ELF RODE SHIRTS EN EEN GEHEIM Waaromjuffrouw Stanislas met Kerstmis een giraffe taff in huis had De romantische geschiedenis van ARSENAL HET ENGELTJE Bernard Joy Volgende keer: HET VRIJE VOLK - DONDERDAG 24 DEQEMBER 1953» PAGINA 13 De eerste vraag: die officials van Sunderland aan de spil van Arsenal, Ray Daniel, stelden toen hij in Juni voor Sunder land ging spelen was: „Wat is het geheim van Arsenal?" Ja, wat is het geheim, Wat zijn de factoren die Arsenal aan de top houden, die de bewondering en afgunst van andere clubs opwekken? Waarom is de naam van Arsenal bekend waar ter wereld ook maar tegen een voetbal geschopt wordt en hoe heb ben zij het klaar gespeeld om een sport die uitsluitend door mannen beoefend werd te maken tot eep kijkspel waaraan ook millioenen vrouwen plezier beleven? De schimpscheut „Lucky Ar senal" (fortuinlijk Arsenalis zeer duidelijk een oppervlak kige verklaring, zelfs als men weet dat Arsenal de FA Cup (Engelse beker) in 1950 won zonder daarvoor Londen te be hoeven verlaten en de backs van Arsenal dikwijls miracu leuze reddingen op de doellijn verrichtten. Een reeks successen als die van Arsenal kan niet verklaard worden met de glimlachen van Vrouwe For- tuna. Grote aankopen op de trans fermarkt, een generatie geleden, maakten de opmerking geloofwaar dig van hen die zeiden: „Arsenal koopt succes," maar de club is een van de zuinigste in de League ge weest sinds de oorlog. Met een beweging ,.»n zijn brede schouders verklaart Arsenals mana ger Tom Whittaker het succes van Arsenal met „Men neme elf rode shirts, stoppe daar lichamen In, en dan worden de spelers gestoken door een insect genaamd Arsenal." Ofschoon ik elf seizoenen lang speler van Arsenal was de geluk kigste in mijn carrière als speler vind ik het gemakkelijker te be schrijven wat de geest van Arsenal doet, dan wat die is. Hij speelt nóg Die geest heeft Joe Mercer, nu 39 jaar, doen besluiten toch nog een seizoen voor Arsenal te spelen, of schoon iedere thuiswedstrijd voor hem een reis van meer dan 600 km betekent en ondanks het feit, dat zijn zaak hem onafhankelijk van zijn verdiensten als beroepsvoetballer maakt. Die zelfde geest maakte de vroe gere melkbezorger Eddie Hapgood tot een van de beste aanvoerders die Engeland ooit heeft gehad: die geest maakte dat spelers als George Swindin en Ronnie Rooke tot aan bijna hun veertigste jaar door speelden. Het was ook de Arsenal- geest die Archie Macaulay eens de stormvogel van het Londense voet bal, deed besluiten een Schotse interlandwedstrijd te laten lopen toen de club door blessures in moeilijkheden verkeerde. Bovenaan Al het mogelijke wordt gedaan voor de spelers en daar tegenover wordt van de spelers verwacht, dat zij hun uiterste best doen. Dit werkt zó goed, dat Arsenal over de gehele wereld beroemd is om zijn geest en strijdvaardigheid. In "de 65 Jaar van de Football League hebben andere clubs zo als Preston, Newcastle en Aston Villa succesrijke perioden gehad, maar Arsenals positie aan de top is onvergelijkelijk geweest en dat ondanks de sterkste concurrentie die de voetbalsport ooit gekend heeft. In de twintig seizoenen sinds dat van 1926—27 heeft Arsenal het League-kampioenschap het record aantal van zevenmaal gewonnen en het heeft de Cup Final op Wembley vijfmaal bereikt, en daarin driemaal de Cup gewonnen. Waar Arsenal ook speelt, er zijn altijd zeer veel toeschouwers, omdat de supporters der tegenpartij graag Bernard Joy. de,schrijver van deze geschiedenis, was gedurende elJ sei zoenen de centrale figuur in jle Arsenalploeg. U ziet. hem links op deze foto, die in 1038 genomen werd bij ArsenalEverton, hoog opsprin gen. Naast hem zweeft in de luclit de beroemde, toen nog jonge, Tommy Lawton. In 1938 speelde Lawton voor Everton. In 1953 voor... Arsenal. Arsenal van zijn voetstuk gestoten zouden willen zien. Ook in het bui tenland is de naam Arsenal een be grip. En ook daar is het een gebeur tenis als Arsenal verliest. Er is een twee meter hoog standbeeld op een marmeren voet stuk op een plein in Oporto, Portu gal, dat herinnert aan de overwin ning van het plaatselijke elftal op de Londenaars in 1948. De bloei van het Arsenal der laag ste jaren, maakt het moeilijk te ge- oud-Arsenal-spil en international loven, dat de club eens voor zijn bestaan heeft moeten vechten. De marmeren gangen, enorme tribunes en de schitterendste accommodatie zijn voortgekomen uit een bescheiden begin. De club werd opgericht in 1886 in de wapenfabriek van Woolwich Arse nal en werd toen genoemd Dial Square naar een van de afdelingen. Om de bal te kopen droegen vijf tien man ieder een halve shilling bij en een grote, gezette Schot, David Danskin, de werkelijke oprichter van de club, bracht het totaal op 10,5 shilling (toen ruim zes gulden). Gekregen shirts Het geldgebrek was zo nijpend, dat Fred Beardsley, de eerste keeper, naar zijn oude club Nottingham Forest om hulp schreef, Men was uitermate verheugd een aantal rode shirts voor de club te ontvangen. De spelers werden genoemd de „Wool wich Reds" daar de spelers van Not tingham Forest de Nottingham Reds genoemd werden. Rood is sindsdien altijd de Arse- nal-kleur gebleven. Al was het begin van Royal Arsenal, zoals de oprich ters besloten hadden de club te noemen, dan ook eenvoudig, toch gaven zij leiding aan de andere clubs in het zuiden. Het was de eerste club die het professionalisme aannam en ue eerste die in de Football League kwam, in de tweede divisie. Dat was in 1893 Eerst speelde Arsenal op het Manor Field te Plumstead en Ce spelers verkleedden zich in de „Green Man", een café in Plumstead High- street. Slecnts een touw scheidde de toe schouwers van het veld Er waren geen tribunes en voor grote wed strijden werden legerwagens inge richt als officiële tribunes. Tot. de plichten van de aanvoerder behoorde het helpen bij het in ontvangst ne men van de entreegelden, maar dat was niet zo'n heel zwaar werk daar in de eerste jaren de hoogste recette vijf pond (ƒ60) was. Moeilijke dagen De toeschouwers waren nooit tal rijk, en het aantal verminderde zelfs nog, toen andere Londense clubs, Chelsea, Spurs (Tottenham Hotspur), Fulham en Clapton Orient, in de League kwamen spelen. Om de club geldelijk gezond te houden, werden spelers op de transfer-lijst 1 gezet, hetgeen tot gevolg had. dat het succes-minder werd en daardoor ook de belangstelling. Maar er kwam hulp van onver wachte zijde. Een boogschutters wed- 1 strijd te Plumstead in 1902 bracht 1200 pond 14.400) op en daardoor was Arsenal in staat een paar spe lers te kopen, onder wie Tommy Shanks, die niet zolang daarna <n het Ierse nationale elftal gekozen werd. Met de plaatselijke spelers, onder wie Jimmv Ashcroft, een eerste-klas- keeper en de schoolmeester Percy Sands, de spil, legden de nieuwe aan winsten de basis voor een prachtige ploeg en reeds het volgende jaar pro moveerde Arsenal naar de eerste divisie. In de volgende twee Jaar. 1906 m 1907, bereikte Arsenal de halve finale van de Cup-wedstrijden. Dat was de 1 beste periode tot de grote dagen van het moderne Arsenal. Toen de resultaten echter slechter werden, deed ook de slechte ligging van Plumstead zich gelden De elegante middenvoor Bert. Free man moest verkocht worden aan Everton van welke club uit hij in 'iet Engelse team gekozen werd. Hij werd zejfs de grootste ster van allemaal. Andy Ducat, die zowel voetbal als cricket in de Engelse nationale ploeg speelde, werd overgedaan aan Aston Villa om Arsenal fmancieel gezond te houden. Degradatie In 1912'13 viel Arsenal terug naar de tweede divisie. Met slechis 18 punten in totaal uit 38 wedstrij den vestigden zij twee niet benijdens waardige records door drie wedstrij den te winnen en 26 goals te scoren. Achttien jaar later zou de club volledige compensatie eisen voor deze vernedering. De financiële positie was ook al zorgwekkend. Het saldo op de bank was 19 pond (ƒ228). De toenmalige voorzitter, Sir Henry Norris, realiseerde zich, dat. de enige oplossing was met de hele zaak te verhuizen. Zijn voorstel om een fusie aan te gaan met Fulham, werd verworpen door de League en daarom besloot hij een nieuw terrein, voor zijn club te vinden, dichter bij het centrum van Londen Nieuw terrein De rijke, bazige en eerzuchtige Norris was lid van het parlement voor Fulham East, burgemeester van Fulham en had aanzienlijke bezit tingen in het Wimbledondistrict. Voetbal was iets waarop hij zijn energie kon botvieren; hij was in werkelijkheid dictator van Arsenal en het gebeurde maar zelden, dat hij ergens niet zijn zin in kreeg. Eventueel geschikte plaatsen in Harringay en Battersea werden af gewezen en Norris vond ten slotte de ideale plek bij St. John's College of Divinity op Highbury. Na weken van geheime onderhan delingen en verhoging van het oor spronkelijke bod, werd het terrein gekocht en de akte van verKoop werd getekend door de aartsbisschop van Canterbury en andere bisschoppen. Arsenal stemde erin toe niet te spe len op Highbury op Goede Vrijdag en Eerste Kerstdag, een embargo dat van kracht bleef tot 1925. Als een bominslag Het was alsof er een bom insloeg bij de andere Londense clubs, spe ciaal Spurs, Clapton Orient en Chel sea. toen zij ontdekten wat er aan de hand was. Deze clubs zagen het als een soort stropen op ongehoorde schaal, want Arsenal haalde de be zoekers zo ongeveer van hun drem pel en nam bezit van de verbindings lijnen naar Noord-Londen. Er werd een heftig beroep gedaan op de Football League, maar in een vergadering die tot twee uur in de morgen duurde zegevierde opnieuw de welsprekendheid van Norris" en de League besloot zich niet in de zaak te mengen. Ontspanningscentrum Dus verhuisde de club de 20 km van Plumstead naar Highbury. Nor- ris gaf in totaal 125.000 pond (des tijds anderhalf millioen gulden) uit om wat eens een rustige sportgele- genheid voor een paar studenten geweest was, te veranderen in een groot ontspanningcentrum dat ge makkelijk te bereiken was van het midden van Londen uit. Dank zij het vooruitzien en de durf van Norris had Arsenal de eerste stap naar grootheid gedaan. Tottenham Hotspur beschouwde zich het zwaarst getroffen door de „invasie" en de betrekkingen met Arsenal waren gedurende een aan tal Jaren allerminst vriendelijk. Dat Noord-Londen in staat is er twee grote clubs op na te houden, wordt bewezen door het feit, dat beide een gemiddelde halen van bijna vijftig duizend bezoekers per wedstrijd en de gezonde rivaliteit tussen de twee clubs is beide ten goede gekomen. f Arsenal verhuist van Plumstead naar Highbury. Herbert Chapman wordt aangesteld als manager en met enige opmerkelijke kostbare aankopen schiet Arsenal naar bo ven tot de tweede plaats in de eerste divisie. fwy-'Jk, T n een van 1 de buiten af wijken van de stad staat het vW-Mt huisje van juffrouw Anna Maria Stanis las. Ze woont daar nu al bijna een jaar en niemand weet, waar ze vandaan is ge komen, hoe oud ze is en of ze misschien nog ergens familie heeft op de wereld. Behalve de slagersjongen en de bakker komt er geen mens aan de deur en de buren zouden zich dan ook nooit met haar hebben be moeid, als er de laatste tijd niet allerlei vreemde klets praatjes over haar werden rondgestrooid. Ze zeggen, dat de konijnen zo maar in haar salon over de vloer huppelen en de pape gaaien vliegen er los door het huis. De juffrouw zou zelfs 's nachts in plaats van met een kruik, met een ratelslang naar bed gaan om haar voeten aan te warmen. Misschien is het wel een heks, fluisteren de buren tegen elkaar en ze hebben het er niet bij laten zitten. Ze zijn naar de burgemeester gegaan en ze hebben hem met van angst bibberende stemmen gevraagd, of dat a^'emaal zo maar kan in zo'n fatsoenlijke buurt. In hun opgewon denheid hebben ze geroepen, dat er ook vast en zeker een leeuw in huis is, ze hebben hem horen brullen. En als het géén leeuw is dan is het toch in elk geval een geweldig dier, dat horen ze aan zijn stem. Laatst heus meneer de burge meester kwam er een vos uit haar prieel en burgemeester kan het ge loven of niet, maar de vorige week zat er een zebra in een gemakke lijke stoel voor de ra men. Eerst hadden ze nog gedacht, dat 't de juffrouw zelf was in 'n streepjesjuu^i. maar - toen ze haar van dich terbij bekeken, had ze een écht zebragezicht. Dat is nóg niet alles. Vandaag, uitgerekend op de dag voor Kerst mis, terwijl ieder or dentelijk mens zoi-gt, dat hij een Kerstboom en een vette gans in huis haalt, heeft zij een GIRAFFE besteld De slagersjongen heeft hem zelf gezien. Die vond het toch al zo gek, dat hij de laatste tijd elke dag een mand vol vlees en benen moest brengen, terwijl de juffrouw eerst al tijd maar een pond runderlapjes in de week gebruikte. Nou, vandaag stond hij weer met zijn mand op de stoep en toen heeft hij hem ontdekt, die giraffe. Hij kon =r blijkbaar niet in zijn geheel door de kamer deur, want hij zat met zijn achterste helft in de vëstibuul en de rest was in de salon, zei de slagersjongen. Of meneer de burgemeester daar nou maar eens wat aan wil doen, vragen de buren. Ze zullen straks onmogelijk bij de Kerstboom „Vrede op aarde, in de mensen een welbe hagen" kunnen zingen. Ze voelen zich helemaal niet behaaglijk. tellen, hoe hét komt, dat ze al lang niet meer eenzaam en alleen in dat huisje woont. Het is begonnen met de witte pa pegaai. Die papegaai zat nog niet lang geleden zo naakt als een kikker in een kooi in de etalage van meneer Premsela, die een dierenwin kel heeft in de stad. „Och, dat arme beest," dacht de juffrouw, toen ze er toevallig langs kwam. Ze haalde gauw een oude hoedendoos van huis en vertelde meneer Premsela, dat .ze de papegaai wilde kopen. „U krijgt hem tegen uitverkoops- prijs," zei die, want hij was blij, dat hij 't kale geval kwijt raakte. „Er wil geen veer op groeien, ik heb het met alles geprobeerd. Ik heb zelfs bloe- menmest door zijn eten geprakt, maar niks hoor. Geen véér. Kijk, men stop vos met streken stop angorakonijnen met vlooien stop." Dat was dat. Maar toen ook die dieren alles kwijt waren wat er niet goed aan ze was, vroeg de juffrouw telkens weer nieu we. Ze arriveerden altijd des avonds als het al donker was en daarom za gen de buren ze nooit komen. Ze houden heel veel van de juffrouw, die dieren, en ze hebben het best. Maar waar moet dat op den duur naar toe? Het huis is zo vol als een potje met pieren. En nu is gisteren de giraffe gekomen, die er bijna niet meer bij kon. Juffrouw Stanislas had op een aapje met een lam poot je gerekend, maar toen ze de giraffe zag, wou ze hem niet op de stoep laten staan, Nou zit hij alleen met zijn voorste helft in de kamer en aan zijn lange nek hangen wel dertig pakjes, voor alle dieren één. Hij is zo trots op die versiering dat hij helemaal is ver geten, dat hij gisteren nog vreselijke keelpijn had. Maar in het huis van de burge meester zijn ze hém nog niet ver geten, o nee! Wat komt daar door de donkere avond de straat in wandelen, regelrecht naar het huisje van juffrouw Stanislas? Een hele op tocht met de burgemeester aan het hoofd. Naast hem lopen vier gewa pende agenten, daarachter de buren en dan komt er nog een hele sliert mensen, die zo maar uit nieuwsgie righeid zijn meegekomen, toen ze hoorden, dat er een heks zal worden gevangen. De optocht houdt de adem in, als ze het huisje naderen. Maar wat is dat? Zie Ik het goed? Op de stoep van de juffrouw zitten twee rendieren. Ze kijken met grote, verbaasde bruine ogen naar de bur gemeester en zijn gevolg en ze zien er niet bepaald gevaarlijk uit. wen en te dringen, dat de burge meester onmogelijk meer terug kan en de stoep op wordt geduwd. De deur gaat open, nog voordat iemand heeft aangebeld. De men sen staan ineens sprakeloos en de agenten, die al op een leeuw hadden gerekend, laten van verbazing de pistolen uit hun handen vallen. WANT IN DE DEUROPENING IS DE KERSTMAN VERSCHENEN. Zijn stem klinkt zacht, maar dui delijk als het geklepper van zilve ren klokjes, als hij vraagt: „Zoeken jullie mij, beste vrienden? Mijn zus ter en ik kunnen nu zo moeilijk be zoek ontvangen, want zoals jullie weten, is dit voor mij de drukste avond van het jaar. Ik ben net aan gekomen en ik heb mijn rendieren even uitgespannen, zodat ze wat kunnen rusten. Ze hebben een lange reis achter de rug en ze moeten nog «overal de cadeautjes rondbren gen, die jullie morgen onder de Kerstboom zullen vinden. Maar ge lukkig heeft mijn goede zuster Anna Maria zoals gewoonlijk voor allerlei brave dieren gezorgd. Ze zitten bin nen en als ze de Kerstpudding op hebben, zullen ze ons helpen om de pakjes te bezorgen." Kijk, dit was het dus. Ik wist wel, dat er iets bijzonders moest zijn met die lieve ouwe juffrouw Stanislas. Maar dat ze de zuster van de Kerstman zélf zou zijn, had ik niet kunnen denken. Niemand in het stadje trouwens. Iedereen is stilletjes en heel be schaamd afgedropen en het lijkt er werkelijk op, dat het toch nog de Stille Heilige Nacht zal worden. De rendieren hebben hun fluwelen ogen dicht gedaan en zijn op de stoep in slaap gevallen. Morgen zullen ze verdwenen zijn. Met de Kerstman en zijn zuster An na Maria, die dan weer een jaartje op 'n heel ander plekje in de wereld gaat wonen, waar niemand zal weten wie ze is en waar ze vandaan komt. En de dieren, die ze al die tijd vertroetelde, waar blijven die? Oh, maak je daar maar geen zorgen over. De Kerstman zet ze vannacht hier en daar onder een Kerstboom bij mensen, die heel eenzaam zijn. De klokkenluider, die in de toren woont, krijgt de giraffe. Omdat die nergens anders onder dak kan. MARIKE Het is maar goed, dat die beste brave juffrouw Stanislas niet weet, wat er op het ogenblik bij de burgemeester gebeurt. Het zou haar goeie stemming bederven en ze is juist al maar Kerstliedjes neu riënd in haar keukentje bezig een reusachtige Kerstpudding te maken van gemalen maïskorrels met kren ten en rozijnen. Op-haar schouder zit een prachtige spierwitte papegaai, die aan één stuk „lekkurrr lekkurrr" roept en. achter haar rug likt een vos de laatste resten uit de beslag kom. hier heb ik nog een paar van die stumperds." Hij wees de Juffrouw op een par kietje, dat met slappe vleugeltjes in een kooi zat te treuren, en op een paar roodborstjes zonder staart. „De parkiet eet niet meer sinds zijn vrouw dood is en die staarten zijn er zo maar op een dag afgevallen en nooit meer aangegroeid," legde me neer Premsela uit. „Voor drie kwart jes mag u ze alle vier, 'n spotkoop je." Juffrouw Stanislas nam ze mee naar huis. Ze mengde allerlei vreem de dingetjes in haar pannetjes en kijk, na een week begonnen de eer ste witte donsveertjes op de pape gaai te komen en de roodborstjes, die op haar schoorsteenmantel een nest hadden gebouwd, kregen wa rempel het begin van een staart. Alleen met de parkiet wilde het nog steeds niet best en hij werd met de dag kleiner. Correspondentie gevraagd „Nou ziet u het zélf, meneer de burgemeester," roepen de buren. „Die Welke Indonesische jongen in ons twee konden er niet meer in, zo vol land wil corresponderen met Aneta is het daar binnen. Voorwaarts!" Buiter, Merelstraat 21-a in Gronin- De optocht begint zo te schreeu- gen? Aneta is 15 jaar. (7=m= Uit de kamer klinken allerlei vreemde brom-, knor-, piep- en fluit- geluidjes, maar daar gaan we nu niet naar binnen. Ja, wie is juffrouw Stanislas en waar komt ze vandaan? Om je de waarheid te zeggen, weet ik het ook niet precies. Maar ik kan je wel ver- Toen belde Juffrouw Stanislas de dierentuin in de hoofdstad op en vroeg of ze daar soms een parkietje voor haar hadden, dat haar man verloren had. Nou, dat hadden ze, en ze moest het zelf maar komen halen. Ze ging weer met haar grote hoedendoos op reis en toen ze terugkwam, had ze, behalve de par kiet, nog veel meer dieren op de kop getikt, waar wat aan mankeerde: een ekster, met een krom ge groeide vleugel, een eek hoorn met maagstoornis sen, een kameleon die al door maar rood bleef, ook als je hem op iets groens zette, en een beer tje, waar geen groei in zat. Dank zij haar goede zorgen kon ze een tijdje later een opgewekte brief naar de directeur van de dierentuin schrijven. „Meneer," stond er in die brief, „uw beer is zo groot geworden dat hij me de honing van het hoofd eet, m(jn parkiet is een levenslustig diertje sinds de kennismaking met de uwe, de kameleon is zo van de bel geschrokken, dat hij nu zelfs ge bloemd kan worden en ook de ande ren maken het best. Als u nog meer dieren hebt, waaraan ik wat op kan knappen, mag u ze gerust sturen. Ik doe het met liefde." Na een dag kwam er al een tele gram: „Onderweg: zebra met wor- j-jen engeltje hing in de boom, een engeltje van gips ftj met dunne glazen vleugeltjes en met een blote bips. Het had een draadje door zijn rug. Dat was om aan te hangen. Precies dus wat een engeltje met Kerstmis kan verlangen. Maar ja, dat zag dit engeltje nou niet bepaald zo in. Het zei: ik lijk geen engeltje, ik lijk meer op een spin. Waarom heb ik dan vleugeltjes, ik kan me niet bewegen omdat ik als een kraaltje aan een draadje ben geregen. Toen zei de vader van 't gezin: Nu gaan dt kaarsjes aan. Maar één daarvan bleek juist onder dat engeltje te staan. De vader zei: wat ruik ik toch, er brandt hier iets, o heden Mijn draadjel riep het engeltje en rolde naar beneden. Het wilde fijn gaan fladderen, maar moeilijk dat het wast Want vliegen is niet mogelijk met vleugeltjes van glas. En daarom viel dat engeltje pardoes door alle takken. Maar net voordat het stuk zou gaan kreeg vader het te pakken. En Hoentje riep: Mijn engeltjeHet ging er haast vandoor. Begrijp je dat? We zijn er net zo reuze aardig voor. t Is juist zo'n grappig engeltje, hij mag ons niet verlaten. En toen begon dat engeltje van blijdschap plots te praten. Het zei: O nee, ik blijf wel hoor. (En vrolijk keek het rond) maar met zo'n heel klein stemmetje dat niemand het verstond. Het kreeg opnieuw een draadje en met kleurtjes op zijn wangen zo hangt er nu dat engeltje tevreden weer te hangen PETER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6