DE DORPSBODE S TRA A TME UBILA IR (of hoe lelijker hoe beter) Emma aan de kop op de bres HET PAROOL PS ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 PAG. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Veenbroekerstraat, 12*- OPPINGAHUIZEN TELEPHONE 12 RenlTaal MtmnMai im Hillnmernil Veentroik. OppiDjahngep. 't HO O TV - REDACTEUR Chr. Thden Duik. tafalodt e.«. (Virtdfit ia naai par mik) UIT DE GEMEENTERAAD Woensdagavond jl. heeft de gemeenteraad van Nieuw Broekersloot de begroting behandeld en goedgekeurd. De voorzitter, burge meester H. Smout, wees er op, dat er nog veel .agpunten zijn, die het i eilijk begroting tend te maken. Deson danks is het gemeente bestuur daarin geslaagd zij het dan ook, dat enkele plannen, die B. en W. nog in petto heb ben. vooralsnog met -ot uitvoering kunnen ko men omdat de middelen ontbreken. Daartoe moet ook het Waterleiding- plan worden gerekend, dat reeds van 1936 da teert. Ook de subsidies hebben een veer moeten laten. De heer Bolleman (K.V.P.), als voorzitter der grootste fractie gend. prees B. en W. voor het voorzichtig be leid en zei in het alge- Volgens de heer Das (A.R.) was het maar beter, wanneer B. en W. nu definitief van net Waterleidmgplan zou den afstappen. ..Dat wordt toch vee' te duur" zei hij. „en wat hebben we er aan?" Spr vroeg af de post van f 800 voor het aanschaffen van gymnast lek toestellen voor de openbare school De neer Dankelman M idd. I pleitte voor een betere straatverlichting, in het bijzonder in de Kerkstraat. Hij infor. lijkhe d om een vuilnis auto aan te schaffen. Oe verlaging van de subsidie aan de Chr. Lagere Landbouwschool (van f 250 op 200) achtte de heer Krols (C H U onjuist. De school kan zich toch al niet bedruipen en heeft het geld hard nodig. De heer Polsbroek P.v.d.A.) pleitte warm voor het Waterleiding plan. Hij zei de uitla tingen van de heer Das niet te begrijpen. Spr. verzocht B. en W. voorts de mogelijkheid te on derzoeken tot stichting van een kleuterschool. Oe voorzitter ant woordde, dat het Water leidingplan zeker met van de baan is, maar de eerste jaren kan er zeker niets van komen. Wat de verlichting van de Kerkstraat betreft, dit punt heeft reeds ge ruime tijd de aandacht van B. en W. Maar ook dat zal geld kosten. Het zelfde geldt voor de spr. overigens betwijfel de ot zo'n voertuig in onze gemeente gewenst zou zijn. Wethouder Groten dorst (K.V.P.l was het ningen voor grote gezjn- maar zolang men in Den Haag halsstarrig vast houdt aan de geldende richtlijnen. zullen dit De uitgaven ten behoeve van de aanschaf van gymnastiektoestellen voor de openbare school achtte hij zeker verant- Volgens wethouder Marsman (A.R.) is er in Nieuw Broekersloot wei nig behoefte aan een tjes horen trouwens thuis, meende hij. Ook hij betreurde het, dat de sub sidie voor de Chr. Land bouwschool moet wor den verlaagd maar waar wil de heer Krois het geld vandaan halen? Wat het Waterleiding- plan betreft, spr. zag daar weinig heil in. in ieder geval is het r u niet de tijd zulke uit gaven te doen. De heer Polsbroek: „De gewone dooddoe ner!" (Gehamer van de voorzitter.) Na nog enig heen en weer gepraat keurde de raad ten slotte de be groting goed met aan tekening, dat de heer Polsbroek geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Na de rondvraag, die niets opleverde, sloot de voorzitter de vergade ring. Nieuw Broekersloot Onze prominenten Deze week een piaatje van en een praatje over onze geachte medewerk ster mej. Jantma We melink, de „zangeres van Veenbroek", zoals zij, met ten onrechte, zo ve le malen is genoemd de kum geregeld versneden genieten, een bekende is, maar ook ver buiten de grenzen van onze ge meente naam heeft ge maakt. Mej. Wemelink, afkom- stiq uit Lichtenvoorde (Gld.), waar zij haar jeugd doorbracht haar vader had daar een bloeiende slagerij studeerde voor onder wijzeres en reeds op de Kweekschool bleek, dat zij onmiskenbare litte raire talenten bezat. Zij was. nadat zij haar di ploma's had behaald achtereenvolgens onder wijzeres te Dalfsen Bunnik, Enkhuizen en Rosmalen, maar in 1922 kwam zij naar Veen- broek om er voorgoed te blijven. Hoevelen van ons heeft zij niet de eerste beginselen van de rekenkunde en het schrijven bijgebracht? En dat zij. ondanks haar drukke werkkring, nog tijd vond voor de dicht kunst. mag onbegrijpe lijk heten! Van haar hand ver schenen in de loop der jaren verscheidene poë- I NGEZON DEN M. d. R.! Ik kan niet nalaten mijn verwondering er over uit te spreken, dat u in in een uwer laatste nummers de heer C. Alings jr in uw rubriek „Onze Prominenten" een veer op de hoed hebt ge stoken. Over prominen ten gesproken! Er zijn dan toch waarlijk nog wel andere plaatsgeno ten, die deze erenaam verdienen dan de heer Alings jr, iemand, die er steeds op uit is de rust te verstoren en telkens weer blijk geeft van een geestesgesteldheii de onze niet is. I inner slechts aan zijn ge stook inzake het zwem bad. En dat hij met zijn lezingen over zijn z.g. zwerftochten onze jeugd opwekt tot ontevreden heid is al erg genoeg. her- Of i ik band leggen tussen deze publicatie en het feit, dat de heer Alings sr een uwer beste adver teerders is? Maar wat blijft er dan over van een onafhankelijke Pers? Nel tige misgreep! HEUVELENKAMP H. zal be. (De grijpen, dat wij op zijr laatste insinuatie hiei met ingaan. Overigen: lijkt het ons niet taak te beoordelen IJn of niet tot :nten" gerekend moet worden. Discussie gesloten. Red. De Dorps bode.) ziebundels, waarvan wij noemen: ..Lentewindjes" (1926), „Zonnebloemen" (1932), „Honingdruppels" (1939) en „Spinneweb- ben" (1948). De gedich-. ten, die nu geregeld in „De Dorpsbode" ver schijnen. zullen eerlang worden gebundeld onder de titel „Sprokkelingen' wederom een uitgave van Sj. Poppinga's Han delsdrukkerij alhier. Mej. Wemelink, die volgend jaar de pen sioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt, is in Veenbroek en omstre ken een graag geziene figuur en wij hopen, dat het haar gegeven zal zijn haar dichtader nog lang te laten vloeienI DE aanpassing van nieuw bij Nee, dit keer doel ik niet op de onze grachten, burgwallen stra- oud is een van de problemen, aansluiting van een modern bouw- ten en pleinen op de meest op- die onze tijdgenoten niet of werk op een oud stadsdeel, maar zichtir- ------- - ternauwernood tot een aanvaard- heb ik het oog op het onheilspel- ■u-~~iu, ia_r._r manier ontsiert. EMMA staat aan de kop van 1-C. EBOH leidt in 1-D. DFC is aanvoerder van de twee de klasse A, West n. Fluks laat zich in de tweede klasse 3, West II, nauwelijks be dreigen. sprong. Dordrecht glimlacht speels, als- o het een aanhankelijkheidsbetui ging aan de oud-praêses van de KNVB, Karei Lotsy is, die im mers in deze nijvere stad woont. Het glimlacht, ja en heeft daar, het blijkt uit mijn wat dor statistisch letterwerk, alle reden toe. Ik laat u nog niet los, want er zijn aardige vergelijkingsmoge lijkheden. Delft bijvoorbeeld. Het heeft (globaal) 65.000 inwoners, tegen Dordrecht 70.000. Maar gaat het daarom in de stad van het Prin senhof wat voetbal betreft even gunstig? Geen sprake van. Delft bezit één eerste klasser: DHC. bare oplossing hebben gebracht, lend aantal straatmeubelen. Velen zijn, helaas, al zo afge- dat stompt door de hoeveelheid vlak ke en futloze bouwsels, waar de moderne steden mee opgescheept zijn, dat zij geen oog meer heb ben voor het in wezen zo wan staltige straatmeubilair in de oude stad. Ik vraag er uw aan dacht voor, in de hoop, dat dit er toe mag bijdragen, dat de vele gemeentelijke diensten en com missies eindelijk eens de vinger op deze wonde plekken in de bin nenstad zullen leggen. Ik bedoel dan met straatmeubilair: de uri noirs, transformatorhuisjes, brie venbussen, reclameborden, giro- bussen, prullenmanden, lantaarn palen. lichtmasten, reclamezui len, trampalen, telefoonkisten, zandbakken, tramhuizen, peper bussen, verkeersborden, -hekken, -zuilen en -signalen. In de wildste verscheidenheid, zonder de min ste poging om er ook maar de geringste eenheid, orde of harmo nie met de omgeving in te bren gen, ontsieren deze straatmeube len op de grofste wijze de boei endste stadsgezichten. Het zijn als het ware inktvlekken op een fraai schilderij. Alsof een peper bus staande op een grachtwal al niet erg genoeg Is, wordt deze bovendien geëxploiteerd als re clamezuil en beplakt met affiches. Blijkbaar om nog eens extra de aandacht te trekken. Stenen trans formatorhuizen trekt men niet in baksteen uit de wal op, men „PEPERBUS" tracht niet er een eenvoudig on opvallend gebouwtje van te ma ken, neen, het moet pretentie heb- bruikt! loe doller hoe beter. OP het gebied van verkeerste kens en verkeerssignalen heerst in de hoofdstad des lands een ware orgie. Met hin derlijke, schoolmeesterige opdrin gerigheid om alles en allen te willen bedillen is een regen van schrilrode verkeersborden over de stad gestort, die tezamen met de uitbundige verkeersstrepen en de van elke poging tot aanpassing aan de stad gespeende voet gangershekken er wonderwel in slagen de bekoring van de bin nenstad te ontluisteren. Men vraagt zich daarbij af, of men zijn doel niet volkomen voorbij schiet, wanneer het nodig wordt geacht voor een smal straatje een aantal verkeersborden te plaat sen, die .ezamen de vierkante me ter overschrijden. De hoeveelheid verboden hierop is zo groot, dat men toch stil moet staan om er kennis van te nemen, d&n kunnen de borden óók rustig op een kwart van deze grootte worden gemaakt. Is deze oplossing niet acceptabel voor de verkeersautoriteiten dan is er nog de mogelijkheid tot het invoeren van een enkel bord ter vervanging van de gezamenlijke andere. Voegt men bij al dit gedoe nog het ontelbare aantal palen, waar lichtpunten, draden en reclame borden aan vastzitten, en het mo derne straatbeeld isuitgetekend" Ik ken geen beschaafde stad ter wereld, waar het straatmeubilair zo talrijk, zo hinderlijk en zó sma keloos is als in onze prachtige oude binnenstad van Amsterdam. Als ergens een stukje Nederland is, dat een betere en eervoller behandeling verdient, dan is hel juist het hart van de hoofdstad. Het wordt hoog tqd, dat er een instantie in de stad komt, die deze kwestie met gezond oordeel en enige smaak onder ogen ziet. Als een dergelijke instantie enige be voegdheid krijgt en ruggesteun in de Raad, dan zijn wij in een paar jaar van de rommel af! TON KOOT Het staat, met vier punten, triest onder aan de ranglijst. Dat maakt dan Delfts hele vertegenwoordi ging in het hogere voetbal uit. MAAR Den Haag dan? Een vraag die verwacht mocht worden. Goed dan, Den Haag, ADO en HBS. ADO achtste in de zelfde afdeling als DHC en HBS troosteloos laatste in 1-C. De twee de klassers? Het zijn er vier: Quick, vfCS, VUC en HW. Quick staat als vierde nog het beste op de ranglijst; HVV, in dezelfde af deling, staat onderaan. En Den Haag heeft 5C3.000 inwoners: acht maal zoveel als Dordrecht. nu toe een zeer gering aantal punten uit zijn wedstrijden getrok ken en het moet er ddar bijzonder snel enkele aan toevoegen "als het niet de eliminatie door automati sche degradatie wil ondergaan. Haarlems tweede klassers: HFC (derde m 2-A) en Schoten (tiende en laatste in 2-B) wekken ook niet bepaald de indruk via pro motie-gevechten de eerste klasse spoedig te zullen versterken. En Haarlem telt circa 162.000 inwo ners. Ik kan, ten behoeve van de on- verbeterlijken, die het cijfer lief hebben boven alles, nog wel even op deze manier doorgaan. Maar ik wil het jaarboekje van de KNVB ..iet doorkruisen, noch uw eigen initiatief waar bestaan anders de Scores en Standen" voor? het voedsel ontnemen. Als u verdere vergelijkingen wenst, kunt u ze zelf maken. Dat is, bij wat men zo gevoelig het lengen der avonden noemt, een nuttige en leerrijke bezigheid. HET is dus niet mijn bedoeling u met nog meer feiten en cijfers te beladen. Ik zou ech ter graag een conclusie willen trekken. Maar welke? Dat in Dordrecht de beste voetballers van Nederland worden geboren en gekweekt? Dat is beslist onjuist, want EBOH, bijvoorbeeld, speelt een spel dat onherroepelijk aan een tank-eskadron doet denken en ook Emma, hoewel het volgens Nederlandse maatstaven nog goed speelt, is geen elite-ploeg. Een conclusie dus: het lijkt mij niet onmogelijk dat trainer Dom- bi's invloed zich in Dordrecht, waar zijn werkterrein reeds jaren ligt, zo ver uitstrekt, dat die ande re clubs =r door bekoord, beïn vloed èn gesterkt worden. H. J. OOLBEKKINK

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5