Rijtoer langs onzekere wegen tussen chaos en Thans 45.000 werklozen SCHOUWEN - VANDAAG Komst van politie maakte eind aan veenbranden ROBERTSON? Parkeervoorschriften zijn niet duidelijk DE HOOP DER WERELD ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 Kamer enig rumoer ontstaan over de rede van het Kamerlid Nederhorst er wel speciaal over hetgeen hij zeide ovei de Europese Politieke Gemeenschap, waaruit wederom bleek, dat hij het niet eens is met de houding der regering, d.i. kortweg gezegd, geen politieke in tegratie zonder opdracht tot ogenblik kelijke economische. De heer Nederhorst herhaalde hier wat hij reeds op 29 April 1.1. bij het debat over het ontwerp-verdrag Europese Ge meenschap had betoogd, maar het was natuurlijk volkomen onnodig dit bij de behandeling van Economische Zaken en juist terwijl de ministersconferentie aan de overkant van het Binnenhof aan de gang was, te doen. Wij begrijpen echter de zorgen van de heer Nederhorst volkomen; terecht ziet hij immers, dat het een essentiële voor waarde is overeenstemming te krijgen tussen de betrokken landen over een ge lijkgerichte economische politiek, in het bijzonder een gelijkgerichte politiek van werkgelegenheid. Hij ziet dit alleen mo gelijk wanneer wij een (politiek) huis bouwen, dat wij meubileren met econo mische bevoegdheden, in tegenstelling tot prof. Oud, die een politieke inte- j gratie zonder een gelijktijdige economi sche een huis zonder een gedegen funda ment had genoemd. Minister Beyen ging door met dezte woningbouw-beeld- spraak en zei, dat het hyis van de heer Nederhorst een schuur zou zijn en dat men er "met de meubilering niet zou ko men. Het moet een huis zgn, aldus de minister, die aan de politieke autoriteit aanstonds de taak, de economische inte gratie, wil zien overgedragen en om schreven wil zien op welke wijze en in welke zin de politieke autoriteit zich met de economische integratie zal hebben be zig te houden. Ook van een „tentoon stellingshal" wilde de minister niets ten. De heer Nederhorst ging thans nog verder op de Europese coördinatie in: er moet een gemeenschappelijke con- junctuurpolitiek, een coördinatie van de financiële, monetaire, budgetaire en cre- dietpolitiek komen, die krachtens het Europees statuut tot de competentie der Gemeenschap moet behoren. Hij vreest kennelijk, dat dit zonder politieke ge meenschap, die in het statuut haar com petentie op dit terrein niet ziet vastge legd, niet zal gaan en hij is ook bang, dat door het te sterk de nadruk te leggen op het ene punt, de gemeenschappelijke markt, het tweede, economisch even be langrijke punt der coördinatie op de achtergrond zal geraken. MvA SOCIALE ZAKEN Erkenning buitenlandse diploma 's in Nederland gunstig voor emigratie intellectuelen 50.000 personen is nog altijd belang rijk. De werkloosheid kan echter nimmer tot nul worden gereduceerd. Aangenomen kan worden, dat de zgn. wrijvingswerkloosheid in Nederland ge middeld 25.000 man bedraagt. Thans mo'et in Nederland op een werkloosheid van ten minste 45.000 personen worden gerekend, aldus de Memorie van Ant woord van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid op het voorlopi ge verslag van de commissie van x-ai porteurs uit de Tweede Kamer over d begroting van zijn departement. Ten aanzien van de emigratie heeft de minister zich regelmatig laten in lichten omtrent de personen, die terug- Zó leeft men in het drooggevallen HET ogenschijnlijk misschien opper vlakkige geschilpunt men zou kun nen denken, dat het over de bena ming huis, schuur of tentoonstellingshal ging lijkt ons dieper te gaan dan bij de Kamerdiscussies van d'e afgelopen week tot uiting is gekomen. Minister Zijlsti*a doelde stellig hierop, toen hij Vaststelde dat men er met een gemeen schappelijke markt niet is, maar dat de enige logische solutie is, hiermede te beginnen en daarna de overige punten onder ogen te zien; e'en nuchter en reëel standpunt. Maar het P.v.d.A.-lid Nederhorst ziet hier een tegenstelling tussen wat hij noemde het markt- aspect en het coördinatie-aspect van de economische integratie: een gemeenschappelijke markt betekent naar zijn opvatting het vrije spel der economische krachten, het coör dinatie-idee betekent een gelijkgerich te politiek van „welvaart en werk gelegenheid",,in harmonie met de al gemene economie van de deelnemende staten, de economische ontwikkeling, de uitbreiding van de werkgelegenheid en de verhoging van het levenspeil in deze staten te verzekeren met name door de geleidelijke instelling van een gemeen schappelijke max-kt", aldus art. 2 van het totdusver publiek gemaakte ontwerp- Europees Statuut. De socialist Nederhorst gaat natuur lijk in de eerste plaats de sociale poli tiek, speciaal de volledige werkgelegen heid ter harte en hij ziet waarschijnlijk ln de gemeenschappelijke markt een „libex-ale" vrije markt. Als rechtgeaard socialist zoekt hij ook niet in ce eerste plaats naar autonoom of automatisch werkende middelen om die harmonie zo goed mogelijk te verzekeren, maar naar een machtsapparaat, i.e. een Europese macht. HIER lijken ons enkele aantekeningen op haar plaats. Allereerst van wet gevende aard. Economische politiek met al wat daaraan vastgit dus de sociale, budgetaire, monetaire e.a. aspecten, is een vraag van beleid; men kan dit uiterst dynamisch punt niet vast leggen in een code, hoogstens enkele vrijheden, rechten voor iedere Europe aan. Men zie hoe vagelijk de grondbe ginselen zijn omschreven in de aan- vangsartikel'en van de Kolen en Staal Gemeenschap. Wij hebben hierboven reeds gezien hoe men een verschil kan zien in de conceptie van de integratie; de socialis tische gaat stellig in de richting van Wibauts „Ordening der Wereldproduc tie" de vorming van een internationaal orgaan, dat t.o.v. de ordening der pro ductie in hoogste instantie gezaghebbend mo'et zijn. De praetische weg zoekt ech ter naar middelen om met een minimum van dwang en overheidsinmenging een stelsel te verkrijgen, dat een redelijke zekerheid biedt tot het beoogde doel te komen. Dit is het streven tot een ge meenschappelijke markt, iets wat door allen als wenselijk wordt ex-k'end en waarvoor wellicht geen nieuwe gezags organen nodig zijn. Natuurlijk zullen hierdoor zwarigheden ontstaan, die men in gemeen overleg moet trachten uit de weg te ruimen. Conjuncturele moeilijk heden lost men niet op door autarkie of door maatregelen die ne'erkomen op ex- port van werkloosheid; dit hebben wij ln de jaren '30 ervaren. DE vraag is dam: hoe moet mem be reiken, dart. de gemeenschappelijke markt dmmzaam funotionneert zon der dat een orgaan de volledige Euro pese ordening zou moeten beheersendus volgens welke regels moet het sp'el van de gemeenschappelijke markt gespeeld worden? Minister Beyen heeft een zeke re voorliefde om in dit vex-band te spre ken van de discipline, die de deelnemers aan het spel dwingt in de pas te lopen. Hij gebruikte dit b'eeld reeds in een artikel in Econ. Stat. Ber. (11 Aug 1937) waarin hij betoogde, dat de stabiliteit der valuta's een zekere paralleliteit ver eist in de conjunctuurontwikkeling, zo als in een land de banken bij haar cre- dietpolitiek min of meer in de pas moe ten lopen, willen zij haar liquiditeit niet verliezen. Ook in de jongste O.E.E.C.- vergadering te Parijs gebruikte hij dit beeld voor een discipline op monetair gebied, maar men kan het ook toepas sen op het gehele terrein der economi sche politiek. Wanneer men het op 't gebied van de gemeenschappelijke markt eens zou kun nen worden, dan volgt hier noodzake lijk uit, dat men ook een gelijkgerichte credietpolitiek (alsook sociale en budge taire politiek) zou moeten voeren, want anders zou de harmonie van de goede renbeweging en nationale betalingsba lansen spoedig worden vei-stoox-d. Een autonoom en automatisch geldwezen kan •en waarborg tegen zo'n ontwikkeling (Van een onzer verslag gevers.) rpOEN men minister Algera Woensdag in Zierikzee het vermoeden hoorde uit spreken, dat een groot deel van het Nederlandse volk nog altijd niet voldoende be seft, hoe de werkelijke toe stand op Schouwen-Duive- land is, mocht er stellig enige verbazing zijn. Uit den trenre heeft men immers maand na maand kunnen lezen, horen en zien hoe moeilijk de eilanders het hebben bij htm pogingen tot herstel van het oude even wicht. hi zoverre echter zijn de woorden van de minister juist, dat men zich in Ne derland misschien te weinig rekenschap geeft van het feit, dat de moeilijkheden zich verplaatsen. Zolang één onafzienbare watervlakte de polders bedekte en dagelijks een zee van millioenen ku bieke meters door de stroomgaten trok, had de getroffen bevolking het hartzeer van de onmacht; zij moest alle heil van de dijkenbouwers verwachten. Nu dit heil gekomen is, nu alle dijken dicht zijn, de spanning door de juichende sirenes in de Ouwerkerkse nacht is weggeblazen en hoe langer hoe meer water uit de rampzalige polders wordt weggepomptmaakt het gevoel van onmacht plaats voor het inzicht in de omvang van de taak, die de mensen van het eiland te vmchten staat. Hoe ver der het water zakt, des te duidelijker tekent zich de barre verwoesting af. Het hoopgevende gejubel van de stoomfluiten is overgegaan in het klagelijk gekrijs van duizenden en nog eens dui- zenden meeuwen, die over de modder- en mosselen- chaos van deze woeste en ledige wereld zweven. De daken van boerderijen, die tot voor kort boven de wa terspiegel uitstaken, blijken niets anders dan waardeloze mines te bedekken. Zware zilte geur hangt over het land ja, men kan zich dit voorstellen en ook, dat het water nog lang wet overal weg is; dat over grote af standen plassen zich uit strekken, waarin zich de sil houetten van nog groten deels onbewoonde dorpen spiegelen. Maar wat men zich niet kan voorstéllen, is de beklemming die de men sen beheerst als zij tot het besef komen: „Nu werken, jongens".Want wdür is het begin en waar is het mogelijk, heel Schouwen- Duiveland (met uitzonde ring van de Vierbannenpol- der) per auto door te rijden, zomaar van Zierikzee naar Kerkwerve, Brijdorpe, Se- rooskei'ke en Noordwelle, Voor tegenliggers op de zeer slechte, veelal smalle, zwaar bemodderde wegen behoeft ge niet bevreesd te zijn, want verkeer is nog niet toegestaan. Met bijzon dere permissie van bevoeg de instanties hebben wij een chauffeur bei*eid gevonden, zijn huurwagen aan het enigszins ongewisse avon tuur te wagen. Hij weet niet welke weg al of nog niet berijdbaar is. deert „intex-national relati ons" aan een universiteit in de staat Ohio. Wat zij wil worden? „Iets bij de Ver enigde Naties," zegt zij ver legen. Zij verblijft nu met een aantal andere leden van de International Voluntary Service in een barak onder Zierikzee de barak met het woordje PAX erop, dat betekent Vrede. Iedere och tend rijdt zij naar Kerkwer ve. Het werk is zwaar, maar zij doet het graag en als het klaar is zal zij ergens an ders heen gaan om mensen te helpen, ergens in Europa. En wie is die opvallende Oberammergau-figuur met de lange haren en de grijs blonde baard? Hij staat tot Meer waters-schap dan .Jand-schap Alleen naar Kerkwex-ve is de weg bekend en in tame lijk goede conditie. Het dorp is voor meer dan de helft verwoest. Van de 220 wonin gen zijn er 105 geheel ver dwenen en 30 onherstelbaar beschadigd. Verleden week is het eex-ste gezin in de ge meente teruggekeerd, het echtpaar C. Rotte. De man is ambtenaar van het water schap Schouwen. Deze week zijn er nog drie gezinnen bij gekomen. Er hangen dus al schone gordijntjes. Van kin derstemmen kan nog geen sprake zijn dit is vooxio- pig geen oord,' waar kleu ters kunnen gedijen. Niet veilig genoeg? Burgemees ter S. Francke wijst deze veronderstelling met een brede glimlach van de hand. „De dijk is geweldig ver sterkt, daar durf ik achter te wonen, maar hier in ons dorp is het leven nog... en fin, u ziet het." Kapotte, rottende huizen, glibberige wegen, dode heg- £en, grijs van droog zeewier, angzaam rollen z ware vrachtwagens tegen de ho ger gelegen dox-psring op, ze brengen het materiaal voor een prefab-woning, een ge schenk uit Frankrijk, maar waar die woning zal komen? „Dat moeten we eerst nog bekijken," zegt boer Langeraat. Merkwaardig hoe ieder dox-p zo zijn eigen „stex-ke figuur" heeft, die de boel krachtig aanpakt en in spirerende leiding geeft aan het herstel. Boer Langeraat is zo iemand. Hij heeft al enorm veel gepresteerd bij de reparatie van landbouw werktuigen en thans is hij de leider van de helpers, die zijn dorp komen schoon maken. Wie is dat fx-êle dametje in overall met rubberlaar- zen, dat daar bezig is zich de smalle handjes bloedig te werken bij het ontwortelen van een stekelige heg? Lucy Harper is haar naam, zij komt uit New Jersey en stu- aan zijn knieën in de mod der van een greppel. Van foto's wil hij niets weten, deze 62-jarige Oost-Duitser Adolf Mosch, die om politie ke redenen naar het Westen is gevlucht en hier in de woestenijen van Schouwen bevrediging vindt in boven menselijk hard zwoegen ,,im Namen des Friedens". Een zondex-ling, ongetwij feld; een verbitterd mens. „Gehen Sie lieber, Publi- ltum interessiert mich nicht," zegt hij. Of het werk niet te zwaar is voor een man van zijn leeftijd? „Je alter ich werde, desto bes- ser ich mich fiihle." Naast hem werkt de 19-jarige Bill Evans, een lange jongen uit Londen. Die werkt al sinds Mei in het rampgebied. Daarvoor behoeft hij in En geland geen soldaat te zijn. „I like it here," zegt hij tevreden. \I7TJ rijden verder. Kerk- YY werve uit, naar het zwaar verwoeste Nieu- werkerk. In boerderijen, die feitelijk niets anders meer zijn dan gebroken da ken op stenen stutten, wer ken hooggelaarsde mannen met schoppen. Onze chauf feur wil naar Eikerzee, maar de weg naar het drooggevallen dorp is niet begaanbaar. Een dragline heeft er een groot gat in gegraven om doortocht te verlenen aan water, dat voor de pompen onbereik baar is. Het heet nu wel, dat de polder Schouwen na genoeg droog is, doch wie over de polderwegen rijdt zou het niet zeggen, want links en rechts, zover het oog reikt, strekken zich wa tervlakten, uit, waarvan de spiegel bijna even hoog ligt als de weg, die zomen mos selzaad, schelpen en grauw wit schuim, heeft en ontel bare zeevogels tot wandel plaats dient. Met de grootste omzich tigheid wordt de auto naar Serooskex'ke geloodst, het dorpje achter de reuzen- caissons van de Schelphoek. Bij het schoongeschuurde hoogspanningshuisje van de P.Z.E.M. staan enige man nen, die ons vertellen de afgaande kabel naar Zierikzee bij de Klompegeul is gebroken. Sex-ooskerke krijgt nu stroom van Noord welle en a.s. Zondag zal El- lemeet weer onder spanning staan. Het scheve kerktorentje van de Hervormde kerk is tengevolge van het water geweld nog verder uit het lood gezakt. Met bakker J. D. Reinhoud een van de weinigen, die overdag naar het dox-p komen om aan de schoonmaakwerk- zaamheden deel te nemen gaan wij de kerk binnen voor inspectie van „de balk". Er is daar namelijk een balk aan de torenzijde van de kex-k, die zó krom is getrokken, dat gevreesd moet worden dat hij met geweld zal knappen... er dan zal de toren vallen. Mo numentenzorg heeft zich met het geval bemoeid. De bakker bx-engt' ons ook naar zijn bakkex-ij op het tragisch volgeslibde en met kapot huisraad gevulde pleintje. Zijn verroeste en veiixielde oven zou desnoods kimnen worden hersteld, maar dat zal ongeveer 4300 kosten, d.i. weinig minder dan de aanschaf van een nieuwe. De ver goeding, die hij krijgt, circa 3600, zodat hij zijn eigen beurs heel wat geld moet toeleggen om weer een goede oven te krij gen. Maar... in de toekomst behoeft die oven niet meer zo groot te zijn, want Bak ker Reinhoud heeft heel wat klanten minder. De ringdijk, die om de Schelp- hoek moest worden getrok ken, heeft de afbraak van twintig huizen nodig ge maakt. „De mensen, die daar woonden, komen niet meer terug en dat betekent voor my dus minder werk," zegt de heer Reinhoud, „voor honderd monden min der brood..." Tenslotte rijden wij lang zaam over de zachte wegen naar Noordwelle, het dorp dat altqd tamelyk droog is gebleven doch onbereikbaar was door de omx-ingende „zee"; naar Renesse, over de nieuwe weg naar Scha- rendijke. Bij Den Osse zien we de pompen, die nog al- tyd bezig zijn met het weg zuigen van water. Ervóór is een dicht net van gaas ge spannen, omdat het meer malen is voorgekomen dat de installatie verstopt ge raakte door de hoeveelhe den paling, die met het wegtrekkende water mee- zwommen. En zo eindigt dan deze zeldzame tocht door het waterschap Schoü- wen inderdaad meer een „water"-schap dan een „land"-schap, maar... een mensenwereld, die de groot ste aandacht verdient. keerden en de oorzaken van hun terug keer. In de helft der gevallen kan heim wee als oorzaak worden aangewezen, terwijl in de overige gevallen hetzij on geschiktheid voor emigratie, dan wel ernstige pex-soonlijke tegenslagen of ziek te als oorzaak golden. De emigratie-mogeiyiiheden van pex-so- nen uit intellectuele en semi-intellëctue- le bex-oepeox hangen nauw samen met de ex-kenning in het buitenland van Nedex-- landse gx-aden en diploma's. Ten aanzien van de vraag, of aan de regeling voor sociale bijstand aan kunstenaax-s niet het bezwaar kleeft, dat de ovexixeid waai-devolle kunstwei-ken te gen een te lage vergoeding in bezit '-rijgt, kan wox-den opgemex-kt, dat de prijzen der aanvaarde kunstwerken wor den vastgesteld door deskundigen op het gebied van de beeldende kunst (on der wie vertegenwoordigers van ox-gani- saties van kunstenaai-s)die zitting heb ben in de plaatselijke commissies voor sociale kunstopdraebten. Het vraagstuk dei' prijsbepaling heeft thans de aan dacht van de Centrale Commissie var Revisie en Contact inzake sociale kunst opdrachten. De minister betreurt het, dart de grond slagen van de zi e kenf onds verze k ering nog steeds moeten worden gevonden in een bezettingsregeling en dat aan de vervanging dier regeling door een met medewerking der Starten-Generaal tot stand gekomen Nedex-landse wetgeving zoveel moeilijkheden blijken te zijn ver bonden. De minister hoopt, dat hij een ont werp in de loop van het komende jaar zal kunnen indienen. De bezwaren, wel ke worden gemaakt tegen vex-hoging van de weistandsgrenzen, vinden in het algemeen niet hun grond in een daar aan verbonden noodzaak tot premiever hoging. Integ-endeel zal vex-hoging dezer grenzen op zich zelf in het algemeen niet tot vex-hoging van de premie behoe ven te leiden. (Ingez. med.-advertentie Autobus reed twee huizen binnen Wielrijder zwaar gewond Een autobus van de Brabantse Buurt spoorwegen en Autobusdiensten is gis termiddag, doordat de linkervoox-band sprong, in Kruisland van de weg afge raakt en twee naast elkaar gelegen hui zen aan de linkerkant van de weg binnen- gex-eden. Tex-wijl de bus- naar de linker weghelft schoot, greep zij een wielrijder, die een tiental meters werd meegesleurd i zeer ernstig werd gewond. In de bus bevonden zich achttien dak werkers, die van Anna Jacoba onder weg waren naar hun woonplaatsen om daar het Sint Nicolaasfeest te vieren. Zij liepen alle lichte verwondingen op. In een van de huizen werden de bewo ners eveneens gewond, doordat zij een gedeelte van cfe ingedrukte muur tegen zich aan kregen. Spellingscommissie Leidraad en woordenlijst worden half Februari gepubliceerd De zgn. Spellingscommissie, die tot taak had regels te ontwerpen t.a.v. het voornaamwoordeiyk gebruik en het ge bruik van tweede naamvalsvox-men als der, dezer, zijner, de schrijfwyze van bastaardwoorden, alsmede de tussen klanken in samenstellingen, heeft terza ke een leidraad en een daarbij beho rende woordenlost samengesteld. Het Kon. besluit houdende de bepa ling dat genoemde leidraad en woorden lijst met betrekking tot bovengenoemde onderwerpen zullen gelden is gedateerd 31 October 1953, doch nog niet gepubli ceerd, aangezien hiex-mede wordt ge wacht totdat de woordenlijst en de lei draad van de persen van de Staats drukkerij zgn gekomen, hetgeen tegen half Febx-uari 1954 tegemoet kan wor den gezien. Het ligt in de bedoeling, dat alsdan tegelijkertijd in Nedex-land en België het besluit za.l worden gepubliceerd, waarbij voor ieder van deze beide landen deze leidraad en woordenlijst geldend 'zullen woi'den verklaard. Ook liet geven van advies over de schryfwijze van historische namen be hoort tot de taak van de commissie. Gelet op de bijzondere materie, is hier toe een subcommissie in het leven ge roepen, die haar werkzaamheden nog et heeft beëindigd. Dit deelt minister Ca,ls mede in zyn Memox-ie van Antwoord op het vooi'lo- pig verslag van de Tweede Kamer op zijn begroting voor 1954. bieden, maar wy zgn er geenszins ze ker van, dat evenals in 1930 de meestbegunstlgingsclausule werd door broken door de contingenteringen sluwe regeringen niet een middel zouden vinden om de spelregels te ontgaan. Evenmin geloven wij dat men in geval van algemene conjuncturele „trou bles fondamentaux" de moeilgkheden met een „fonds" zou kunnen bezweren. Mi- Beyen wist te Parijs ook slechts het probleem te stellen hoe de landen ter vermijding van inflatie en deflatie in de pas te laten lopen; een of'""1" hoe de spelregels te handhaven, niet. Tooh zal men zioh hierover ernstig moeten beraden, wil men niet, dat de opvatting-Nedex-horst dus dat Europese politieke macht moet z de gewenste ordening afdwingt, ovex-hand zal krggen. En wordt men het niet eens over een oplossing in richtingen, dan zal, zo vrezen wg, de ge hele Europese staatkundige en ec sche ordening wel gedoemd zijn e demisch onderwerp te blijven. Pensioenregeling niet van terugwerkende kracht Ministers bereid regeling 1 Jan. 1954 te laten ingaan Naar aanleiding van de door vele Kamerleden geuite wens, de regeling voor het verlenen van terugwerkende kracht op het stuk der pensioengerech tigdheid per 1 Januari 1953 in werking te doen treden, delen de ministers van Oorlog en Marine en van Binnenlandse Zaken, in een nota aan de Tweede Ka mer mede, dat de staatscommissie er bg het ontwerp van is uitgegaan, dat Minister Cals hoopt nog in de loop van dit zittingsjaar van de Staten-Gene- raal een ontwerp voor een natuurbe schermingswet gereed te krggen. Het Duitse schip Barbara Meentzen (768 brt), dat op 29 November Oslo heeft verlaten met bestemming Bremer haven na ernstige schade te hebben op gelopen tengevolge van een brand, is nog niet irn Bremerhaven aangekomen. Strenge straf geëist tegen brandstichter (Van onze correspondent) Assen, 5 December Gedurende het 'eerste halfjaar van 1953 hebben in het Drentse vëengebied tal van branden gewoed, waardoor niet minder dan 10 millioén turven in vlam men opgingen tot een waax-de van 150.000. De bx-anden kwamen vrgwel alle voor bij de kleinere vervenex-s, die zich hadden laten verleiden in 1952, na de grote Veencampagne, een tweede campagne te beginnen, waarvan het pro duct onverkoopbaar bleek. Algemeen werd bij deze branden aan: kwaadwilligheid gedacht en tot deze overtuiging kwam men, toen een de tachement van de rijkspolitie in het veengebied ging patrouilleren, want toen was het met de turfbranden afgelopen.1 Gisteren stond een vervener uit Erica voor de arrondissementsrechtbank te Assen terecht, die de brand in vier van zgn turfbulten had gestoken met het doel om in het bezit te komen van de verzekeringsgelden. Tegen hem werd een jaar en drie maanden gevangenis straf geëist. Uitspraak over 14 dagen. Hoge Raad stelt de Staat in het ongelijk De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tussen de Staat dei- Nederlanden en de N.V. Handelmaat schappij Nedigepha te Amstei-dam b'e- tx-effende het gebruik van het mex-k >irin. Indertgd heeft de I. G. Farben recht verkregen tot uitsluitend ge bruik in Nederland van bovengenoemd mex-k. Krachtens het Besluit Vijandelgk Vermogen Van 20 October 1944 heeft de staat deze rechten aan zich getrokken. De in Nederland gevestigde handel maatschappij Nedigepha heeft daarop de staat gedagvaard en de rechten terug, verlangd, die zg sedert 1929 had ver kregen van de I. G. Farben. Zowel de rechtbank als het gerechts hof te 's-Gravenhage hadden de eis van de handelmaatschappg toegewezen. Thans heeft de Hoge Raad het door de staat ingestelde cassatieberoep ver worpen. (Ingez. med.-advertentie) P0 RT '*"d°" OFFICIER VAN JUSTITIE: geen terugwei-kende kracht wordt ver leend. Zou dit wel geschieden, dan zou den op verscheidene punten van het ontwerp belangrgke wgziglngen moe ten wox-den aangebracht, met name in het overgangsrecht. Intussen zijn de ministers bereid de datum van in wei-king treden van de eerste afdeling van het wetsontwei'p te stellen op 1 Januari 1954, behoudens op het punt van de arbeidscontracten, zowel pensloentechnische als NOORDWELLEbegin van nieuw leven. cuiohtfoto A.N.p.-Foto) arbeidsrechtelgke bezwaren gelden. De ministers achten het niet gunstig reeds thans over de ten aanzien van de maxima der pensioenen naar voren gebrachte zienswgzen in discus sie te treden. Zij merken op, niet over tuigd te zgn geworden van de onrede lijkheid van een zekere degressie. Het Wegenvei-keex-sreg-lement geeft geen duidelijke voorschriften inzake het pai-keren van voertuigen, zo concludeer de de officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te Assen gisteren in een principiële zaak, aanhangig ge maakt door een inwoner van Zweeloo (Dr.). De officier vroeg ontslag van rechtsvervolging. Verdachte zal evenwel in beroep gaan, omdat hij deze aan gelegenheid tot in hoogste instantie be slist wenst te zien. Hij pax-keerde op 25 Juli 1952 zijn auto op de berm van een weg, welke geen speciale verkeèrssfcroken heeft. Hiervoor werd proces-vex-baal tegen hem opgemaakt, omdat volgens art. 32, lid Id van het Wegenverkeersreglement voertuigen uiters: rechts op de rijweg; dienen te worden geparkeex-d, De Zwee- looër was evenwel de mening toe gedaan, dat het parkeren op de bex-m van de weg veel veiliger was, en beriep zich bovendien op art. 32 lid la van het Wegenverkeersreglement, waarin wordt voorgeschreven, dat men voer tuigen zodanig moet parkeren, dart het verkeer niet in gevaar- wordt gebracht. Ook de officier van Justitie kwam tot de conclusie, dat de wet op punt niet duidelgk is en een conflict van plichten schept. Hg was dan ook van mening, dat de kantonrechter de geverbaliseerde index-tijd terecht heeft ontslagen van Rechtsvervolging en vroeg bevestiging van dit vonnis. Op 18 December wordt uitspraak ge daan in deze zaak. Het nationale werknemerstribunaal van de Britse spoorwegen heeft een loonsverhoging gelast voor 443.000 spoorwegemployees, ondanks krachtige tegenstand van de directie der spoor wegen. De politieke commissie van de V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan een resolutie, waarin wordt aangedrongen op voortzetting van de pogingen om de N artionaJlistisch-Chinese militairen in of er nog iets voor hun leven of de samenleving te hopen valt. Vaak hebben zg misschien grote verwachtin gen gehad omtrent een betere en blijdere toekomst. Na 1918 hadden zij de hoop, dat een wereldoorlog niet meer zou voorkomen en de Volkenbond daax-voor een vvaax-borg zou zijn. Zij hoopten op een betere samenleving, iets daarvan herhaalde zich in 1945. Ook tóen de hoop, dat het agressieve militairisme voorgoed was neergeslagen en de Ver enigde Naties in staat zouden zijn een vreedzame samenleving der volken te verzekeren. Deze hoop is beschaamd- Thans durft men nauwelgks nog te 'ho pen, dat een derde wereldoorlog ver meden zal worden. Wanhoop ook bij jongeren. Wat zal het leven htm bren gen? Zal er werk voor hen zgn? Wan neer zullen zg kunnen trouwen? Zal er een woning voor lxen te vinden zijn? Hoe zullen zij ooit een ;ezin kunnen vesti gen? En hoe groot moet de wanhoop in het Oosten zgn, waar voor millioenen geen voedsel of kleding ge noeg is. Het behoeft niet te verwonderen, dat bijna Iedere roman, dichtbundel of wijsgengf verhandeling de hopeloosheid weerspiegelt. En toch, zegt het Evangelie van Jezus Christus, is er hoop voor de we reld. Die hoop beschaamt ook niet om dat zij niet op mensen of maatschappe lijke systemen gebouwd is, maar op Christus zelf. Het Joodse volk is in de zwaarste tijden tegen alles in blijven hopen, omdat God door Zijn profeten een belofte had geschonken: dat eens de Christus zou komen. Christenen er kennen, dat God deze belofte vervuld heeft, door in Jezus, Zgn Zoon, op aax-de te komen. Daarom is Hij de Christus, de Heer. En de Heer heeft andermaal een belofte gegeven te zullen wederkomen en Zijn Koninkrijk, met Zgn komst op aarde aangevangen, eens in volle heer lijkheid te openbaren. Hij heeft beloofd met de Zgnen te zijn tot aan de vol einding der wereld. Óp die belofte is de ohristelijke hoop gegrond en daarom zal zij niet beschamen. Gedurende vier Zondagen vóór Kerst mis viert de Kerk Advent. Dan spreekt zij uit te leven met de sterke verwach ting, dat de Heer Zijn belofte zal ver vullen. Zgn komst sluit in oordeel, maar ook vergeving, vrede, verlossing uit alle schuld. Er is een bepaalde reden om morgen in het bijzonder over de öhriste- lgke hoop te spreken. Reeds vele jaren hebben de Kerken, die met elkaar in oecumenisch vex-band staan, de.gewoonte op de Tweede Advent de Óecümenische Zondag te vieren. Haar onderlinge ver deeldheid is droevig en zondig, een grote belemmering voor velen om tot geloof te komen. Maar in deze eeuw zgn de Kerken zioh meer dan vx-oeger bewust geworden, toch éën te zgn, in Jezus Christus, de enige hoop dér wereld. In Augustus 1954 zal in Evanston de Twee de Assembly van de Wereldraad van Kerken gehouden wox-den. Begrgpelij- kerwgs is er bonnen de Kei-ken' veel geestelijke of organisatox-ische voorbe reiding voor dit congres. Welnu, de conferentieleiding heeft, gedachtig aan de nood der hopeloosheid, als centrale boodschap gekozen: Christus, de Hoop der Wereld. Morgen zullen velen zich opmaken om in de Kerken hun eenheid te beleven in Hem, die Zijn beloften zal waar maken en wanhoop in blgdschap en vrede kan doen verkeren. Wie waar lijk gelooft, kent geen wanhoop meer, maar mag hopen op Christus' overwin ning over alle boosheid en somberheid, ja zelfs over de dood. Amsterdam. W. F. GOLTERMAN ONTWIKKELINGSKANSEN FABRIEKSJEUGD De zgn. commissie-Cramer, welke in 1951 een rapport heeft uitgebracht over de ontwikkelingskansen van de jeugdige fabrieksarbeidster, heeft dezer dagen een soortgelijk rapport uitgebracht over de mannelijke fabrieksjeugd. De com missie overweegt in aansluiting aan bei de rapporten, een onderzoek in te stel len naar de ontwikkelingsmoeilgkheden van de agrarische jeugd, boven de leer- lichtige leeftijd. Bovendien stelt zg zich voor te rap porteren over het selectieprobleem en over paedagogische vraagstukken. Het rapport van de Paedagogische subcom missie kan binnenkort eveneens tege moet worden gezien.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1