Konijnenvellen SIR PERCY ELFDE STEMMING TOT VANDAAG UITGESTELD Waarschuwende stemmen en veiligheidsmaatregelen Familieberichten Nieuwe onrust in Palestina Jladio-cepoctotye Bezoldiging van de rechterlijke macht Groter crediet voor onderhoud van wegen onmogelijk Zwemmen na zes uur blijft 15 cent Burgemeester opent expositie van konijnen en pluimvee Nog geen definitief besluit over aardgas Inbreker in arrest 2 TROUW WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 (Advertentie) They smoke them here they smoke them there They smoke them everywhere! Pure Virginia Cigarettes U+jnhKi Dt NIEUWE OOGST NIEUWE MELANGE GOUDGELE VIRGINIA Voof Nc4*(Uo4: N.V. CIGARETTES IMPORT CY A.J. BLOK.-SCHEVENINGEN Het „circus van Versailles Na zes dagen vruchteloos geharrewar voor de verkiezing van „de eerste burger des lands", die boven alle partijstrijd behoort te staan, waren de politieke controversen na tien stemmingen in Versailles gisteren zo groot, dat in de middag de zitting voor de elfde stem ming moest worden verdaagd tot hedenmorgen tien uur, ten einde ruimer tijd te hebben voor het zoeken van een „nationale candidaat". Laniel geeft het op Gisteravond heeft Laniel, die tien zittingen lang hardnekkig aan zijn candidatuur had vastgehouden en het hoogste aantal stemmen op zijn naam was blijven verenigen, zonder evenwel de vereiste meerderheid te kunnen verwerven, medegedeeld, zich te zullen terugtrekken ten behoeve van een an dere conservatieve eandidaten, van wie de naam nóg niet is bekendgemaakt. De onafhankelijke senator Rcné Coty, van het departement Seine Inférieure wordt echter genoemd. De ten top gestegen politieke on enigheid scheen een nog hoger record te willen behalen, hoewel waarschu wende stemmen niet uitbleven. De voorzitter van de verenigde vergadé- ring vermaande de vertegenwoordi gers, dat 'het gevaarlijk zou zijn in een positie te volharden, welke de repu blikeinse instellingen in gevaar zoii- den kunnen brengen. De regering koesterde vrees voor een uitbarsting der publieke verontwaar diging. Strijdkrachten werden in re serve gehouden in de omgeving van het paleis van Versailles, paratroop ers werden gelegerd in het voorma lige koninklijke park. Vrees voor pu blieke reacties leidde ook tot het ver bod van een televisie-uitzending uit de tumultueuze zaal. Reeds zes dagen lang zijn practisch de regeringswerkzaamheden tot stil stand gebracht en het bestuur van het land overgelaten aan de ambtenaren. Minister Bidault toog gisteren ijlings naar Parijs om de jongste Russische nota iin ontvangst -te kunnen nemen. Het is een va-et-vient van ambtenaren, die inderhaast een minister moeten raadplegen. In Lyon riep een bekende inwoner zijn medeburgers op de vlag halfstok te hijsen, als een protest tegen het „circus van Versailles". IJdele pogingen Er waren gistermiddag slechts 100 leden aanwezig ter vergadering voor de elfde stemming. Le Trcquer ver klaarde in zijin openingswoord, dat er geen overeenkomst bereikt was over een eenheidscandidaat en hij stelde een uitstel van de stemming voor. Toen de vraag aan de orde kwam, •wanneer de volgende stemming zou worden gehouden, vroegen de socialis ten Woensdagmiddag bijeen te komen. Onder een hevig misbaar eisten de af gevaardigden van de rechtervleugel, dat de vergadering zou worden voort gezet. Het tumult duurde voort, toen de afgevaardigden en senatoren door elkaar „voor" en „tegen" schreeuwden. „GEDULD UITGEPUT" Diplomatieke kringen in Lon den beschouwen de nieuwe op wekking van minister Dulles tot spoedige ratificatie van de EDG als een herhaalde waar schuwing, dat in geval van na latigheid de Amerikaanse bui tenlandse politiek in Europa misschien opnieuw onder de loupe moet wordengenomen. Dat Dulles zo kort achter el kaar tweemaal gewaarschuwd heeft en zijn niéuwe" waarschu wing laat Vi en tijdens de moei lijke Franse presidentsverkie zingen, laat er bij de diploma ten geen twijfel over bestaan, dat het Amerikaanse geduld uitgeput raakt. (Uit andere bladen) Verloofd: T. v. d. Wal en S. v. d. Werff. Deinum-Tzummarum; C. van Gastel en J H. Al. Landman, Amsterdam. Getrouwd: W. Boog en A. Stuiver. Bllt- hoven; R. C. H. A Gorter en S. C. W. van Berkum, Amsterdam: A. R. W. Muijen en C. A. M, de Vries, Amsterdam; M. Cats en F. Kamerman. Amsterdam; H. Jones en J. G. Masehhaupt. 'Utrecht; H. W. E. St.ruve en A. C. Hendriksz, Hilversum; F. C. de Roder en A. Verkouteren, Gorinchem; C. N. A. Sassi en P. Haverkamp Milaan (Italië), H. Duterloo en F. de Maeta Pala- clos, Willemstad (Curacao). Bevallen: Mevr. SchoonBergsma, Ha- gersville (Canadai. z.: mevr. v. d. Woude De „Vries, Oosterbierum, z,; mevr Mees tersSwinkéls, Loosdreeht, d.; mevr GoldschmedingBerkens, Groningen. d.; mevr. v-, d. MeerBarendreeht., Rotter dam. d.; mevr. Tammenoms BakkerCa meron, Frankrijk, d.; mevr. Meidenkamp Tenney, San Francisco (USA) z. Overleden: J. H. C. Prtckartz. 62 Den Haag; G. J. D. Bauduin, 82 j., Den Haag; A. H. Menko, 72 Enschede; R. Vaz DiasElzas, 71 J., Amsterdam; H. C. WiegandKoster, 73 j Amsterdam; A. .1 Voerman. 80 j,. Den Haag; S Menist Nord. 78 j.. Amsterdam; P M Hamerslag Schouten, 35 j.. Rotterdam; J. S. Beeks, 76 j., Den Haag. P. Delies. 86 j., 't Zandt: M A P. Lagerwey, 82 j.. Beverwijk; P. Kockx. 60 J., Nijmegen;- F. Veltman,- 72 j<, Drach ten, Voorzitter Le Troquer stelde vervol gens Woensdagochtend 10 uur als com promis-oplossing voor, hetgeen werd aanvaard. Laniel had eerder aangeboden zich terug te trekken voor een „nationale candidaat.", echter behorende tot de regeringscoalitie. Le Troquer had eerder een poging gedaan om de partijen te verzoenen. Hij wenste een nieuwe candidaat, die ook de steun van de socialisten geniet, die niet deel uitmaken van de coalitie. Ook deze besprekingen hadden geen succes. De socialisten stonden op de candi datuur van Naegelen, tenzij hun op roep om alle eandidaten terug te trek ken en een beroep te doen op presi dent Auriol, gehoor zou vinden, De communisten van hun kant heb ben een lange verklaring gepubliceerd, waarin zij opnieuw voorstellen een candidaat te stellen, die tegen 'het Europese legerverdrag is gekant. Te Ellewoutsdijk arriveerde een schip, geladen met hooi. Het hooi is een geschenk voor de veehouders in deze gemeente en afkomstig uit Kampen. Uiteraard wordt dit wel kome geschenk op hoge prijs ge steld. Aanvallen over cn weer gesignaleerd Een officiële Jordaanse woordvoer der heeft gisteren medegedeeld, dat geregelde Israëlische strijdkrachten Maandagavond de Jordaanse grens op drie plaatsen hebben overschreden cn drie personen gedood. Waarnemers van de wapenstilstands commissie van de V.N. stelden een onderzoek in. De aanvallen werden gedaan in het district-Hebron. De eerste geschiedde bi; het dorpje Tarkaumga, zeiden de Jordaanse autoriteiten, waar de aan vallers het vuur openden met automa tische wapenen en handgranaten wier pen, waarbij een inwoner gewond werd. Bij de tweede aanval, 17 km verder, doodden de aanvallers twee mensen op een weg en bliezen een huis op, waarbij een oude vrouw werd gedood. De derde aanval was gericht tegen het dorp Bahr'iya, 4 kilometer over de grens, waarbij een dier werd doodge schoten eii een huis werd opgeblazen. Israël heeft gisteren de beschuldi ging geuit, dat een Egyptisch oorlogs schip gevuurd heeft op een legervlieg tuig voor de kust van Gaza. Het toestel werd niet getroffen ei het vuren niet beantwoord. Onmiddellijk is een klacht inge diend bij de wapenstilstandscommissie. De woordvoeder sprak tevens de be schuldiging uit, dat gereedschappen en voedsel, ter waarde van 9000, gestolen zijn door „infiltrators" uit een steen groeve in Zuid-Israël en deelde voorts mee. dat meer naar het Noorden in de driehoek, die grenst aan de Israë- lisch-Jordaanse wapenstilstandsgrens gewapende benden hebben getracht door te dringen in de Joodse nederzet ting Simtsjah, doch dat deze door de bewakers teruggedreven werden. VIOLIST SPEELDE VALSE MELODIE Pas verzekerde viool liet. hij stelen „Een zeer gemene streek", noemde de president van de Amsterdamse reohtbank, mr. H. J. Hutschler, het geval van oplichting en het doen van valse aangifte door de verdachte J. W. met medeplichtigheid van mevr. J. A. van de B.V. Drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf eiste de officier tegen de vrouwelijke verdach te wegens medeplichtigheid. De zaak tegen W. werd aangehouden tot 14 Ja nuari, omdat de man niet was ver schenen. Op 26 Augustus van het vorige jaar reisde W„ die juist zijn viool had la ten verzekeren voor een bedrag van f 1500, voorzien van zijn instrument, en met mevr. v. d. B.V. naar Den Haag. Hij legde de viool in het ba gagenet en nam daarna in een andere coupé plaats. De vrouw, die reeds geruime tijd kennis aan de man had, nam daarop de viool uit het net en MIJN vriend Theo is bij het spre kende deel der journalistiek, wat hij ziet vertelt hij-en dat is een heer lijk ambacht, want hij heeft nooit last van zetfouten. Soms maakt hij wel eens een zegfout, maar die gaat toch hetjene oor in en het andere uit. Toch heeft hij wel eens moeilijkheden. Laatst moest hij een bijzondere plechtigheid l.n Den Haag verslaan. Een der hoog- leplaatsten in den lande zou op het hordes van de Ridderzaal een toe spraak houden, waarop honderden enthousiaste jongeren gretig wachtten. Theo zag zijn onderwerp met veel zwier aankomen, Vertelde zijn luiste raars, die aan hun toestellen gekluis terd lagen als incunabelen aan een bibliotheekketting, dat' de spreker over enkele seconden zou. verschijnen, want hij had hem al gezien, enzovoort, en zovoort. Maar wie er verscheen, het onderwerp niet. Toen vatte Theo de draad van zijn schets over de ver zamelde menigte maar weer op, ver telde van jeugd vroeger en jeugd nu en omdat de spreker nog steeds niet verscheen, haalde hij de jeugd van de tóekomst er ook maar bij. Op het moment, dat er niets meer van jeugd te vertellen viel, tvas de aangekondigr. de er nog niet. Theo begon het be nauwd té krijgen, liet de jeugd oudér worden in heden, in verleden, wilde de ouderdom van de toekomst aan snijden, toen tot zijn grote verzuch ting de beroemde verscheen. Het zuch ten stond hemnader dan het spreken, doch hij was gered. Later vertelde hij zijn angst aan de hooggeplaatste. „Ja," zei deze, ..ik was op het punt naar buiten te komen, toen ik zo'n aller interessantste radiovoordracht over de jeugd door de luidspreker in de ontvangkamer hoorde, dat ik dacht, dat moet ik even beluisteren." ALIAS. I IKK O TAKS EN DE ATOOMPANTOFFELS 99 Zodra de graaf de Champignon over de eerste ver wondering heen was, kwam hij overeind en schreeuw de enthousiast: „Magnifique! Formidable! Victor, sta niet zo stom te kijken! Haal direct een kop koffie voor de heren. Dit zijn de echte ruimtemannen, dat zie je tóch zeker wel?" En terwijl de huisknecht haastig de rommel van de grond opraapte en naar de keuken verdween, stamelde professor Starreveld: „Vergeef ons, heer graaf, dat wij ongencdigd bij u binnenvallen, maar de toegang werd ons door uw huisknecht geweigerd. Wij moesten wel zo optreden, omdat u waarschijnlijk de enige bent, die ons inlichtingen kunt verschaffen over een vriend van ons! „Hm, hm! Mogelijk, heel goed mogelijk, heren!" sprak de graaf hulpvaardig. „Hoe ziet die vriend van u er uit?" „Ja, hm! Niet groot, niet klein!" sprak Starreveld. „Met nogal tamelijk grote oren; flaporen als ik het zo maar eens zeggen mag!" „Ja, dat klopt! Dat zal hem zijn, nee, dat moet hem zijn!" sprak de graaf en verontschuldigde zich dan aldus: „Ik zei direct, dat uw vriend een echte ruimte man was, maar de politie.nu ja, u begrijpt me wel. Uw vriend zit helaas in het gevang, maar gaat u toch met mij mede, dan zullen wij hem verlossen!" verliet in Haarlem de trein. W. deed daarna in Den Haag zowel bij de po litie als bij de verzekeringsmaatschap pij aangifte van de „diefstal'" van zijn instrument in de hoop, het geld uitbetaald te krijgen. Vier weken la ter kreeg W. zijn muziekinstrument terug van de vrouw, doch toen was de oplichting inmiddels uitgekomen. Op verzoek van de raadsman heeft de rechtbank de zaak tegen de vrouw niet aangehouden, „wijl ze sedert de dagvaarding zeer zenuwachtig is ge weest en doorlopend heeft gehuild". De raadsman vroeg in zijn pleidooi het uitbrengen van een reclasserings- rappolt, „omdat de rechtbank", naar hij zei, „nog zo weinig van de vrouw afweet". Uitspraak 5 Januari. KONINGIN ELIZABETH IN NIEUW-ZEELAND Koningin Elizabeth II is op haar we reldreis in Nieuw-Zeeland gearriveerd. Te 8.15 pl. tijd liep het schip Gothic met a'e koningin en haar gemaal aan boord de haven van Auckland binnen. (ADVERTENTIE) 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van ate 'komen. S3 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drinkln de loop van elke dagenkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week-elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever- pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ot te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. Lonen kapperspersoneel De vakraad voor het kappersbedrijf heeft bij het college van rijksbemid delaars voorstellen ingediend die een 5% looncompensatie inhouden voor alle werknemers in het kappersbedrijf. Niet alleen de lonen van de werkne mers boven de 23 jaar, maar ook die van de jeugdigen zullen hierdoor met 5% worden opgetrokken. Daar het in komen van het kapperspersoneel be staat uit loon, provisie en verval, heeft men de 1,5% looncompensatie in zake de Wachtgeld- en Werkeloosheidsver zekeringswet niet In het loon kunnen opnemen. Boven dit nieuwe loon moet de werkgever dus 1,5% van het inko men (loon -f verval dus) blijven com penseren. Het college van rijksbemid delaars is verzocht deze verhoogde lo nen per 1 Januari 'goed te keuren en verbindend te verklaren voor het ge hele kappersbedrijf. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend met betrekking tot de bezoldiging van rechterlijke ambte naren. De denivellering van de salaris sen der hogere ambtenaren -alsmede de nieuwe loonronde die 1 Januari a.s. zal ingaan, dienen voor de rechterlijke ambtenaren plaats te vinden. De minister van Justitie zet uiteen, dat de bezoldiging enerzijds moet wor den aangepast aan de structuur der rechterlijke organisatie en anderzijds niet geheel los mag staan van het bezoldigingsbeleid in het algemeen ten aanzien van rijksambtenaren. Daarom is vastgehouden aan een correlatie in de bezoldiging van de raadadviseur (in algemene dienst), cn die van de raadsheer in een gerechts hof en de vice-president van een ar rondissementsrechtbank. Voorts wordt de wedde van de president van de Hoge Raad bepaald op een bedrag, dat zal gelden als de hoogste bezoldiging voor enige ambtenaar in de rijks dienst. In overeenstemming met de denivellering worden de ver schillen in bezoldiging tussen de ho gere en lagere functionarissen ver groot. Overigens zijn de bestaande ver houdingen in de bezoldigingsschalen gehandhaafd. mans te Ravestein, A, S. Galis te Gronin gen, G. J. v. d. Grinten te Venlo, J. - Hondlus te Overveen, H. T. Hopman ;-Gravenhage, E, E. Ladde te Amsterdam, i. v. Llnge ie Groningen, G. Oranje te Delft. H. Roebbers te Delft, P. H. Tauber te Rijswijk' (Z.H.), G. L. Temminck Groll te Amsterdam, J. Tol te Boskoop, H, T. Vink te Delft en J. Wijnbergen te Nleuw-Hel- ADVERTENTIE) Fa. GEBR. V Y\ (.I KKI VIXK SINDS 1870 NIEUWSTRAAT 32, DONDERDAGAVOND TOT APELDOORN 0 UUR GEOPEND PROVINCIALE STATEN ARNHEM. Tijdens de voortgezette beschouwingen Dinsdag naar aanleiding van de provinciale begroting voor 1954 heeft gedeputeerde W. F. P. Boshouwers (KVPj gezegd, dat de resultaten moeten worden afgewacht van de verkeerstel lingen die thans op verschillende punten in de provincie worden gehouden. De vraag, of er niet meer provinciale wegen moeten worden aangelegd, achtte hij een finnancieel probleem. Zonder meer geldelijke middelen ziet de pro vincie geen kans een hoger bedrag voor onderhoud uit te trekken. De Oostwestverbinding door de Bom- melerwaard' is op komst, aldus de Ge- .deputeerde. In 1954 wordt er mee be gonnen en de aanleg zal vier jaar duren. Van- het belang van de Noordzuid- Verbinding zijn G. S. overtuigd en zij geven hun aandacht aan de Zgn, ach tergelaten gebieden.' Op" het platteland heerst inderdaad nog grote achterstand. Het is- een schandaal, aldus Gedeputeer de, dat het platteland in 1953 nog moet bedelen om water en electriciteil, terwijl fn de steden deze voorzieningen reeds lang getroffen zjjn. Achterstand is er ook nog ten aanzien van het onderwijs. Gedeputeerde mr Eling Visser (AR) wees op de onmogelijkheid om de uit voering van grote waterstaatswerken té laten geschieden volgens vroegere ramingen. Als Voorbeeld haalde hij aan de Baakse Overlaat, waarvan thans nog niet alle bestekken klaar zijn. Voorts wees hij er op, dat de reorganisatie van de waterschappen en het waterschaps- recht een langdurige en moeilijke arbeid is en dit Ln kalm tempo moet geschieden. Gedeputeerde dr H. J. van Eek (Arb.) zei, dat met de krotopruiming in klei nere gemeenten ontzettend hoge bedra gen gemoeid zijn. Met rijksregeling ho pen wij echter betere resultaten te be reiken, dan tot dusver bereikt zijn, zei hij. Voor een gewestelijk onderzoek in zake het vreemdelingenverkeer (door het ETI) voelde hij niets. Dit zou n.l. z.i. ontzettend veel onderzoekingswerk vergen, wat plaatselijk reeds geschiedt. Daarentegen zei hij graag te willen be kijken, oi er in Gelderland nog plaats is voor een tw.eede avondlyceum. De heer H. M. Martens (CHU) diende een motie in t.a.v. het verplegingsfonds geesteszieken. Hierin werd interprovin ciaal overleg aanbevolen teneinde te be reiken, dat bij do regeling van de finan ciële verhouding tussen, het Rijk en de gemeenten volledig rekening wordt ge houden met de financiële gevolgen van de uitvoering van de wettelijke taak dei- gemeentebesturen ten aanzien van de verpleging van geesteszieken. Mits werd ingevoegd „voor 1956 en volgende jaren" zei gedeputeerde J. J. W. IJsselmuiden (KVP) geen bezwaar tegen deze motie te hebben, die daarop z.h.st. werd aan vaard. Verlichting in Uddel gaat vooruit UPDEL Vrijdagavond vergaderde de Buurtvereniging „Uddels Belang" in het binnenkort een huis aan huis collecte ge houden zal worden voor de ouden van dagen. Voorts zal het bestuur nogmaals vragen om verbetering van de Merkveldweg,. Staverhoel en Noordriesenweg. Op de mensen in Uddel, dje gronden in gebruik hebben van H.M. de Koningin, werd een beroep gedaan om zich aan te sluiten bij de buurtvereniging. Aan ver-- llchting in het Uddelerveen wordt flink ge werkt. Ook zullen de lichtpunten verplaatst worden aan de Harderwijkerweg en de Elspeterweg. HARDERWIJK Op 2e Kerstdag zal des morgens om 10 uur ln de Geref. Kerk aan de Stationslaan een Evangelisatie- dienst worden gehouden, waarin zal voor gaan prof. dr S, Zuidema en waarbij bet Geref, Ev. zangkoor zijn medewerking zal verlenen. APELDOORN. Bij hot afdelings- onderzoek der Gemeentebegroting 1954 heeft een der raadsleden opgemerkt dat hij het op prijs zou stellen dat het tot 15 cent verhoogde tarief voor het Bosbad „Berg en Bos" na 18 uur weer zou wor. den leruggebracht. tot. 10 cent. Het gemeentebestuur heeft hierop geantwoord dat het niet genegen is een dergelijk voorstel te doen. Afgezien van het vrij grote verlies dat voortdurend op de exploitatie geleden wordt, moet het toch al lage tarief worden gehand haafd om ongewenste elementen te weren en de „standing" van het Bosbad te handhaven. Raad Harderwijk „SONNEVANCK" STICHT B.L.O.-SCHOOL HARDERWIJK In de Raadsvergade ring van Harderwijk, werd in het belang der huisvesting besloten tot aankoop van 3245 m2 grond van mevr. A, H. van Es- veldGoesensla en in verband met de doortrekking van het rijwielpad aan de Stationslaan écn stuk grond van 81 m2 voor 481 van de Erven Vitringa tc 's Gra- venhage. Verkocht werden: 2248 m2 grond aan de Varen te Hierde aan de heer H. Hop, tim merman, aldaar; aan de heer L. Schipper 146 m2 grond aan de Havendam hoek Zout keetstraat 730: aan de heer N. Weste rink 266 m2 grond aan de Loan 1940/45 voor 1750; aan de heer J. de Waal te Zwammerdam 148 m2 grond aan de Nassau- 1 aan voor de bouw van oen kapperszaak voor 1200; aan de heer S. Nicolai 440 m2 grond aan de Baanweg voor f 1100, voor t!è bouw van een woning; 148 m2 grond aan de Nassaulaan voor 1200 aan mevr. de wed. Roelofsen—Jansen voor de bouw van een. winkel van zuivelproducten en eieren en 3039 m2 voor 17 819.20 aan {ie. C.V. „Leeuwarden" te Leeuwarden voor' de bouw .van woningen. Aan de heer M. Dlrksen wordt grond in erfpacht (voor 50 jaar') gegeven tegen een canon van f 184 per jaar. De voorzitter deelde hierbij mede, dat er plannen be staan het plein „Het Klooster" In de toe komst te bestemmen voor marktterrein. Aan het bestuur der Ver. tot Chr. Hulp betoon aan Tuberculoses t rijders (Sonne- vanclc) wordt de gevraagde medewerking verleend tot de stichting van een bl o. school op het terrein Sonnevanck, ten be hoeve van kinderen die lijdende z(jn aan ).c. ERMELO De motor- en autoclub De Noord-Veluwe houdt hedenavond een wildrit". Lengte 40 km. Start 8 uur bij hotel Peter, APELDOORN. De twee Apel- doornsc pluimvee- en konijnenverenigin gen, A.P.K.V. en P.V.A., ïiopen morgen haar jaarlijkse tentoonstelling te hou den in de Van Kinsbergenschool. Er zijn 1500 inzendingen. 300 Kippen, sier- en watervogels zul len er t.e bewonderen zijn, waaronder er zijn, die reeds op andere exposities als winnaars naar voren kwamen. Van de konijnen zullen er 400 de strijd aanbin den. De 550 aanwezige sierdulven zullen een attractief onderdeel van de tentoon-, stelling vormen. Tenslotte zullen er 200 poetduiven zjjn. Dit jaar brachten enkele verenigingen meester. haar clubtentoonstelling bij deze grote expositie onder, zoals „De Exposant" te Arnhem, de Apcldoornse Konijnen.fok- vereniging „Apoldro" en de Postduiven vereniging „De Luchtbode". Bovendien verleenden diverse speciaalclubs haar medewerking. Donderdagavond om acht uur zal de opening plaats vinden door Turgemeester mr A. L, des Tombe. Er zijn enige honderden prijzen uit geloofd. w.o. medailles van H.M. de Koningin. ZK.H. .Prins Bemhard, de Commissaris der Koningin in Gelder land, het gemeentebestuur en de burge-. GEMEENTERAAD NIJKERK NIJKERK In de vergadering van de raad van Njjkerk bleef de heer Ja- cobse (A.R.weigeren zijn benoeming tot lid van de woningcommissie te aan vaarden. Hij kreeg er nogal wat over te horen van de heer Kuis (P.v.d.A.) is heel wat over gezegd. Bij de stem ming werd aangewezen de heer Sparre- boom (C.V.P.), die de functie zal waar nemen tot de volgende raadsvergade ring. Voorts kwam ter tafel een voorstel van B. en W, inzake de aardgasvoorzie- ning. Het plan is een leiding te leggen van Kampen naar Utrecht, waardoor voor vele gemeenten op de Vel uwe de gelegenheid bestaat voor aansluiting op het aard gasnet, dat goedkoper is dan kolengas. Ged, Staten zijn de gemeenten eigen lijk wat overvallen met dit voorstel. Men was niet direct bereid een definitief besluit te nemen ook al ohidat er ver schillende mogelijkheden zijn, Er werd echter in principe besloten deel te ne men aan de op te richten N.V., onder voorwaarde dat omtrent het in te bren gen aanwezige buizennet en het op wachtgeld stellen van het aanwezige personeel nader overleg zal worden ge pleegd. De aanschaf van een nieuwe vrachtauto werd afgewezen door raad. De raad keurde goed deze wel aan te schaffen, mits de oude werd ver kocht. De oude ambachtsschool werd erhuurd aan de firma Jacobse vóór zes jaar met drie optiejaren, waartegen de heer Kuis bezwaren maakte, daar de gemeente veel te lang haar zeggenschap over het perceel kwijt is. De huurprijs 1000 per jaar bedragen, terwijl het onderhoud voor de huurder is. De loco-burgemeester, de heer Ger- sen, deelde nog mede dat de burgemees ter in de loop van 1954 geleidelijk zijn werk weer hoopt te kunnen hervatten. Blijvende attractie Bos? m Berg en APELDOORN „De In 1953 in het leven geroepen Stichting ter bevordering •an de belangen van Berg en Bos over weegt plannen voor een meer blijvende attractie ln Berg en Bos'', aldus het ant woord van B. en W. op de vraag van een raadslid of er reeds plannen bestaan om in de zomer van 1954 nog iets in Berg en Bos te organiseren. Het gemeentebestuur wijst er voorts op dat nog onderzocht wordt of de plan nen van de Stichting te verwezenlijken zijn. De aard van de plannen en de stand van het onderzoek beletten dat er reeds nu meer van gezegd wordt. Indien ze aanvaardbaar zijn, zal de raad vroegtijdig worden Ingelicht. APELDOORN „Apeldoorn" benut de 2de Kerstdag om een oefenwedstrijd te spelen togen de CJV-ers uit Deventer. Apeldoorn is ln de competitie nog volop In de running en wil de lange pauze ln de competitie onderbreken door deze oefen wedstrijd. De Deventenaren spelen in de vierde klasse en hebben nogal met pech te kam pen gehad. Een vlotte en aantrekkelijke wedstrijd kan zeker worden verwacht, De wedstrijd wordt gespeeld aan-de:jachtlaan en begint om twee uur. APELDOORN De recherche heeft cle 22-jarige H, J, K. gearresteerd, c zich schuldig heeft gemaakt aan eniL, inbraken. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft hij zich toegang verschaft tot de woning van dr W. aan de Jachtlaan. Hij bemachtigde een geldkistje en een kistje met sieraden. Bij huiszoeking is een en ander in de woning van K. te ruggevonden. Het blijkt dat K, zich voorts schuldig maakte aan diefstal van een electrische klok uit het clubgebouw van Robur et Velocitas. WIJKGEDACHTÉ WORDT IN STUDIE GENOMEN APELDOORN Ook de „wijkge- dachte" is bij het afdelingsonderzoek der Gemeentebegroting 1954 ter sprake gekomen. Eén der raadsleden was van oordeel dat het instellen van wijkraden voor Apeldoorn met bepaalde bevoegd heden ter hand moet worden genomen en dat het gewenst is de raad komend jaar plannen voor te leggen. B. en W, hebben geantwoord, dat de. /ijkgedachte" hun aandacht heeft. Z(j overwegen de instelling van een commissie, die, na bestudering van dit onderwerp, advies zal uitbrengen, VOORST. Het kerstconcert zal plaats hebben Woensdag om 8 uur in dc N.H. Kerk. Behalve de gezamenlijke zangkoren o.l.v. de heer Slot uit Deven ter en het fanfarecorps „Voorst" o.l.v. de heer Renssen uit Deventer, werken mede mej. Berends, sopraan, de heer H Goldenbelt uit Zutphen viool en de heer F. F, Vente orgel. VOORST. Vanmiddag vieren de leerlingen van de Christelijke school hun kerstfeest in het Verenigingsge bouw. De bezoekers van de Jeugdkerk komen Donderdag tezamen in het Cate chisatie-lokaal, waar de heren Hommes en Holthuis de leiding hebben. NIJKERK Tweede Kerstdag 's avonds 30 uur zal er in do Ned. Herv, Kerk een Kerstwijdlngfldlenst worden gehouden. Spreker ds J. Koele, onderwerp „Vrede een wens of werkelijkheid?" Aan hot orgel de horen H. Bouman Sr en Jr. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Verloofd: NANNY WIGBOLDUS FOKKE VAN SCHUYLENBURG A'dam, Ter Maarstraat 17, Gron., Vismarkt 29. Haarlem. Kloppersingel 167 2e Kerstdag. Groningen. - 'Rèeeptie-' in „Riche" 3.3'0-S uur. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wellington (Nw.- Zeeland) (Presb. Kerk), P. H. de Bres te Eindhoven. Te Amersfoort, S. P. Nijdam te Kampen. Aangenomen: Naar Dubbel dam, J. de Mars te Echteld. Emeritaat. Het breed-modera- men van de Prov. Kerkvergadering van Overijsel heeft aan de noodkerke- raad van Willemsoord (gem. Steen- wijkerwold) medegedeeld, dat besloten is, ds. S. Riemens los te maken van deze gemeente. Er is een wachtgeld regeling voor hem en hij behoudt zijn bevoegdheid als emeritus. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Koudekerk a. d. Rijn, S. de Vries te Sellingen. Ds. J. Dijk te Raamsdonksveer is als gees telijk verzorger met het emigranten schip „Zuiderkruis" naar Nieuw-Zee land vertrokken. Hij zal tot 17 Febr. a.s. afwezig zijn. Ds. Dijk is ingeval len voor een collega en daarom op zeer korte termijn vertrokken, GEREF. KERKEN. (Onderhoudende Art. 31 K.O.). Bedankt: Voor Pretoria (Zuid- Afrika), A, Veldman te Enschede. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Nieuwpoort, W. Baay te Alphen a.d. Rijn. BAPTISTEN GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Enschede, B. Fabrie te Workum. Geref. Meisjesbond voor Overheidssubsidie Op de bijzondere algemene vergade ring, die op 19 December jl. te Utrecht werd gehouden, heeft de Bond van Meisjesverenigingen op Geref. grond slag in Nederland het voorstel van het bondsbestuur om bij de overheid een aanvrage tot verkrijging van subsidie in te dienen, met grote meerderheid van stemmen aanvaard. Jubileum Opleiders Chr. kleuteronderwijzeressen De Vereniging van Op'leidersfsters) tot rulerwijzeres aan Ohr, Sobolen voor het voorbereidend onderwijs in Nederland houdt Dinsdag en Woensdag 29 en 30 December in het conferentieoord „Woudsohoten" le Zeist bijeenkomsten ter gelegenheid van haar 25-jarig betaam. Vooraf wordt Dinsdag middag om 12 uur een bestuursvergadering gehouden im „Termii.nus" te Utrecht. De huish oud elij like vergadering begint diezelfde dag 's middags om half vier op „Woudsoho ten", 's Avonds wordt een gezellige verga dering gehouden met medewerking van rr. Hilda Everts Hagenbeek te Arnhem, g, begeleid door Daan cie Ru. piano, en cursisten der Vormschool te Utrecht r. de 'heer Van Drlmimelen, die de aan- ligen aangenaam bezighouden met de door hen saamgestelde non-stop-revue. In de Woensdagochtendvergadering geeft de heer D. Zulderveld te Sneek een terug blik en inleiding over de geestelijke achter grond bij Fröbel als paedagoog "s Middags houdt dr. L. van Klinken te Doetinchem een lezing over „Het goed recht van Christelijk Kleuteronderwijs". ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd voor het doet, ex. Ned.: mej. F. M. Kolpa te Amsterdam. AMSTERDAM, (Vrije Univ.) Ge slaagd voor bet DOCT. EX. ECONOM1V Soerjadi te Amsterdam. A. Kouwenho- i te Delft en J. v. Nieuwkoop te Voor hout (CUM LAUDE). CAND.EX. ECONOMIE: A. Jeisma te Am sterdam en E. Usman te Djakarta DELFT, 22 Dec, Geslaagd voor het CAND.EX. BOUWK. INGENIEUR: mej. C. Baas te Leidschendam, A, J. Dorjee te Delft, C. Veerllng te Amstelveen. H, J. Verstier te 's-Gravenmoer, J. C. Visser te Goes, INGENIEURS EX, SCHEEPSBOUWK IN GENIEUR: F, Kok te Amsterdam. ACTE-EXAMENS ENGELS M.O. B Geslaagd mej, L. Hazewlnkel te Rotter dam en de heren H, G. Dlrrix te Hoens- broek en W. P. Hooykaas te Amsterdam. EXAMEN M.O. SPAANS AMSTERDAM Geslaagd voor het examen M.O. Spaans: mej. M. Harten te Hilversum. NOEMINGEN CHR. ONDERWIJS rector: 's-Gravenhage ('s-Grav. Chr. Gymnasium), dr. N. Veis Heyn te Utrecht. Tot hoofd: Dubbeldam (Chr. Nat, School), E. Huigen te Lathum. Hoogeveen (Herv. School II), J. K. Westerink te Schoone- beek. Tot onderwljzcr(cs): Aalsmeer (hoofd: W. Dam), C. Sneeuw te Nieuw-Vennep. Amsterdam (W.) (Pieter Oosterleeschool. hoofd: D, P, v. d Togt), P. Wiersema te Bussum. Amsterdam (Z.) (Zuiderschool, Geulstraat 9, hoofd: H. v. Zijl). W. Oflringa te Amsterdam. Dicpenheim (hoofd: H. Lemstra), mej, A, Westbonk ie Lollum (Fr.). Fak Fak (Nleuw-Gulnea) (Meisjesvorvolg- school), mej. G. F. Klooster te Noord wijk- Binnen. Grouw (hoofd: Y. Jonsma). R. de ong te Drachten. Harlingen (Prinses Julianaschool. hoofd; L, v. d. Kooi), mejtj S. Boksma te Een (Dr.). Hollandseveld (Dr.). 11. Timmer te Den Ham (Ov.). Hoogengraven-Ommen (hoofd; Th. P. Leen- houts), mej. H A. G. Zoete te Utrecht. Mijdrecht (hoofd: B. Koekkoek), G, ter Meulen te Delft. Ouderkerk a, d. Amstel (Eben Haezerscbool. hoofd: J W. de Boer), H. I. Klein te Havelte en D. L. Hobo te Amsterdam (belden voor vast) en L, H. Bosker te Slootdorp en mej, A, de Wolff te Amsterdam (belden voor tijdelijk). Sliedreeht (Prinses Ireneschool). mej. II. H. W. v. d. Stoel te Dordrecht Utrecht (Ned ITerv, Gemeente-school, hoofd: G. Grootveld), mevr N SchurinkNijhuis te Hilyer.suiTi. .Wqhs. (Fr.) (hoofd: H. Dijk stra), -mevr. J. Schewcer—v. d. Veen t« Wons.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2