DEMOTISCH, TAGALOG OF PALI verschaffen zij een menswaardig bestaan? Wekelijks bijvoegsel van Het Parool 19 DECEMBER 1953 ER zijn van die wetenschappen, die zo op het eerste gezicht heel ver van de werkelijk heid af staan. Zij worden ook vaak be oefend door mensen, die door het dagelijkse gebeuren weinig beroerd worden. Niemand in Nederland of daarbuiten kent hen, weet wat ze doen of begrijpt zelfs maar het woord, waarmee zij hun wetenschap aanduiden. Stel u voor, dat in een „hersengymnastiek" aan een der partijen zou worden gevraagd: Wat is Pali en noem de voor naamste beoefenaars van dit vak in Nederland? Of: wat is Demotisch, Sumerisch, Hethitisch, Tagalog of Malegassi Noem de belangrijkste Ne derlandse Hethitologen Welnu, .al deze talen en stu dievakken werden en wor den in ons land beoefend. Er zijn lieden, die hierin hun levenstaak zien, die daarvoor tijdschriften op richten en internationale congressen organiseren. toren. Hij schrijft daarin o-m.: „Het is nu al seven jaren en meer geleden dat de Heeren Curateurs der Universi- teyt ende de Borgemeesters der stadt Leyden goet vonden haere Universiteyt te vercieren mette professie van de Arabixe taleomdat zij zoo wijt in de werrelt ver- spreyt door gansch Asia en Africa is en omdat daerin beschreven zijn ontallijck veele treffelijcke boeken in alle faculteyten; begrijpende meer als 700 jarige wijsheyt van soo veel treflrjcke personagien die gedurende den tijt dat de studiën bij de Christenen onder de voet laghen, in het Sarazynse rijck gefloreert hebben. Dat oock de wetenschap van. de selve ten hoogsten was dienende om de Hebreeuwse endé Chaldeeuwse talen door de welcke het Godt belieft heeft sijnen wille te verclaren. ja oock om door middel van onse navigatie op Ostindien Godes heylighe woort onder de verblinde menschen te ver- breyden". De Oriëntalistiek kwam dus voort uit de be- vreemdsoortige wetenschaps mensen uit alle landen van de wereld bijeen op de pe riodieke internationale congres sen voor Oriëntalisten, volgend jaar weer in Cambridge. De Leidse universiteit nam al in 1881 het initiatief hiertoe. De eerste bijeenkomst werd dan ook in Leiden gehouden. Later in 1932, werd Leiden opnieuw als congresstad gekozen. Neder landse Oriëntalisten speelden steeds een betrekkelijk grote rol op deze congressen. ^5 - .fTi^.l] V£CO|.X2^N CnV)tX>| r-.raAS. j^sJ^crul) cnkv. <v^>—O «-.aul Po ..oy o ,*I Soo vAo|Zl V") .1 ,zl OOXA studering van de Bijbel en kreeg een geheel nieuw en veel breder terrein door onze aanraking met Indonesië. I ~\E laatste oorlog heeft de beoefening der Oosterse we- •L' tenschappen ernstig in gevaar gebracht. Dat geldt natuurlijk voor ons gehele culturele leven, maar toch in bijzondere mate voor de Oriëntalistiek, omdat een van haar vruchtbaarste bronnen voor Nederland, namelijk Indonesië, werd afgesloten. Het grote probleem van dit ogenblik is de financiële en economische basis, waarop alleen een vruchtbare beoefening van deze wetenschap pen mogelijk is. Voorheen was dit probleem minder acuut. De beoefenaars van de Oriëntalistiek kwamen in de vorige en ook nog in het begin van deze eeuw vaak voort uit gegoede families, die zich de weelde konden permitteren hun zonen de wetenschap te laten beoefenen zonder verdere materiële zorgen. Later bood Nederlands- Indië aan vele Oriëntalisten redelijk betaalde betrek kingen zonder hun de vrijheid te ontnemen aan zuiver wetenschappelijk onderzoek te doen. Het instituut der ta*>lambtenaren en het kantoor voor Oostaziat'ische zaken waren voortreffelijke instellingen en hebben zeer bevruchtend op de Nederlandse Oriëntalistiek gewerkt. Het resultaat is geweest, dat een kring van wetenschap pelijke werkers een bibliotheek vol schreef met kostbaar materiaal voor de kennis van de Archipel, waayvan het nieuwe Indonesië groot nut kan hebben, maar waarvan de invloed ver buiten Indonesië merk'- - (Zie verleg- pag. 2) Foto F. J. Griek Een stille werker bij liet bestuderen van een kostbaar Oosters handschrift Bovenspecimen van Syrische letters. DE Nederlandse Oriëntalistiek had een goede naam in de wereld. Wij hebben dat eens persoonlijk ervaren toen wij enige jaren geleden in Cairo waren en spraken met pas afgestudeerden van de Kening Faoed Universiteit. Wij vroegen hun waaraan zij bij het woord „Nederland" het eerst dachten. Het antwoord was: „Aan professor Wensinck uit Leiden". Bijna niemand in Neder land zou dit antwoord hebben begrepen, omdat bijna niemand hier weet, dat prof. Wensinck door zijn weten schappelijk werk op het gebied van het Arabisch en de Islam onschatbare diensten heeft bewezen aan de Egyptenaren en aan alle Moslimse volken, wie hun eigen cultuur en tradities ter harte gaan. Men kan zo nog enige tientallen andere beroemde Nederlandse Oriëntalisten noemen. Een van de meest bekende was ongetwijfeld prof. Snouck Hurgrorvje, even eens Arabicus. Wij hebben in de oorlog, toen wij in Leiden ook deze wetenschap beoefenden, eens huiszoeking gehad in onze eenvoudige studentenkamer. De Duitser, die hiermee belast was, stelde zich voor als student in de „Zeitungswissenschaft" te Berlijn en informeerde naar ons studievak. Toen hij het woord „Islamwetenschap" hoorde, ging hem een licht op en begon hij bijna enthousiast te vertellen, dat men daarvoor in Berlijn moest zijn. Daar had de beroemde prof. Becker gedoceerd en school gemaakt. Wij stonden op, namen de twee delen van prof. Becker's „verzamelde werken" uit onze boeken kast en lieten onze onwelkome gast het titelblad zien. Daar las hij tot zijn grote verbazing: „Aan onze hoog vereerde leermeester, een der grondleggers van de Islam wetenschap. prof. dr C. Snouck Hurgronje te Leiden". Er is in Nederland een grote traditie op het gebied der Oosterse studies. Deze gaat al terug op de eerste jaren van het bestaan der Leidse universiteit, en heeft zich sedert de dagen van Erpenius in het begin van de zeven tiende eeuw ononderbroken voortgezet. De verklaring voor deze belangstelling werd reeds door dezelfde Erpenius gegeven in een brief aan de toenmalige cura- 1. it de inhoud: pag. Parijse ogen om te zien door Jan Brusse 2 Dorothy Lamour door Adriaan Morriën 2 Bij UtrUlo's zeventigste verjaardag door J. M. Prange S Een eenzame in de „broeikas" Bonn door H. Wielelc k Wie was Schubert door Bertus van Lier 4 De kroonprins van Bes-Arabië door Harry Mvlisch 5 Ouwerkerkdorp in het water door Ed. Hoornik 6 Als mosterd na de maaltijd door Ayjia Blaman .9 De kerststrik door Harriet Freezer. 9 Puzzle enz10 Tuinrubriek door B. Ruys 10 PS Kind 11 Hendrik Haarklover door Annie M. G. Schmidt en Wirn Bijmoer 12

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1