A Minister Brownell schond Amerika's aangezicht 615, Partij-politiek modderwerper in in de Zaak-White Katholieke begraafplaatsen in moeilijke positie Garfield Swift zong Engelse liederen ROUSSEl De Zanger U luistert naar: Neem "AKKERTJE FOKKELMAN Gaines niet het lied DE MAASBODE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 PAGINA 4 (Van onze New Yorkse correspondent) NEW YORK. 15 November. De voornaamste deelnemers aan het meest recente Amerikaanse politieke drama zijn nu intussen allemaal in het wereld-voetlicht getreden, voor dit hele wereld- publiek hebben zij zich geïdentificeerd en hun kerte rol gespeeld en het commentaar op drama en acteurs kan dus heginr.cn. Allereerst dan: het is onfortuinlijk dat de man, die de hoofdrol was toegedacht: Harry Dexter White, niet meer in leven is, en zelfs reeds vijf jaren dood! Zó actueel is de kwestie waarover op het ogenblik de Amerikanen elkaar in de haren zijn gevlogen en zich op een manier opwinden, die oen hetere zaak waardig is. Deze opwinding te verwekken was inmiddels wel de bedoeling van de minister van justitie Brownell. Want 't was waarlijk geen geringe slag die de republikeinen enkele dagen tevoren werd toegebracht in de verschillende plaatselijke verkie zingen: in New York werd een democraat tot burgemeester gekozen, in New- Jersey werd oen democraat voor gouverneur gekozen (terwijl zoiets sinds 1010 niet meer gebeurd was)in de staat Virginia werd ook een democraat tot gou verneur gekozen, en in de verkiezingen van New Jersey voor een afgevaardigde werd alwéér een demoeraat overwinnaar. Dit vierdubbele verlies betekende wal een verkeerde reactie, en een van zijn eer iets, vooral omdat het gebeurde na een ste uitlatingen was dat hij White in te- ander belangrijk verlies in Wisconsin (d e genstelling tot ds feiten de laan had dóór en dóór republikeinse s'.aat) waar uitgestuurd, terwijl mr White, het vuur te eveneens een democraat voor het Huis na aan de schenen, bedankt had. Vervol- van Afgevaardigden was gekozen. terwijl gens werd pres dent Eisenhower beschul- zo:ets nog nooit ;n de gesch'eden.s van digd van gebrek aan ferm optreden en Wisconsin was gebeurd. He: scheen dus ingrijpen. want hij had Brownell toestem redelijk in ai die weerkerende sympathie m-r.g gegeven te handelen als zijn minister voor democraten ontevredenheid met de goed dacht zonder zich nader van de E'.senhower-regering te lezen. I kwestie op de hoogte te stellen. En de arme afgevaardigde Velde zag zijn droom Een vertekend beeld j senator te wol-den in rook vervliegen, I daar geen partijgenoot hem voor het zen- Op dat ogenbl k uiterst geschikt van' c]sn van de dagvaarding dankbaar bleek partijpolitiek standpunt verklaarde de. zijn minister var. justitie te Chicago in een clubrecevoering dat de dode mr White, een voormalig hoog ambtenaar op het m:- .- - nWerie van financiën, een .Russisch bc.chuldisms van een Amerikaans spion" was geweest en dat acht van de president - ...et slechts tegenover hel hele gewichtigste personen in de T.-umanrege- 'and. maar tegenover de hele wereld - op de hoogte waren geweest van de k^ne^hehh.h^eft «ker met President Eisenhower heeft zeker niet gezien welke ernstige gevolgen Brownell's onverschillig hoè zich het oplossen i- hoezeer Brownell's en Vclde's optreden FBI-^apporten over Wh'te. Niettemin was scwe1 White door .diegenen die wisten, dat hij raadsel van de FBI-rapporlen sal oplossen een spion was benoemd tot een hoge po- s tie" Zo'n beschuldiging is niet m S, en souden bijdragen lot vermindering als het mr Brownell werkelijk om feiten Anjer,ka's prestige in de Wereld en tot O'" opheldering Ie doen zou zijn geweest, "'elke enorme propaganda tegen Araenk» zou hij een grondig onderzoek door be-1 die handelwnse aanleiding ral geven. An- voegde instanties moeten hebber, later, n- der, sou de president zeker een duidelijke ste len, vóór deze onbewezen beschuldigingpos.t.e tegenover zijn m,nis,er hebben de wereld in te sturen Nu moest blijken, genomen in deze zaak. en hc ds' hijzelf nog niet wist wanneer es- óf in handen hebben gehouden, president Truman de FBT-rapporten had partij de Fair Deal-vleugel van de demo- vraten met met „Partij van Moskou' titelen?Daar lean men een boel vuil mee op alle Fair Dealers afladen" (termi- Methode tot redding van „vochtloos" oog Prof. Wladimir Filatov, de bekende Russische oogheelkundige, die op het ogenblik 78 jaar oud is. heeft via radio- Moskou door hem gedane ontdekkingen bekend gemaakt, waaronder er één is, die het mogelijk maakt, een oog, dat niet meer door traanvloeistof bevochtigd wordt, te redden. Het is namelijk zo, dat een oog, hetwelk tengevolge van een ziekte of ongeluk geen traanvocht meer nologie is zuiver vertaald). We zullen toegevoegd £(jgt, ïitdroogt, met als ge- veel meer ontdekken. Wanneer wij maar voj° blindheid krachtig en onvermoe d deze „Partij van - Moskou-drek" met de democraten verbin den, zullen de democraten ondereen onenig blijven, en kunnen de republikeinen voor een generatie aan de macht blijven Dat is nu een staaltje van de fijne manier waarop in Amerika polit'ek wordt gedre ven. Partijpolitiek is een ruw en niemand en niets ontziend spel in dit land. Merk- waard'g, dat zo fair als Amerikaanse sportslieden zich gedragen, zo onfair Amerikaanse politici elkaar kunnen be handelen. Met dat al is het diep te betreuren, dat de partij-politieke strUd zo verblindt, dat een Amerikaanse minister van justitie niet in staat blijkt om hem verdachte zaken op een zakelijk, ernstig niveau te houden, of ze in de normale juridische vormen laat behandelen. Maar dat hjj er geen bezwaar in ziet ze als partü-politiek wapen te ge bruiken om er een ex-president mee te treffenen daarmee Amerika's aan gezicht te schenden. Prof. Filatov nu heeft een middel ge vonden om in een onderste ooglid een kanaaltje te doen uitmonden, dat ver honden is met een speekselklier. Het oog in kwestie wordt nu vochtig gehouden door speeksel en aldus voor uitdroging gevrijwaard. ONVEILIG ATJEH Treinverbinding Kolaradja Seidimeun gestaakt Met ingang van 14 November is de trein verbinding tussen Kotaradja en Seuli- meun, dat 40 km ten zuidoosten van Kota radja ligt, voorlopig gestaakt. Deze maatregel hebben de Indon. spoor wegen genomen in verband met de aan val, die opstandelingen op 13 November op een trein op dit traject hebben gedaan. Deze aanval werd gedaan tussen Indrapuri en Keumiru. Streven naar volledige gelijkstelling met de openbare (Van onze Utrechtse redacteur) De Katholieke begraafplaatsen in ons land, waarvan er 1153 zijn, kampen in verhouding tot de overheidsbegraaf- plaatsen met bijzondere moeilijkheden Er is geen sprake van gelijke rechten, zodat de katholieke begraafplaatsen fi nancieel in een jfeer moeilijke positie verkeren. De heer B. Schelbergen. secretaris van de Vereniging tot behartiging van de het "beleid ^ervan j belangen van katholieke begraafplaat- net neiem ervan Nederland heeft dU op de alge_ gelezen, terwijl hij eveneens verzweeg te vermelden, dat dezelfde jury. die Alger Kiss veroordeelde, het geval White als „onvoldoende bewezen1' had verklaard. Als pol Ueke afleidingsmanoeuvre was deze De V. S. en Rusland vóór 1946 Intussen moet rechtvaardigheidshalve - -n worden toegegeven dai tussen de jaren accusa.ie echter volkomen 0--laa,d Wee I?l3g lg4G COm;aunistische infiltraties »n mens dacht en denkt meer aan de over- tVa-hingtonse regeringskringen hebben w nmngen van de democraten, w over de pJaals gevonden In hoeverre deze infiltra- ro! van mr Truman a.s president^staat op e„hte Spionnage-gevallen betreffen en ogenbv-k meer ir. de Amer..-waar.„^ _n hoeverre ze samenhangen met de gcvol- kranten. dan over die van mr Eisenhower j als president Tactische fouten j jjet' de politieke situatie dier jaren en •an de alliantie met Rusland, zal eerst i de gesefredenis worden bepaald, ook inderdaad juist dat de Russi- I sche of communistische tactiek en strate gie eerst betrekkelijk laat als zodanig in Wash'ngton er- en herkend werd. En het is niet onwaarschijnlijk dal dit met iedere Amerikaanse regering democratische of Maar zoals dat vaker gaat: eenmaal wan neer de bom ontploft is. kan men de ge volgen n et meer onder controle houden. En ongelukkig voor mr Brownell trad mr Velde op het toneel Deze heer is voor- zitter van de commissie in het Huis van republikeinse het geval zou zijn geweest. Afgevaardigden, welke o m. Arner kaarrseJn Jicht mQet ook de houd ng van de handelingen onderzoekt. Mr Velde zagde ex_president worden gezien in het geval kans van zijn leven gekomen om_mi White. Een. partij-communist is White man op het matje te roepen, en daar ging n00;t geweest Waot volgens twee ex-par- öus een dagvaarding ^r h t Wa.dorfujeommunisten vond Wh.te het heerlijk Astoria Hotel, waar mr Timrnan juist watte „schwarmen" en ze voor zijn genoegen vertoefde Dit b acht eventueel te helpen maar was er trots op onmiddellijk ieder m een naar pa:liket.en onder hun partijcontrole te staan. En achter de schermen werd Velde de oren I waren eenvoudig geen voldoende be- gewassen door zijn wijzer partijgeno-.n wijzen t white. Dit. mede met het feit Maar"net was al te laat voor icder-en v- Mr Brownell's bewer ngen werden zuive; gewogen er, niet geheel verantwoord be vonden. Mr Truman beging de fout var Nieuwe katholieke H.B.S. in Boxmeer Gegrepe ndoor dynamiek van de tijd da: de benoeming door president Truman van White tot directeur van het Interna tionaal Monetair Fonds, van niet zo'n groot belang voor de communisten was 'want al was de positie hoog, veel voordeel voor de communisten scheen er niet uit te ha len moge mr Truman ertoe geleid hebben White verder met zijn ontslag te geven onmiddellijk nadat de senaat de benoem ng had goedgekeurd. In ieder geval mogen bovengenoemde tijdsomstandigheden bij de beoordeling van mr Trumans handelwijze wel overwogen worden. Het zijn natuur lijk ju-.st die overwegingen, die de repu blikeinen achterwege laten, n de hoop daarmee mr Truman een overtuigend sub versief tintje te kunnen geven. (Van onze verslaggever) Ook het Land van Cuijk maakt zijn industriële ontwikkeling door, die tege lijkertijd meer onderwijsmogelijkheden vraagt. In Boxmeer is men vier jaar ge leden reeds begonnen met een H.B.S., die aanvankelijk werd gehuisvest in de Tech nische school en later, teen er parallel klassen nodig tvaren ook in liet Patro naatsgebouw. Er werden aanstonds plan nen gemaakt voor een eigen passende huisvesting, waarvoor van regeringswege vlotte medewerking u erd verkregen en zo kon gisteren aan de Nieuwe Stations weg voor de H.B.S. „Sint Chrysostoinus" door Z.H. Exc. mgr W. P. A. M. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, een fraai gebouw ingezegend worden, dat m&r on namens de staatssecretaris van O.K. en jfen was dit te doen W. officieel werd geopend door de neer M van der Weijst, inspecteur van het V.H.M.O. Tevoren celebreerde mgr Mutsaerts in de parochiekerk een plechtige H. Mis, met assistentie van pastoor J. van Heer- tum uit Vierlïngsbeek en pater Maxentius Sanderink, O.Carm., de moderator van de school. Nadat de inzegeningsplechtigheden waren verricht, kwamen bestuur, geno digden. onder wie mgr prof. dr Th. Goos- sens en leerlingen in de aula bijeen, waar de heer Van der Weijst de school met het devies van de patroon: „Ere zij God voor alles" voor geopend verklaarde. De heer Van der Weijst wees erop. dat de dynamiek van de tijd Boxmeer niet ongemoeid heeft gelaten en memoreerde, dat de lagere school daar in 1S70 door geschiedschrijvers met een bewaarschool werd vergeleken. Nu zijn er een groot aanta'. goede lagere scholen, een U.L.O. en een B.L.O.-school. een ambachtsschool een Landbouwschool. Wens van de bevolking Dank zij het initiatief van de bevolking zelf, speciaal van mevrouw Op de Coul en de heer Van Kuyk, is nu deze H.B.S. gekomen, die hier zeer op haar plaats is. De voorzitter van 't stichtingsbestuur, de vroegere burgemeester mr H. L. J. M. baron Van Hövell van Wezeveld en Wes- terflier. sprak een bijzonder woord van dank tot de heer Van Hooff. secretaris van „Ons Middelbaar Onderwijs, in Noord-Brabant" voor zijn ijver om deze schooi tot stand te brengen en nrees het werk van architect. Strik uit Mill. Als voorzitter van deze stichting sprak de heer P. v. d. Putt een woord van gelukwens. Hogere BoerenschooV' De directeur van de school, de heer P. Lukkenaer had de H.B.S. een „hogere boerenschool" horen noemen, omdat de jongens gerecruteerd worden uit een nij vere pientere boerenbevolking. In 1949 werden er 30 leerlingen aangenomen, terwijl 41 zich gemeld hadden. Totaal werden tot nu toe 226 leerlingen inge schreven van wie 135 nog de school be zoeken Zeven behaalden er een eind- dip'oma. Op de leraren, die zich metterwoon ook In Boxmeer zullen vestigen, deed burge meester J. Nolet een beroep om het cul turele Peil van de bevolking omhoog te fielnen brengen. Namens de ouders bood de heer Stou ten een bedrag voor een piano aan. Karakter van Amerika's partijpolitiek Verder is het mr Truman wel toever trouwd zich met waardigheid uit de moei lijkheden te redden. Maar alle aandacht verdient hel plan dat achter mr Brownell's beschuldiging steekt. De ov.erwir.ning nl. van de republikeinen het vorige jaar is lang vooroere d geweest op de basis van de bestrijding van Roosevelts en Trumans economische politiek. Nu had deze politiek veel succes bij de kiezers en de en ge ma nier om New en Fair Deal in het hart te was, dit te doen via een ander medium. Dit vond men in het „communistische gevaar", dat, hoewel zeker niet imaginair, niet in die mate Amerika van binnenuit bedreigde als de republikeinen voor stel den. Wanneer men echter het wapen van de angst goed weet te gebruiken, kan men er flinke veroveringen mee maken. En hst Amerikaanse volk, zeer bevreesd gewor den voor uitgebreide communistische in filtratie onder de democraten, koos een re publikeinse regering. Op deze succesvolle premissen bouwen de Republikeinen nu verder. Brownell's aanval is er een bewijs van. In dit verband moge hier eens gewezen worden op een hoofdartikel van de New Yorkse „Daily News", een blad dat de kleur van de Chi cago Tribune ongeveer bekent- Het schrijft: „Wij geloven dat de republikeinen met een dergelijke tactiek" (verwijzend naar de Brownell-tactiek) „een prachtige kans maken om de democraten voor vier meer ambtstermijnen" (presidentiële) „uit het Witte Huis te houden. Waarom", zo sug gereert het blad, „gaat de republikeinse Plannen tot droog making van Lauwerszee Geen uitstel van soda-project (Van onze correspondent) In de provinciale begroting over 1954 van Groningen, welke met een tekort van 1.166.600 sluit, wordt veel aandacht be steed aan de toestand en de bewaking van de zeewerende dijken. De vraag i studie of deze dijken in Groningen nog verdere voorzieningen vereisen. Door de Provinciale Waterstaat is een bewakings schema ontworpen en met besturen var kustwaterschappen besproken. Voor de verbetering van de vaarweg naar en in het Oosten van de provincie zijn belang rijke bedragen uitgetrokken. Over de verbeteriing van het Ecms kanaal delen Ged, Staten mede. dat het rijk in principe twee derdde van de kos ten zal betalen en dat op de ontwerp- rijksbegroting voor 1954 reeds een be drag van 1.500.000 staat als eerste bij drage. Het college betreurt het, dat de minis ter niet bereid gevonden werd tot het doen van een royalere toezegging. Ged. Staten zijn nogal optimistisch ge stemd ten aanzien van de uitvoering van het sodaproject. dit in tegenstelling tol de berichten hierover. Het college meent, dat afstel of uitstel niet behopft te wor den gevreesd. Begin volgend jaar zal de aanbesteding van het. eerste werk, nl. het graven van de put voor de nieuwe sluis bij Farmsum, aanbesteed worden. Daarna volgen de bouw van de sluis en hel. graven van de nieuwe kanaalarm als mede van de voorhaven. Ten behoeve van de landaamvinnings- werken in de Dollard is 1.400.000 uit getrokken. De voortgang van de werk zaamheden der Dollardeommissie werd gestagneerd door de watersnoodramp. Plannen tot droogmaking van de Lau werszee zijn op het ogenblik in studie. Rond 5.500 ha. nieuwe landbouwgronden zullen door deze inpoldering worden ver kregen. EXAMENS GRONINGEN. Doet. geneeskunde: R. J. Meblus, P. R. Bouman. W. van Daal. allen te Groningen: T. L- Ncllema. Amsterdam: M. O. Tissing, 's-Gravenhage: R, P. Polee. Hoogkerk: C. van der Rocet. Leeuwarden en M. Goudeke. Donderdag I» November HILVERSUM I 1402 m.i 7.00 KRO. 10.0' NCRV. 11,00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed 8 00 Nws 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Gram. 10.03 Gewijde mui. 10.30 Morgenwijding 11.00 V. d. zieken 11,45 Schoolradio 12.00 Angelus 12.03 Lunchcone. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en Kath. nws 13.20 Planorec. 13.45 Gram. 14.00 Kamermuz. 14.25 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 15.25 Tenor en piano 16,00 Bijbellezing 16.30 Vocaal ens. 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Voordr 18 00 Gram. 18.35 „Raadhuis-praat" 18.45 Gram. 19.00 Nws 19.10 Brlcvcnbeantw. v. d. jeugd 19.30 Gram. 20 00 Radlokrant 20.20 Gevar. progr. 21.00 Amus. muz. 21.30 Luisterwedstr. 22.00 Grom. 22,10 „Ik denk er zo over en U?" 22.20 Orgel 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.), 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding 9.15 Koorzang 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Gevar. muz. 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spionnetje 12.30 I.and- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven 13.00 Nws 13.15 Mcded. 13.20 Amus. muz. 14.00 Hoorsp. 14.35 Sopr. en piano 15.00 V. d. zieken 15.45 Gram. 16.00 Tus sen vier en vijf 16.45 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws 18.15 Sport 18.25 Reportage of gram. 18.30 Gram 18 45 Hoorspel 19.00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Lichte muz, 19.35 Caus 19.45 Ham mondorgel 20.00 Nws 20.05 Don Kozakkenkooi 20,20 Concertgebouwork. en solist 22.30 Sport, 22,45 Gram. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn mene vergadering, die gisterenmiddag te Utrecht onder leiding van de heer II. Bos uit Den Haag werd gehouden, uitvoerig uiteengezet. De overheid moet krachtens de wet de inrichting van ka tholieke begraafplaatsen bekostigen, die echter voor eigen onderhoud moeten zorgen en daarnaast nog in de vorm van belasting bijdragen in de tekorten van de overheid. Als een onbillijkheid wordt ook be schouwd de nog steeds hangende kwes tie van de omzetbelasting, die de ka tholieke begraafplaatsen moeten beta len en waarvan de openbare begraaf plaatsen zijn vrijgesteld. Met de Ka tholieke Tweede-Kamerfractie wordt te dezer zake overleg gepleegd. Gestreefd moet verder worden naar een zekere uniformiteit, waar het gaat om de rech ten van opgraven. Algemeen was men het er over eens. dat meer zorg moet worden besteed aan het aesthetische uiterlijk van de be graafplaatsen. Uit de vereniging zal een landelijke adviescommissie worden benoemd, aangevuld met enige deskun digen. zoals een architect, tuinarchitect, stedebouwkundig ingenieur, theoloog, kerkelijk jurist, liturgist e.d. om ver schillende actuele vraagstukken nader te bekijken. Geinstalleerd is een commissie „voor bereiding nieuwe Begrafeniswet", waar uit voor alle voor katholieken discrimi nerende bepalingen geweerd dienen te worden, zodat van een volledige gelijk stelling voor de katholieke begraaf plaatsen met de openbare sprake kan zijn. De commissie heeft tot taak voor de aanstaande voorjaarsvergadering een nota samen te stellen, waarin de wensen van de Katholieke begraafplaatsen ten aanzien van de nieuwe Begrafeniswet geformuleerd Zullen worden. Na be spreking door de algemene vergadering zal deze nota aan de minister van Bin nenlandse Zaken worden verzonden. Het bestuur heeft de volgende perso nen in deze commissie benoemd: dr Mul der. deken van Bemmel. H. Schaapveld, H. Bos, B. Ooms en B. Schelbergen. FABRIEKSBRAND IN TIKL Gistermorgen is te Tiel een binnen brand ontstaan op de bovenverdieping van het fabrieksgebouw van de firma Kurz en Co aan de Binnenweg. Het ge lukte de fabrieksbrandweer van de metaaCwarenfabriek Daaldrop en Zn, samen met de gemeente-brandweer de brand te localiseren tot deze verdieping. De waterschade was zeer groot, omdat op een gegeven moment, met zeven stra len water moest worden gegeven. Daar in het bedryfcomplex alleen opslagplaatsen van verpakkingsmateriaal en kantoorlokalen zijn gevestigd, onder vindt de productie door deze brand geen hinder. De opslagplaats van de afge werkte producten kreeg geen schade. NIEUW D.U.W.-KAMP Het bureau huisvesting DUW-kampen heeft gisteren een als nieuw ingericht DUW-kamp te Venray—IJsselsteijn in gebruik genomen. In het kamp is plaats voor ongeveer 125 arbeiders. Zeer bin nenkort hoopt men de eerste arbeids krachten te kunnen onderbrengen. In het voormalige DUW-kamp „Vlak- ater" te Venray zullen in de maand December Ambonese gezinnen worden gehuisvest. Prins heeft 't druk in Ethiopië Dinsdag heeft Prins Bernhard vei scheidene culturele instellingen te Addis Abeba. o.a. een lyceum, de universiteit, een MULO voor meisjes en een nieuw ziekenhuis bezocht. Na het noenmaal gebruikt te hebben met eerste minister prins Josjasjeworo, woonde de Prins een polowedstrijd bij waaraan een ploeg van de politie en een van de keizerlijke garde deelnamen. Na de wedstrijd begaf Z. K. H. zich naar een theepartij, die te zijner ere door keizer Haile Selassie was aangeboden. Des avonds werd in de Nederlandse legatie een galadiner gegeven, aangebo den door de prins. Hieraan zaten aan de keizerlijke familie en de leden van de Ethiopische regering. „OMMELANDEN" WAREN ER WEER NAAST (Van onze correspondent). Tijdens het conflict, dat maandenlang heeft gehangen bij de Coöp. melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden" heeft deze fabriek onder de boeren nog al wat leve ranciers van melk verloren. Dies is de di recteur, de heer De Boer er op uit getrok ken om leden te werven, waarbij hij het speciaal had gemunt op de coöp. zuivelfa briek „Eendracht" te Eext. Hij belegde vergaderingen, waarop hij ook het woord voerde en met klem van ar gumenten de aanwezige boeren trachtte te overtuigen, dat hun financiële belangen eisten, dat ze de Eendracht zouden verla ten en voortaan de melk van hun bedrijf aan „De Ommelanden" leverden. Op de waarheid van die argumenten en betogen van de heer De Boer had het be stuur van de Eendracht echter nogal wat aan te merken en toen er enige leden overliepen naar de Groningse fabriek, heeft het bij de president der Groningse rechtbank een kort geding aanhangig ge maakt tegen „De Ommelanden". Maandag heeft dit gediend en gisteren reeds deed de president uitspraak. Hij ver klaarde het bestuur van „De Eendracht" ontvankelijk in zijn eis dat „De Ommelan den" zich moet onthouden van het ver richten en verspreiden van mededelingen, waarin, en het beleggen van vergaderin gen waarop onjuiste en onware medede lingen ten opzichte van eiser worden ge daan door gedaagden en waardoor eiser schade ondervindt, althans schade kan on dervinden. De president heeft gedaagden veroordeeld tot een boete, ten bate van eiser, van 1.000 voor elke overtreding van dit vonnis, alsmede in de kosten van het proces, zijnde in totaal 156.05. De president zegt in zijn overweging o.m dat „De Ommelanden" de norm van fatsoen niet in acht heeft genomen. De president wil haar een halt toeroepen. HARLINGEN WIL ZIJN BOEIEN VERBREKEN Minister Beel in consult (Van onze correspondent) Harlingen heeft een nijpend ruimtege brek. Er is geen ruimte voor de aanleg van industrieterreinen, geen grond voor sport velden en ook weinig ruimte meer voor woningbouw. Sinds jaar en dag wacht de stad Harlingen op een gunstige uitslag van een aanvraag op grenswijziging, zulks ten nadele van de gemeenten Barradeel en Franekeradeel. Hierbij speelt de Konings- buurt, een buurtschap op het grondgebied van Franekeradeel onder de rook van Harlingen, een belangrijke rol. Harlingen acht het gebied van de Koningsbuurt ideaal voor industrialisatie. De buurt is ook georiënteerd op Harlingen en de post en politiediensten worden van daaruit ver zorgd, terwijl men ook in geval van brand op de Harlinger brandweer is aangewezen. Franekeradeel wil deze buurt echter niet missen, o.a. omdat de bewoners hiervan het inwonertal van de gemeente juist bo ven de vijfduizend houden. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, zal zich nu a.s. Donderdag mèt de secretaris-generaal, dr M. J. Prinsen naar Harlingen begeven om het door deze gemeente begrensde terrein in ogenschouw te nemen en voorts om zowel met de gemeente Harlingen als met Franekeradeel. Barradeel en Ged. Staten van Friesland besprekingen over deze grenswijzigingskwestie te voeren. Moderne Flats eisen Moderne Meubelen Ervaren ontwerpers en meubelfabrieken van naam begrepen deze eis en schiepen moderne meubelen, die de ideale oplossing bieden voor flats, zoals: FORMULE flat-combinatie Eethoek, bestaande uit wandmeubel, ronde tafel met tuimelblad en 4 stoelen (bekleding naar keuze) bestaande 2 fauteuils ARTIFORT bankstel uit royale 2-zits bank Een nieuwe creatie WONINGINRICHTING Jmnenwea 288 294 - Rotterdam ONDER beschermheerschap van H. E. Lady Butler gaf de Amerikaan se bariton Garfield Swift In het kader der „Union intern, des amis du bel canto" een Engelse liede- renavond. Reeds het vorige jaar hadden we gelegenheid op de bijzondere kwalitei ten van deze sinds 'n paar keer in ons land vertoevende New-Yorker te wijzen. Sedert dien schijnt zijn technisch en ex pressief vermogen nog gegroeid te zijn en wel zodanig, dat men hem onder de mooi ste baritonstemmen tevens liedzangers mag rekenen, die momenteel binnen onze grenzen vertoeven. Zijn stem heeft een prachtige bronzen tonaliteit en hij zoekt z'n expressievlteit juist in karakteristiek-mannelijke compo sities Hij vindt in de zangliteraluur van Engeland een belangrijk element, dat hem daarin steunt. Het zout van de Engelse humor spat als zeewater boven de boeg van menig muzikaal kustvaarder (lees: componist) uit en zo troffen we hier accenten, welke voor onze meer Ger- georiënteerde programma's even w vreemd als verrassend waren; wie weet hekken voor de begraafplaats Selwerder- iets af van de Engelse componist Groningen. We troffen verder namen, die eveneens zeldzaam zijn op het stereotype zangreper toire: John Dowland; Thomas Campion, Thomas Morley Purcell; Haendel; Delius; Holst: Ireland en Davidson. Swift deed hier 'n kleine wereld open gaan van Angelsaksische muzikaliteit in scheppend en herscheppend opzicht die als een frisse bries vanuit het Wes ten ons tegenwoei en ons met krachtige teugen deed herademen. Een nagenoeg geheel gevulde Diligentia- zaal bracht hem met veel applaus en bloe men hulde, waarin Swift zijn kundige be geleider Felix de Nobel deed delen. M. AMSTERDAMMERS WONNEN GRONINGSE PRIJSVRAAG (Van onze correspondent.) Het gemeentebestuur van Groningen heeft indertijd een openbare prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een monumentale toegang met afsluit- Peter Warlock, die, op 35-jarige leeftijd aan gasvergiftiging in 1930 te Londen overleden, een schat van Engelse liede ren heeft nagelaten. Swift zong niet minder dan negen van en overtuigde ons zowel van de betekenis dezer muziek als van zijn eigen expressief vermogen. Gaines v.a. f 5lJ.- Ceintures v.a.f 19-50 Busteh oude rs v. a.f 9.50^ in lingerie. Den Haag Rotterdam leidsestraat 14 Noordeinde 50 a Meent 124 Geïllustreerde brochure no. 5 op aanvraag. De volgende prijzen zijn toegekend: le prijs ontwerp motto „De eerste en de laatste" inzenders de heren H. op de Laak en B. van Kasteel te Amsterdam. 2e prijs ontwerp motto „Vrede" inge zonden door de heer J. J. A. Smets. architect V.B.O. te Den Haag; 3e prijs ontwerp motto „Sixo" inzen der de heer J. Abma, architect te Am sterdam. Eervolle vermeldingen kregen D. J. Istha, grchitect te Am sterdam en de heren C. W. Visser en D. L. Sterenberg, architect H.B.O. te Am sterdam. De ontwerpen zullen geëxpo seerd worden in gebouw Pictura. AUDREY ERSKINE LINDOP IK was het niet vergeten, zei pater Keogh. U kunt me in het Hotel Martinez treffen in de har van Porfirio. En jü kunt me morgen in de kerk vinden of bij mij thuis. Vito reed hen grinnekend voorbij. Het Hotel Martinez was het beste in de hele stad. vertelde Sam hem: totdat deze bende papa Martinez er uitgooide. Bedoel je dat zij de opbrengst krijgen? In elk geval van de bar. maar het is geen hotel meer. De hele troep heeft zich daar vorstelijk inge: richt tenminste allemaal behalve Pussyfoot. Hij houdt niet van grote stijl. Maar waarom liet Martinez zich uitkopen? Ik zei immers al. hij heeft het hotel niet ver kocht. Zij hebben hem er uit gesmeten. Op die manier doen ze dat hier. Ze komen iets minder goeds van een vent aan de weet, zodat ze hem in hun macht hebben en dan gooien ze hem er uit. Papa is nu eigenaar van het Hotel de la Costa, waar ik werk. Hij is een beste kerel, maar zijn vrouw is geen snoesje. Het lijkt toch onbegrijpelijk, dat ze iemand op die manier zijn eigendom afhandig maken en dat hij daar niets tegen kan doen. Ik heb je gezegd hoe sterk het is. Ze kwamen iets van hem te weten. Was er iets niet in de haak met hem? Pas toen hij zich met hen inliet, maar zij weten een kerel daartoe te krijgen en dan beginnen ze hem te chanteren. Dat doen ze bijna de hele stad. Zo komt het. dat vriend Pussyfoots haan hier koning kraait. Als de stad hem laat vallen, worden ze allemaal in die val meegesleept. Ze zitten er tot aan hun hals toe in. Maar wat zou je van een slokje denken? Dat klinkt me goed in de oren, zei pater Keogh, maar eerst wil ik naar de kerk. 't Beste is dat je met mij naar mijn bar komt. Je wilt toch liever niet, dat ze hier van je gaan zeg gen. dat je zit te pimpelen? Pater Keogh lachte: Dat was nu niet bepaald mijn idee. Mogen jullie wel een stuk in de kraag drinken? Ik had zo'n idee, dat je dat in de hel bracht of God weet waar. We worden nu juist niet aangemoedigd om dat te doen. Ik geloof dat men kan zeggen, dat het in 't algemeen wordt afgekeurd. Sam grijnsde: Nee, maar je weet wel wat ik bedoel, een enkel drupje dat drupje dat tante de das omdeed. Daar zou je toch geen last mee krijgen. Glimlachend zei pater Keogh: „Ik weet niet wat voor voor drupje tante de das om deed, maar mijn bisschop is een heel goed wijnkenner. Een reuzevent, die bisschop zei Sam. Dan zou hij van ons bocht niet terughebben. Hier is je stal, Bua, en hij wees met zijn korte vlerkante duim naar de kerk. Quantana had vroeger drie kerken gehad. Van de grootste was een school gemaakt. De tweede was vervallen. Het dak was ingezakt, bloemen bloeiden hier en daar tussen het puin en schorpioenen huisden onder de stenen. Alleen de kerk op de heuvel was ongeschonden Ga je mee naar binnen, Sam Sam schudde het hoofd. Nee Bud, we gaan ieder onze eigen weg. Zo zullen we het goede samen kunnen vinden. Ik zou niet weten hoe of tot wie ik zou moeten bidden, en wat ik moest zeggen. Ik had gedacht dat je wellicht voor mij zou hebben gebeden; ik vrees dat ik het nodig zal hebben. Ik zal mijn vingers voor je kruisen, Bud. Bedankt, zei Pater Keogh en hij ging haastig de stoeptreden op. Een dikke laag stof lag als een grijze loper tussen de kerkbanken en zijn voeten lieten diepe sporen achter, alsof hij werd gevolgd door een stille dubbel ganger. In de kerk was het donker, behalve bij het hoogaltaar, waar een lamp brandde. Pater Keogh stak de kaarsen aan. Zijn voetstappen waren niet de enige in het stof. Afdrukken van kleine gespleten hoeven hadden een patroon als van afgevallen bloemblaadjes op de vloer getekend. Het leek of een troep duiveltjes daar rond getrippeld had. Pater Keogh was nog bezig onderzoeken toen een geitje uit de sacristie kwam aanrennen. Ze schrokken beiden van elkaar in het schemerige licht. Het dier hield zijn vaart in en rende terug. Het duurde een tijdje voordat Pater Keogh het de kerk had uitgejaagd. Alles, behalve de voorste kerkbank, lag dik onder het stof en er ontbrak een ring aan het gordijn voor het tabernakel. De stilte leek Pater Keogh vol span ning, alsof de kerk zelf heiligschennis verwachtte en huiverig was voor een vreemde. Hij merkte op dat de bloemen op het altaar fris waren en mooi, alsof iemand ze met liefde had verzorgd. Er moest iemand geweest zijn, die veel zorg en tijd besteed had aan de versieringen van het altaar en met een schone stofdoek de eerste bank had bewerkt. Het achterste deel van de kerk leek verwaarloosd. Grote spinnewebben hingen tussen de pilaren, er lag een zakje mais aan de voeten van St. Franciscus van Assisi en uit de collectebus staken drie gebruikte buskaartjes. Langs de zijbeuk leken de biechtstoelen vuil en donker achter hun traliewerk. Ze waren bedekt met spinne webben behalve één. Pater Keogh probeerde de gedachte te onderdrukken dat Pater Gomez beter op het schoonhouden had moeten toezien, zodat ook het achterste gedeelte van de kerk aan de beurt was gekomen. Hij vroeg ver geving voor deze gedachte. Pater Gomez was oud en vermoeid. Toen hij nog een man van middelbare leeftijd was, had hij voor de Kerk gestreden; ouder geworden had hij te veel met zichzelf te stellen gehad Mogelijk had hij het in die strijd gewonnen. Hij ha zich streng gehouden aan de plichten van het pries terschap. Zijn vijanden wilde hij liefhebben, zoals de Meester, die hij zich tot voorbeeld had gekozen, hen had liefgehad. Het had hem misschien aan energie ontbroken om voor de gehele kerk zorg te dragen: wellicht had hij er de voorkeur aan gegeven zijn zorgen alleen uit strekken tot de weinige gelovigen vóór in de kerk. Dat was een oude man le vergeven. Maar zijn laatste gedachte was gewijd aan het welzijn van Anacleto Gonzalez Flores Comachi Al- welzijn van Anacleto Gonzalez Flores Comachi Alva rez. Pater Keogh vroeg zich af, waarom hij eigenlijk veronderstelde dat dit zijn laatste gedachte geweest was, en hoe moeilijk het hemzelf zou vallen om te denken aan het welzijn van Anacleto. Het zou waar schijnlijk nog moeilijker zijn dan de kerk zelf schoon te vegen. (wordt vervolgd) FRIESE STATEN KRIJGEN EIGEN JACHT (Van onze correspondent) Bij de opening van de wi.nterzitting van de Provinciale Staten van Friesland is gisteren het aanbod van het Friese be drijfsleven om de Staten een oude Friese boeier, een van de fraaie ronde Friese schepen, die in de afgelopen tientallen ja ren steeds zeldzamer zijn geworden, als Statenjacht aan te bieden om dit bij offi ciële gebeurtenissen te gebruiken, met enthousiasme begroet. De voorzitter, mr H. P. Linthorst Homan verklaarde, dat dit jacht in een behoefte voorziet en dat hel zonder al te hoge kos ten in stand gehouden zal kunnen worden. Het jacht, de „Jean Bart", zal in het be gin van het volgend zeilseizoen worden overgedragen. Hiermee wordt een oude traditie hersteld, want ook omstreeks 1700 hadden de Friese Stalen al een jacht. Gedeputeerden werden voorts gemach tigd om eventueel in een van de bijeen komsten van de winterzitting nog ie ko men met een voorstel met betrekking tot de aardgasvoorziening. De nieuwe ontwik keling sluit niet uit, dat nog moet wor den beslist of de provincie al dan niet tot de op te richten Noordelijke organisatie zal toetreden, Aangeboden werd een voor stel om de wedden van de Gedeputeerden te verhogen van f 6000 tot f 7500 per jaar. BEDELARES MET EEN AUTO (Van onze correspondent) Door de Tilburgse politie is proces verbaal opgemaakt tegen een Bossche vrouw, die per auto naar Tilburg was ge komen met de bedoeling in deze stad te bedelen. In gezelschap van enkeie andere „bedelaars" had zü zich naar de wjjk Zorgvlied begeven, waar de auto ergens geparkeerd werd. Huis aan huis ging de vrouw vertellen, dat z(j er zo slecht voor zat en geld en kleren voor haar kinderen moest hebben. Ze heeft echter nergens iets los weten te krijgen. Tenslotte werd door een bewoner de politie in de arm genomen. Het blijkt, dat in Tilburg geregeld bedelaars uit de Brabantse hoofdstad komen schooien. Met eigen wagens be geven zij zich gewoonlijk naar hun „ope- 1 ratie"-lerrein. Ook in de dorpen rond Tilburg ondervindt: men gedurig last van deze mensen. JUWELENDIEFSTAL IN TILBURG (Van onze correspondent) In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft in Tilburg een brutale inbraak plaats gevonden in een herenhuis aan de Bredaseweg in de wijk Zorgvlied. De be woners, de heer en mevr. V.M. waren toen buiten de stad. De enige, file zich in huis bevond, was de 17-iarige dochter. De dief is vrijvve! onmiddellijk naar de kamer gegaan, waar zich een groot aan tal waardevolle juwelen bevond, voor een bedrag, dat nog niet precies bekend is. maar zeker meer bedraagt dan enkele duizenden guldens. Met deze buit is de man door een raam verdwenen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3