ZIJ, DIE HEENGINGEN VAN KERK EN SCHOOL n Verjaardag prinses Beatrix wordt op 31 Januari gevierd Ziekenhuistarieven verhoogd Rode Kruis bereidt Duitsers voor op het ergste nieuws Vier lesuren, geen raadslid Herv. Sionskerk te Heerlerheide Bouw Velser tunnel vordert goed Een goed jaar voor Bevelandse imkers Naasting Overzeese Gas- en Electriciteits Mij. CHARLES MONTAIGNE Nederlandse firma licht een droogdok in de Gironde Familieberichten 2 TROUW DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 In 1353 zijn de volgende personen, die in Nederland of het buitenland een belangrijke rol hebben gespeeld op het gebied van kerk en onderwijs, overleden: Hoogleraren. 7 Jan. Prof. dr. P. Stegenga Azn. te Ermelo, oud-Evang. Luthers hoogle. raar aan de Gem. Universiteit te Am sterdam, 70 j. 8 Jan. Prof. dr. J. A. Barrau, oud hoogleraar te Delft, Groningen Utrecht, wonende te Utrecht, 79 j. 10 Febr. Prof. mr. dr. S. van Brakel te Utrecht, oud-hoogleraar in het bur gerlijk recht en het internationaal pri- vaatrecht. 17 Apr. Prof. dr. W. G. Goeters, van de leidende theologen van Duits land, München-Gladbach, 75 j 31 Mei. Prof. dr. P. C. T. v. d. Hoe ven, oud-hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden. 3 Juli. Prof. dr. J. D. du Toit (To tius), groot Afrikaans dichter en theo loog, Potchefstroom, 76 j. Mei. Prof. dr. S. Volbeda, oud-hoog leraar Calvin Seminary, Williard, Ohio 71 j. 12 Aug. Prof. dr. A. F. Holleman. Bloemendaal, scheikundige van wereld naam, 93 j. 17 Aug. Prof. dr. J. B. Tielrooy, hoog. leraar Gem. Universiteit te Amster dam, 66 j. 18 Aug. Prof. dr. A. P. A. Voren kamp, directeur Museum voor Oudhe den te Groningen, 55 j. 2 Sept.. Prof. dr. A. G. Roos, Gronin gen, 76 j. 23 Sept. Prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, oud-hoogleraar te Leiden, 89 j 25 Sept. Prof. dr. W. B. Kristensen, oud-hoogleraar te Leiden, 30 Sept.. Prof. dr. G. A. Rijnberk, oud-hoogleraar Gem. Universiteit Amsterdam, 78 j. 6 Oct. Prof. mr. P. A. Diepenhorst, oud-hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam en oud-lid der Eer ste Kamer der Staten-Generaal, wo nende te Epe, 74 j. 10 Oct. Prof. dr. ir. Nellensteyn, oud-directeur Rijkswegenbouwlabora- torium te Scheveningen, 64 j 15 Oct. Prof. dr. A. de Bondt, hoog leraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, 52 j. PREDIKANTEN. 6 Jan. Ds. S. D. A. Wartena, emeri tus Doopsgez. predikant te Doorwerth, 82 j. 7 Jan. Ds. K. Riedel te Djakarta, ver bonden aan het Ghr. Literatuur Co mité van de Raad van Kerken in In donesië, vertaler van bijbelse werken in 't Indonesisch, ruim 50 j. 24 Jan. Ds. M. de Koning, Ned. Herv. predikant te Zweeloo, 68 j. 2 Febr. A. F. L. van Hengel, eme ritus Hervormd predikant, oud-Prot. godsdienstleraar bij het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort, laatstelijk wonende te Haren, te Hollandsche Ra ding overleden, 78 j, 7 Febr. Ds. D. Bax, emeritus-Ned. Herv. predikant, Maartensdijk, 87 j. 7 Febr. Ds. A. Dekker, emeritus-Ned. Herv. predikant, Voorburg, 84 j. 1 Mrt. Ds. C. J. Schweitzer, emeri tus-Ned. Herv. predikant, Amerongen, 65 j. 5 Mrt.. Ds. J. Nauta Azn., emeritus- Ned. Herv. predikant, Allaarshoek, 72 jaar. 17 Maart. Ds. B. Planting, emeritus- Baptist predikant te Amsterdam, 82 j. 19 Maart. Ds. W. J. Wynia, Geref. predikant, Emmen, 47 j 22 Maart. Ds. A. J. W. van Ingen, emeritus-Ned. Herv. predikant, Zeist, 76 j. 22 Maart. Ds. L. J. Wesseldijk, eme ritus-Ned. Herv. predikant, Zeist, 82 j 24 Maart. Ds. J. H. Bruinink, eme ritus-Ned. Herv. predikant, Rheden. 66 j. 24 Maart. Ds. C. R. van Lelyveld, emeritus-Ned. Herv. predikant, Ginne- ken, 88 j. 27 Maart. Ds. G. H. Steijn, emeritus- Ned. Herv. predikant, Epe, 66 j. 28 Maart. Ds. J. van Duyvenbooden, emeritus-Ned. Herv. predikant, Hilver sum, 78 j. 3 April. Ds. J. W. Siertsema, emeri- tus-Geref. predikant, Haarlem, 63 j. 10 April. Ds. C. J. v. d. Boom, eme- ritus-Geref. predikant, Lunteren, 76 j. 20 April. Ds. F. G. Petersen, eme- ritus-Geref. predikant, Glimmen, 87 j 21 April. Ds. G. Teensma, emeritus- Ned. Herv. predikant, Ui-mond, 74 j. 21 April. Ds. A. J. van Wijngaarden, emeritus-Ned. Herv. predikant, Nieuw koop, 67 j. 25 April. Ds. J. Juursema, emeritus- Ned. Heiw. predikant, Groningen,83 j 3 Mei. Ds. P. van Toorn, emeritus- Ned. Herv. predikant, Rotterdam, 70 j. 7 Mei. Ds. D. Hogenbirk, emeritus- Geref. predikant, Rotterdam-Charle- lois, 76 j. 29 Mei. Ds. G. J. Romijn, Ned. Herv. predikant, Gasselte, 59 j. 29 Mei. Ds. J. Ph. Haumersen, eme- ritus-Evang. Luth. predikant, Bever wijk, 65 j. 6 Juni. Ds. K. Fernhout. emeritus- Geref. predikant, Baarn, 95 j. 16 Juni, Ds. J. Baarslag, Ned. Herv. predikant, Krabbendijke, 67 j. 23 Juni: Ds. M. C. v. Wijhe, eme ritus-Ned. Herv. predikant, Amersfoort 72 j. 23 Juni. Dr. C. Veltenaar, emeritus- Geref. predikant, Maassluis, 80 j. 29 Juni. Ds. A. P. Lanting. emeritus predikant Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.), Heemstede. 87 j. Juli. Dr. J. C. v. d. Roest, emeritus- Ned. Herv. predikant, 's-Gravenmoer, 70 j. 21 Juli. Ds. J. F. Schönfeld, emeritus- Ned. Herv. predikant, Brummen, 79 j. 23 Juli. Ds. H. A. de Geus. emeritus- Ned. Herv. predikant, De Bilt, 71 j. 24 Juli. Ds. S. Wagenaar, Geref. pre dikant, Zwagerveen, 53 j. 29 Juli. Ds. A. v .d. Heide, emeritus- Ned. Herv. predikant, Loosduinen, 81 j. 14 Aug. Ds. J. Sybrandi, emeritus- Geref. predikant, Winsum (Gr.), 88 j. 29 Aug. Ds. J. L. de Wagemaker, emeritus-Doopsgez. predikant, De Wilp. overleden te Mechelen (Limb.), 68 j. 29 Aug. Dr. Th. Ruys, Geref. predi kant, Lisse 63 j. 31 Aug. Ds. T. Bolt, emeritus-Ned. Herv. predikant, Haarlem, 86 j. 1 Sept. Ds. K. K. de Jong, emeritus- Ned. Herv. pred., Den Haag. 80 j. 8 Sept. Ds. R. v. Roenen, emeritus- Geref. predikant. Ermelo, 79 j, 9 Sept, Ds. H. C. S. Wanting, rustend kerknieuwsredacteur N.R.C., Den Haag, *1 y Ned. Herv. predikant, Eemnes-Binnen. 70 j. 12 Sept. Dr. H. Steen, emeritus-Geref. predikant, Haren (Gr.), bijna 58 j. 17 Sept. Ds, G. Nuis, emeritus-Ned. Herv. predikant, Warnsveld, 76 j. 20 Sept. Ds. W. E. v. Duin, emeritus Ned. Herv. predikant, Zuidlaren ,69 j. 6 Oct, Ds. J. Hoogenraad, emeritus- Ned. Herv. predikant, Scheveningen, 75 j. 15 Oct. Ds. N. J. v. 't Hooft, emeri tus-Ned. Herv. predikant, Arnhem, 75 j. 20 Oct. Ds. S. Visser, Ned. Herv. pre dikant, Uithuizermeeden, 42 j. 26 Oct. Ds. J. C. C. Trillaard, emeri tus-Ned. Herv. predikant, Zwijndrecht, 81 j. 26 Oct. Ds, J. C. Kars, emeritus-Ned. Herv. predikant, Bilthoven, 78 j. 31 Oct. Ds. J. Hengst, emeritus-Ned. Herv. predikant, IJlst, 84 j. 1 Nov. Ds. J, H. Groenewegen, leger- predikant, emeritus-Remonstr. predi kant, Amersfoort, 64 j. 1 Nov. Ds. H. Huizinga, emeritus- Ned. Herv. predikant, Groningen, 89 j 10 Nov. Ds. J. van Wier, predikant Oud-Geref. Gemeente, Rijssen, 82 j. 14 Nov. Ds. G. Verdoes Kleijn, eme ritus-Ned. Herv. predikant, Rijswijk, 74 j. 2 Dec, Ds. G. C. Roosendaal, Ned. Herv. predikant, Putten (Gld.), 53 j 8 Dec. Ds. A. Snethlage, emeritus- Ned. Herv. predikant, Heemstede, 76 j. 8 Dec. Ds. D, A. Vorster, emeritus- Ned. Herv. predikant, Arnhem, 73 j. 9 Dec. Ds. J. L. Jaspers, emeritus- Geref. predikant, Zeist, 74 j. 11 Dec. Ds. J. Steenhuizen, Ned. Herv. predikant, Oosthem, 64 j. 17 Dec. Ds. A. van Essen, emeritus predikant Prot. Kerk Bonaire (Ned. Antillen). Heerenveen, 76 j. Dec. Dr. W. Thomson, emeritus predikant Engelse Herv. Kerk Amster dam, Aberdeen, 90 j. Overige personen 7 Jan. Tj. Kuipers, emeritus-lerend ouderling Geref. Kerk Staveren, Idse- gahuizen, 76 j. 15 Febr. Dr. C. Tazelaar, rector Ge ref. Gymnasium Amsterdam, 61 j. 20 Maart J. v. d. Spek, oud-directeur Chr, Kweekschool „Rehoboth", Utrecht. 76 j. 1 Juni H. Gordeau, secretaris CJMV. 76 j. 5 Juni Dr. K. Huizinga, oud-directeur Chr. Kweekschool Middelburg, Den Haag, 68 j. 11 Aug. H. J, v. Egmond, zendings onderwijzer op Soembo voor de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.), 45 j. 25 Aug. J. Vroegindewey. bekend godsdienstonderwijzer Ned. Herv. Kerk, Middelharnis, 79 j. 29 Nov. J. J. Adriaanse, hoofd Chr. ULO-school Amsterdam-Oost, oud voorzitter Ned. Chr. Gymnastiek Ver bond. 2 Dec. A. K. Korff, apostel voor Duitsland Herst. Apost. Zendingskerk, Amsterdam, 72 j. 25 Dec. G. Kuiper, directeur van de Jan van Nassaukweekschool te Utrecht. 61 j. Ingevolge een beslissing van de Ml nisterraad zal, gelet op de landelijke herdenking op 1 Februari a.s. van de watersnoodramp, de verjaardag van prinses Beatrix op Zondag 31 Januari a.s. gevierd worden in plaats van op Maandag 1 Februari 1954, zodat de rijksgebouwen op 31 Januari zullen vlaggen. Het ANP verneemt nader dat het niet in het voornemen van de regering ligt een landelijke centrale herdenking van de Februariramp te organiseren. Het is echter waarschijnlijk dat de ramip in diverse plaatsen zal worden herdacht en dat pers en radio hieraan en aan de ramp zelve opnieuw aandacht zullen besteden. Daarom leek het niet wenselijk de officiële viering van de verjaardag van prinses Beatrix te laten samenvallen met deze herdenkingen, In de Staatscourant is gepubliceerd de prijizenbesohikking ziekenhuizen 1954. Met, het oog op de kostenstijging per 1 Januari 1954 mogen de zieken huizen, waarbij de kosten van medisch - specialistische behandeling in de tarie ven zijn begrepen, de verpleegprijzen verhogen met f 0.30 per verpleegdag. Ziekenhuizen, waarbij genoemde kos ten niet in de tarieven zijn begrepen, mogen de verpleegprijzen verhogen met, f 0.25 per verpleegdag. De zgn. klasse-tarieven mogen alle worden verhoogd met f 0.30 per verpleegdag. Ondernemingsraden in de metaalindustrie De bedrijfscommissie voor de onder nemingsraden in de metaalindustrie en de electrotechnische industrie, in gesteld door de Sociaal Economische Raad, is dezer dagen geïnstalleerd. De commissie is paritair samengesteld en telt 28 leden. Zij heeft tot taak de in stelling van de ondernemingsraden in deze bedrijfstak te bevorderen als mede toezicht te houden op de werk wijze er van. Als voorzitters treden op de heren D. W. Stork te Hengelo en D. W. van Hattem te 's-Gravenhage. Secretarissen zijn de heren H. Peters en mr. H. Ph. de Kanter. Het secre tariaat is gevestigd te 's-Gravenhage Nassaulaan 13. Op de Westervoortse Dijk te Arnhem reea' de 45-jarige arbeider G, H. ter V., uit Didam, met zijn bromfiets, toen plotseling door onbekende oorzaak de dynamo tussen het voorwiel en de voorvork beklemd raakte. De brom fiets stond ogenblikkelijk stil; de be rijder sloeg tegen de grond en overleed vrijwel onmiddellijk. Tcaditie- T\E nieuw jaarskaartenverkopers U Amerika hebben weer een goede dag gehad. Onze vrienden aan de over kant laten nooit van zich horen, be halve tegen oudejaarsavond, dan stu ren ze ons een mooi prentje, ten teken, dat zij opgeibekt een nieuwe periode ingaan. Daar, waar zij wonen kan. men allerlei kaarten kopen, voor iedere ge legenheid. Iemand vertelde ons eens. dat hij lang voor zo'n prentbriefkaar tenbak in een boekhandel was blijven staan, totdat de verkoper hem vroeg oj hij misschien helpen kon. „Ik zoek een gelukwens voor mijn grootvader, die honderd jaar geworden is en bo vendien nog een van een tweeling is. Die andere grootvader is niet ge trouwd." Prompt haalde de verkoper een passende kaart te voorschijn, spe ciaal voor een gehuwde honderdjarige tweeling, waarvan de tweede vrijgezel was gebleven. Dat is zaken doen, ziet u. Met onze gelukwens heeft onze ken nis met zo'n moeite gehad. Happy New Year", staat op de kaart. Verle den jaar stuur.den zij ook zo'n kaart. in 1952 ook. Vandaag heb ik een kaartje teruggestuurd met „Veel Heil en Zegen". „Wiel Hiel in Zieken" zul len zij lezen en even aan ons denken. En dan horen wij een jaar weer mets van elkaar. 't Zijn ook hele afstanden. ALIAS Klokslag twaalf uur: 16.000ste schip in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Klokslag 12 uur gisternacht kwam het zestierduizendste schip de haven van Rotterdam binnen. Het was de Westerdam van de Holland-Amerika- Lijn, die In Rotterdam thuishoort. Nooit eerder in de geschiedenis van de Rotterdamse haven werd in een jaar tijds een dergelijk aantal binnen lopende schepen geboekt. STEUN VOOR ORKEST VIEL TEGEN Ged. Staten van Noord-Holland hebben medegedeeld, dat betreffende de financiële medewerking van ge meenten tot instandhouding van het provinciale orkest de vroegere H.O.V. aan 28 gemeenten medewer king is gevraagd,' vijf hebben zich af zijdig gehouden. Daardoor is de toe gezegde steun ongeveer duizend gul den beneden de verwachting geble ven. In de totstandkoming van een pen sioenregeling voor het personeel van het orkest achten Ged. Staten zich niet met een taak belast. „Deze zaak moet in de eerste plaats de aandacht hebben van de subsidiërende over heidslichamen", aldus de mededeling. TEKKO TAKS EN DE ATOOM PANTOFFELS 104 Polly wist werkelijk niet hoe of zij het had. Wat moest zij zo gauw met de burgemeester en die veertien potige kerels beginnen? „Nog niet.ach nee, eh.wat nu eh.ze zijn er toch nog niet.... ik eh.stotterde zij ont hutst en van zenuwachtigheid bleef zij haar handen aan haar boezelaar afvegen. Dan vermande zij zich echter, slikte een paar keer en sprak: „Nou goed dan. Komt u maar binnen, heren, dan zal ik u eerst even een kop koffie inschenken!" „Maar!" liet zij er vermanend op volgen: „Denk er om.goed voeten vegen, hoor!" De buren keken ver baasd en nieuwsgierig over de heg en vroegen zich af wat of dat te betekenen had; Polly Mops alleen met al dat manvolk in huis. Zodra het voldoende donker geworden was, stelde de burgemeester het muziekcorps op in de achtertuin. Het leek er opeens bar klein met al die mensen, maar toch lukte het hun ten slotte. Een kleine strook gras werd zorgvuldig vrijgelaten en was bedoeld als landingsbaan, En dan begon het wachten. Zouden de vrienden nog komen? DUIZENDEN OMGEKOMEN IN RUSLAND Het Westduitse Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat uit de ondervraging van Duitse krijgsgevangenen, die na jaren uit de Sowjet-Unie teruggekeerd zijn, gebleken is, dat duizenden van wie tot dusver verondersteld werd, dat zü nog in leven waren, thans als overleden beschouwd moeten worden. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis te Bonn heeft tijdens een persconferen tie verklaard, dat het gros van de 1.270.000 Duitse soldaten, die tijdens de oorlog aan het Oostelijke front ge vangen genomen werden, „niet meer in leven is". „Het wordt tijd de verwan ten van de vermiste soldaten de waar heid te zeggen", zei een woordvoerder, die met, nadruk verklaarde, dat de on dervragingen de valse hoop, die vele Duitse families nog koesterden, weg namen. Hij schatte, dat zich nog 133.000 Duitsers in handen van de Russen be vonden. Het Oostduïtse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat een groep van 1043 Duitse krijgs gevangenen uit de Sowjet-Unie is aan gekomen. De groep arriveerde in Frankfort aan de Oder. Twee dagen geleden zonden de Sowjets een groep van 1449 gewezen krijgsgevangenen terug, onder wie zich 372 vrouwen be vonden. De General Motors Continental zond ons een in kleuren uitgevoerde ka lender van de Adam Opel A.G. Op de 26 bladen staan de nieuwe Opel-pro- ducten. de „Rekord" en „Olympia" in het middelpunt.. De kleuren zijn vaak zeer goed getroffen. De kroon heeft het beroep onge grond verklaard, dat mr. J. J. M. van Gent had ingesteld tegen zijn niet-toe- lating als lid van de Nijmeegse ge meenteraad. In de uitvoerige motivering wordt gezegd, dat volgens de gemeentewet het lidmaatschap van de raad onver enigbaar is met de betrekking van onderwijizer bij het lager of middelbaar onderwijs. Mr. Van Gent, die sociologie doceert aan. een R.K. bijzondere middelbare meisjesschool te Nijmegen, is van me ning, dat deze bepaling slechts doelt op de onderwijzer bij het openhaar lager en middelbaar onderwijs. Deze mening vindt echter volgens de kroon geen steun in de bewoordingen of in de strekking der wet. Ook had mr. Van Gent aangevoerd, dat hij slechts vier uren per week les geeft en overigens in het maatschap pelijk leven een geheel andere functie vervult. Als verweer had hij tevens aangevoerd, dat hij niet als leraar bij het middelbaar onderwijs kan worden beschouwd, aangezien het vak sociolo gie niet genoemd is in de middelbaar onderwijswet. Ook dit verweer kan echter volgens de kroon niet worden aanvaard. (Advertentie) Verkrijgbaar in alle goede levenmtddtlenzaken (Van onze correspondent). Op het hoogste punt van Heerler heide staat thans de Sionskerk van de Herv. Gemeente van Heerlen. In een plechtige dienst is op de vooravond an Kerstmis het eenvoudige kerkge bouw door de bouwcommissie aan de kerkvoogdij overgedragen, waarna ds. Duitemeyer, pastor loci, in een spe ciale dienst voorging. Teen ds. Duitemeyer op 10 Dec, 1950 zijn intrede deed, vond hij zijn wijkgemeente vergaderd in het jeugd huis „Jong Nederland". Dadelijk vatte hij het plan op tot bouw van een kerk; door middel van bazars, collecten, gif ten en gaven, plus een grote lening, kwam het benodigde geld bijeen en kon de architect, prof. ir. C. W. We gener Sleeswijk uit Amsterdam, de plannen ten uitvoer brengen. Deze kerk, die 120.000 heeft ge kost, wordt gekenmerkt door een plechtige soberheid. Op het verhoogde liturgisch centrum staan een metalen preekstoel, de avondmaalstafel (het blankeiken blad rustend op twee zware natuurstenen voeten, gedekt met fijn linnen, geschenk van de drie vrouwen verenigingen, waarop, elke Zondag zichtbaar, het avondmaalszilver gereed staat) en de doopvont, in een zwaar stenen uitvoering. Het orgel, verbouwd en uitgebreid, is overgenomen van de Geref. Gemeente te Treebeek. Er zijn 250 zitplaatsen. Onder de bruggen van de Langedijk vindt een levendig scheepvaartverkeer plaats, zodat het niet te verwonderen dat hier wel eens aanvaringen plaats vinden. Dit gebeurde toen een motorboot, genaamd „Trio 6" van de firma Van Schoorl uit Broek op Lan- gendijk, de brug van de heer K. Kostelijk te Zuid-Scharwoude ramde. 10 J,X,Klomp^^e^ttre-- -ontzet. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben naar aanleiding van opmerkingen uit het college van Pro vinciale Staten over de begroting van 1954 het volgende medegedeeld: het tijdschema voor de bouw van de Velser tunnel, is ingesteld op gereed-koming van het gehele werk medio 1958. De aan de Zuidzijde van het Noordzeeka naal in uitvoering zijnde werken der eerste fase zijn thans ongeveer drie maanden voor op dit tijdschema. Rijks waterstaat tracht de bouwtijd van de tunnel zoveel mogelijk te bekorten. Waarschijnlijk zal in het komende voorjaar reeds aan de Noordzijde van het 'Noordzeekanaal met de werken van de tweede fase worden begonnen, (Van. onze correspondent) De afdeling Noord- en Zuid-Beve land van de Vereniging tot Bevor dering der Bijenteelt in Nederland, heeft in hotel „Centraal" te Goes een algemene ledenvergadering gebomd en. Men constateerde dat zij, die op mo derne wijze bijen houden, tevreden kunnen zijn over de resultaten, welke in het jaar 1953 behaald zijn.. Door het buitengewoon zachte weer in het najaar is de inwintering van de bijen erg vlot verlopen. De vraag naar ho ning nam in het afgelopen jaar be langrijk toe en er werden goede prijzen betaald. In verband met de ramip werd geen bijennmarkt georganiseerd Er werd medegedeeld dat uit Nijme gen 22 volken gestuurd waren, bestemd voor getroffen imkers. In het voor jaar worden nog zendingen uit As sen, Borne en voor Kruimingen uit Apeldoorn verwacht. GEEN CHR. AMBACHTS SCHOOL TE SNEEK Voor de tweede maal heeft de ge meenteraad van Sneek een voorstel ge weigerd om een Christelijke ambachts school aldaar te vestigen. De aanleiding tot het behandelen van dit voorstel was een aan Ged. Staten van Friesland gericht schrijven van de Christelijke nijverheidsonderwijsver- eniging te Sneek, waarin gevraagd werd de Kroon te verzoeken het raads besluit, waarin geen toestemming tot vestiging werd gegeven, te vernieti gen. Geef. Staten vroegen aan het ge meentebestuur van Sneek om advies. Voor waren alleen de C.-H en de A.-R., tegen de P. v. d. A., C. P. N. en de K. V P.. zodat het voors'el werd verworpen met 11 tegen 6 stemmen. De Indonesische regering heeft zich accoord verklaard met de naasting van de overzeese gas- en electriciteits- maatschappij (Ogom) te Djakarta, Dja tinegara, Kebajoran, Tanggeran.g en Cheribon. Met de naasting zal 1 Ja- nuariv EC OLE DE COUTURE van Baerlestraat 6 - Amsterdam Telef. 718517 Coupe-, couture-, mouléer- en lingerie-cursussen inschrijving nieuwe cursussen dagelijks van 9 - 5 uur „MOEILIJKE EN RISKANTE OPERATIE Gistermorgen is een begin gemaakt met één van de moeilijkste na-oor- logse bergingsoperaties van Frankrijk, namelijk het lichten van een reus achtig drijvend droogdok, dat gezon ken is in de monding van de Gironde nabij Bordeaux. Het werk zal, worden uitgevoerd door een Nederlandse firma uit Rotterdam, de firma Bruyn- zeel. De directeur van deze maat schappij heeft verklaard: „Het is een moeilijke, riskante en gevaarlijke ope ratie, maar ik ben vol vertrouwen dat het ons zal lukkeoi." Het droogdok van 4000 ton werd aan Frankrijk gegeven door de Duitse re gering in 1924 bij wijze van oorlogs herstelbetaling. Het is 155 meter lang, 14 meter hoog en 30,5 meter breed. De Duitsers kregen het in 1940 weer in handen en zetten er 10 batterijen lucht afweergeschut op. In 1944, op 15 Augus tus, lieten ze het zinken door vier grote gaten te maken in de romp on der de oppervlakte. De twee grootste gaten zijn 20 meter in diameter. In Maart 1950 is de Nederlandse maatschappij met haar werkzaamhe den begonnen. Een maand geleden is het voorbereidende werk beëindigd en thans zijn de gaten voor twee derde gedicht. Gistermorgen bij de komst van de vloed zou een eerste poging worden gedaan om het droogdok te lichten. Al twee dagen lang is er via druk- pompen lucht geperst in de drijfvlak- ken. Het dok is op zijn minst een mil liard francs waard, maar als het al te zwaar beschadigd is en slechts in stukken kan worden gelicht, kan het alleen als schroot worden verkocht. Dan brengt het niet meer dan 15 mil- lioen francs op. Volgens de fa. Bruynzeel is tot dus verre reeds voor meer dan 200 mil- lioen francs aan de berging ten koste gelegd, maar de operatie was het in ieder geval waard, omdat de scheep vaart in de Gironde stagnatie onder vindt. Behalve een groot aantal Franse ar beiders, nemen ook Nederlanders aan het werk deel. Deze laatsten hebben veelal hun gezinnen uit Nederland la- in oude Duitse kazernes die voor dit doel speciaal zijn opgeknapt. Men is er gisteren nog niet in ge slaagd het droogdok te lichten. Een volgende poging wordt voorlopig uitge steld; men wil eerst 't resterende zand in het dok verwijderen en eventuele gaten dichten. Goede vondst onder brug bij Over-Diemen (Van onze correspondent). De rijkspolitie te Diemen trof Dins dag onder de spoorbrug te Over-Die men en slapende man aan, die nog niet geheel ontnuchterd bleek te zijn. Het was de 26-jarige P. van D., uit Amster dam. Uit een onderzoek bleek dat de man zich Maandag schuldig had gemaakt aan een misdrijf. Hij had ook nog een half jaar gevangenisstraf te goed we gens heling. PAARDEN EN VEE. DOETINCKEM, 29 Dec Aangevoerd '8 rundercyi (w.o. begrepen 80 vette run deren), 134 vette kalveren, 560 nuoht. kal en, 25 nuoht. stierka'lveren, 22 schapen, lammeren, 3 geiten, 8 paarden, 2 veu lens, 470 biggen, 15 lopers en 1 beer. Prij- Kalf- en melkkoeien f 7501025, kaïr- zen f 750—950. guste koeien f 525725. guste vaarzen f 550650, pinken f 350 450, gra:ikalv=ren f 240300. vaarskalveren f 90125, nucht. kalveren f 3852. schaoen f 85100. lammeren 5075. biggen f 37 46, lopers f 5567, veulens f 210270. all per stuk, Vette kalveren le kwal. f 2.25- 2 45 per kg lev. gew.. 2e en 3e kwal. f 1.75 2 15 p. kg lev gew., slaohtveeprijzen: le kwal. f 2,602.76 per kig gesl, gew,, 2e en 3e f 2.152.50 per kg gesl. gew, slacht- paarden f 1.351.60 per kg gesl. gew. VISSERIJ BERICHTEN. URK, 30 Dec. Door 20 vaartuigen werd ingevoerd: 1510 p. snoekbaars f 0.500,54, 175 p. rode baars f 0.70—0.75, 3435 p. blei f 0.06—0.09, KUSTVAART. AiDARA p. 30/12 Kiel n. Kopenhagen. ALBERCEN 4/1 te Genua verw., AMAZONE Ie R'd'iim, AMELAND 30/12 te Lon- PPTNG>?DAM 30 12 Ic G:lvnin. AR- NOUDT' O' r~R 30 12 te I.!,-, -ban. ARY SCHEFFER 30/12 v Kingslynn n. R'dam. ATT S. 30/12 te Swansea. BATAVIER I 30/12 te R'dam, BBRNISSE 30/12 v. R'dam verw., BIERUM p. 29/12 Kiél ~n. Londen, BILL S. 30/12 te Manchester, BIRMING HAM 30/12 te Goole, GALAND p. 30 12 Finisterre n. Goole, CAMPEN 29/12 te Pors- grunn, CAPRX 29/12 te Antwerpen, CARPO 30 12 te Cork, CASABLANCA p. 30/12 Lissabon n. Casablanca, CONFIANCE 30/12 te Manchester. CONTINENTAL 29/12 v. IJmuiden n. Hu,lil, COOGSINGEL 30,12 ',e Gatway, CORNEG1S 29,12 te Frederiksund, CORN. HOUTMAN p. 29/12 Kiel n. A dam, CORR1E B. 30/12 v. Pt. Jerome n. Sunds- vall, DAJE BOIIMER 29/12 v, Rouaan n Casablanca, DANIEL 29/12 te La Pallice, DA. VIN A GOEKOOP 29/12 v. Esbjerg n. Londen, DEN,EB 30/12 v. R'dam n. Ham burg, DE RUYTER 29/12 te Manchester, DIANA V 30/12 v. VJlssringen n. Hull,, DORA 29/12 v, Caen. DRIE GEBROEDERS 30/12 te Boston, DUURSWOLD 30/12 te Londen, EEM.S 30,12 te R'dam, ELLEWOUTSDIJK 30/12 te Duinkerken, ESCAUT 29,12 te R'dam, EUROPA 29/12 v. R'da,m n. Pt. Tal bot, EXPRESS 30/12 te Kingslynn, FERO- CIA 30/12 v, R'dam n. Londen, FIAT 30/12 te R'dam, FLAMINGO 29/12 v. W. Hartle pool, FRANKA II 30/12 v. Bordeaux n. Napels, FRANS 30/12 v. Beckton n. Bil- limgham. GAASTERLAND 30/12 te Harlin- gen verw., GEERT 30/12 te Holding, GRÉ 30/12 te Londen, GREBBESTROOM 30/12 te A'dam, HAROLD 29/12 v. Hamburg n. R'dam, HASKERLAND 30/12 te R'dam, HAST IV 3,1/12 te Parijs verw., HEBE NO BEL 30/12 v. Londen n. Brussel, HENRICA B, p. 29/12 Texeil n. Gesport, IDA PIETER p. 30/12 Brunsb. n. Manchester, IRENE 30/12 v, IJmuiden n. Ahus, JACOBA 29/12 v. R'dam n. Huil. JAC. CATHERINA 28/12 te Casablanca, JAN KREUMER 30/12 tc Londen, JAKURMA 29/12 v. Rochefort n Birkenhead, JOMA 30/12 fce Londen, JONG KIND 30/12 te Gibraltar, JULIA MARY 30/32 te Casablanca, JUPITER 29/12 te Hull, JURA p. 3012 Rouaan n. Emden, JUTLAND p. 30/12 K. Vilano n. Lissabon, KEMPHAAN 29'12 v. Kolding n Riga, KEYSER 20/12 v. Bremen <n Pt, Talbot, LACRA 30/12 te Dublin, LENY 30/12 Antwerpen n. Sligo, LEONARD T. 29/12 t.e R'dam, LIMFJORD p. 29/12 Brunsbuttel, LUKAS M. 30/12 te A'dam, LYDIA 29/12 v. Stettin n. A'dam. MAARTJE p 29 12 Longstone n. Sohwarzenhutte, MARGA- R.ETHA 29/12 v. R'dam n. Mi'ddlesbro, MAR- KAB 30/12 te Boston, MARVA 29 Scheveningen o. Rostock, MARY WARD 29/12 v, Vhssingen n Delfzijl, MENKAR N. 30/12 te Marseille, MERCATOR 29/12 v. R'dam n. Hamburg, MERWEHAVEN 30/12 te Pt. Lyautey METRANS 30/12 te Londei MIES 30/12 t.e Cuxihaven, MIR.A 29/12 Stettin n. Londen, MIRFAK N. 30/12 te R'dam, MYFEM p. 30/12 Brunsb n. Rouaan MYSON 30/12 te Parijs, NANNY 29/12 v, Gothenburg, NAUTIC 29/12 v. A'dam n, Hamburg, NEDERLAND 29' 12 te Schwar- zenhutte, NEZO 29/12 te Goole, NIEUWE- HAVBN 2/1 te Frederica verw., NOACH p. 30/12 Malta n. R'dam, NOORDLAND 29/12 te Aberdeen, NOTTINGHAM 30/12 te Grangemouth. PARAAT 29/12 v. Skieve, PETER p. 29/12 Vlissingen n. Hamburg, PHOENIX p, 30/12 VMssimgen n. Zse. R.OLA 20/12 v. Delfzijl, PON TO 20/12 Sete n. Barcelona, PONZA 20/12 ten anker bij Karlsvik, REPETO 30/12 te Kolding, ROKIN 3012 te Aalborg, ROSEMARIE 13/12 v. Vlissingen n, Kopenhagen, RUJA p. 29/12 Kiel n. R'dam, SAMIBRE 30/12 u Parijs, SANTA LUCIA 30/12 te IJmuiden 9IRJUS 30/12 te Duinkerken, SPAARN'E- STROOM 29/12 v, A'dam n Fowey, SPES 30/12 v. Garston n Rouaan, SPOROTA 31/12 te R'dam verw., SPURT 30/12 v. Antwerpen n. Lissabon, STRIJPE 30'12 te Casablanca, TAORMINA 29/12 te Harburg, TERSCHELLING 30 12 te Ostecide, TEUN 30/12 te Londen, THEANO 30/12 te R'dam, TOM v. d. HEIDE 30/12 te Marseille, TON S 31/12 te R'dam verw., TRITO 30/12 te Belfast, TUKO 29/12 v, Exeter n. Penrhyn, TYRO p. 30/12 Wight n. A'dam, URMAJO 29/12 v Goole n Portreath, VEENEN- BURGH 30/12 te Boston, VIDA 28 12 v. vanger. VINDICAT ATOUE POLIT 79'12 Londen n Roslock. VIRGO 29 12 v R'car. n. Middlerbro, VLIELAND p, 29/12 Do-ver n. Kopenhagen, VLIER 30'12 te WALCHEREN 29/12 te Stockholm. WESTERDOK p. 29/12 Kiel n, Ahus, WES- TERBEMS 30/12 v. Duinkerken n. Rouaan. WESTERSINGF-L p. 30'12 Dover n. R'dam 31/12 verw.), WESTPOLDER p. 29/12 K. !vy n. Genua. WESTWARD HO 29/12 le 3,'dnm. WTCKRNBUR.GH 30/12 te R'dam, WIEB. BOH'MF-R 30/12 v. Lihourne n D-krr .WIL""' MTNE 29 '12 te Ghio'cd adl'. WEM (Verm 1 30 12 le Ip-swloh ZAAN- STROOM 29/12 v A dam n. Huil. ZEEHOND 28/12 te Ayr, ZWARTEWATER 29/12 te RVlam, ZWERVER 29/12 v. Londen n. Gran- NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bergum (Fr.) (bijz. pred. pl.), dr. F. Bloemhof te Span- num c.a. Te Nijverdal, S. J. Wouda te Bolsward. Bedankt: Voor Oldebroek (2e pred. pl.) P. Bouw te Ridderkerk. Voor Lexmond, H. Harkema te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Surhuisterveen, T. J. Hagen te Lemelerveld. Benoemd: Tot assistente voor de geestelijke verzorging in de Stichting „Dennenoord' te Zuidlaren, mej. E. G. van Egmond, theol. cand. te Amster dam. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen: Te Avereest, Dedems- vaart en Zuidbroek, F. v. d. Bos, cand. te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Ridderkerk, F. J. Dieleman te Yerseke. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Tot hoofd: Te Oud-Maarsseveen (Utr.). A. de Bruyn te Wéhl (Gld.). Te Rotterdam-Zuid (Chr. de Wet- school), H. v. d. Scheer te Alteveer- Hoogeveen. Te Slochteren (CVO), H. Daalman te Haarlem. Tot onderwijzer (es): Te Driewegen (gem. Terneuzen) (hoofd P. Kaan), mevr. J. de PutterJonker te Terneu zen. Te Katwijk aan Zee (hoofd A. Haasnoot), D. J. Abelskamp te Zelhem. Te Koudum (ULO) C. J. v. Oosten rijk te Voorburg. ACAD EXAMENS AMSTERDAM iGem. Univ.). Geslaagd oor het kerkelijk examen de heer B, Holl. CONGRES THE0L0GISCHF STUDENTEN Van Maandag 4 Januari tot en_ met Woensdag 6 Januari wordt het jaar lijkse Theologencongres het dus genaamde V.S.T.F.-congres gehou den. ditmaal te Amsterdam, waar de Theologische Faculteitsvereniging van de V.U. als gastvrouwe zal optreden. Dit congres betekent ieder jaar weer een evenement in de wereld vam de theologische studenten, die hier op een ongedwongen wijze met elkaar belang rijke problemen bespreken. Ditmaal is het hoofdthema Schriftbeschouwing en Schriftgezag, over welk onderwerp de hoogleraren K. A, H. Hidding, N. H. Ridderbos en G. J. Sirks zullen refereren. Daarnaast spreekt prof. dr. P. J. Maan over „Schrift en traditie" en dr. H. v. d. Linden over „Plaats en consequenties van het Schrift- vraagstuk in de oecumene". Daar zeer velen nog geen onder dak hebben, stelt de regelingscommis sie het zeer op prijs wanneer de Am sterdammers, die daartoe in staat zijn, aan een van de deelnemers gastvrij heid verlenen. Opgaven bij de heer S. Nauta, Vond-elstraat 182 hs., tel. 84977. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) VERLOOFD: C. Werkman en F. Idema, 't Zandt/Spijk; J. Dijken en E. Doornbos, Roodeschool/Uithuizerineeden; J. G. Smids en S. Luinstra, Kollumerponvp/Engwierum; D. K. Heeres en J. M. Slob, Bolsward/Sneek: T. Pijl en Y. Leystra, Leeuwarden; T. G. Kroeze en K. Dijkstra. Potchefstroom (Z.- Afr.); M. Uiterwijk en A. Sneep, Lexmonrl/ Dubbeldam: C. Goldberg en F. Nagler, A'dam/Riverdene (Engl.). GETROUWD: O. B. Yong en A. Levée, A'dam; J. B. Hugenholtz en A. v. Riesen. R'dam: F. J. Kret en T. v. Duinstra Boon stra, R'dam; S. H. Crum en J. W. G. Ordel- man Den Haag/Schiedam; A. Schaap en dr. S M. Boeke, Utrecht; J. v. d. Brugghen en E, Lautrup, Kopenhagen: ir. E. A. Kauffrrian en G. Hoebce, Londen; W. J. Duit en L. Feitkamp, A'dam; R. Roobol en J. Meyers, Biak/Fak-Fak; J. J, M. Esser en M.: v. Spaendonck, Tilburg. BEVALLEN: mevr. Fleurke-Hummelen, z., Groningen: mevr. v d. Wal-Dijkhuis, d., Groningen; mevr. 't Hoen-Remmers, z„ Gro ningen; mevr. Wierda-Wiersema, z., Gro ningen; mevr. Geertsema-Wolters, z., Scholdwolde; men. Mulder-Doornbos, z., Vlledorp; mevr. Kloosterman-Adema, d.. Garijp', mevr. Nauta-Mulder, d., IJlst; mevr. Engelsma-Sehaap, d., Oosterend (Fr.); mevr. Wittermans-v. d. Velde, z„ Oppenhuizen; mevr. Oppedijk-de Ruiter, z.. Leek; mevr. Feenstra-Deelstra, d., I-Iardegarijp; mevr. Brink-v. Schagen, z., R'dam; mevr. Wie- nnga-Roelfsema, z., 's-Gravenhage: mevr. Homan-Beekhuis, z., Arnhem; mevr, de Waard-SIccama, z„ Vlissingen; mevr. Siel- cken-Spillenaar-Bilgen, z„ Djakarta: mevr. Giesbert.s-Vlieger, d„ Uithoorn; mevr. Hap- pé-v.d. Horst, d. Haarlem, OVERLEDEN: T. A. Spijkstra, 83 j„ Stiens; E. A, v. Spellen, 80 j., A'dam; K. de Jongste. 71 J„ R'dam: A. Fortuin, 76 j.. Maassluis: A. A H- Resner, 74 j Den Haag; J. Spits, 78 Monster; A. de Wolf, 11 m.. Lelden, J de Huu, 70 j„ Lelden; E. A. v. Diggele, 65 Alphen a. d. Rijn; J. Gort 57 j., Leiden; J. T. Peters, 77 j., Naarden; M. Süsskind, 75 j., A'dam; M. Wijzenbeek, Hilversum; J. G. Lugt, 74 j„ Aerdenhout; L. M. Verjaal. 's-Gravenzande; E. Valkman. 75 j.. Vlaardingen; A. A. Barendregt. 7n j., R'dam: D. Rijnsdorp, 68 j.. A'dam; S. T. de Boer, 82 j„ Overschie; A, H v, Dalfsen- Wienneke, 61 j., Huls ter Heide: J J v. Wees. 27 j.. Eindhoven; F Stam. 80 j.. Leeuwarden; P. de Braak. 83 j.. Ee, J Mie- dema, 57 j„ Groningen; A. Ritzema, 77 j., Ezinge; B. Tempel, 75 j.. Aduard. Ruiim een week geleden is een over val gepleegd op de onderneming Gam- foung, ten Westen van Pengalengan. De brandkast werd door de bandieten geplunderd. Ook Cr rnr'ornenvn? War- nasari in het E: nJj^rse werd over vallen. De brandkast leeggehaald. De bezittingen van de stafemiployé's wer- J (deoiechtex^ niet-aangeioeaid, A

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2