ALGEMEEN HANDELSBLAD Eisenhower constateert strate verandering in de wereld gische DEZE WERELD gTuouifO Jlm s ter 6 ctrne c& c gourant STATE OF THE UNION-BOODSCHAP Wegenwacht begint vroeger Onrust in Columbië Verwarring over de broodprijzen Minister Mansholt zal aangekondigde regeling legaliseren (Wal het water verborg, puin van Nieuwerkerk C Verdediging der bedelaars Eisenhower verlegt accenten VANDAAG ARRESTATIE NEDERLANDERS LEIDT TOT WITDE BESCHU XDIGINGEN Schmidt wordt in pers geïdentificeerd met bendeleider Bosch HEETGEBAKERD ALARM Gunstige reacties op Eisenhowers rede II LATERE DOOI 127e JAARGANG - No. 41299 Directeur: mr C. A. STEKETEE VRIJDAG S JANUARI 1954 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.90 p. kwartaal; 61 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN DEZE VIER SNEEUWPOPPEN, opge richt door Amerikaanse soldaten in West-Berl^n, houden thans de wacht ooor het gebouw van de niet meer be staande Geallieerde Contróleraad, in wellc gebouw de Grote Vier de 25ste zouden bijeenkomen. Initiatief thans bij het Westen Economische, militaire en politieke maatregelen voorgesteld om het te behouden PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren in zijn State of the Union- boodsckap aan het Amerikaanse Congres gezegd, dat zich in het afge lopen jaar een grote strategische verandering in de wereld heeft vol trokken, die de vrije mensen sterkte en hun initiatief geeft om de vrede te verwezenlijken. Hij herinnerde in dit verhand aan zijn voorstel voor een atoompool. Het initiatief zal worden gebruikt om in grote trekken drie doelstellingen na te streven: 1. bescherming van de vrijheid van het Amerikaanse volk, 2. handhaving van een krachtige en groeiende economie, 3. zorg voor de menselijke problemen van de burgers individueel. Eisen hower verscheen gisteren in een verenigde zitting van beide huizen van het Congres om zijn boodschap voor te lezen. Zijn rede telde zevenduizend woorden, doch schetste slechts de grote lijnen van het regeringsprogramma voor 1954. De bijzonderheden zullen in een reeks aanvullende verklaringen, die de eerstkomende weken aan het Congres zullen worden toegezonden, worden uitgewerkt. De boodschap is de inleiding tot de nieuwe zitting van het Congres, die in verband met het feit dat in November verkiezingen zullen worden gehouden waarschijnlijk zeer stormachtig zal zijn. De presi dent weidde uit over de volgende punten: VERRE OOSTEN1*Zuid-Azië zo zeide de president, vinden diepgaande veranderingen plaats in de vrije landen, die hun vermogen tot vooruitgang door middel van democra tische methoden demonstreren. Zij ver schaffen een inspirerend contrast met de dictatoriale methoden en de achter lijke gang van zaken in communistisch China. Militaire en economische hulp zullen worden verleend aan nationalis tisch China evenals aan Indo-China ter bespoediging van een succesvol einde van de strijd aldaar. De president me moreerde het einde van de strijd in Korea en zeide, dat de V. S. bereid zijn, iedere vernieuwing van gewapende agressie daar te keren. WEST-EUROPA zover thans kan worden gezien, blijven steunen op het Atlantisch Pact. Binnen deze organisatie is de opbouw van een Europese gemeenschap, met inbegrip van Frankrijk en Duitsland, van essen tieel belang. Deze zal worden bevorderd door de totstandkoming van de E. D. G. De militaire en de technische bijstand moeten worden voortgezet en de econo mische hulp kan worden verminderd, behalve op enkele kritieke punten, zo als Korea. De vorming van een gezon der en vrijer systeem van handel en be taling is een voorwaarde, die moet wor den vervuld, wil West-Europa in staat zijn, in het eigen onderhoud te voorzien. De president kondigde aan, dat gedetail leerde aanbevelingen voor opheffing van handelsbeperkingen aan het Congres zullen worden gedaan, nadat de com missie voor de buitenlandse economi sche politiek haar rapport zal hebben ingediend. DEFENSIE BH de bepaling van de militaire plannen hebben de volgende overwegingen gegolden: 1. „Hoewel wij vast besloten blijven, de atoomenergie alleen voor vreedzame doeleinden te gebruiken, houden wij ten volle rekening met het groeiend aantal En blijft tot tien uur 's avonds op de weg Met ingang van 18 Januari zal de A.N.W.B., voorlopig experimenteel, een begin maken met een voortgezette We genwacht-service tijdens de avonduren. De wegenwachten zullen dan op zeven routes hun diensten tot 10 uur 's avonds (thans 6 uur) gaan verrichten. Tevens zal op deze routes een vervroegde ochtenddienst worden ingevoerd, het geen betekent dat daa,r de pechbestrij- ders reeds om 7 uur 's morgens (thans 8.30 uur) hun werkzaamheden zullen be ginnen. Voorlopig wordt begonnen op de drukke routes: Amsterdam-Den Haag, Den Haag-Rotterdam, Den Haag- Utrecht, Rotterdam-Gouda., Amsterdam- Utrecht, Amsterdam-Amersfoort, en Amsterdam-Haarlem. - Na zes maanden rust hebbën zich weer gewelddaden om politieke redenen in Co lumbië voorgedaan. Te Caicedonia wer den drie personen vermoord, terwijl in het district Huila de lijken van 18 boeren aan de oevers van de rivier de Bache werden gevonden. Er zijn talrijke arrestaties verricht en troepen zijn naar Ventanas gezonden om de orde te herstellen. Volgens het blad ,,E1 Tiempo" willen de bedrijvers van de wandaden aantonen, dat de militaire regering niet in staat is de orde en rust volledig te handhaven. Op 13 Juni van het vorig jaar kwam de huidige rege ring aan de macht. atoomwapens en de mogelijkheden van doeltreffend gebruik daarvan tegen een eventuele agressor. Onze defensie zal sterker zijn als wij onder inachtneming van de nodige veiligheidswaarborgen be paalde kennis van het tactische gebruik van atoomwapens delen. Ik dring er bij het Congres op aan, hiertoe machtiging te verlenen." 2. Wegens het bestaan van de atoomwapens kan worden bezuinigd op het aantal manschappen in de strijd krachten. 3. De gewapende macht dient een maximale beweeglijkheid te hebben: de reserves moeten centraal worden op gesteld. 4. Ter bevordering van het moreel drong de president aan op betere kwartieren voor soldaten en hun ge zinnen en op medische zorg voor hun gezinsleden. 5. Het is noodzakelijk dat snel van gedeeltelijke naar gehele mobi lisatie kan worden overgegaan. 6. Militaire en niet-militaire maatregelen voor de verdediging van het Ameri kaanse continent moeten worden ver sterkt. (Zie verder pag. 4, De Oostduitse regering heeft een mi nisterie voor Cultuurzaken opgericht. Een Franse handelsdelegatie zal naar Moskou vertrekken teneinde te onder zoeken of de handelsovereenkomst tus sen Frankrijk en de S.U. op bevredigen de wijze werkt. Overleg met Bakkerijstichting sal leiden tot nader bezien van oneffenheden (Vain onze Haagse redacteur) DE regeling van de prijzen voor hel volksbrood, door minister Mansholt afgekondigd en ingaande 4 Januari jl. is aanleiding geworden tot grote ver warring, zowel bij de bakkers als 'bij het publiek. De wijzigingen in de prijzen van het volksbrood heeft de Ned. Bakkerij stichting aanleiding gegeven tot het ken baar maken van enige bezwaren. In de eerste plaats klaagde zij over gebrek aan overleg over deze regeling. De Bakkerij- Stichting had evenwel ook bezwaar tegen de differentiatie in de prijzen. Er zijn ml., zoals bekend, prijzen vastgesteld die voor de grote steden en het platteland verschillen, waarbij bovendien op het platteland nog verschillen optreden tus sen het eigenlijke platteland en de pro vinciesteden. De regeling houdt in: volkswitbrood ten platteland© (bezorgd) verhoogd met één cent, over het gehele land verlaging met één cent van de maximum- en minimumprijzen van voikstoruinbrood en volkskropbrood per 800 gram, verdaging van de maximum- en minimumprijzen van volkswitlbrood in een aantal provinciesteden, eveneens met één cent per 800 gram. De Bakkerijsitichting had overigens nog een bezwaar. De stichting was nl. van mening, dat de rechtsgrond aan deze ministeriële regeling ontbrak. Wijziging in de prijzen van het volksbrood dient nl. bij een ministeriële beschiltking te geschieden of wel bij verordening van het 'bedrijfschap. Noch het een, noch het ander is (tot nu toe) gebeurd. Formeel- jjuridisch gesproken is dit laatste be zwaar van de BakkerijstLchitimg juist. De minister kon echter (nog) geen beschik king uitvaardigen, omdat de mogelijk heid bestond, dat het bedrijfschap de nieuwe prijzen bij verordening zou vast stellen. Er is, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede, over de consequenties van de loonsverhoging op de broodprijs overleg geweest met de Bakkerijstichting. Over de becijfering: bleek tussen de minister en de Bakkerijstichting geen verschil te bestaan tijdens dit overleg, wel echter was er verschil van mening over de interpretatie van het bijeen gebrachte cijfermateriaal. De minister heeft toen zelfstandig de regeling getroffen, welke wij hierboven in het kort weergaven. TNTUSSEN blijken er hier en daar ook L veranderingen in de prijzen van het gewone (luxe) wittebrood op te tre den Hiermee heeft de minister echter mets van doen. De vaststelling van de prijzen van het luxe witbrood is oi gelaten aan de bakkers zelf. Bakkerijstichting nu heeft aan de" bak kers geadviseerd de prijs van het luxe witbrood met e n cent te verhogen. Het staat de bakkers vrij aan dit advies al dan niet gevolg te geven. Vandaar, dat men niet alleen het verschijnsel ziet optreden, dat men in sommige' plaatsen algemeen de prijs van het luxe witbrood omhoog heeft zien gaan. maar dat men ook in een stad bij enkele bakkers wel tot verhoging is overgegaan, bij andere niet. De bezwaren van de Bakkerijstich ting zijn gistermiddag met minister Mansholt besproken. Daarbij bleek, dat het bedrijfschap niet van plan is met een verordening te komen. Nu de mi nister daaromtrent zekerheid heeft, zal hji op korte termijn waarschijnlijk Maandag 11 Januari a.s. een beschik king uitvaardigen, waarbij dus de rege ling van 4 Januari jl. wordt bevestigd (gelegaliseerd). Het is niet de bedoeling van de minister in zijn beschikking af te wijken van de regeling van 4 Januari jl., m.a.w. de minister zal in zijn be schikking de regeling van 4 Januari jl. Nu het water is geweken op Schou- wen-Duiveland, kan men pas consta teren hoeveel er is vernield. Hier een deel van Nieuwerkerk: puin, overdekt- met slib en wier. handhaven. Intussen heeft de minister zich tijdens het onderhoud van gisteren wel bereid verklaard om de oneffen heden, die volgens de Bakkerijstichting door de regeling zijn geschapen, nader te bezien. De minister heeft toegezegd een verbetering te zullen bevorderen in de prijsverhoudingen, met name, zoals die nu bestaan tussen stad en platte land. waarbij ook rekening zal worden gehouden met de positie van de pro vinciesteden. De minister zal daartoe een voorstel van de Bakkerijstichting afwachten. Inmiddels bericht de Contact-Commis sie der Samenwerkende Bakkerspa- troons-organisaties en Coöperatieve Bakkerijen te Amsterdam ons, dat in verband met de verhogingen van de lo nen en liuder der bakkerijpanden werd besloten om met ingang van Maandag 11 Januari 1954 de prijs van het zg. vrije wittebrood met 1 cent per 800 gram te verhogeh. Intussen rijst er één vraag, nl. of de beschikking terugwerkende kracht tot 4 Januari jl. kan worden verleend. Zou dit niet mogelijk zijn en hierover is op de een of andere wijze moeten worden overlapt. TIET Haagse bedelaars- schandaal, waarbij aan het licht kwam, dat sommige bedelaars zes tig tot tachtig gulden per dag verdienden, heeft ver buiten onze grenzen opzien gebaard. Velen zijn voor de bede laars op de bres gespron gen en hebben onverho len hun sympathie be tuigd met de verdachte die tijdens het proces met zijn krukken de ma gistratuur te lijf ging. In Le Monde vraagt Jean Bélanger zich af, wat men de bedelaars eigenlijk verwijt. Het be delen, zegt hij, ia een van de oudste beroepen ter wereld en het is een werk voor nauwgèzette vaklieden. En vooral is het een eerlijke wijze van geld verdienen, want als men een bedelaar iets geeft, weet men teenmin ste zeker, dat men niets terugkrijgt. Vergelijk daar eens de fabrikanten mee, die hun handige automatische apparaat jes en preparatenaan de man trachten te bren gen, de „middelen tot bezuinigingdie altijd perfect werken behalve wanneer ze in uw bezit zijn, de schoonheids- en verjongingsmiddelen, die u nimmer schoon en nimmer jong maken, maar die altijd handen ■vol geld kosten. De be delaar is meer dan eer lijk, hij is edelmoedig want niet alleen geeft hij u iets terug, maar hij stelt u bovendien in de gelegenheid uw gekoe sterd altruisme te tonen. Wat betreft de waar digheid van de bedelaar, men kan er niets dan goeds van zeggen. Bij ontzegt zich de veilig heid van het regelmatig leven, Mj verwerpt de geijkte formules, bij weigert een nummer te worden, Mj versmaadt de steun uit de staatskas. In plaats daarvan geeft hij er de voorkeur aan een onafhankelijk leven te leiden, met alle geva ren die daaraan zijn ver bonden. Door koude en regen loopt hij gevaar tongontsteking te krijgen en er zijn mensen, die zich niet ontzien hem valse munten in de hand te stoppen. Maar de jus titie veroordeelt hem, zo wel op grond van een ge. brek als van een teveel aan waardigheid.; en door hem ten onrechte van het eerste delictte beschuldigen, wordt hij gedwongen tot 't tweede. ZWARE KOUDE IN DE ARDENNEN (Van onze correspondent) Brussel. 8 Januari Terwijl het weer te Brussel gisteren en hedenochtend veel milder werd, blijft het in de Ardennen zeer koud. Te Sta- velot wordt geskied en te Spa is de tem peratuur gedaald tot 14 graden onder nul, op de hoogvlakten van de Arden nen werden kouderecords geboekt, na melijk tot 20 graden onder nul. De weg door de Ardennen naar Luxemburg is practisch onbegaanbaar en de weinige autobussen van de plaatselijke diensten, b.v. tussen Bastonje en Arlons, rijden met een snelheid van 20 km per uur. Voor het eerst sinds jaren wordt op de vijvers van het park van Woluwe bij Brussel geschaatst. Te Brugge zijn de grachten gedeeltelijk bevroren en wer den de beroemde zwanen naar warmer oorden gebracht. STIERF BERIA ALS CHRISTEN? Het Ierse blad „Standard" heeft Don derdag een door Radio-Vaticaan uitge zonden bericht overgenomen, waarin onder de titel „Stierf Beria als Chris ten" wordt gezegd, dat volgens geruch ten Beria daags voor zjjn terechtstelling tot het christelijke geloof zou zijn terug gekeerd. De Poolse kardinaal Wyszinsky, die, in een cel grenzend aan die van Beria in de gevangenis van Loebjanka, zou hebben verbleven, zou hier zijn in vloed toe hebben aangewend. 8 Januari. Malenkow viert vandaag, zijn 52ste verjaardag. DE tweede zitting van het 83ste Ameri kaanse Congres is begonnen; de pre sident heeft zijn „troonrede" uitge sproken. Het nieuwe parlementaire jaar is het eerste, waarin het Republikeinse regiem zijn eigen politiek kan voeren. De president was immers het vorig jaar nog ten dele gebonden aan een door de Democraten opgestelde begroting. Al die tijd is hem verweten, dat hij de tijdens de verkiezingscampagne gedane belofte van een fundamentele verandering in de Amerikaanse politiek niet gestand heeft gedaan. Het is natuurlijk illusoir te me nen, dat de grote lijnen van de lands- politiek door een nieuwe regering belang rijk kunnen worden gewijzigd, maar het komende jaar zal blijken welke accenten Eisenhower anders denkt te leggen dan Truman. De State of the Union-bood- schap is wat dit betreft echter niet op alle punten verhelderend. Verscheidene belangrijke kwesties zijn in het midden gelaten, zoals de wijziging van de Taft- Hartley-wet, de verlichting van de han delsbeperkingen (beide onderwerpen worden aan commissies overgelaten) en de landbouwpolitiek (steun aan de boeren èn geleidelijk meer invloed van de marktprijzen op de agrarische productie programma's; een tegenstrijdigheid, die sléchts kan worden opgelost door voor elke oogst afzonderlijk de hulp te bepa len). Wel heeft Eisenhower er slag van steeds nieuwe hoop te wekken, maar zijn bewering, dat het Westen thans het ini tiatief heeft overgenomen, lijkt weinig substantieel, wanneer hij bij zijn uiteen zetting van de buitenlandse politiek aan oude standpunten blijkt vast te houden: steun aan Tsjiang Kaï-sjek, succesvolle beëindiging van de oorlog in Indo-China, waar toch wel niemand meer op militair succes zal hopen. Zo werd wel gesproken over de noodzaak van totstandkoming Pagina 3: Burgemeester Tuin beschuldigt het R. A. I.-bestuur van dolk stoot in het hart van handel drijvend Groningen wegen» ver bod van Groninger Salon 195 j. Nieuwe konijnen immuun voor myxomatose. J. B. Broecksz gehuldigd. t Verdroging en verzilting van de cultuurgrond neemt toe, Rotterdam krijgt een derde petroleumhaven Pagina 5: Hoe een Hollandse jongeman in de strijd der Boeren werd be trokken. Kunstrecensies. Pagina 7: Puntenzege van Van Klaveren, Broekman tegen Andersen op de 5000 m m Oslo. (Van onze correspondent) Djakarta, 8 Januari DE kwesties der arrestaties van de Nederlanders beweegt zich ken nelijk om de figuur van de Neder landse oud-majoor van liet K.N.I.L., de heer D. C. J. G. Schmidt te Ban doeng, die op 18 December werd aangehouden. De heer Schmidt was na de demobilisatie beheerder van de Garuda Indonesia Airways te Djakarta. Thans is hij employé van de JavaseAdministratie-maatschappij voor onroerende goederen te Ban doeng. Schmidt was in Nederlandse kringen geen geziene figuur. Ofschoon officieel nog altijd geen in formaties beschikbaar zijn over de aard van de verdenking, staat het practisch wel vast dat verstandhouding met de Daroel Islam de aanleiding van zijn aan houding is geweest. In hoeverre identifi catie met de beruchte Nederlandse ben deleider Bosch houdbaar is, is intussen nog een open vraag. Schmidt bewoonde een paviljoen. Bij de huiszoeking zijn te vens twee Indo-Europese bewoners van het hoofdgebouw aangehouden te weten de heren Kain en Kerseboom. Tevens werd op 18 December in Dja karta de gewezen Nederlandse bestuurs ambtenaar A. H. Doornik, die sedert de souveréiniteitsoverdracht werkzaam was bij het Departement van Binnenlandse Zaken aangehouden. Op 20 December werd een andere gewezen Nederlandse bestuursambtenaar de hesr G. H. Mol- lema in Belawan van boord gehaald van de „Oranje". De heer Mollema was, na dat zijn werkzaamheden op het Depar tement van Binnenlandse Zaken waren geëindigd, overgegaan naar de Garuda. Zowel Doornik als Mollema schijnen Schmidt te kennen. Op 1 Januari werden vervolgens te Bandoeng een drietal Indo-Europese be stuursleden van de Commissie tot Be hartiging van de belangen van Neder landers aangehouden te weten de com mies R. de Mey van Gerwen, de boek houder J. H. Rath en de tekenaar H. A. Duyzings. Tevens wer'len toen twee ty pen, die wegens verdenking van Rampok reeds met de politie in aanraking zijn geweest nl. de monteur F. G. Baden en E. G. Hofman, zonder beroep, aange houden. Ten slotte zijn op Indo-Europeanen B. P. J. H. Wiersma arresteerd. Januari nog de I. Pattiwael en i Bandoeng ge- Pers uitvoerige beschouwingen aan de arrestaties, waarbij de nadruk valt op de persoon van Schmidt, waar omheen tal van verhalen worden gewe ven, waarvan de juistheid hier onmoge lijk is te beoordelen. Merdeka betoogt, dat de gearresteerden deel uitmaken van een conspiratie, die ten doel heeft het bevorderen van spionnage en onlus ten en die van het buitenland uit haar instructies ontvangt. Daarbij wordt de veronderstelling geuit, dat de Westelijke mogendheden, nu Indonesië niet aan haar zijde staat, trachtten de republiek op te breken. Zowel de Merdeka als de Berita Indonesia melden dat Schmidt zou zijn gearresteerd, terwijl hq reed in een auto van het Nederlandse Hoge Commissariaat. De Berita dringt zelfs aan op de uit wijzing van de heer Van Bylandt, in dien dit bericht juist mocht blijken te zijn. Ofschoon van Nederlandse zijde on middellijk om inlichtingen is verzocht, heeft het Hoge Commissariaat in af wachting van de terugkeer van de heer Van Bylandt, die gisteren plaats had, nog geen stappen ondernomen. Naar Antara meldt, zouden ook te Surabaja en Medan Nederlanders zijn gearresteerd waardoor het aantal ar restanten tot twintig zou z(jn gestegen. der Europese Defensie Gemeenschap, maar werd opvallend weinig gezegd over Rusland en eventuele wijzigingen in de politiek van het Kreml. TWEE punten zijn niettemin van het grootste belang: de defensie-politiek en de bestrijding van de economische recessie. Wat de eerste betreft, blijkt duidelijk,dat de belofte van belasting verlaging de regering heeft gedwongen atomische bewapening in de plaats te doen komen van conventionele rr kracht. Betere verdediging voor minder geld, is thans het motto, dat echter vreemd aandoet, daar minister van De fensie Wilson nog onlangs in Parijs ter gelegenheid van de N.A.T.O.-conferentie heeft verklaard, dat men van atoomwa pens de eerste tijd geen wonderen mag verwachten. De terugtrekking van twee divisies uit Korea, de verwijzing naar de noodzaak de reserves te concentreren en mobiel te houden en het aandringen op versterking van de verdediging1 van het Amerikaanse continent wekken echter mèt de nadruk op de atomische wapens Dagelijks commentaar de indruk, dat meer en meer wordt gedacht aan een „aero-maritieme" f tiek, naar het voorbeeld van de traditio nele maritieme strategie. Overzee zullen slechts de politiek noodzakelijke eenhe den worden gehandhaafd, maar de macht van de V.S. zal thuis worden ge concentreerd, Wil zij onmiddellijk effec tief kunnen optreden, dan zal zij in mo biele, dus maritieme en aeronautische vorm moeten worden gegoten. De ver sterking van de luchtmacht is hiermee in overeenstemming, evenals met de ge wenste vermindering van de algemene kosten. me ten aanzien van de Amerikaanse economie. Ondanks de stijging van het aantal werklozen met 700.000 in en kele maanden, ondanks de teruggang van de nationale productie van index cijfer 243 in Maart tot 228 in November, spreekt hij van een overgang van oor- logs- op vredeseconomie. De president is van mening, dat de regering thans over voldoende mogelijkheden beschikt om een recessie tot staan te brengen. Toen echter werd voorgesteld een deel van de defensie-contracten in streken te plaatsen, die door economische achter uitgang werden getroffen, stuitte hij op ernstig verzet van de sterk expanderen de industrieën in het Zuiden en Westen. De regeringsuitgaven vermeerderen is een politiek, die tegen de Republikeinse leerstellingen indruist. Verdere vermin dering van de inkomstenbelastingen, zo dat de consumptie niet verder zal slin ken, werd in de boodschap aan het Con gres wel genoemd, en kan ook de steun krijgen van de Republikeinse Congres leden, die daarmee hun partij populair willen maken, maar stuit toch op bezwa ren van regeringszijdeeen overeenkom stige vermindering van de regeringsuit gaven is niet mogelijk. Toch zal het van Eisenhowers succes bij de bestrijding van de recessie, waarvoor zijn partij overigens niet verantwoordelijk is, en van zijn sociale maatregelen afhangen of hij na de verkiezingen van November nog over een meerderheid in het Congres zal beschikken. In Londen, Parijs en Bonn is de State of the Union-boodschap van president Eisenhower aan het Congres over het algemeen met instemming begroet. Waarnemers in de Britse hoofdstad tonen zich ingenomen met de verzeke ring van de president, dat de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Euro pa, voor zover wij kunnen zien", ge baseerd zal blijven op het Atlantische verdrag. Men is evenwel van mening, dat de woorden van Eisenhower ruimte openlaten voor de „herwaardering" waarmee minister Dulles onlangs heeft gedreigd, als de Europese landen zich niet spoedig aaneen sluiten. Britse func tionarissen achten een van de belang rijkste passages die, waarin wordt aan gedrongen op vrijer handelsverkeer tus sen de niet-communistische landen, iets waarop Engeland reeds lange tijd heeft aangestuurd. In Parijse kringen is men in het bij zonder ingenomen met Eisenhowers aandringen op voortzetting van de Amerikaanse hulp aan de Franse strijd krachten in Indo-China. Men ziet Eisen howers uitlating als een bewijs, dat hij zijn positie sterk genoeg acht om druk op het congres te kunnen uitoefenen, als extra-hulp voor Indo-China wordt gevraagd. Volgens welingelichte Franse kringen zal de minister van Defensie Pleven binnenkort meer transportvlieg***'< tuigen vragen voor de strijd in ha£> Verre Oosten. Westduitse regeringskringen verkla ren zich verheugd over Eisenhowers mededeling, dat hij zijn Europese poli tiek zal voortzetten. Ook de Ameri kaanse erkenning van de dringende noodzaak om de Europese Defensie Ge meenschap te verwerkelijken, is in Bonn in goede aarde gevallen. GEEN HOCKEY EN KORFBAL De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond heeft alle voor a.s. Zondag vast gestelde wedstrijden afgelast. Ook de oefenwedstrijd voor dames, welke mor gen te Den Haag zou worden gespeeld, gaat niet door. Ook de Kon. Ned. Korfbal Bond heeft alle wedstrijden, ook die in de regionale bonden, voor Zaterdag en Zondag af gelast. Verder zijn thans reeds afgelast de voetbalwedstrijden in de volgende af delingen: KNVB, Afd. Rotterdam (Zat. en Zon dag) Afd. Limburg (Zondag)Afd. Zee land (Zat.); Afd. Amsterdam (Zat Afd. 's-Gra/venhage (Zat. en Zondag); Afd. Zaterdagmiddagvoetbal voor het gehele land. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weers- gesteldh. il "i-i J-E ég Temper. >5.2 Êta St- Oslo onbew. Windstil 0 —10 Stockh. onbew. Windstil —2 —14 Kopenh. onbew. N 8 1 Londen onbew. NNW 4 2 —2 onbew. N 2 3 5 Brussel onbew, N 3 0 onbew. NNW 5 1 —3 Bordeaux onbew. NNO 3 2 1 Grenoble sneeuw NW 10 2 —5 Nice onbew. NW 10 1 Warsehau geh.bew. ZO 4 —6 —10 Berlijn motsn. NW 1 6 Frankfort sneeuw WNW 1 —6 Miinehen sneeuw NNW 2 —5 —8 Zurich sneeuw NNW 4 —2 —7 Genève sneeuw ONO 6 —3 —4 Locarno 1. bew. O 1 0 8 Innsbruck Windstil —3 —8 Rome zw. bew. N 2 6 4 De Bilt verwacht: Aanvankelijk weinig bewolking, overwegend zwakke wind. in het binnenland plaatselijk strenge vorst en hier en daar mist. aan de kust overwegend lichte vorst. Later van het Noordwesten uit toenemende be wolking, met een kans op enige sneeuw of regen. Tot matig en langs de Waddenkust tot krachtig toene mende westelijke wind. Stijging van temperatuur, maar in het Zuidoosten van het land nog vrijwel de gehele dag vorst. Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handslkkade) S.40 u ~L8°C., luchtdruk 1028.6 millibaren of 771.0 mmwindrichting en -kracht N 2, max. temp. gisteren 3.7. min. temp. —2.4. geen neerslag. Zon morgen op 8-46. onder 16 48; M) Maan heden onder 21.25, 'morgen op/onder 10)36, Eerste N^artier op 12 Januari.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1954 | | pagina 1