Zwitsaletten Drinkwater door droogte zeer schaars geworden Drie jaar ge'eist tegen vrouw die huurman doodde KOU. GRIEP...! Geluk Woensdag 9 December 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad In vele streken des lands Moord ot noodweer rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat Leugenaarsclub opgericht PUTTE Te Belgisch Putte is een leugenaarsclub opgericht. Het doel van deze vereniging is ge zonde humor ter tafel te brengen. Het vrouwelijk geslacht kan wel toetreden tot lid maar mag geen bestuursfuncties aanvaarden. Staande de vergadering gaven zich 22 leden op, waarvan v lijke. Zaterdag a.s. zal tijdens een maaltijd met konijnensouper proef om tot lid te worden aange nomen worden afgelegd. Hiervoor zal men drie minuten aan een stuk moeten liegen en wel zonder herhaling te vervallen of andere personen te kwetsen. Vier scheids rechters zullen op een en ander toezicht houden. Eens per maand zal een bijeen komst worden gehouden en wordt hij of zij, die alsdan de meeste punten met het liegen behaalt, de gele trui met letter L aangetrok ken. Dit is de zg. leugenaarstrui. Hij of zij, die er per jaar in slaagt de meeste keren de trui h machtigen, wordt uitgeroepen tot koning of koningin. Voor deze titel is een wisselbeker beschikbaar ge steld. Aan de leden der vereniging zal als herkenningsteken een signe of stropdas beschikbaar i den gesteld. Lijk verstopt AMSTERDAM. De officier van justitie bij de rechtbank heeft wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 37-jarigc mevrouw E. J. van H.-S. uit Wees- perkarspel. Zij werd er van beschuldigd op 3 Juli 1953 een buurman, de 63-jarigc G. van der R. om het leven te heb ben gebracht. De verdachte heeft ter zitting een beroep op noodweer gedaan. De buur man zou haar voorstellen hebben ge daan, die zü heeft afgewezen, waarna de man haar zou hebben vastgegre pen. Hiertegen heeft zij zich verzet. De verdachte vertelde ter zitting, dat haar buurman op 3 Juli 1953 's morgens om tien uur een kopje koffie was komen drinken. Hij deed dat de laatste tijd meermalen, omdat zijn vrouw ziek was en in Amersfoort verpleegd werd. De dochter van de verdachte ging naar Weesp om een paar boodschappen te doen. „Toen ging buurman slechte dingen vertel len over zijn vrouw. Ik heb hem ge zegd, dat hij naar huis moest gaan, want dat ik daarover niets wilde horen. Hij zei toen, dat hij ook wel eens wat mocht hebben en haalde een pakje bankpapier uit zijn binnenzak te voorschijn. Van dat geld wilde hij mij wat geven, maar ik weigerde het aan te nemen. Daarop greep hij mij bij de arm en de borst en gooide mij tegen een deur. Toen heb ik hem met een treefje van een driepits oliestel een klap gegeven. Hij zakte in elkaar en ik heb doorgeslagen, waarom weet ik niet". Verborgen. De president nam vervolgens met de verdachte de verdere gebeurtenis sen door. „De man bloedde uit won den aan het hoofd. U hej?t een gla- zendoek om zijn hoofd gedaan. Daarna hebt u de doek vastgemaakt mét een stropdas en tenslotte daar over heen een strijkdeken gedaan. U wilde het lichaam onder de trap ver bergen, maar zag een luik in de gang. U hebt het luik opengedaan en het Kerknieuws - OPENING VAN MARIA-JA AR. ROME. Millioenen katholieken over de gehele wereld vierden gisteren op de feestdag van Maria's onbevlekte ontvangenis, de opening van het Maria-jsar bij gelegenheid van het eeuwfeest van de afkondiging van het dogma van de onbevlekte ont vangenis. Paus Pius de twaalfde be gaf zich, als de eerste pelgrim, door Rome naar de basiliek van Maria de Meerdere, de voornaamste der in de gehele wereld aan Maria toegewijde kerken. Overal ter wereld zullen in de loop van het Maria-jaar, zowel in de vijf tienhonderd bisdommen als in de missiegebieden, oefeningen en bede vaarten worden gehouden. In geheel Nederland werden giste ren voor de eersto maal avond missen opgedragen in alle parochie kerken. INTREDE VAN MR DR J. OZINGA TE EDE Mr dr J. Ozinga zal op Zondag 3 Ja nuari zijn intrede doen als predikant bij de Gereformeerde Kerk te Ede. Omdat men hiervoor grote belang stelling verwacht zal de intrededienst gehouden worden in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente na de middag. De bevestiging is 's mor gens in de Gereformeerde kerk aan de Oranjestraat. Van ds J. van de Heuvel te Schoon hoven is bericht ontvangen dat hij 't beroep van de Ned. Hervormde Ge meente te Ede heeft aangenomen. PROTESTANTS GROTIUSCOLLEGE TE HEERLEN In Heerlen legt men thans de laat ste hand aan de afwerking van het nieuwe gebouw voor het in 1947 opge richte Grotiuscollege aldaar, dat de enige Protestante middelbare school in Limburg is. Dit gebouw zal Vrij dag 11 December worden geopend door de commissaris der koningin in Limburg, mr dr F. Houben. DR C. N. IMPETA MET EMERITAAT Dr C. N. Impeta, predikant van de Geref. Kerk te Dinteloord, heeft af scheid genomen van zijn gemeente, juist op de dag dat hij voor 40 jaar door zijn vader als predikant werd bevestigd. Er was voor dit afscheid zeer grote belangstelling. Dr Impeta is medewerker aan ver schillende theologische tijdschriften en vele brochures en boeken versche nen van zijn hand. NED. HERV. KERK. Beroepen te Harderwijk, H. Har- kema te Zeist Aangenomen naar Amerongen, J. de Jager te Jutphaas; naar Ede, J. v.d. Heuvel te Schoonhoven, die bedankte voor Huizen (N.H.) en voor Hasselt. Bedankt voor Doren, D. van Heyst te Ommen. lichaam in het gat laten glijden". De verdachte bevestigde deze lezing. Dr T., zenuwarts, die een rapport over verdachte heeft samengesteld, zeide op de vraag of hij de vrouw in staat acht het verhaal te hebben ver zonnen, dat naar zijn mening haar lezing juist moet zijn. De officier zeide: „Ik meen dat de opzet om te doden is gebleken. De schedel is volkomen stuk geslagen en de mogelijkheid tot medische hulp heeft de verdachte uitgesloten door het lichaam onder de vloer te verstop pen. In het voor de verdachte gun stigste geval moet ik e rvan uitgaan, dat zij haar daad in hevige gemoeds beroering heeft verricht". Tenslotte eiste de officier drie jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger besloot: ik acht elke gedachte aan opzettelijke moord uit gesloten en vind de eigen lezing van verdachte volkomen aannemelijk. Hij verzocht op die gronden ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal in deze zaak op 22 December a.s. uitspraak doen. OP 17 DECEMBER zal het 50 jaar geleden zijn, dat in Engeland het eerste motorvliegtuig voor een zeer korte vlucht de lucht in ging. Op de foto zien we een moderne KLM- machine die wel iets langer in de lucht kan blijven, dan dit 50 jaar geleden het geval was. De oude da mes schijnen tegen elkaar te zeggen: „Dat hadden wij 50 jaar geleden niet kunnen dromen". Engeland treft onze fruit- uitvoer DEN HAAG. Het officiële orgaan van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland wijdt een beschouwing aan de jongste verhoging der Engelse invoerrechten op groen ten en fruit. Het acht deze verhoging een ernstige bedreiging voor de Neder landse export en meent, dat de Engel se maatregelen over het geheel geno men een zware slag voor onze export betekenen. Engeland heeft door de onredelijke zware tariefsverhogingen de Neder landse gevoeligste exportbelangen ernstig geschaad. Juist die artikelen, waarvan de pro ductie in ons land voornamelijk of voor een belangrijk gedeelte op export naar Engeland is gebaseerd, zijn het zwaarst getroffen en de vrije invoer kan deze schade zeker niet goed maken. Het blad twijfelt ernstig aan de be reidheid van Engeland tot een werke lijke samenwerking op economisch ge bied met het Europese vasteland en aan de oprechtheid van de Engelse be wering, dat ook dit land streeft naar een vrij handelsverkeer. Hogere prijzen betekenen echter ook hogere lonen en dat, terwijl de Engel se prijzen voor industrieproducten in vele gevallen reeds te hoog zijn om op de wereld markt te kunnen concur reren. Delfts gemeentebestuur en „The true and the brave" DELFT. Blijkens een voorlopig verslag van het behandelde in de af delingen omtrent de onlwerp- gcmeentebegroling te Delft, is ge vraagd of door dc buitenlandse film maatschappij, die kort geleden in Delft opereerde, schadevergoeding is betaald voor assitentie door het po litiecorps. Ook is gevraagd of B. en W. van mening zijn, dat de politie het wette lijk recht bezit, het betreden van de openbare weg te verbieden, zonder dat zulks om redenen van verkeer of veiligheid noodzakelijk is en uitslui tend ten gunste en in het materieel belang van een particuliere onder neming en zo ja, op welk wetsartikel dit recht dan is gegrond. In de Memorie van Antwoord zeg gen B. en W. dat de door de ge meente gemaakte kosten op een zeer coulante wijze direct zijn vergoed. Uiteraard is de van gemeentewege verleende service, waaronder het uit geoefende politietoezicht wordt ge rekend niet bij de desbetreffende filmmaatschappij in rekening ge bracht. Regering maakt wensen in Djakarta kenbaar DEN HAAG. In welingelichte krin gen beschouwt men dc nieuwe rege ling voor het overmaken van gelden naar het buitenland door buitenlandse werknemers in Indonesië, zoals deze in Djakarta is bekendgemaakt, als „zeer onbevredigend". Men herinnert er aan, dat van Ne derlandse zijde is getracht met verte genwoordig ïrs van de Indonesische re gering te komen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing. Dit overleg heeft er inderdaad toe geleid, Noodgebied blijft met zout in bodem zitten DEN HAAG. De drinkwatervoor ziening loopt, als gevolg van dc droogte der laatste maanden, in en kele delen van Nederland spaak. Daar namelijk, waar nog geen drinkwatervoorziening is, staan dc regentonnen droog cn de doorgaans vrij ondiepe putten leveren ook geen oi bijna geen drinkbaar water meer Overal, waar men nog geheel athan- kelijk van regenwater is, wordt de toestand gaandeweg precair. In Limburg, speciaal in dc Peel, hoort men vele klachten, evenals in de Brabantse streek om Moergestel, in het Gelderse rivierengebied cu voorts in het Oostelijke gebied van Gelderland en in de hoge delen van Drenthe en Oostelijk Friesland. Door gebrek aan regenval is do grondwaterstand aanzienlijk lager geworden dan de normale. De gevol gen hiervan openbaren zich ook op Noord-Beveland, waar de tonneir en pulten droog staan. Via de piastic- leiding, die na de ramp naar het eiland werd gelegd, pompt men thans dag en nacht drinkwater, dat verder per as over het eiland wordt ver voerd. Landbouw. Voor de in Februari met zout wa ter overstroomde gebieden is het uit blijven van regen van groot land- bouwteehnisch nadeel. Men hoopte dit najaar reeds een flinke hoeveel heid zout met behulp van gips en re genwater uit de bodem af te voeren. (Advertentie) Ma|ik 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuur branden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met*Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn sma kelijk engemakkelijk in te ne men zonder water of wat ook. dat de Indonesische regering enkele wijzigingen in haar oorspronkelijk plan heeft aangebracht, maar deze zijn van zo betrekkelijk geringe waarde, dat de nieuwe regeling zowel voor de Nederlandse bedrijven als voor de Ne derlandse werkers in Indonesië be paald onbevredigend moet worden ge noemd. Men legde er tenslotte in deze krin gen nog de nadruk op, dat de nieuwe maatregelen vele werkers in Indonesië treft, zowel bij de bedrijven als par ticulieren. Er moet worden gevreesd, dat een grote neiging zal ontslaan on der de werkers in Indonesië het land te verlat' Dit zal niet alleen tot na deel zijn vm de Nederlandse bedrij ven, maar van het gehele economi sche leven van Indonesië. Naar wij vernemen heeft na het overleg tussen de Indonesische en Ne derlandse afgevaardigden, de Neder landse Hoge Commissaris in Djakarta, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, de bezwaren van de Nederlandse regering tegen de voorgenomen maatregelen nog eens onder de aandacht van de Indonesische regering gebracht. Dit gelukt nu niet, hetgeen een schadepost betekent. De drinkwatervoorziening in het Westen des lands gaat zonder moei lijkheden, voortvloeiende uit da droogte, gepaard. Vele waterwinge bieden liggen in de duinen. Waterleidingmaatschappijen elders in het land ondervinden geen moei lijkheden van de droogte, omdat -men veelal uit putten tot 500 meter diepte water kan pompen. De onder aardse watervoorraden zijn zo aan zienlijk. dat men geen vrees voor tekorten behoeft te hebben. Daar, waar echter particulier re gentonnen en putten worden gebruikt, zijn de moeilijkheden groot. Men tracht met behulp van tankauto's cD grootste nood te lenigen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms Willem Ruys (14 Dec.); Ned. Nieuw-Guinea; ms Wil lem Ruys (14 Dec.); Ned. Antillen: ms Hecuba (16 Dec.); Suriname: ms Bonaire (21 Dec.); Urne van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Bloemfontein (15 Dec.); Canada: ms Noordam (17 Dec.); Zuid-Amerika: ss Uruguay Star (14 Dec.); Brazilië: ms Alnati (16 Dec,); Australië: ss Orion (14 Dec.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (12 Dec.) Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ver strekken de postkantoren. ,Baksteendagen' in Arnhem De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, zal op 15 December in ..Royal" te Arnhem spreken over ,,De baksteen in de ontwikkeling van het bouwen De minister doet dit op de eerste van de twee „baksteendagen". die de vereniging „Nederlandse Baksteen industrie" volgens traditie organi seert. c Korte berichten Eduard Flipsc moet rust houden. Tengevolge van zijn te drukke werk zaamheden moet Eduard Flipse op advies van zijn medicus zijn concerten in December afzeggen teneinde enkele weken rust in het buitenland te kun nen nemen. Eduard Flipse hoopt begin Januari zijn werkzaamheden bij zijn orkest te kunnen hervatten. Zorg voor Salch Salem jr. Een Britse dokter en twee verpleegsters uit de zone van het Suez-kanaal zijn naar Cairo gereisd om het tweejarig zieke kind van de Egyptische minister van Voorlichting, Saleh Salem, te behan delen. Toch doodstraf. Het hoger beroep, dat de 22-jarige Alfred Whiteway, ter dood veroordeeld wegens het vermoor den van de 16-jarige Christine Reed in Juni jl., had aangetekend, is afge wezen. Hij is overgebracht naar de cel voor terdoodveroordeelden in de Lon- dense Wandsworth-gevangenis. Stieren van prinsje. Prins Charles, de vijfjarige Britse troonopvolger, heeft een tweede en een derde prijs, in totaal 180 gulden, gewonnen met twee Devon-stieren op een grote vee tentoonstelling in Londen. De stieren waren afkomstig van zijn landgoed in Cornwall. Bars verdwyncn. Van de bars in dë restauratie-rijtuigen van de spoor wegen, wordt zo weinig gebruik ge maakt, dat de N.S. doende is deze bars te verwijderen en daarvoor in de plaats zitplaatsen aan te brengen. De capaci teit van de restauratie-rijtuigen wordt door deze verandering aanzienlijk vergroot. Tentoonstelling. De Commissaris der Koningin in Friesland, mr II. P. Linthorst Homan heeft gistermiddag te Leeuwarden de tentoonstelling „Vijftig jaren gewassenkeuring" offi cieel geopend. Film. De film over Hitlers leven, „Tot vijf minuten over twaalf" gehe ten, is Dinsdag voor het. eerst in West- Duitsland in het openbaar vertoond in tien overvolle bioscopen in I-Iamburg. De film was op instigatie van de re gering in de Westduitse staten verbo den, daar zij het Nazidom zou verheer lijken. Hamburg hief het verbod iater op. Spionnage. Een Amerikaans ge rechtshof in Neurenberg heeft de 24- jarige Margarete Pfeiffer uit Beieren wegen spionnage ten behoeve van Tsjecho-Slowakije veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Chef-secretaris. Generaal Orsborn, c.e internationale leider van het Leger des Hells, heeft als opvolger van kolonel Smael, die enkele we ken geleden door een ongeval om het leven kwam, benoemd tot chef secretaris van het Leger des Heils in Nederland, luitenant-kolonel \V. F. Palstra te Amsterdam. (Advertentie) DIJKSTRA'S Verlichlingsornamentenfabriek N.V., HAARLEM FEUILLETON Om het van Peter Kitty Lessels ,,Ja. ik blijf voorlopig. Ik houd van Panama. Ik houd van de zon en van de Stille Zuidzee; ik houd van de café's zelfs van die waar de vloer bedekt is met zaagsel: en de winkels zelfs die, welke snuisterijen verkopen die in Birmingham gemaakt worden: ik houd van de manier van leven, 't tempo ervan, de geestdrift ervan; ik, houd van de muziek; ik houd van de geluiden en de uitzichten en zelfs van de geuren. Ik houd van de overdreven luxe-oorden en die plaatsen, waar men verstelde kleren draagt en waar men naar prei ruikt. Ik houd van het sombere glimlachen, de balkonnetjes en een dromerige tederheid deed haar ogen als sterren oplichten, „de poortjes, waar de schaduwen donkerblauw van kleur zijn. En dus hoewel zij de hoofdrol speelde en haar publiek in haar macht had, hen stom verbaasd deed staan, werd haar stem bijna nederig, toen zij eindigde: „Ik heb aan Panama gevraagd, mij te willen adopteren". „Maar waar leeft u dan van?" vroeg Patricia en zij had de vraag nog niet gesteld of zij vreesde dat 't antwoord zou zijn: „Door uw zoon te trou wen, mevrouw Garron". Lynne zei: „Door grote flessen van rekken af te nemen en de inhoud daarvan over te gieten in kleinere flessen en versterkende geneesmiddelen, watertjes, kalmerende drankjes en slaapdrankjes te mengen, zoals cocktails". Beatrice kreeg opeens haar stem terug. Een stem die aan room deed denken, die te lang ge klopt was en op 't punt stond zuur te worden; „Assistent-apothekeres waar?" „In de Santa Martir.e kliniek. De Engelse .direc trice heeft mij gezegd, dat ik altijd welkom was Zij zal verbaasd, maar dankbaar zijn, wanneer ik morgen kom". Beatrice maakte een wonderlijke beweging met haar lichaam, alsof zij een stuk ijs langs haar rug voelde lopen. Zij vroeg* maar niet overtuigend onverschillig: „Vcrt It u ééns, hoe leerde u Ie directrice kennen? Ik had u een introductie kunnen geven, indien ik geweten had dat u daar heen had willen gaan. Ik ken haar goed: zij brachten mij naar de Santa Martir.e kliniek na mijn ongeluk" ,,'t Was heel gemakkelijk", Lynne haalde haai schouders op. „Ik wandelde alleen maar naar bin nen, zei dat ik kwam van Sint Anthony in Lon den, en dat. was voldoende, 't Leven bestaat voor •én derde uit kans, één derde geluk en één derde- ondernemingsgeest, geloof ik". „Ondernemingsgeest", zei mevrouw Garron, en 't kon op vele manieren uitgelegd worden. Gebraden schildpad was een koude en vergeten delicatesse geworden op de vier etensborden en de wijn was smakeloos. Nu had 't glijdend stuk ijs het laagste deel van Beatrice's ruggegraat bereikt en ontsteltenis maakte zich van haar meester, zoals een plotselinge verschroeiende wind in een exoti sche tuin. Zij zei, terwijl zij eigenlijk nog beter 't antwoord wist dan Lynne zelf: „Maar hoe moet dat met uw verloofde?" Lynne keek haar strak aan. Haar gezicht was kalm, wart al die verwarrende conflicten waren in haar hart lot rust gekomen, 't Besluit tussen hartstochtelijke overgave en koude, ongevoelige trouw was genomen, 't Was gen en precies op 't ogenblik, dat Charles Garron haar vertrek aankon digde, Die scheidsrechterlijke uitspraak dat zij, zonder geraadpleegd noch er in gekend te zijn, op een vastgestelde datum zou vertrekken, had haar snel tot dit hoogtepunt van haar toekomst ge bracht. Zij was niet koppig om koppig te zijn; deze plot selinge ommekeer was niet alleen maar om haar onafhankelijkheid te tonen, of om de genoegdoe ning te =maken van Beatrice's macht in stukjes te scheuren en de snippers ervan in haar gezicht te gooien. Zij was misschit - wat impulsief, maar er v/as altijd een feilloos oordeel als achtergrond van haar bes'uiten. Ditmaal, bij 't voornaamste besluit van allemaal, waren elk instinct en al de rijke, bevrijdende motieven van haar vrouwzijn het er alleszins mee eens. „Verlovingen zijn al wel eens eerder verbroken", zei zij. „De mijne zal niet de eerste zijn noch dc laatste". (Wordt vervolgd) v

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2