Moordenaar van Woerdense agent Van Eek staat terecht Minister Staf* voor van grote aanval heet vuur geplaatst Politie waakt over oud roest Rit met vaders auto had droevig einde Sblikan Voor/s .7?! Noodlotsnacht herleeft in sobere rechtszaal Levenslang en 6 jaar geëist Kinderkoesti TV-nota dit jaar niet in Kamer? Mortiergranaten vielen buiten oefengebied Bedienen geheime zender werd streng gestraft Tragische zaak voor rechtbank Meningsverschil in kabinet over defensie-begroting V GELEZEN en gewogen Vrijdag 4 December 1953 3 "N (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Veertien November 1952, 's morgens tegen vijf uur: bij de spoorwegovergang op de Utrechtse Straatweg in Woerden staan twee mannen, de baanwachter W. v. d. Broek en de politieagent Adriaan van Eek. Zij wachten op twee in brekers, die op deze koude nacht in Harmeien een inbraak hebben gepleegd. Baanwachter v. d. Broek heeft een telefoon tje gekregen van een collega, een paar kilometer verderop. Hem zijn de inbrekers ontsnapt, bij de spoorwegovergang in Woerden zal het misschien beter gaan. De inbrekers zijn op de fiets, zij rijden zonder licht. UTRECHT In zijn requi sitoir tegen de beide verdach ten, die doodslag op de Woer dense agent Van Eek ten laste wordt gelegd, heeft de officier bij de Utrechtse rechtbank te gen Chris B. levenslang en tegen Jan B.: zes jaar met af trek geëist. vond die laatste drie schoten naar achteren even belangrijk als de ver dachte zelf. De broers zijn daarna snel naar huis gegaan. Chris legde de revolver bij een buurman en ging gekleed op bed liggen. Toen er even later een politiemotor voor bij raasde, kleedde hij zich gauw uit. Dat was dan de nacht van 13 op 14 No vember. Maar de rechtbank ging door: ,.U had meestal een pistool bij u. en in de aanslag. Dat pistool is eens een keer bij Uithoorn op straat gevallen, toen de poli tie achter u aanzat. Nietwaar? En toen hebt u dat pistool nog eens geprobeerd. In de lucht geschoten." Chris erkende alles. Hij had nu eenmaal bekend. Dat bleef zo". Alleen toen de naam van zijn broer Jan op het tapijt kwam, werd hij wat starrer. Inderdaad komen de inbrekers later blijken het de broers Chris en Jan B. uit Bodegraven te zijn aanfietsen. Agent Van Eek wil hen aanhouden, hij roept „Halt politie'' en ..Afstappen", maar verder komt hij niet. Want dan heeft Chris B. al een revolver tc voorschijn gehaald, hij lost vijf schoten. Agent Van Eek. 35 jaar, getrouwd, vader van twee kin. deren sterft een half uur later in het Woerdense ziekenhuis. Zijn laat- ste woorden zijn: „Zoek in de rich ting bodegraven." En in dat Bodegraven arresteerde de politie later, om precies te zijn negen maanden later, Chris en Jan B. Samen met een monteur uit Rietveld, J. M. den B., staan zij vandaag terecht voor de Utrechtse sia„ uitVoeri' rechtbank. Er worden hun inbraken 1 ten laste gelegd elf aan Chris B. en vex-der aan Chris B. ook de doodslag op agent Van Eek. Het is een zaak, waarbij de poli ce aanvankelijk heeft misgetast.Tot schade van twee gezinnen uit Woer den, die van Verhoef en Van Hu- nen. Drie maanden wei-den zij, ver dacht van deze moord, vastgehou den, daarna vrijgelaten. Maar de ..buurt", „het dorp", „de omgeving" veroordeelde snel: de kinderen speelden niet met de kinderen van de ..moordenaars" en als zij door de straten van Woerden liepen bewo gen de gordijntjes achter de stijfgc- sloten ramen, en gonsde de roddel overal- Tot de ï-ijksrecherche teruggreep op de uitlating van dc stervende agent Van Eek: „Zoek in de rich ting Bodegraven". In Februari wer den Chris en Jan B. gearresteerd, omdat een inbi-eker in het Rotter damse Huis van Bewaring in een geheel andere zaak hun namen had genoemd. Zij zouden meedoen aan die „andere zaak", zij waren niet gekomen. Wannee,. was die „andere zaak"? In de nacht van 13 op 14 November 1952. Aangezien er toen een politieman was, die de twee za ken combineerde, sloeg men snel toe. „Nee", zeiden de verdachten aanvankelijk, „nee, we weten van niets." Maar er kwamen feiten op tafel: ,>en winkeljuffrouw in Woerden hei- nnerde zich een man, aan wie zij gummihandschoenen had verkocht. Hij droeg een opvallende bril. en Chris B. draagt een opvallende bril. De nacht van 13 op 14 November 1952 werd van minuut tot minuut uiteengerafeld. Tot Chx-is B beken de. Tot zijn bx-oer Jan bekende. Toen kwam ook de derde verdachte op het tapijt en was de zaak „rond". De zitting duurt voort. Chris B.. een blonde jonge vent, had iets jongensachtigs toen hij van- moi-gen de rechtszaal binnenstapte. Hij droeg een vlotte nette regenjas, hij had zekei-e keurige manieren Maar het strafblad, dat de oresident mr Visser, voorlas, was ontstellend. 27 jaar, een jongen in de kracht van zijn leven en dan toch: „U was al eens veroordeeld niet waar. in 1943. tot acht jaar met af trek? Maar in 1950 stond u voor de politierechter in Leeuwarden en in datzelfde jaar voor de politierechter in Den Bosch. Hoe kwam dat zo, dat u op vi-ye voeten was? U had toch een vonnis van achtjaar U was ontsnapt, nietwaar?" „Ja, meneer de px-esident." Chx-is B. zegt hel kort en rustig en Chris B. had dat vonnis van acht jaax-, omdat hij in '48 een wachtmeester had aangeschoten Respectabele lijst Hij ontsnapte eens. werd later zoals op de zitting bleek voor waardelijk in vrijheid gesteld, bij dc troonsbestijging van Koningin Juliana. De lijst van inbx-aken, na 1948 mag er zijn: de president leest er elf op, bij de laatste twee inbra ken, in Harmeien, viel de doodslag tegen agent Van Eek. De totale lijst van bekende inbx-aken van deze jon gen bleek belangrijk groter. Een rechter vroeg: ..32?" En Chris B. knikte weer. x*ustig. De px-esident behandelde de dood- _0 De inbraakjes wax-en verlopen, zoals dat meestal ging, een raam openschuiven, een achtex'deur forceren, een paar kinderspaarpot- ten legen, een horloge of een ring wegpakken. Maar het liep fout, die nacht va" 13 op 14 November 1952. Schietpartij Chris en Jan B. werden ontdekt. Er schreeuwde iemand. Ze sprongen op de fiets en gingen er van door, naar huis, naar Bodegraven. In een snel, half als verhoor, half als fei tenrelaas vei-lopend gesprek ging de president met Chris B. langs de loop van de gebeurtenissen van die nacht. De broers reden de Utrechtse weg af. overweg over, die baan wachter zag hen, ze reden snel ver dei-. Tot er iemand, een eind ver der op de weg stond met een rode lantaarn, dat was agent Van Eek. Chris vuurde met zijn 9 mm Mauser tweemaal vanuit zijn rechterhand op de schimmen links van hem. Er klonk een gil, toen ze langs die schim stoven, daarop draaide Chris zich om en vuurde nog dx-iemaal naar omlaag, achter zich. Chris volgde het half-vragende vei-haal van de president nauwlettend, zei aldoor ..ja. ja." of ,ja dat is juist". Tot de schietpartij. .Ik richtte niet speciaal, wel in de richting van die schimmen". „Maar waarom schoot u ook' nog drie maal toen u al voorbij was. U wilde er door. goed. u wilde u een weg schieten, accoord. Maar waarom ook naar achte ren?" Nu aarzelde de hlonde jongen in de verdaehtenbank even: „Ik wilde ze bang maken, ze schi-ik aanjagen." De rechtbank (Advertentie LM.) Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met Afzonderlijk debat in Tweede Kamer over nationale feestdag DEN HAAG. Bij de schi-iftelijke voorbereiding van de begroting van Algemene Zaken is gisteren uit voerig van gedachten gewisseld over de kwestie van de viering van de Nationale Feestdag. Op voor stel van de voorzitter besloot de Tweede Kamer daarover binnen kort een afzonderlijk debat te hou den. DEN HAAG. De parlementai re behandeling van de televisie nota zal vermoedelijk pas eind Fe bruari of begin Maai-t plaats vin den. Donderdagmiddag tegen 6 uur kwam de Kamervoorzitter, mr Korlenhorst tot de ontdekking, dat zijn aanvankelijk tijdschema in de war kwam, o.a. tengevolge van de lange duur der debatten over Oor log en Marine. Na zich vergewist te hebben, dat minister Cals tegen uitstel geen bezwaar had, deed hij een desbetreffend voorstel, waar over de Kamer heden zou beslis sen. Als het aanvaard wordt, zal verlenging van het huidige TV- bestel met ongeveer dx-ie maanden nodig zijn. Boerin kon zich nog juist in veiligheid stellen ZWOLLE. Door een vergissing bij 'n radiotelefonisch doorgegeven vunrbevel zijn gisteren bij een oefening met mortieren in het artil lerie-schietkamp Oldebroek dertien granaten buiten de zogenaamde vei ligheidszone terechtgekomen. Een aantal daax-van viel in de na bijheid van een boerderij in de buurtschap de Dellen. De bewoon ster, mevrouw Langenberg—Roke, die buiten haar huis bezig was, moest zich kruipende in veiligheid stellen. Ook enige arbeiders in de buui't moesten dekking zoeken. Er zijn geen slachtoffers gevallen en ex- werd geen schade aangericht. Men kan zich niet herinneren, dat iets dergelijks ooit eerder is gebeurd. Sterke oppositie in Perzië tegen herstel banden met Londen TEHERAN. De Perzische rege ring heeft vandaag de bekendma king van haar besluit om de di plomatieke betrekkingen met En geland te hervatten enige tüd uit gesteld. De reden van dit besluit is, dat er een storm van oppositie is opgestoken. De religieuze leider Ayatollah Kashani publiceerde een manifest, waarin hij verklaart, dat Perzië geen Britse diplomatieke vertegen- wooi-digers tot het land kan toe laten, tenzij de majlis het ermee eens is. De Perzische majlis be staat op het ogenblik slechts uit 23 leden. Normaal is het ledental 79. 56 volksvertegenwoordigers zijn afgetreden om ex-premier Mossa- deq te helpen, de werkzaamheid van de majlis te verlammen. Kas hani herhaalde, dat het oliepro. bleem moet worden opgelost, alvo- rens de betrekkingen met Enge- land kunnen worden hersteld. PTT-vakorganisatie wil op 2e Kerstdag geen bestelling DEN HAAG. Het landelijk be stuur van een der vakorganisaties voor PTT-personeel „Ons Belang", heeft aan de directeur-generaal der PTT verzocht de uitvoering van de aangekondigde bestelling op 2e Kerstdag niet te doen doorgaan op grond van de tx-aditie op deze alge meen erkende Christelijke feestdag. Ouwerkerk ral; droog, nadat het tien maanden een prooi is geweest van de golven, de wind, van zand en slib. Maar nu zuigen krachtige pompen mVlioenen kubieke me ters ivater uit de Vierbunnenpol- dei\ daardoor komen Ouwerkerks straten, landerijen en huizen lang zamerhand droog te staan. Maar welk een verwoesting: slechts weinige huizen zijn onbeschadigd, dijken zijn door het ivater aan gevreten. boerenwagens en fietsen liggen doorweekt oj verroest in drabbige plassen. Toch waakt, de rijkspolitie al over de spullen die eventueel nog bruikbaar zijn. Ambtenares gireert f 4000 uit de kas in eigen zak NIJMEGEN. In Duiven (Gld.) is een 20-jarige gemeente-ambte nares geax-resteerd omdat zij ervan wordt verdacht 4000 te hebben verduisterd. Zij zou geknoeid heb ben met legesgelden, pasuitreikïn- gen en kosten voor bouwvergun ningen. Zij was n.l. belast met de girostortingen van de gemeente, behield de bedragen echter en per foreerde zelf de recurs van de for- xnulieren waarop zij gefingeerde data noteerde. Mona Lisawas op Zondagmorgen gevaar voor lucht- en scheepvaartverkeer GRONINGEN. De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft Don derdag zes personen die een geheime zender hadden bediend veroordeeld tot straffen, die variëren van gevangenisstraf tot boete met voorwaarde lijke gevangenisstraf. Zij werden ervan beschuldigd de telegraaf- en tele- foonwet te hebben overtreden door op Zondagmorgen herhaaldelijk met de zender „Mona Lisa" in de aether te komen, hetgeen ernstig gevaar voor het scheepvaart- en luchtvaartverkeer opleverde. De x-echtbank veroordeelde K. B. te Westex-broek voor dx*ie overtre dingen tot x'esp. 2 maanden met ver- beurdverklaring, 3 maanden gevan genisstraf. 3 maanden gevangenis straf met verbeurdvei-klax-ing. De eis was respectievelijk 2. 3 en 3 maan den met verbeurdvex-klaring. T, W. L. te Hoogezand werd voor ééxx overtreding veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf, 50— boete subsidiair 20 da gen hechtenis en verbeurdvex-klaring met 3 jaar proeftijd. De eis was 3 maanden, waarvan veex-tien HAARLEM. Een gevangenisstraf van zes weken, waarvan twee weken voorwaardelijk met drie jaar proef- onvooruaardelijk en vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier van justitie te Haarlem geëist tegen een 18- jarige scholier uit Haarlem. Deze jongeman had tijdens een tocht met de auto van zijn vader zo snel gereden, dat de wagen kantelde met het gevolg, dat een 18-jarlge vriend uit de wagen geslingerd werd en vrywel onmid dellijk overleed. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Nadat minister Staf Donderdagmiddag in de Tweede Kamer zijn defensieplannen had verdedigd tegen de critische bezwaren van diverse afgevaardigden, bleek bij de replieken zonneklaar, dat hij zijn ge hoor niet had overtuigd. Het waren bovenal de heren Vermeer (PvdA) en Fens (KVP), die hieromtrent geen twijfel lieten bestaan. Maar met mr Roosjen (AR) was het nauwelijks anders gesteld. De bewindsman had o.a. verklaard hopenlijk in April aan dc Kamer een nieuwe Defensie-nota te kunnen overleggen. De heren Vermeer en Fens betoogden beide, dat daar in o.a. dient voor te komen hoe de heer Staf zijn plan denkt te financieren. En voorts vroegen zij zich af, wat de minister denkt te doen tot aan het tijdstip, dat de nota gaat verschijnen. Kan de Kamei-, zo informeex-den 's ministers cx-itici, in de positie komen, dat de bewindsman reeds zoveel zal hebben voox'bex-eid, dat de Kamer eigenlijk al aan het plan zou vastzitten? Hoe ziet de minister de vex-houding tot de Kamer? In deze vx-agen lag besloten, dat Excel lentie Staf heel goed moest besef fen. dat de heer Vei-meer zich met zijn mede-afgevaardigden niet voor voldongen feiten geplaatst wilde zien. Een waarschuwing, die onmid dellijk daarop door de heer Fens werd herhaald. De heer Fens meende te kunnen vaststellen, dat de Navo ons niet om vex-dex-e plannen had gevx-aagd, maar dat minister Staf er toe ge komen was. omdat hij de defensie in onze sector te ijl achtte. De heer Fens somde verder een reeks vraag punten op. die de minister in zijn nota zal hebben TWEEDE KAMER Een strafrechtelijke cox-rectie achtte hij niet alleen overbodig maar ook misplaatst Hij concludeerde tot vrij spraak. De overvloed aan nieuwe boeken, die ons momenteel bereikt, dwingt ons ten einde onze lezers althans een glo bale indruk van de nieuwe uitgaven te geven te volstaan met een korte aankondiging. Wij stellen ons echter voor te zijner tijd in deze rubriek op bijzondere uitgaven terug te komen. ICTOR E. VAN VRIESLAND. „Spie gel van de Nederlandse Poëzie'* Hevige brand maakt 55 arbeiders werkloos BORNE. Een hevige brand heeft in de afgelopen nacht in de metaalwaren fabriek Bons en Evers te Borne gewoed. Omstreeks het middernachtelijk uur deden een hevige vonkenregen en felle uit slaande vlammen het ergste vre zen voor de omgeving, waar vele oude huizen staan. Om twee uur was echter de brand geblust. Het kantoor en een zeer groot gedeelte van de machineruimte zijn totaal uitgebrand. Er was een lage brand verzekering afgesloten, terwijl er geen bedrijfsschadeverzekering was. Ongeveer 55 man van het pei-soneel zijn voorlopig ronder werk geko men. Het ongeluk gebeurde op 2 Oct. kantonrechter gedagvaax-d zou zijn op de Zeeweg te Overveen. De ouders wegens het rijden zonder rijbewijs. van de scholier wax-en op reis, de auto stond in de garage. Bij het snuf felen in een lade vond de jongeman toevallig een contactsleuteltje van de wagen en dit bracht hem op het denkbeeld, met twee vx-ienden een rit te gaan maken. Op de Zeeweg te Overveen ge- beux-de het ongeluk. De 18-jarige gaf nu toe zeer roekeloos gex-eden te hebben. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat het slachtoffer van snel heid hield en dat het aan de bestuux-- der had gevraagd extra-hard te rij den. De jongen aan het stuur was niet in het bezit van een rijbewijs. Nadat de officier woorden van deelneming aan het adres van de ouders van de Bloemendaalse scho lier had gesproken, deelde hij mee. een brief van de vader van het slachtoffer te hebben ontvangen, waarin deze de vriend van zijn over- leden zoon vergiffenis schenkt. De Bloemendaalse jongen is als slacht - I offer gevallen van de snelheid, waar- j naar hij heel zijn leven streefde. I Toch had zijn vriend naar de mening van de officier schuld aan het onge val. Hij moge een goed automobilist zijn geweest, de wagen heeft hij bij deze grote snelheid niet kunnen be heersen. De verdediger merkte op, dat de bocht waar het ongeluk is gebeurd, zeer verradex-lijk is. Hij had het be ter gevonden als zijn cliënt voor de tijdtijd en vex-beurdverklaring. J. B. te Westex-bx-oek werd voor één overtreding veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. S. B. te Haren voor één overtreding tot een maand gevangenisstraf, P. G. P. te Westerbroek voor één overtreding tot een maand gevangenisstraf, H. L. te Slochteren voor één overtreding tot een maand voox-waardelijke ge vangenisstraf met drie jaax- proeftijd en 50.— boete subsidiair 20 dagen In zijn x-ede verklaarde minister hechtenis met verbeiu-dverklaring. Staf. dat hij zelf vijf milliard gul- beantwoor den. Hij liet daarop volgen, dat hij hoopte mettertijd over tuigd te zullen worden. Maar mocht dat niet zo zijn. dan was het parlement z.i. volkomen vrij de plannen van ir Staf. af te wijzen. Tenslotte wenste deze spreker nog toegezegd tc krijgen, dat indien Gi llissen nu en dc verschijning dei- nota belangrijke wijzigingen intie- den. de vaste begrotingscommissie daarin tijdig zal wox-den gekend. Hier was werkelijk geen woord Frans bij. En om minister Staf tex-dege te doen gevoelen, dat hij met een zware, geconccntreei'dc aanval te maken had. voegde de heer Kort- hals (VVD) zich bij dc i-eeds ge noemde sprekex-s. Dit met de raad om nu maar terug te gaan naar het kabinet, dit duidelijk te maken, wat in de Kamer was gezegd om dan in de nota het probleem op nieuw aan de orde te stellen. den gedurende drie jaar voor het bestaande legercorps van drie divi sies en de verdere uitbouw daar van waardoor Nederland uitein delijk over vijf divisies zou be schikken aan de lage kant vindt. Verscheidene van zijn collega's staan echter op het standpunt, dat hogere uitgaven niet verantwoord zijn. Daarmee kwam onomstotelijk vast te staan, dat er over de op de begrotingen voor 1955. "56 en '57 aan te brengen vermindei'ing van 10 op de defensie-uitgaven in de boezem van het kabinet menings verschillen bestaan. Op dit punt al thans heeft minister Staf duidelijke taal gesproken Zo niet echter met Spaanse officieren krijgen les van Amerikanen MADRID. Twee officieren van het Spaanse leger zijn voor een cur sus van vijf weken vertrokken naai de artillerieschool van het Ameri kaanse leger te Füssen in Duitsland. Zij zijn de eex-ste Spaanse offi cieren, die op grond van de Spaans- Amerikaanse militaire overeen- j broodnodige kader. Wcf echter zullen Ministeriële rede F. G. Kroonder (Prijs f3.90). Inleiding ioer. Annie Schmidt. „Impressies van een simpele ziel". Uitgave Querido. (Prijs f3,90). Derde bundeltje, dezer dagen verschenen, van haar graag gelezen ver haaltjes. Annie Schmidt. „De toren van Bem- nielekom". Uitgave De Arbeiderspers. Prijs f2,90). Gebundelde kinderge- ichtjes met tekeningen van Wim Bij- Uitgave J. M. Meulenlioff met steun tot de levensstrijd van Ghandi en eer. van het Min. van O. K. en W. en het bloemlezing over hem en uit zijn wei Prins Bernhardfonds. (Prijs 12,! Voortreffelijke bloemlezing omvang bijna 700 pagina's van de moderne Nederlandse dichtkunst na de Tachtiger Beweging, die beter dan welke andere verzameling cfif* dit cultuurbez ken. J. W. Kallenbom „Strijd tegen inlei nationale misdadigers". Uitgave Kecsin iPru's 1' 5,90). Onderhoudend bock waar in de deskundige schrijver vertelt ove internationale affaires van valsmunteri. zakkenrollerij, in de ontmaskering war van hij de hand heeft gehad. Wim Kan „Corry cn ik". Uitgave L (Advertentie LMJ 7. II mi nAll t. BI Biv - L. I 1 I' (Pros <9.731 Tv.,ode druk van Meun» ,prijs gocdkope editie H.c maar overzichtelijk en ruim geillu- - J'- S- _A streerd naslagwerk voor de beeldende kunsten. Volledigheid verwachte men hiervan niet. De geïnteresseerde leek zal er echter een zeer bruikbare gids aan hebben. Leo Pagano .Het voebaljaarbock 1953" Uitgave Elsevier. (Prijs f 5.90). Tussen de eerste en dc laatste bladzijde van dit met foto's 17.90). De lezers zullen zie wellicht herinneren het hoofdstuk u dit boek. dat enige tijd geleden in on; blad verscheen. Wij willen er than: mede volstaan te zeggen, dat Wim Kar ook in de andere hoofdstukken (die 1 nog niét kent) een even goed vertelle blijkt te zijn. Koos Schuur „En de Kookabun boek zal de liefhebber van dc voetbal- lacht". Uitgave Dc Bezige Bij. (Prij. sport, zoveel gegevens over deze spor' f5.90). De Nederlandse schrijver Koo. aantreffen o.a. de eindstanden van Schuur emigreerde in het voorjaar var. de gehele competitie tot en met de vier- l95i !iaa,- Australië. Uit brieven die hi de klasse dat hij niet vaak tevergeeis sedertdien naar vrienden in Nederland een greep er naar zal doen. wanneer hij stuurde en waaruit dit boek is samen- iets wil naslaan. Jan van Eechoud „Met kapmes cn kompas door Nieuw-Guinea", Uitgave C. de Boer (Prijs f3,90). Reisverhaal over de ervaringen, die de schrijver ge durende zijn vijftienjarig verblijf op Nieuw-Guinea temidden der Papoea's heeft opgedaan Met foto's geïllustreerd. ken en kuren t<u Mevrouw G. van Heerikhuizen-Weiz amateur-chauffeurs „Van Mohandas tot Mahatm* Uitgave worden. gesteld, leen de lezer, als het ware van binnenuit, de ervaringen kennen van een landgenoot, die in een vreemde wereld wordt geplaatst en daar allerlei werk moet aanpakken. Henrj Kuap, „Rijdt U ook zo auto". Uitgave Dc Bezige Bij. (Prijs f3.50). Onderhoudend babbeltje over de nuk- Annie Schmidt. „Jip en Janneke". Uit- ive De Arbeiderspers. (Prijs f2.50). crhaaltjes voor kinderen die juist de neskunst machtig zijn. Met tekeningen 311 Fiep Westendorp. Vele van de ge- ichten en verhaaltjes zullen onze le- :rs bekend zijn. Wim Hora Adema, „Rooie Freeke". Itgave De Lansc. (Prijs f4,90). Fris en lopgesmukt verhaal voor meisjes tus- on 8—15 jaar. over een meisje, dat invatikeiyk nogal in de verdrukking •t. doch zich daaruit, mede dank zij ui vriendinnetje weet te bevrijden. Te. mingen van Fiep Westendorp. \nne dc Vries, „De levensroman van ihanncs Post". Uitgave J. H. Kok. Prijs i'3.85). Vijfde en goedkope editie ■an het verhaal over het leven van en der grootsten uit het illegale ver- et de leider van de LKP. Siegfried E. van Praag. ..La .Judith", 'itgave'Leopold. (Prijs £9.75). Derde Iruk van deze roman, die zich afspeelt !n de wereld van circus en theater. Johan Fabricius, „De grote Geus". Jitgave Leopold. (Prijs f5,90). Vijfde druk van deze roman over een episode uit de Tachtigjarige oorlog. Simon Vestdijk. „Rumeiland". Uitgave Nijgh en Van Dltmar. (Prijs f3,90). auto's, waardoor Tweede druk van een, ook bij een bre- geieisterd kunnen der publiek aanslaande roman van deze schrijver. komst een Amerikaanse cursus zul len volgen. Wanneer er overdag mist heerst, de geniepige vijand van het ver- keeris het wettelijk verplicht, dat automobilisten en motorrijders met groot licht rijden. Omdat er nog heel veel weggebruikers zijn, die dit niet weten of het uit laksheid of roekeloosheid niet doenheeft de ANWB de kwestie aangepakt. Bin nenkort zullen alle gele rijders van onze wegenwacht zijn uitgerust met een duidelijk bord ..Mist overdag groot licht" en daarmee net zo lang hun patrouillerilten rijden tot het voorschrift voldoende tot iedereen is doorgedrongen. Aanvankelijk was het slechts 10 van de autorijders en motormensen, die met vol licht door de mist re den. Thans schat men hun aantal op 40% van hei totaal. Wie tüiï weten wat men ..dichte mist." noemt, schatte de afstand van zijn vrij zicht. Is dat 200 meter of min der dan moeten in elk geval d" grote lampen aan. m 5C00 nieuv.c patronen zijn door hc: Moskouse Modecentrum ontworpen or. de Russische -.-rouwen aan smaakvoller kleding te helpen. Begin volgend jaar zijn deze jurken in de winkels te koop. Geen statie- maar staatskleding. betrekking tot de vraag of metter tijd dan de vijf divisies volledig zul len zijn. Hier schermde hij zeer met vaagheden en gaf hij zich aan spe culatieve beschouwingen over. On duidelijk was hij ook. toen hij een onomwonden antwoord omzeilde op de vraag, wie tot de nieuwe plan nen het initiatief had genomen. Hij zeide terloops, dat in Navo-verband drie divisies te weinig moeten wor den geacht, maar bovenal klonk in zijn rede optimisme door over de te verwachten materiaal-hulp uit Ame rika. V erduidelijking Pas tegen middernacht, d.w.z. toen de hierboven genoemde Kamerleden in tweede instantie al aan het woord waren geweest, bracht de minister meer duidelijkheid in het beeld, door uitdrukkelijk te verklaren, dat de Navo ons om plannen had ge- vi-aagd, dat het initiatief inzake de vijf divisies van Shape was uitge gaan. De minister zei voox-ts, dat in dien wij tot. de gewenste grens met ons aandeel in de gemeenschappe lijke defensie gaan, er dan een be- langi-ijke bijdrage van Amerika komt. Echter om het zover te kun nen brengen, moet hij met de „aan wijzing" van een 5-divisiepian kun nen wei-ken. Hier is een wissel werking. Maar toen de minister zich liet ontvallen, dat hij zelf ook nog niet wist of het plan uitvoer baar is, riep de heer Fens uit: „Dat hebben wij nu de hele tijd be weerd." Hu manistische verzorging Ten opzichte van meer dan één punt, ging dc minister in eerste instantie vrij ontwijkend te werk. Wat de kwes tie van de humanistische verzorging betreft, maakte hij er zich met' een Jantje van Leiden af. Het verzoek, dat de militairen elk weekend naar huis zouden kunnen gaan wees hij af. Eveneens de sugges tie dat de onderwijzers in het belang van het onderwijs met groot verlof zouden worden gezonden. Zij behoren voor het merendeel tot het zo onderwijzers uitstel van eerste oefe ning krijgen. Dat de officieren van de KMA te weinig respect voor de minister-presi dent aan dc dag zouden hebben gelegd, ontkende dc minister. En nadrukkelijke verklaarde hij", dat hij mets van de discriminatie wil weten, die er volgens de heer Vermeer nog altijd bestond. Twee blanke mannen en een vrouw zijn deze week door een expeditie ont dekt tussen de indianen bij dc Brazili aanse Von Martiuswatervallen langs de Xingu-rivier. Zij werden 35 jaar her als kleuters ontvoerd: htm ouders, blanke rubberplanters, zijn toen door de Mon- cangronotlrestam vermoord. Deze blan ken droegen, evenmin als de indianen, kleding: de 2 mannen hadden baarden tot de knieën en haren tot het middel Dat héb je daar op middelbare leeftijd! o De Hertog van Windsor kwam deze week met een nieuwe sooi-t das in een theater een zwart, vierkant gevalletje, niet geknoopt en 2 x zo breed als een gewone das. Men gelooft, dat hij een nieuwe dassenmodc wil lanceren zoals hij al eerder heeft gedaan, maar dit maal voorspelt men zijn idee geen grote toekomst. 1 Momenteel »j> in Hannover een ten toonstelling van uitvindingen. U moet Nieszawa Cmielow, een Poolse bes er beslist heen als U b.v. zoekt: een at- van 134 jaar. is uit het ouden van da- mosferische bureauklok, die loopt op gentehuis te Miasotw Star.v gelopen om- temperatuurveranderingen, een para dat het haar niet beviel met die oudjes plule met lichtgevende stok. een appa- samen te wonen. Ik voel me nog jong'' raat 0111 automobilisten wakker tc hou- heeft drie mannen gehad, maar geen kinderen. Ze zou graag weer trouwen doch acht het ongepast met iemand beneden de 100 in het huwelijk te treden. Nu woont ze weer alleen en is gelukkig. De positie van de Australische ar beidsmarkt is in October beduidend ver beterd. Het aantal werklozen is gedaald met 25%. Nog wal. over Australië: in het laat ste kwartaal van '52 kwamen er 24.545 immigranten binnen, in het eerste van '53 12.923. in het tweede 9. 409 en in het derde slechts 6.411. Voortdurend min der. Het „waarom" werd ons (nog) niet gemeld. den. vloeibaar lippenrood, een electrisch antl-snurkapparaat. een damestasje met ingebouwd pistool of een sweater met afneembare mouwen. Blackie, een zwarte kater verhuisde niet de familie van Cradock (Z.Afr.) naar Grahamstown. verdween na enkele dagen, bleef 4 weken onder water, dook gisteren weer op in zijn oude woon plaats. De afstand Cradock-Graham» stown ls 188 km. Howard Bab. producer van de film „One too many" (..Eentje te veel"), een rolprent gericht tegen het alcoholisme, werd Donderdagmiddag in Hollywood gearresteerd omdat hij dronken achter het stuur zat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1