Jhr Van Vredenburch opvolger van Lord Ismay bij de N.A.V.O.? T wee de Kamer keurt enige begrotingen goed Veehouder uit Eefde moest opnieuw terecht staan Woensdag 9 December 1953. N I EUWE APELDOORNSE COURANTTweede blad Poging elkaar te begrijpen begint op hoofdkwartier van generaal Grünther (Van onze speciale verslaggevery PARIJS, December Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., zal binnenkort zijn functie neerleggen. Hij zal, daartoe door Churchill geroepen, een deel van de werkzaamheden van die hoogbejaarde Britse staatsman overnemen. Als opvolger zal een per soonlijkheid van een der kleinere naties uit de N.A.V.O. worden aan gezocht. De eerste op wie men beroep zal doen is onze landgenoot jhr mr Van Vredenburch, thans plaatsvervangend secretaris-generaal van do N.A.V.O., naar men ons uit N.A.V.O.-kringen te Parijs on officieel verzekert. Korte vergadering van Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer hield Dinsdagmid dag een korte vergadering, waarin zij zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming een aantal kleinere wets ontwerpen goedkeurde, waaronder de verlenging van het praeventiefonds met één jaar; een onteigening in Wa- geningen ten behoeve van de uitbrei ding van bouw- en proefterreinen voor de Landbouwhogeschool en de v< lenging van de werkingsduur van de voorlopige regeling inzake het Natio- V. verklaarde dat hij inderdaad niet is aangesloten bij de gezondheids dienst, maar dat hij zich wel als aan gesloten beschouwt. Hij was tevoren namelijk steeds bij een „vrije"' t.b.c.- vereniging. Hij zei zijn handtekening niet te hebben geplaatst omdat hij geen inzage kon krijgen van de statu ten. „Ocl de gezondheidsdienst be schouwt mij als aangeslotene", ver klaarde hij toen, „want de andere pa pieren, zoals van de mond- en klauw- zoerbestrijding, krijg ik wel". V. zei voorts dat; er tientallen landbouwers niet getekend en toch een verklaring hebben en dat hij de directeur van de gezondheidsdienst aansprakelijk stelde voor het verlies, want hij ontvangt nu minder voor de melk. Enkele getuigen zeiden een witte verklaring te hebben gekregen zonder aangesloten te zijn, anderen hadden de statuten ter inzage gevraagd en niet gekregen. Mr J. van Doornik juri disch adviseur van de gezondheids commissie voor dieren van de Stich ting voor de Landbouw verklaarde dai V. ingevolge de wet niet is aangeslo- Er wordt gezwoegd op Schouwen- Duiveland ZIERIKZEE. Onafgebroken gaan dc werkzaamheden op Schouwen cn Dui- veland verder. In de eerste plaats wordt met spoed gewerkt aan dc ver sterking van de buitendijken op de plaatsen waar dit nodig wordt geacht. Daarnaast heeft de aanleg van een nieuw stelsel van binnendijken en ver bindingswegen de volle aandacht. Hiertoe graaft men in enkele geval len de oude binnendijken weg en de hierdoor vrijkomende grond wordt ge bruikt om op andere plaatsen nieuwe dijken aan le leggen. Bij het herstel van de huizen wordt o.m. gebruik ge maakt in UNESCO hulpploegen, welke zich hierbij buitengewoon ver dienstelijk maken. Een nieuwe, be langrijke phase is thans ingegaan: het opnieuw in cultuur brengen van dui zenden hectaren door het zoute water bedorven grond en de wederopbouw van de honderden verwoeste wonin gen. K.N.A.C. vraagt kruispuni Laren te beveiligen DEN HAAG. In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de KNAC in overweging gegeven in afwachting van een definitieve be veiliging van het gevaarlijke kruis punt te Laren, voorlopige beveiligings maatregelen te nemen. De practijk heeft nl. geleerd, dat de publiciteit aan het gevaar van dit kruispunt ge wijd in geen enkel opzicht een vermin dering der ongevallen tegevolge heeft gehad. De KNAC stelt zich voor dat een tijdelijke politie verkeerspost, een tijdelijke lichtinstallatie zoals op de rijksweg te Wassenaar bij het Kerkehout in toepassing is geweest, een geel knipperlicht dan wel een combinatie van soortgelijke maatrege len, de gevaren zouden kunnen be perken. Gisteren hebben de lezers kennis kun nen nemen van de grote verbeteringen welke er in het Juliana-ziekenhuis zijn aangebracht. Bijgaande foto's accentueren het geschrevene hierover. Op de ene foto de smaakvol ingerichte conversaliezaal voor wandelende pa tiënten, op de andere het niet minder gezellig ingerichte dagverblijf voor de verpleegsters. Nieuwe vleugel aan Rijksmuseum Twente ENSCHEDE. De nieuwe vleugel van het rijksmuseum Twente te Enschede is onder grote belangstelling geopend en overgedragen aan het Rijk. De vleugel met de schilderwerken en tekeningen die daarin een plaats zullen vinden, zijn geschenken van wijlen mevrouw Jacoba van Heek-ter Horst en de heer G. J, van Heek jr, die de vleugel over droeg. De secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr H. J. Reinink, aan vaardde namens het rijk de nieuwe vleugel cn stelde deze open. Belgische kruitfabriek ontplofte; 3 doden MOL (Noord-België). In een kruit fabriek nabij Mol, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, waardoor drie arbeiders Om het leven zijn gekomen, terwijl er zeven zwaar en ongeveer dertig licht werden gewond. ten. De rechter schorste de behande ling en stelde de stukken in handen van de rechter-commissaris met de speciale jpdracht te onderzoeken of V. is aangesloten of niet. De zaak kwam nu opnieuw ter zit ting. De verdachte had weer een aan tal getuigen a décharg meegebracht. Teen de officier van justitie, mr W. Stam, daar de aandacht op vestigde, antwoordde de raadsman mr Spanjaard dat na de instructie nieuwe feiten zijn bekend geworden. „Dan is de zaak niet meer van eenvoudige aard", vond de officier, die daarop verwijzing naai de Meervoudige Economische Kamer vorderde. „Als dat in het belang is van een goede rechtsbedeling, dan lean ik daar geen bezwaar tegen maken", meende de raadsman. Secretaris-generaal van de N.A.V.O. is de hodgsie geïntegreerde dus boven-nationale politieke functie van 's werelds machtigste veiligheids organisatie. Een persoonswisseling in een dergelijke belangrijke ja waar schijnlijk de belangrijkste functie geeft, aanleiding om de vraag te stel len hoe die Noord-Atlantische Ver- drags Oi;;anisatie (North Atlantic Treaty Organization) cn haar militaire ouderorganisaties zich houden temid den van de politieke windvlagen en stormen van bondgenootschappelijke onenigheden en van koude oorlog. Wie het hoofdkwartier van generaal Grünther betreedt moet in de hall eerst naar de security-desk, waarach ter drie onderofficieren van de mili taire politie staan een Amerikaan, een Bril cn een Fransman die uw ideniiteil onderzoeken, u inschrijven en uw paspoort tegen een speciaal lais- ser-pass'er inruilen (pas als u er uit gaat krijgt ge uw paspoort weer te rug). Opdat generaals en admiraals niet zouden menen, dat zij van deze veiligheidsmaatregel verschoond blij ven, heeft de hoofdkwartiercomman dant bij de ingang een bord laten plaatsen, waarop ook deze heren be leefd maar nadrukkelijk worden ver zocht zich, nel als ieder ander, bij de security-desk te vervoegen. Dat is ook logisch, immers, spionnen behoeven heus niet alleen in de kledij van mon teurs en werkmeisjes het hoofdkwar tier binnen te komen, ze kunnen dat ook doen als generaals en admiraals. Trouwens ais u weet dat er in de ves tiaire soms vijftig generaals- of ad miraalspetten liggen, dan kunt u zich voorstellen dat ook de meest gerouti neerde deurwachter ze niet uit elkaar kan houden. N.A.V.O. ook de grondslag gelegd tot een werkelijke samenwerking. Elkaar verslaan in het gewone dagelijkse le ven is eigenlijk de kern, van hetgeen men met het voor velen onverstaan bare woord integratie aanduidt. Wanneer de ..integratie", die op deze wijze in de kringen van de N.A.V O. en de daaraan ondergeschikte organen is begonnen, zich zou kunnen ver wijden tot steeds grotere kringen der betrokken volken, dan hebben de staatslieden niet zoveel moeite meer het zakelijk met elkaar eens te wor den en daardoor de vrede en de vei ligheid te verzekeren voor ons allen. Juliana-ziekenhuis gemodev niseer d Veiligheidsmaatregelen moeten er zijn, niaar ze worden op een prettige en van alle dikdoenerij gespeende ma nier genomen. De ingewikkelde ge zichten welke sommige lieden plegen te trekken bij wie het „super-top- secref' op de saamgeperste lippen ligt bestorven we kennen ze te onzent ook! zijn bij de S.H.A.P.E., generaal Gruenther's hoofdkwartier, contraban de. Men gaat daar van het gezonde standpunt uit, dat alles wat niet ge heim is, iedereen mag weten en dal iemand, die geheimen moet bewaren een normaal gezicht kan zetten. In de werkkamers zitten de korpo raals achter een even groot bureau als de hoofd-, opper- en vlagofficieren. Er heerst een prettige omgang zonder ■hakkenlikkerij en ieder weet z'n plaats. Van de sfeer in het hoofdkwartier van de N.A.V.O. in Palais de Chaillot te Parijs de politieke toporganisaüe dus kan hetzelfde worden gezegd. Hier ziet men ook mensen van de meest uiteenlopende nationaliteiten met elkaar harmonisch samenwerken. Iedereen, van de kleinste bedienden tot de hoogste functionarissen toe, be ijvert zich tenminste twee talen Frans en Engels zo correct mogelijk te spreken. Maar met het „leert elkaar's talen verslaan en spreken" heeft de N.A.T.O.-samenwerking, uitgedrukt in uniformpetten. Alleen de soldaat, die generaal speelt, over de hoofddeksels der opperofficieren, heeft er wel eens moeite mee. Betere steunregeling voor Zuiderzeevissers wordt onderzocht Overleg met de West DEN HAAG. Thans zijn de antwoor den van de Surinaamse en de Antil liaanse regeringsraad ontvangen op het verzoek van de Nederlandse rege ring, om de bijeenkomst der zg. Kleine Commissie, die de voortzetting der ronde-tafelconferentie met de West- Indische rijksdelen te Willemstad zal voorbereiden, in de eerste helft van Januari te doen beginnen. De landsregeringen der beide over zeese rijksdelen hebben zich accoord verklaard met het voorstel der Neder landse regering. Zo mogelijk zal dë kleine commissie op 11 Januari le Wil lemstad bijeenkomen. De Nederlandse delegatie, bestaande uil de ministers van Overzeese Rijksdelen en Justitie prof. Kernkamp en mr Donker,en staatssecretaris prof. Van der Grinten, zou dan 8 Januari naar Willemstad vertrekken. Times prijst Gré Brouwenstein In de Times stond dezer dagen een uitstekende recensie van het optreden van de Nederlandse zangeres Gré Brouwenstein in het Royal Opera House, Londens grootste concertge bouw, waar Verdi's Aïda, onder lei ding van Sir John Barbirolli, werd uitgevoerd. Slechts op één punt lever de de recensent van de Times eritiek. Als Gré Brouwenstein, aldus de Times, geweten had, hoe slecht haar uit spraak van hel. Engels was, zou haar avond bedorven zijn. Wilde zwijnen in het Gooi. Op verscheidene plaatsen in Gooi- en Eemland zijn de laatste dagen wilde zwijnen waargenomen. Door enige ja gers is in de buurt van Lage Vuursche het Wasmeertje onder Hilversum jacht gemaakt op een exemplaar van naar schatling 300 pond. Echter zonder succes. Grootste schoolklassen Met Spanje, Portugal en Joegoslavië heeft Nederland van de beschaafde staten de grootste schoolklassen. In alle Europese landen, met uitzonde ring van IJsland en Joegoslavië is het gemiddelde aantal leerlingen per klas in de laatste twintig jaar gedaald. In Nederland is echter in meer dan een derde van het aantal klassen lager onderwijs gegeven aan veertig tot zestig leerlingen. Een grote demonstratieve vergade ring van de Nederlandse Onderwij zersvereniging, de Vereniging Volks onderwijs en de Nederlandse Ouder raad bij het Openbaar Lager Onder wijs op 28 November in Utrecht ge houden, heeft de feiten in het volle licht der openbaarheid geplaatst. Het spreekt vanzelf, dat dit des avonds in de Tweede Kamer, waar men met de behandeling van de begroting van de minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen begon, in het middel punt der belangstelling stond. Van alle kanten drukte men de ontstellen de feiten en cijfers onder de neus van minister Cals en van de staatssecre taris, mej. De Waal. die achter de regeringstafel zaten. Nu kunnen deze bewindslieden moeilijk verantwoor delijk gesteld worden voor de htans bestaande situatie. De heer Van Smeenk (PvdA) schreef het grote tekort aan leerkrachten op rekening van de vroegere ministers van Onder wijs, prof. Rutten en prof. Gielen. Mevrouw Fortanier-De Wit (VVD) zeide, dat het ambt van onderwijzer aantrekkelijker gemaakt; behoort te worden. Verder zouden maatregelen genomen moeten worden ten aanzien van de gehuwde en ongehuwde onder wijzers. Deze zouden niet ontslagen moeten worden. De heer Roosjen (AR) vroeg waarom de ontknikking der salarissen geen terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 is verleend. De minister bleek open te staan voor de denkbeelden omtrent de nieuwe be heersvorm van de openbare lagere school. Er werd voorts o.a. gepleit voor een instelling van een leerstoel in de homoeopathie, kleinere klassen en verbetering van salarissen van de onderwijs-inspecteurs. De publieke tribune kon de belangstellenden niet bergen toen dc economi sche politierechter te Zutphen de zaak te behandelen kreeg legen de veehouder V. nit Eefde. Ilct gehele geval nam echter maar enkele minuten in beslag, want dc politierechter verwees de behandeling naar dc Meervoudige Economi sche Kamer van de rechtbank. Reeds eerder was deze zaak behandeld, en ook toen bestond er grote belangstelling uit kringen van landbouwers en veehouders. V. is gedagvaard omdat hij runderen heeft gehouden terwijl hij geen lid was van of aangesloten bij dc gezondheidsdienst of een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging of stichting van veehouders. Een overvolle tribune (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag drie zogenaamde kleinere be grotingen voor het dienstjaar 1954 goedgekeurd. In de behandeling van een vierde is zij blijven steken. Zonder hoofdelijke stemming ver enigde zij zich met de begroting van het Staatsdrukkerij- cn Uitgevers bedrijf, dc begroting van het Staats- vissershavenbedrijf te IJmuïden en die vah het Zuiderzccfonds. De eerste gaf aan de heren Weiter (K.N.P.) en Beernink (C.H.) de gele genheid te klagen over de tegenwoor dige, onoverzichtelijke indeling in drie delen van de Handelingen der Staten- Generaal (dat is het Stenografisch ver slag) en van de „witte stukken'" (dat zijn de ingediende wetsontwerpen, voorlopige verslagen, memories van antwoord, enz.). Zij begrepen wel, dat de Staatsdrukkerij deze indeling toe past- uit zuinigheidsoverwegingen, maar wat hebben wij aan zo'n zuinigheid als de kwaliteit van het gebodene er onder lijdt? Die bezuiniging is inderdaad aan zienlijk, betoogde prof. Beel. Als de oude toestand zou worden hersteld, dan zouden de „Handelingen" een te kort gam opleveren van f 35.000.— en op de „witte stukken" zou een bespa ring van f 53.000.verloren gaan. Hij vroeg daarom aan de Kamer om voor het komende jaar nog eens aan te zien, hoe de zaak marcheert. De Kamer ging daarmede accoord. De begroting van hel Staalsvissers- havenbedrijf lokte slechts een uiterst korte discussie uit. Langer werd gede batteerd over de begroting van het Zuiderzeefonds. Hierbij voerden acht leden het woord, namelijk de heren Engelbertink (K.V.P.), Den Hartog (V.V.D.), De Ruiter (C.H.), v. d. Zaal (A.R.), Van Dis (S.G.P.), Egas (P.v.d.A.), Biewenga (A.R.) en. Haken (C.P.N.). Verschil van mening bestond over de steunuitkering aan de in fi nanciële moeilijkheden verkerende of uit hun beroep gestoten vissers, over de uitgifte van boerderijen in de Noord Oostpolder, de bevolkings opbouw i- die polder en over enkele andere zaken. Steunnormen. De minister van Verkeer cn Water staat, mr Algera, deelde mede, dat hij met genoegen het Kon. Besluit van 1932 betreffende de steunnormen voor de Zuiderzeevissers zal herzien en- dat hij bereid is daarbij ook de conse quenties van de huurverhoging in aan merking te nemen. Over een wijziging van de Zuiderzeewet is overleg gaan de. Hij was voorts van plan zijn mede werking le verlenen aan de vrije ves tiging in de toekomst van middenstan ders in de Noord Oostpolder. Volgens de minister, is niet alleen de godsdienstige gezindheid criterium bij de toelating, maar ook vakbe kwaamheid, geschiktheid, enz. Overi gens streeft de regering er naar de situatie in de polder in overeenstem ming te brengen met de rest van ons land. Marken cn Urk. Over de verdere inpolderingen van het IJsselmeer was de minister bereid met de Kamer overleg te plegen. Met het oog op de verkeersveiligheid kon hij geen picnicplaalsen op de Afsluit dijk toelaten en de aanleg van een dijk naar Marken om de bewoners een be tere verbinding met de vaste wal te geven, zal op korte termijn weer in studie genomen worden. De minister wilde medewerken aan een spoedige totstandkoming aan verbinding van Urk met Friesland. De kwestie ten slotte van de vele Volenöammers. die elders werk moeten zoeken, heeft 's ministers aandacht. De heren De Ruiter (C.H.), Engel bertink (K.V.P.), Reuter (C.P.N.), Ze- gering Hadders (V.V.D.), Posthumus (P.v.d.A.) en Verkerk (A.R.) lieten hun licht over de staatsbegroting der P.T.T. schijnen. Hulde! Enige- «unner brachten hulde aan het P.T.T.-personeel en aan de radio amateurs voor de prestaties die zij ge durende en na de ramp geleverd heb ben. Overigens drong men aan op spoed by do automatisering van de telefoon, op beperking van het aantal arbeids contractanten bij de P.T.T., op de in voering van Europese tarieven in Ne derland, op dc handhaving van 1 Ja nuari a.s. van de bepaling, dat gesten cilde stukken als drukwerk verzonden mogen worden en op dc overlegging aan dc Kamer van een nota over de afschrijvingen van dc P.T.T. in de laatste jaren. Bezwaar maakte men tegen het voor nemen, dat blijkt te bestaan om voor de telefoontarieven drie zones in te voeren, waardoor kleinere plaatsen zouden worden gedupeerd, tegen de uitgifte van vijftien boeken in plaats van twee, waarin alle aangesloten te- lefoonabonné's in het land zijn opge nomen en tegen de beperking van de omvang van bestelkringen. Minister Algera beantwoordt de sprekers hedenmiddag. Economische Politierechter

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1