Gillette „De Ruyter" ingelijfd hij de Koninklijke Marine Waterloopkundig Instituut wist hoe het zou gaan Moderne kruiser éi C& Se uitvoer dl 1 O S over zijn casco neen POMPBOOT „NEPTUNUS" GAAT NAAR HUIS 'n Mooi en practisch cadeau! Een Gillette 60 Kerstgroeten op band en plaat Delta-commissie zoekt naar de ideale dijk DE MAASBODE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 PAGINA 5 «J Ac overgegaa o o "IJ «Staten tha s tenmip^-Tl Vandaag is de kruiser „De Ruyter" in gebruik gesteld. Dit geschiedde door H.M. de Koningin. Het schip kan nu het predicaat „Hr Ms" voeren. •Maar tevoren is de nieuwe oorlogsbodem door de regering aan de Konink lijke Marine overgedragen. En hiermede is onze vloot een schip rijker geworden, welks glorierijke naam een diepe betekenis heeft gekregen door de tragedie van de Java-zee, waarin zijn naamgenoot „Hr Ms De Ruyter" onderging in een ongelijke strijd tegen een overmachtige Japanse vloot. de romp: ventilatie en verlichting werken ook overdag geheel kunstmatig. Zeven Provinciën" volgende maand in dienst Het zusterschip van de „De Ruyter", de kruiser „Zeven Provinciën", zal, zo ver nemen wij, waarschijnlijk over een maand officieel in dienst worden gesteld. Hr, Ms. De Ruyter is een grote aanwinst voor de Nederlandse marine. Als we een karakteristiek van deze aanwinst willen geven, kunnen we het best de woorden aanhalen van de commandant, kolonel H. H. L, Pröpper, die na de grote proeftoch ten, verklaarde, dat het als gevechtseen heid volkomen gelijkwaardig is aan wat op het moment aan oorlogsschepen in het buitenland wordt gebouwd. De snelheid is meer dan voldoende voor de moderne oor logvoering. En, zo voegde hij er aan toe: negentig procent is Nederlands fabrikaat en een prestatie, waaraan meer dan dui zend Nederlandse bedrijven, grote en klei ne, hebben meegewerkt, ook de electroni- sche radar." Het is met de bouw van de De Ruyter een langdurige en bewogen geschiedenis geweest. De opdracht werd aan Wilton- Fijenoord in 1938 gegeven. De romp kwam tijdens de oorlog klaar, ofschoon er toen toch alles gedaan is, om het werk te vertragen, zodat de bezetter er niet in sla gen zou, het schip bij zijn marine in te schakelen. Deze gaf' inmiddels bevel, de gereed gekomen romp te water te laten. Er was toen ook een gedeelte van de machi nerie klaar, maar nadien is er niets meer aan het schip gebeurd. Bij de bevrijding lag daar een casco, waarmede niets en van alles gedaan kon worden. Niets en alles. Want het spreekt vanzelf, gedurende de oorlog werden belangrijke ervaringen opgedaan. Tal van schepen wa ren in volle actie beproefd en het ene had voldaan, het andere niet- Er werd beslo ten, het schip af te bouwen, maar toen be gonnen ook de grote problemen. Een reeds geheel getekend schip moest aangepast worden aan de nieuwe eisen en. ook tij dens dit karwei kwam het telkens vast te staan, dat bepaalde voorzieningen eigen lijk al weer verouderd waren. Het inwendige is volkomen veranderd en het in 1948 gemaakte bestek waarop het contract voor de afbouw getekend werd, was vrijwel geheel nieuw. In ver band met de installatie van grote moderne machines en moderne apparatuur, die vóór de oorlog onbekend was of waarvan de ontwikkeling toen nog in de kiem ver keerde, moest er met de ruimte gewoekerd worden. De indeling en plaatsing der chinerie werden geheel veranderd. Er is met de ruimte gewoekerd, aan boord van Hr. Ms. De Ruyter. Dit geldt ook voor de verblijven van officieren en bemanning. Het oude systeem der bakken is b.v. helemaal verdwenen. Er wordt in een soort cafetaria's gegeten. En ook de officieren en onderofficieren moeten hun hut met een ander delen. De nieuwe situ atie eist een grote kameraadschappelijk heid en opofferingsgezindheid. Kolonel Pröpper zei naar aanleiding hiervan: van een op een modern oorlogsschip dienend man wordt heel wat meer zelfbeheersing Vliegtuig vloog met lading van 300 gram Rode Kruis helpt patiënt in Portugal Het centraal laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren in allerijl 20 ampul len fibrinogeen op Schiphol laten afleve ren voor een patiënt in Portugal. Met een extra vliegtuig van de K.L.M. is deze „lading" van 300 gram onmiddellijk naar Lissabon vervoerd. Het Portugese consulaat had het labo ratorium verzocht met de meeste spoed fibrinogeen te willen leveren. Deze stof. die bij het stollen van bloed een rol speelt, wordt gebruikt tegen bloedingen b.v. bij een ingrijpende operatie en in het bijzon der bij operaties van mensen, die aan haemophylie (bloederziekte) lijden. Fibri nogeen wordt alleen in Engeland, de Ver enigde Staten en Nederland vervaardigd. geëist dan vroeger het geval was. Hij moet zich veel ontzeggen. Hr. Ms. De Ruyter heeft officieel een be manning van 973 koppen, waarvan van daag inmiddels ongeveer 650 man aanwe zig was. Snelheid en bewapening Het schip heeft een standaard waterver plaatsing van 10.000 ton en is 187,32 meter lang. Het machinevermogen bedraagt 78000 APK, terwijl de snelhid mer dan 32 zee mijlen per uur is. Op 9 Maart 1951 werd de eerste geschutstoren geplaatst, van de hoofdbewapening. Het was een Boforsdub- beltoren met snelvuurkanons van 15 cm, be-, doeld tegen zee- en luchtdoelen. Deze ka nons, waarvan het schip er thans 8 heeft, opgesteld in dubbeltorens, zijn ten dele in licentie door Wilton-Fijenoord vervaar digd. Bovendien kreeg het schip 8 kanons van 5,7 cm, ook in dubbeltorens. Dit is lucht afweergeschut met zeer hoge vuursnel- heid, dat echter ook tegen zeedoelen 'kan worden gebezigd. Alle kanons zijn beproefd op het schiet- terrein nabij Petten. Een aantal mitrail leurs van 40 mm completeert de vuur kracht. De De Ruyter is bovendien uiteraard voorzien van de nieuwste electronische apparatuur ter opsporing van doelen, ten behoeve van de vuurleiding en de naviga tie en ter verdediging en beveiliging van het schip. Aan de schecpsbeveiliging is trouwens grote aandacht besteed. De verschillende verblijven werden geheel over het schip verspreid, zodat b.v. een enkele treffer van de vijand niet ineens het grootste deel van de officieren of van de onderofficie ren of van de manschapen van een be paald onderdeel buiten gevecht kan stel len. Machinekamers en ketelruimen wer den in z.g. units verdeeld, die op verschil lende plaatsen in het schip worden opge steld. Een treffer in een machinekamer laat de andere onbeschadigd en bedrijfs klaar. Patrijspoorten komen niet meer voor in JlUDSOhrl Haagse bedelaars in c£ Aatie Alleen de oudste schikte zich in zijn straf Vier van de vijf bedelaars uit Den Haag, die op 9 November j.l. door dc politierech ter tot een hedhtenisstraf en tewerkstel ling in een Rijkswerkinrichting waren ver oordeeld, hebben legen dit vonnis cassatie aangetekend. Het zijn de 41-jarige J. E., de 46-jarige C. K., de 50-jai-ige P. J. F., die allen wer den veroordeeld tot ,12 dagen hechtenis en een jaar en zes maanden Rijkswerkinrich ting en de 68-jax-ige H. van B., die een vonnis van een jaér rijkswerkinrichting over zich had heren uitspreken, Allen werden voorts tot 12 dagen hechtenis ver oordeeld. De 80-jarige J. H., die in verband met zijn hoge leeftijd slechts tot 12 dagen hech tenis werd veroordeeld (bij verstek), is niet in cassatie gegaan. De pompboot „Neptunus" van de P. G. E. M., die sinds half September in de haven van Zierikzee was gestationneerd, zal weldra gaan vertrekken. Ruim 40 volle dagen is deze drijvende pompinstal- latie in gebruik geweest bij het leeg pompen van het waterschap Schouwen, waarbij zij meer dan 30 millioen kubieke meter water voor haar rekening nam. Binnenkort zal met de demontage van de buis'eidingen worden begonnen en het ligt in de bedoeling de boot de volgende week naar Nijmegen terug te brengen. Deze pompboot is nu overbodig gewor den, omdat het waterpeil dermate is ge zakt, dat de aan de Zierikzeese havendijk in werking zijnde drie electrische pom pen het water vlot aan kunnen. Over het algemeen maakt het leeg pompen van de polder Schouwen uitste kende vorderingen. De pompen bij Burg- sluis hebben al vrijwel geen water meer en vier hiérvan zullen nu worden over geplaatst naar de ScheO'phoek, waar zij ter hoogte van dc zogenaamde Gemene Geul zullen worden opgesteld. Hier staat nog volop water. Ook de pompen bij Den Osse, een vrij laag gelegen punt tussen Brouwershaven en Scharendyke, aan de i Noordkant van Schouwen en Duiveland, hebben nog voldoende water te verwer ken en draaien op volle kracht. Morgen zullen de pompen rondom de Vierbannenpolder gaan proefdraaien. Het. waterpeil in deze polder is nu vrijwel TOPPUNT VAN SERVICE Buigende kellners, lachende ka mermeisjes, voortreffelijke koks en vriendelijke liftboys staan altijd klaar om hun gast een zo perfect mogelijke service te bieden. Maar dat vond men in een aantal Duitse badplaatsen en vacantie-oorden blijkbaar nog niet voldoende, want de rust der gasten werd 's nachts wreed verstoord door het slaan van de klokken van kerken, raadhuis en andere gebouwen. Daarom besloot men voortaan deze klokken gedu rende de nacht het zwijgen op te leggen, zodat zij voor laan alleen nog maar overdag mogen slaan. Schouwen raakt droog Caissondijk bij Ouwerkerk lekt niet meer stationnair, doordat de afsluiting bü i Ouwerkerk weinig of geen water meer doorlaat. Wanneer zich geen onverwachte strubbelingen voordoen, zal waarschijn lijk over ongeveer een week met de droogmaling van deze polder kunnen worden begonnen. Dat is dus eerder dan mvankelijk werd aangenomen. Voor het leegpompen van de polder zijn bij Ouwerkerk acht pompen opge steld, eik. met een capaciteit van 50 feub. meter per minuut én twee van resp. 400 en 100 kub. meter per minuut bij Ste- venssluis. Men verwacht, dat zij in staat zullen zijn het grootste gedeelte van de polder leeg te pompen, terwijl wellicht in de buurt van de rijksweg van Zierik zee naar Zijpe nog-enkele kleine pompen zullen moeten worden geplaatst. Nu in Zaandam Bus in winkel gereden Chauffeur licht gewond Met volle vaart is gisterenmiddag om streeks half vijf een bus van de N.V. M. E.A. die de dienst onderhoudt tussen Zaandam en Krommenie, dwars door de houten pui met spiegelruiten een dépot van een wasserij te Zaandam binnengere den en pas twee meter achter de pui tot stilstand gekomen. De ravage was enorm. Wonder boven wonder kwam de dépöthoudster, die met een vrouwelijke klant in de winkel stond te praten, met de schrik vry. De chauf feur van de bus werd licht gewond. De drie passagiers liepen geen letsel op. De chauffeur moest plotseling remmen, toen een voor hem rijdende auto onver wacht stil hield. Hij week naar links uit, zag, dat hij tegen een reeds dichtgenaderde tegenligger dreigde te botsen, week nog meer naar links uit en reed vervolgens pardoes over het trottoir de etalage bin nen- Men gelooft, dat de chauffeur op het moment, dat hij het trottoir opreed, op het gaspedaal in plaats van op de rem heeft getrapt. Een voor de etalage staande fiets van de klant, die zich in de winkel bevond, werd totaal vernield. DELFTSE SPOORWEG PLANNEN De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft over de spoorwegplannen die zopas werden gepubliceerd, verklaard, dat wordt getracht in het a-s. voorjaar met de uitvoering een begin te maken. De plannen omvatten het gedeeltelijk omhoog brengen van de spoorbaan door Delft en het maken van vier onderdoorgangen, waarvan drie met gescheiden banen voor snel en langzaam verkeer. Groot-officier Oranje Nassau Albert, Morel, president wereld- veteranen De minister-president, dr W. Drees heeft gisterenavond het uitvoerende or gaan van de wereldveteranenfederatie ontvangen. Daarbij heeft hij een tweetal onderscheidingen uitgereikt. De president van de W.V.F., Al-bert Morel, is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau, de secretaris-generaal, Ellioth H. Newcomb, tot officier in deze orde. Minister Drees en minister Luns, die eveneens de ontvangst bijwoonde, ont vingen na afloop van de plechtigheid het insigne van de Wereldveteranenfederatie. Kruidenier moet van alle markten thuis zijn Tijdens een gisteren te Driebergen ge houden vergadering van de Stichting On dernemersopleiding in het kruïdeniersbe- dryf heelt de heer II. Post, voorzitter van het dagelijks bestuur meegedeeld, dat vol- I gens recente c(jfers er van de 23.000 krui deniers ïn ons 'and 12-000 zijn met een om- zet van minder dan zeshonderd gulden per week. Dit zijn derhalve bedrijven, waar men nauwelijks of in het geheel niet be- I hoorlijk zijn brood kan verdienen. Een deel daarvan is dan ook weinig be- trokken bij de dynamiek, die tegenwoordig door de sa-menwerking van groot- en klein handel o-ntstaat. De moderne eisen vergen zoveel van 'het krird-eniersbedrijf, dat de kruidenier, die.roet zijn tijd mee wi!/vao- allerlei markten thuis moet zijn. BIESBOSCH DANKT EIBERGEN Voor hulp na stormramp Onmiddellijk na de stormramp van 1 Februari j.l. adopteerde Eibergen het Bies- bosch-gebied, voor zover dat behoort on der de gemeente Made en Drimmelen. Als bewijs van dankbaarheid voor de geboden hulp en stroom van goederen, hebben de bewoners van de Biesbosch een geldin zameling gehouden, waarvoor een of meer schilderijen zullen worden aangekocht, die als huldeblijk aan Eibergen zullen worden aangeboden. Schilderijen, die de Biesbosch of omge ving tot onderwerp hebben, zuilen nu in het gemeentehuis van Made worden ten toongesteld. A.s. Zaterdag zal de burge meester van deze gemeente de expositie openen. Het ligt in de bedoeling Eibergen uit de tentoongestelde werken zelf een keuze te laten doen. De tentoonstelling kon tot stand komen dank zij de mede-" werking van de kunstschilders mevr. Som- mer—Kenniphaas uit Drimmelen, Jan Hu- bertus uit Geertruidenberg en de heer Schrijnder uit Amstelveen, die zeer veel werken aan de Biesbosch hebben gewijd. veiligheidsscheerapparaat Een geschenk waar iedere man, élke morgen, opnieuw plezier van beleeft. Vraag er een voor de komende feestdagen. Dit 19 de Gillette 24. Driedelig apparaat in plastic etui en 2 blauwe 0 90 Gillette mesjes. Prijs Dit is de Gillette 52. Eendelig apparaat zware uitvoering. In sierlijk etui, met Dispenser, bevattende 10 A blauwe Gillette mesjes. Prijs IB 8 Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en vcilig- heidsvakje voor niet (Zelfde prijs als pakje tan 10 stuks) Precisie-scheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1.10 t.m. f. 25*" Een goeie mórgen" begint met Gillette 2400 stemmen gaan over de zee -tn onze correspondent) Marine en Landmacht zijn gisteren (Dinsdag) in samenwerking met de We reldomroep begonnen groeten van fami lieleden op de plaat vast te leggen; groe ten, die bestemd zijn voor de mariniers In het Westen, de Korea-strijders en de sol daten op Nieuw Guinea, die door vele dui zenden mijlen water van het vaderland ge scheiden Kerst en Oud en Nieuw zullen vieren. Zelfs de meest geharde soldaat, die aan alle ontberingen gewend is, bekruipt met deze feestdagen hoogtepunten van het Nederlandse familieleven het verlan gen om thuis te zijn, bij de anderen rond om de Kerstboom, of deel te nemen aan het famillegebed als Oud in Nieuw ver glijdt. In het vaderland beseft men dit op perbest en daarom worden tegen de Kerst tijd de stemmen van de familieleden naar Oost, West en Korea uitgezonden; de sol daten horen hoe hun vader vertelt „jon gen, hier is alles prima in orde hoor" en hoe moeder hun verzekert „het volgende jaar ben je weer bij me". Of ze luisteren ontroerd naar de stem van vrouw of ver- Acireale (Sicilië.) „Ik heb er een", riep Francesco Arci- diacono, die aan de zeekant aan het vissen was, keerde zich om naar zijn broer, die naast hem stond. Die zag de vis niet meer. want met een wanhopige sprong was het visje juist in de ge opende mond van Francesco terecht gekomen, die stikte en de vis bleef ergens in z'n slokdarm zitten. Broer rukte er wat aan, maar de vis, die nu z'n belager gevangen had. gaf geen krimp en er was 'n haastig bezoek aan het ziekenhuis en een kwartier chirurgenwerk nodig, voor Francesco, die wat blauw aangelopen was, van z'n vangst verlost was. Hij vist nooit meer met open mond. Acqui Italië Een leeuwin redde het leven van de 30-jarige temmer Casartelli, toen hij met leeuwen en tijgers optrad in een circus. De temmer viel namelijk, toen hij bezig was met drie tijgers en drie leeuwen tegelijk zijn kunsten te verto nen. Een der tijgers zag de kans schoon en snrong op de temmer af. Maar de leeuwin Sultana", die dit zag, sprong weer bovenop de tijger en bleef verder als 'n schild tussen de temmer en de tijger staan, net zolang tot de temmer zich weer hersteld had en de beesten weer in bedwang had. „Sultana" de leeuwin ging eerst toen weer rustig op haar stoeltje zitten. New-York Tienduizend personen, die 'n boek had den gekocht, kregen het aanbod hun geld weer terug te ontvangen van de uitgever. Dit boek handelde over de „ware avonturen" van 'n soldaat, die de veldtocht in Normandië had meege maakt. Later bleek, dat de verhalen volkomen verzonnen waren en dat de man, die zeide alles zelf beleefd te hebben, nooit in Europa geweest was. Kaapstad Een eerste internationale expeditie naar het Zuidpoolgebied om walvissen te merken, is hier aangekomen. Een der expeditie-leden, is de heer W. L. van Utrecht, assistent aan het Zoölogisch Laboratorium te Amsterdam. Men wil trachten zoveel mogelijk walvissen te merken met kleine harpoenen om te komen tot een telling der walvissen, teneinde uitroeiing te voorkomen. Een groot deel van het voorbereidende wetenschappelijk werk, dat aan de sluiting van de stroomgaten moest voorafgaan, werd geleverd door het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, dat onder leiding staat van prof. ir J. Th. Thijsse, die onmiddellijk na de stormramp in Februari door de re gering uit Amerika, waar hij op stu diereis vertoefde, werd teruggeroepen. Professor Thijsse keerde terug en wijdde zich geheel aan de sluiting van de stroomgaten door middel van mo delonderzoek. Model van de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk. Rechts Ouwerkerk. Professor Thijsse geeft aanwijzingen aan zijn staf. (rechts met papier in de hand profes sor Thijsse). Toneelcostuums onder de hamer Drie gulden voor haveloos pak van King Lear Gisterenmorgen is in het veilingge bouw „De Zwaan" te Amsterdam een be gin gemaakt met de veiling van ongeveei 2000 toneelcostuums, eens gedragen dooi leden van het „Amsterdams toneelgezel schap". De veiling trok veel belangstelling. I-Iet waren niet alleen kopers, die de zaal vul den, maar ook belangstellenden, vooral uit de toneelwereld, die met „meewarige ge- ziohten", zoals de veilingmeester opmerkte toekeken, hoe costuums, waarin eens be kende acteurs en actrices triomfen vierden nu voor een paar gulden van de hand gingen. Narrenpakken, tunieken, kurassen, wol len hemden en Joodse kaftans werden per stuk of „voetstoots met de keur", dat is met tientallen tegelijk, verkocht. Het als „haveloos pak van King Lear" aangekondigde stuk, eens gedragen door Albert van Dalsum, bracht toch nog drie ■gulden op. Beter verging het een Russisch uniform, met pet en broek, waarvoor bij het publiek zeer veel animo bleek te be staan en dat- de veilingmeester met een „dat heeft u dan alvast in huis" voor bijna 60 gulden aan de man kon brengen. Een Romeins badpak, in de catalogus aangeduid als „fantasiecostuum" bracht maar een paar gulden op. Tot de kopers behoorden, behalve de bekende opkopers, ook vertegenwoordi gers van toneelgezelschappen en toneel scholen. Maar een complete collectie, be staande uit alle costuums, die in een be paald stuk moeten worden ge-dragen, werd op deze veiling niet verkócht. REPRISEVAN OUWERKERK de steaming berekend en die tegenstanden vorm gegeven in gaasjes, die in het water hangen. En wa-t het mooie is: aan de be-, rekeningen aan de hand van het model, be hoefde in de werkelijkheid niets veran derd te worden- Het. model daar, aan de Raam in Delft, had van tevoren precies verteld, wat verwacht kon worden. loofde of het prille geluid van het stemme tje van zoon of dochter. Dit jaar zendt de Landmacht voor de eerste maal groeten uit naar Nieuw Gui nea, waar vele soldaten hun dienst ver richten. In totaal gaan 2400 stemmen, afkomstig van ongeveer 800 gezinnen, „overzee". De uitzendingen starten in begin December en duren voort tot half Februari; dat de soldaten op deze groeten-serie hoge prijs stellen bewijzen de honderden enthousias te dankbetuigingen, welke men ieder jaar ontvangt. Soms worden de vrouwen "door ontroering overmeesterd en klinken haar stemmen te onvast; geen nood, in zo'n ge val v/orden de opnamen net zo lang voort gezet, totdat alles perfect verloopt en er geen tranen meer aan te pas komen. (Van onze verslaggever) DELFT, Dinsdagmiddag. We beleefden, vanmiddag te Delft, in iets, dat wel wat op een middel matige fabriekshal leek, maar waar de vloer tot een uitvoerige, levensechte landkaart was geworden, opnieuw het sluiten van het befaamde en thans wel beroemd geworden stroomgat hij Ouwerkerk. „Het; is nu tien uur Vrijdagavond", zei prof. J. Th. Thijsse, de leider van het Waterloopkundig Instituut, want daar was het waar wij ons bevonden, „en de caisson nummer drie wordt in de onmiddellijke nabijheid van het stroomgat gebracht". Er draaide een electroinotortje, verschillende assistenten manipuleerden met draadjes in werkelijkheid waren dat de kabeltouwen, waarmee het zestig meter lange caissongevaarte werd voortgetrokken door de sleepboten maar alle bewegingen waren op kleinere schaal zeer natuur getrouw: we beleefden inderdaad opnieuw de sluiting van het stroomgat. Maar bet. belangrijkste aan deze manoeuvres in dit lahoratorim was wel, dat men ook vóór het grote gebeuren in werkelijkheid plaats greep, op verkleinde schaal met de modellen reeds precies had uitgedokterd hoe de sluiting zou verlopen. En dit verloop heeft over het algemeen bewezen, dat de berekeningen aan de hand van de manoeuvres in het Waterloop kundig Laboratorium gemaakt, zeer wel te vertrouwen waren. Het hele model van het stroomgat was op 1/60ste van de ware grootte gemaakt. Zoals reeds gezegd: de draden waren eigenlijk kabeltouwen, de kracht van een ton werd voorgesteld door een kracht van vijf gram en met allerlei ingenieuze meter- tjes werd nagegaan of b.v. de krachten niet te groot waren voor de li'eren; de kabels zouden het wel hebben gehouden. Wat d-e tijdsduur bij de proefnemingen betreft ook het. verwekken van eb en vloed dit gaat in minuten, waar het in werkelijkheid uren zou vergen. Met behulp van deze midd'elen. ook van de zeebodem, heeft men van tevoren pre cies kunnen bepalen, mede in verband met leen maar wachten op goed Weer. En daar hebben we ruimschoots ons deel van ge kregen. Het K.N.M.I, heeft, niet a-ls spel breker behoeven op te treden. In de mid dag van 4 November zei De Bilt: „we heb ben een stevige kans, dat we het huidige mooie rustige weer houden tot Vrijdag avond. Maar wacht u voor de Zaterdag". We wisten toen, zei prof. Thijsse, dat we drie operaties achter elkaar bij drie laag- waterken teringen konden uitvoeren. Dubbel kwetsbaar Het was als bij een robber bridge. De eerste manche werd gewonnen, de stroom werd wa-t afgeknepen, maar ook werd hij sneller; de tweede manche, de tweede eaissonplaats'iing geschiedde en weer werd het s-troom-ga-t kleiner, maar ook gevaar lijker. Toen kwam de vechbmanche en móest de derde caisson er onmiddellijk op volgen; we konden geen kentering meer overslaan, want de stroom bleek gevaarlijk snel. Stenen van d-e bode-mdrempel gingen aan de haal en langer wachten zou fataal geweest zijn. We waren o-m in bri'd-ge- term-en te spreken dubbel kwetsbaar geworden, ma-ar het lukte ons die Vrijde; a-vond laat. H-et schommelen van d-ie laatste, zinken de caisson, was dat gevaarlijk? Neen, was het antwoord van prof Thijs se, wij schrokken er helemaal niet. va-n. Dat zat 'm alleen in het water i-n de com partimenten van de zinkende boot, welk water van de ene naar de andere zijde liep. Omslaan kan zo'n caisson overigens niet, want dan zou hij heel gauw aan de bodem zitten. Gaasjes in het ivater Een wandeling in de verschillende loka liteiten van h'et Waterloopkundig Labora torium is al een attractie op zich. Men stapt met zevenmijlslaarzen over stromen als het Hollandsch Diep en met verbazing ziet men 'n model va-n de Vierba-nnenpol- der, de polder bij Ouwerkerk's voormalige stroomgat. Alle tegenstanden in de pol der, wanneer deze onder water staat, zoals heggen, ruïnes etc. zijn in die polder ver- de stroom, hoeveel zinkstukken en steen stortingen er nodig waren. „Maar", zo verklaarde prof. Thijsse, „dank zij de werkelijk fantastische pres taties van de rijswerkers wist men het la boratorium op een gegeven ogenblik voor te werken". Het eigenlijke werk van de s-luiting ge schiedde door de drie pontons, die achter elkaar i-n het gat moesten worden ge bracht. De vierde, ook een der Phoenix- caissons, was reeds eerder gezonken, ter wijl er nog een vijfde, zoals bekend, steeds in reserve bleef. Eigenlijk was het, toen eenmaal/het eer-, ste van die vier caissons geplaatst was, al- werkt, d.w.z. men heeft de tegenstand bij Dijkdrama Met grote belangstelling zagen we in de g. windgoot een dijkdrama in optima forma. Het betrof hier een nabootsing van een dijk-profiel bij Tholen, een dijk die het begeven heeft, maar waarvan men niet ze ker weet tengevolge van welke invloeden het nu precies gebeurd is Dat tracht men nu uit te dokteren en in die windgoot ziet men de kunstmatige golven aanstormen op de dijk en er over heen slaan. Met allerlei meetintdumenten gaat men nu na, welke krachten op de dijk zijn losgelaten' en waaraan dee op den duur bezweken moet zijn. Dit is een onderdeel van het werk van de Delta-commissie, d'e commissie die de afdamming van de zeegaten o.a. i-n studie heeft. Men is hiuryoor n-u in het labora torium aan het w«,-k en de vraag, waarop men thans een antwoord zoekt is: hoe moet een dijk nu eigenlijk zijn? Op 1 Fe bruari, aldus verklaarde prof. Thijsse, hebben we geleerd hoe ze niet moeten zijn, althans wanneer ze aan een dergelijke ongelooflijk hoge stormvloed weerstand moeten bieden. Een van de taken van de Del-ta-comcndssie is het uitbrengen va-n het advies over de vraag: hoe kunnen wij de gevolgen va-n dergelijke stormen opvan gen. En de vraag, d-ie hi'e-raan eigenlijk moet voorafgaan is: waarom breken ze eigenlijk door? En dat zoekt men nu in Delft uit: daar om beuken de zware golven loodrecht op die dijk in de donkere windgoot, gaat men precies na welke klappen die kunstmatige dijk nu moet opvangen en tracht men aan de Delta-commissie het antwoord te geven: daarom was die dijk daar in de buurt va-n Tholen niet ideaal. Daar, in dat prozaïsche gebouw aan de buitenkant van Delft, trachten knappe ge leerden, knutselend aan dijken en water keringen, waterstanden verhogend en ver lagend, catastrofes veroorzakend in wind- goten, een antwoord op te vinden, een antwoord, dat ons in de toekomst moge behoeden voor een ramp als die van de lste Februari. ^Isêe upó STALIN EN LENIN OP DE MOUNT EVEREST ZE WILLEN standbeelden van Stalin en Lenin op de Mount Everest zetten, dus op de hoogste top der aarde. Wie dit willen? Wel, de Sovjet-Russen, althans bepaalde persoonlijkheden in of rond het Kremlin. Het zit hun blijkbaar nog steeds dwars, dat het „kapitalisten" waren, die de Mount Everest bedwongen. De expeditie van kolonel Hunt, waar van Sir Hillary met een „sherpa" uit Nepal de grote man werd, is de Sovjet- Russen nèt voor geweest. Het is nu wel zeker, dat die eveneens een poging hebben gewaagd. Maar hun expeditie mislukte en verscheidene deelnemers zijn hierbij verongelukt. Naar het schijnt, waren de Sovjet-Rus- •n veel beter uitgerust dan de „kapitalis ten", dank zij een overvloedige steun van het Kremlin. Ze moeten zelfs over een speciaal voor het doel gebouwde helicop ter beschikt hebben. Thans zetten ze weer een nieuwe expe ditie op touw. En rode technici zijn aan het werk gezet, om de berguitrustingen zo perfect mogelijk te maken. De Sovjet- Russen zouden o.a. reeds over zuurstof apparaten beschikken, nog niet de helft zo zwaar als die van Hillary c.s. Aan het hoofd van de expeditie staat een zekere Rasek. De deelnemers heb ben zich reeds geducht geoefend, o.a. door de Leninberg te beklimmen, de hoogste van de Sovjet-Unie. Toen heb ben ze daar op de top een buste van Le nin geplaatst. Wanneer ze gaan proberen, de hoogste top van de Mount Everest te bestijgen, nemen ze zoals gezegd twee standbeel den mede. Sinds korte tyd zijn in de Sovjet-Unie de afbeeldingen van Vadertje Stalin weer verschenen, nadat ze een poos taboe waren geweest. Stalin moet nu samen met Lenin de Mount Everst sieren. Niemand zal er naar kunnen kijken, doch het Kremlin beschouwt deze „stunt" blijkbaar als een enorme propaganda, welke op heel Azië een diepe indruk zal maken. De helicopter, waarmede de Russen hebben geëxperimenteerd is nog eens extra verbeterd. Ze moet gemaakt zijn door Duitse deskundigen, die na de oor log uit Duitsland naar de Sovjet-Unie gevoerd werden en ze zou tot een hoogte van negen duizend meter kunnen klim men. De <wee standbeelden zullen in grote stukken naar boven worden gebracht en daar, op die enorme hoogte, in elkander worden gezet. Deskundigen betwijfelen, of dit moge lijk zal zijn, omdat al op 8000 meter en kele ponden als tonnen zo zwaar worden. Moor de sovjet-propaganda staat voor niets. Wellicht zullen dus binnen afzienbare tijd Stalin en Lenin over het geweldige i bergmassief uitkijken, dat Himalaya heet.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3