MARTINI Schouwen-Duiveland huldigde zijn dijkenbouwers Bevolking drinkt water uit de rivier T en Mn ruime Plechtige samenkomst in Zierikzee Snelle herziening der pensioen wetten NA GUNSTIGER FISCALE AFTREK VOOR GIFTEN ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 TTET „zuilen"-systeem zal ook de Xl televisie beheersen. Dit blijkt zon neklaar uit de tweede Televisie- Nota, welke minister Cals deze week aan de Tweede Kamer heeft toege zonden. De vier geestelijke stromingen neutrale, prot.- christelijke, katho lieke en socialistische die blijkbaar op onafwendbare wijze de radio in vier moten hebben verdeeld, moeten om on doorgrondelijke reden thans ook bij lret T.V.-bestel oppermachtig worden. Minis ter Cals is helaas op zijn schreden teruggekeerd. Jammer genoeg is bij deze wijziging van oorspronkelijk stand punt, het spreekwoord van het hele keren en het halve dwalen geenszins toepasselijk. Want hetgeen men aan vankelijk slechts kon vrezen, wordt thans werkelijkheid. Tenzij, de Tweede Kamer zich daartegen zou verzetten, wordt behoudens een geringe beper king het „zuilen"-systeem van de radio, ook aan het nieuwe medium opge drongen. Niet slechts door een ln vier sectoren onderverdeelde radio, maar thans ook door een gesplitste, lees ver knipte televisie, zal ons- land een „unieke" plaa-ts Innemen ln deze wereld. Dat dit in het bijzonder bij de T.V., die op zichzelf reeds enorme kosten met zich brengt, tot een nodeloze verspil ling van financiën en van krachten moet leiden, behoeft nauwelijks betoog. Het blijft trouwens een onopgelost mysterie, waar men in ons land de werkelijk deskundigen zal vinden, die in staat zullen zijn een vier- of vijfvoudige programmastaf te bezetten. Mits de „zuilen" maar intact blijven, is echter kwaliteit of deskundigheid blijkbaar van secundair belang. MINISTER CALS, die grotendeels door de knieën is gegaan, schijnt Intussen niet blind te zijn voor het geheel eigen karakter van beeld uitzending. Dat bleek uit zrjn aanvan kelijk standpunt. Dat bewijst ook het feit, dat hij de omroepverenigingen niet volledig haar zin heeft gegeven. Niet temin heeft de minister ten slotte en daarop komt het aan - het meer derheidsadvies van de T.V.-raad ge negeerd. De omroepverenigingen hebben haar machtspositie ook bij het nieuwe medium kunnen handhaven en ver sterken. Dat hierbij het simpele gezonde verstand in het gedrang komt, is blijk baar niet ter zake dienende. „Aan- vankelijk" zo lezen wij in de nota „heeft de regering wel degelijk aan een algemeen programma, verzorgd door een algemene programmastaf gedacht. De in het bestuur van de Ned. T.V.-Stichting vertegenwoordigde omroeporganisaties hadden daartegen echter grote principiële bezwaren. Daar mede werd hun een verantwoordelijk heid „opgelegd, die zij moeilijk konden dragen: de uitzending van algemene programma's zou de luisteraars een richtsnoer onthouden in zake de aan vaardbaarheid van de programma's". Wanneer men deze geenszins kristal heldere zin driemaal heeft gelezen, be grijpt men de pointe van dit betoog. Een kijker moet wanneer een uitzending van andere geestesrichting wordt ver toond, blijkbaar in staat zijn zonder één seconde verwijl zijn dure televisie toestel buiten werking te stellen. ook: hij moet e„n gewaarschuwd man geldt voor twee tijdelijk zijn ogen dicht kunnen doen, Al deze kunst grepen kan hij echter niet verrichten, wanneer hij niet door het duidelijke etiket van een der omroepverenigingen een „richtsnoer" heeft omtrent de „aan vaardbaarheid" van het programma. Want wat voor verschrikkelijke onge lukken zouden er gebeuren indien b.v. een P.v.d.A.-kijker in het ongewisse zou verkerdn omtrent de politieke- achter grond van een overigens geenszins politiek T.V,-program DE ondertekenaars van het minder heidsrapport, wier „richtsnoeren' minister Cals thans voor het over grote deel heeft gevolgd, hebben zich ook heftig verzet tegen het denkbeeld van een afzonderlijke staf voor het alge mene program-ma. Ook hier worden on danks enkele kleine nietszeggende be perkingen de bestaande omroeporgani saties vrijwel oppermachtig gemaakt.. Zeker, een orgaan van de algemene T.V.-Stichting zal gerechtigd zijn uit deze door de programma-staven der omroeporganisaties voorbereide pro gramma's een keuze te doen. Op prin cipiële gronden heeft echter ieder lid van de commissie weer een vetorecht. Principes en levensbeschouwing moeten bij het nieuwe medium, ook al is het aantal zenduren uitermate gering, ken nelijk al het andere overheersen. De uitzendende verenigingen moeten immers gelegenheid hebben aldus de door de minister gevolgde minderheids- nota „de televisie te doordringen van de eigen levenswaarden, die zij ge roepen zijn uit te dragen." Met' alle eerbied voor een diep gefundeerd be ginsel: men kan ook tegen windmolens vechten. Het spot verder met iedere redelijkheid wanneer men zelfs het „algemeen" gedeelte van een televisie program onder de suprematie stelt van het „zuilen"-systeem. Verspilling van krachten, verspilling van financiën, zelfs verspilling van aandacht zal van deze geforceerde vierendeling het ge volg zijn. Radio en televisie zijn niet identiek. Evenmin behoeven 'politieke overtuiging en de overtuiging van de omroeporganisaties op T.V.-terrein a fortiori samen te vallen. De Tweede Kamer zal dan ook goed doen deze gehele zaak op haar eigen mérites te beoordelen. Juist bij dit televisievraag- stuk behoort een ruime blik. Op onbewaakte overweg AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbewaakte overweg tussen Voorburg en Gouda onder Nootdorp is vanmorgen een jeep met personeel van de Nederlandse Aardolie Maatschappij door de trein, die 7.51 uur uit Voorburg- in de richting Utrecht was vertrokken, gegrepen. Van de drie inzittenden wer den twee personen zwaar gewond, ter wijl de derde persoon een „shock" kreeg. BIJZONDERE ORCHIDEE (Van onze correspondent) Het Nijmeegse bloemkweker,sbedrijf van de firma Niemeyer is erin geslaagd een zeer exceptionele variatie van een orchidee te kweken. Het betreft hier een cymbidium, een plant met lange bloemstengels. Normaal groeien drie of soms ook wel vier van deze bloemsten gels uit de plant. Te Nymegen echter draagt deze plant zes bloemstengels. De nieuwe variëteit trekt grote belangstel ling bij de vakmensen. (Van een onzer gevers) JN de concertzaal te Zierik zee hebben de gezamen lijke waterschapsbesturen van Schouwen-Duiveland gistermiddag in een feeste lijke samenkomst hulde ge bracht aan hen, die een werkzaamaandeel hebben gehad in het dichten van de dijken. Het uitreiken van een beperkt aantal (onge veer 350) plaquettes in een geval als dit, waar toch sprake is van een machtige enwerking van vele dui zenden (werkers van hoofd, hand en hart zoals emand terecht opmerkte) blijft altijd een min of meer hachelijke zaak, want er zullen altijd vragen zijn: „Waarom zij wel en wij niet?" Het ligt voor de- hand, dat menigeen zich een beetje teleurgesteld oet hebben gevoeld toen hij toeschouwer moest blij- >en. Op die kleine schram- wonde werd echter balsem- gegoten, door d,e minister Waterstaat, mr J. Al- gera, die, toen hijzelf de eerste herinneringsplaquet te had ontvangen, eenvou dig zei: „Ik ben er stellig dankbaar voor, maar tóch wens ik dit geschenk niet als een persoonlijke aange legenheid te beschouwen doch als een blijk van er kentelijkheid jegens allen, die in Waterstaa-tsverband hun beste krachten hebben gegeven aan wat hier in de afgelopen maanden is ver richt." Toch was dit niet meer dan een platonische verkla ring, want de polderbestu ren hadden nu eenm-aa-l voor een bepaald aantal leiders van Waterstaat en niet eens voor allen, die er zeker voor in aanmerking kwa men plaquettes bestemd, zoals ook voor een bepaald aanta-l aannemers en re presentanten van de ar beiders. Mn misschien was het ook wel een beetje jam mer, dat de uitreiking zo strikt in de hiërarchieke volgorde ging, veen boven naar beneden, ofschoon het goed deed en zelfs ontroer de, toen vóór de uitreiking eerbiedig de nagedachtenis werd geëerd van Toon de Speelman uit het dorp Burgh, die bij de dichting van het gat van de Schelp- hoek, in het heetst van de strijd, te water raakte en verdronk. Trouweris, bij het begin van de samenkomst heeft dijkgraaf J. Klompe, voor zitter van het waterschap Schouwen en van de sa menwerkende waterschaps- en landbouworganisaties op het eiland, met trillende stem- gesproken over de 531 doden, die de ramp op Schouwen-Duiveland heeft geëist. De heer Klompe wijdde vervolgens woorden van diepe erkentelijkheid voor wat de overheid heeft gedaan om een spoedig her stel van de gebroken dijken mogelijk te maken. Al zijn de gaten nu dicht, toch is het dijkherstel nog niet ge ëindigd, er moet nog veel gebeuren en de uiterste waakzaamheid is in de ko mende winterperiode gebo den. Niettemin ziet men in de drooggevallen dorpen de inwoners zonder schroom terugkeren, het- oude even wicht schijnt hersteld. De spreker besloot zijn toe spraak, met eraan te her inneren, dat door de aanleg van de nieuwe dijk bij de Schelphoek 300 ha cultuur grond verloren zijn gegaan. Wij zouden het betreuren, zei hij, als in de toekomst nog meer cultuurgrond aan de veiligheid moest worden opgeofferd. Hier kwam, hij echter al op het terrein van als de volgende spreker, heer L. Geluk, die woordvoerdervan de Zeeuwse Maatschappij voor Landbouw en van alle agra rische organisaties op het eiland zei: „Wij boeren staan nu pas aan het begin van de moeilijkheden. De bevolking, in tien jaar tijds tweemaal van haar grond verjaagd, is echter anderd teruggekeerd, wijzer geworden, meer bereid tot het brengen van offers". Tot de dijkbouwers sprak hij: „U liebu voor ons het verleden aan de toekomst vastgeknoopt met werk". Spr. vestigde er de nadruk op, dat het kin gs vlak, tussen Water staat en landbouw steeds groter zal worden en sprak de wens uit, dat weder zijds begrip ons voor onaan gename consequenties moge behoeden". Kwesties van herverkaveling zullen spreker daarbij voor ogen- hebben gezweefd, ook. het deltaplan, de toekomstige verbinding tus sen de eilanden van Zeeland en Zuid-Holland. Moge ons volk in de komende 35 jaar bewijzen, dat het bouwt aan zijn toekomst", aldus besloot de heer Geluk. (Ingez. med.-ad,vertentie) „Elk jaar", ze 1 Sint, „als ik in Holland verschijn Toont de vraag naar TIP 'n stijgende l(jn 1 „Dat verwondert me niet" Was de reactie van Piet, „Het bewijst, dat er ln Holland veel fijn-proevers zijn VIMW 1+1*4 Inz. Hr. N. J„ Zaandam, ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. BOOTZ' 0111)12 GJ2NEVER Kamerleden pleiten voor Inwerkingtreding zo mogelijk per 1 Januari 1953 In het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van een aantal pensioenwetten leren wij, dat zeer vele leden met de voorge stelde regeling, waarbij zowel voor de eigen als voor de weduwen- en wezen pensioenen het bestaande absolute IR J. F. R. VAN DE WALL, hoofd ingenieur-directeur van de Zuiderzee werken en opperste leider van het. dijk herstel op Schouwen, en Gerrit Visser Azn uit Werkendam, zinkbaas, bekijken een pas uitgereikte plaquette. maximum is vervallen konden instem men. Ten aanzien van de weduwenpen- sioenen stonden zeer vele leden op het standpunt, dat de weduwe ln dezelfde materiële omstandigheden moet kunnen leven als vóór het overlijden van de echtgenoot. Zeer vele Kamerleden dringen er met klem op aan, de gehele regeling per 1 Januari 1953 in werking te doen treden. Ook andere leden zouden een zelfde datum van in werkingtreding voor het gehele complex prefereren, boven het in het ontwerp voorgestelde systeem. Zou 1 Januari '53 werkelijk onmogelijk zijn, dan ware als algemene datum 1 Januari '54 vast te stellen. deze twee toes-praken volgde de uitreiking van de plaquettes. Zij, die deze sierlijke onderscheiding het eerst ontvingen, spraken- een korte rede uit. Minister Algera zei o.a., dat hij het gevoel had alsof het Nederlandse volk nog altijd niet voldoende op de hoogte is van de noden op Schouwen- Duivelan-d. De commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, betuigde, namens Gedepu teerde Staten, bijzondere dank jegens de militaire hulp en hijstand dit jaar on dervonden. De spreker, wiens schoenen nog bemodderd waren van een tocht door de drooggevallen delen van de polder Schouwen, wees erop dat de vol gende phase voor de bevolking nog bij zonder moeilijk zal zijn. Laten de theo retici, die hun best doen, niet vergeten dat zij op zekere dag van het eiland weggaan, ma-ar dat de bevolking er moet blijven wonen en er gelukkig wil zijn. „Wij moeten, juist in een tijd dat veel jonge mensen naar elders trekken, ervoor zorgen een sfeer te scheppen waar de nieuwe generatie kan werken en leven. Technisch en juridisch zal ons werk moeilijk zijn, maar met Gods hulp is alles mogelyk", zei spreker. Voorts spraken ir J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken en hoofd van de Dienst Dijkherstel Zeeland, afd. i Schouwen-Duiveland; prof. ir ~B|É Wijze woorden over en tot de eiland bevolking Thijsse, leider van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft; en hoofdinge nieur A ir F. J. B. G. Geers, plaatselijk hoofd van de Dienst Dijkherstel te Zie rikzee. Verder beklommen nog vele andere bekende figuren de zoge zegde „kopstukken" van de dijkenbouw op het eiland Schouwen-Duiveland het podium. Kolonel J. B. Lagaune, be velhebber van de Vde Militaire Afde ling, en overste J. J. C. Taets van Ame- rongen, die beiden eveneens de plaquette ontvingen, dankten voor deze onder scheiding en gaven de verzekering dat de militaire bijstandsorganisatie thans dusdanig is dat zij, mooht er weer eens een beroep op haar worden gedaan, waarschijnlijk nóg beter voor de dag zal kunnen kómen. Dan kwamen de aannemers aan de beurt, de buitenlandse helpers (vertegenwoordigd door de West-Duitser Naumann), de represen tanten van het machtige leger zinkers en rijswerkers. Twee namen werden afgeroepen van mensen, die er niet waren: de arbeiders Boompjes uit Zierik zee cn Bernard uit Slicdreclit, die beiden een voet moeten missen door een hij het werk opgelopen ongeluk. Ook zij zullen de plaquette krijgen, waarop het kaartje van het eiland is gegraveerd en deze zin uit de jongste Troonrede: „In de worsteling om een snel herstel van de waterkeringen zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd". De samenkomst in de concertzaal werd door velen bijgewoond en geheel Zierikzee sprak erover; reden te «meer om verwonderd te zijn over het feit, dat burgemeester en wethouders van deze stad, die toch zo ontzaglijk veel aan de dijkenbouw te danken heeft, verstek lieten gaan. Des avonds werd in dezelfde zaal een feest-voor-allen gevierd (georganiseerd door de Dienst Dijkherstel) dat klonk als een klok door heel Nederland De New Yorkse vakvereniging van clichémakers heeft geweigerd haar staking, waardoor alle grote dagbladen van New York niet kunnen verschijnen, te beëindigen. (Ingez. med.-advertentie) ItOEk GESCHONKEN GOED GEQROMKEJS Dr VAN DEN BERGE: Begroting van Financiën in Tweede Kamer aangenomen (Van onze parlementaire verslaggever) s-Gravenhage, 3 December IN de vergadering van de Tweede Ka mer van gisteravond verdedigde eerst de minister van Financiën, de heer J. vandeKieft, zich tegen de op merkingen, door de leden der Kamer in verband met de begroting van Financiën gemaakt. Er is niet de minste aanlei ding te vrezen dat de Rekenkamer zou worden „ontzield" door de controle der, departementale accountantsdiensten, al- Th. dus spr. Waldorp en Holland Nautic zijn (Ingez. med.-advertentie) ENORME PRIJSVERLAGING Het bezit van een LEICA geeft U, naast de zekerheid van de hoogst mogelijke fototechnisehe perfectie, het vreugdevolle gevoel van standing. De enorme prijsverlaging van de LEICA-i staat, ook de gelukkige bezitter v stelt U thans m LEICA te worden I De LEICA draagt bij tot Uw levensgeluk. Vraagt Uw fotohandelaar om prospectus en Inlichtingen. eit? gefinancierd met credieten van de Her- stelbank, zonder enige staatsgarantie echter. Het crediet aan Polvnorm is niet dan na rijpelijk overleg opgezegd. De minister wil graag onderzoeken in hoe verre de landarbeiderswet alsnog een goede toepassing kan vinden. De critiek op de toepassing van de wet op de materiële oorlogsschade is vol gens spr. niet geheel billijk. Er zijn 1,9 millioen aanmeldingen geweest, 670.000 aangiften voor huisraadschade, 250.000 aangiften van'schade aan bedrijfsuitrus- tingen, 158.000 voor agrarische schade, 600.000 gevallen van schade aan onroe rend goed. Wil men dat zulk een groot aantal gevallen in korte tijd kan worden afgedaan? Men zij voorzichtig en rede lijk met betrekking tot critiek. Bovendien is de wet van 1950, en het is niet recht vaardig te klagen over vergoeding van schade, die „al acht jaar op zich laat wachten". De staatssecretaris van Financiën, dr H. van den Berge gaf een uit voerig technisch exposé naar aanleiding van de in de Kamer gemaakte opmer kingen. Spr. zegde dr Van Leeuwen toe, dat de aftrekregeling voor de belasting- met betrekking tot culturele en charita tieve giften zal worden verbeterd. De door de heer Hofstra gewraakte com missie voor de rijkskleding bestaat, al dus dr Van den Berge, al sedert 1949 en doet heel goed werk. Wat de rijksbelastingacademie betreft deelde de staatssecretaris mede, dat de belemmering voor de studie van vrou wen aan deze academie zal worden op geheven. Na re- en dupliek is de begroting z.h.s. aangenomen, met dien verstande dat de heer Haken (comm.) geacht wenste worden te hebben tegengestemd. Om tien over elf wordt de vergadering ver daagd tot Donderdagmiddag 1 uur. De Russische ambassadeur in China, Wassili Koesnetsof, is oblieven van zijn functie. Koesnetsof Ibehoudt zijn functie van ondei-minister van Buitenlandse Zaken. Ilij zal ln Peking worden opge volgd door Pawel Joedin. Overval te Valkenswaard in hoger beroep (Van onze correspondent) 's-Hertogenbosch, 3 Dec. Voor de derde maal sinds Mei van dit jaar heeft het gerechtshof te 's-Herto- genbosch de overval te Valkenswaard, waarvan de 72-jarige lompen koopman H. Keur het slachtoffer werd, in open bare zitting behandeld. De Eindhove- naar, die ervan beschuldigd wordt de diefstal met geweldpleging te hebben verricht, tengevolge waarvan de lompen koopman enkele dagen later in een ziekenhuis te Eindhoven overleed, zou ongeveer 2000 hebben buitgemaakt. De man werd verleden jaar door de rechtbank te Den Bosch veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar- De advocaat-generaal bij het Hof requi- reerde gisteren bevestiging van dit vonnis. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. In West-Duitsland zullen in de komen de vier jaren 2.2 millioen huizen worden gebouwd, zo heeft de federale minister voor Woningbouw bekend gemaakt, In de vijf jaar die zijn verlopen sedert de radicale geldsanering het land econo misch redde, zijn er ongeveer 1.&50.000 huizen gebouwd. (Ingez. med.-advertentie) EEN WAARDEVOL ST. NICOLAAS of KERSTGESCHENK Mustek' en balletles letles Inlichtingen «degelijk* Afd. MUZIEKSCHOOL NOORD Wingerdweg 17 Amsterdam-Noord Gevolgen van watergebrek in Betuwe en Brabant: In Moergestel zijn geen brandputten, en daar moet een brand met schuim- blussers worden bedwongen (Van een onzer verslaggevers) ERWIJL in ons land enerzijds de strijd tegen de watersnood nauwelijks is beëindigd, moet anderzijds worden opgewekt tot de strijd tegen de waternood. De uitzonderlijk lange periode van droogte heeft dit onderwerp (overigens niet van van daag of gisteren) zeer urgent gemaakt. Het water in de grote rivieren staat ongewoon laag; op het platteland zijn de putten zo goed als droog en op verschillende plaatsen, waar de drinkwatervoorziening toch al niet al te best was, kan men van een noodtoestand spreken. Of is het soms geen noodtoestand, wanneer vele honderden mensen, in een land waar de z.g. waterbeschaving een feit heet te zijn, ge noodzaakt worden door het droogvallen van putten liet water uit een druk bevaren rivier nagenoeg ongereinigd te drinken? Vooral in het westelijk deel van de Betuwe is de situatie kritiek geworden en de ernst daarvan komt slechts gedeeltelijk tot uiting in het telegram, dat verleden week aan minister Suurlioff werd gezonden een verzoek aan de minister om de spoedige aanleg van waterleidingen te bevorderen. Ver scheidene gemeenten hebben deze petitie ondersteund. Er zal- spoedig iets moeten gebeuren om een eind te maken aan de onwaardige, toestand, die bijv. in een dorp als Herwijnen, tussen Gorinchèm en Zaltbommel gelegen, in een betrekkelijk korte tijd al vier typhusgevallen heeft, veroorzaakt. ^yiJ zitten in een vergeten hoek, als wij hem in het gemeentehuis te Herwijnen een gemeentehuis zon der één druppel water om enkele nadere gegevens verzoeken. „Al dertig jaar zijn wij in dit gebied bezig aan sluiting te krijgen op de waterleiding van een der naburige steden. Helaas tevergeefs. In deze gemeente en in enige andere dorpen achter en op de dijk be schikken vele bewoners - niet eens over een pomp, want het polderreglement verbiedt de aanleg daarvan omdat de stevigheid van de rivierdijk daardoor zou kunnen worden aangetast." Verleden jaar heeft hét Propaganda- comité Drinkwatervoorziening Gelder land een geïllustreerd adres aan de Eerste en Tweede Kamér doen toeko men, waarin allerlei wantoestanden, die aan het watergebrek inhaerent zijn, wor den opgesomd. Deze misstanden duren onverminderd voort. Herwijnen heeft slechts vijf gemeentepompen, die echter r..i, door de lage stand van het rivier water en door de lange droogte, slecht of niet f'unctdonnenen. Tal van boeren moeten voor hun vee dat op stal staat van verre water g'aan halen. Het telegram aan de minister heeft reeds tot enig succes geleid. Opdracht is namelijk gegeven tot nader onderzoek. Zaterdag heeft een pharmaceutisch in specteur Herwijnen bezocht om een rap port uit te brengen. Er zijn echter al zovele rapporten uitgebracht over deze: zaak. In een van die rapporten werd het in Herwijnen gebezigde pompwater zelfs als schrobwater afgekeurd. In het boven genoemde adres aan beide Kamers kwam een foto voor van een pan met water vol aaltjes en ander gedierte. Zulk water kan men niet anders ge bruiken dan nadat het gezeefd is en dan nog heeft het zulk een hoog gehalte aan ijzer, dat men er feitelijk niets mee kan beginnen. Een van de conclusies van de inspectie van de Volksgezondheid 1952 was: het water in de West-Betuwe is Diefstallen in het Gooi opgehelderd (Van onze correspondent) Laren, 3 December De politie hield een 34-jarige inge zetene van Laren aan, die zich heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen te Amsterdam, Hilversum, Laren en Blaricum. Een grote hoeveel heid goederen van de meest uiteenlo pende aard werd in zijn woning in be slag genomen en door verschillende eigenaren herkend. Hij blijkt bovendien een aantal kippendiefstallen op zijn ge weten te hebben. Jeugdige inbrekers gegrepen (Van onze correspondent) Haarlem, 3 December De politie te Bloemendaal arresteer de hedennacht een drietal jeugdige in brekers, die de laatste dagen in ver schillende villa's inbraken hebben ge pleegd. Het zijn drie Amsterdamse jongens van 18, 14 en 14'jaar. In Aer- denhout hebben zij zich tot twee villa's toegang verschaft en horloges, sieraden en geld ontvreemd. Soortgelijke misdrij ven hadden zij reeds eerder in Amster dam en Heemstede gepleegd. Zij legden een volledige bekentenis af; een groot deel van het gestolen goed kon worden achterhaald. hygiënisch niet betrouwbaar, maar voor drinkwater nog ruim toelaatbaar bij ge brek aan beter. „Over gebrek aan morele steun heb ben wij echter niet te klagen," aldus de heer Van Herpen. „Ged. Staten zullen ons helpen en ook de Waterleidingmaat schappij te Doetinchem werkt gaarne mee. Maar de zaak is: het Rijk moet over de brug komen, er is geen geld. We zijn per slot van rekening een onren dabele gemeente. Een oplossing zou zijn wanneer de waterleiding van Gorinchèm tot hier kon worden doorgetrokken, maar verder dan de grens van de gemeente zal zij niet kimmen gaan: daartoe is de capaciteit van de Gorinchemse water toren te gering. Deze streek zou vooral zijn gebaat met een watertoren, b.v. in Waardenburg." De burgemeester van Waardemburg, de heer G. E. H. Tuteln Nolithenïus, deelde ons hieromtrent mee, dat daar wellicht in 1955 een waterleiding zal kunnen worden verwerkelijkt. Er worden thans reeds boringen verricht'. Inmiddels leg't de gemeente nog brandpunten aan e i verder doet men het maar met de zes dorpspompen. De conditie van hel water is niet te best, maar men kan er mee voort. Treurig is echter wanneer men ziet hoe de dokter, die toch in zijn spreekkamer dagelijks tal van patiënten moet behandelen, slechts de beschikking heeft over moeizaam uit Nonton- pompen verkregen waterhoeveelheden. die dan in melkbussen zuinig worden bewaard. Noord-Brabant begeven, waar thans een drietal gemeenten, namelijk Moergestel, Zomeren en Hap, bijzonder lijdt onder het feit, dat het geen water leiding heeft. De beiwoners va,n Moer gestel halen dagelijks een emmertje drinkwater uit het beekje de Reuzel, omdat de waterputten nagenoeg droog zijn. De gemeenteraad heeft nu een cre diet van 2000 uitgetrokken voor de aan voer van water door tankwagens uit Tilburg. Dit water gaat in gierketels en dient hoofdzakelijk voor consumptiedoel einden. Er zyn niet al te veel putten bij de huizen van Moergestel; van de 550 gezinnen zitten er 330 zonder water. En ,het water, dat zij in normale omstandig heden ophalen, is van zo slechte kwali-: teit, dat een medisch onderzoek onlangs heeft uitgewezen dat een derde van de gehele schoolgaande jèugd in Moerges tel aan struma lijdt. Een zeer ernstig ding is ook, dat het watergebrek gevaar oplevert in géval van brand. Het dorp heeft geen brandputten en een fabrieks brand verleden jaar kon slechts met grote moeite met behulp van schuinv blussers worden bedwongen. Naar ons van bevoegde zijde werd ■meegedeeld, is de noodtoestand in Moergestel, vooral een gevolg van de mislukte pogingen van allerlei ambte lijke instanties om het met elkander eens te worden ten aanzien van af doende hulp. De ene overheidsinstan tie zegt tot de andere: het is uw zaak, niet de mijne. Maar het slot is dat hier een toestand is geschapen die in een modern land onbestaanbaar moest heten. Ook in Noord-Limburg, waar het sinds 23 September jl. niet noemenswaard heeft geregend, neemt het watergebrek een steeds groter omvang aan. Ver scheidene Peeldorpen staan volkomen droog. De Venrayse brandweer voorziet in de behoefte aan water in de afgelegen dorpjes IJsselsteyn en Veulen. De in woners van het dorp Grashoek (gemeen te Helden) moeten dagelijks naar het een half uur verder gelegen Helenaveen om water uit de Helenavaart te halen. Schoon water Wij zouden het niet dur-, ven beweren, maar het dient voor" de was en voor het vee op de stallen. NA SCHOOLTIJD, als het al donker begint te worden, gaat de jeugd, van Loo (gemeente Duiven, aan het Panner- dens Kanaal onder Westervoort) water halen bij de gemeentepomp. Want door de uitzonderlijk geringe regenval van de laatste maanden zijn ook daar veel wel putten droog komen te staan. ZUIDERZEEWERKEN WEER AAN BOD Nu van Schouwen-Duiveland materieel (en personeel) kan worden afgevoerd, kan het. werk aan de zuidelijke IJssel- meerpolders voortgang vinden. De storm van 1 Februari heeft de Zuider zeewerken wel schade berokkend doch geen grote. Wel heeft het Rijk schade geleden doordat enkele werken moesten worden geschorst. Volgens de plannen zal de omdijking van Oostelijk Flevo land in 1956 worden voltooid, zodat de nieuwe «polder in 1957 kan droogvallen. Het vraagstuk over de vervroegde aanleg van een deel van de dijk van de a.s. Markerwaard ten behoeve van een vaste-walverbinding met het eiland Marken is maandenlang blijven liggen Binnenkort zal het weer in studie wor den genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1