ALGEMEE1V HANDELSBLAD liMPr Herriot geen candidaat voor presidentschap glïicuwc jfimzterbamzcfyc gourant Britse pers critiseert de koloniale politiek DEZE WERELD Zullen verzekering-mijen meer aandelen kopen? Dulles berispt McCarthy Hij blijft Kamerlid en maire van Lyon Millioen arbeiders staken in Engeland Plan van minister Mansholt inzake voedseloverschotten Na het water het zand... Churchill en Eden naar Bermuda vertrokken Het blijft zacht 126e JAARGANG No. 41270 Directeur: mr C. A. STEKETEE WOENSDAG 2 DECEMBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.3585-3 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN De Amerikaanse minister Dulles open de zijn wekelijkse persconferentie met een voorbereide verklaring, welke dui delijk bedoeld was als antwoord op de aanval, die senator McCarthy vorige zag," zo zeide Dulles, ,,is er een wijd en zijd verbreide critiek op ons buiten lands beleid geleverd. Die critiek hield voornamelijk in, dat wij te vriendelijk tot onze bondgenoten spraken en hun geparfumeerde" nota's stuurden in rilaats van dat wij dreigementen en in- imidatie gebruikten. Ik heb altijd een open oor voor opbouwende critiek, Maar de critiek, waar ik op doel tast de kern van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek aan." Handhaving van de samenwerking der vrije landen is een moeilijk en de licaat proces," zo zei Dulles. „Wij stel len ons niet voor, die kostbare activa door gesnoef en overheersing weg te werpen." Waarnemers geloven echter niet, dat er een breuk tussen Dulles en McCarthy zal komen. Het beleid van de diplomaat John Paton Davies, die door McCarthy aangevallen werd, ondergaat een nieuw onderzoek door de Veiligheidsdienst. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stephane Stephanopoelos, heeft in de Kamer van Afgevaardigden ver klaard, dat Griekenland de kwestie- Cyprus voor de V.N. zal brengen, indien niet spoedig een overeenkomst met Engeland tot stand zou komen. Radicale leider sal wegens sijn hoge leeftijd aftreden als Kamervoorzitter (Van onze correspondent) P a r ij s, 2 December. J^pDOUARD HERRIOT, de 81-jarige Franse politicus, heeft in een sobere, indrukwekkende boodschap de Assemblee Nationale doen weten, dat hij in Januari a.s. geen vernieuwing van zijn voor zitterschap van de Kamer ambieert wegens zijn leeftijd en om ge zondheidsredenen. Deze laatste beletten hem ook candidaat te zijn voor het Presidentschap der Republiek. Hoewel Herriot niet had doen voorzien, dat zijn candidatuur een positieve vorm zou aannemen, had hij in, particuliere gesprekken met voor aanstaande politici verklaard zich een stembusuitslag op zijn naam te zullen laten welgevallen, indien daaruit de wil van een groot deel der Depute's en Senatoren zou blijken. Herriots besluit is teleurstellend, omdat heden veertien dagen, vóór de stemming t.e Versailles van geen van de vermoedelijke candidaten kan worden voorzien dat zij reeds bij een van de eerste, stembusronden de vereiste absolute meerderheid kunnen behalen. Met. Herriot was dit wel het geval, en nu Vincent Auriol zelf ook geen candidaat is, is de verwarring vóór de presidentsverkiezing er niet kleiner op geworden. Verbannen Koning van Boeganda te Londen aangekomen r De verbannen Kabaka (vorst) van Eoeganda is in Engeland aangekomen. Tezelfdertijd protesteerden Labour-leden in het Lagerhuis legen het strenge kolo niale beleid van de Britse regering. Zijn echtgenote, de Nyabagereka, is in Boeganda achtergebleven, en sommi ge waarnemers zien hierin een aanwij zing, dat er persoonlijke aangelegenhe den met de gehele kwestie zijn gemoeid. Volgens hen zou de 29-jarigc Kabaka door andere personen dan zijn minis ters zijn beïnvloed bij zijn streven naar onafhankelijkheid voor Boeganda. waarvoor hij nu zijn geboorteland heeft moeten verlaten. liet heet dat de moe der van de Kabaka een zeer grote in vloed bezit en een sterk matriarchale j ositie inneemt. Afrikaanse waarnemers zijn van me ning, dat de jonge Kabaka zijn echtge note heeft achtergelaten, omdat hij er zelf van overtuigd zou zijn spoedig naar znn land te kunnen terugkeren. De Brit se regering is echter vastbesloten hem niet naar Boeganda te laten teruggaan. De Britse minister van Koloniën. Lyt- telton. heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat de verbanning van de jonge f monarch definitief is, omdat hij een meer dan 50 jaar oude overeenkomst met Engeland, welke inhield dat hij on der het Britse gezag over het protec toraat Oeganda zou samenwerken, heef verbroken. IE KABAKA VAN BOEGANDA tijdens en 'persinterview in het Sa,voy Hotel te Londengisteravond. Na het Boegancla-incident (Van onze correspondent) Londen, 2 December Naar aanleiding van de verbanning van de koning van Boeganda zijn he den commentaren in de Britse kranten gepubliceerd waaruit blijkt hoe ernstig de achtereenvolgende tegenslagen in de Britse koloniale politiek door de pu blieke opinie in het moederland wor den opgevat. De Manchester Guardian wijst erop, dat de Labourregering met haar koloniale politiek na de oorlog niet vrjjuit gaat, omdat zij bij de koloniale volken te hoge verwachtingen heeft ge wekt, die niet aanstonds vervuld kun nen worden en die nu een voedings bodem vormen voor ontevredenheid. Aan de andere kant, zo zegt het blad, heeft het koloniaal beleid onder de con servatieve minister Lyttelton niet altijd voldoende begrip getoond voor de ge voelens, die heersen bij de koloniale volken. In het bijzonder, is de gedachte van politieke federatie voor de toekom stige ontwikkeling van groepen koloniale gebieden zonder voldoende voorberei ding gelanceerd en hierdoor is veel wan trouwen opgewekt, dat voorkomen ha.d kunnen worden als deze gedach te langer en uitvoeriger binnenskamers besproken was geweest. Gisteren wees de Times er in hoofdartikel op (en dit vindt men van daag in de andere kranten herhaald) dat de verschillende uitingen van onte vredenheid in de Britse "koloniale ge bieden, voortkomen uit eenzelfde bron En dan moet je lezen, dat. Rotterdam er nog een brug en een tunnel bij krijgt! onzekerheid over de bedoelingen van de Britse koloniale politiek en gebrek aan voorbereiding van de publieke opini'e in de betrokken koloniën. De reactie van de koning van Boeganda is symptomatisch, aldus dit blad. Het verdient overigens opmerking, dat men in politieke en parlementaire kringen in Engeland evenzeer in het onzekere wordt gelaten over de kolo niale politiek van de Britse regering. In het Lager Huis heeft de oppositie besloten de regering vandaag om uit sluitsel te vragen. Zevenentwintig beklaagden, die de leidende figuren zijn geweest in de poly- gamie-affaire van Short Creek, aan de grens tussen Arizona en Utah, hebben Maandag voor het districtshof van Moha ve bekend. De beschuldigingen tegen 69 andere beklaagden zeven mannen en 62 vrouwen werden ingetrokken, üp 7 December zal vonnis worden ge wezen. De 62 vrouwen zijn met haar 162 kinderen bij particulieren in ver scheidene dorpen in Arizona onderge bracht. Er moet nog beslist worden of de wettige vrouwen naar hun echtgeno ten mogen terugkeren. waar te nemen met welk een moei te Herriot reeds sinds een groot aantal maanden de trap, leidende naar zijn hoog voor de Kamer gelegen zetel, besteeg, kan zich over zijn besluit niet verwonderen. Op zijn 81s'te jaar, helder van geest als vele jaren geleden, oefen de hij in de Kamer, ook de laatste tijd nog, even actief en vol gezag als altijd het voorzittersambt uit. In parlemen taire kringen is hij zonder twijfel de man, die in Frankrijk de meeste eer bied heeft weten in te boezemen. De 300 deputé's, die bij de lezing van de Boodschap door de vice-voorzit- ter Le Troquer aanwezig waren, ver hieven zich (ook de communisten) al len van hun zetel en juichten Herriot langdurig toe. Na elkander ontving hij in zijn aan de Kamer grenzende ambts woning bezoek van de waarnemende Indonesische H.C. vraagt maatregelen tegen Manusama De Indonesische Hoge Commissaris, mr Susante Tirtoprodjo. heeft, naar Aneta meldt, de minister van Buiten landse Zaken een nota overhandigd, waarin hij vraagt, of de Nederlandse regering maatregelen zal nemen tegen over ir Manusama, die zieh na zijn vestiging in Nederland op allerlei- wijzen met de politiek bezighoudt. De Hoge Commissaris wijst er op. dat er reeds op 23 September zijnerzijds is gewezen op Manusama's politieke activiteit. Naar aanleiding van deze stappen mocht hij de verzekering ontvangen,dat de Nederlandse regering de nodige maat regelen zou nemen tegen ir Manusama. indien deze zich opnieuw zou schuldig maken aan overtreding van de uitge vaardigde orders. De nota wjjst er dan verder op, dat ir Manusama sedert dien is voortgegaan met zijn politieke activiteit. Politieke activiteit van Indonesische studenten De Nederlandse regering heeft, naar Antara meldt, het Hoge Commissariaat van Indonesië te Den Haag ervan op de hoogte gesteld, dat verschillende Indo nesische studenten in Amsterdam de laatste tijd ongewenste politieke activi teit aan de dag heblben gelegd, onder meer door contacten met de linkse extreem geachte studentenvereniging „Pericles".. Enkele dagen geleden heeft de H.G. enkele leiders van de Indonesi sche studenten uit Amsterdam bij zich ontboden om hen op de hoogte te bren gen van het standpunt der Nederlandse regering. EDOUARD HERRIOT voorzitter der Kamer, van de leider dei- regering, Laniel. en van de president van Frankrijk, Vincent Auriol, die hem de hulde en de dank van het land kwa men betuigen. Bij het officiële aftreden in Januari a..s. zal Herriot zeker een grootse officiële huldiging ten deel val len. De gehele pers brengt de aftredende Fransman van zeex- groot formaat hul de voor zijn trouw aan de democrati sche beginselen, zrjn geheel aan de republiek gewijd leven en zrjn onbaat zuchtigheid. Zijn figuur zal in de ge schiedenis van het moderne Frankrijk er een van de grootst denkbare afmetin gen zijn, ook al za! Herriot de hoog ste post in de magistratuur van zijn land niet hebben bekleed. De oude radi cale leider behoudt zijn zetel van Ka merlid en. zijn ambt van. burgemeester van Lyon. Herriots aftreden heeft al aanstonds tot gevolg dat binnenkort drie van de belangrijkste ambten in Frankrijk vacant worden: het Presidentsambt, de plaats van Kamervoorzitter en die van Senaatsvoorzitter. Verscheidene poli tieke leiders wensen, dat vertegenwoor digers uit verschillende belangrijke politieke partijen de hoogste ambten zullen bekleden. Herriot is sinds 1905 maire van Lyon; in 1924 en 1934 was hij minister-presi dent. Aan President Auriol, die binnen kort aftreedt, is de ordeketen van het Legioen van Eer, de hoogste onder scheiding van Frankrijk, verleend. Om half acht vanmorgen is de 24-uur slaking van metaalarbeiders, georganiseerd door de linkse Amal gamated Engineering Union begon nen. De stakers eisen een loonsver hoging van 15 percent. Honderden fabrieken en scheepswer ven in geheel Engeland zijn door deze staking getroffen. Naar schatting een millioen arbeiders verscheen vanmorgen niet op het werk. Overal stelden zich grote groepen posters op, terwijl an deren van fabriek naar fabriek trokken om werkwilligen te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. De vroege treinen en autobussen, anders volgepakt in de morgenuren, waren vanmorgen bijna leeg. Enkele andere vakbonden verzetten zich krachtig tegen de stakingsactie zo dat een aantal fabrieken normaal kon werken. De Minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, heeft besloten nog geen actie te ondernemen. Hij heeft de stakers er slechts aan herinnerd dat zijn ministerie bereid is tot bemiddeling. VERSTERKING GARNIZOEN DJAKARTA Ter versterking van het bestaande garnizoen is een bataljon in de om streken van Djakarta gedetacheerd, aldus een bekendmaking van het mili taire stadscommando van Djakarta. (T Ho ff elijksh eidsinciden t JN het Britse Lagerhuis hebben gisteren een aantal parlementsleden een poging tot rehabili tatie ondernomen van een neger-onderwijzer in Jamaica, die tijdens het bezoek van koningin Elizabeth door de politie werd gearresteerd als gevolg van het feit dat een gebaar van hoffelijk heid zijnerzijds verkeerd werd begrepen. - Gelijk Sir Walter Raleigh, die ongeveer drie en een halve eeuw geleclen zijn mantel over een modde rige plek op straat uit spreidde om Elizabeth 1 voor natte voeten te be hoeden, wilde de onder wijzer Elizabeth II zijn genegenheid bewijzen. Met zijn jas bedekte hij een plas op straat.waai de koningin passeerde. Maar bij de politie leefde het begrip van hoffelijk heid niet zodanig, dat het gebaar onmiddellijk rverd begrepenen de onderwijzer werd door de toegesnelde agenten gegrepen en opgesloten- De parlementsleden heb ben hem nu een brief ge zonden, waarin zij het misverstand betreuren. „Wij zouden u gaarne uit naam van vele Britse burgers dank zeggen voor uw hoffelijke han delwijze", aldus deze brief. Op Jamaica heeft de onderwijzer intussen tegenover d,e pers ver klaard, dat hij sinds de troonsbestijging van ko ningin Elizabeth van plan is geweest, zijn mantel aan haar voeten te leggen. Hij. zei, dat als de koningin niet naar ■Jamaica was gekomen, hij daarvoor naar Lon den. zou sijn gegaan. KOOL IN HET STADION rjISTEREN m,aakten wij op deze plaats ■melding van de gunstige gevolgen op liet gebied der internationale be trekkingen, die waren voortgekomen uit de voetbalwedstrijd Enge landHongarije. Niet al leen in dit opzicht echter blijkt deze wedstrijd re sultaten te hebben afge worpen. Radio-Boeda- pest heeft gemeld, dat de mijnwerkers van Ta- tabanya hebben besloten de Hongaarse overwin ning op 'het Britse elftal te vieren door elke dag evenveel tonnen steen kool meer te delven als er Hongaarse doelpun ten werden gemaakt.. Er waren zes doelpunten, zodat de Hongaarse steenkolenproductie dank zij de voetbalpres taties met zes ton per dag zal stijgen. Ver klaarbaar is nu, waarom men op de tribunes steeds riep: „Kool! Kool!" (Van een correspondent) R o m e, 2 December. J^E zitting welke de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (de FAO) gisteren te Rome hield, was een der belangrijkste tot dusverre van het drie weken durende congres. Zij werd gekenmerkt door twee hoogtepunten. Het eerste was de ovationele hulde die gebracht werd aan de Directeur-Generaal van de organisatie, de. Amerikaan Norris E. Dodd, die vrijwillig aftrad om „de eenheid in de FAO te bewaren"; het tweede was een'belangrijke rede van de Nederlandse minister van Landbouw S. L. Mans- holt, die het voorstel deed een internationaleregeling te treffen voor de bestemming van voedsel-overschotten zoals die hier en daar op de wereld, en met name in de Ver. Staten, weer voorkomen. TE Washington heerst een stemming, welke herinnert aan die van felle momenten uit de koude oorlog. Aan de vooravond van de conferentie op de Bermuda-eilanden zetten de V. S. zich schrap tegen de Russische pogingen, verdeeldheid te zaaien binnen de Weste lijke wereld. Tn Amerika is de vrees daarvoor groot. In Frankrijk zag Laniel zich genoodzaakt, te onderzoeken welk alternatief er bestaat voor de Europese Defensie-Gemeenschap en wat de Rus sen zouden hebben aan te bieden. Tegelijk met de Russische nota heeft Ho Tsji-minh zijn interview doen publi ceren, waarin hij zegt bereid te zijn tot overleg, als Frankrgfe dat aanbiedt. Dat deze verklaring verscheen In een Zweeds blad, versterkte de geruchten, dat Zweden en India trachten contacten tot stand te brengen tussen de Vietmlnh en Parijs. In Engeland zijn speculatieve, maar toch onrustwekkende artikelen" gepubliceerd over de kans op een econo mische crisis in de V. S., waarvan men in Washington ducht, dat zij het Ameri kaanse prestige aantasten. De eerste reactie in de V.S. is, nu alles te doen, om de integratie en her bewapening van West-Duitsland op de Bermuda-conferentie veilig te stellen. De druk op Frankrijk zal groot zrjn, om dat Churchill het in dezen wel eens is niet Dulles. Namens Adenauer die de Amerikaanse politiek steunt Zuidkoreaanse officieren zijn weer be rennen met het geven van uiteenzettin gen aan Zuidkoreaanse krijgsgevange nen, die weigeren naar Zuid-Korea terug te keren. (Van een onzer redacteuren). Naar wij vernemen hebben de grote institutionele beleggers en met name het levensverzekeringsbedrijf dezer dagen het vraagstuk onder de ogen gezien of niet meer aandelen voor belegging zouden kunnen worden gekocht dan tot nu toe het geval was. Deze kwestie is opnieuw aan de orde gesteld naar aanleiding van de grote conversie-operatie van de Konink lijke Petroleum. Deze deed nl. de vraag ryzen, of het al dan niet ge wenst zou zyn de aandelen die door conversie konden worden verkregen, in de portefeuilles der levensverzeke- ringsmijen aan te houden. De grote meerderheid van de be trokken maatschappijen zou deze vraag bevestigend hebben beant woord. Het gevolg daarvan is, naar men ons verzekerde, geweest, dat het zij de nieuw gecreëerde aandelen van de Koninklijke in de beleggingsporte feuille werden opgenomen, dan wol de obligaties werden afgestoten en het provenu vervolgens werd gebruikt voor herbelegging in aandelen van andere ondernemingen. Daarbij heeft men zich geenszins beperkt tot prefe rente aandelen. In hoeverre het plan tot instelling van een transformatiefonds tot de herziening van het standpunt van hei levensverzekeringsbedryf (indien men daarvan in dit stadium althans reeds kan spreken) heeft gestimuleerd, is moeilyk na te gaan. De verschillende verlichtingen welke, zoals Zaterdag in onze Financiële Kroniek nog toe gelicht, gédurende de laatste tijd tot een verbetering van het beursklimaat hebben bijgedragen, hebben wellicht de balans in het voordeel van de aan delenmarkt doen doorslaan. Rusland en Oost-Duitsland hebben een protocol getekend, op grond waar van 33 ©langrijke industrieën aan de Oostduitse regering zullen worden te ruggegeven. Dagelijks commentaar Hallstein op de Bermuda-eilanden aan wezig zijn. Als men spreekt van de Grote Vier zou hij liever West-Duitsland dan Rusland als vierde partner aan vaard zien, in strijd met hetgeen de meerderheid in Frankrijk wenselijk acht. Adenauer wil evenwel nog deze week de grondwetsherziening aanhangig maken, welke elk beletsel tot herbewapening zou wegnemen. IN Washington wordt een nauw ver- 1 bond me. Bonn urgenter geacht dan een twijfelachtig accoord met de Ru,ssen. Churchill zal hiér moeten trach ten le bemiddelen. Hij wil West-Duits land opnemen in de Westelijke wereld, doch op basis van het aldus verkregen machtsevenwicht naar ontspanning stre ven. Nu heeft Dulles gisteren en Maan dag er de nadruk opgelegd, dat hij „.con tainment" (bedwinging van de Sow jet- expansie) niet voldoende acht. Groot wordt de pressie van de rechtse radica len, vrienden van Syngman Rhee, Tsjiang Kai-sjek en van Bao Dai, en van medestanders van de Oosteuropese réfu giés, zoals de roerige Balten. Dulles heeft onder hun invloed wederom de .containment plus" verdedigd, de „roll back", en gisteren in zijn persconferen tie herhaald, dat geen ontspanning mo gelijk is, tenzij „een zekere mate van vrijheid achter het ijzeren gordijn" door de Russen wordt gewaarborgd. De Ame rikaanse correspondent van de Franse Monde veronderstelt, dat Dulles veel. meer verwacht van groeiende onrust en ontevredenheid in Oost-Europa (waar door de Russen tenslotte wel Oost- Duitsland zouden moeten ontruimen) dan van een bestand, waardoor de Rus sen hun invloedsfeer zouden kunnen consolideren. Met hervatting van de koude oorlog zou te rijmen zijn, dat de Ajnerikaanse troepen in West-Europa zo niet in aan- dan toch wat militaire kracht be- POSTZEGEL MET 6-3 Radio-Boedapest heeft, naar Reu ter meldt, meegedeeld, dat de Hon gaarse poster\jen morgen postzegels zullen uitgeven met. opdruk 63, ter herinnering aan de overwinning van het Hongaarse voetbalelftal in Enge land. treft zouden worden gehandhaafd. In dien, aldus de Amerikanen, en niet de West-Duitsers, zouden blijven domine ren, hóópt men in Washington de Fransen te hebben gerustgesteld. Doch als Dulles te Bermuda succes heeft, zal 'een 'conferentie met Moskou weinig uit zicht bieden. Het is ook mogelijk, dat Bermuda niets positiefs oplevert, en dan is een ontmoeting met de Russen geheel vruchteloos. Ohurchills standpunt biedt nog de meeste (zij het geen overweldi gende) kansen: integratie van West- Duitsland, maar streven naar ontspan ning door non-agressie-pacten, dus er kenning van de status quo. De invloed van McCarthy en de zijnen maakt het Dulles echter moeilijk deze zienswijze te aanvaarden. F.A.O.-directeur Dodd gaat heen Voor het directoraat-generaal van de FAO waren oorspronkelijk drie candida ten: de aftredende functionaris Dodd. zijn landgenoot Philip Vincent Cardon en de Zwitser dr Fritz T. Wahlen. Het ziet er naar uit'dat Cardon,-wiens can didatuur door de Amerikaanse regering wordt gesteund, tot opvolger van Dodd zal worden gekozen. Dodd zelf deelde de vergadering- mede, dat hij besloten had zich terug te trekken. Met ontroering luisterde de bejaarde Dodd (hij is 74) naar de talloze sprekers, die in de warmste bewoordingen zijn werk prezen. Daar Dodd lid is der Democratische ?artii en hij vooruitstrevende denk beelden heeft, wenst Washington zo Het Lagerhuis heeft gisteravond het nieuwe huïsvestingsprogram van de re gering met 309 tegen 282 stemmen goed gekeurd. De premier Sir Winston Churchill was aanwezig om persoonlijk zijn stem voor deze uiterst belangrijke wet uit te brengen, welke o.a. een huur verhoging en het opruimen van krot woningen inhoudt. Nadat was bekendgemaakt dat de re gering met een marge van 27 stemmen had gewonnen, haastten Churchill en zijn minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden zich naar London Airport om zich per vliegtuig naar de Bermuda eilanden te begeven voor de Vrijdag aldaar beginnende conferentie van de Grote Drie. De stratocruiser Canopus hetzelfde vliegtuig als dat, waarmede het konink lijk paar dezer dagen naar Bermuda vloog vertrok omstreeks halféén 's nachts. Het maakte een tussenlanding op Shannon in Ierland om benzine in te nemen en een klein mankement te her stellen. De Franse premier Laniel, de minister van Buitenlandse Zaken Bidauit en de leden der Franse delegatie voor de Bermuda-conferentie, vertrekken heden avond per vliegtuig uit Parijs. was veler veronderstelling in zijn plaats een andere Amerikaan. De vergadering nam bij acclamatie een resolutie aan, waarin Dodd werd bedankt voor zijn werk „dat nimmer zal worden vergeten". Dodd bekleedde de post van directeur-generaal gedurende vijf jaar. Hij was de opvolger van de Engelsman Lord Boyd Orr. In de avondvergadering kwam de Ne derlandse minister Mansholt aan het woord. Hij stelde voor dat niet later dan in de zomer van 1954 een eonferen. :ie bijeen geroepen dient te worden, welke een internationale conventie moet uitwerken voor de beschikking over de voedseloverschotten in de wereld. In af wachting daarvan kan een voorberei dende conferentie van deskundigen ge houden worden. In de wandelgangen van de conferentie was men na de zitting zeer gunstig te spreken over de voor stellen van de Nederlandse minister. (Handelsblad-U.P.-dienst) Mossadeg wil worstelen Op de twintigste dag van het proces heeft de .voormalige Perzische premier dr Mohammed Mossadeg, gisteren de openbare aanklager uitgedaagd voor een worstelwedstrijd. Mossadeg beschreef zijn ontsnapping uit zijn huis. toen dat in Augustus j.l. door het leger en een woedende menigte werd belegerd. De aanklager vertelde de rechtbank, dat Mossadeg sterker was dan hij er uitzag en kans had gezien over een tuinmuur te springen cm L ontsnappen. Mossadeg wees op de voorzitter van de rechtbank, generaal Moghbeii. en zeide: „Als ik kwaad ben. ben ik sterker dan U, gene raal". er. zich wendend tot de aanklager verklaarde hij: ..Als u het toestaat, zai ik met genoegen een partij worstelen niet Azemodeh". Zelfs de aanklager moest liter wel cm lachen. NU OUWERKERK DROOG VALTkan ■men beginnen met het bewoonbaar ken van het dorp. Een van de eerste taken is het weer begaanbaar maken van de wegen, waar het woelende water tn al de tijd na de ramp wel anderhalve meter zand heeft achtergelaten. Spoedige hervatting Brits- Iraanse betrekkingen verwacht De Iraanse premier, Zahedi, heeft Dinsdag een zestigtal prominente figu ren uit het politieke en handelsleven ontboden om hem te helpen bij het opstellen van een antwoord op de jong ste Britse nota die een weg zoekt om de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen te hervatten. De speciale zitting, die Dinsdag werd gehouden, was gewijd aan het bestuderen van de nota van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, die door Ente- zam, zijn Iraanse collega, Zaterdag aan het Iraanse kabinet is voorgelegd. In sommige welingelichte kringen is voorspeld, dat Iran binnen 48 uur er in zal toestemmen de diplomatieke betrek kingen met Engeland te herstellen. Voor het eerst sedert de verbreking van de Engels-Iraanse betrekkingen is Dinsdag een Engels vliegtuig op het vliegveld van Teheran geland met drie vertegenwoordigers van de BOAC, die met de „Iranian Airways" besprekin gen gaan voeren. QP het Noordelijk deel van de ocei is de depressieactiviteit de laatste dagen groot, deelt het K.N.M.I.-rapport mede. De invloed van de depressie breid, de zich tot over de Noordzee uit, waar het gisteren in het zeegebied tussen Schotland en IJsland heeft gestormd. In Nederland heeft men van de depressies weinig gemerkt, want, het, weer hier bleef onder invloed, van een boven Zuid- Europa gelegen hogedrukgebied. Dit veroorzaakte over Frankrijk en onze omgeving Zuidelijke winden, die voor de tijd van het jaar zachte lucht blijven De Bilt verwacht: Aanhoudend zacht Droog, met flinke opklaringu maar in de nanacht en ochtend hiei en daar mist. Meest matige zuidelijke wind, Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt heden 10 uur. I Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade), 8.10 u 9.G gr. O., luchtdruk 1022 6 minibaren of 767 0 mm, windrichting en -kraclvi Z.Z.W, 3, max temp., gisteren 10.9. min temp. 6.-I, geen neerslag. -m. Zon morgen op 8.28, onder 16.31 ffiM) Maan morgen op 5.2S, onder 14.23, Nieuwe Maan op 6 Deo In verband hiermede zullen de temperaturen de eerstkomende dag nog boven normaal blijven. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur gesteldh. - o £"5 -st- Heisinlti Oslo Stockhom bunden Schiphol Brussel Parjjs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort "München Ziirich Genève Wenen Innsbruck ontv. geh bew geh bew mist motreg onbew it; bew. onbew. onbew. nevel eva) list mist mist i bew 1st 2ve) 17 12 0.2 13 —10 19 10 0 De waterstanden op de grote rivieren aTen vanochtend Mannheim 1.38 t—0.01), V» (VI ïrtlH Kaub 0.83 (—0.05 Koblenz 0.98 (—0.01 Ruhrort 2.17 (onv Nijmegen 5,8- Befde 1.44 Trier 0.93" (+0.02)',' Keulen 0.32 (—0.02), nbil.li S 04 (onv.), -...nhem 6.8] (onv.), 12). Deventer 0 66 (—0.04), i-u.uji. uevenier uiili tu.l Namen la Plante 1.31 (+0.01), Borgharen 39-00 (—0.10), Belfeld 10.93 0.13), "Grave o.OO (+0.04).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1