Witte steenkool OOSTENRIJKSE PROBLEMEN (II) bevordert de economische integratie Yerkiezingsprogram der Belgische liberalen Eenmaal per jaar ziet U in de spiegel de beeltenis van St. Nicolaas! De Papieren Spiegel ALGEMEEN HANDELSBLAD OPBOUWENDE CRITIEK BIJ DEFENSIE NUTTIG EN NODIG Me). Tendeloo heeft belastingacademie poort geforceerd Schumanpool grijpt kartels nog niet aan 160 Jaar Rynbende jubelt de klok! Vele leden betwijfelen of meer dan drie divisies mogelijk zijn Nogmaals de humanistisch geestelijke verzorging 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 3 DECEMBER 1933 Enorme hydra-electrische centralen sullen 25 billioen K.W.U. naar West-Europa exporteren (Van een onzer redacteuren) Wenen, November T^EN probleem, dat door Oostenrijk met veel energie wordt aangepakt is dat der electriciteitsvoorziening. „Witte Steenkool" is liet belangrijkste economische project na de Tweede Wereldoorlog geworden. Vóór 1914 kwa men de benodigde steenkolen uit Bohemen, Moravië en Silezië, toen gebieden behorende tot de Oostenrijks-Hongaarse monarchie. Bjj het uiteenvallen van het Keizerrijk was men aangewezen op Oostenrijkse kolen, die van een minder goede en zachte kwaliteit zijn. Weliswaar is Oostenrijk de eerste olie-pródu- cent van W.-Europa, doch de olievelden liggen bij Zisterdorf in de Russische zone en zullen voorlopig nog wel Russisch bezit blijven. Met dit sombere beeld van de toekomstige electriciteitsvoorziening voor ogen, besloot het Ministerie van Energie een hydro-electrisch project op te stellen het Kaprunproject dat er op gericht is electriciteit op te wekken door gebruik van de natuur lijke waterkracht der Oostenrijkse Alpen. BISSCHOPPELIJK VERZET TEGEN APARTHEID Aartsbisschop Clayton van Kaapstad heeft het Woensdag „betreurenswaar dig" genoemd, dat een minister in vre destijd de macht krijgt om „instellingen buiten de wet te plaatsen en personen om nietgenoemde redenen van hun vrij heid te beroven". Indien deze uitbrèi- ding van bevoegdheden werkelijk nood zakelijk is, werpt dit wel een schril licht op de toestand van het land, aldus de aartsbisschop, die voorts een lans brak voor samenwerking tussen groepen van verschillend ras. Er wordt dag en nacht gearbeid aan de werken in de bossen rond de Grosz- glockner, de hoogste berg in de Oos tenrijkse Alpen. Achttienduizend man zijn hier tewerkgesteld. De eerst klaar gekomen dam, de Limbergdam, waar van wij een foto publiceren werd reeds in tegenwoordigheid van de pre sident der Republiek, Theodor Koemer, in gebruik genomen. De gesmolten sneeuw en het water, dat uit de bergen komt zal worden opgevangen in een serie bassins gevormd door een aantal dammen, waarvan sommige een hoogte van 60 meter bereiken. De Limbergdam werd in drie jaar gebouwd en mag be schouwd worden als één der modernste ter wereld. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat gezien de grote hoogte waarop het werk diende te wor den uitgevoerd, de ingenieurs sléchts vijf maanden van het jaar konden lateii werken. Een Amerikaanse-Engelse film maatschappij is reeds begonnen een kleurenfilm rond deze werken te laten speleïL IN 1931 bedroeg de totale'hgdro-elec- trische productie van Oostenrijk 2.500 millioen K.W.U. Na de 'Buitse be zetting was zjj tot S mülidrd gestegen. Dit jaar is de productie reeds tót 8 mil liard opgelopen. De totale kosten van de uit te voeren werken zullen S 150 millioen bedragen, waarvan 80 mil lioen door de Marshall-hulp-organisatie, beschikbaar werden gesteld. Deze kós ten drukken vooralsnog zwaar op de financiën van het in opbouw zijnde Oos tenrijk, maar het Ministerie V'ci/n Energie venvacht, dat tegen de huidige prijs van t 1 millioen voor 1 millard kilO'Wattuur, over tien tot vijftien jaar, bij een ver wachte uitvoer van 25 milliard K.W.U deze export de schatlcist een jaarlijks inkomen van 115 millioen zal opleve ren. De geographische ligging van het land en de situatie van de te bouwen centrales tonen aan, dat de export van deze Witte Steenkool ideaal genoemd zou kunnen worden. Zowel voor de Oostenrijkse economie, als voor die der imliggende landen zal deze nieuwe bron van electriciteit van groot belang kun nen worden. Het gehele Kaprun-project, zal dan ook naar verwacht wordt een belangrijke rol gaan spelen, zowel bij de economische als bij de politieke in tegratie van de Europese landen. De O.E.E.C. (Organization of European Economie Co-operation) heeft al stap pen ondernomen om een samenwerking en coördinatie bij de levering van hydro- eléetrisehe energie.tot stand te brengen. Thans wordt reeds 1 milliard K.W.U. naar Europese landen gëëxporteèrd. Brj dé voltooiing van het Kaprun-project z«' Oostenrijk de gehele binnenlandse vraag kunnen dekken eri bovendien nog, zo als reeds gezegd. 25 milliard K.W.U. kunnen uitvoeren. Oostenrijk heeft zich zelf 'voorzien van een machtig econo misch ruilmiddel en een misschien effi ciënt wapen, waarmede het zijn huren meer begrip zal kunnen afdwingen voor de betekenis, welke het voor het Westen heeft. FILMWAGEN VOOR SURINAME (Van een onzer verslaggevers) De Stichting voor Culturele Samen werking zal met de Nestor, die op 8 De cember vertrekt, een filmwagen naar Suriname zenden, welke daar door het Cultureel Centrum Suriname in gebruik zal worden genomen. De wagen, die in Engeland is gebouwd, zal dienen ter vervanging van de bestaande, verouder de apparatuur Tot de uitrusting behoren twee geluidssmalfilmprojectoren, "film stripprojector, wire-recorder, enz. Het projectiescherm van 1-80 m bij 2,40 m kan zowel op de wagen als daarbuiten worden opgesteld. De bediening is zo. dat de operateur op afstand ook de stroombron in de wagen kan bedienen. De bedoeling is in de buitendistricten van Suriname voorstellingen van zowel speelfilms als documentaires te geven, welke gratis voor de bevolking toegan kelijk zijn. Scherpe critiek op school- en taalpolitiek der Katholieke regering (Van onze- correspondent) Brussel, 2 December r\E Brusselse liberalen hebben een verkiezingsprogramma opgesteld, en het ziet er naar uit, dat zij in de hoofdstad een vinnige strijd zullen leveren zowel tegen de socialisten als tegen de katholieke meerderheidspartij. De heer Roger Motz, voorzitter van de Internationale der Liberale Partijen, heeft dit „platform" voor het Brusselse arrondissement geredigeerd. Hij verklaarde, dat de socialisten en katholieken alle Wachten zullen inspannen om de middenstand in hun vaar- water te krijgen. Maar de Belgische middenstand -is traditioneel liberaal. Sinds twintig jaren stijgt de nood van deze bevolkingsgroep voortdurend, zij wordt ver pletterd onder belastingen in zover, dat de vrije economie niet meer behoorlijk kan functionneren. regiem der gemeenten aan de resultaten m de telling." Te Brussel zijn de bekende liberalen Julius Hoste, Cooremans en Dierckx op nieuw eandidaat. De oud-minister van Defensie Albert Devèzezal te Brussel, waarschijnlijk zonder voorverkiezing, kopman worden van de candidaten der liberale lijst voor de Kamer. De liberalen verwerpen de idee van de vestigingswet en zijn tegen Zondags- sluiting. In België is er op het ogenblik een stagnatie in de zakenwereld, aldus zeide de heer Motz. De uitvoer vermin dert en de regering doet niets om de export te bevorderen-. Wanneer de rege ring zich afzijdig zou houden, maar anderzijds de concurrerende positie van de franc zou versterken, zou men die afzijdigheid, van libéraal standpunt be keken, nog kunnen goedkeuren. Maar .dat is helaas niet het geval. De Bel gische landbouwpolitieke dient te worden herzien. Het protectionisme moet wor den verzacht-, zonder aan de essentiële belangen, van de boeren te i'alten. Hét herstel van een gezónde monetaire toe stand is.slechts mogelijk wanneer de staatsuitgaven worden verminderd. Dit is niet. gemakkelijk, aldus flé heer Motz, maar wat zeker, mogelijk is,, is.de.ver hoging van de productiviteit van het bestuursapparaat. Ook keerde de liberale leider zich U verrast dan Uw huisgenotenUw vrienden en kennissen met een of meer aantrekkelijke geschenken. Daarbij mag dit jaar „De Papieren Spiegelzeker niet ontbreken! Dit fraaie boekwerk geeft de lezer een levendig beeld van de geschiedenis van Nederland, zoals deze van 1828 tot heden in het „Algemeen Handelsblad" tot uiting kwam. Een zeer aantrekkelijke uitgave van 440 pagina's, gedrukt op zwaar, houtvrjj papier, verlucht met ver scheidene illustraties, en gebonden in 'fraaie linnen band, voorzien wan een in Kleuren; uitgevoerde stofomslag. f 6.50 per ex. voor de lezers van het Handelsblad. Toezending uitsluitend tegen vooruitbetaling. Na 1 Januari, a.s. (indien nog voorradig) ook verkrijgbaar voor andere bèlangstellenden. Voor hen wordt de prijs echter f 12.50 per ex Bestellingen dienen rechtstreeks te worden gericht tot het Hoofdkantoor of de Bijkantoren van het Reeds 125 jaar'n lé"ende krant! POSTGIRO No 35853 GeWi. Giro H 1900 tegen de schoolpolitiek van de huidige minister van Onderwijs, de katholieke Senator Pierre Harmei, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Luik. In een bud get van frs 100 milliard, dat zwaar op de natie weegt, heeft men nog een mid del gevonden om frs 2 milliard aan de partijscholen der Katholieken te geven, aldus zeide Motz. Wanneer morgen in het parlement een meerderheid kan worden gevormd om deze schoolwetten van de C.V.P. ongedaan te maken, mag men er zeker van zijn, dat de liberalen niet zullen aarzelen. Indien het zo voort-' gaat zal het nationaal officieel onder wijs verdwijnen, want de schoolvrij hèid, zoals de huidige minister wan Onderwijs die ziet, is een dwangregiem voor het officiële onderwijs. De huidige gemeentewet moet herzien worden, zo vervolgde Motz, Op het ge bied der Vlaams-Waalse verhoudingen dient er voor te worden gezorgd, dat de Vlamingen en Walen zich te Brussel thuis voelen, maar wij zijn gekant tegen de z.g. wetenschappelijke fixering van de taalgrens. „Wh" willen niets weten van een IJzeren Gordijn rondom Brus sel; daar de hoofdstad de natuurlijke tendens vertoont om zich uit te breiden. Het is normaal dat de wil van de be volking beslist over het gebruik dei- talen en daartoe is er maar één middel, een tienjaarlijkse telling van de bevol king en' de aanpassing van het taal- Interpellatie in Belgisch parlement over talrijke mijnongelukken In 1952 zijn in de Belgische mijnen' 175 arbeiders om het leven gekomen en in 1953 meer dan 200. Meer dan 50 procent der mijnwerkers in België bestaat uit Italianen; zij be taalden een zware tol, want tot nu toe lieten er niet minder dan 314 het leven bij mijnongevallen. Voöi-al na de mijn- gasontploffing te Seraing (Ougrée-Mari- haye) van dit jaar, waarbij 26 doden en 14 zwaar gewonden te betreuren wa ren en na het ongeval met een liftkooi te Douvrain, waardoor 19 mijnwerkers honderden meters lager op de modderi ge bodem van een mijnschacht te plet ter stortten, is grote beroering ontstaan onder de mijnwerkers van Wallonië, die er de mijndirecties van beschuldigen onvoldoende veiligheidsmaatregelen te nemen. De genoemde ongevallen zijn ook uit voerig besproken in de Italiaanse pers, die haar eigen verslaggevers naar Bel gië had gezonden. De in het Italiaanse parlement gestelde vragen culmineerden m een schrijven der Italiaanse regering aan' de Belgische, waarin eerstgenoem de uiting geeft aan haar ongerustheid over het lot der Italiaanse mijnwerkers. Het resultaat van deze sta,p was, dat dé Belgische regering op 27 October in de Kamer bekend maakte, dat een bij zondere Belgisch—Italiaanse commissie zal "worden gevormd, bestaande int le den van het parlement en. Belgische en Italiaanse mijningenieurs. Het Hoge Ge zagsorgaan der Europese. Kolen en. Staal Gemeenschap, hiertoe aangezocht (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 3 December. ER ging gisteravond in de kennelijk al wat begrotingsmoe geworden en daardoor slechts matig bezochte Kamervergadering, welke onder voorzit terschap stond van prof. Gerbrandy. (dr Kortenhorst laat zich tegenwoordig des avonds ook nogal eens vervangen) om streeks halfelf iets van een hoeraatje op in de richting van mejuffrouw Tendeloo (arb.). Een hoeraatje, dat ook bepaald wel op zijn plaats was, want na een strijd van drie jaar voor het openen van de poort van de belastingacademie ook voor de vrouw, heeft zij de overwinning be haald. Staatssecretaris Van den Berge zegde haar toe, de belemmeringen, welke tot nu toe tegen de intrede van de vróuw aldaar waren opgeworpen, thans uit de weg te zullen mimen, De staatssecretaris gaf eerst nog enige toelichting op de overwegingen, welke tot de aanvankelijk afwijzende houding hadden geleid. Zij waren vrijwel 'gelijk aan die. weike wij in ons vorige overzicht reeds noemden. 'Men kan, zo zei hij, hier niet een volledige vergelij king trekken met het Hoger Onderwijs. Het geldt hier een zeer specialistische vakopleiding, die het rijk geld kost en wannéér het'aantal vrouwelijke studen ten inderdaad eens groot mocht worden, zou het „gevaar" van een huwelijk wel wat dreigend'en wat kostbaar worden. Ondertussen meent de staatssecretaris waarschijnlijk terecht dat de am bitie van dé vroufyen -vóórde 'fiscale1 richtliig in de hogere- functies -tóch- wel nooit zo groot zal worden en daarom durfde men het er nu wel op te wagen n het risico te nemen. Daarmede is dan weer een steen des 'anstoots weggenomen en behoeft mej: Tendeloo dus ook haar voor een volgend jaar uitgesproken bedreiging om met een amendement tot symbolische verla ging van een begrotingspost te komen, niet tot uitvoering te brengen. IN de middagvergadering van gisteren is het debat over de begrotingen van Oorlog en Marine begonnen. Wanneer minister Staf gemeend mocht hebben, dat zijn M.v.A. vele vragen van de Kamerleden zou hebben afgesneden, dan moet dat eerste gedeelte van de Kamer beschouwingen hem wel reeds tot ander inzicht hebben gebracht. Er waren integendeel heel wat vragen en niet alleen vragen uit nieuwsgierig heid, maar ook vragen van meer cri- tische aard. Die vragenzijn ook door onze militaire medewerker opgeworpen en het was de heer Korthals (v.v.d.), die een zeer fris en opbouwend betoog hield en daarbij wederom (want hij heeft het al meer gedaan) de belang rijke bijdrage prees, welke verscheidene dagbladen op het militaire terrein in constructieve zin leveren. Het was op vallend, dat de heer Tilanus (c.li.) daar blijkbaar enigszins anders over dacht. Zowel de critiek in de dagbladen als wat de critiek in de Kamer betreft voelde deze blijkbaar behoefte, de hem geest verwante minister 'in bescherming te nemén. Ten onrechte, naar wij menen, want noch in het algemeen in de pers, noch in de Kamer, richt de critiek, voor zo ver die er is, zich in het bijzonder tegen de minister en zij richt zich evenmin tegen de legerleiding. De verschillen, die er zijn, liggen volkomen in de zake lijke en militair-technische sfeer en wanneer de heer Tilanus uitroept, dat er in betrekkelijk korte tijd tocli al „iets groots" is verricht, dan zal nie mand, die onze defensie een goed hart toedraagt, dit in zijn algemeenheid ontkennen. Niettemin betreft het hier toch nog steeds een apparaat, dat nog volledig in opbouw is en waaraan organisatorisch en materieel nog altijd heel veel ont breekt. En waar dat zo is, geloven wij, dat critiek, 'mits zij in opbouwende zin geschiedt, uiterst nuttig, zelfs beslist noodzakelijk is. Maar gelukkig heeft minister Staf tot nu toe niet de indruk gewekt, daar anders over te denken. Uiteraard hadden de ook in ons blad ter sprake gebrachte uitlatingen van de direoteur-generaal van Oorlog, de heer Duyverman, en van de generaal mr Schepers de belangstelling van ver scheidene sprekers wij noemen in het bijzonder de heren Vermeer (arb.), Fens (k.v.p.) en Korthals (v.v.d.) benevens het in de M. v. A. aangekon digde nieuwe plan voor een of twee nieuwe divisies de meeste belangstel ling. En vooralsnog bleelc hier nogal van enige ongerustheid. De heren Ver meer (arb.) en Fens (k.v.p.) maakten zich ongerust, dat wij op deze wijze in plaats van drie complete, goed ui-tgerus- ie divisies nu.misschien vijf divisies zou den krijgen, die gebrek aan materieel- hebben. Men kan het echter,' zoals onzei'zijda is geschied, ook in andere richting zoeken. Als men het bestaande plan in zyn geheel te zwak acht, dan moet een mogelijkheid tot verdere uitbreiding en uitbouw worden toegejuicht en zullen de wegen moeten worden gezocht, om vraagstukken als die van de grotera materieelvoorziening op te lossen. De heer Korthals (v.v.d.) legde voor al de nadruk op een ander zwak punt: de territoriale verdediging. Een punt, waaraan trouwens ook de heer Vermeer aandacht wijdde. De heer Korthals vreesde van die uitbreiding met twee nieuwe divisies een nieuwe achterstel ling van de territoriale verdediging en hij heeft de inderdaad grote bezwaren van een verwaarlozing dier verdediging nog eens duidelijk aangewezen. Behalve de militair-technische en strategische vraagstukken en die van de internationale samenwerking in Euro pees en Navo-verband speelt de laatste jaren bij ieder begrotingsdebat over Oorlog en Marine een vraagstuk in de hier te lande altyd zeer gevoelige gees telijk-politieke sfeer een rol. Wij bedoe len de kwestie van de geestelijke ver zorging en de plaats, welke de organen van het Humanistisch Verbond daarbij kunnen innemen. Wij hebben daar bij •vorige gelegenheden al over geschre ven en zullen er in dit stadium van het debat nu niet veel over zeggen. Wjj be perken ons voor het ogenblik tot het betuigen van onze hartelijke instem ming met wat de heer Korthals in dit verband opmerkte: „Wil men, als parti culier, het humanisme van het Huma nistisch Verbond met geestelijke wape nen en desnoods scherp bestrijden, accoord. Maai- de overheid heeft hier geen enkele rem aan te leggen". Het debat over de defensie zou heden middag worden voortgezét en het zal wel in de namiddag worden, voor de minister en vérvolgens de staatssecre tarissen aan het woord kunnen komen, Groeiende ontevredenheid over politiek der Hoge Autoriteit en Frans-Duitse achterdócht (Van een correspondent) Luxemburg, 3 December. E bestuurderen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap zullen voorlopig de export-kartels in de staalindustrie niet aanpakken, al heeft de vice-president van het Hoge Gezagsorgaan, Franz Etzel, nog geen drie weken geleden gewaarschuwd dat, als de staalfabrikanten niet zelf deze kartels zouden ontbinden, het Gezagsorgaan zou ingrijpen. Een van meer voorzichtigheid getuigend standpunt van het Hoge Gezagsorgaan werd gis teren bekendgemaakt op de zesde vergadering van de Consultatieve Com missie van de KSG, die in Luxemburg onder, voorzitterschap van de Duitser Jacob Burckhardt bijeen was. Deze commissie telt vijftig leden, vertegen woordigers van de producenten, de arbeiders en de verbruikers. door de Belgische regering, zal even eens door middel van een vertegenwoor diger (een Franse mijningenieur) zitting hebben in genoemde commissie, die' in het bijzonder het probleem der veilig heid in de Belgische mijnen zal onder zoeken. Van linkse zijde in de Kamer geïnter pelleerd over de ongelukken in de mij nen, heeft de minister, van Economische Zaken Duvieusart medegedeeld, dat. reeds strenge sancties zijn genomen te gen een mijningenieur uit Seraing, die had nagelaten de veiligheidsmaatrege len te conti-oleren. De Justitie stelt in middels een onderzoek in naar de oor zaak va.n andere ongevallen. Uit het debat bleek evenwel, dat ook de buitenlandse mijnwerkers dikwijls de veiligheidsvoorschriften overtreden. Het is voorgekomen, dat zij'na afdaling in de mijnen nog sigaretten en lucifers bij zich hadden. De Belgische zeeloodsen zijn te Oost ende in vergadering- bijeen geweest. Zij hebben besloten de staking1 te Vlissingen voor onbepaalde tijd voort te zetten. De eei'ste ronde in de strijd tussen dé staalfabrikanten en de KSG is hiermede" door de industrie gewonnen. Maar de eindbeslissing is er nog niet. Want de kartels, overtreden naar de mening van het Gezagsorgaan de voorschriften van het KSG-verdrag. De strijd vindt zijn oorsprong in de groeiende ontevredenheid van de grote staalfabrikanten, vooral in België en Luxemburg, over de werking van de KSG. Een aantal fabrikanten,- wier. ex port naar landen buiten de „pool"- scherp gedaald zijn tengevolge van En gelse en Japanse concurrentie, verzet ten zich tegen de ontbinding van de export-kartels die zij gevormd hebben. Zij voeren aan dat de 'Engelsen onlangs hun prijzen met 5 pond per ton hebben verlaagd en dat .de Japanse staalprijzen 10 k 25 dollar per ton beneden de Euro pese liggen. De bond van 'staalfabrikan ten in België en Luxemburg houdt vol dat het Hoge Gezagsorgaan niets te zeggen heeft over de export naar niet- aangesloten landen en dat het alleen jurisdictie heeft over de prijzen binnen de KSG. Ook de 'Franse staalfabrikan ten wensen de kartels gehandhaafd te zien. Deze zijn voornamelijk gericht op de Amerikaanse marlet. In Duitsland is men meer geneigd aan de wens tot opheffing van de kar tels toe te geven, maar daar is men weer gekant tegen het denkbeeld, om ze te vervangen door een systeem van maximum- en minimumprijzen. Op de huidige sterk aan concurrentie onder hevige wereldmarkt moet de staalin dustrie grotere vrijheid hebben om de (Ingez. med.-advertentie) Z.O GENEVER WHITE LABEL JONGE JENEVER ■"NIÉUW ROOD -..LIKEURËN BEGROTING VAN OORLOG IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire verslaggever) 's-Gravenhage, 2 December IN het verder verloop van de hedenmid dag in de Tweede Kamer begonnen debatten over de begrotingen van Oor log en van Marine sprak na de heer Fens de afgevaardigde mr A. B. Roos- jen (a.r.). Hü wenste minister Staf geluk met het tot heden bereikte resul- .aat, en verklaarde vertrouwen te heb ben in zijn beleid en in dat der staats secretarissen. Maar, aldus vroeg spr, zich af. mi-kt de minister niet te hoog wat de vorming ener vierde divisie be treft? Kunnen wij wel rekenen op het Amerikaanse materieel te zijner tijd? Zal op-peil-houding en onderhoud van het eerste legerkorps niet zoveel eisen, dat er voor nieuwe divisies geen mate rieel meer beschikbaar is? Ook nir Roosjen vroeg inlichtingen over het bericht uit Brussel betreffende de combinatie der Nederlandse en Bel gische divisies, respectievelijk met Britse en Duitse. Na met grote erkentelijkheid te hebben gewaagd van de reputatie die de Koninklijke Marine, ook in net buiten land. geniet, wees spr. op de zwakke plekken die nog vallen te constateren bij de luchtmacht. Drs H. A. Korthals (v.v.d.) ver klaarde, dat er in het leger te weinig wordt gedaan, door interne voorlichting, om de militair by te brengen waar het om gaat. Spr. vroeg aan minister Staf, of hij iets kan zeggen over de geruchten betreffende het terugnemen van Ameri kaanse troepen uit Europa en over plan nen van Amerika voor een zgn. perife rische verdediging van Europa. Spr. doet opmerken dat de M. v. A. deze problemen helemaal niet noemt, hoewel zij toch voor de verdediging van Europa van centrale betekenis zijn. Hoe stelt de regering zich voor ons militair apparaat, en wel het in het idee van de minister vergrote apparaat, in de toekomst te handhaven en op peil te houden WH moeten oppassen dat wij ons niet "overeten, aldus spr. De territo riale verdediging is van dé grootste be tekenis. aldus ging hij verder; het geeft niets allerlei goed-uitgeruste ver- voor uitgeschoven divisies te hebben,, ais de vijand in het land achter de linies kan doordringen. Liever dan naar twee nieuwe divisies zouden wij moeten stre ven naar verbetering van onze territo riale verdediging, naar de verdediging van onze havens bijvoorbeeld. De vorming van twee nieuwe; divisies zou betekenen dat wij onze Navo-ver- pUchtingen zoals die in 1951 waren, gaa/n verzwaren, aldus spr. Wie heeft het initiatief tot deze verzwaring geno men, vraagt spr. en hébben ook anxdere Navo-landen Imi prestatie verhoogd Gedurende het verder yeiioop van zijn rede vroeg spr. o.a„ ook verhoging van de pensioenen voor de weduwen eh wezen van de mobilisatie-slaohtoffers 1914 1918; deze kwestie-moet'nu- éindelijk eens tót een oplossing kómen," Wat op het ogenblik de houding tegenóver hét Humanistisch Verbond betreft, c"~ brengt allen in het geweer, wie de vrij heid ter harte gaat. Wanneer men het humanisme wil bestrijden moet men dat doen met geestelijke wapenen, dé ovér^ heid mag liier geen remmen aanleggen. Het humanisme heeft ïn elk geval de verdienste dat het velen belet in nihil me weg te zinken. De heer H. W. Tilanus (c.h.) ver klaart vertrouwen te hebben in het ma- rinebeleid, en zal met zijn fractie gaarne zijn stem aan de begroting van Marine geven. Wat de begroting van Oorlog be treft, komt de minister met zijn 1350 millioen toe voor alle plannen, die hij er mee heeft? Spr. ondersteunde het voorstel van de heer Fens, die aan minister een nota over de defensie vroeg. De heer E. Vi sc.h (k.v.p.) drong aan op een volkomen parate luchtverdedi ging, Spr. vraagt met nadruk de Nato- raad te verzoeken het tempo in de op bouw van de luchtmacht aanzienlijk te versnellen. Spr. dringt er bjj de minister op aa,ji het rapport van de commissie, d.e een onderzoek instelt naar de oorzaken van de vele ongelukken bij de lucht macht, te zijner tijd aan de Kamer over te leggen. De heer J. H a k e n (comm.) zeide dat de daden der regering in tegenspraak zijn tot haar woorden en zette nog eens de opinie der communisten uitéén, wat defensie, E.D.G. en andere internationale kwesties betreft. Voor' de militairen vroeg hij verbetering van dè verlofrege ling en verhoging van de soldij. klaarde dat geestelijke verzorging bij de strijdkrachten altijd kerkelijk- godsdienstlge verzorging is geweest. Dat wil zeggen: het was een verzorging van staatswege georganiseerd. Dit heeft ver troebelend gewerkt. Beter zou het ge weest zijn als de vei-zorging der strijd krachten rechtstreeks door de kerken zou zijn gebeurd. In dat geval zou nooit de vraag van een humanis tische verzorging als gelijkwaardige van de godsdienstig-kerkelijk zijn opgeko men. Spr. betreurt, dat; men is gaan spréken van geestelijke verzorging naast de godsdienstige, zoals pater Stokman deed. De a.r. menen, dat de staat als staat die God erkent, alles moet doen om het Evangelie te bevorderen, en alles moet bestrijden wat het Evangelie niet bevordert. Het humanisme is prin cipieel anti-godsdienstig, dus behoort het te worden geweerd, aldus spr. Incon sequent is het met een - Humanistisch Vormingscentrum rekening te houden, zoals de regering doet en anderzijds hu- manistisch-geestelijke verzorging'te wei geren. De regering had zich op het standpunt moeten stellen dat zij chris tendom en humanisme niet ge-Hik mag stellen, althans niet tijdens diensttijd. Bij de Militaire Tehuizen ligt het geval anders. Deze bedoelen ln de vrflé tp van de militair het huiselijk milieu te vervangen. Subsidie voor Militaire Te huizen op humanistische grondslag is dus gerechtvaardigd, aldus spr. De heer G. Ritmeester (v.v.d.) vond het ongewenst om ter wille van personeelsmoeilijkheden bij de Marine tot temporisatie te komen. Een tweede vliegkampschip naast de Karei Doorman is zeker nodig. Is' het juist dat de De Ruyter straks zal uitvaren zonder dat de vuurleiding gereed is? De minister zal zich moeten bei-aden op de vraag of in Nieuw-Guinea niet ook land- en lucht- macht voor defensie nodig zullen zijn. Het afvloeien van het personeel bij de Koninklijke Marine vervult spr. met zorg; dit'is een punt dat ook meer'aam- dacht van de minister verdient. Tegen zeven uur. na zes uur middag vergadering dus, schorste de voorzitter de besprekingen. prijzen aan te passen aan de markt situatie, aldus de Duitse industriëlen. Ook op dit punt heeft de KSG, althans voorlopig, zijn voorgenomen actie ge staakt. In Luxemburg werd gisteren verklaard, dat de tijd nog niet rijp is voor het vaststellen van maximum- en minimumprijzen. De commissie-vergade ring van gisteren handelde eigenlijk niets af, want ook de kwesties van discriminerende practyken en van de publicatie van prijslijsten werden uit gesteld! Intussen is de oppositie tegen het be leid van het Hoge Gezagsorgaan groei ende. Ook de-„belastingpolibiek" van de KSG vindt geen onverdeelde instem ming, De staalindustrie betaalde de eersteacht maanden een bedrag van ongeveer 800 millioen gulden. Dat geld ligt nog altijd, zo klaagt men, onge bruikt in de banksafes. Oorspronkelijk was het bestemd voor een garantiefonds voor leningen, waaruit investeringen bekostigd zouden worden. „Het Hoge Gezagsorgaan is er tot dusverre niet in geslaagd ook maar één lening te krij gen", zo zeggen de Duitse staalfabri kanten. Onderhandelingen met de V.S. zjjn nog niet begonnen en pogingen om een Zwitserse lening te krijgen zijn mislukt. Ten slotte heerst ook op diit terrein de oude achter ioeh-t tussen Fransen en Duitsers, die wederkerig menen dat de andere party in een gun stiger positie verkeert. Geruchten dat Monnet wilde heen gaan vonden voedsel in deze moeilijk heden, maar zyn natuurlijk tegenge sproken. (Handelsblad-U.P.-dienst) RADIO-ACTIVITEIT BOVEN PARIJS Franse geleerden breken zich op het ogenblik het hoofd over de abnormale radio-activiteit, die het water van en de lucht boven Parijs de laatste maanden vertonen. Deskundigen op het gebied van kos mische stralingen verklaren dat deze on gewone radio-activiteit „geen gevaar" voor de bevolking opleverde, maar dat zy niet begrijpen dat zij niet in staat zijn een wetenschappeiyke verklaring voor dit nieuwe verschijnsel te geven. Proeven, die zijn genomen door de Franse Academie van Wetenschappen, tonen dyidelyk aan, dat de laatste maan den water en lucht van en boven Parijs een aanzienlijkhogere radio-activiteit vertonen dan normaal en dit ondanks het feit, dat er sinds enige tijd geen atoom-ontploffingen in Amerika of in de Pacific hebben plaatsgevonden. Voor heen verklaarde men een grotere radio activiteit in Frankrijk uit het feit, dat radio-actieve deeltjes door luchtstromin gen duizenden mijlen ver zouden zijn gedragen en op die wijze van de plaats, waar een atoom-ontploffing was bewerk stelligd, in. .Frankrijk terecht kwamen. EUTHANASIE IN HET DERDE RIJK Een Duitse rechtbank te Goettingen beeft de 42-jarige vrouwelijke arts dr Wesse tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ter dood brengen van 30 geesteszieke vrouwen. Zy be toogde in haar verdediging, dat zij een euthanasie-decreet van Hitier tot uit voering had gebracht. Zij werd, evenals^ een mannelijke collega, vrijgesproken terzake van het ter dood brengen va.n 130 lichamelyk misdeelde kinderen, op grond van hetzelfde decreet. De recht bank was van mening, dat in dit laatste geval te goeder trouw, was gehandeld, maar dat dr Wesse lp het eerste' geval niet te goeder trouw was geweest. De eerste Russische gezant In Israël sinds de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen Alexander Abramov ls uit Rome op het vliegveld Lydöa aangekomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2