Wynand Fockink NATO 1954 Oude Kerk wordt gerestaureerd Overbodige krachtmeting tussen links en rechts in Tweede Kamer Confessioneel landbouwonderwijs in N.O.-polder als inset Eerste-Kamerleden achten onvoldoende huurverhoging Mentaal ITA EST Zo is het ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 3 (Van onze militaire medewerker) DE Besluiten van de Atlantische Raad hebben zich voor 1954 tot de grote lijnen beperkt. De luchtmacht zal met 25, de zeemacht met 15 en de landmacht met 5 pet worden versterkt. De versterking van de laatste zal voor namelijk in de reservedivisies worden gezocht, het nog zwakke punt van de NATO te land. Opvallend is het hoge percentage, dat de luchtmacht ten deel zal vallen. Daaraan ligt echter een principiële strategische gedachte ten grondslag, die door velen vaak wordt voorbij gezien. Wie de recente Kamer verslagen over de Oorlogsbegroting leest en sommige van realiteitszin gespeende artikelen van militaire schrijvers in de pers, zal niet ontkomen aan de in druk, dat de NATO ervan verdacht wordt geen oog te hebben voor de z.g. ter ritoriale verdediging van het NATO-ge- bied in het algemeen eg van die dei nationale territoria in het bijzonder. On der deze territoriale verdediging moeten wij dan verstaan de verdediging van het achterland tegen luchtlandingen en sa boteurs. Nu is het een typische gedachtefout, die in de Tweede Kamer werd gemaakt, waaraan zich ook niet ,,all round" des kundige landmachtschrijvers bezondigen, dat men er bij de defensieopzet der NATO rekening mede moet houden, dat zonder enige „voortekenen" een uit de diepte van het Russische gebied inge zette luch toverval met een groot aantal luchtlandingsdivisies kan plaats hebben, waardoor de gehele defensieopzet en mobilisatie kunnen worden verstoord. Zou deze gedachtegang juist zijn, dan zou de NATO de meeste aandacht moe ten besleden aan de vorming van troe pen tot afweer van luchtlandingen de zKg- troepen ter territoriale verdedi ging op de grond, niet te verwarren met de territoriale troepen voor lucht verdediging (luchtdoelartillerie, -raket ten) en minder aandacht aan de Vorming van veldlegertroepen. DE NATO defensiepolitiek ligt nu schijnbaar in omgekeerde zin. Wij zeggen nadrukkelijk s c h ij n- baar, want wie .,all round" strate gisch denkt, zal de NATO deze fout niet in de schoenen schuiven. Een lucht landing is nl. niet m o g e 1 ij k wan neer men niet plaatselijk en tijdelijk het luchtoverwicht heeft. Deze voorwaarde is volkomen parallel aan voor een grootscheepse landing op een vijandelijke kust. Deze kan niet geschie den zonder ten minste plaatselijk en tijdelijk het meesterschap ter z e e te hebben. De eerste lijn van ver dediging, het schild ter bescherming van het territoir tegen landingen de kust, vormt dus de zeemacht, i de troepen op de grond ter territoriale verdediging. Deze komen eerst aan bod wanneer het mis gaat met het eigen meesterschap ter zee. Met deze moge lijkheid moet men rekening houden er daarom kunnen landstrijdkrachten ter verdediging van vlootbases en ter vei ligstelling van het territoir niet worden gemist in een harmonische opbouw dei- defensie. Doch deze troepen dit zij dus nog eens onderstreept komen pas in tweede aanleg en misschien helemaal niet in de strijd en hun opbouw en organisatie is dus secundair. Voor de beveiliging tegen luchtoverval- len ligt de zaak niet anders. Daartegen zijn ook niet de grondstrijdkrachten ter veiligstelling van de bases en het ter ritoir in eerste aanleg geroepen, doch de luchtstrijdkrachten, die het overwicht in de lucht weten te bevechten. Zolang dit overwicht bestaat zal er geen lucht landing plaats hebben, tenzij de tegen partij 'zelfmoord wil plegen. Wanneer dus de NATO het territoir van een schild wil voorzien, zowel tegen hori zontale overvallen als tegen verticale, dan komen in eerste lijn te staan de parate en semi-parate divisies van de veldtroepen tegen vijandelijke grondtroe pen en de luchtstrijdkrachten tegen vijan delijke luchtlandingen. P7UIK een luchtlanding wordt eerst LA mogelijk wanneer de tegenpartij plaatselijk en tijdelijk het luchtover wicht heeft bevochten. Daarvan kan bij de in acht genomen paraatheid der At lantische luchtmacht geen sprake zijn op de eerste dag van een plotselinge oorlog en evenmin op de eerste dagen, tenzij de NATO-luchtmacht wanhopig zwak zou zijn. Dat is zij nu reeds niet, doch om elk risico op dat punt zo veel mo- felijk te reduceren ligt het voor de hand e luchtmacht thans de grootste priori teit in de uitbreiding te geven. Daar door wordt het gevaar tegen luchtlan dingen nog meer gereduceerd en kan daardoor de noodzaak van de verster king van de grondstrijdkrachten der ter ritoriale verdediging op het tweede plan blijven tot tijd en wijle het schild te land en in de lucht, de eerste lijn dus. zijn minimale sterkte heeft bereikt. Het heeft immers ook geen zin aan de twee de lijn te werken zolang de eerste niet voldoende sterk is! Is de frontlijn te zwak dan kan de tweede het immers helemaal niet uithouden. Geen sterke territoriale troepenmacht zou bg een zwak veldleger en een zwakke lucht macht in staat zijn bezetting van ons land te voorkomen. Dat kan in eerste aanleg slechts geschieden door de com binatie: paraat NATO-Veldleger-Lucht- macht. Daarachter komen dan de twee- de-lijnstroepen: voor het veldleger de te mobiliseren reserves en voor de ter ritoriale verdediging de territoriale grondtroepen. Gaat het dan op een van beide fronten spannen, dan kunnen deze ingrijpen. Zo is de strategische logica in chronologisch opzicht en naar strategisch immer juist gebleken grond slagen. We hebben dus zeker een ter ritoriale verdediging met grondtroepen nodig, evenals vroeger een vloot een basisverdediging met grondtroepen be hoefde; als hel kan hoe eer hoe beter en zo goed mogelijk bewapend. Doch niet ten koste van de opbouw der eerste lijn d.i. Veldleger en Luchtmacht. Dit is het b\j de recente behandeling der oorlogsbegroting tot uiting gebrachte juiste grondbeginsel onzer defensielei ding. geheel in harmonie met dat der NATO. Een strategische luchtoverval is bij een sterke parate luchtmacht meer een hersenschim dan een strate gische realiteit. Tussentijdse wijzigingen dienstregeling A'S. Vrijwel uilsluitend dieseltractie in Noorden des lands De N. S. zullen met ingang van Maan dag 4 Januari op enkele baanvakken een gewijzigde dienstregeling invoeren.' Deze wijzigingen hebben voornamelijk betrekking op de noordelijke provinciën, waar de stoomtrein nagenoeg volkomen uit de reizigersdienst zal verdwijnen. Dt voortgaande aflevering van nieuwe die- selelectrlsche treinstellen maakt het mo gelijk de dienst op de baanvakken Gro ningenRoodeschool en Groningen Delfzgl volledig en op het baanvak Gro ningenNieuwe Schans nagenoeg vol ledig met dit moderne materieel uit te voeren. Een belangrijke opvoering van de frequentie gaat hiermede gepaard. Nieuwe directeur-secretaris Z.-Amerika-instituut Het Nederlands Zuid-Amerikaans In stituut deelt mede, dat mr S. M. S. Reitsma met ingang van 1 Januari zal aftreden als directeur-secretaris van het instituut. Hij zal worden opgevolgd door mr A. Methöfer. laatstelijk gezant dei- Nederlanden in Peru. Voetgangers verenigen zich In Den Haag is gisteravond opgericht de vereniging Bescherming Voetgan ger. De vereniging stelt zich ten doel op landelijk niveau de belangen van de voetgangers tegenover het toenemende snelverkeer te besdhermen. Het corrcs- pondentie-adres is: Van Bleiswijkstraat 86, Den Haag. De besprekingen tussen Neder landse en Australische autoriteiten der burgerluchtvaart over een luchtvaart- overeenkomst zijn -gisteren in Melbourne voltooid. .fSSilte, BEGIN VOLGEND JAAR zal men dan aan het herstel van de Oude Kerk te Amsterdam zo hoog nodig, wil dit monument, voor het nageslacht behouden blijven beginnen. Een van de monumentale, maar verwaar loosde zij-ingangen van het oudste kerkgebouw van de hoofdstad. Indonesische legerkwestie in beslissende phase Soekarno zou territoriale commandanten hebben opgeroepen (Van onze corespondent) Djakarta, 23 December Volgens de Berita Indonesia zou pre sident Sukarno de territoriale com mandanten naar Djakarta hebben op geroepen ter bespreking van de moeilijk heden bg de landmacht.. Deze com mandanten waren in ieder geval Dinsdag reeds in meerderheid in Djakarta aan wezig. Zü hadden daar een bespreking met de chef-staf kolonel Bambeng Su- geng. Pedoman meldt, dat kolonel Sugeng, de territoriale commandanten, die de zer dagen verklaring omtrent de ont slagaanvrage, die hü indiende en de be noemingen, die de minister van Defen sie had doorgezet, hebben afgelegd, heeft terechtgewezen. Ook zou hü be zwaar hebben gemaakt tegen de bijeen komst van de kolonels Simbolan, Sadi- kin en overste Bachroen met kolonel Kawilarang te Bandoeng, die de vorige week zou hebben plaats gehad. (Deze officieren waren tegen het beleid van de minister van Defensie gekant.) Ofschoon het onmogelgk is op het ogenblik concrete inlichtingen te ver- krügen omtrent de ontwikkeling van de kwestie, is het wel duidelg'k, dat deze thans een beslissende phase is ingegaan. De arrestatie van enige officieren van de Siliwangi-divisie veroorzaakte inmid dels enige opschudding. Kolonel Kawila rang de commandant van deze divisie gaf hieromtrent een verklaring, waarin de arrestaties werden toegeschreven aan de activiteiten van zekere elemen ten om verwarring te stichten en insub ordinatie te plegen", Verscheidenen van deze arrestanten zün reeds weder vrg'- gelaten, doch de belangrijkste figuur on der hen, majoor Mohammed, bevindt zich nog in arrest. De dichtbü de rege ring staande Berita Indonesia betwist de bevoegdheid var Kawilarang tot de arrestaties. Het blad sprak de vrees uit, dat deze de verwarring nog zullen ver groten. (Ingez. med.-advertentle) MATIGE SNELHEID OP WEG ZIJPE—ZIERIKZEE De rijksweg van Zijpe naar Zierikzee zal Donderdag 24 December voor het verkeer worden opengesteld. Wielrijders mogen ook van de weg gebruik maken. Men verzoekt de automobilisten op dit traject met matige snelheid te rijden. Treinbotsing in de mist Op het emplacement te Nijmegen is gisteravond de dieseltrein van 8.05 uur in de richting Den Bosch kort na het vertrek in zijdelingse aanrijding geko men met een stoomlocomotief. Van het treinstel ontspoorde het voorste draai- stel, van de locomotief een tenderas. De reizigers zijn met ruim een half uur ver- tra,ging met een ander treinstel ver trokken. De oorzaak va.n de aanrijding houdt waarschijnlijk verband met de dichte mist. Liclitnet was gestoord In vele gemeenten van ons land heeft men het gisteravond omstreeks kwart voor elf enige seconden zonder electri- citeit moeten stellen. Een kortsluiting in het hoogspanningsnet in de omgeving van Amsterdam was de oorzaak van een kortstondige spanningsdaling. Het in werking treden van de automatische be veiliging had ten gevolge, dat de kort gesloten kringen werden uitgeschakeld, enn dat het licht weer op normale sterkte kon branden. (Ingez. med,-Advertentie) II. l.HIl IK IU.1.3 (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 23 December. OOK bij de begroting van Landbouw heeft de tegenstelling op het levens beschouwelijke terrein en in dit geval meer in het bijzonder met betrekking tot bet onderwijs, weer tot een krachtmeting van „rechts" tegen „links" geleid. Een volkomen overbodige krachtmeting overigens, want minister Mansholt had practisch volledig toegezegd te zullen streven naar hetgeen van confessionele zijde ten aanzien van het landbouwwinteronder- wijs in de N.O.-polder werd verlangd. Hoewel minister Mansholt van mening was, dat in de Noordoostpolder een Rijksschool op haar plaats was kwam hij, zoals wij gisteren reeds kon den melden, met een geheel nieuwe oplossing. Hij stelde zich voor te bevorderen, dat er zou komen een school, die men „vleugelschool" zou kunnen noemen. Daarin zouden dan, met een algemeen gedeelte als kern, „vleugels" voor de drie richtingen kunnn worden opgenomen. lijke school, uitgaande van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.), RECHTSE meerderheid drong minister hogere belastingpost op NIETTEMIN kwam de heer Van den Heuvel (a.r.) met twee amendemen ten. Het eerste wenste het bedrag, uitgetrokken bij begrotingsartikèl 125 (algemene en specifieke uitgaven, waar in de kosten voor een Rüksschool mede waren opgenomen) te verminderen met één gulden en daartegenover het bedrag, opgenomen onder begrotingsartikel 127 (subsidies voor scholen) te verhogen met een gulden. Tegelgk liet de heer Van den Heuvel echter de mogelijkheid open, dat hg deze amendementen weer zou intrekken. De bedoeling van deze amendementen was, om de iri artikel 125 aangevraagde gel den voor zover betrekking hebbend op een Rijkslandbouwwinterschool, te be stemmen voor de bijzondere landbouw- winterschool in de N.O.-polder. Die bij zondere is dan de protestants-christe- welke op het ogenblik nog slechts één klas omvat en welke niet wordt gesub sidieerd. De toezegging tot intrekking deed de heer Van den Heuvel voor het geval hetgeen de minister als zg'n voornemen te kennen had gegeven betekende, dat zou geschieden hetgeen thans met de amendementen werd beoogd. Deze motie was o.a. mede-ondertekend door de heer Emigelbertink (k.v.p.), die zich accoord had verklaard met de subsidiëring van de protest.-christelüke school, met de aankondiging, dat men van r.k. zijde een volgend jaar wel om subsidie zou komen aankloppen, wanneer er vol- voor een r.k. school Na slechts twee dagen dienst Donaupont aangevaren in de mist In de dichte mist is gisteravond om half acht het Finse m.s. Eckera bij de Hembrug in aanvaring gekomen met de Maandag in gebruik genomen Donau pont. De pont was reeds voor tweederde in de haven, toen het Finse schip haar met de steven raakte, waardoor een hokje, waar de bemanning bg slecht weer be schutting vindt, enigszins werd ontzet. De Eckera kwam met stukgoed van Am sterdam en was op weg naar Hamburg. BEZORGDHEID OMTRENT KWALITEIT VAN NA-OORLOGSE NIEUWBOUW (Van ouze Haagse redacteur) 's-G ravenhage, 23 December. IN aanmerking nemende, dat de Tweede Kamer ruim twee weken heeft besteed aan de discussie over het complex fiscale maatregelen en de verhoging der huren, tevens in aanmerking nemende, dat zij mede uit voerige aandacht schonk aan de aanstaande loonsverhoging en dat zij voorts de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1954 in dezelfde periode hield, mag het van de Eerste Kamer, die zich gisteren me! deze materie bezig hield, een prestatie worden genoemd, dat zij aan één middag- en avondvergadering voldoende had om haar oordeel uit te spreken. Een enkel lid van de Eerste Kamer moge dan al wat al te uitvoerig in theoretische beschouwingen zijn getreden, in het algemeen heeft men zich tot het zakelijke bepaald. Bovendien heeft de Eerste Kamer niet, gelijk de Tweede Kamer heeft gedaan, tevens algemene bcgrotingsbescliouwingen gehouden. Niet van harte heeft de Eerste Kamer deze voorlopig uitgesteld. De tijdnood, waarin Kamer cn regering zijn komen te verkeren, hebben tot. deze merkwaardige procedure geleid. Merkwaardig in zoverre, omdat het beleid betreffende Jonen, huur en belastingen eigenlijk moeilijk los is te maken van algemeen politieke beschouwingen, waartoe de Rijksbe groting nu eenmaal de beste gelegenheid biedt. Over die tijdnood werd van verschillende kanten geklaagd, maar er werd toch ook wel begrip getoond voor de oorzaak daarvan. Te Praag heeft een militair ge rechtshof twee mannen ter dood veroor deeld en een vrouw tot levenslange ge vangenisstraf op beschuldiging van spl- onnage. Voorts werden 22 personen tot gevangenisstraffen van zes tot twintig jaar veroordeeld. Over de aanvaarding van het complex voorstellen door de Eerste Kamer be hoeft natuurlijk geen ogenblik twijfel te bestaan. Dit betekent intussen niet, dat de sprekers van deze dag nu allemaal even enthousiast waren over de voorge stelde maatregelen. Wat de huurverho ging bijv. betreft, hier liet de heer Wou denberg (arb.) een vrij duidelijk critisoh geluid horen. Hg" stak het allerminst on der stoelen en banken, dat de P. v. d. A. de voorkeur had gegeven aan een andere methode, dat zü vóór een huuregalisatie- fonds en een huurbelasting is. Hiertegenover stelde ir Kraaijvanger (•k.v.p.) een hevig verlangen naar vrge hmirvorming, waarbü hü echter terstond opmerkte, dait hiertoe op dit ogenblik nog niet kaai worden overgegaan. Die drang naar vrijheid klonk de heer Wou denberg echter kennelijk ietwat grieze lig in de oren. Alle ordening is nog geen socialisatie, zei hij. Inderdaad, maar or dening vormt wel een vruchtbare grond, waarop het vuurrode socialisatieplantje welig groeit. Overigens toonde ir Kraaij- vanger duidelijk enige bezorgdheid over het toekomstige huurbeleid der regering. Hij is er helemaal niet gerust op, dat het kabinet op de ingeslagen weg zal voort- gaan. Deze afgevaardigde achtte op dit stuk van zaken een duidelgke koers noodzakelijk. Hij had eigenlijk de indruk, dat het kabinet om de hete brij heen heeft gedanst. Bezorgdheid uitte ir Kraaijvanger ook ten aanzien van de kwaliteit van de na-oorlogse woningen. We zullen betere woningen moeten gaan bouwen zo meende hij. De woningen zijn over het algemeen te klein en over het uiterlijk was deze Rotterdamse archi tect niet enthousiast. De opvattingen van mr De Vos van Steenwijk (v.v.d.) weken weinig van de K.V.P.-woordvoerder af. Ook de V.V.D.- spreker was van oordeel, dat het kabi net te lang met de tweede huurverho ging heeft gewacht. De thans door te voeren huurverhoging achtte mr De Vos van Steenwijk nog niet voldoende 0111 de sterk verhoogde onderhoudskosten te dekken. Met ir Kraagvanger en de heer Woudenberg was de V.V.D.-woordvoer- der het overigens eens. dat er betere wo ningen moeten worden gebouwd. Te recht had ir Kraagvanger er op gewe zen, dat een gevolg daarvan zal zg'n: hogere bouwkosten en dus ook hogere huren. Maar, zoals -gezegd, ir Kraagvan ger begreep zeer wel. dat al zgn verlan gens niet op eenmaal vervuld kunnen worden. Prof. Hellema (a.r.) en mr De Vos van Steenwijk (v.v.d.) bleken het ove rigens roerend met elkaar eens te zijn, dat de huurbeheersing een onrechtvaardige last op de huiseige naren heeft gelegd en dat ook de aanstaande huurverhoging deze on billijkheid niet wegneemt, zij het dan, dat deze wel enigermate wordt ver zacht. Mr Witteman (k.v.p.) vroeg nog de speciale aandacht van de minister voor de moeilijkheden van de geplaagde, rech ters, dat zijn de kantonrechters, die de huurwet moeten hanteren en die daar- bü, blijkens een adres, voor weinig aan trekkelijke problemen worden gesteld. Wijziging van onderdelen van de Huur- doende gegadigden zouden blgken te 2 zgn. Minister Mansholt, van zgn kant, wees nogmaals op de voordelen, welke zijn plan had. Het algemene gedeelte en de outillage zouden door de over heid worden verzorgd en de bijzon dere „vleugels" zouden daarvan ge bruik maken, zodat een grote bespa ring van kosten werd bereikt. Die bij zondere school-gedeelten, die nog subsidie zouden kunnen krijgen, zou den bovendien ook geheel onder een eigen schoolbestuur kunnen komen. De minister ging dus, naar hg' na- drukkelgk stipuleerde, accoord met ge subsidieerde bg'zondere scholen in de N.Oi-polder. Daartegenover vroeg hij echter, de amendementen thans in te trekken. Door het bedrag van artikel 125 te verminderen, zou men immers uitspreken, dat men tegen geld voor een Rgksschool was, maar dat had de minister nodig voor de financiering van dat algemene gedeelte. Er was ook ge zegd, dat de minister met zgn plan voor uitliep op de voorstellen van de in te stellen Staatscommissie. Maar terecht kon de minister zeggen, dat juist deze amendementen op die voorstellen voor uitliepen. Over en weer werd nog gedelibereerd, waarbü nog naar voren kwam. dat ook weer niet alle protestants-christelijkcn staan achter een school van de C.B.T.B. In deze stand van het debat mengde 1 ook prof. Oud (v.v.d.) zich daarin. Hg merkte op, dat het amendement tot e r h o i n g van een begrotingspost zelfs in strijd was met het anti-revo- lutionnaire staatsrecht, omdat dit zich verzet tegen het opdringen aan een minister van geld, dat hij niet wenst. Deze opmerking werd van de zijde der anti-revolutionnaïren met hoongelach begroet. Ten onrechte, naar wij menen. Het is inderdaad in strijd met het wezen een begroting, welke slechts m axi- m a bevat, waar een minister niet boven mag gaan, doch waar hen te allen tijde onder mag blijven (hetgeen ook ge regeld geschiedt), dat men een amen dement indient, om deze te verhogen. Bovendien verklaarde de heer Oud, dat hetgeen de minister had gezegd en voorgesteld, zo aannemelijk en zo redelijk was, dat hg' en zijn politieke vrienden hun stem niet aan de amende menten zouden geven. De heer Egas (arb.) legde een ver klaring hf, welke overeenkwam met het laatste gedeelte van die van de heer Oud. De heer Engelberting (k.v.p.) deelde mede, dat hü en zijn fractiege noten vóór de amendementen zouden stemmen, maar dat dit voorstemmen niet betekende, dat de minister de be sprekingen niet zou kunnen voeren, welke hij zich had gedacht. Het eerste amendement werd daar na aangenomen met 34 tegen 29 stem men. Vóór stemden de K.V.P., de A.R., de C.H., de K.N.P., en de Staatk.-geref. Tegen stemden de P.v.d.A., de V.V.D. en de C.P.N. Het tweede amendement verkreeg 35 stemmen vóór, doordat er blijkbaar inmiddels een lid ter rechterzijde bg was gekomen. Voor het overige vermelden wij hier alleen nog, dat de minister de heer Vondeling een nota toezegde over liet melkprijsbeleid. Deze zal echter pas verschg'nen na de „gebruikelijke voor jaarsmaatregelen". wet zal dan ook niet kunnen uitblijven, meende mr Witteman. Volledigheidshal- ve-zg' van dit debat nog vermeld, dat de communist Brandenburg zich tegen de huurverhoging verzette. Vandaag zou minister Witte de cri- tiek van de Kamer beantwoorden. Compensatie voor ramp slachtoffers en gerepatrieerden De minister voor Maatschappelgk Werk heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in verband met de ver hoging van de lonen van werknemers ten gevolge van de huurverhoging en opheffir t van de conaumptiebeperking, op ramp slachtoffers en gerepatrieerden dezelfde regeling zal worden toegepast (5 pet) als op de uitkeringen aan de oor logsslachtoffers. Ir C. F. P-roos, directeur van de N.V. Nederlandse Kabelfabriek te Delft zal met ingang van 1 Januari zgn functie neerleggen. PEN regeltje uit een bericht: „De men- tale bijeenkomsten worden gehouden onder leiding van de N.T.CZéér intrigerend, wanneer men niet weet In welk verband dat stond. In de verbeél- ding verschijnt een aantal mensen, men taal bijeen, druk bezig met eigen en anderer geest, bedrijvig bouwend aan de Wil en zo. Een mysterieuze bijeen komst vmarschijnlijk, misschien een tikje spiritistisch, en in elk geval niet het gewone platvloerse genre. Ik ben bijzonder geporteerd voor mentale din gen, want als er nu m onze samenleving ergens iets mis is, dan wel daar. Weg dus met de spierencultus -en •ivat de geest Allen bij elkaar en toe- gewijd mentaal werken, onder leiding van de N.T.C. waar schijnlijk de omschtij- ving in geheimtaal van de oppermedicijnman en gebreveteerde men- talist. Laat ons allen clubjes vormen en met elkander verkeren, in het mentale dan. Nu komt er een ijzige douche: boven hef bericht waaruit de geciteerde regel is gevist, staat de kopTraining Ath- leten. Al deze machtige inspanning van de geest wordt dus toch alleen maar opgewekt tot meerdere glorie van de ■spier. Zie hen geconcentreerd zitten, de helden en heldinnen van Sintelbaan en grasveld, wroetend in de geest. ,Jien jij mentaal al ver gekomen, Puck?" „Nou Wim, ik zal er de N.T.C. nog eens even bü moeten halen, denk, ik, want ik voel nog een onevenwichtigheidje in mijn psyche." En daar komt de N.T.C. aan en geeft een mentaal nummertje weg, waardoor de prysatlileten van Neder landse bodem met vlammende ogen huiswaarts gaan, gesterkt en gestaald. Mentaal. En dat alles, omdat het zo gezellig is, aan sport te doen. Het lijkt me iets voor ons Kabinet: de ministers een uurtje per week in „mental-trai ning" bijeen, en de voorzitter van de Raad van State als N.T.C., wat dat den ook wezen mag. CLERC DAARNA volgde nog een gedaehten- .wis.seling over de afdeling Visserij van de begroting. Erg diep behoef de men daar thans echter niet op in te gaan, omdat een nota inzake het vis serijbeleid binnen afzienbare tijd aan de Kamer zal worden toegezonden. De heer Den Hartog (v.v.d.) kreeg de verzeke ring van de minister, dat het oök zijn verlangen is. dat er behoorlijk tijd zal zijn, om deze nota te bespreken, opdat een bespreking van het visserijbeleid beter tot haar recht zal kunnen komen, dan bij deze begrotingsbehandeling het geval kan zijn. Verbod van visserg op Zondag, als door de heren Van der Zaal (a.r.) en Zandt (st. geref.) bepleit, zou een kwestie zijn voor zg'n ambtgenoot van Sociale Zaken. In ieder geval, zo zei de minister, zou er langs internationale weg op dit punt voorlopig beslist niets te bereiken zijn, omdat men in het bui tenland daar nu eenmaal anders over denkt. De vrees voor de Duitse trawlervloot, die zeer kostbaar is en als zodanig niet economisch in het gebruik, achtte de minister op die grond overdreven. Van Nederlandse zijde zal met klem bij de Hoge Autoriteit voor Kolen en Staal worden geprotesteerd, dat het mogelijk is, dat Duitse vissers gesub sidieerde kolen krijgen. Onzer zijds zal worden geëist, dat er één kolenprijs komt, en dat er geen uit zonderingspositie meer zal zijn voor de Duitse vissers. De haringcontracten met Rusland be sprekend, zei de minister, dat deze geen regeringscontracten z\jn, maar door par ticuliere organisaties zijn afgesloten. Voor 1954 is omtrent nieuwe contracten en prijzen nog niets bekend. De minister was het eens met de heer Egas (arb.). dat het onbevredigend is, dat het Land bouw Economisch Instituut, (dat voor de helft door het bedvgfsleven en voor de helft door de overheid wordt gefinan cierd) nog geen bydrage ontvangt van de visserg. hoewel een belangrijk deel van de onderzoekingen en berekeningen voor deze bedrijfstak geschieden. De minister zal geen steunmaatregelen voor de visserij in overweging willen nemen, zolang deze kwestie niet is opgelost. De kwestie van de 5G verhoging voor de bemanningen van de vissersschepen, zal de minister met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken bespreken. De verkoop van bevroren vis via de kruidenierswinkels wil minister Mans holt in ieder geval als proef laten door gaan. Hierna werden de begrotingen van Landbouw, Visserii en Voedselvoorzie ning en van het Landbouwegalisatie- fonds z.h.s. goedgekeurd (communisten tegen). De nota inzake het verloop van de besprekineen over landbouwintegra- tie werd voor kennisgeving aangenomen. Op de gistermiddag te Meppel ge houden buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v.h. Brocades-Stheeman Pharmacia werd tot mede-directeur gekozen dr C. J. van Boxtel te Amsterdam. (Ingez. med.-advertentie) Drie grijsaards komen na elkaar, Sint Nicolaas, Kerstman, Oudejaar. Zij verschillen van aard. En misschien van baard, Maar „TIP" achten ze allen onmisbaar. 'n TIP VAN BOOTZ De dankbaarheid der Stille Armen gaat uit naar U, Lezer! In de weinige weken, dat wg onze Lezers hebben gevraagd om een gift voor de Stille Armen, is een weldadige stroom van medeleven ontstaan, die zelfs op dit ogenblik nog niet tot stilstand is gekomen. Onze Kerstactie voor de Stille Armen loopt nu ten einde. Bgdra- gen, welke na heden nog door ons worden ontvangen, krijgen uiter aard dezelfde goede bestemming. Maar dat straks het Kerstfeest óók door vele, zeer vele behoeftige Land genoten met vreugde kan worden beleefd, is te danken aan de even spontane als krachtige hulp der Handelsbladlezers. Uit naam der vele Stille Armen die zg de helpende hand boden, danken wij hen voor hun hulp en wensen wg ook de milde gevers een GELUKKIG KERSTFEEST ALGEMEEN HANDELSBLAD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1