Zuid-Afrika stelde zwaar teleur Lectuur voor de jeugd Gemakkelijke 4-0 zege voor frisse West-Nederlandse ploeg Ook de Australische hockey- dames op tournee in ons land Sport-<S patten Nog weinig ver andering in het weer {it de botóing. der meningen Waarheen DE MAASBODE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 PAGINA 6 Springbokken in de mist (Van onze speciale verslaggever) OLYMPISCH STADION, Dinsdagavond Gealarmeerd door de goede prestaties van de Zuid-Afrikaanse voetballers tijdens hun tournee door Groot-Brittannië en eerder al voorzichtig geworden door de naam welke vele Kaapstadse spelers als professionals in Engeland hebben gemaaktheeft de K.N.V.B. de gelegenheid voorbij laten gaan om weer eens een zo hoogst welkome interland-zege in de tabelletjes van de statistiek te laten bijschrijven. Het kon tegen Zuid-Afrika geen interland worden, zei ons onlangs de T.C., want de spelers van de Oranje-ploeg waren al te zwaar bezet; het kon zelfs geen semi-interland worden, want ook daarvoor was geen re presentatief Bóndselftal samen te stellen. Met een beetje goede wil had het natuurlijk wél gekund; angst (namelijk de angst voor een nieuwe interland- nederlaag, welke men zich niet wilde permitteren) is echter een slechte raad geefster. En hoe overbodig die angst achteraf wel is gebleken, heeft de 40 overwinning van het West-Nederlands elftal vanavond in het Olympisch Stadion wel duidelijk gemaakt. Overigens hadden wij van de Zuid-1 dringbaar geworden, afrikaanse amateurs ook wel wacht. De fraaie prestaties tegen de na tionale amateurs-ploegen van de Britse landen (drie van de vier wedstrijden wer den gewonnen, tegen Engeland met niet minder dan 4—0) en de zeer eervolle cijfers tegen de sterke Engelse en Schotse profs-clubs hadden inderdaad geleid tot de veronderstelling, dat de Springbokken zeer sterk moesten zijn, sterker althans dan het huidige Ne derlandse voetbal. Kennelijk echter waren de Zuid- Afrikanen van avond wel vol komen bek-af: een serie van twintig wedstrijden in twee maanden tijd op Engelse bodem is inderdaad een ver moeiend, om niet te zeggen uitput tend, karwei. Dat inderdaad de ver moeidheid hun par ten speelde, bleek uit de cijfers van de twee laatste wedstrijden: van de eerste-divisie-club Sheffield Wednes day werd met 93 verloren, van een selectie-elftal van in Engeland spe lende Zuidafrikaan- VAN DER WINT, se profs (en dat Goede saves in de zijn er nogal wat) mist. met 61, waarmee de Britse tournee werd besloten. En bo vendien hadden de Springbokken (jonge jongens met een gemiddelde leeftijd van 24 jaar) een uitstapje naar Parijs, waar echter géén Franse club tot een wedstrijd bereid werd gevonden!, achter de rug. al vorens zij vandaag in Amsterdam arri veerden. En van al dat reizen en trekken en al die wedstrijden waren zij dus ken nelijk al lang niet meer in hun beste con ditie. Maar ook afgezien daarvan komen ons hun Engelse resultaten vrij onbegrij pelijk voor en maakten zij vanavond wel een zeer teleurstellende indruk. In tech nisch opzicht streefden zij de Nederlan ders niet voorbij, in samenspel toonder, zij een ietwat starre opvatting, in slag vaardigheid werden zij door onze Weste lijken royaal overtroefd, in tempo en geestdrift waren zij eveneens de minde- ren. Overigens speelden zij „normaal" voetbal, met een normale stopperspil-tac- tiek en volkomen Europees. AI speelt men dan zo goed als de tegen stander het toelaat, het West-Nederlands elftal mag inderdaad tóch op een goede wedstryd terugzien; en het speelde met name veel frisser en veel levendiger dan het Zuid-Nederlands elftal, dat wjj twee dagen geleden door elf matige Luxembur gers de das zagen omdoen. En ook indivi dueel bevatte dit elftal een stel spelers, die voor de acht huidige Zuidelijke inter nationaals zeker niet behoeven onder te doen en wier eventuele Oranje-candida- tuur een sterker Westelijk element dan thans in het Nederlands Elftal stellig wel zou rechtvaardigen. Eenzijdig spelverloop Circa 25-000 toeschouwers zagen onder de duizenden kilowatts van de hoge schijnwerpers-batterijen het Westelijke elftal (witte shirts en donkerblauwe broe ken) van de aftrap af het initiatief in han den nemen en de ene aanval na de ander.- door de nevelslierten sturen. Een mach tige kopstoot van de weer in goede vorm zijnde Michels op een pass van Cor van der Gijp een sterke doorbraak van de goed schakelende Luppens en een door Michels met een fraaie kopbal afgewerkte combinatie van de Intelligente Van der Gijp en de op volle toeren draaiende Van Ede verplichtten de uitstekende Zuid- afrikaanse keeper al tot enige moeilijke saves alvorens Cor van der Gijp een flit sende solo-rush met een onhoudbaar schot bekroonde: na 30 minuten 1—0. Van de Zuid-Afrikanen zagen wij het eerste op doel gerichte schot pas na.,.. 40 minuten! Maar Van der Wint was bij alle werkloosheid attent gebleven en stopte de kogel secuur. Zelfs na een afgrijselijk misverstand van de toch al niet bijzonder imponerende Haarlem verdedigers Voogd en Kuys zag de Springbokken-voorhoede geen kans om het Nederlandse deol in gevaar te bren gen. De Westelijken deden dat anders: 1 minuut voor de rust offreerde Van der Gijp na een prachtige solo-manoeuvre een uitstekende kans aan Van Ede, wiens ko- gel afstuitte op de doelmansvuist, maar in tweede instantie door Michels nóg harder werd ingeknald: 2—0. Na de rust was de mist bijna ondoor- r gelukkig kwaï Zuid-Afrika nodigt het Nederlands Elftal uit voor zomer-tournee AMSTERDAM, Dinsdag. De Zuid-Afrikaanse voetbalbond, die bij gelegenheid van zijn Britse tournee met zoveel nadruk had aangedrongen op een wedstrijd in Nederland, stelt blijkbaar op contact met het „stamland" hoge prijs. Na de wedstrijd van hedenavond, die met de 40 nederlaag voor de Springbokken wel een teleurstelling werd, heeft de heer H. M. Hosking, een der managers van de Afrikaanse ploeg, meegedeeld, dat de Zuid-Afrikaanse voetbalbond voornemens is om het Nederlands Elftal uit te nodigen voor een tournee door Zuid-Afrika in de zomer van 1954. Het zou dan de bedoeling zijn, aldus de heer Hosking, dat de Oranje- ploeg in een periode van zes weken onge veer tien wedstrijden zou spelen in ver schillende Zuid-Afrikaanse steden. De heer Hosking begreep zeer wel, dat de K. N. V. B. grote moeilijkheden zal moeten overwinnen om deze uitnodiging, die binnenkort officieel zal worden ver stuurd, te aanvaarden, al was hefe alleen maar omdat het niet gemakkelijk zal zijn een aantal spelers gedurende zes weken van huis te laten gaan. Noot van de Sportredactie: Hoe hebben de Zuid-Afn- vWeseCh-b warden neornZisl'^D^l kaanse amateurs <n.b. met rugnummers „„„ars: p. dr Pnl c op hun blauwe shirts met oranje hals en ,ic rMaastrichtI TI M*fz /Dmi In witte.broek) aat eigenlijk wel, o.a. met.Haag). I,. Teeoelonr /Rotterdam). C betrekking tot hun werk. voor hun Euro-ronOosterhnut /Rotterdam). A Mol pese tournee van.... driemaanden ver- AmsterdamPh. Beekman (Amster- idam) en P. Kobus (Haarlem). het Nederlandse doel, het verst van de perstribune verwijderd, zo goed als niet meer in het stuk voor. De Westelijken kwamen nu nóg sterker in de meerderheid en vrijwel het gehele spel bleef op de Zuidafrikaanse helft. Van der Kuil had al eerder de aandacht getrokken met zijn technisch knappe stuntjes toen hij na 10 minuten een prachtige insnijdende dribbel langs vijf tegenstanders van Van Ede met een uitstekend schot afwerkte: 3—0. De radio-reporter van Die Suid Afrikaan se Uitsaai Korporasie, die in de eerste helft onder zijn originele voortrekkers- hoed vandaan nog een levendig verhaal in de microfoon had gestuurd, was toen al lang tot zwijgen gekomen.... Radar op schimmenspel Zö permanent en zo sterk was de Ne derlandse meerderheid, dat de beide kant- halves Biesbrouck en Klaas Smit van Volendam samen een aanvalletje konden opbouwen, waaruit Biesbrouck tegen de paal schoot, terwijl ook de backs Oden- thal en Kuys af en toe de bal rechtstreeks in het doelgebied zonden. Slechts spora disch behoefde Van der Wint nog in actie te komen: maar wat wij ergens ver in de dikke mistwolken zagen. leek wèl op goede saves van deze solide V.S.V.-doel- man. Behoudens die drie onderbrekingen konden wij verder onze radar blijven richten op het Afrikaanse doel, waar scho ten van Van der Kuil en Van Ede steeds nieuwe schimmen-deining veroorzaakten, Michels opnieuw zijn kop-kwaliteiten de monstreerde en Van der Gijp tenslotte voor de 40 eindstand zorgde, toen 11) minuten voor het einde Luppens uit een corner van Van der Kuil reeds had inge kopt, de bal door een Afrikaan achter de doellijn werd gestopt, maar de Emma- middenvoor met een resolute knal aan alle onzekerheid een eind maakte. Een gemakkelijke en royaal verdiende 40 zege. Maar ondanks de officiële ceremonie der beide volksliederen voor de toss, géén cijfer voor de interland statistiek, die tot dusver slechts één wed strijd tegen Zuid-Afrika vermeldt (op 2 November 1924 te Amsterdam door Neder land met 21 gewonnen)- Jammer, want die statistiek had best weer eens een „op- kikkertje" mogen hebben, ook al zou het resultaat, gezien de matheid van déze oververmoeide Zuidafrikaanse toe'r-ploeg, misschien toch wel wat bedrieglijk moe ten worden genoemd. Oost-Nederlands elftal 4 April naar Frankrijk De jaarlijkse semi-interland voetbal tussen het Oost-Nederlands elftal en dat van Noord Oost Frankrijk (amateurs) zal in 1954 op 4 April te Compiegne bij Parijs worden gespeeld. Dit is dezelfde datum, waarop Bel giëNederland te Antwerpen wordt ge- Na de dames van Zuid-Afrika en Nïeuw- Zeeland komt nu ook de derde hocfeey- ploeg van het Zuidelijk Halfrond in ons land een aantal wedstrijden spelen: de ploeg van Australië, die gisteren is aan gekomen en vandaag aan een serie van drie matches begint. En evenals Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland, die reeds al ha3r Nederlandse wedstrijden wonnen, spelen de Australische dames zeer sterk hockey, hetgeen wel bewezen is in het Internationale dames-hockey-tournooï te Folkestone, waar de Aussies tot de sterkste deelneemsters behoorden Nederland heeft in Folkestone de dames uit Melbourne evenmin als d-e van Kaap stad en Wellington op het wedslrijdveld ontmoet, maar de K.N.H.B. heeft ook dit hiaat weten op te vullen en zo krijgen wij nu ook de Aussies hier te aanschou wen. Een blijk van de goodwill, welke het Nederlandse hockey overal ter wereld heeft. Overigens zijn deze drie ploegen van het Zuidelijk Halfrond evenals d-e van India en de Ver. Staten nog steeds door Europa aan het toeren en dat ai van Augustus Haar bezoek aan Groot-Brittannië, waar tientallen wedstrijden wérden gespeeld, werd in het afgelopen weekend officieel besloten met een eendaags tournooi te Nottingham, waar de vijf ploegen van de andere Werelddelen plus die van Engeland nog eens de sticks kruisten. Maar daar naast liggen al vele toumées over het Continent achter de rug ènnog voor de boeg In het tournooi te Nottingham, waar elke ploeg twee wedstrijden speelde, kwam op opmerkelijke wijze het Ameri kaanse elftal naar voren. De uitslagen waren: Australië—India 5—0, Zuid- AfrikaNieuw-Zeeland 20, Engeland— Zuid-Afrika 42, Australië—Amerika 11, AmerikaNieuw-Zeeland 51, En gelandIndia 6—0 En het klassement luidde: Engeland 4 pnt., 10—0, Australië 3 pnt., 61. "ver. Staten van N.-Amerika 3 pnt., 62, Zuid-Afrika 2 pnt.. 4 Nieuw-Zeeland 0 pnt., 11, India 0 pnt., 0—11. Ook in dit „sluitings-tournooi" hebben de Australische dames dus haar kracht ge loond, zoals zij ook in Folkestone hadden gedaan, waar zij op Engeland een ver rassende 21 zege behaalden, alleen van Zuid-Afrika verloren, maar de Continen tale ploegen gemakkelijk versloegen. Zoals ook Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika al haar Nederlandse wedstrijden wonnen, zo zullen ook de Aussies wel voor onze dames te sterk blijken. Het is een jonge ploeg, waarvan allen 22 jaar of jonger zijn, met uitzondering van de aanvoerster J. Wynne, die ouder is. De Australische dames werken het vol gende programma af: Woensdag 18 Nov. (vandaag) te Bloe- mendaal (B.M.H.C.) tegen een Amsterdams —Haarlemse combinatie (waarvan wij de samenstelling al publiceerden). Zaterdag 21 Nov. te Den Haag (Klein- Zwitserland) tegen het officiële Neder landse dames-elftal. Zondag 22 Nov. te Venlo tegen het Zuidelijke elftal. Twee Australiërs en twee Amerikanen hebben zich geplaatst in de halve finales van de tennis-kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales te Sydney: Hoad (A.) versloeg Worthington (A.) 63 63 62, Rosewall (A.) klopte Talbert (V.S.) 6—j 6—3 5—7 6—2, Trabert V.Swon van Rose (A.) 64 86 3—6 16 64, Seixas /V.S.) zegevierde ■er Hartwig (A.) 62 62 63. Voor de Rallye van Monte Carlo zijn in totaal nu 402 inschrijvingen binnen gekomen, waarbij de 20 reeds gepubli ceerde van Nederlandse automobilisten. Hei hoofdbestuur van de Ned. Volley bal Bond is door de Portugese bond uit genodigd,met een heren-team deel te nemen aan een internationaal tournooi in de zomer van 1954 te Lissabonwaar ook België, Frankrijk en Italië worden verwacht. De Haagse tennisleraar Joop de Mos heeft de tweede ronde van het interna tionale tournooi voor professionals te Londen niet overleefd. Overigens ver loor hij tegen de geduchte Zuid-Ameri kaanse crack Segura, een der sterkste spelers ter wereldmet ere: 62 62. Voor het kampioenschap hoofdklasse groot biljart libre van 10 tot en met 13 December in Maastricht hebben inge schreven: C. de Ruyter (Maastricht)A. Mol AmsterdamPh. Beekman (Am sterdam), L. Teeaelanr (Rotterdam), C. mn Oosterhout (Rotterdam) en H. Metz (Den Haag). Niet minder dan 91 spelers hebben inaeschreven voor het kampioenschap 3e klasse klein biljart 38/2 zodat vnonved- strtjden moeten worden gespeeld, die op 5 Januari beëindigd moeten ziin. waarna de finale van 21 tot en met. 24 Januari te Enschede wordt gehouden. Het kampioenschap hoofdklasse kader 71/2dat oorsvronkeljjk van 19 tot en met 22 November zou. worden gehouden, is uitgesteld, om,dat de Kon. Ned. Biliart Bond. geen organiserende vereniging kon vinden. Hat tournooi zal nu van 11 tot Maart in Leeuwarden door de Tennis tegen Italianen op 27-28-29 Nov. Ook Dehnert beschikbaar Van de Italiaanse tennis-bond is nu ein delijk bericht binnen gekomen, dat hij als data voor de wedstrijd Nederland Italië in de tweede ronde van het landen- tournooï winter-tennis om de Zweedse Koningsbeker het weekend van 27-28-29 November aanvaardt, zodat hij van zijn voorstel betr. 20-22 Nov. is afgestapt, de wedstrijd zal weer in de Marlot-hal te Den Haag plaats vinden. Intussen heeft Bonds-oefenmeester Gou- rovich verklaard, dat ook Dehnert nu voor deze wedstrijd beschikbaar is. Hij acht Dehnert's slagen-training nu voldoende om in wedstrijden uit te komen. Uiteraard zal de keuze-commissie van de Neder landse tennis-bond nader over de opstel ling beslissen. De drie die tegen Noorwe gen speelden: Karamoy, Van Meegeren en Krijt, zouden ook tegen Italië uitkomen, speeld. Tour-geruchten over Amsterdam voorbarig Naar aanleiding van de berichten als zou het parcours van de Ronde van Frankrijk in 1954 door Nederland voeren, heeft Jacques Goddet, directeur van deze wed strijd, verklaard dat hij evenals elk jaar verzoeken had ontvangen om Nederland in het routeschema op te nemen, maar dat hij wacht op aanbiedingen welke hem in dit verband zullen worden gedaan. „Ieder jaar", aldus Goddet, „stellen wij een dossier samen aan de hand van de verschillende verzoeken van de steden die etappestad willen worden, en volgens de mogelijkheden van deze steden stellen wij het parcours vast". „Wat Nederland aangaat is voor het ogenblik nog niets beslist, en het is op zijn minst genomen voorbarig aan te kon digen dat het startsein te Amsterdam zal worden gegeven". „De Instructie-conferentie" door dr J. M. van Susante Uitg. H. Ne- lissen, Bilthoven. Een van de nieuwe middelen, die in het bedrijfsleven worden aangewend, om het personeel de nodige scholing en ontwik keling bij te brengen, is de regelmatig te rugkerende discussie van groepjes be- drijfsgenoten: de instructie-conferentie. In dit boekje wordt deze discussie-me thode aan een onderzoek onderworpen. Daarbij was het niet zozeer te doen om het opstellen van practische richtlij nen ofschoon deze in ruime mate te vinden zijn maar vooral om na te gaan of en in hoeverre de methode psycholo gisch verantwoord is. Het werk is dan ook niet alleen op de practïjk afgestemd, maar tevens bijzonder geschikt als uitgangspunt voor verdere studie en naar wij menen zullen de be- Het K.N.M.I. deelt mede: Al enige dagen wordt het weer in het grootste deel van Europa bepaald door een omvangrijk hogedrukgebied. waarvan het centrum vanmorgen boven de Balkan was gelegen. Tn het hogedrukgebied komen uitge strekte mistvelden voor, vooral in Frank rijk. Engeland en onze omgeving. In Duitsland is de lucht iets droger, zodat daar slechts verspreid mist voorkomt. De nachtelijke afkoeling op plaatsen met heldere hemel deed echter in Duitsland do temperatuur vanmorgen tot enkele graden onder het vriespunt dalen. Intussen neemt het hogedrukgebied heel langz'aam in betekenis af. Tegelijker- drijven. die behoefte hebben aan gepaste I tijd breidt het lagedrukgebied tussen IJs- en psychologisch verantwoorde middelen i land en Spitsbergen zich langzaam naar tot instructie van hun personeel er goed het Zuiden uit. aan doen dit boek te raadplegen. Een Lourdesblad van de K.A.J. Aan de propaganda in de parochies I voor de Louröesbedevaart 1954 van de| K.A.J. is het Nationaal Verbondsbestuur der genoemde organisatie kracht komen bijzetten door middel van de wat het noemt „eenmalige" uitgave Lourdesblad, met rijk geïllustreerde en zeer gevarieerde inhoud en getiteld: „De weg naar Lourdes". De voortreffelijke Lour des-artikelen, welke het bevat, worden voorafgegaan en gevolgd door een aantal, met foto's ruim voorziene, pagina's. w; moderne wijze propaganda wordt voor de voorgenomen reis. De Lourdes-artikelen hebben ons het meest gegrepen en wij hopen van harte, dat de bedoeling, welke kennelijk bij de redactie heeft voorgezeten, om met de overige pagina's van het blad de belang stelling en geestdrift heen te stuwen naar het hoofddoel, succes zal hebben. Veel is tegenwoordig experiment. Moge het experiment, dat met deze wijze van uitgeven beoogd wordt, ten volle slagen. Het weer in ons land ondergaat de ko mende 24 uur echter nog maar weinig verandering. Vannacht zal plaatselijk weer mist ontstaan, maar in het Oosten van het land lean het echter geruime tijd helder blijven, waardoor daar kans be- j staat op nachtvorst. Auto door mist misleid Twee gewonden Op de Zijdelweg te Amstelveen it Maandagavond omstreeks acht nur een uit de richting Uithoorn komende Volks wagen door een verkeershek gereden, over de kop geslagen en in het weiland terechtgekomen. De inzittenden, een echtpaar uit Uithoorn, werden hierbij vrij ernstig gewond. De man liep een zware hersenschudding en een paar gebroken ribben op en de vrouw werd door glasscherven aan het hoofd verwond. Beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar hun woning in Uithoorn overge bracht. De chauffeur moet door de zwa re mist misleid zijn, want in plaats van een bocht te maken reed hij rechtuit en ramde het verkeershek. BOBADILLA Y C0MPANIA, JEREZ DE LA FRONTERA Voorde handel: JACOBUS BOELEN-AMSTERDAM Vrouw uit trein geworpen Naar Reuter uit Würzburg (Beieren) seint, heeft een onbekende een 51-jarige Belgische vrouw, Simone de Ritter ge heten, uit de exprestrein Wenen Ostende geworpen, vermoedelijk omdat hij zich meester wilde maken van haar handtas. Dez'e is namelijk nergens meer te vinden. De vrouw is in uiterst zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis te Kitzingen vervoerd. Aan haar bedzijde waken detectives, teneinde haar. wanneer ze het bewustzijn terugkrijgt, te onder vragen. De geneesheren koesteren ech ter weinig hoop, dat ze nog bij zal ko men. De ongelukkige was met een schedel breuk, gebroken ledematen en inwen dige kneuzingen badend in haar bloed langs de spoorlijn gevonden. Het enige signalement, dat de politie van de ver moedelijke dader bezit, is dat deze lang is. ongeveer veertig jaar oud en een regenjas draagt. M'n dochter had kleine Jan naar school gebracht, toen ze kwam aan wippen. In de keuken vroeg ze ver wonderd: „Gebruikt U Planta nog niet? Die is veel lekkerder!" Ik ben niet te oud otn te leren; dus: m'n dochter haalde een pakje Planta, ik smeerde er een boterham mee, en vergeleek die met een, waarop ge wone margarine was... Eén hapje was voldoende. De natuur zuivere smaak van Planta won het! En... margarine van pure planten- vetten is beter voor een mens. sindsdien gebruik ik altijd Planta omdat die zo verrassend natuurzuiver smaakt! Planta is de enige die U durft te zeggen: neem de 2-happen-proef. Omdat die zo natuurzuiver is, daardoor zo puur van smaak. De onvermengde plantenvetten maken Plants bovendien: voedzaam en licht verteerbaar. 42.188.120.60 VERHOGING LOONGRENZEN. Zo'n philantropische maatschappij is m.i. niet te vinden zegt „Hagenaar" op 12.11 '53. Daar tegenover stel ik Hagenaar de vraag: „Is Uw Ziekenfonds dan zo philan- Iropisch?" Het lid zijn van een Zieken fonds geeft U helemaal geen recht op gratis hulp van Uw huisarts, apotheker en specialist, nog minder van gratis op neming Ziekenhuis, operatieve hulp etc. Neen, waarde Hagenaar, U betaalt voor deze zgn. gratis hulp ruim 4 pet. van Uw inkomen, n.l. 2 pet. betaalt LT zelf en 2 pet betaalt uw werkgever. Is u dan nog lid van het Aanvullingsfonds, dan betaalt u nog eens 9 cent pér week. Deze bodragen betaalt u jaarlijks, of u nu ziek bent of niet. Wanneer U derhalve 433 per maand inkomen heeft komt dit neer op pl.m. 5200 per jaar ofwel pl.m. 212 zieken fondspremie. Terecht zal de heer S. U zeggen, dat U zich bij een particuliere Maatschappij had moeten verzekeren. Indien U hier tij dig werk van gemaakt had, liep U niet de kans dat nu, gezien de leeftijd 'n par ticuliere Maatschappij U, wegens het verhoogde risico, niet aanneemt, of slechts tegen betaling van een verhoogde premie. Probeert u maar eens met een chronische ziekte lid te worden van het door U zo begeerde ziekenfonds. Weet U b.v. dat wanneer U langer dan zes weken in een ziekenhuis is opgenomen. Uw ziekenfonds daarna ook niet meer betaalt? Dat tal van patiënten op bevel v. d. med. adviseur na een bepaalde tijd in het ziekenhuis te zijn opgenomen geweest, daaruit ontslagen moeten worden, terwijl zi,j in het geheel nog niet genezen zijn? Uit Uw argumentering zou ik haast moeten afleiden dat U in ziekenfonds-be- stuurskringen geen onbekende is. Er zullen niet veel maatschappijen zijn waar U 212 premie per jaar zult moe ten betalen om U te verzekeren. Zeker zal hierin niet veel verschil te bemerken zijn wanneer Uw ziekenfondspremie bin nenkort weer omhoog gaat. zijn voldoende particuliere maat schappijen waarbij U zich ook tegen dok ters- en apothekershulp kunt verzekeren. De enige verplichting die U hierbij op zich neemt is, na de eerste doktersvisite de maatsch. te berichten dat U ziek is. Daarmede vervalt ook het bezwaar dat Uw arts gedwongen wordt U andere dieamenten voor te schrijven, dan hij zou doen indien U particulier patiënt was. Wanneer Uw ziekenfonds beweert dat dit niet waar is, kan ik U verzekeren dat verleden week alle artsen per circulaire is medegedeeld dat zij voor ziekenfonds patiënten hun penicilline-behandeling slechts zo mochten uitvoeren dat de eer ste spuit als Bicillini en de volgende als Depocilline worden toegediend. Ergerlij ker methode van ingrijpen in het medisch handelen, werd door de artsen nog niet gezien. Het merendeel verwijst dit schrij ven dan ook naar de prullenbak. Een particuliere maatschappij heeft onder bepaalde omstandigheden, welke duidelijk, zij het ook in kleine lettertjes, in de polis vermèld staan het recht om de verzekering te beëindigen, ongeacht het feit, dat u uw premie steeds op tijd be taalt. Het ziekenfonds beëindigt echter op last van zijn medisch adviseur uw opneming en verdere behandeling, zodra u de aan genomen termijn van zes weken dreigt te overschrijden; terwijl u in dit laatste geval toch uw premie moet blijven betalen. Ik meen naar aanleiding van de opmer- sierd? Gymnasium-meisjes geraken, als ze het eindexamen achter de rug hebben, in een levensperiode, waarin de waarachtige liefde kan opbloeien. Zo is het gegaan met Spieghelker, die ons het vorig jaar met haar dagboek uit de schooljaren verraste; ja inderdaad verraste. Nu ligt voor ons „Nieuw dagboek van Spieghelken", dat de tijd van de strijd om het grote leven be schrijft, tot een maand voor de huwelijks dag. We geloven dat de schrijfster, Maria Rossels, nog dieper in de ziel van de jonge vrouw is doorgedrongen dan in het eerste dagboek. Van spel tot levenswerke lijkheid zou de titel kunnen luiden; maar dan in het grote licht van de eeuwigheid. Want de schrijfster durft het aan, en kan het ook aan, de geweldige levensvragen duidelijk te stellen en ook te beantwoor den. Voor oudere meisjes warm aanbevo-' len. (Uitgeverij L-annoo; voor Nederland Plein 24, Wateringen Z.-H.) Mevr. M. Clarenbeek—v. Klaveren geeft in samenwerking met drs Joan Bertrand S.M.M. na „Wij wachten op het Kerst kindje" en „Het Kerstkindje is nu gebo ren" thans het derde deel in deze reeks: „Van Kerstkind tot Paaslam", een reeks vertellingen over het leven van Jesus, tot aan de verrijzenis. We vinden in dit deel de eigenschappen terug welke we vroeger reeds prezen. Zo wordt het Evangelie, de goede boodschap, voor de kinderen begrij pelijk en dus toegankelijk gemaakt. De verschillende teksten sluiten aan op de Zondagen Septuagesima tot Pasen, met voor de Goede week elke dag een overwe ging over Jesus' lijden (Wed. J. R. van Rossum, Utrecht). Eveneens van mevr. Clarenbeekvan Klaveren verschenen bij dezelfde uitge verij „Novene voor de Eerste H. Commu nie", met bijbehorende prentjes, en „Sa men naar Jesus", een voorbereiding op de Eerste Communie, gezien als handleiding en vertelstof voor de ouders. Beide werk jes passen volkomen bij elkaar en willen de goede sfeer scheppen, waarin het com municantje naar deze dag in zijn leven opgaat. Hetzelfde doel streeft Nico van Bavel na met zijn „Nog negen keer slapen", een no veen voor de eerste H. Communie (J. J. Romen en Zonen, Roermond), Kinderlijke verhaaltjes, eenvoudige gebeden, intieme gesprekken van vader of moeder met het gelukkige kind. Voor de ouders zijn de laatste drie vermelde werkjes een kostbare handleiding om hunnerzijds het kind op de grote dag voor te bereiden. C. Wilkeshuis is er weer met een leuk en gezellig kabouterboek: „Vertelsels nieuw Lntjeputje", een lees- en voorlees boek, dat elk kind zal boeien. De smake lijke plaatjes van Piet Broos verhogen on getwijfeld de aantrekkelijkheid van dit kinderboek. (De Tijdstroom, Lochem). Indianenverhalen blijven de jeugd boeien en we geloven dan ook, dat „Pitan- nakan, de zoon van het opperhoofd", naar 't Amerikaans bewerkt door Jon. W. Eek hof (J. Philip Krusemans' U. M., Den Haag) het best zal doen, vooral omdat door het romantische verhaal heen ook heel wat wordt verteld over gewoonten en ge bruiken van een volk, dat eens Noord- Amerika bezat, maar thans in enkele re servaten is teruggedrongen. Over ons vreemde gebruiken gesproken, daarvan vertelt Estrid Ott ons ook in „Ravna en de rendieren" (vert. J. E. Gor ter—Keyser; Z. Holl. U. M„ Den Haag). Wat zou men hier ervan zeggen, als men op de vraag „houdt de bruid van de brui degom" ten antwoord kreeg „natuurlijk houdt men van iemand, die zoveel ren dieren bezit"! Zo wordt er heel veel en heel boeiend over Lapland verteld. Voor onze opgroeiende meisjes een leuk en leer zaam boek. Om dan tot de Indianen terug te keren, daarover hebben we voor de oudere meis- nog een voortreffelijk boek „Windigo", door de Amerikaanse schrijfster Kathrene Pinkerton (vertaling Co Kars, Zuid-Holl. U. M. Den Haag) die nadrukkelijk ver klaart, dat dit boek geen fantasie is „maar de zuivere realiteit van een merkwaardige, verre wereld". Voor ons klinkt alles echter zo fantastisch, en is het mede daarom zo boeiend. i 1 Een merkwaardige wereld is ook die van het circus. Daarvan vertelt het „Circus- boek voor de jeugd", onder directie van F. van Dixhoorn, gepresenteerd door Uitg. Mij West-Friesland te Hoorn. Het program is uiterst gevarieerd, er is muziek, er zijn clowns, jongleurs, paarden, wilde beesten. Dit kijkje achter de schermen van die ge heimzinnige reizende stad of zo men wil dierentuin met de geheel eigen sfeer en ook taal is onze jeugd gaarne gegund. De Uitgeverij Cantecleer te Utrecht komt weer met twee voortreffelijke, rijk ge- illustreerde kinderboeken, geschikt voor de leeftijd van 5—8 jaar. Het zijn „Tüntje Toverschaar", een vertelling door Lea Smulders; en „Brammetje Beer uit het Dierenbos", door dezelfde schrijfster, die de kinderlijke toon uitstekend weet te treffen; leuke verhaaltjes, welke ietwat oudere kinderen ook wel zullen interes seren. Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem heeft een pionier-serie ingezet met voorlopig vier boeken voor jongens en vier voor meisjes. De tot dusverre door ons ontvan gen delen „Piet Plastic in Actie", door Chr A. Meyer, „De vuurproef van Piet Plas tic jr", door dezelfde; en voor onze jon gere meisjes (1216) „Liesbelh schrijft een bock", door Riek GoudappelBos beho ren tot het goede genre, dat bovendien practisch onmerkbaar bijna, enkele behar tigenswaardige levenslessen geeft. Dat van ..Moeders oudste", door Willy Pétillon (Van Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam) een vijfde druk moest ver schijnen, verwondert ons allerminst. Dat soort, zo levendig geschreven jeugdro mans gaat er altijd vlot in. Pro memorie vermelden we even, dat, als de ouders bij de a.s. feesten de kinde ren iets goeds willen geven, een jaargang op „De Engelbewaarder" een voortreffe lijk cadeau is. (Drukkerij van 't R.K. Jon gensweeshuis, Tilburg). Dit tijdschrift, dat reeds ouder is dan 64 jaar verschafte onze grootouders reeds vreugde; geheel gemo derniseerd zal het onze kinderen en klein kinderen eveneens tot vreugde zijn en hen helpen goede katholieken te worden. Het verschijnt in drie lezingen; voor de jon gere lezertjes, voor de hogere klassen van de L.S. en als „De Gouden Wiek" voor het Voortgezet Onderwijs. Wonderen goedgekeurd voor canonisatie De H. Congregatie der Riten, die gisteren, in tegenwoordigheid van de H. Vader, in Castel Gandolfo zitting hield, heeft de wonderen goedgekeurd, voor gesteld voor de canonisatie van de vol gende gelukzaligen: Pius X. de Franse priester Chanel, martelaar in Oceanië, gestorven in 1841, en Maria di Rosa, Spaanse religieuze, stichteres van het In stituut der Dienaressen van de Charitas, en overleden in 1S55. Men verwacht, dat de plechtige canoni saties van deze drie gelukzaligen in het komende Mariajaar zullen plaats hebben. „WIE IS OOM TOM?" Première van „de Phoenix Het toneelstuk „Wie is Oom Tom?" van Dan Sutherland, dat Maandagavond door „De Phoenix" onder regie van Cruys Voorbergh in de Kleine Comedie te Den Haag ten tonele gebracht werd, is psycho- logisch geen diepganger. Maar het is beslist ook meer dan wat men pretentieloos amusement pleegt te noemen. Het wil ons leren hoe in een familie, waarvan de leden elkaar het leven zuur maken, de geest van Kerstmis uitzicht kan brengen. De charme van het stuk is, dat het dit lesje weet op te dienen zonder ooit moraliserend te worden. Vooral dank zij de vele geestige momenten, waarvoor met name de zure tante Agatha zorgt, welke rol op voortref felijke wijze vertolkt wordt door Roosje Kohier. Regisseur Voorbergh is er in geslaagd de speelkansen. die „Oom Tom" biedt, behoorlijk uit te buiten. Ankie Smit als Dennis Bramson (een travestierol). Jan Korevaar als Henry en Louise Ruys als Beryl, zijn vrouw, leveren uitstekend werk. De vele geestigheden nooit plat deden de zaal herhaaldelijk daveren van het lachen. Zelfs waren ze in staat te doen vei'geten dat het stuk vooral in het laatste bedrijf wel eens gevaarlijk overhelde naar het sentimenteel-drake- rige. Het publiek bracht de uitvoerenden na afloop een verdiend en langdurig ap plaus. Een applaus dat evenzeer verdiend was als de fraaie bloemenhulde, waar mee deze Haagse première werd besloten. De H. FAMILIEBERICHTEN GEBOREN: Gerardus, z. van v. d. Werff— eerkamp, Groningen Herbert z. van Her- ens—Nadenoen, Valkenburg Johannes, z. in PilonFokkens, Hilversum Jan, z. van Embden AndresMever. Groningen. ONDERTROUWD: C. Bijlenga en Y. Boot. Breukclen: A. Geuscns en A. Loneux. Maastricht. GETROUWD: J. Bartels en J. de Smidt. Brussel P. van Ee en H. Bessem, Amsterdam L. Meijlink en P. Bertels. Nijmegen. OVERLEDEN: G. Eden. vr„ 74 j.. Heem stede G. Grilk, m.. 49 j Aerdenhout L. Breedvelt m., 80 j.. Zeist G. Allan, m.. 83 j., Amsterdam E. Tabernal, m., 41 j.. Den Haag E, de Boervan der Palm, Amsterdam F, Wethmar, m., 85 j., Den Haag J. Vos- Brand, Bussum E. Kuipers. vi\, 65 j., Gro ningen P. Smit. m.. 84 j., Baarn A KlornpLleftinek, 5G J., Hilversum W. Muysson, m.. 58 j., Schiedam L. Prinsvan den Dolder. 71 j.. Hengelo G. van Wijk van der eBek, 63 j.. Hoofddorp drs R. Oemar Said, m., Den Haag A. v. d. Stapde Bruin. 79 j Wateringen M. Permentier. vr„ 82 j.. Den Haag J. Quaedvlieg, m.. 35 j.. Maas tricht A_ LemeerDormans. 73 j., Meerssen F. Frijns, m., 41 J.. Heer M. Bruynzeel. m., 72 j., Rotterdam H. RademakerCoucke 68 j.. Zeist P. Vermeulen, m.. 74 J„ Nijmegen H. Becker, m., 53 j., Almelo. i king van Hagenaar nogmaals te moeten wijzen op de volkomen eenzijdige voor lichting door de ziekenfonds-maatschap pijen en de noodzaak van een betere en openhartiger uiteenzetting omtrent de rechten en de plichten van de zieken fondsverzekerde. Zo mooi als de boden het menen te moeten voorstellen is het echter zeker niet. H. Donderdag 10 November: IN AMSTERDAM TONEEL EN MUZIEK Concertgebouw, grote zaal 8.15 uur Abon nementsconcert iprogramma: zie Woensdag): idem kleine zaal 8.15 uur: Philippa Schuyler, piano iBach, Scarlatti, Mendelssohn. Griffes. Beethoven en Ravel l. Stadsschouwburg, 8 uur: „Peleas en Melisande" (Ned. Opera). Le Canard, Zeedijk, 8.30 uur: Films d' Art. Carré, 8 uur: Bouwmeester's IJsrevue. Cen- traalthcater, 8 uur: „Wiener Blut" (Hoofdstad- Operette). De Kleine Komedie, 8 uur: „Bal lot" (Toon Hermans). Leidsepleintheater, 8 uur: „Van ouds Adam en Eva" (Cruys Voor bergh en Hetty Blok). Nieuwe de la Mar- taeater, 8 uur: „In de Winckel van Sinckel" 'Cabaret Wim Sonneveld). TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum: Werk van Adriaen van Ostade. Stedelijk Museum. Felicien Bobeldjjk. 30 No vember. Johan Buning. tot 30 Nov.. Aquarel Benelux, tot 7 Dec.. Toon Kelder, tot 30 Nov., Amsterdam koopt kunst, tot 30 Nov., Engelse ceramiek en stofontwerpen, tot 14 Dec. Mu seum Fodor, De onafhankelijken. tot 25 Nov. Arli et Amicitae, najaarstentoonstelling van werk van leden, tot 22 Nov. Gerzon Kalvcr- straat, kindertekeningen „Tekenen is een wereldtaal" tot 21 Nov. Kunsthandel Santée Landweer, werk van James Plchettem tot 3 December. Galerie le Canard, werk van Lies Guntenaar, Ad Windig, en Ben Guntenaar. Kunsthandel Martinet werk van Han Trier, tot 25 Nov. BIOSCOPEN. Programma's van 13 t.m. 19 November. Alhambra: Bekentenis ener liefde (ontraden); Apollo: Haven der Hartstocht (14 j.i; Bio: Dageraad der Vrijheid il4 j Capitol- Gele Terreur 118 J.i; Ceintuur: Meisjes in het wit 14 j.Cineac-Damrak: Europa '51 ivolw.i; Cineac-Reguliersbreestraat: Actualiteiten idoorl. voorst.) (a. 1.); City: Lili (a. l.l; Corso: invasie (14 j.); Cultura: Het Spel met de duivel (18 J.); Desmet: Verboden Jungle (18 l.l: Edison: Because you're mine (a. l.l; Flora: Angel Face 118 j.); Hallen- De Gouden Poort (18 Krlterion: Het Testament van dr Mabuse '18 j.)De Liefde: African Queen 114 J.); Luxor: Gele Terreur 118 j.); Nöggerath: Verzwegen Verleden (14 J.j; Passage: Jantjes aan de rol (14 J-); Plaza: Europ3 "51 (volw.l; Rex: De Slag om Stalii.grad (14 J.): Rialto: Amor neemt een taxi (14 j.l; Roxy: Moulin Rouuge ivolw); Royal: De Vrouw met het IJzeren Masker (14 j.l: Tuchinskl: Stalag 17 (18 li; De Uitkijk: Rare vogels (a. 1.); Victoria: De Terugkeer van Don Camlllo (a. 1.): West End: The Drum (18 j.) IN DEN HAAG TONEEL EN MUZIEK Gebouw voor K. en w 8 uur: Jubileum concert IH.A.S.O.). De Kleine Comedie. 8.15 uit-: ..Wie is Oom Tom?" iPhoenixl. Dilï- gentia, 8 uur: Kamermuziek (Wiener Oktetti. Houtrustkerk, 8.15 uur: Vocaal concert i Haags Kamerkoor). Gemeentemuseum. 8 uur: Voor dracht iRoosje Driessen). Poppentheater. To. lenstraat. 8 uur: „De kleine Prins". BIOSCOPEN. Programma's van 13 t.m. 19 November. Apollo: Everything I nave Is yours (14 j.); Asia: Herrie in Brooklyn (a. I.); Capitol: Verdorven Jeugd (18 j.); Centrum: De Wrede Zee (14 j.); Cineac: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a, I.); City: Lib (a. 1.); Corso: A Place In the sun 118 J.); Hollywood: Berlijn, stad van avon tuur (18 J.l; Metropolo-TuschinskJ: Bekentenis ener liefde (ontraden); Krlterion: Rendez-vous op Salnt-Germatn (18 j.J; Muslca: Obsessie (18 j.J: Odeon: LUI la. l.l; Olympia: The Conspira tors (14 J.); Passage: The Stars are singing (a. l.l; Plaza: Opgejaagd (13 J.l; Rem brandt: Limelight (a. 1.); Rex: Schandaal om een kind (14 J.l; Roxy: Verdorven Jeugd <18 j.l: Seinpost: Bittere Rijst (strikt volw.j: Studio: Berlijn, stad van avontuur (18 J.); Thalla; Wel zonder recht (18 J.): De Uitkijk: The Titfield Thunderbolt (a. 1.): West-End: Sensuallta (ontoelaatbaar): De Roskam: Lucht- riuivels boven de Pacific (14 j.l, van Maandag af: Een vrouw werd geschonden (18 j.l. IN HAARLEM TONEEL EN MUZIEK Concertgebouw. 8 uur: „Israël ir. Egypte" van Handel Frans Halsmuseum. 8 uur: Concert onder auspiciën van het Comité voor jonge kunstenaars. IN ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 u:: „Les Plaldeurs" et „Maltrc Pierre Pathelin" (Theatre Hebertot) Luxor, Top", revue (18 jaar) Aula Boymans, 8 uur: Concert „Per la musica (dames koor). M. m. v. Bram Boolee, piano. BIOSCOPEN. Programma's van 13 t.m. 19 November. Arena: Strijd orn hei heelal 118 Capltol: Tarzan en de duivelin 114 Centraal: Haven wijk (ontoelaatbaar)Cineac. Colossum en Vic toria: Het Grote Geheim (14 j.l; Harmonie: De Ellcndlgen (18 J.l; Lutusca: Meisjesslaapzaa] Passage iSchiedami: 'Moulin Rouge Prinses: De Schat van de Gouden Condor 114 J.l; Rex. De Trek naar het Westen 1142 j); 't Venster: Vuile Handen (18 J.) IN UTRECHT TONEEL EN MUZIEK chov it Beets"). BIOSCOPEN. Rembrandt: Intriges in het Oosten (14 J.); Camera: Limelight ia. l.j; Scala: De onder gang van de Titanic (14 j.j; City: Salome (str. volw.); Vreebrug: Because you're mine (a. 1.1: Palace: Tijdrit met de dood (18 j.); Olympia: t.m. Zondag: De laatste grens (14 j.), van Maandag af: Levend ingemetseld (18 J.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4