MAATKLEDING terugblik over 1953 f 26e Jaargang Woensdag 30 December 1953 No. 2266 EIIM1DEH-I1IEUW5 DE DONKERE DAGEN TUSSEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR Bij Oldenzaal in de omgeving wordt nog druk de „Midwinterhoorn" geblazen. Een echt folkloristisch gebruik. Een groepje blazers in actie te Rossum bij Ol denzaal. Het jaar 1953 spoedt ten einde. Als ons blad voor de laatste maal van dit jaar verschijnt, is het de gewoonte, dat wij een blik terug werpen, op hetgeen in de afgelopen periode is geschied en in 't kort de voornaamste gebeurtenis sen releveren. 1953 is voor ons eiland-bewoners en voor geheel Nederland een onver getelijk jaar vanwege de ontzettende ramp, die een deel van ons Vaderland, met name onze eilanden trof. Onze hech te dijken werden door een vreselijke stormvloed weggespoeld, dood en ver derf met zich meebrengend. De Vox Dei werd gehoord, er ging een roepstem van uit, opdat wij ons zouden bekeren tot de God des hemels, en der aarde en ons voor Zijn Aangezicht zouden veroot moedigen. Helaas moeten wij bespeuren dat de indruk die dit ontzettende ge beuren heeft gemaakt is vervaagd wel zo. en dat in algemene zin genomen van oprechte verootmoediging weinig merk baar is. Dat is erger dan de ramp zelf. Wij betuigen hier aan het eind van het jaar, aan allen die door de ramp geliefde panden moesten missen en in diepe rouw ter neder zitten, onze op rechte deelneming. Dit betreft de fami lieleden uit onze lezerskring, zowel op het eiland Goeree Overflakkee, als pok op de eilanden Tholen, St. Philipsland en Schouwen en Duiveland. Op Oudejaars dag zal het voor de verwanten van de getroffenen moeilijk en zwaar zijn, wan neer het alles nog eens wordt over dacht; geve de Heere in Zijn heilige wil te berusten en vervulle Hij de ledige plaatsen met Zichzelf, met het aller hoogst en eeuwig goed. De maand Januari verliep matig; er werd veel geconfereerd over een brug over het Haxingvliet. Ouddorps' raad sloot zich als laatste bij de op te lichten ,,N.V. de Brug" aan. Het stond er voor de ramp naar het zeggen van iniatief- nemers goed voor, zó, dat er enig licht kwam, dat ons eiland uit z'n isolement zou worden verlost. Door de ramp zijn de gevorderde plannen op een ander ni veau komen te staan. Maandag 19 Januari overleed plotse- ling de heer A. A. Mys te Sommelsdyk, officier in de Orde van Oranje Nassau, een zeer bekende figuur op ons eiland die in tal van verenigingen zitting had en enorm veel voor onze localiteit heeft gedaan. Onder zeer grote belangstelling werd zijn stoffelijk overschot op 22 Ja nuari ter ruste gelegd. Een tragisch ongeval trof het 5-jarig dochtertje van de gemeente-architect Louwerse te Ooltgensplaat, overge plaatst naar Holten (O.) waar hij slechts een week woonde, werd het kind over reden en gedood. In de nacht van 1 Februari overviel onze eilanden de ontzettende ramp, die we hierboven reeds hebben aangehaald. Ons blad kon omdat onze drukkerij ook onder water kwam te staan in 14 dagen niet verschijnen. Op 14 Febru ari kwam het eerste nummer weer uit, zeer ten gerieve van de duizenden eva- cué's, die door ons blad op de hoogte werden gehouden van de toestand en de vorderingen van het herstel. Wij zul len bij het schrikkelijke gebeuren niet lang stil staan, het is diep in ons aller geheugen ingegrift. De enkele plaatjes, die we elders in ons blad hierover heb ben opgenomen geven er een voldoende indruk van weer. Vermeldenswaard is echter wel, dat het dichten van de stroomgaten en het herstel van onze dijken op bijzonder energieke wijze is aangepakt. Wij had den het geluk, dat een grote aanne- mex-s Mij. juist met een karwei op ons eiland bezig was, die direct gx'oot ma teriaal inzette om de gaten te dichten. Door de hulp van de Prov. Waterstaat en in de kop van ons eiland de Rijks Waterstaat die met een zeld zaam team aan het werk togen, wist men vry spoedig de grootste gevaren te bedwingen. Aan hun doortastend op treden is het menselijkerwijs gesproken te danken, dat we niet op dezelfde wij ze zijn gevaren als Schouwen-Duiveland. Ir. G. Terluin zette zich er met man en macht op om eerst de stroomgaten te dichten om het voortvretende water in haar loop te stuiten. Verkwikkend was het medeleven zo wel uit het binnen- en buitenland, ook van ons Koninklijk Huis. Meerdere ma len kwam onze Koningin en Prins Bemhard op ons eiland om de toestand in ogenschouw te nemen en de bevol king moed in te spreken. In de nacht van 27 op 28 Februari werd het stroomgat te Den Bommel en Duivenwaardsedijk bij Nieuwe Tonge gedicht. Daardoor kon de lozing van het water in de polders beginnen. Het was een prestatie, die alom grote bewonde ring heeft gewekt. Intussen was de „Dijkring Flakkee" begonnen met de omvangrijke taak, om aan de zuidkant van het eiland een geheel nieuwe dijk te leggen, op een hoogte van 6 meter en een kruin van 7 meter. Dat daarvoor enorm veel materiaal voor werd ingezet zal ieder begrijpen. Onder meer werden de grootste zandzuiger van Europa, de „Ahoy" ingeschakeld. Het beruchte sroomgat te Herkingen was echter nog altijd open, waardoor een waterverplaat sing had van 5 m3 per seconde, gelijk staand aan een capaciteit van de Nieu we Waterweg! Dit stroomgat werd op 13 Maart gedicht. Er deden zich bij het herstel ook on gelukken voor en wel zeer tragisch was, dat op 19 Maart de 56-jarige schipper Z. van Hardinxveld bij het omslaan van een bak met zand op het Volkeralt ver dronk. Op Zaterdag 30 Mei kapseisde een zandbak op het Haringvliet, waar bij de 17-jarige R. Visser uit de Lemmer verdronk. Op 25 Maart bezocht H.M. Koningin Juliana opnieuw ons eiland en wel de getroffen plaatsen Ooltgensplaat, Nieu we Tonge, Herkingen, Stellendam en Middelharnis. Op Vrijdag 20 Maart werd door Ged. Staten een „Plancommissie Flakkee" ingesteld, die te Middelharnis door Mr L. A. Kesper, Comm. der Ko ningin in Z. Holland werd geinstalleerd. Onder enoxme belangstelling had Maandag 13 April te Den Bommel de herbegrafenis van de rampslachtoffers plaats. Het was een ontroerende plech tigheid. Zondag 10 Mei nam Ds P. A. Zeilstra na een 22-jax-ige ambtsbediening af scheid van de Ger. Kerk te Middelhar nis. Woensdag 13 Mei nam de heer C. P. Kijkuit Hoofd der Groen van Prinsterer School te Middelharnis afscheid en werd het nieuwe hoofd, dhr H. J. van Zalingen geinstalleerd. Zondag 13 Mei vex-bond de nieuwe predikant der Ger. Kex-k te Middelharnis zich aan zijn ge meente met de tekst Joh. 3 36. In de ouderdom van 75 jaar ovei'leed te Stellendam óp 15 Juni jl. Wethouder C. Hoek, die deze functie 23 jaar lang bekleedde. Een hevige botsing met de tram en een zandauto had op 18 Juni plaats te Dirksland, waarbij de bestuurder dhr Joh. de Gans zeer ernstig en enige pas sagiers ook werden verwond. Men ziet er in de foto-reportage, elders in ons blad een afbeelding van. Op 18 Juni .overleed dhr A. v. d. Tol, te Stad aan 't Haringvliet, die in vele corporaties zitting had, o.m. sinds 1926 in de Cen trale Veiling. Een dodelyk ongeval had plaats te Sommelsdyk op 3 Juli toen dhr Jac. v. d. Nieuwendijk in de Krakeelstraat door een zandauto werd aangereden. Woensdag 29 Juli werd de geheel ge restaureerde Herv. Kerk te Herkingen, opnieuw in gebruik genomen. Op die da tum werd door het Ned. Bijbelgenoot schap aan de familie Dubbeldam de 100.000ste Watersnood-bijbel uitgereikt. In de maand Juli en Augustus kwa men vele zendingen geschenken naar het eiland, onvermeld laten we maar de zeer belangrijke giften op allerlei gebied van de adoW reende gemeenten, waarmee alleen" ai vele kolommen te vullen zou- den zijn. Woensdag 5 Augustus werd het te lefoon-net te Ouddorp automatisch aan gesloten. Op 21 Augustus had te Nieu we Tonge een herdenkingsdienst plaats in de Herv. Kerk, in verband met de herbegrafenis van de rampslachtoffers. Eenzelfde dienst wei-d gehouden te Mid delharnis op 4 Sept. j.l., geleid door Ds H. Goedhart. Had de gemeenteraad te Middelhar nis in Juli j.l. het heengaan van het raadslid de heer P. de Blok te betreu ren, op Vrijdag 25 Aug. kwam op bijna 80-jarige leeftijd Wethouder J. Vroeg indeweij te overlijden, die 42 jaar in de raad zitting had, waarvan ruim 32 jam ais wethouder. Burgemeester A. Brinkman te Stad aan 't Haringvliet nam op 26 Augustus afscheid van de gemeenteraad wegens zijn benoeming te Giessendam. Waarne mend burgemeester werd burg. Kruy'ff van den Bommel. De Ger. Gem. te Dirksland verkreeg na sinds 1949 vacant te zijn geweest weer een nieuwe predikant, n.l. Ds H. v. Gilst, komende van Elspeet. Hij ver bond zich op 10 Sept. j.l. aan zijn ge meente met de woorden uit Hand. 8 8. Na een ambtsperiode van 20 jaar ging secretaris L. Bloot te Middelhax-nis op 15 Sept. jl.. met pensioen. Op Dinsdag 13 October was een his torisch moment voor Flakkee, toen de laatste bak zand voor de nieuwe dijlc aan de Zuidkant van Flakkee werd op gespoten. Veel ernstige branden zijn er in het afgelopen jaar niet geweest, wel werd op Zaterdag 24 October de boerderij van dhr D. Ras te Den Bommel een prooi der vlammen. Een zeer indrukwekkende plechtigheid was de dodenherdenking te Oude Tonge op 12 Nov. j.l. waai'bij duizenden men sen het massagraf bezochten en waar de Commissaris der Koningin een monu ment onthulde. Dodelyke ongelukken Een dodelijk ongeluk trof de heer Wouter Wielaard te Sommelsdijk op 9 October j.l. by zijn werkzaamheden te Geldermalsen. De getroffene was 26 jaar en ongehuwd. Op 17 October was er weer een dodelijk ongeval, doordat de hear Anton Vroegindeweij te Dirks land door een zandauto werd aangere den en gedood. In een adem voegen we daarbij het dodelijk ongeluk dat dhr H. de Goede trof, toen hy te Stellendam door een auto werd gegrepen. Tragisch was ook dat de 56-jarige J. Kats uit Nieuwe Ton ge door de x-ijdende tram bij het ovex-- stoppen in de Putse Bocht te Rotterdam struikelde en werd overreden. Hij over leed aan de gevolgen. Een ontzettende ongeval had plaats op Vrijdag 13 November, toen de 6-jari- ge Ax-end Kardux die op de fiets uit school kwam, door een fruitauto werd aangereden en dood werd opgenomen. En niet minder droevig was het onge luk met de 8-jarige Krijntje Verlxage te Ouddorp, die tegen een ledige zandwa- gen aam-eed en op slag werd gedood. Tenslotte vermelden we nog dat de heer P. Visser te Nieuwe Tonge een dodelijk ongeluk trof, by het slaan van een nor- tonput te Ouddorp. Er zyn zelden op ons eiland uitgezonderd de ramp zoveel dodelijke ongelukken in één jaar tijds op ons eiland gex-egistreerd. Vex-blijdend was het bericht dat 26 Nov. by de kerkex-aad der Chr. Ger. Kex-k te Middelharnis binnenkwam, dat Ds P. de Smit te Zeist, het beroep had aangenomen. Zondag 29 Nov. nam de hulpprediker I de heer C. J. Kesting afscheid van de Herv. Gemeente te Middelhax-nis. Hij deed zijn intrede te Dirksland als zoda nig op Zondag 6 December, na ingeleid te zijn door Drs. H. N. v. Hensbergen te Schalkwijk. Een belangrijke gebeurtenis was voorts de officiële oprichting van de N.V. Brugvex-binding Goeree Ovexflak- kee Hoekse Waard op Maandag 7 Dec. j.l. In de raadsvergadering van 7 Dec. werd de hoofdcommies J. W. van Bo- degraven te Middelhranis tot gemeen- tesecx-etaris benoemd. Nadat in Juni j.l. het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdyk in gebx-uik was genomen, werd het op Dinsdag 15 Dec. j.l. officieel geopend door Ds H. J. F. Wesseldijk uit Eindhoven, praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk Er was grote belangstelling voor. Een belangx-ijk afscheid was dat van wijkzuster Groneman te Dirksland, op Dondei-dag 17 Dec. j.l. die bijna 25 jaar de lijdende mensheid in deze gemeente had verzorgd en geholpen. Dit is dan in vogelvlucht het voor- naamste gebeuren op ons eiland. We zijn overtuigd dat het onvolledig is, maar dat kan in een dex-gelijk overzicht niet anders. Wij besluiten met de wens dat ons eiland en haar bewoners in het ko mende jaar voor ramp en onheil zullen worden gespaard. Enige JybüHea In het afgelopen jaax- hadden meerde re jubilea plaats, die ons uiteraard niet alle bekend zijn, ixiaar waarvan we toch de voornaamste vermelden. De heer J. v. d. Boogert te Stad aan 't Haringvliet herdacht op Nieuwjaars dag het feit dat hij zijn loopbaan begon als gemeente-ontvanger. Het echtpaar' P. Snauw-Overbeeke te Ooltgensplaat viex-de 24 Maart hun 65- jarig Huwelijksfeest. Maandag 21 April herdacht dhr KI. Vroegindeweij te Sommelsdijk, dat hij 25 jaar voox-- man was bij de landbouwer J. M. Ja cobs te Middelhai-nis. Een zeldzaam jubileum was ook dat van mej, C. Ok- kenburg te Dirksland, die veertig jaar onderwijs had gegeven aan de Kleuter en Zondagsschool te Dirksland. Zij ont-, ving in een feestelijke bijeenkoinst ü&jl 28 April jl. de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde Oranje Nassau. Op de verjaardag van H.M. de Koxxingin ontvingen de hex-en K. v. Oostende en W. van Dam Wz. te Ooltgensplaat de ere medailles Oranje Nassau-orde in zilver, voor 40-jarige trouwe dienstbetrekking. MEDITATIE ^aarwióóeling „Gelijk een arend zijn nest op wekt, over zyn jongen zweeft, zijn vleugelen uitbreidt, ze neemt en ze draagt op zijn vlerken, zo leidde hem de Heere alleen, en er was geen vreemd god met hem." (Deut. 32 11 en 12) In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. In het gebouw der historie vinden we niet alleen rechte lijnen, maar ook cirkelgangen. De geschiedenis is niet een gx'illig spel van een ijzer noodlot, ook niet een aaneenschakeling van losse op elkander volgeixde gebeurteixissen, maar de vex-- wezenlijking van Gods besluiten. God maakt de geschiedenis en die ge schiedenis is de vervulling van Zyn al toos wijze raad. Omdat de geschiedenis zich herhaald, en de dagen van Noach zullen wederke ren, is dat voor de wereld een oorzaak van verschrikking. Dat in het verleden het heden ligt, en in het hu wat worden zal, is voor Gods volk een ooi-zaak van blijdschap. De Heei-e heeft de leiding van heel het wereldgebeuren, maar ook van de lotgevallen van Zijn kex-k. Wanneer we dan ook, staande op de drempel van een nieuwe jaax-kring, een blik in het verleden slaan, en letten op de trouwe leiding des Heex'en, dan geeft dat sterkte voor het heden en hoop en vertrouwen voor de toekomst. De ontrouw van Gods kinderen kan de trouwe Gods nooit vernietigen. We schreven boven deze meditatie het woord van een man die geoefend was in de school der levensex-vax-ing. Mozes heeft de leiding gehad van een volk waax-van de Heere zegt: 'k Heb aan dat volk dat Mij vergat; Een langen tijd verdriet gehad; Ja, veertig jaar hun hoon verdragen. ^Qedactie en <:ti^geelóter wensen abonné's en relaties zowel stoffelijk als geestelijk bij cle wisseling des jaars i Gods onmisbare zegen tce. Middelharnis, l Januari 1954. Het 50-jarig bestaan van de Boex-en- leenbank te Ooltgensplaat werd op 12 Mei gevierd. Op 30 Mei was dhr C. A. Kaptein te Ouddorp 35 jaar aan de brandweer. Op 1 Juni jl. bestond ons blad 25 jaar. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit werd een extra jubileum-nummer uitge geven. De Sommelsdijkse Landarbeidersvex- eniging tot verkx-ijging van onroerend goed, vierde op 19 Juli haar 25-jarig be staan. De Boex-enleenbank te Herkingen bestond 40 jaar op 7 Juni j.l. en op 4 Juli de Flakkeese Betonfabriek en Bouw materialenhandel van de fa Esselinlc Zn. te Middelharnis. Op 1 Sept. was Jac. Tanis te Ouddorp 40 jaar in dienst als controleur by de Coöp. Suikerfabriek Puttershoek. Tevens was hij 25 jaar be stuurslid van de Coöp. Bakkerij ter plaatse. De Ring Flakkee van J.V.'s op Ger. Grondslag bestond op 26 Sept. j.l. 50 jaax-. Sinds 16 Nov. 1903 wordt op ons eiland Technisch Onderwijs gegeven. 18 Sept. 1903 had de opening van de Tech nische school plaats, welk feit in het komende jaar zal worden herdacht. Mex-kwaardig was de vei'jaardag van de oudste tweeling op ons eiland, de ge zusters Johanna Baax't-Hobbel en Maria Kai'dux-Hobbel, die 23 Sept. 80 jaar oud werden. Dinsdag 20 October herdacht de J.V. der Ger. Gem. te Dirksland haar 40-ja- rig bestaan. De Prov. Waterstaat had ook nog 2 jubilarissen nl. de heer H. Kuiper en P. de Jong, die hun 25-jai'ig jubileum vier den. De Dorpslandbouwvex-eniging te Nieu we Tonge hei-dacht in November j.l. haar 60-jarig en op 12 November vierde de Rotterd. Tramweg Mij. haar 75-jarig bestaan. De heer Th. Boekhoven was op 12 Dec 50 jaar organist in de Ger. Kex-k te Mid delharnis en ontving als zodanig de zil veren medaille vei'bonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer J. van Zan ten te Middelharnis was het 25 jaar. Dr G. Huisman was op Dinsdag 1 Dec. 40 jaar gemeente-arts te Melissant. Toch klaagt Mozes niet als hij van dat volk afscheid neemt, maar zingt zyn zwanenzang. Hy laat een eigenaardig geluid horen in vers 10. Des Heeren deel is Zijn volk, Jakob is het snoer Zijner er-ve. Gelijk wij onze oogappel, dat tedere deel van ons lichaam beschex-men, zo bewaarde de Heere Zyn volk als Zijn oogappel. Wie dat volk aanraakt, raakt Zijn oogappel aan. Al meent dat volk in tijden van gees telijke verlatingen, dat de Heere het vergeet, hetwelk bij een moeder op aar de nog mogelijk zou zyn, by de Heere is dat uitgesloten. Hij draagt dat volk in Zyn beide hand palmen en hunne muren zijn steeds voor Hem. In Deut. 32 11 en 12 gebruikt Mozes een gelijkenis om te doen uitkomen de tx-ouwe leidingen die Hij met Zijn volk houdt. Dieleidingen gaan vaak tegen vlees en bloed in, nochtans zijn ze voor het geloof px'ofijtelijk en zyn vooral Gode verheerlijkend. De adelaar kan zeer oud worden en als de ruityd voorbij is, stijgt hij weer verjongd omhoog, drijvend op zijn mach tige wieken. Wanneer Gods kinderen wedergeboren worden, ontvangen zij een adelaarsna- tuur en de twee vleugelen van geloof en gebed. In Psalm 103 lezen we immers, die uw jeugd vernieuwd als eens arends. Zij worden opgewekt om te zoeken de dingen die boven zijn en niet die op de aarde zijn. In een weg van oefening leren zy van die vleugelen gebruik maken en ver wachten al hun kracht en hulp van de Heere. Die de Heere verwachten zullen de kracht vernieuwen, zij zullen opvaren met vleugelen gelijk de arenden. We keren terug tot de gelijkenis. Wanneer de jonge arenden groot ge worden zijn, en hunne vleugelen zich hebben ontwikkeld, worden ze door de moedex-arend uit het nest gestoten. Het nest, saamgesteld uit dorre tak ken, wordt geschud, zodat de jonge Van Zaterdag 2 Januari v.ni. 12 uur t.nx. 4 Januari v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C. F. Ai-ends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen P. Knöps. arts, Tel. 2121, Som melsdyk. Oost Flakkee: Afwezig de artsen E. Bouman, G. J. Buth en P. C. J. Voogd. Voor spoedge vallen C. W. Kramers, arts, Tel. 42, Ooltgensplaat en P. J. de Man arts, Tel. 20, Nieuwe Tonge. 1 Januari afwezig de artsen G. J. Buth, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoedgevallen C. W. Kramers, arts Tel. 42, Ooltgensplaat en E. Bouman, arts, Tel. 1871—269, Stad aan 't Ha ringvliet. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig van Donderdag 31 Dec. 12 uur tot Maandag 4 Januari 9 uur Dr P. Boot en arts K. J. Huisman. Voor spoed gevallen B.Elvé, arts, Dirksland, Telef. 01877—262, Ook in 1954 koopt men alleen CONSTANT VERLOVINGSRINGEN uitsluitend bij: Fa. Hartogs JUWELIER TELEF. 2025 - MIDDELHARNIS (alleenverkoop) arenden gedwongen worden hun vleu gelen te gebruiken. Aan de tijd om vertroeteld te worden is een einde gekomen. De moederarend slaat echter de bui telingen van haar jongen met haar scherpen blik gade. Zij blijft boven haar jongen vliegen, en als het gevaar dreigt dat een hun ner van vex-moeidheid in de diepte zou neerstorten, dan schiet de moederarend bliksemsnel toe om dat jong op te van gen op haar machtige vlerken en het te brengen naar een veilig oord. Wat nu de ax-end doet met lxaar jon gen, dat doet de Heere met Zijn volk. Daarom mag dat volk wel eens van Gods trouw zingen en zeggen: Hoe zijn Uw vleugelen uitgebreid. De geschiedenis van Israël is een dui delijk bewijs. In Egypte is dat volk tot ontwikkeling gekomen. Ze lagen daar zwart van dienstbaar heid tussen de tichelovens. De Heere heeft hen uit het diensthuis uitgeleid en door de woestijn gedragen naar het beloofde land. Met manna uit de hemel heeft hij hen gevoed, met water uit de x-otssteen heeft Hij hen gedrenkt. Hunne vijanden heeft Hij ten onder gebracht en gezegd: „Mijn volk zal al leen wonen." Des nachts ging Hy hen vóór in een vuurkolom en des daags in een wolk kolom. De profeet Micha zegt dan ook: O, Mijn volk, gedenk toch wat Balak de koning der Moabieten bex-aadslaagde en wat Bileam de zoon van Beor hem antwoordde, en wat geschiedt is van Sittim tot Gilgal toe. Zeker, die leidingen gaan vaak tegen vlees en bloed in, maar ze zijn voor het geloof profijtelijk. De rechtvaardige zal uit het geloof leven. Dat is gemakkelijker gezegd met on ze lippen, dan beoefend in de practijk. De Heere spaart geen vlees, want dat E.v. verschijndag Ons e.v. nummer ver schijnt D.V. DINSDAG 5 JANUARI a.s. E.v. advertenties voor dit nummer (uit verkoopadvertenties) hadden wij gaar ne Maandag 4 Jan. in bezit, uiter lijk tot 10 uur. H.H. Correspondenten gelieven tijdig hun berichten in te zenden. SINDS 1870 gaasreK— W<~ÏOynen en ecliótiUeerd GEBRS. KAPTEIN MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Telefoon 2004 Telefoon 2205 1 Januari 1954 p.f. vlees moet worden gekruist, gedood en begraven. De erfgenamen der hel wandelen vaak in het licht, maar de erfgenamen des hemels in de duisternis. Ook de duisternis is profijtelijk om het licht te leren waarderen. Wanneer we een blik slaan in het jaax* dat achter ons ligt en nooit weer terug komt, wat zijn de roepstemmen dan machtig vele. Denk aan de grote watervloed die een groot deel van ons land teisterde. Denk aan de vele doden die daarbij worden betreurd. Aan de materiele scha de die werd aangex-icht. Neen, het jaar 1953 zullen we nooit vergeten. Ook niet om de droeve scheur in ons kerkelijk leven. Waar de wisselwerking tussen gezag en ontzag wordt verstoord, daar is ver warring en verdeeldheid. Waar liefde woont, gebiedt de Heere Zyn zegen. Daar wordt niet gehoord: Ik ben van Paiilus, en ik van Apollos en ik van Cefas. Daar acht de één de ander uitnemen- der dan zichzelf. Wanneer ook in het nieuwe jaar het gevoelen dat in Christus Jezus was, in ons hart mag gevonden worden, door de bediening des Geestes, dan klimmen we niet op de Libanon, maar zullen el kander ontmoeten in het koningsdal der verootmoediging. Dan zeggen we niet: Hij is het, of ik ben het niet, maar dan vx-agen we met de discipelen: Ben ik het Heere? Dan sluiten we het oude jaar en be ginnen het nieuwe jaax- met de oprech te belijdenis: „Wij hebben God op 't hoogst misdaan, Wij zijn van 't heilspoor afgegaan. Ja wij en onze vaderen levens, Verzuimend alle trouw en plicht, Vergramden God, de God des levens, Die zoveel wonderen' had verricht." Rotterdam-Zuid Ds A. DE BLOIS <*X)oor <=Uw kleding Niet duur, wél duurzaam! Betere pasvorm! U vindt een rijke collectie Stoffen in diverse FLAKKEESE kwaliteiten en dessins bij de KLEERMAKERS

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1