gewaagd! t einde van de woningnood in zicht komt: AANPAKKEN! KROTTEN De aether staat voor u open Erfenis van voorbije eeuw moet snel verdwijnen Driekwart millioen Nederlanders in honderdveertig duizend HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2i DECEMBER 1953 PAGINA 8 Utrecht, Jacob Gasthuissteeg. Een straatje, waar nauwelijks licht komt en waar voortdu rend de lucht hangt van riool water. Een geveltje dat nog aardig 1 ij k t, maar dat staat voor een bar krot. Zoals er tienduizenden in Nederland zijn. Nóg heet op deze dag aan het eind van 1953 Nationaal Probleem Nummer Een: WONINGNOOD. Maar er zijn duidelijke aanwijzingen, dat de woningnood over enige tijd zijn eerste plaats van overigens zeer twijfelachtige reputatie zal moeten ontruimen. De moeilijk te onderschatten opvolger heet: KROT. We beseffen: veel verloofde paren en jonggehuwden, die op het ogenblik wanhopig zoeken naar twee kamers plus een keuken, zullen geneigd zijn tegen hun voorhoofd te tikken als een krant gaat schrijven over het einde van de woningnood. Zij weten niet meer, dat eens (in 1938) ongeveer vijf procent van ons woningbezit leegstond. Ze geloven niet, dat in de rommelhokken der huizenbezitters de befaamde bordjes slechts wachten op een lik verf. „TE H U U R." Maar het is zo! „SLOPERS GEVRAAGD". Onder deze titel zal Het Vrije Volk een nieuwe serie sociale repor tages beginnen over krotten, krot bewoners en... krotopruiming. Im mers, het einde van de woningnood komt in de verte in zicht. Dat einde zal onder geen beding mo gen betekenenverslapping van onze bouwactiviteit. We zullen, ook na 1960, dóór moeten gaan met het bouwen van tien duizenden woningen per jaar. Ter verzekering van de werkgelegen heid van 220.000 bouwvak- en duizenden andere arbeiders, nering doenden en zelfstandigen, die direct belang hebben bij het bouw bedrijf. MAAR BOVENAL: om radicaal een einde te maken aan de krot- tenerfenis der negentiende eeuw. Driekwart millioen Nederlanders, die leven in circa 140.000 krotten, hebben nu het eindelijk zal kunnen recht op een betere woning en verheffing van hun levenspeil. Een goede aanpak van het krotten- probleem straks zal echter niet mogelijk zijn, wanneer verzuimd wordt het nü in volle omvang onder ogen te zien en nü de plan nen voor te bereiden. Sterker nog: het is nodig zich intensief met de krotopruiming te gaan bezighou den. Want krotopruiming wil ook zeggen: heropvoeding van grote groepen krotbewoners. Krotopruiming wil zeggen, wijk- en stadssanering. Krotopruiming werpt enorme financiële, juridische en technische problemen op. En bovenal menselijke! „Slopers gevraagd". Vandaag een artikel met enkele algemene aspecten, dat beschouwd moet worden als een inleiding op onze reportage. Illlllllllllllllll De deskundigen harrewarren nog over de juiste datum. Er is een en kele optimist die het op 1955 wil hou den. Een autoriteit als oud-minister In 't Veld zegt: 1960. Voorzichtige mannen praten over 1963. Nuchterllngen wijzen er op, dat in enkele plattelandsgemeenten de ech te woning-nood al verteden tijd is; dat bepaalde middelgrote gemeenten binnen drie jaar door de misère zul len zijn; dat het in de grote steden in het westen van het land, met, name in Amsterdam en Den Haag, wel 1965 kan worden. Maar ze geven toe: de cijfers liegen niet. Rekent u maar mee. Het tekort is op 31 December, vol gende week dus, ruim 200.000 wonin gen. We gaan tot 1960 per Jaar 65.000 woningen bouwen, waarvan er tel kens 32.000 beschikbaar komen voor opheffing van het tekort. (De rest is bestemd voor vervanging en voor de normale uitbreiding van de bevol king.) Welnu, tot eind 1959 lopen we dus in zes keer 32.000 woningen, to taal 192,000. Begin I960 zijn we er doorheen. Cijfers liegen niet. Cijfers kunnen echter zoals alle zaken in dit leven heel betrekkelijk zijn. De cijfers hierbo ven z ij n betrekkelijk. Ze geven het einde aan van het woningtekort. Niet van de woning nood. Want: ongeveer 140.000 krotten worden op het ogenblik meegeteld Het krot en het kind. Een van de punten, die in onze re portage aan de orde zullen ko men. Dit is een keuken van een krot in Sleen. Een keuken? Geen water, geen afvoer. Vocht en ongedierte over de grond. Tien mensen in één kamer. In deze sfeer groeit een meisje op van tien jaar. bij het bepalen van onze woning voorraad. In die krotten leven tussen een half millioen en driekwart mil lioen mensen! Dat die krotten er zijn, is niet de schuld van deze generatie, niet de schuld van onze na-oorlogse regeer ders. Ze zijn de afschuwelijke erfenis uit de achttiende eeuw en uit het begin en midden der vorige eeuw. De tijd van de industriële revolutie en de daarbij behorende revolutie bouw. De tijd. dat woningbouw voor arbeiders uitsluitend een zaak was van op winst belust, .particulier ini tiatief" en de overheid zich princi pieel niet met die woningbouw be moeide. Ze hadden al afgebroken moeten worden in het begm van déze eeuw. maar Wereldoorlog I stagneerde de huizenbouw en veroorzaakte woning tekort. Toen dat tekort nog nauwe lijks was ingehaald, werd de wereld gedompeld in de economische crisis van 1928 en de Nederlandse regerin gen der dertiger jaren die het Plan van de Arbeid naast zich neer legden waren bepaald geen rege ringen, die oog hadden voor de so ciale nood der krotbevolking. Na de aanpassingpolitiek der derti ger jaren kwam Wereldoorlog II, Daarna de bevrijding: 80.000 huizen verwoest: 440.000 beschadigd. De krot ten bleven bewoond. De krotten moesten bewoond blijven, want de enige andere keus was... de blote hemeL Sindsdien werden, voornamelijk onder het bewind van de socialisti sche minister van Wederopbouw In 't Veld. ruim 320.000 nieuwe wonin gen gebouwd. Het einde van de woningnood komt in zicht. NEDERLAND MOET ZICH GAAN BEZIGHOUDEN MET HET KROT! Nonnenstraat 86. wonen mensen in een krot. waar geen gas is en geen electra. Waar geen waterleiding is en waar een oude emmer in de kamer als WC gebruikt wordt,. Waar zelfs overdag de ratten niet te weren zijn en waar 's nachts bij het bed van de kinderen een olielamp moet bran den om die ratten op een afstand te houden. Er is een gemeente in Friesland, die 't Bildt heet. Van de 1733 wonin gen in deze gemeente zijn niet, min der dan 525 één-kamerwoningen. In 82 van die één-kamerwoningen hui zen vier mensen: 55 worden bewoond door vijf mensen; 36 door zes men sen In de plaats Oude-Pekela worden 216 één-kamevkrotten tot de woning voorraad gerekend. In 116 van deze „woningen" wordt de kamer bevolkt door meer dan drie personen. (Vier van zeven, drie van negen, twee van tien.) In Oude-Pekela slaapt dan ook bijvoorbeeld een echtpaar in één ruimte met drie dochters van twintig vijftien en twaalf jaar. Daar slaapt een jongetje tussen zijn vader en moeder, en een baby van één jaar in bed bij zijn grootouders. "Jl/Tisschien zegt u: „Alles goed en wel, maar overbevolking heeft, in wezen niets te maken met krotwo ning." Toch wel. Sinds kort namelijk is men tot de overtuiging gekomen, dat de bevol kingsdichtheid van krotten groter is dan die van goede huizen! Dat krot en gezinsgrootte van de krotbewoners met elkaar verband houden! Een lu guber verschijnsel. kunnen doorgaan. Op de Limietweg 88 in Emmen bijvoorbeeld staat een hut boven een hol, dat, geen gas, geen electra en geen water heeft en waarvan de be woners hun dorst nog lessen met veen water, dat met een schuimspaan wordt ontdaan van torren, spinnen en ander ongedierte. In de Vinkenstraat in Amsterdam huist op no. 184 een kolensjouwer met zijn vrouw en zeven kinderen in een ruimte, die vrijwel dag en nacht openstaat voor regen, wind en on gedierte, doordat de ramen niet meer sluiten en de ruiten het niet meer houden in de scheefgetrokken kozijnen. /^enoeg, voor vandaag althans. De komende weken hopen wij u nader te laten kennismaken met bovengenoemde en tientallen andere krotbewoners. Met hun leven, hun problemen, hun soms .wanhopige strijd voor een 'oef,er bestaan. We zullen proberen u een beeld te schilderen van wat zeer binnenkort zal zijn Nationaal Probleem Nummer Een: HET KROT. U heeft ermee te maken, ook wanneer u zo gelukkig bent te wonen in een goed huis. In het kielzog van het krottenvraagstuk worden pro blemen meegesleept, die ons leven van alledag beïnvloe den: werkgelegenheid; huren en lonen; lichamelijke gezond- krotten door zekere huizen heid en bovenal geestelijke ge zondheid; wijksanering, stads sanering en het lot van kleine bedrijfjes, gevestigd in krot achtige ruimten; speculatie in bezitters; het lot der krotten- kinderen. Krotbewoning en KROT OPRUIMING. Er worden slopers gevraagd! Een huis aan de Limietweg in Emmen. Een huis? Nee, eigenlijk een bouwval. Dit huis is eigendom van de bewoners. Die nog steeds rente en aflos sing betalen op... een hypo theek. Immers, er is weinig fantasie voor nodig om te kunnen beseffen, hoe ge woond wordt in bouwvallen, die voor een goed deel al dertig tot veertig jaar geleden rijp waren voor de slo pershamer. In Nijmegen bijvoorbeeld in de RADIO-WEGWIJZER VOOR DE KERST (Van onze radioredacteur) T angzaam zijn in deze donkere ■*-' dagen de klanken in onze radio's stemmig geworden. Het werd Kerst mis. Vanavond zullen de klokken van de grootste kathedralen beieren door de aether, de Kerstnacht in. Twee dagen zullen de meeste programma's der Westeuropese omroepen verbon den zijn met het grote feest der christelijke volken Wij geven hier onder uit die programma's de hoog tepunten. Kerstnacht Er is in onze Nederlandse omroep noch een gebrek aan Kerstliederen, noch een gebrek aan Kerst-kerk diensten. D; fijnproevers moeten hedenavond luisteren naar de Avro om 22.35. Het omroepkamerkoor on der leiding van Fred Boshart speelt dan enkele fraaie, oud-Franse Kerst liederen. Meer liederen volgen om 23.15, uitgevoerd door Herman Hüls- mann, de bekende bariton, Jan Bleu- mers, de violist, en een gemengd koor onder leiding van Bep Ogterop. Op de andere zender, Hilversum I dus, 402 meter, geven om 22.15 Akke de Vries, alt, Joop Benaarts, hobo, en Piet Halsema, orgel, hun krachten aan de uitvoering van Kerstliederen. Onder de hoede van de NCRV gaat om 23.00 uur een Kerstnacht dienst de lucht in uit de Nederlands hervormde kerk te Ginneken. Ge volgd om 24 00 uur door... een Neder lands hervormde dienst uit de Wes- terkerk te Amsterdam onder auspi ciën van het IKOR, hetgeen na tuurlijk wel wat al te veel is van het goede, en duidt op een gebrek aan coördinatie, Doordat het IKOR op Hilversum I doorgaat, moet de KRO voor de plechtige nachtmis verhuizen naar Hilversum II, dat is dus de zender, die normaal dit kwartaal niet door de KRO ge bruikt wordt. Die nachtmis uit de kapei van het Moederhuis der fra ters in Tilburg wordt uitgezonden in samenwerking met de Wereldomroep. Luisteraars die de Kerstnacht willen beleven in de Engelse sfeer, moeten afstemmen op de prima te ontvan gen 1500 meter-golf, het Lichte Pro gramma van de BBC. De Vlaamse Kerstmis zal komen van 23.30 af uit de Kerk van Onze Lieve Vrouwe van de Zavel in BrusseL Eerste Kerstdag Het grootste deel van de zendtijd op Hilversum II is vandaag in han den van de Vara, uie tussen de pro gramma's door telkens klokken zal laten horen van beroemde Europese kathedralen, zoals St. Paul's in Lon den en de kathedraal van Straats burg. Voor het overige draagt het programma van de socialistische om roep deze dag een stemmig karakter. Het begint om 8.20 uur met een con cert door het Omroep-Dubbelkwartet onder leiding van Antoon Krelage. Albert de Klerk begeleidt het koor en hij doet dat oo het prachtige Sweelinck-orgel, dat onlangs de NCRV-studio is komen verrijken. „I Musici", het Italiaanse ensemble, speelt van 9.05 uur af zeer stemmige liederen. Om 10 uur komt de VPRO met o.a. „Kersttriptiek". Het is een radio- weergave van het Oude Evangelie door Pim van Maanen, een program ma dat al vorig jaar bij de Wereld omroep een succes was en thans door de VPRO geheel opnieuw wordt uit gevoerd. De regie heeft Jack Dixon, de jongeman die de VPRO kortge leden engageerde voor het verzorgen van televisieprogramma's. Dixon heeft zich in afwachting van de televisie voorlopig geworpen op het regisseren van VPRO-klankbeel- den en hoorspelen. Om 12 uur stapt de Avro het pro gramma binnen en wel met carillon klanken van de kathedrale basiliek van St. Jan in Den Bosch. Kerst groeten van Nederlanders in den vreemde en van Nederlanders naar den vreemde staan op het program ma van alle binnenlandse omroep verenigingen (VPRO uitgezonderd) én van de Wereldomroep. Men heeft aan alle kanten zeer veel moeite ge daan (en geen kosten gespaard) om van deze eentonige, maar zeer gelief de programma's iets te maken. De Avro begint deze Eerste Kerstdag om 12.15 uur. Omlijst met muziek is de Kerst boodschap van koningin Juliana; deze boodschap gaat om 13 uur als Nationaal Programma de lucht in. Het Avro-progvamma daarna, tot 16 uur, is aan de lichte kant ge houden. Van kwart voor twee tot kwart over twee komen de buiten landse correspondenten aan de lijn (voor een goed deel direct) óm een reportage te geven van Kerst stemmingen in Zuid-Europa, in Scandinavië, in Berlijn, in Engeland, enz. Een programma dat met een beetje geluk aardig kén worden. Na de Kerstklokken van 16 uur gaan bij de Vara de kinderen met Joop Söhne en Jan Moraal onder de Kerstboom zitten. K. Voskuil komt op de voor hem ongebruikelijke tijd van 17,15 uur voor de microfoon met een toespraak onder de titel „Kerst maal". Daarna, om 17.30 uur de wel haast klassiek geworden samenzang tussen patiënten van het Nederlands sanatorium m Da vos en hun familie leden in Hilversum. Henk de Heus van de Vara is voor dit gewilde pro gramma naar Zwitserland getrokken. Twee programmapunten beheersen op Hilversum I de avond van Eerste Kerstdag. Een klankbeeld om 20.15 uur, getiteld „Kerstmis 1943—1953", waarin o.a. de minister van Sociale Zaken, J. G. Suurhoff, het woord voert. Dit klankbeeld is een mon tagereportage van Kerstvieringen in de afgelopen 10 jaar. En dan, om 21.02 uur, wederom na het beieren van Kerstklokken „Noche Buena", een Kerstspel van Jo v. d. Walle. Jo v. d. Walle, een medewerker van de Wereldomroep, doet de laatste tijd veel van zich horen. Hij heeft reeds een respectabel aantal goede klank beelden en hoorspelen op zijn naam staan. Eerste Kerstdag op Hilversum I Katholieke radioluisteraars zullen allicht, willen horen naar de Pontifi cale Hoogmis, die in de kathedrale kerk van St. Catherina - te Utrecht om 10.30 uur wordt opgedragen door mgr. j A'fri11^ O"1 14 uur geeft de NCRV dan het woord aan „Be kende stemmen uit onbekende lan den' Nederlanders uit Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika wisselen daarin groeten met familie, en vertellen over hun leven. Sommige van deze emi granten hebben honderden kilome ters gereisd om bij een radiostudio te komen. Hoogtepunt van de avond: het Kerstconcert uit de Grote Kerk in Den Haag om 20.20 uur. Het buitenland: Eerste Kerstdag in de buitenlandse radio is in het algemeen veel lichter van aard, dan in onze omroep. Hoog tepunt voor Engeland is ongetwijfeld de toespraak van koningin Elizabeth om 16 uur, zowel in de Home Service als in het Lichte Programma. Voor die toespraak wordt een-verbinding tot stand gebracht, die de halve aardbol omspant. Geen nood wan neer er iets tussen komt. De toe spraak van de Koningin ligt ook nog op de plaat vast. Tweede Kerstdag Ook bij ons een lichtgekleurde dag, waarin overigens de kerkdien sten niet ontbreken: een remon strantse dienst om 10.30 uur over Hilversum II, geleid door prof. dr. W. Banning. Een dienst uit de Beth- lehemkerk in Den Haag (Nederlands hervormd), waarin ds. A. K. Straats- ma voorgaat. (10 uur.) 's Middags is bij de Vara ander half uur uitgetrokken voor „Het witte schaap van de familie", een spel van L. du Garde Peach en Ian Hay, dat lang een der successen was van Cor Ruys. Een half uur „Wim Kan en Corne Vonk" volgt om 15.45 uur. En altijd aardig is het Kerst- uitwisselingsprogramma, dit keer tus sen Stockholm en Hilversum (18.20 uur). Een Zweeds meisjeskoor zingt na en mét het Vara-kinderkoor, onder leiding van Leida Hulscher. Hilversum II op Tweede Kerstdag is bijna geheel van de KRO. Er prijken in het programma drie hoofdschotels. Voor de liefhebbers is er om 15.15 uur een volledige uit voering van Baclis beroemde Hohe Messe, om 20.15 uur een klankbeeld dat werd samengesteld door Ben Brans. De titel: „Verjaagde Chris tenheid". Ben Brans, een der jonge reporters van de KRO, bezocht vluch telingen uit landen waar het chris tendom vervolgd wordt. Kenners die het klankbeeld reeds hoorden, verze kerden ons, dat het een aangrijpende reportage is geworden over de noden en vreugden van uit hun land ver dreven mensen, die thans in Neder land wonen Derde hoofdschotel is het hoorspel „Van een Os en een Ezeltje", ge schreven door Toon Rammelt, de programmaleider van de KRO. Het vertelt hoe Hugo van der Goes, de oude Vlaamse schilder, zijn modellen zocht, het is gebaseerd op een koste lijk en speels gegeven. Zondag, derde Kerstdag Een bijna weer normaal program ma over beide zenders, af en toe nog in de Kerstsfeer. Hoogtepunt: Bachs Weihnachtsoratorium, dat om 13.10 uur wordt uitgezonden via Hil versum I. Het Radio Philhaxmonisch Orkest voert het uit.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4