5.473.530 KILO 11.000 HECTARE Cijfers hebben'n boodschap voor 270.000 abonné's Plannen 'T BESTE IS NAUWELIJKS GOED GENOEG VOOR ONZE LEZERS fro Een rekensom Na een terugblik... de toekomst Genoemd en ongenoemd: samen maken zij de krant •i m HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PAGINA 5 in verband met de prijsverhoging van de krant De stijging van de kosten voor het jaar 1954 ziet er als volgt uit: Lonen en salarissen Sociale lasten Bezorgers en bezorgkosten Omzetbelasting Papier f 275000 meer f 140000 meer f 230000 meer f 260000 meer f 171 000 meer in totaal dus: f 1076000 meer f 1076000 é27°000 x 52 7 oplaag weken hiervan betaalt de abonné (rju) Qll} Nu we aan het eind van een veelbewoge gedachten allereerst naar de ramp. die ons 1 De meer dan dertiz verslaggevers, die in het die onder de moeilijkste omstandigheden hu die de treffende vorm wisten te vinden voo de stenografen, de zetters, de clichémakers slopende spanning verwerkten, de expediti tot in het hart van het noodgehied bracht. d zorgden - zij allen hebben in deze periode v Volk bevestigd. Het beste is nauwelijks goed genoeg voor onze lezers en bij grote gebeurtenissen wordt het beste overtroffen Een diep geworteld besef van de verantwoordelijkheid die de krant heeft, een rusteloze toewijding aan de voorlichtende en aansporende taak van bet moderne dagblad ziet daar de elementen, die de uitgebreide staf van ,,Het Vrije Volk" inspireren, wanneer grote dingen voor heel het volk op het spel staan. i iaar terugzien op ons werk, gaan onze ind in het begin van 1953' "getroffen beeft, rampgebied gewerkt hebben, de fotografen, n plaatjes maakten, de bureauredacteuren, r de publicatie van wereldschokkend nieuws, en opmakers en drukkers, die het in zenuw- e. die de heetbeaeerde kranten - als eerste bezorgers, die voor de snelle aflevering an nationale nood de traditie van Het Vrije Cijfers kunnen spreken. Wij willen ze graag tol u laten spreken, lezer. Ze hebben een boodschap. Ze willen u iets vertellen over uw krant. Eenvoudige, maar belangrijke feiten, daarvan willen ze u deelgenoot maken. Wilt u even' naar hun boodschap luisteren? Gij hebt als abonné op Het Vrije Volk in 1951 zestien en een halve kilo papier in uw brievenbus gekregen. In 1952 steeg het papiergewicht van een abonnement tot ruim zeventien kilo. In 1953 werd het nóg hoger: bijna twintig en een halve kilo papipr ls In het nu achter ons liggende jaar bij u als abonné bezorgd Meer dan twintig kilo papier en deze twintig kilo kosten onbedrukt ongeveer elf gulden Elke week van 1953 hebt gij als abonné van Het Vrije Volk een hoeveelheid papier ontvangen, die onbedrukt twee en twintig cent kostte. Dat ls niet ver beneden de helft van uw abonnementsgeld. De cijfers Kunnen het nog op een andere manier zeggen. In 1951 gebruikte Het Vrije Volk voor zijn 270.000 abonné's 4.461.763 kilo papier, in 1952: 4.654.859 kilo, in 1953- 5.473.530 kilo. Bijna vijf en een half millioen kilo. Dat is een oppervlakte van honderd en tien vierkante kilometer of van elfduizend hectare. Weet gij wat dit wil zeggen? Op een weg van vijf en twintig meter breed kunnen vier auto's royaal naast elkaar rijden. Als er eens zo'n vierbanige weg was van Athene naar Stockholm, dan zouden we die weg met het papier, dat Het Vrije Volk in 1953 gebruikt heeft, royaal kunnen beleggen. En nog ruim een half millioen kilo overhouden voor kastpapier. Met onze vijf en een half millioen kilo papier zouden we nog iets veel merkwaardigers kunnen doen. Als we het hele eiland Ameland eens als een grote koek uit zee op raapten, zouden we het met het in 1953 verbruikte papier keurig kun nen inpakken: niet, dat we er dan weg mee zouden weten, maar het zou toch een aardig grapje zijn. Maar we gebruiken ons papier niet om wegen te beleggen of eilanden in te pakken. We gebrui ken ons papier om u het nieuws uit de hele wereld in uw huiskamer te brengen en om u voorlichting te geven in de grote beginselkwes ties, die in deze wereld aan de orde zijn. En voor dit doel bezorgden wij in 1953 ruim een millioen kilo papier mécr bij o en uw mede-abonné's dan in 1951. Dat is één der boodschappen van de cijfers. Wij mogen in dit verband ook herinneren aan onze vele series so ciale reportages. waarvoor onze bekwaamste journalisten in weken lange voorbereiding het- vaak schok kende materiaal verzamelen Wat wij in de laatste jaren over het probleem der ouden van dagen, over de oudere werklozen, over de ongehuwde moeder, over de alcoho listen om een paar voorbeelden te noemen gepubliceerd hebben, staat op eenzame hoogte in de Neder landse sociale journalistiek. Wij zeggen het zonder zelfverhef fing: want deze reportages zijn niet geschreven uit de zucht sensationele „stunts" te brengen, maar uit het zelfde diepgewortelde besef van ver antwoordelijkheid, dat een wezens trek van „Het Vrije Volk" is en onze traditie, ook in de rampdagen, be paald heeft. Wij gaan u nu iets vertellen over onze plannen voor 1954. Bij de samenstelling van dit programma is kwaliteit ons richtsnoer ge weest. En van dit uitgangspunt uit is een werkprogram opgestcid, dat vele terreinen des levens omvat, en waar in recht wordt gedaan aan zoveel mogelijk van de ontelbare verlan gens, die de lezer ten opzichte van zijn krant koestert. Velen uwer kennen de boeken van Ij dr. Fritz Kalm. Wij zullen in „Het Vrije Volk" elke week twee maal een speciaal voor ons be werkt onderdeel Uit „Het wonder der natuur" publiceren en zijn ervan overtuigd, dal deze helder geschreven bijdragen door dui zenden van onze lezers gelezen en bewaard zullen worden. 2) De Engelse onderzoeker Fawcett is een kwarteeuw geleden spoor loos verdwenen tijdens een ont dekkingsreis in de Braziliaanse wildernis. Hij was op zoek naar een verborgen stad, waarover allerlei geruchten en legenden in het oerwoud de ronde doen. Wij zullen in een tiental artike len het boek, dat zijn zoon over zijn verdwenen vader en diens laatste reis geschreven heeft, navertellen. 3) Over de expeditie die naar de Himalaya is vertrokken om de „verschrikkelijke sneeuwman" te zoeken, hoeven we u na onze eerste publicaties niet uitvoerig in te lichten. „Het Vrije Volk" heeft het exclusieve plaatsings- recht voor Nederland van de avonturen der stoutmoedige on derzoekers. Onze reisred acteur L. J. Kleijn heeft o.m de volgende opdrach ten: a> een reportage over Calabrië, een der Italiaanse probleem gebieden waar bodem-verdor- ring en grootgrondbezit socia le ellende en politieke onrust opgeroepen hebben; b) Een reportage over de kleine staaties van Europa: Andorra, Monte-Carlo. San Marino en Liechtenstein. Onze redacteur Piet Heil (de „Peter" van de kinderversjes op de kinderpagina) maakt een reis naar de Hebriden en zal in een aantal fraai geïllustreerde repor tages over deze romantische e'landen vertellen. De chef van onze verslaggeverij. Eduard Messer, gaat in Januari od re's voor een grote Europese reoortage, waarvan we in dit stadium de bijzonderheden liever nog even voor ons houden. Begin Februari begint de publicatie van zijn artikelen. i Louis Vellemau gaat schrijven over het vluchtelingenvraagstuk een der meest trieste proble men. die de oorlog heeft nage laten. Klaas Graftdijk zal dc mijnen induiken niet, alleen in Neder land, maar in het hele gebied van de Kolen- en' Staalgemeen schap. Wat betreft onze sociale reporta ges hebben we de volgende plan nen: Dertig redacteuren van Het Vrije Volk hebben samengewerkt, om een grote reportage van. de Nederlandse krotten te maken. Het eerste artikel in deze uiterst belangrijke serie hopen wij nog dit jaar te publiceren. Jo Manassen is bezig met de voorbereiding van een serie ver halen over het kmd „dat alles te kort komt." Een uitgebreid ondevwerp over gemis aan liefde, gemis aan gezondheid, gemis aan een ouderhuis en over allerlei andere tekorten, waaronder kin deren kunnen lijden. .To Manassen gaat daarna het buitenlandse gezin tekenen: de zorgen en vreugden, de din gen des dagelij ksen levens, die het leven van moeder en kinde ren in andere landen bepalen en beïnvloeden. Menselijke verhalen, die, als haar sociale reportages, gretig gelezen zullen worden. Wat onze sportreportages be treft: van Jan Libcr en zijn medewerkers zien wij op korte termijn tegemoet: a) een serie verhalen over „de romantische geschiedenis van de bekende Engelse voetbal club „Arsenal"; b) een aantal reportages over „nieuwe sporten", die lang zamerhand bezig zijn tien duizenden beoefenaars te vin den: c) enige artikelen over de be- roensvoetbalclubs in West- en ■Zuid-Europa, waarin een beeld wordt gegeven van de organi satie en de financiering der beroepsvoetballerij. 13) Wij moeten ons tot een keuze bepalen en noemen nog slechts: R. Blijstra gaat weer een cultu rele speurtocht in het buiten land houden. In welk land? Gij zult het spoedig merken, wij houden het nog liever even voor ons. Age Scheffer blijft zijn oude liefde trouw en gaat in het begin van het jaar met een trawler ditmaal zo hoog mogelijk „om de Noord". Bob Spaak, Theo Eerdmans, Wim Hijmans, Bertus Bruins en vele an deren hebben opdrachten, die zich op dit ogenblik nog niet lenen voor publicatie, maar waarvan in het be gin van 1954 in de krant zal blijken. In deze opsomming hebben wij inderdaad maar enkele onderwerpen kunnen noemen van de vele die het De krant is e gen de Fransen. Van Het Vrije Volk zouden ze kunnen zeg gen: de krant is zo'n honderd- vijftig vrouwen en meneren want zo groot is de redactio nele staf. die onze veertig edities maakt. De lezer kent maar enkelen van deze honderdvijftig bij naam. Maar de krant is het werk van alle honderdvijftig te zamen, van hen, wier be kende namen de lezer onder opzienbarende reportages aan treft, zo goed als van de tien tallen, die in journalistieke anonimiteit hun werk doen. Vandaag willen we over dit gezamenlijke werk iets vertel len. We zullen er namen bij moeten noemen. Maar wij vragen u met nadruk d i t niet te vergeten: dat er in Neder land alleen al honderd en tien verslaggevers van Het Vrije Volk rondlopen en dat het dagelijks werk van de onge- noemden even belangrijk is als dat van hen, die in ons noodzakelijk onvolledig werkprogramma genoemd wor den. vermelden waard zijn. Wij hopen, dat deze keuze de lezer een voldoende duidelijk denkbeeld heeft gegeven van onze plannen. Plannen die aansluiten aan ecu grote traditie en die bij het begin van een nieuw jaar opnieuw blijk geven van onze vaste wil, onze lezers niet slechts de grootste, maar ook de beste krant van Nederland te geven. r 4 Nu ligt het jaar 1954 vóór ons. De cijfers hebben ons ook over dat jaar allerlei, te vertellen. Zij spreken van zwaardere lasten. Lasten, waarvan sommige graag en blijmoedig worden gedragen. Som mige niet alle. Wij geven het woord aan de cijfers. Op 1 Januari 1954 worden de lonen en salarissen van het personeel dat in ons bedrijf werkt, verhoogd. Deze loonsverhoging kost De Arbeiders pers ruim tweehonderd vijf en zeven tig duizend gulden. De sociale lasten voor het perso neel stijgen eveneens. Deze stijging bedraagt honderdveertig duizend gulden per jaar. De inkomsten van onze bezorgers en de bezorgkosten worden o.m. door verhoging van lonen en verbetering der sociale voorwaarden verhoogd met tweehonderddertig duizend gul den. Een eenvoudige optelling leert, dat voor deze drie posten dc uitgaven van Het Vrije Volk in 1954 met niet minder zeshonderd vijf en veertig duizend gulden zullen stygen. Maar de cijfers zijn nog niet uit gepraat. Zij vertellen óók, dat De Arbeiders pers in 1954 tweehonderdzestig dui zend gulden méér belasting zal moe ten betalen. En zij zeggen daarnaast, dat het weer duurder wordende papier hon derd en een en zeventig duizend gul den méér zal kosten dan in 1953. Voor deze twee beslist niet pret tige posten moet dus in 1954 op een meerdere uitgave van vierhonderd een en dertig duizend gulden worden gerekend. En als we nu alle meerdere uit gaven voor 1954 optellen, zeggen de cijfers, dat Het Vrije Volk in het komende jaar méér uitgaven zal hebben dan in 1953 tot een be drag van één millioen en zes en zeventig duizend gulden. Voor een bedrijf, dat er altijd op uit is geweest een zo goed mogelijk product tegen een zo laag mogelijke prijs aan zijrt abonné's te leveren, is oat geen geringe last. Er wordt bij Het Vrije Volk niet op dividend gejaagd. Er worden geen tantièmes opgestreken. Elke cent. die verdiend is of wordt, komt het bedryf, komt de krant ten goede. En dit bedrijf, deze krant, kan leze extra-last van ruim een mil- oen gulden alleen dragen: of door een slechter product te leveren, of door een bijdrage te vragen aan de abonné's. Aan het leveren van een slechter produet kunnen wij cn kunt gij niet denken. Overigens heeft de Neder landse Dagbladpers het verhogen van de abonnementsprijs dwingend aan de kranten opgelegd. Ook dc abonne mentsprijs van Het Vrije Volk zal dus moeten stijgen. Met drie cent per week. 16,5 kg December is de maand, waarin de rekening van het ten einde gaande jaar wordt opgemaakt en de plannen voor het in aantocht zijnde nieuwe jaar worden vastgelegd. Zo doet het ook de redactie van Het Vrije VMk. Met de rekening over 1953 zal lk de legers niet bezig houden. De redactie van onze krant is er niet ontevreden over, maar het zijn eigenlijk de lezers die het oordeel moeten uitspreken. Maar over de voornemens die de redactie voor het jaar 1954 heeft, zullen de lezers pas kunnen oordelen als die voornemens zijn uitgevoerd. In de loop van het volgen de jaar zullen zij hun oordeel vormen. jQe redactie van Het Vrije Volk heeft vele goede voor nemens. Op deze pagina komt ze ermee voor de dag en ze wil niets liever dan dat de lezers de plannen aandachtig bekijken, aandachtig en met begrip voor de achtergrond ervan. Een krant moet in haar altijd nog beknopte ruimte dagelijks het bonte beeld van de wereld en van het leven der mensen in dat bonte ge- heel vangen. In het nieuws, ^i|| dat van dag tot dag langs vele kanalen binnenstroomt, trekt het wisselende wereld- beeld aan onze geest voorbij. <ÊÊsL I Daar kan men geen plannen a voor maken. Maar in repor- JL tages en reisbrieven komt het leven der mensen met zijn zonnige en donkere kanten en ziJn eindeloze variaties tot ons. En dit deel van het krantenwerk kan K Voskuil wel in Plannen vooraf wor den vastgelegd. We hebben dat gedaan. En wij vragen de belangstelling en het oordeel van onze lezers. We hebben ernaar 'ge streefd, de onuitputtelijke veelzijdigheid van het leven zo dicht mogelijk te benaderen, en we zullen proberen het bonte beeld levendig en boeiend en waarheidsgetrouw voor u te tekenen. ^/e doen dat ik zeg het u openhartig om u aan de krant te binden, om te maken, dat u Het Vrije Volk niet zult kunnen en niet zult willen missen. En de rond honderd vijf tig journalisten en medewerkers van de krant geloven dat ze daartoe in staat zijn. Zij geloven bovendien, dat ze daarmee meer bereiken dan een grote, groeiende oplage Zij geloven in het doel waarvoor al dit werk wordt gedaan. Dat doel is de spreiding van het principiële woord dat wij te zeggen hebben. Want onze krant is niet zomaar een krant. Zij is de draagster van een gedachte, de gedachte van het demo cratische socialisme. Het besef deze gedachte te dienen en haar te versprei den, willen we in onze arbeid doen doorstralen. En dat is, naar ik meen, het beste der goede voornemens, waarmee we het jaar 1954 tegemoetgaan. Dit is een foto van liet Calabrië ten tijde van de jongste overstromin gen. Dit gebied, dat sociaal gezien zo n achterstand heeft, zal het ondrrmern zijn van enige reportages door onze reisredacteur Lucas Kleijn. En mogen wij nu tot slot de c^fers nog eens aan het woord laten? Zij zeggen dit: Het Vrye Volk moet in 1954 méér uitgeven 1.076 000 Dat is 7è cent der cijfers hebben verstaan, en die per week per abonné. Van deze weten, dat wij zonder winstbejag het 7J c^nt méér betaalt de abonné beste product tegen de laagst moge drie cent. iijke prijs geleverd hebben en willen blijven leveren. Wij onderschatten het offer niet, In het bewustzyn van onze taak: dat wö vragen. Maar wU zyn zeker het schild te zyn der sociale gerech- van de trouw onzer lezers, die de taal tigheid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2