DOUWE EGBERTS Koffie 'Thee Nationale inspanning is vereist bij strijd tégen en óm het water Algera ontvouwt verkeersplannen Rotterdamse keeper hielp Valencia aan 3-2 zese Met de feestdagen Vermoeide Kamer gaat op Kerstreces MINISTER ALGERA IN KAMER: RESA - HILVERSUM Geen zendtijd voor KNVB Vroegtijdige aanval? Scheidsrechter zand in de ogen gestrooid Begrotingsrace voltooid Fransman eerste in Nijlmaralhon HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PAGINA 9 (Van. onze parlementsredactie) „De strijd t e ge n het water en de strijd o m het water zullen grote inspanningen van ons volk vergen. Maar ik vertrouw, dat het die weg vastberaden en gesterkt door onze beste tradities zal betreden." Met deze opwekking besloot de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. A1 g e r a. gistermiddag in de Tweede Kamer zijn rede ter verdediging van zijn begroting. De bewindsman was toen nog eens anderhalf uur aan het woord geweest, nadat hij de Kamer 's nachts al twee uur lang had toegesproken. Hij zag zijn begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De CPN was tegen. De opmerkingen van de minister over de tweevoudige strijd, die Ne derland met het water te voeren heeft, vormden het interessantste deel van zijn rede, die voor het overige een in dubbel opzicht nogal „droog" karakter had. aDt. laatste was overigens het welhaast onver mijdelijke gevolg van het grote aantal onderwerpen en onderwerpjes. dat bij een begroting van Verkeer en Wa terstaat nu eenmaal komt kijken. Bovendien deed de minister zijn best, geen van de schier talloze vra gen onbeantwoord te laten. Maar van „Het Water" wist hij een boeiend geheel te maken, hoewel zijn mede delingen over dit onderwerp op de keper beschouwd, weinig nieuws kon den bevatten. EERSTE PHASE In de strijd tegen het water ver keert Nederland thans in de eerste phase. Daarin is bereikt, dat de weringen in principe landse regering ten deze nastreeft. Intussen moeten alle vormen van samenwerking worden beproefd, die maar tot groter eenheid kunnen lei den. Ook minister Algera betreurde het, dat de Duitse houding ten opzichte van onze zeehavens en onze Rijn- vloot zo teleurstellend blijft. Toch wilde hij de hoop op een gunstige oplossing niet opgeven. Nederland houdt uiteraard vast aan het begin sel van de vrije Rijn, maar de Duit se regering schijnt ten onrechte te menen, dat Nederland voor geen en kele regeling te vinden is. Pas wan neer elke kans op overeenstemming is verkeken, zal een beroep op inter nationale rechtsmiddelen worden ge daan. LUCHTVAART Met betrekking tot de luchtvaart heeft de bewindsman o.m. meege- treft: hoewel daar een squadron straaljagers wordt, ondergebracht, blijft het vrij voor het ongeregelde luchtvervoer. Dat wordt echter niet op Ypenburg alleen geconcentreerd: ook Schiphol staat daarvoor open. Bij de replieken behandelde de Kamer de minister met de welwil lendheid, die in de laatste vergade ring voor het Kerstreces gebruikelijk is. Slechts zes van de achttien afge vaardigden, die zich in eerste ter mijn hadden laten horen, hadden nog behoefte aan nadere vragen. Mr. Algera besteedde daar niet veel tijd meer aan. „Ik wil de Kamer niet van haar reces afhouden" zei hij. Advertentie. l.M. Schriftelijke Cursus of... Avondlyceum Alvorens te beslissen doet U verstan dig ons uitvoerig prospectus Staats examen - HBS of MULO opleiding aan te vragen. (Bekende schriftelijke cursus) De vier grote omroepverenigingen kunnen géén zendtijd afstaan aan de KNVB. Dit is de voetbalbond mee gedeeld door de gezamenlijke grote omroepverenigingen, in antwoord op een schrijven van de KNVB, waarin enige uren per maand zendtijd werd gevraagd voor „het behandelen van bondsproblemen, die onze leden hooglijk interesseren." van vóór de watersnood hebben. De derde phase, die van de grootst mogelijke veiligheid, kan pas bereikt worden, wanneer de Delta-plannen uitgevoerd zullen zijn. (De minister verwacht binnen afzienbare tijd een zeer belangrijk tussentijds rapport van de Delta-commissie). In de overgangsperiode tussen de phasen een en drie zal intussen naar stig aan de opvoering van de veilig heid worden voortgewerkt. Voordat het eindpunt van de grootst mogelijke veiligheid bereikt zal zijn, zal er „door een leger van mensen jarenlang gevochten moeten worden." Het gaat hier, zo zei de minister, nu eenmaal niet om dingen, „die je als een pakketje thuisbezorgd krijgt." In antwoord op een vraag van de socialistische afgevaardigde ir. Post humus heeft mr. Algera meege deeld. dat aan de aanleg van een stormstuw in de Kollandsche IJssel nen. Gehoopt wordt, dat de stuw in 1956 gereed zal zijn. de kracht deeld, dat de nieuwe S 14 van de EUWE-STAHEBERG Stahlberg speelt 12a5—a4. Met deze zet legt, hij zijn kaarten op tafel, want met de tekstzet geeft hij duidelijk te kennen, dat hij op de zwakte van de witte c-pion speelt. o.»w..o.un ..«..a..uav.lc WMC1 Bedenkelijk schijnt evenwel, dat zo spoedig mogelijk zal worden begon- het treffen forceert in een sta- 8 dium, dat de witte strijdkrachten actiever staan opgesteld dan de Fokkerfabrieken binnenkort door de Noordatlantische Verdragsorganisatie getest zal worden. De minister gaat na, in hoeverre de in moeilijkheden geraakte Natio nale Luchtvaartschool geholpen kan worden. En wat het vliegveld Ypenburg be- BIESBOSCH Ir. Posthumus mocht van de minister ook vernemen, dat deze het thans niet verantwoord acht, verdere uitvoering aan de Biesboschwerken te geven. De afsluiting van het Bies- boschge'oied zou thans immers de aanvaarding betekenen van een niet aanvaardbaar risico met het oog op de veiligheid van het Eiland van Dordrecht. De nota, die de minister de Kamer verleden jaar over de Biesboschplan- nen heeft toegezegd, zal er wel komen maar de minister wacht nog op een rapport over dit vraagstuk. Mr. Algera hoopt wel de Bies boschwerken in de toekomst te kun nen laten voortgaan, maar dan alleen voor zover zij noodzakelijk zijn voor de watervrijmaking van Noord-Bra bant en met vermijding van verho ging van de waterstand. ZOET WATER Met de strijd om het water be doelde de minister de inspanning, die geleverd moet worden om de verzil- ting van de bodem tegen te gaan en de landbouwgronden te voorzien van voldoende water, dat voor de vrucht baarheid van bijzonder belang is. (De drinkwatervoorziening speelt ook een rol, maar het gaat daarbij verhou- De eerste wedstrijd van de Weense voetbalploeg Wacker op dè trip door Midden- en Zuid-Amerika is minder gemoedelijk verlopen dan de wed strijd van vorige week Woensdag in het Olympisch Stadion te Amster dam. Dinsdagavond stonden de Weners in Willemstad met 2—0 voor tegen Nacional een team uit Columbië. Dit was na tien minuten in de tweede helft. Verder is men ook niet gekomen. Omdat de scheidsrechter de wed strijd staakte. De Columbianen kon den niet tegen hun verlies, Zij trap- gaat daarbij verhou-1 ten op het laatst meer naar de Oos- dingsgewijs slechts om geringe hoe- tenrijkers dan tegen de bal. veelheden water). Er zal een genera-1 Voor de rust hadden de Columbia- tie overheen gaan, voordat alle plan- nen hun ontstemming over de leiding zwarte. (Tot nu toe is er gesoeeld: 1. d4, Pf6; 2. c4, e6; 3. Pc3, Lb4; 4. Dc2, Pc6: 5. Pf3, d6; 6. Ld2, De7: 7. a3, Lc3:; 8. Lc3:, a5; 9, d5, Pb8; 10. de6:, Le6:; 11. g3, Pd7; 12. Lg2, a4. reeds getoond door de scheidsrechter met zand in zijn ogen te gooien. De wedstrijd werd gespeeld bij een temperatuur van 78 graden Cèlcius op een hard zandterrem. nen ten uitvoer zijn gelegd. De zoetwatervoorziening vergt o.m. de aanwezigheid van grote bassins in de verschillende delen van het land. Het Delta-plan is ook daarvoor van grote betekenis. Mocht het niet door gaan, dan zal naar andere oplossin gen gezocht moeten worden. Voor het noorden en oosten is het IJselmeer het aangewezen bassin.1 Wanneer dat zijn definitieve vorm gekregen zal hebben, zullen er echter speciale maatregelen nodig zijn om I een zo groot mogelijk effect te be reiken. Dan zal met name onderzocht moeten worden, of het verantwoord is, het voorjaarspéil van het water in het IJselmeer te verhogen. De kanalisatie van de Rijn, die ook 1 Bij zijn beantwoording van de on- van belang is voor de strijd om het telbare vragen, die de Kamer minis- water, zal in 1961 voltooid kunnen ter Algera had gesteld, heeft deze zijn en zeventig millioen gulden kos- Dinsdagnacht nog o.m. gesprokén ^e!l- over de verkeerveiligheid. Hij deel- Bijzondere aandacht wordt opgeeist nieetrde met door de waterverontreiniging. Een yf ,.i_ jn, I r: de ministers van Binnenlandse Za- vraagstuk dat zowel technische als fi- ken cn justitie over een verscherping an de verkeerscontrole. (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder ongelukken de eindstreep van de begrotingsrace gehaald. Zij is daarna op Kerstreces gegaan en komt on voorziene omstandigheden voorbehouden pas 2 Februari weer bijeen. Zij weet nog niet wat haar dan te doen staat. Er is in de afgelopen maanden namelijk zo vlot gewerkt, dat de voorraad aan voor behandeling rijpe wets ontwerpen voorshands is uitgeput. Kamervoorzitter mr. K or ten- li o r s t heeft zijn medeleden in zijn afscheidsrede precies voorgerekend, welke activiteit er sinds de opening van het parlementaire jaar op de Derde Dinsdag in September is ont wikkeld. Er zijn niet minder dan 43 dag- en 25 avondvergaderingen gehouden. In totaal 68 vergaderingen dus tegen een gemiddelde van 51 in de periode tussen het najaar van 1946 tot eind 1952. De totale spreektijd, die de Kamer leden voor hun beschouwingen in de eerste termijn over de verschillende begrotingshoofdstukken alleen al kon worden toegestaan, bedroeg twee honderd uren. Ook dit cijfer is hoger dan in voorgaande Jaren, Tussen de begrotingsdebatten door zijn nog diverse andere onderwerpen behan deld. De Staatsdrukkerij heeft eveneens weet gehad van het parlementaire hoogseizoen. Sinds September hebben ongeveer 77 leden van het personeel te zamen rond 7700 uren overge werkt voor het afleveren van Kamer stukken en Handelingen. De druk kerij heeft voor deze stukken in totaal 35.000 kilo papier bedrukt. VERMOEID De Kamerleden schenen ditmaal vermoeider dan anders naar speech van hun voorzitter te luister ren. Zij gingen er ook niet voor staan, zoals gebruikelijk is. En zelfs het applaus aan het slot klonk wat matigjes. Maar de Jacht door de begrotingen is hun dan ook niet licht gevallen. Dat begreep mr. Kortenhorst even eens, want zijn rede was geheel gewijd aan de oude vraag, hoe de Kamer de begrotingen op de meest verantwoorde wijze kan behandelen. Een bevredigend antwoord daarop zou zo iets zijn als een vierkante cirkel, gaf hij te verstaan. En „met gematigd zelfverwijt" stelde hij vast, dat ook hij er niet in was geslaagd, de „hersenschimmen van algemene tevredenheid vast te grijpen." De heer Kortenhorst heeft daarna nog eens uitvoerig uit de doeken ge daan, waarom de Kamer z.i. wel ge dwongen is, alle begrotingshoofdstuk ken voor Kerstmis af te doen. Nieuwe argumenten voor zijn standpunt voerde hij evenwel niet aan. PUBLIEKE BELANGSTELLING In een verlenging van de periode voor de begrotingsdebatten zag mr. Kortenhorst geen heil, o.a.. omdat hij vreesde, dat de aandacht, van het publiek daardoor aanmerkelijk zou verslappen Het was op zichzelf verheugend, dat mr. Kortenhorst bij deze gele genheid de publieke belangstelling noemde. Deze factor is immers tot nanciële moeilijkheden oproept en waarvoor een goede organisatie ge vonden moet worden. De minister deed daarbij de - wat vreemd in het gehoor vallende suggestie, „de ver- ontreinigers in grotere verbanden te verenigen." INTERNATIONAAL Hij overweegt of het zin heeft, een kleine rijdende brigade van drie tot vijf auto's to vormen om dé opvoeding van de wéggebruikèrs te bevorderen. Daaraan dient namelijk niet min der aandacht te worden besteed dan Ten aanzien van de internationale aan de diverse maatregelen tot. ver vervoersproblemen, stelde de minis- bétering van wegen kruisingen en ter nog eens vast, dat de eenwording dergelijke, waarop de Kamerleden van het Europese vervoer een we- zenlijk bestanddeel is van de econo mische integratie en van de gemeen schappelijke markt, welke de Neder- Advertentie l.M. hadden aangedrongen. De minister voelt wel voor het aan brengen van meer knipperlichten bij belangrijke wegkruisingen; hij zal al les doen om weggedeelten, die wegens gladheid extra-gevaar opleveren, te verbeteren cn hij wenst ook te stre ven naar verbreding van de rijwiel paden ter wille van de bromfietsers OOK DAN GEVAARLIJK Het denkbeeld van ir. Posthumus, de chauffeurskoffietenten langs de grote wegen voortaan naast benzine stations in té richten, zodat van de zelfde in- en uitritten gebruik zou kunnen worden gemaakt, viel bij de minister niet in goede aarde. Hij zag daar namelijk niéuwe gevaren voor dé vèrkêersvéillghéid uit ontstaan. Wat zijn beleid ten aanzien van de spoorwegen betreft, verklaarde de minister dat de particuliere vervoer ders niet hoeven te vrezen, dat hij hun belangen ten voordele van de spoorwegen zal verwaarlozen. De bewindsman rekende de Ka mér voor, dat de NS bij verdergaan de modernisering de voorkeur zul len moeten geven aan uitbreiding van dieseltractie boven de electri- citeit. Dat komt namelijk aanzien lijk goedkoper uit. KRUISINGVRIJ MAKEN De minister deed nog enkele me dedelingen over het urgentieplan dat de spoorwegen hebben opgesteld om de belangrijkste euvels welke zich bij de kruisingen van rails en weg voordoen, uit dê wereld te hel pen. Dat plan is niet geheel „up to date" meer, maar het voorziet in het kruisingvrij maken van een 35- tal overwegen. De kosten zijn ge lijk wij reeds eerder bericht heb ben geraamd op rond 120 mil lioen. Tachtig millioen daarvan zou ge dragen worden door de belangheb bende gemeenten of provincies. De spoorwegen en het rijk zouden de rest voor hun rekening nemen. Bij een uitvoeringstermijn van vijf jaar zou dat voor het rijk op 4 millioen per jaar komén. Er wordt echter nog aan alle kanten overleg gepleegd én de lijst van urgente overgangen heeft in middels al weer veranderingen on dergaan. dusverre bij de procedure voor de begrotingsdebatten te zeer over het hoofd gezien. Wij zijn evenwel van mening, dat het ter bevordering van de publieke belangstelling juist nodig is. dat de begrotingsdebatten een minder over haast verloop krijgen en dat vooral op deze grond met kracht naar een herziening moet worden gestreefd. De heer Kortenhorst heeft zijn medeleden ten slotte een welver diende rust toegewenst al zullen zij ook in het Kerstreces niet „op de plaats-rust" kunnen gaan staan. Drie door ziekte bezochte Kamerleden, de heren Vorrink. Romme en Van der Ploeg, wenste hij van harte beterschap toe. (Van een onzer verslaggevers) De prestatie, die de prof-voetbalclub van de Rotterdammer Faas Wilkes, Valencia, Woensdagmiddag voor 45.000 nieuws gierige mensen in het stadion-Feijenoord tegen het Rotter damse elftal is komen leveren, was een sof. Want de heren profs van Valencia wensten hun geld zonder veel inspanning te ver dienen. Dat ze niettemin met 32 van het vooral in de eerste helft fris en pittig spelende Rotterdamse team wonnen, dankten ze ook niet zozeer aan eigen verdiensten als wel aan een paar grove fouten van de Rotterdamse doelman Dufourné... Faaaaas, de Rotterdammers zaten klaar om in extase die naam uit te schreeuwen als hij een van zijn be faamde rennen zou gaan ondernemen. Ze hebben niet één keer de kans ertoe gekregen. Want in tachtig van de negentig minuten, die de wedstrijd duurde, speelde Wilkes even ongeïn teresseerd als zijn clubmakkers. Hij begon zich direct al zichtbaar te spa ren toen hij merkte, dat zijn dure voetbalbenen in gevaar zouden kun nen komen omdat de Rotterdamse back Verboom, die speciaal met de bewaking van de als middenvoor spelende Wilkes was belast, hem geen meter speelruimte wenste te laten. Een paar keer kreeg Wilkes in het begin van de wedstrijd de bal. Maar zodra hij ermee weg wilde sprinten, vond hij Verboom vierkant voor zich en deze probeerde desnoods Wilkes glijdend de weg te versperren. De Nederlandse prof bedankte voor de eer van een hard duel, deins de gelaten terug en ging meedoen aan het opdreunen van het simpele lesje van korte combinaties langs de grond, dat zijn maats al van begin af zonder interesse en zonder vaart aan het opzeggen waren. Anders De Rotterdamse amateurs vatten voor deze wedstrijd hun taak anders op. Die wilden wel vooruit En met hard draven, open spel en vaak zeer verdienstelijk individueel spel van mannen als Van Schijndel, Steen bergen, Benningshof, Koneman. Van Pelt en Heyster trokken ze fel ten aanval en schiepen ze zich scorings kansen. Terwijl de twee internatio nals Terlouw en v. d. Hoek op het laatste ogenblik verstek hadden la ten gaan en vervangen waren door Den Hartog en Steenbergen. Door deze gang van zaken leefde het publiek eigenlijk alleen maar met de prestaties van de Rotterdammers mee en het veerde verheugd op toen die na al heel wat kansen gehad te hebben, in de 23-ste minuut eindelijk de leiding namen. Van eigen doel af ongeveer vloeide een Rotterdamse combinatie snel over de gehele breed te van het veld in de richting van het Spaanse doel. De bal kwam op links bij Jacques Heyster, die een strakke voorzet gaf. En de Schiedammer Van Pelt dook in zijn volle lengte naar de bal en kopte hem langs de ietwat verblufte doelman Quique in de touwen (10). Even nam Valencia dat niet en sloeg terug, zodat Dufourné een paar keer languit naar de hoeken van zijn doel moest om treffers te voorko men Enkele Spanjaarden lieten zich gewillig wegens min of meer ernstige blessures vervangen. Veel opwindends gebeurde er in die eerste helft niet meer. Na de pauze kwamen de Spanjaar den ook nog met een andere keeper terug: Lopez. Een man van klasse overigens, zoals hij al snel liet zien toen hij met kennis van zaken een paar venijnige schoten van Jacques Heyster en Van Pelt stopte. De Spanjaarden ging rustig in hun va- cantietempo verder, nu echter met Wilkes op de rechtsbuitenplaats, waarschijnlijk omdat hij hoopte daar wat meer bewegingsvrijheid te krijgen. Die kreeg hij ook. En tien minuten lang gaf Wilkes daar langs de lijn staaltjes van zijn flitsende, voetbal dat hem in heel Europa be roemd heeft gemaakt. Dat zijn medespelers zijn kansen in die periode niet kundiger hebben uitge buit, was misschien de grootste te leurstelling van deze wedstrijd. Voor zulke profs was het in elk geval beneden peil, evenzeer trouwens als de manier, waarop zij steeds weer vrijwel in de buitenspelval tippelden. Voor de dapper strijdende Rotter dammers was het wei jammer, dat hun winstkansen plotseling vervlogen omdat Dufourné in een paar zwakke ogenblikken onherstelbare fouten maakte. Eerst reageerde hij onvol doende op een kopbal van Badenes na een corner van Segui (1—1) Daarna draafde hij in volle vaart onder, een hoge voorzet door, zodat Badenes nog slechts in een leeg doel behoefde te koppen (1—2). En ten slotte reageerde hij verkeerd op éen door Wilkes ver doorgespeelde bal, waardoor deze hem kon omspelen en de bal ook in een leeg doel schieten (1—3). Daarmee was Rotterdam geslagen. Nog even vocht het terug, speciaal na het meevallertje, dat Lopez door een verkeerde opstelling een hoog schot van Van Pelt ongehinderd in zijn doel moest laten vliegen (2—3). Maar veel kans kregen ze toch niet meer. Zoveel interesse konden zelfs deze in vacantiestemming verkeren-, de Spaanse profs toch nog wel voor de overwinning opbrengen. De Nijlmarathon. een 42 kilometer lange zwemwedstrijd, waaraan vele bekende lange-afstandzwemmers deel namen, is geëindigd in een overwin ning van de Fransman Raphael Mo- rand, die daarmee de 500 Egyptische ponden, uitgeloofd door het blad Al Misri, heeft gewonnen. Tijdens de race vielen onder meer enkele van de bekendste Eg.vptenaren uit. Ook de Nederlander Jan van Hemsbergen moest de strijd staken. Geen der vrouwelijke deelnemers beeft deze marathon kunnen uit- zwemmen. Zelfs Florence Chadwick, die al zoveel kanalen heeft overwon nen, kon de Nijl niet bedwingen. Er was een enorme belangstelling voor dit evenement. Een boot overla den met toeschouwers, kon het grote gewicht niet dragen en is gezonken. Aanvankelijk werd gemeld, dat veer tig mensen waren verdronken, maar later bleek, dat alle slachtoffers zijn gered. Na Morand arriveerde de Egypte naar Nazik Riad, met meer dan drie uur achterstand. De officiële tijd die voor Morand werd genoteerd, is 13 uur en 55 minuten. als het binnen goed en gezellig is en de fijne geur van het, met extra-zorg gezette, kopje koffie of thee bijdraagt tot die prettige, feestelijke sfeer, dan wordt er in alle rust dubbel genoten van al wat de vertrouwde naam Douwe Egberts draagt! Het heerlijk-pittige aroma van D-E koffie; de fijne opwekkende geur en smaak van D-E thee worden in deze dagen extra geproefd, gekeurd en gewaardeerd. Ze verhogen niet weinig de goede, huiselijke feeststemming.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4