Haat verscheurt Frankrijk Lop'm, loupe of Het oude jaar AurioVs afscheidsklacht: PRESIDENT LAAKT DE GROOTINDUSTRIËLEN Laniel wil spoedig aftreden V.P.R.O. over nieuwe omroepwet Brecht en haar Knecht een mens mij Museumstukjes Fransen verwachten aanval in Noorden van Indo-China WAT MOET DE JEUGD LEREN: AUTOBUS SLOEG OM: TWINTIG ARBEIDERS GEWOND Het weer in Europa DONDERDAG 31 DECEMBER 1933 Redactie en Adm. N.Z. Vooitmrg-wal 225, Amsterdam. Bankier. Twentsdhe Bank, Amsterdam. Telefoon 3790039222 (10 lijnen) Postbus 859. Genu-Giro Amsterdam T 500 Postgiro na 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; 1 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent YersdbUnt dagelijks A Tutum- ELFDE JAARGANG No. 2659 I (Geldig tot hedenavond) WEINIG WIND Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in het Westen van het land kans op enige neerslag. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Morgen: Zon op: 8.48. Maan op: 5.34. Zon. onder: 16.39. Maan onder: 13.16. Directie: C. A. KEUNING en Mr K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr J. A. H. J. S. BRUINS SLOT LATEN we het maar direct beken nen: er is geen dag en -geen ogen blik die meer ongeschikt zijn om het jaar dat over weinig uren tot de ver leden tijd gaat behoren en dat dan ge schiedenis zal zijn, op zijn juiste waar de te schatten. Er zijn dan ook geen hachelijker on dernemingen dan die van het schrij ven van een Oudejaarsartikel. Het oude jaar ziet er uit als een ouderwetse uitdragerswinkel. Het is er vol. Vol van blinkende en groezelige dingen. Allemaal op een Ihoop gegooid, door elkaair. En er is geen officiële prijsaanduiding, die ons bij de waarde ring helpt. Er is geen inventarislijst die doet zien wat er is. Het zo op het oog blinkende kan wel schijn en bluf zijn en onder groe zeligheid en roest kan wel iets waar devols verborgen zijn. Zo is het ook met de feiten van het oude jaar. Misschien kan men het eerst na jaren op waairde schatten. Mis schien blijkt dan het oordeel over de volle honderd procent negatief. Mis schien zal men dan zeggen: toen in 1953 is er dat en dat gebeurd. En dat is beslissend geweest voor de geschie denis. En toch, dat is het lot dat een krant beschoren is en dat verwacht u nu van ons, moet er iets gezegd worden over 1953. En dat kan ook wel. Er kan wel zo het een en ander uit de grote hoop der gebeurtenissen worden getild, er kan wel een kleine belichting worden ge geven op de gang van gebeurtenissen hier en daar waarbij het goed is een ogenblik de aandacht te bepalen. Allereerst dit: Hoevelen waren er niet, een paar jaar geleden, die stellig gedacht en zeker gevreesd hadden dat we in 1953 alweer dik in wereldoorlog no. 3 zouden zitten. Die vrees is beschaamd. We zijn nog altijd vrije mensen en, althans in Europa, is het vrede. Daar mogen we God wel voor danken vandaag. Hij bleek groter dan wij in onze kleine verwachtingen. Wanneer we aan de wereldverhou- dingen denken, dan is er veel dat nog steeds verontrustend is. Dan is er met name veel waarin, met het oog op de versterking van de zwakke vrede, het Westen te kort. schiet. Kortzichtigheid, gebrek aan moed, onderling gekrakeel, maar vooral gebrek aan vaste begin selen en aan een waar Christelijk ge loof, karakteriseren onze Westelijke samenleving. Maar toch werd zij door Gods voor zienig bestel in stand gehouden. Een langzame verbetering van de uitwen dige voorwaarden voor het behoud van de vrede in Atlantisch verband kon worden geconstateerd. Rusland schijnt zich na de dood van Stalin meer op de verhoging van de inwendige consumptie oriënteren dan voorheen. In Korea kwam een wapenstilstand. We denken niet meer zo aan oorlog op korte ter mijn als enkele jaren geleden. En op de Oudejaarsdag kijken we onze kinderen met een iets minder ongerust hart aan dan wel eens het geval is geweest. Hier mag dankbaarheid de overhand höbben. In het eigen land springt één feit uit het afgelopen jaar wel in allesover heersende zin naar voren en dat is de watersnood van Februari. Waarschijn lijk wel de grootste die wij ooit be leefden en die onnoemelijk veel men selijk leed en stoffelijke schade bracht. Maar we mogen daarbij ook vermel den dat na het lijden het verblijden kwam. De dijken zijn weer dicht en het normale leven herstelt zich meer en meer. Als één man werkte ons volk samen om het leed te verzachten en als paarden hebben de mannen van Waterstaat, de dijkwerkers en zo vele anderen gearbeid om op tijd het ge teisterde gebied weer achter de be- sahermende wallen te krijgen. En hierbij mag zeker dankbaar worden gedacht dat dit jaar de gevaarlijke najaarsstormen nagenoeg uitbleven, waardoor dit mensenwerk met goede resultaten kon worden bekroond. En ten slotte de politiek. Niet veel zullen we er over zeggen op deze dag. Maar we mogen toch ook vandaag in dit verband niet onvermeld laten de keer ten goede, die daarin kwam. Er is kentering. Er is geen reden zich op de borst te slaan. Daarvoor zijn er nog te veel donkere plekken, als we, om daarvan enkele aan te duiden, denken aan de Ambonezen, de Indische Neder landers en de z.g. vergeten groepen, waarvan de gepensionneerden en de kleine bezitters sprekende voorbeelden zijn. Laten we hopen dat het nieuwe jaar straks ook voor hen een betere weg zal openen. Maar afgezien daarvan betekent de kentering die begonnen is toch een sociaal ingesteld beleid, gericht niet op één klasse of één bevolkingsgroep, maar op het hele volk. Een beleid dat oog heeft voor de betekenis van de zelfstandigheid en de vrijheid van per soon en groep in het volksleven. Wij mogen dit alles dankbaar con stateren, waarbij wij de voorzichtig heid in het oordeel, waarover wij In het begin van dit artikel spraken, niet „Frankrijk wordt verscheurd door dodelijke hartstochten en haat en dat in een tijd, dat wij één moesten zijn in het belang van ons gemeenschappelijke herstel." Deze ongewoon krachtige, ja bittere woorden richtte de aftredende president Auriol gisteren tot het Franse volk in een afscheidsrede voor de radio. Tegelijkertijd pakten zich boven het Franse staatsbestel nieuwe wolken samen. Naar ver luidt, wenst premier Laniel ten spoedigste af te treden, doch zal Auriol zijn ontslag niet aanvaarden. Andere twisten dreigen in verband met de verkiezing van een nieuwe voorzitter van de Natio nale Vergadering. President Auriol deed een beroep op de Fransen om hun individuele be langen te verzoenen met hun nationale. Zij moesten thans vriend en vijand hun verenigde kracht en resoluutheid tonen. Auriol hoopte, dat de Franse staats lieden het gezag van de staat zouden herstellen tegenover de aanvallen van de gevestigde, feodale belangen. Hij hoopte ook, dat de groot-industriëlen en de grootgrondbezitters zouden in zien, dat zij hun welvaart niet kunnen opbouwen op de ellende van anderen. Verder sprak de Franse president de wens uit, dat het nieuwe jaar vrede moge brengen in Indo-China, dat de staatslieden der wereld ronduit de verlammende moeilijkheden, die er zijn, mogen bespreken en dat zij be wapening en vrees mogen vervangen door samenwerking bij het scheppen van welvaart en vertrouwen. Spoedig aftreden? Intussen wordt vernomen, dat Laniel het ontslag van zijn kabinet wil in dienen, zodra de begroting voor 1954 is aangenomen, dat is waarschijnlijk op 3 Januari. Auriol zal dat waar schijnlijk weigeren te aanvaarden. Dan zal 'het van de Nationale Vergadering afhangen, cf Laniel zal aanblijven. Zeker zal hij een nieuw vertrouwens votum verlangen. De moeilijkheden zijn dan nog niet voorbij. Op 17 Januari aanvaardt Frankrijks nieuwe president, Coty, zijn ambt. Volgens de vooroorlogse traditie dient dan het kabinet zijn ontslag in. ,.De VPRO is teleurgesteld over de tendentie van het ontwerp van de nieuwe omroepwet, aangezien de door deze omroepvereniging zozeer gewen ste nationale oplossing van het om- roepiprobleem daarin vrijwel ont breekt", aldus de directeur van de VPRO, dr. E. D. Spelberg. „De VPRO wenst geen staatsomroep noch een eenheidsomroep, waarin alle geestelijke en maatschappelijke stro mingen in ons volk gelijkgeschakeld zouden zijn, maar een nationale om roep, waarin deze geestelijke en maat schappelijke stromingen zelfstandig tot uiting kunnen komen". De VPRO heeft volgens dr. Spelberg reeds eer der te kennen gegeven geen prijs te stellen op een overgangsbepaling ten aanzien van de VPRO, zoals het wets ontwerp deze thans bevat. De VPRO zal er naar streven, voordat de be handeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer begint, aan de gestelde eisen te voldoen", aldus dr. Spelberg. Volgens de richtlijnen, die thans gelden, betekent zulks een vermeerde ring van het abonnementental van het omroeporgaan „Vrije Geluiden" met ruim 10.000 abonné's. Op Nieuwjaars dag te 20.05 uur zal de voorzitter van de VPRO, mej. dr. N. A. Bruining, het standpunt van de VPRO nader uiteen zetten. Trouw van Zaterdag aanslaande Doordat de dienst der Spoor wegen op Zaterdag 2 Jan. a.s. plaats heeft als op Zon- en feestdagen, is het niet mogelijk, ons blad Zaterdag op de normale tijden te verzenden. Wel hebben we uitgebreide maatregelen ge nomen ten einde te bereiken dat de bezorging bijna overal nog op de dag van verschijning zal ge schieden, maar op verschillende plaatsen zal dp bestelling toch later plaats hebben dan gewoon lijk. Voor de plaatsen, waar geen tweede postbestelling op Zater dag a.s. zal zijn, zullen de abon né's, voor zover zij gewoon zijn de krant per post te ontvangen, in de gelegenheid zijn, hun exemplaar A'an het postkantoor in bun woonplaats af te halen. DE DIRECTIE. uit het oog willen en mogen verliezen. Laat ons hopen dat het jaar 1954 in alles wat we aanduidden het betere van 1953 mag zijn. Als Laniel dat doet en hij is het zeker van plan zal er weinig tijd zijn om Frankrijk een nieuwe regering te geven vóór op 25 Januari de Ber- lijnse vier-mogendhedenbespreking be gint. Een meerderheid in de Nationale Vergadering schijnt er voor te zijn, dat Laniel aanblijft tot na Berlijn, zon der zijn ontslag aan te bieden. Auriol zou zijn opvolger Coty geadviseerd hebben een ontslagaanvrage niet te aanvaarden. Laniel voelt er echter bij zonder weinig voor, daar er ernstige sociale onrust dreigt en daar de felle partijstrijd tijdens de presidentsverkie zing zijn sporen heeft achtergelaten. Om dezelfde redenen echter zou een kabinetsformatie nu moeilijker zijn dan ooit. Wie volgt Herriot op? Op 12 Januari treedt Herriot af als voorzitter van de Nationale Vergade ring en de verkiezing van zijn opvol ger zal nieuwe moeilijkheden geven. De volksrepublikeinen hopen op steun conservatieve zijde, omdat zij Coty in het Elysée hielpen. Maar de radi calen willen deze post behouden, om dat hun het presidentschap ontging. De socialisten hebben hun partijgenoot Le Troquer candidaat gesteld, de man, die het Congres van Versailles voorzat. Tijdens de huldiging, verbonden aan het laatste openbare optreden, van. Jo Vincent gisteravond in de Gem. Con certzaal te Haarlem, werd haar de gouden legpenning van Kunsten en Wetenschappen, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. Deze onderscheiding staat gelijk met de benoeming tot Groot-officier in de huisorde van Oranje-Nassau. ONZE lezers zullen zich ongetwijfeld de verhalen van August en Alida herinneren. Ongeveer half Januari zullen wij aanvangen met de publicatie van een geheel nieuwe serie korte schetsen. Het is ons een genoegen onze lezers te kunnen mededelen, dat wij de bekende auteur Arjen Miedema bereid hebben ge vonden ons dagelijks te vertellen van de avonturen van Brecht en haar Knecht". Het gaat levendig toe in dit Christe lijke gezin. De schrijver verhaalt ons er van, geestig en speels. Wilt u weten, wat Arjen Miedema er toe bracht deze schetsen te schrijven? Hij wil het probleem behandelen van de oude en de nieuwe tijd, die in onze gezinnen zo vaak met elkaar in bot sing komen en waarbij hij naar een christelijk verantwoorde oplossing zoekt. Het is een rumoerig gezin van Brecht en Johannes en de kinderen. U zult er met genoegen over lezen en, naar wij hopen, in deze menselijke verhaaltjes iets van uzelf of van uw gezin terugvinden. Wij vragen daarom uw aandacht voor „Brecht en haar Knecht". Arjen Miedema verdient het! (Uit de brief aam de Hebreeën) Tü&l HET jaar 1953 was ook hierom een goed jaar omdat de tollen bij Maartensdijk, die bij Leimuiden, en nu laatstelijk die bij Warmond zijn ver dwenen. Er schijnen er nu nog een vijftal over te zijn in Nederland, waarvan weliswaar het gemotoriseerde verkeer geen last heeft, maar er is ten slotte ook nog niet -gemotoriseerd verkeer. Daarom hopen wij dat in het jaar 1954 ook deze tolletjes zullen verdwij nen. Onder de zinspreuk: Museum stukken in het museum! De Franse luchtmacht heeft gisteren hevige bombardementen boven het Noordelijk deel van Indo-China uit gevoerd, waarbij zij aanvoerwegen en troepenconcentraties der Viet Minh bestookte. De rode troepen in dit gebied ma ken zich op voor een grootscheepse aanval op het belangrijke Franse bol werk Dien Bien Foe, dat 190 mijl ten Westen van Hanoi ligt en de toe gang tot Centraal Laos blokkeert. Men beschouwt in Franse militaire kringen de bliksemaanval der rebel len naar de grens met Thailand als een afleidingsmanoeuvre om Franse strijdkrachten aan Dien Bien Foe te onttrekken. De Franse troepen langs de rivier de Mekong zijn er reeds sedert drie dagen niet in geslaagd enig contact te maken met het „spookleger" der re bellen, dat wel door de jungle ver zwolgen schijnt. In Franse kringen wordt ook de mening gehuldigd, dat het communis tische offensief eveneens ten doel heeft opium in handen te krijgen, waarmee de communisten Rood-China betalen voor de geleverde wapens en 'voorraden. Steward viel uit vliegtuig De deur van een Sabena vliegtuig is gisteren kort na het opstijgen van het Parijse vliegveld Le Bourget open gevlogen, waarbij een steward" door de sterke zuiging naar buiten, werd ge trokken. Het ongeluk gebeurde bij Ghantilly, 30 kim. ten Noorden van Parijs. Het stoffelijk overschot van de man, wiens naam nog niet bekendgemaakt is, was des avonds nog niet gevonden. Het toestel had reeds een aanzienlijke hoogte bereikt, toen de deur, blijkbaar niet voldoende gegrendeld, openschoot. Vrouw bewusteloos in de keuken aangetroffen Toen iemand aan een adres in de Dokkumerstraat te Leeuwarden een bloemetje wilde afgeven, kreeg hij geen gehoor. Wel zag hij een man de woning verlaten. Toen men binnen een kijkje ging nemen, vond men daar de bewoonster, mevrouw S., bewusteloos in de keuken liggen. In het ziekenhuis, waarheen ze werd overgebracht, is zij sindsdien nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd, zodat haar nog geen ver hoor kon worden afgenomen. Of hier misdaad in het spel is, dan wel een ongeval is geschied, kon de politie tot nu toe niet ophelderen. De heer S., die zijn werkzaamheden buiten de pro vincie heeft, was niet thuis. Friese Vereniging voor Ziekenliuisverpleging Daar men van oordeel is, dat het draagvlak van de provinciale Friese vereniging voor ziekenliuisverpleging te klein is geworden door allerlei oor zaken, is in de te Leeuwarden gehou den buitengewone algemene leden vergadering besloten over te gaan naar de landelijke vereniging „N'ezifo". In een volgende algemene vergade ring zal worden voorgesteld de ver eniging te liquideren. „Pokkenacktige" ziekte in Den Haag De geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid deelt mede: „In 's-Gravenhage is een enkel geval vastgesteld van een ziekte, die een pokkenachtig karakter draagt. Het milde verloop en het feit, dat tot nog toe het eerste geval slechts aanleiding heeft gegeven tot het ziek worden van twee directe contacten van de eerste Hjder, geeft een aanwijzing, dat wij hier niet te doen hebben met echte pokken. De geneeskundige inspectie en de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst hebben de nodige maatregelen getroffen. Er bestaat rede lijke kans, dat uitbreiding voorkomen kan worden." (Van een onzer verslaggevers) „Een onderwijzer mag een Gronings kind niet dwingen om in plaats van lopen loupe te zeggen; evenmin mag hij een Amsterdams kind Ieren lop'mü te zeggen. Mag men dan wel kinderen die nooit anders dan dialect hebben gesproken Ieren algemeen-beschaafd- Nederlands te praten en „lope" te zeg gen?" Deze vraag stelde de heer II. Entjes, leraar te Zwolle, Dinsdagmiddag tijdens een op initiatief van de dia lectcommissie van de Kon. Ned. Aka- demie van Wetenschappen te Am sterdam gehouden symposion. De heer Entjes voegde daaraan toe dat ons land te groot is om eenheid van taal na te streven, laat staan te bereiken. De verscheidenheid is daar voor te groot. Maar die verscheidenheid vindt haar oorsprong in het volkseigen dat r Iln verband met Nieuwjaar zal „Trouw" na heden, weer ver schijnen op Zaterdag 2 Januari. 1 Vader van „crawl" overleden George J. Whdttalker, die een halve eeuw geleden wereldkampioen zwem men was en de geestelijke vader van de „Australische crawl' is, is op 80- jarige leeftijd overleden. In 1902 heeft hij de wedstrijdsport vaarwel gezegd. Zes ziekenauto''s en vier dokters worden opgenomen in het ziekenhuis; de overigen werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Rijs- beirgseweg. Het is waarschijnlijk ver oorzaakt doordat de chauffeur van de bus niet meer kon uitwijken voor een paard en wagen. Het vervoer naar het ziekenhuis geschiedde met zes zieken auto's. Er waren vier dokters ter plaatse. Een autobus, die arbeiders uit de omgeving van Breda naar hun werk vervoerde, is Woensdag door nog niet opgehelderde oorzaak omgeslagen. De bus kwam daardoor tegen een boom terecht en wel met een zodanige kracht, dat van de ongeveer 25 inzit tenden er 20 werden gewond, van wie drie ernstig. In totaal moesten negen mensen aan de streektalen ten grondslag ligt. In het dialect komt het regionale volkskarakter tot uitdrukking, en daarom mag men niet trachten de dia lecten uit de weg te ruimen door het algemeen beschaafd Nederlands als de ideale cultuurtaal op te dringen. Men moet zelfs het uiterste doen en het onderwijs heeft daarbij een grote taak om de streektalen te handhaven, omdat het voortbestaan van het eigen cultuurgoed van de streek daar zeer nauw mee samenhangt. Het algemeen beschaafd Nederlands De school tussen dialect en cultuurtaal zal daardoor niet worden bedreigd, want het dialect kan, als vergelijkings bron, heel goed in dienst worden ge steld van het onderwijs in de Neder landse taal, zo meende de heer Entjes, die de zorg voor de moedertaal een „zielszorg" noemde. Zichzelf opvoeden De tweede spreker, prof. dr. C. B. van Haeringen, benaderde het onder werp van dit symposion („De school tussen dialect en cultuurtaal") vanuit het gezichtspunt van de taalgeleerde. Hij wees er op dat het in ons land thans al zover is dat men meent dat het beste Nederlands wordt gesproken door degene aan wie men niet kan horen uit welke streek hij komt. Spr. wilde echter niet zo sterk voor het geven van onderwijs in dialect op de lagere scholen pleiten als zijn voor ganger had gedaan. Hij was van me ning dat zowel degene die Nederlands (de bovengewestelijke cultuurtaal) als onderwijstaak heeft en ook ieder die van oorsprong dialectspreker is, zich zelf moet opvoeden in het gebruik wan de cultuurtaal. Men moet zichzelf daarbij steeds af vragen wat toelaatbaar is, want er zijn tal van twijfelpunten. Prof. Van ^ae- ringen zou het, bijvoorbeeld, zonde vinden als een onderwijzer een rode streep zou zetten onder de in een opstel gebruikte Oostnederlandse uit drukking „iemand de gek aansteken" maar die onderwijzer zou er wel even op moeten wijzen dat deze uitdruk king niet overal algemeen bekend is. Anderzijds zou spr. het gebruik van uitdrukkingen als (in de Achterhoek) „preek-Berend" voor praatvaer willen afkeuren. Spr. vreesde echter wel dat het al gemeen beschaafd Nederlands, zoals dat bijvoorbeeld in het Oosten word' gesproken, op den duur als dialectisch algemeen beschaafd zal worden ge brandmerkt, omdat men aan de uit spraak toch vaak zal kunnen horen waar iemand vandaan komt. Het al gemeen beschaafd Nederlands is nu eenmaal van Hollandse kom-af, al wil dat niet zeggen dat iedere „Hollan der" algemeen beschaafd Nederlands spreekt. Prof. Van Haeringen zeide in dit verband liever de keurige ee-tjes en oo-tjes uit het Oosten te horen, dar de ei's en ou's uit het Westen, die toeh ook moeilijk algemeen beschaafd kun nen worden genoemd. Een discussie besloot het symposion waarin helaas alleen de Oostelijke dia lecten ter sprake werden gebracht en niet de Zuidelijke met hun phoneti- sche eigenaardigheden (zoals de zachte g) die veel moeilijker af te wennen zijn dan die van de Oostelijke streek talen. Windricht. Max temp v gist. en neerslag -kracht (mm.) Helsinki Oslo Stookh. Kopen h Londen Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürioh Genève Locarno Innsbruck Rome Brussel onbew. sneeuw onbew onbew. motregen geh.bew. onbew sneeuw zw bew nevel zw bew. h bew onbew. onbew. sneeuw ONO 2 windst. NW 8 NNW 3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1