Tekort aan onderwijzers baart grote zorg GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM Critische stemmen over kunst en cultuur Aan St Laurenszijde van Hoogstraat winkels? Uitspraak in kort geding wekt misverstand Tilburgse fabrikant gedupeerd door onduidelijke berichtgeving CPN tegen verhoging van wethouderssalarissen Gymnasium Erasmianum bestaat 625 jaar Noorse reders ontvangen stroom ontslagbrieven Vrijdag 4 December 1953 5 De procedure, die de voorzitter volgde om na de algemene beschouwingen over een bepaald hoofdstuk van de begro ting de beraadslagingen te schorsen en over te gaan tot de algemene beschouwingen over een nieuw hoofdstuk, had tot gevolg, dat gisteravond om half elf het lijstje met sprekers geen candidaten meer vermeldde. De Raad werd tot aller verrassing naar huis gezonden met de mededeling, dat de dames en heren Vrijdagmiddag om 2 uur werden terug ver wacht om naar het antwoord van de respectievelijke wet houders te luisteren. Er zit in elk geval dit perspectief in, dat de Raad het St. Nicolaasfeest zal kunnen vieren, zonder gekweld te worden door bcgrotingszorgen. De laatste ronde van de begroting is nu aangebroken. Na het afhandelen van de gewone agenda zette gistermiddag iedereen zich schrap om met frisse moed in de begrotingskoek te bijten. Er was in het begin nog enige repliek bij het hoofdstuk Volkshuisvesting en Openbare Werken, maar veel nieuws leverde deze niet op. Alleen de heer G r oenend ij k (CPN) zwaaide op gewekt'met een motie, de zoveelste, waarin werd aangedrongen, zowaar met een beroep op de minister, om in Rotterdam minstens 5770 wonin gen per jaar te bouwen. Noch wet houder Meertens, noch de Raad, uitgezonderd dan de communistische fractie, zagen veel heil in deze mo tie en dus ging ze de weg van alle soortgelijke papiertjes: ze werd ver worpen. Een nieuw hoofdstuk kwam aan de orde, n.l. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. van Dongen (P.v.d.A.) opende het debat. Bijna alle waagstukken op dit gebied liet hij de revue passeren. Hij sprak over de scholenbouw, het tekort aan onderwijzers, het klassengemiddelde, zwembaden enz. De onderwijsver nieuwing loopt, naar hij opmerkte, ernstig gevaar door overvolle klas sen en dit betekent weer een gevaar voor de democratie, die het moet hebben van maatschappelijk opge voede mensen. Is het niet mogelijk, zo vroeg hij, een plan of productie schema te maken voor wat wij in Rotterdam in de eerstvolgende jaren nodig zullen hebben? Zonder cultuur niet volwassen De heer A a r s e (P.v.d.A.) noem de een aantal voorwaarden die ver wezenlijkt moeten worden om de stad ook op het gebied van kunst en cultuur op te heffen, opdat het nageslacht ons niet zal kunnen ver wijten, dat wij slechts aan materiële zaken hebben gedacht. Het wordt nu hoog tijd, dat de in uitzicht gestelde nota over de verhouding gemeente en kunst t.er kennis van de Raad wordt gebracht. Ze kan de grondslag vormen voor een plan de campagne om aan de stad iets op het gebied van de kunst te geven, dat haar vol wassen maakt. Spreker zag reeds enkele verbeteringen, waaronder de gereorganiseerde Kunststichting. Toch blijft er nog veel te wensen over. Het Rotterdamsch Toneel doet te weinig voor het Rotterdamse pu bliek. Er is daar een jonge, ener gieke man nodig, die er „lol" in heeft een bloeiend toneelleven op te bouwen. Zou de nieuwe schouw burg in Zuid er toe kunnen leiden, dat het Rotterdamsch Tooneel een derde speelavond geeft? In zijn speech betrok /ie heer Aarse ook de Rotterdamse Comedie, het Ballet ensemble en het Kamerorkest, waar bij hij het zou toejuichen, wanneer de laatste in de subsidie-verdeling werd betrokken. Ik betwijfel, of deze wethouder zijn taak wel aan kan, zei de heer Sc ha lk er (CPN). Hij schilderde een somber beeld van de toestanden op cultureel gebied. Er is jarenlang getreuzeld om een muziekcentrum op te richten en een schouwburg in Zuid te stichten. Wat de Rotter damse Comedie betreft: als er niet snel hulp wordt geboden, kan dit gezelschap over enkele weken liqui deren. De heer Keesen (KVP) sprak over gelijkstelling van open baar en bijzonder l.o.; de heer Kranenburg (C.H.) over het te kort aan leerkrachten en de moge lijkheid om ook nog andere mid delen aan te wenden ter verbete ring; de heer De Kwaadste- niet (A.R.) evenzeer over het te kort aan onderwijzend personeel en de door de wethouder toegezegde maatregelen voor de financiële ge lijkstelling van het openbaar en bij zonder onderwijs. Hij voegde er vra gen aan toe over de pas benoemde paedagogisch adviseur en diens taak. Het kwam hem voorts onge wenst voor om van de Rotterdam se Gemeenschap een gemeentelijke instelling te maken. Als ze niet meer voldeed, kon ze beter ver dwijnen. Stinkbommetjes De heer Mager (P.v.d.A.) be schuldigde mevr. De Vos (C.P.N.) er van, dat ze met stinkbommetjes had gegooid. De voorzitter: Dat is geen nette uitdrukking. De heer Mager maakte er voet zoekers van. Mevr. De Vos had ge zegd, dat zij haar kinderen nooit zou toevertrouwen aan een onder wijzer zoals hij, die sprak over bur gerlijke bescherming en schuilkel ders. Hij verwachtte, dat zij deze woorden zou terugnemen. De voorzitter: Kom, kom, zolang zij u niet toespreekt als haar geest verwant is het niet erg. Daarmee was dit „persoonlijk feit" afgedaan. Het hoofdstuk Maatschappelijke Steun en Voorzorg werd aan de or de gesteld. De heer F r e n k e 1 (P.v.d.A.) herinnerde er aan. dat hij bij de begrotingsbehandeling van vorig jaar had gesproken over het in beslag nemen van inboedels van overleden alleen achtergebleven ondersteunden en hoe hij toen had afgezien van het indienen van een motie, omdat de wethouder be loofde de kwestie in het bestuur van Sociale Zaken te brengen. Wel nu, aldus de heer Frenkel. dit is formeel gebeurd, maar veranderd is er niets. Hij vroeg nu een duide lijke uitspraak van de wethouder. Kwam deze niet. dan zou hij alsnog met een motie komen. De heer Kapinga (A.R.) viel de heer Frenkel bij, hoewel hij een motie niet direct op haar plaats achtte. Wel stond hij op het stand punt, dat aan deze vervelende ge schiedenis een eind moet komen, De heer v, d. Ploeg (P.v.d.A.) vroeg om een rapport over sociaal-paeda- gogische arbeid. De heer De Kruis (C.P.N.) trok zich het lot aan van alleenstaande ondersteunden, van wie hij het steunbedrag te laag achtte. Tienminutendienst voor buslijn 50 Nadat ook over dit hoofdstuk de beraadslagingen waren geschorst, restte nog het hoofdstuk over Eco nomische aangelegenheden, waaron der de gemeentelijke bedrijven val len. De heer Frenkel (P.v.d.A.) had weinig op zijn hart. mede in verband met het tramrapport, dat in uitzicht is gesteld. Hij bepaalde zich tot enkele kanttekeningen. Zo wilde hij zien nagegaan van welke invloed de investeringen in de komende vijf jaren kunnen zijn op de bedrijfsin- komsten. Ook vroeg hij aandacht voor lijn 12 in het te verwachten rapport, omdat hij deze lijn dooi de bestaande busverbindingen en andere tramlijnen in dezelfde rich ting overbodig vond. Over de hui dige dienstregeling van buslijn 50 was hij echter zeer ontevreden. Een 20-minutendienst voor deze buslijn is geen stijl, het zou op zijn minst een tienminutendienst moeten wor den. (Advertentie LM.) dragen lasien zonder weerga, stoer, betrouwbaar en voordelig BESTELWAGENS laadruimte 2.80* 1.39 x 1.20 m. voorzien van achterdeur en zijdeur Vraag demonstratie Dealers over het gehele land imp. ROSIER, ALEXANDERLAAN 23. RIJSWIJK (Z.H.), TEL. 77199U Dealer voor Rotterdam: G.A. HOOFT'S CARLTON AUTOMOBIELBEDRIJF C.V. Insulindestraat 250. Rotterdam, Tel. 44451 - 47487 RAAD MOET BESLISSEN Klachten over licht en bestrating Binnenkort zal de raad beslissen of er al of niet winkels en woningen worden gebouwd aan de Sint Lau renszijde van de Hoogstraat. „Maan dag kregen wü erg sombere berich ten over dit probleem, maar op t' i ogenblik kunnen we de toestand weer optimistischer zien", zo ver klaarde gisteravond de heer I. Tu- gendhaft, voorzitter van de Stich ting Belangen Hoogstraat. De stich ting vergaderde in het Groothan delsgebouw. Men was van plan geweest een actie op touw te zetten vóór een volledige winkelbebouwing van de Hoogstraat, maar nu de toekomst wat minder somber bezien kan wor den, laat men dat plan varen. De winkeliers van de Hoogstraat lieten tijdens de vergadering ern stige klachten horen over de bestra ting en de verlichting, ook van de toegangswegen. Vier maanden gele den is tegen deze toestand geprotes teerd, maar er is nog steeds geen verbetering gekomen. Af en toe is de Hoogstraat zelfs geheel afgeslo ten door bouwwerkzaamheden. Er bestaan plannen om tijdens de bouw van panden aan de Sint Lau renszijde langs die zijde een schut ting te plaatsen. De winkeliers voel den hiervoor echter alleen aals de schutting minstens zes en een halve meter van de gevels zou komen te staan, iets wat nog niet zeker is. Lichtgevende auto tijdens lichtweken Rotterdam krijgt tijdens de aan staande lichtweken de primeur van een geheel lichtgevende auto, De wagfen, die vervaardigd is in een Rotterdamse automobielfabriek, zal in een eveneens lichtgevende rots omgeving worden geplaatst op de hoek van de Van Oldenbarnevelt- straat en de Lijnbaan. Is overal elders in de stad tijdens „Rotlerdam-Lichthaven" het con signe: „Zoveel mogelijk licht!", .op de straathoek, waar deze bijzondere auto komt te staan, moeten de grote lantaarn worden afgeschermd. Hoe donkerder de omgeving, hoe fan tastischer de auto. DE TOVERSPREUK Zonder zich aan de kalender te storen, betraden gisteravond ach tereenvolgens de Koningin van de Lente, Koning Zomer, Koning Herfst en Koning Winter het to neel van de aula van de FIBS aan het Afrikaanderplein. Bovendien sprongen er een heleboel vlugge kaboutertjes in fleurige rode pak jes rond, en maakten elfjes met gazen vleugels luchtige dansjes. Zelfs kwam in het laatste bedrijf Sint Nicolaas op de planken. Het was allemaal heel sprookjes achtig, en dat klopte, want de kinderoperette die daar door het kinderkoor „De Jonge Zangers" werd opgevoerd, heette „De Tover spreuk". Het was een aardig spel, vol frisse melodietjes en met veel actie, dat geheel was gecompo neerd door de dirigent van het koor, de heer Ant. M. Zuydendorp. -De acteurtjes. waarbij zelfs enkele kleuters, speelden bijzonder aar dig en ongekunsteld, en het ver tederde applaus aan het slot was vast wel eerlijk gemeend. Het koor A. had met enige vro lijke liedjes het programma ge opend, nadat de voorzitter, de heer L. v. d. Hooft, het welkomstwoord had gesproken. (Advertentie LM.) Slachtoffers van auto-ongeluk ter aarde besteld Onder overweldigende belang stelling zijn gistermiddag op de Algemene Begraafplaats Crooswijk de stoffelijke resten ter aarde be steld van vier van de zes slachtof fers van het auto-ongeluk b\j Waddinxveen. Het waren de heer en mevrouw De Waard, hun doch ter A. de Waard en haar \'erloof- de, de heer L. Bartels. In de kapel werd het Largo van Handel gespeeld. Daarna werd bij de vier baren door afgevaardig den van de bedrijven waar de slachtoffers werkzaam waren, ge sproken. Achtereenvolgens voer den het woord de directeur van Vredestein de heer C. Rondberg, de heer C. Grummels van de Rot terdamse Bank uit naam van col lega's van wijlen de heer A. de Waard en de heer M. J. Klawer, bedrijfsleider van Gerzon's mode magazijn, waar mej. A. de Waard werkzaam was. Aan het graf dankte de heer' Lippens. een schoonzoon van wijlen de heer De Waard, alsmede een broer van de overledene voor de belangstelling. Kanarie-zangwedstrijd Tot 6 December zijn in café De Vijgeboom aan de Binnenweg 175 zangkanaries te bewonderen van de vereniging van kanarievrienden „Het Westen". Een keurmeester heeft twee en een halve dag nodig gehad om ze op zang te keuren. De heer A. H. Hoek had veel suc ces met zijn inzending van zeven vogels. Vijf hiervan wonnen na melijk een prijs. De eerste prijzen werden gewonnen door: in klasse 1 F. de Heus, in klasse 2 A. Hoek, in klasse 3 A. Hoek en in klasse 4 J. Rolfing. DEN HAAG. De uitspraak van de president van de rechtbank te 's-Hertogenbosch in een kort geding, dat de heer L. P. K., directeur van een machinefabriek te Someren aanhangig heeft gemaakt, werd aanleiding tot 'n misverstand waar door de firma „Sparogas" ernstig wordt gedupeerd. Eerder meldden wij, dat de presi dent het besluit nam de Tilburgse «fabrikant O. te sommeren de pro- auctie van een petroleumvergasser fte staken en hem een dwangsom op te leggen van 750,voor elke overtreding van genoemd besluit. Nader vernemen wij, dat niet te gen de fabrikant O. dit besluit werd uitgevaardigd, doch tegen de vroe gere bedrijfsleider van K., de heer A. S. te Someren. Laatstgenoemde werd beschuldigd van diefstal van fabrieksgeheimen waaronder waar devolle tekeningen voor de vervaar diging van een petroleumvergasser. Deze vergasser zou, aldus K. thans door „Sparogas" worden vervaar digd. Van de zijde der „Sparogas"- fabriek vernemen wij dat de door de heer K. vervaardigde petroleum- vergassers niet zoals door K. werd beweerd door patent-aan vraag zijn beschermd. De directie ontkent, dat er van enige collabora tie tussen S. en de Tilburgse fabri kant en de twee vroeger bij K., thans bij O. werkende employé's, de vertegenwoordigers Luiting uit Utrecht en B. uit Rotterdam ten aanzien van het stelen van fabrieks geheimen sprake is geweest. Het geding handelde uitsluitend tussen K. en S. De eaige relatie van de machinefabriek O. te Tilburg met de firma ..Sparogas" bestaat vol gens de directie van deze firma hierin, dat O. een gedeelte van zijn fabriek aan „Sparogas" heeft ver huurd. De directie wijst er voorts op, dat „Sparogas" een eigen type petroleumvergasser heeft ontworpen en dat de productie hiervan geen enkele stagnatie ondrvindt door het besluit van de president van de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Verder meldden wij, dat uit het kort geding nog een strafzaak zou voortvloeien tegen de bedrijfsleider S. en de vertegenwoordigers L. en B. Eerstgenoemde zit in voor-arrest omdat hij o.a. enige mallen heeft gestolen, doch geen zoals K. be weerde geheime tekeningen, al dus een woordvoerder van „Sparo gas". Beide vertegenwoordigers zul- len echter niet strafrechterlijk wor den vervolgd. De firma „Sparogas" werd door onze eerste publicatie die wij Alvorens gistermiddag de behan deling van de gemeentebegroting werd voortgezet, werkte de Raad eerst een gewone agenda af, waar van twee punten in discussie kwa men. Het van de burgerheester uitgaan de voorstel om te besluiten bij Ge deputeerde Staten aan te dringen op een herziening van de wethouders salarissen. ontmoette alleen verzet bij de communistische fractie. De heer Schalker betoogde, dat zijn fractie in beginsel voor loonsver hoging is. maar dat het niet aangaat de werkers 5 pet. tc geven en de Kamerleden 30 tot. 40 pet. Wanneer zou zijn voorgesteld de wethouders eveneens een verhoging van 5 pet. toe te kennen, zou er van de zijde der communisten geen enkel bezwaar zijn gerezen. Hij achtte de wethou derssalarissen voldoende. Vergelij kingen met de salarissen van het be drijfsleven gingen naar zijn mening niet op, ook daarom niet. omdat menige wethouder behalve het dooi de gemeente betaalde salaris ook nog inkomsten trekt uit andere functies. De voorzitter wees er in zijn ant woord op. dat de wethouderssalaris sen ook door hogere organen her haaldelijk onbevredigend zijn ge noemd. Het voorstel wil niet anders dan de instanties er van in kennis brengen, hoe er in Rotterdam over wordt gedacht, Naar zijn mening worden de wethouderssalarissen te weinig op zichzelf bekeken, maar gekoppeld aan de algemene voorzie ning op salarisgebied. Bij andere ho noreringen van vergelijkbare werk zaamheden zijn ze zeker niet te hoog. Trouwens, over de hoogte van dit. salaris zal rie Raad zich nog na der moeten uitspreken nadat Gede puteerde Staten een concreet voor stel aan de beoordeling van de Raad hebben voorgelegd. Met uitzondering van de commu nisten verklaarde de Raad zich ac- coord, Het voorstel tol het regelen op de begroting van credieten ten behoeve van de organisatie Bescherming Be volking stuitte eveneens op tegen stand van de communistische frac tie. De heer Groenendijk was van mening, dat bedoeld apparaat de oorlogspsychose aankweekt. Het voorstel tot het garanderen van de betaling van rente en af lossing van een aan de Stichting ..Bodecentrum" te verstrekken geld- lening ging zonder discussie onder de hamer door. ROTTERDAMS OUDSTE INSTITUUT ROTTERDAM wordt dan in het spraakgebruik steeds een stad van han del en scheepvaart genoemd, maar nooit mag toch vergeten worden dat het een instelling rijk is. waar de klassieke cultuur-traditie sedert vele eeuwen gediend wordt. Die instelling is het Gymnasium Erasmianum. een bloeiende school met 330 leerlingen, die op 19 December het 625-jarig be staan herdenkt. Steen der rectoren Ter gelegenheid van de jubileum viering zal o.a. een steen onthuld worden, waarop de namen der rec toren sindt 1328 voor zpver bekend staan vermeld- De eerste was Pie- ter Marre, aan wie graaf Willem III de Schola Magna (Grote School) schonk: deze schenking kan men als de stichting van het tegenwoordige gymnasium beschouwen. Meestér Ja" (tot 1501) en Meester Pieter (tot 1508) behoren tot zijn op volgers als rectoren van een school, die uiteraard nog maar weinig ge meen had met het huidige, zo veel zijdige gymnasium. De herinne ringssteen telt negen en dertig na men. Wanneer het gymnasium zich naar de grote Rotterdammer Erasmus is gaan noemen, weet men niet precies: waarschijnlijk is dat pas in de 17e eeuw gebeurd. Over de huisvesting staat meer vast: in 1426 was de school gevestigd aan de Westzijde van de „Nije poort" („Nieuwe poort"), later verbasterd tot Oppert- Tn 1592 verhuisde de school naar het Cellebroedersklooster; daar bleef zij bijna drie eeuwen. In 1884 betrok zij het gebouw aan de Coolvest (later Coolsingel genoemd), waarvan men in 1937 afscheid nam. Sedertdien is het Erasmianum ge huisvest in het architectonisch niet bijzonder sterke, maar wel .zeer lichte en geriefelijke gebouw aan de Wytemaweg. Bekende classici hebben er dc laatste tientallen jaren de lei ding gehad. Sinds 1952 heeft dr G. H. Blanken de teugels in han den; dr. Blanken is niet alleen classicus, maar ook privaat-do cent in'de Nieuw-Griekse taal te Utrecht. Bovendien is hij één van de weinige niet-hoogleraren, aan wie deze onderscheiding tebeurt viel lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen- Misverstand Tussen de vele en wisselende be slommeringen, die des rectors zijn, vertelde dr Blanken ons iets over de school, zoals zij nu, na ruim zes eeuwen is. Nog altijd bestaat een traditie, dat kinderen van sommige bekende Rot terdamse families naar het Gymna sium gaan. Maar hiernaast telt de school t-oóh ook veel lerelingen uit, maatschappelijk gezien minder in het oog vallende milieu's. Het kon den er nog meer zijn- De lagere scholen hebben wel eens de neiging de intelligentie-norm voor het gym nasiaal onderwijs te hoog te stellen, meent dr Blanken. Sommige onder wijzers en hoofden van scholen stel len het voor alsof men geniaal zou moeien zijn om een gymnasium af te kunnen lopen. Door deze discrimi natie js de k~uze te beperkt, juist uit de milieu's, waar de ouders niet preices het verschil tussen H.B.S. en gymnasium aanvoelen. Leopold, de dichter Bekende leraren in de laatste hal ve eeuw? Docenten, die de dichter Leopold (in 1925 gestorven) gekend hebben, zijn niet meer aan de school verbonden. Buiten het Erasmianum leidde Leopold een zeer terugge trokken leven, maar voor de klas kwam h ij werkelijk wel eens los. Uit e werk las hij dan voor, ver zen e vertalingen. Een soort jon- fensachtig vermaak schepte hij erin ij de beginperiode van de film de bioscoop te bezoeken- Tegen een zoon van de bioscoop-magnaat Tus- chinsky (één van zijn leerlingen) merkte deze geabstraheerde figuur dan de volgende dag op: „Tus, wat was 't gisteravond weer mooi bij jullie." Van de oud-leerlingen van het Gymnasium hebben velen eminente posities bereikt. Het is ondoenlijk in dit bestek hiervan een opsomming te geven. Mochten er echter, waai- dan ook in het land, Erasmiaanse alumni zijn, di© door onbekendheid met de fees telijke driedaagse herdenkingsplan nen, zich nog niet voor deze mani festatie opgaven, dan wordt hun verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de rector van het Gym nasium Erasmianum, Wytemaweg 25. Rotterdam. Zij worden dan nog ge- inviteerd- Gezicht op de oude LaHjtise school, gevestigd in het Celle broedersklooster ontleenden aan het ANP ernstig benadeeld. Verschillende omvang rijke orders werden geannuleerd; zoals nu blijkt, ten onrechte. Nieuw geschil over krijgsgevangenen in Korea dreigt TOKIO. De Chinese communis ten hebben beweerd, dat de 22.000 krijgsgevangenen te Panmoendjon vastgehouden moeten worden, tot dat de Koreaanse vredesconferentie over hun lot heeft beslist onge acht hoe lang dit duurt. Deze ver klaring, die uitgezonden werd door radio-Peking, dreigt een nieuw en bitter conflict in de besprekingen over de gevangenen te scheppen. De geallieerden menen, dat de wapenstilstandsovereenkomst be paalt, dat de vredesconferentie al leen in de 30 dagen na het einde van de „uitleggingsperiode", dat is 23 December middernacht, over het gevangenenprobleem kan discus siëren en dit dan misschien ook kan regelen. Volgens de geallieerden worden alle gevangenen op 22 Ja nuari vrije burgers en, als de con ferentie niet anders heeft beslist, moeten zij worden losgelaten. Vol gens de geallieerden staat er niets in de wapenstilstandsovereenkomst, dat het vasthouden van gevangenen, die weg willen, wettigt. Britse open haarden zijn mistmakers LONDEN. Een hardnekkig be letsel voor de vermindering van de overlast, welke in Engeland van rook, vooral in combinatie met mist, wordt ondervonden, wordt ge vormd voor de voorkeur van de meeste mensen voor open-haard vuur. Aldus luidt een der conclu sies van een rapport, dat door de regeringscommissie inzake lucht verontreiniging is uitgebracht. Het rapport zegt, dat bijna de helft van de meer dan twee millioen ton rook die in een jaar tijds de lucht in ging. afkomstig was van huis brand. De verontreiniging van de lucht wordt vooral veroorzaakt door onvolledige verbranding van brandstoffen en het zwaveloxyde, dat bij verbranding vrij komt. Regering vraagt negen ton voor TV DEN HAAG. De regering vraagt de Tweede Kamer in een wetsontwerp tot wijziging van de begroting voor O., K. en W. voor het jaar 1953 een bedrag van 900.340 ten behoeve van de voort zetting der televisie-uitzendingen. Hiervan is 362,490 nodig voor de exploitatie-uitgaven, een bedrag van 535.000 zal nodig zijn voor een geleidelijke opvoering van de zendtijd tot ten hoogste 12* uren per week. In deze voorzieningen is begrepen de aankoop van een nieuwe reportagewagen, alsmede de inrichting van een studio in het Vitus-gebouw te Hilversum. New York reeds een week zonder kranten NEW YORK Een bemiddelaar der Amerikaanse regering heeft Donderdagavond medegedeeld, dat geen vorderingen zijn gemaakt bij de pogingen om een oplossing te vinden voor het arbeidsgeschil, dat aanlei ding heeft gegeven tot de staking der New Yorkse clichémakers. Door deze staking zijn reeds gedurende zeven dagen geen dagbladen in New York verschenen. Vandaag ging men met de onderhandelingen verder. „Heemskerk" veilig in haven ondanks moeilijkheden ROTTERDAM. Het 315 regis- terton bruto metende Nederlandss schip „Heemskerk" heeft in het Ka naal met zwaar weer te kampen gehad en een lek opgelopen. Het schip kon, dankzij de assistentie van een reddingboot, de Zuid-En gelse haven Weymouth bereiken. Toen de reddingboot arriveerde liep het water de ruimen reedé binnen. De acht leden van de be manning, die de reddingsgordels al om hadden, konden het schip mei pompen drijvende houden. De „Heemskerk", die toebehoor^ aan J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, was met een lading porseleinaarde uit Cornwall onder* weg naar Duitsland. Fins stoomschip - in rampnacht gestrand - schoof iets naar zee HAAMSTEDE. Na verscheiden ne maanden van voorbereiding heeft men Donderdagmiddag ge tracht het Finse stoomschip „Bora VI" dat in de rampnacht in de dui nen bij West-Schouwen is gestrand, vlot te brengen. Om kwart voor twaalf begon men met de stoppin gen onder de helling los te slaan, waarna het schip uit zichzelf in beweging kwam. Nadat het onge veer 120 meter afgegleden was, kwam het tot stilstand. Daarna hebben twee sleepboten gepoogd, het schip verder vlot te trekken, hetgeen evenwel niet is gelukt. Iedere vloed zal getracht worden het schip vlot te krijgen, maar men venvacht, dat dit pas Zondag of Maandag tijdens springtij mogelijk zal zijn. Onderzoek prestaties MTS-leerlingen DEN HAAG. Door het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan het bestuuf" van de M.T.S. te Dordrecht toege* staan, om, bij wijze van proef, ge durende het schooljaar 1953-1954 een onderzoek te doen instellen naar de wijze, waarop de prestaties van de leerlingen zouden kunnen worden verbeterd. Rapport verklaart: In toekomst tien uur wachten bij IJ-veer (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het is geen vraag meer of er IJ-tunnels moe ten komen, het gaat erom hoa snel ze er zullen komen en hoa men in de tijd dat ze gebouwd worden enorme verliezen, die ver boven de kosten van de tunnel bouw uitgaan, zal voorko men. Dat betekent, dat de capaci teit van de pontveren aanzienlijk moet worden vergroot. Dit zijn eni ge conclusies waartoe een 135 blad zijden tellend rapport over de „Ren tabiliteit van de IJ-oeververbindin- gen komt. Het werd door ir J, W. R. Thomson, directeur van da Amsterdamse Droogdok Maat schappij in cpdracht van het IJ- tunnelcomité samengesteld. Men leest er o.m in, dat het tot wachttijden van tien uur zal ko men. „Noordland" aangevaren door op drift geraakt Noors stoomschip NEW PORT. In de haven van New Port (Zuid Wales) is Donder dag het 500 bruto registerton me tende Nederlandse motorschip „Noordland" aangevaren door een op drift geraakt Noors stoomschip, de 2183 ton metende „Tarva" die daarna ook nog een Brits motor schip aanvoer. Naar de schade wordt een onderzoek ingesteld. De „Noordland" is eigendom van de N.V; „Motorschip Zuidland" te Rot terdam. Stuurlieden van ten minste 125 schepen legden werk neer is opgetreden, had bepaald, dat een I staking, die in het begin van De cember zou plaats vinden, onwettig zou zijn, maar dat de mannen hun i ontslag konden aanbieden overeen- j komstig de bepalingen van het con tract. Naar de agenten van een Noorse scheepvaartmaatschappij Donderdag hebben medegedeeld, bestaan er plannen om een luchtdienst tussen Londen en Oslo te openen als de sta king van stuurlieden op Noorse pas- sagiersschepen de geregelde diensten S onmogelijk maakt. De agenten van de Olson Lijn ver klaarden dat tot dusverre de dien sten op Londen niet onderbroken waren. Ook Lloyds had nog geen rapporten ontvangen waaruit zou Hun vakvereniging heeft besloten blijken dat de diensten op Londen de stakingsactie te beperken tot sche- door de staking getroffen zijn. i pen die in Noorse wateren en op De Noorse eerste, tweede en derde j Noordeuropese havens varen. Het stuurlieden staken, zoals gemeld, hof van arbitrage, dat in het conflict1 voor een hoger loon. OSLO Nu een van de grootste IoonconfHcten uit de geschiedenis van de Noorse scheepvaart uitgebro ken is, worden de Noorse reders overstroomd met ontslagbrieven van stuurlieden, die op de grote koop vaardijvloot des lands verdienen. Reeds hebben Noorse stuurlieden Donderdag op ten minste I 125 schepen het werk neergelegd als protest tegen nieuwe loontarieven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1