa tie overzien. Zijn hand streelde het oude paard en zijn mond murmelde: „Ik begrijp niet beste vrinden, dat jullie hier nog moeilijkheden vinden. Deez' nijv're knol is ons veel waard, wij zetten 'm namelijk vóór ons eigen paard. Want 't is hierin, dat de waarheid ligt: vele paarden maken het werk licht!" Dat was een uitstekende oplossing en zo vervolgden we eni ge ogenblikken later onze weg in de wagen, die nu door de twee paarden zonder inspanning voortge trokken werd. Ondertussen echter was de voerman van de kolenkar een paar straten verder tot zijn be wustzijn gekomen, toen hij de muziek niet meet hoor de en hij klampte dadelijk een ijverige agent aan om hem mee te delen, dat zijn paard hem ontstolen was. De agent belde dadelijk het hoofdbureau op „Een verdacht stel, commissaris", meldde hij: „Ze doen zich voor als twee clowns, een klein meisje en een kwa jongen, plus een heerschap, dat wartaal uitslaat en zich lari Kool pleegt te noemen. Zij moeten aange houden worden!" is onze uitstekend verzorgde verschijnt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1954 | | pagina 1