Na de begrafenis „CONA" Voorhaven bij Zierikzee in wording C HUIS EN HAARD EEN IDEAAL CADEAU En ten slotte... 2 'ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 (Ingez. med.-advertentie) Comfort en gezelligheid In Uw woning brengen is onze specialiteit. Wij zullen het op prijs siellen U onze exclusieve collectie meubelen te mogen tonen. Ons nieuwe meubelalbum met kleurenfoto's wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. INTERIEURVERZORGING WETERINGSCHANS 165 Amsterdam ZORG VOOR BEJAARDEN IN HAARLEM In Haarlem bestaat een adoptiecom missie voor bejaarden, een instituut dat is uitgedacht door de heer J. W. Th, Fibbe Sr. Het doel is eenzame bejaar den in relatie te brengen met een ge zin, dat een bejaarde min of meer als gezinslid beschouwt, mee op bezoek neemt, mee uit wandelen gaat, ten eten vraagt enz. Voor deze eenzamen wordt op 6 Januari a.s. een feest gegeven in het Concertgebouw, waar de jaren om streeks 1900 zullen worden uitgebeeld, zowel in dans als in muziek, in voor dracht en in mode. Velen immers, die toen jong waren, bewaren aan de tijd rond 1900 goede, vaak ook romantische herinneringen. Aan de avond zullen mee werken o.a. Lou Bandy en Alex de Haas. Eenzame bejaarden zullen gratis toe gang hebben, doch moeten zich dan schriftelijk in verbinding stellen met de secretaris van de Adoptiecommissie, de heer H. Cordes, Terheydestraat 5, Haar lem. Uitvoering Delfts spoorwegplan begint a.s. voorjaar (Van onze correspondent) Omtrent de spoorwegplannen te Delft heeft de burgemeester, de heer D. de Loor, gisteravond medegedeeld, dat de Nederlandse Spoorwegen hen zien als één geheel. Over de verdeling der kosten zal nog moeten worden overlegd. Men zal trachten in het voorjaar met de uitvoering der plannen te beginnen. De verhoogde baan zal naast de tegen woordige worden gelegd. De ruimte hiervoor zal niet worden gevonden aan de kant van de Spoorsingel, maar aan de zijde van de Westsingelgracht, welke daartoe zal moeten worden versmald. In de plaats van de heer R. v. d. Horst, die benoemd is tot administra teur van de Groninger Orkest Vereni ging en de stadsschouwburg te Gronin gen, is benoemd tot administrateur van het Gelders Orkest de heer Jan Kesler te Velp. De heer Kesler heeft nogal be kendheid verworven, omdat hij met zijn politieke poppenkast ,,De Lachende Spinnekop" tal van vertoningen heeft gegeven. Tot directeur van Gemeentewerken en -bedrijven te Coevorden is benoemd de heer K. Zwering, gemeente-architect en directeur van het gemeentelijk water leidingbedrijf te Hendrik-Ido-Ambacht. Donderdagavond 19 November om 8 uur precies zal er op de tentoonstel ling „Utrechtse Archieven" een rond leiding worden gehouden speGiaal voor de leden der vereniging „Oud-Utrecht". Waterpeil op Schouwen zakt snel Bij Zierikzee is men druk bezig met het herstel van de dijken langs het havenkanaal. Aan de oostzijde omvat dit werk het dichten van enkele klei nere openingen. Door een eerder aan gebrachte ringdjjk waren deze gaten reeds stroomvrjj. zodat van onderlopen van de achter de dijk gelegen polder toch al geen sprake meer was. Een zandperser spuit hier reeds sinds weken grote hoeveelheden zand en een grote stoomkraan werpt de aangevoerde klei op. welke als buitenbekleding van het üijklichaam moet dienen. De westelijke havendiik wordt niet in zijn oude vorm hersteld. Het beschadig de stuk zal, voor zover het water het dog niet dééd, geheel gaan verdwijnen. Wes- telijker wordt op het ogenblik een nieu we dijk aangelegd, parallel aan de oude' dijk. Deze nieuwe dyk zal aan bpide zijden aansluiting hebben met de nog Intact gebleven delen van de oude dijk, hetgeen een grote inham in het haven- kanaal doet ontstaan. Deze inham wordt dan de verwezenlijking van de in het structuurplan voor Zierikzee bedoelde voorhaven. Verder is een aanvang gemaakt met de verbreding van het intact gebleven deel van de Westhavendijk. Het wordt hier een dijk, .welke de dubbele breedte zal krijgen van de oorspronkelijke dijk. Bovendien legt men aan de binnenzijde aan de voet van de diik een brede wég aan. welke de demping van de lapgs de dijk gelegen vaart noodzakelijk heeft gemaakt. Deze weg loopt naar de voor haven. Het waterpeil in het watersohap Schouwen is dermate gezakt, dat de aan de Zlerikzeese havendiik in wer king zijnde drie electrlsche pompen aan deze kant het water vlot aankunnen. Met het oog op de werkzaamheden ter verbreding van de diik. waarop deze pompen geplaatst ziin, zullen nu de buisleldingen worden verlengd. Over het algemeen maakt het leeg pompen van de polder Schouwen uit stekende vorderingen. De pompen bij Burgsluis hebben al vrijwel geen water meer en vier hiervan zullen nu worden overgeplaatst naar Schelphoek, waar zij ter hoogte van de zogenaamde Gemene Geul zullen worden opgesteld. Naar Provinciale Waterstaat mede deelt. zullen vandaag de pompen rond om de Vierbannenpolder gaan proef draaien. Het waterpeil in deze polder is nu vrijwel stationnair. doordat de af sluiting bij Ouwerkerk weinig of geen water meer doorlaat. Waarschïinliik zal over een week met de droogmaling van deze polder kunnen worden begonnen. Friese Staten aanvaarden Statenjacht Nader beraad over aardgas kwestie (Van onze correspondent) Leeuwarden, 18 November In hun Dinsdagmiddag gehouden gadering hebben de Provinciale Staten van Friesland dankbaar het statenjacht, dat hen, op initiatief van de Koninklijke Zeilvereniging Oostergoo en het depar tement Leeuwarden en omstreken van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, door het Friese bedrijfsleven is aangeboden, aanvaard. Het ligt in de bedoeling, dat de boeier Friso zal worden gebruikt bjj officiële gebeurtenissen te water (en dat ls in Friesland uiteraard nog al eens het geval) en bij de ontvangst van hoge binnen- en buitenlandse gasten. De Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homam toonde zich zeer ingenomen met dit geschenk. Dank zij ïhet technisch apparaat van de pro vincie zal het mogelijk zijn zonder al te hoge uitgaven dit jacht in stand te houden, zo zei hy. Gedeputeerde staten kregen mach tiging, eventueel in deze wlnterzitting nog te komen met een voorstel met betrekking tot dc aardgasvoorziening. Na de nieuwe ontwikkeling is het niet uitgesloten, dat moet worden overwogen of de provincie al dan niet zal toetreden tot de op te richten Noordelijke organi- satie, zo zei de voorzitter. Als lid van de staten werd geïnstal leerd de heer W. Leurink te Bolsward (p.v.d.a.). FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Bevallen: BilonFokkens, z., Hil versum. Overleden: M. E. Bruijnzeel, m., 72 j., Rotterdam: H. A. E. Rademaker— Coucke. 68 j., Zeist; J. E. A. M. Oomens. m., 60 j.. Dongen; J. VosBrand. 78 j.. Bussum; L, PnnsVan den Dolder, 71 j.. Hengelo: G. C. van WijkVan der Beek. 63 j., Hoofddorp; W. Muysson, m., 58 j., Schiedam; A. E. KlompLfeftinck, 56 j., Hilversum; E. Kuipers, vr.. 65 j., Gro ningen! P, Smit, m„ 84 Baarn, Weer twee wervels van de Mosasaurus gevonden Vorige week werden in een mergel groeve in di St Pietersberg twee grpts wervels van de Mosasaurus gevonden. Dezer dagen hebben twee schietmees- ters nog twee wervels van dit prehis torische monster uit de Krijttjjd tussen de mergelbrokken ontdekt. Deze zullen bij de eerste in het natuurhistorisch museum te Maastricht worden onderge bracht. Deskundigen achten het niet onwaar schijnlijk, dat men op deze plaats in de St Pietersberg nog meer resten van de Mosasaurus naar boven brengt. ABSTRACTE KUNST IN LIMBURG Tentoonstelling te Roermond Limburg heeft zich ontwikkeld tot een schildersmilieu, met de steden Maastricht en Roermond als centra. Men volgt hiér wel de algemene evolutie, doch wat betreft 'de stromingen van abstracte en experimentele kunst iets schoorvoetend. Deze richtingen mani festeren zich niettemin en het is wel merkwaardig, dat de impulsen daartoe van de mijnstreek uitgaan. De abstracte schilderkunst kwam het eerst onder het oog van het publiek bij gelegenheid van een der kunstweken van de grote mijn- gemeente Brunssum. Te Heerlen heeft zich een kunstkring van jongeren „Galerie Zuid1' gevormd, omvattende niet alleen schilders en beeldhouwers, doch ook schrijvers en musici. Deze kring beschikt over een eigen orgaan. Te Roermond is nu. in hotel „Kraan poort" geopend de eerste ons hier be kende tentoonstelling van werl? van een abstract schilder: P. Wilms. Deze expositie geschiedde onder auspiciën van de Midden-Limburgse Kunstkring „Remunj 1945" wat er een zeker cachet aan geeft. Het opkomen van experimen tele en abstracte richtingen kan iets gestimuleerd wezen door Luik, vanwaar, als met de „Satan Quattriennal" propa- gande uitgaat. M. K. Paul Citroen bij Liernur Paul Citroen is in Kunsthandel Lier nur in Den Haag een regelmatig expo sant, zodat men de ontwikkeling van zijn werk tot in onderdelen kan vol gen, een ontwikkeling, die enige tijd ge leden in een exploreren van net gebied van het materiële, technische experiment leek te stagneren, doch die thans een nieuw en beslissend moment blijkt te hebben bereikt, waarin datgene tot es sentie is gesublimeerd, wat kort tevo ren nog in het proefondervindelijke sta dium verkeerde. Het is alsof hy de be slissende consequenties getrokken heeft uit de door hem by Brusse uitgegeven „Tekenles", waarin hy op luchtige wij ze de waarde der drie elementen: lyn, toon en materiaaluitdrukking ten aan zien van de kunst van het tekenen heeft bespiegeld, en wel met dien ver stande, dat hij thans, meer dan ooit, aan de mogelijkheden van het tekenen nog de wet van de eigen persoonlijk heid heeft toegevoegd, zodat het hand werk met zyn overstelpende hoeveelheid mogelijkheden volledig tot instrument voor zelfverwerkelijking is geworden- Wat de uiterste concentratie en de rust der bezonkenheid vooronderstelt. Hy toont dit thans op drieërlei gebied met overtuigend materiaal aan: het land schap, het portret en de Neptunusfon- tein, een zijner ontdekkingen op zijn studiereis naar Florence, bij een tweede bezoek als motief van grootse plastische waarde met een bijna verbeten wil tot synthetiserende karakterisering op nieuw geëntameerd. Het materiaal als zodanig, gewassen Oostindische inkt met pastel, heeft zijn geheimen prijsgegeven en Citroen weet het thans dan ook te hanteren zonder enige concessie aan het toevalligheidselement te doen. De barok ke sti'uctuur der steigerende paarden, het marmer, het monument als volumen in de ruimte, het zijn aspecten, dié in deze grootse tekeningen gelykgUjk tot openbarend leven zijn gewekt. Ook in de portretten, vooral in de getékende, blijkt zich een identieke ontwikkeling! te henben voltrokken. Met name in zijn studies naar zijn vrouw en dochter, waar onder de nrs. 27 en 35 excelleren, zyn alle uiterlijke onderscheidingen van het leven weggevallen, zodat zij iets van het intiemste geheim openbaren van het on zegbare ener spirituele verhouding, al zijn de koppen voluit en tastbaar en sub stantieel gegeven. Zyn landschappen uit de omgeving van Florence en de bosge zichten uit Duinrell (vooral nr. 7) geven aanleiding tot eenzelfde positieve con statering. F. P. HUYGENS. Tweede Kamer verwerpt motie-Lemaire Motie-De Graaf aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, IS November De Tweede Kamer heeft gistermiddag de motie-Lemaire (k.n.p.), waarin ge vraagd werd bij het verstrekken van voorschotten aan Indische Nederlanders voor hun overtocht naar Nederland met het oordeel der betrokkenen zelf ten aanzien van hun vertrek uit Indonesië als doorslaggevende factor rekening te houden, verworpen met 48 tegen 26 slem- men. Vóór stemden de K-N.P., de A.R.. de V.V.D., de Staatk.-Geref.. de Com munisten. 2 leden van de K.V.P.-fractie ,(de heren Van Ryckevorsel en Visch) en 2 leden van de C.H.-fractie (de heren Van de Wetering en Schmal). De motie-De Graaf (k.v.p.), welke zicli in feite achter het regeringsstand punt stelt, werd hierna op dezelfde wijze doch in omgekeerde volgorde aangeno men met 48 tegen 26 stemmen. Prof. mr P. J. Oud (v.v.d.) ver klaart, dat zyn mening overeenkomt met die van de heer Schouten. Dit is principieel hel enige juiste standpunt. De regering neemt een verantwoordelijkheid op zich, die zy niet kan dragen. Het is niet juist, dat de regering de" mensen „tegen zichzelf heeft te beschermen" Dat doet zij ook niet bij de sociale wet geving. zoals ten onrechte is opgemerkt. De rechtsgrond van de sociale wetge ving is een geheel andere. Natuurlijk heeft de minister het recht, de motie- Lemaire niet uit te voeren. Maar het is niet juist, dat de minister dit reeds zo by voorbaat heeft aangekondigd. De mi nister had dit veel ernstiger moeten overwegen. Ik ben niet op het bloed van deze mi nister uit, aldus de heer Oud. Als ik dan toch op politieke jacht zou wil1 en gaan, dan aas ik liever op groter wild. De heer F. H. v. d. Weterin (c.h.) meent, dat er geen sprake van is, dat de motie-Lemaire destructief is. De minister heeft zijn goede wil echter getoond en spr. vraagt zich af, of de motie-Lemaire toch maar niet beter kon worden ingetrokken. Verwerping acht hy n.l. niet gewenst. De motie-De Graaf houdt een uitgangspunt In, dat spr. niet kan delen. Mr v. Ryckevorsel (k.v.p.) verklaart, „mede namens enige van zijn politieke vrienden" het eens te zijn met de beschouwingen van de heren Schou ten en Oud. Waarom moet een onder scheid worden gemaakt tussen hen, die hun overtocht niet kunnen betalen en hen, die dat w e 1 kunnen Spr. kan het standpunt van de regering, dat in strijd is met de menselijke waardigheid en het persoonlijke zelfbeschikkingsrecht, niet aanvaarden. Er is een volkenrechtelijke bepaling, dat „leder zijn koning mag volgen". Mr Th. M. J. d e G r a a f (k.v.p.) er kent volmondig de moeilijkheden der Ind, Nederlanders. Er zijn échter ook ver keerde sentimenten. De gevaren van de aanvaarding van de motie-Lemaire acht spr. groot, omdat deze sterk vooruit loopt op de resultaten van een goede voorlichting. Spr. blijft do motie-Lemaire verwerpen en geeft nog een korte toe lichting op zijn eigen motie. Deze beoogt beslist niet, 'aldus spr., de Indische Ne derlanders het koste wat het kost in Indonesië te houden. Spr. meent ook, dat aan deze Indische Nederlanders, wanneer zij naar andere landen zouden willen emigreren, dezelf de steun zou moeten worden verleend als aan Nederlanders hier te lande ge schiedt. Hij vraagt de mening van de minister in deze. De heer H. Gortzak (comm.! vraagt, als de regering de mensen tegen zichzelf wil beschermen, of dat clan niet geldt voqr hen, die de overtocht w e 1 zelf kunnen betalen. Dit maken van een onderscheid acht hij niet juist. De minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. F. M v. Thiel, acht het belangrijk, hiér een principieel standpunt te bepalen. Daarom verheugt hy zich over de duidelijke taal van de sprekers. De heer Oud heeft my, aldus de minister, blijkbaar tegenover mijzelf willen beschermen. Spr. meent, dat hij (lngez. med.-advertentie) KOFFIE PERCOLATOR een bron van huiselijke gezelligheid en daarom voor de a.s. feestdagen! OLLE KAPOEN EN DE KOERELOER1E-DRANK 12 WIJ moeten meteen met Puk en Verk naar die tovenaar Loerekoer gaan!" zei Olie tegen Uil, toen ze weer buiten stonden. „Eerst moeten we nadenken!" zei Uil. „Wat die dokter daarnet vertelde, was veel te ingewikkeld. Wellicht zal het in mijn kookboek vee! eenvoudiger staan!" „Dat duurt allemaal veel te lang!" vond Olie. „Ili ga vast met ze op stap Uil. Jij ziet dan maar wat je doet!" „Altijd eigenwijs zijn en niet naar me luisteren!" krijste Uil terwijl hij mot een verontwaardigd gezicht wegvloog. „Je zult er nog spijt van krijgen, Olie- Kapoen! Ik heb alty'd gelijk, dat weet je toch?" „Kom!" zei Olie tégen de bedrukte Puk en Verk. „Laten we maar gaan! Ik weet wel, in welke richting Koerland ligt... het is vreselijk ver weg!" „Roekoe...", koerden Puk en Verk droevig. „Het is voor mij ook geen grapje!" zei Olie. „Hadden jullie maar nooit iets uit die karaf gedronken. Eerst moet ik nog al mijn meubels naar binnen brengen. Van mijn schoonmaak komt ook al niets..." Puk en Verk hielpen Olie en zodra ze klaar waren, liepen ze verder. Na enige uren bereikten ze een woest en heuvel achtig bos. echter stellig het recht had, de Kamer niet in het ongewisse te laten, dat de regering niet de bedoeling had, de motie-Lemaire uit te voeren. Het uitgangspunt van de regering is, dat van geval tot geval moet worden onderzocht of hun komst naar Neder land in hun eigen belang is. Spr. meent nog steeds, dat het een eigen belang van een groot deel van deze mensen is, dat zij trachten in Indonesië werk te krijgen. Deze mensen zijn inderdaad vrij om naar Nederland te komenmaar de regering kan er niet aan medewer ken, dit in de hand te werken, als zy het niet hun belang acht. De regering zal zo goed mogelijk alles doen om deze mensen te verzorgen en te helpen. De verandering in de motie acht de minister van niet dusdanig belang, dat deze zijn mening daarover kan wijzigen. Spr. laat het inzicht van ds Van Iter- son, op de persconferentie van Maandag tot uiting gekomen, in zijn waarde. Te genover diens ervaring staan echter die van anderen. Dat de Hoge Commissaris zou zijn misleid of de waarheid zou heb ben verdraaid, kan de minister echter niet aanvaarden. Met sprekers ambtgenoot van Sociale Zaken zal hij' de vraag van de heer De Graaf omtrent eventuele hulp bij emi gratie naar andere landen onder het oog zien. Tegen de motie-De Graaf heeft de minister geen overwegende bezwaren, al maakt hy daarop wel enige kantteke ningen. UITSPRAAK IN KORT GEDING TEGEN DE OMMELANDEN De president van de rechtbank te Groningen heeft gisteren uitspraak ge daan in het korte geding van het bestuur der coöp. zuivelfabriek en korenmalerij Eendracht te Eext (gem. Anloj, als eiseres contra De Ommelanden en haar directeur de heer De Boer als gedaagden. De president heeft eiseres niet ont vankelijk verklaard ten aanzien van haar primaire els, om gedaagden te ver oordelen zich te onthouden van enige daad, handeling, circulaire of Insinuatie, waardoor gedacht wordt Invloed ten gun ste van gedaagden en ten ongunste van eiseres te verkrijgen, op personen of verenigingen welke thans hun melk (moeten) leveren aan eiseres: althans gedaagden te veroordelen zich te onthou den van het verrichten en vcrsDreidcn van mededelingen welker strekking is de melklevcranciers van eiseres te ver ontrusten ln die zin, dat deze melkleve- ranciers daardoor bewogen kunnen wor den hun contract met, althans hun leve ring aan eiseres op te zeggen en/of te beëindigen. De president verklaarde eiseres wel ontvankelijk ten aanzien van haar els dat De Ommelanden zich moeten ont houden van het verrichten en versprei den van. mededelingen, waarin, en het beleggen van vergaderingen waarop on juiste en onware mededelingen ten op zichte van eiseres worden gedaan door gedaagden en waardoor eiseres schade ondervindt, althans schade kan onder vinden. De president heeft gedaagden veroordeeld tot een boete, ten bate van eiseres, van 1000 voor elke overtre ding van dit vonnis, alsmede tot de kos ten van het proces, zijnde ln totaal 156.05. De president zegt in zyn overwegin gen o.m. dat De Ommelanden de norm van fatsoen niet In acht heeft genomen. De president wil haar een halt toe roepen. I Dagelijks feuilleton I AGATHA CHRISTIE: 16 jpEN dag later i Cora vermoord. en kwam de gedachte bij u op: is hier misschien sprake van oor zaak en gevolg?" „Lykt dat zo vreemd?" vroeg Ent whistle. „Volstrekt niet," antwoordde Polrot. „Indien de oorspronkelijke veronderstel ling juist is, wordt het een logische ge dachte. Niemand wist, dat Richard Abernethie vermoord was... opeens blijkt er iemand van op de hoogte te zyn. Het spreekt vanzelf, dat die iemand dan zo spoedig mogelijk het zwijgen dient te worden opgelegd." „Je gelooft dus... dat hij wel zal zyn vermoord Op ernstige wijze betoogde Poirot: „Ik geloof, mon cher, net als jij* dat er wel degelijk alle aanleiding is om een grondig onderzoek in te stellen. Hebt gij er al met de politie over gesproken?" „Dat lag niet op myn weg," luidde Entwhistle^ antwoord. „Ik kom op voor de familie. Als Richard Abernethie werkelijk vermoord is, ligt er slechts één mogelijkheid voor de hand." „Door middel van vergif, bedoelt ge?" „Precies. Maar het stoffelijk over schot is gecremeerd. Ieder bewijs is daarmee verloren geraakt. Maar voor eigen geruststelling ben ik toch naar jou toegekomen." „Wie waren er by hem in huis op het moment van zijn dood?" „De oude, getrouwe butler, een keu kenmeisje en een kamermeisje. Het lijkt er dus op of een van die drie er bij betrokken zou zijn..." „Ah, tracht mij vooral niet te ber Invloeden! Die Cora, die wist, dat Ri chard vermoord was, berustte er dade lijk in, dat de zaak gesusd werd. Daar uit valt slechts af te leiden, dat er een van de familieleden bij betrokken kan zyn. Anders zou Cora, die erg op haar broer gesteld was, zeker niet de moor denaar vrijuit hebben laten gaan... Dal zijt ge toch zeker met me eens?" „Zo heb lk óók geredeneerd," gaf dé heer Entwhistle toe. „Ofschoon Ik niet begrijp hoe een der familieleden..." Poirot liet hem niet uitspreken. „Als er vergif in het spel is, zijn er talloze mogelijkheden. Aangezien hij is gestor ven in zijn slaap is men geneigd aan een of ander narcoticum te denken. Maar daarvan valt niets meer te toe wijzen. Iets anders is het met de moord op Cora Lansquenet. Hebt ge misschien in die richting al stappen gedaan?" vroeg de detective met een onderzoe kende blik. „Heel weinig. Myn enige doel was eigenlijk: eliminatie. Het is een hoogst onaangename gedachte, dat een oer leden van de familie Abernethie een moord zou hebben gepleegd. Dat kan ik nog altijd niet geloven. Daarom had ik genoopt, dat ik door het stellen van een paar beuzelachtige vragen de On schuld van enkele bloedverwanten bui ten twijfel zou kunnen stellen. Liefst van allen natuurlijk. Dan zou tevens de onjuistheid van Cora's vermoeden zijn aangetoond niet alleen, doch tevens haar eigen gewelddadige dood aan een of andere ongure indringer moeten worden toegeschreven. De zaak in kwestie ligt per slot eenvoudig: wat deden de bloedverwanten op die onge lukkige middag, dat Cora Lansquenet om het leven is gebracht?" „Eh bien?" vroeg Poirot, „Wat deden ze?" „George Crossfield heeft de rennen in Hurst Park bijgewoond. Rosamund S'nane was in de stad aan het winkelen Haar man we moeten de echtgenoot stellig niet verwaarlozen onderhan delde over de vertoningsrechten van een zeker toneelstuk- Susan en Gregory Banks zijn de hele dag thuis gebleven Timothy Abernethie, die hulpbehoevend is, zat thuis in Yorkshire en zijn vrouw reed die dag van Enderby naar huis." Hij zweeg. Hercule Poirot knikte hem vol begrip toe. „Zeker, dat hebben ze u verteld. Maar ls dat allemaal ook wéér?" „Dat weet Ik eenvoudig niet, Poirot Enkele verklaringen zouden kunnen worden nagegaan... maar niet zonder dat zij er zelf van op de hoogte raken Mag ik je mijn eigen gevolgtrekkingen meedelen?" „George kan best op de rennen in Hurst Park zijn geweest, maar ik geloof van niet. Hij was er vlug bij om er prat op te gaan, dat hij op een paar winnaars had ingezet. Mijn ervaring is, dat zoveel wetsovertreders hun eigen zaak beder ven door te veel te zeggen. Ik heb hem de naam van die twee paarden ge vraagd en die gaf hij me zonder enige aarzeling. Maar het bleek, dat ze die dag geen van belde gewonnen hadden..." „Dat is interessant. Zat die, George, naar ge weet, bepaald om geld ver legen op het ogenblik, dat zijn oom is overleden?" „Heel dringend zelfs, naar mijn idee Ik heb er geen enkel bewjjs voor. maar ik verdenk hem er sterk van, dat hy met het geld van zijn cliënten had ge speculeerd en ieder ogenblik een actie tegen zich kon verwachten. Het is niet meer dan een indruk, maar ik beschik over enige ervaring in dergelijke zaken. Ik voor mij zou mijn stukken nooit van m'n leven aan George hebben toever trouwd. Ik neem ook aan, dat Richard Abernethie, die een ongelofelijk goede kijk op mensen had, geen vertrouwen stelde in zyn neef." „Zijn moeder", vervolgde de advocaat, „was een mooi, maar nogal dom meisje, die met een jnan van wat ik zou willen noemen: twijfelachtig allooi is ge trouwd. Nee, alle dochters hebben een rare keus gedaan. „Rosamund bijvoorbeeld is een lief domkopje. Haar man ls een obscuurling, ontzettend ijdel en eerzuchtig, van wie ik overigens niets afweet." „Maar zijn vrouw acht ge niet tot zulke dingen in staat?" „Neen, dat is eenvoudig ondenkbaar Overgevoelig is ze wel niét... maar met een bijl... nee, dat ls volkomen uitge sloten.' Zij ziet er teer uit." „Maar mooi!" vulde Poirot met een cynisch lachje aan. „En die andere nicht?" „Susan Dat is een totaal ander type dan Rosamund... een meisje met opval lend veel talent, zou ik denken. Zij en haar man waren die dag thuis. Ik heb hun voorgelogen door te zeggen, dat ik ze die dag had opgebeld, maar géén gehoor had gekregen. Toen zei Greg onmiddellijk, dat hij die dag lem&fRJ tevergeefs had opgebeld, maar de In druk had gekregen, dat zijn telefoon defect was." „Dat is dus evenmin afdoende. Uw eliminatie-pogingen zyn dus niet ge slaagd. Wat ls haar man voor een type?" „Dat valt niet makkelijk te zeggen. Hy maakt geen charmante indruk. Wat Susan aangaat, die doet zeer sterk aan haar oom denken. Zij heeft de energie, de verve en de hersens van Richard. Ik verbeeld me alleen, dat zij de warmte van gevoel en de vriendelijkheid van mijn oude vriend mist." „Vrouwen zijn nooit vriendelijk," merkte Poirot op. „Ofschoon ze vaak teergevoelig kunnen zijn. Houdt zij van haar man „Zij dweept met hem, naar mijn in druk. Maar heus, Poirot, ik zou me geen ogenblik kunnen voorstellen..." „Ge voelt meer voor George in dit opzicht. Volkomen begrijpelijk. Ik voor mij ben nooit zo overgevoelig voor jonge vrouwen. Vertel me liever eens iets van uw bezoeken aan de leden van de oude generatie." Uitvoerig verhaalde Entwhistle van zijn indrukken omtrent Timothy en Maude. Poirot resumeerde ze in het kort: „Mevrouw is dus een halve mon teur, die haar auto van binnen en buiten kent. En mijnheer is niet zo hulpbehoe vend als hij graag wil schijnen. Hjj maakt wandelingen en is. volgens u, in staat tot krachtig optreden. Bovendien is hij een egocentrische maniak, die een zekere wrok koestert vanwege het suc ces in zaken en het voortreffelijker karakter van zjjn broer Richard." „Over Cora heeft hij zich heel sym pathiek uitgelaten." „Maar haar malle opmerking na de begrafenis volkomen belachelijk gevon den. Wie is de zesde bevoordeelde?" „Helen... de vrouw van,Leo. Die ver denk lk geen ogenblik. Haar onschuld valt gemakkelijk aan te tonen. Zij be vond zich op Enderby. Met drie leden van het personeel." .,Eh bien, mon ami", besloot Poirot. ..Laat ons zakelijk concluderen: wat wilt ge dat ik doe?" „Ik wi] de waarheid weten, Poirot!" „Zeker, zeker, dat zou ik ln uw plaats eveneens wensen te weten." „Maar jij bent degene, die in staat is de waarheid aan het licht te brengen. Ik weet wel. dat je geen opdrachten meer aanvaardt, maar je zou me buitenge woon verdichten niet hier een onderzoek te stellen. Op geheel zakelijke basis Pet cz-ionh''; ik ernrant voor je hono rarium Kom nou... geld kun je altijd gebruiken." (Wordt vervolgd ONDER DE KEIZERSKROON "Jziw"t jJ, HULP AAN NOORDGOUWE 1' ;J In Noordgouwe, op Schouwen en IlhH Duivelana, zijn noodwoningen ge- plaatst voor inwoners van de nog geheel of ten dole in het water staande dorpen Kerkwerve en Niemver- kerk. Dit brengt mede, dat de school bevolking van Noordgouwe bijna ver dubbeld is en dat brengt weer moeilijk heden mede voor de Sint Nicolaasvie- ring op de school. Het gaat op dat eiland precies als in Amsterdam; de onderwijzers belasten zich met de organisatie van het Sint Nicolaasfeest op de school en zamelen daarvoor geld in. Maar het aantal kin deren is nu welhaast verdubbeld: de onderwijzers zien geen kans om ook de opbrengst van de inzameling te ver dubbelen, daar de eilandbewoners vele andere zorgen aan hun hoofd hebben. Toch mocht de kinderen dit prach tige schoolfeest niet worden onthou den. De onderwijzers dachten toen aan het adopterende Amsterdam. Zij schre ven een brief naar het stadhuis van de hoofdstad, het stadhuis zocht contact met de Amsterdamse onderwijzerscom- missie voor het Sint Nicolaasfeest. Deze commissie nam de adoptie onmid dellijk over. De kinderen in Noord gouwe krijgen hetzelfde feest als hun Amsterdamse kameraadjes. Wie dus bijdraagt ln de collecte voor het Sinterklaasfeest op de scholen op Zaterdag 21 November a.s, helpt (laar mede tevens de jeugd van Noordgouwe. HUISVROUWEN i-gt-'ji Maandag 23 November zal met UEfH een receptie in het American mS/ Hotel van 35 uur 's middags de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen haar veertigjarig bestaan vieren. De Amsterdamse was de vierde afde ling van de Nederlandse Vereniging voor Hulsvrouwen, welke laatste op 23 October 1912 op initiatief van Anna Polak en Marle Helnen, directrice en de adjunct-directrice van het Natio naal Bureau voor Vrouwenarbeid, In Den Haag werd opgericht. Rotterdam, waar al in 1912 een afdeling tot stand kwam, Hilversum en Bussum waren de hoofdstad voorgegaan. Op het ogen blik heeft de vereniging 116 afdelin gen, waarvan de Amsterdamse 3000 aden telt. Omtrent de historie van de afdeling Amsterdam valt helaas, door het tijdens - de oorlog verloren gaan van documentatie-maieriaal, maar weinig te vertellen, Zy groeide geleidelijk cn voor de oorlog had z\) ongeveer 4500 leden. Tengevolge van de deportatie, waardoor vele leden het leven verloren, lag dit getal na afloop van de oorlog aanzieniyk lager. Het vroegere leden- lal is ook nu nog niet ncreikt. maar de afdeling groeit geregeld. Een van de oorzaken waardoor dit zo langzaam gaat is ook dat te veel huisvrouwen nog menen dat de vereniging alleen voor de zeer goed gesitueerden open staat, hetgeen een misverstand is: het oorspronkelijke programma van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen. een gunstige regeling van het dienstboden vraagstuk, hygiënische wo ningbouw en practische woninginrich ting alsmede een zo voordelig mogelijk huishoudbudget en het gebruik maken van deugdelijke middelen op hulshoud- gebied, heeft, met uitzondering dan misschien van het dienstbodenvraag- stuk, nog maar weinig aan actualiteit Ingeboet. Ter gelegenheid ook van het veer tigjarig bestaan zal de erepresidente van de afdeling, mevrouw A. W. Ch. d'AlllyFritz, aanstaande Vrydag-r ochtend om elf uur ln de Vrouwenclub aan de Keizersgracht 580 een bazar openen. De baten komen ten goede aan het Jacoba Fonds, dat op discrete wijze er voor zorgt dat huisvrouwen- leden die voor rust naar buiten moe ten, of die thuis moeten rusten de hulp krijgen die zij nodig hebben. Deze ba.zar ls geopend van 115 en van 810 uur. MODE-SHOJF Tn tegenwoordigheid van Me- bwU vrouw d'AillyFritz gaf de Nederlandse Unie van Vrouwe lijke Bedrijfslioofden gisteravond een combinatie mode-show voor haar leden en vele genodigden ln de Carlton- zalen. In voorbeeldige zusterlijke sa menwerking toonden 17 leden van de Vereniging, die in Amsterdam, Den Haag, Den Bosch en Utrecht aan het hoofd staan van een eigen bedrijf op modegebied, de blouses, japonnen, bont mantels en accessoires, waaruit de goed geklede Nederlandse vrouw een keus kan maken. Er waren confectle-model- len, haute couture-ontwcrpen, bijoux, shawls, kokette hoedjes, horloges en rijke bontcreatles, die menig hart snel ler deed kloppen en omdat er zowel kleding voor slanke jonge meisjes als voor dames met zwaardere figuren werd gepresenteerd, voelde leder die met zorg voorbereide demonstratie bij woonde zich Hierby persoonlijk betrok ken. hetgeen de stemming zeer ten goede kwam. WEER: WATER- VERKUKICER FPri Naar aanleiding van het uitvin- 1 S 1 den van een bruikbare waterver- klikker, waarover wij „Onder de Keizerskroon" schreven op 12 November j.l.. schrijft een lezér ons. dat het principe reeds lang en algemeen bekend is- Een uitvoering, die zonder veel moeite aan het omschreven doel geschikt te maken is, werd beschre ven in het Amerikaanse tijdschrift „Radio Electronics" van April 1952 door S. W. Haskell onder de titel „Novel Rain Detector", Ook in andere bladen op radio electrohisch gebied zijn dergelijke apparaten bij herhaling* beschreven. Op pagina 62 van bovengenoemd blad ia een zeer eenvoudige uitvoering beschreven, die in twee vrije avonden in elkaar te zet ten is. Enkele kleine wijzigingen en het apparaat levert alle prestaties, die men zich in dit verband kan wensen. Kosten er van bedragen ca 30. Uitgaand van het principeschema zijn zeer veel toepassingen mogelijk. Verschillen zijn slechts te constateren bij de detector, die moet worden aan gepast aan het dool waarvoor- hét apparaat gaat dienen. Het bovenge noemde kan echter wel als een van de minst gecompliceerde uitvoeringen be schouwd worden daar stijgend water een gemakkelijk object voor het uit denken va,n een geschikte verklikker is. De inzender wyst ten slotte nog op de practische toepassing van de - detector voor rook in scheepsruimen. De uitvinding, waarvan wij gewag maakten, berust echter volgens de uitvinder niet op het hem eveneens bekende principe, waarop de inzender doelt, maar op een geheel andere gTondslag hetgeen zijn geheim is, totdat de verlening van een octrooi het voor ieder toegankelijk maakt. UITGAAN Carré: Dagelijks om 8 uur Revue on Iee; Centraal Theater: Elke avond om 8 li. geeft de Hoofdstad Operette Wiener Blut: Vandaag en morgen om 8.15 uur dirigeert Josof Krips een abonnements concert: in de KI. Zaal speelt morgen om 815 uur de pianiste Philippa Schuyler: Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Toon Hermans' cabaret Ballot: Leidse- pleln Theater: Dagelijks om 8 uur het ensemble Ai-abesque ln Vanouds Adam en Eva; Nieuwe de la Mar: Elke dag om S uur In de Winckel van SinckelStads schouwburg: Heden om 8 uur speelt de Toneelvereniging Circus Knie; morgen om 8 uur geeft de Ned. Opera de pre mière van Plléas et Mélisande. O heerlijke ontvankelijkheid van'het brein eens kinds. Open voor zo veel indrukken, die een bijkans maagdelijke hersenschors vinden om er zachtjes ingegrift te worden. E.r is een wereld te ontdekken, al is het een wereld van een huiskamer en een keukentje, wat kinderspeelgoed, een tuintje of wellicht een park of het erf van een boerderij, voor de bevoorrech ten, die buiten opgroeien... een wereld voor het kleine kind. die snel uitdijt tot een gans heelal, dat de volwassen mens weer poogt terug te brengen tot menselijke afmetingen. Maar blijven wij ditmaal bij het kind. bij de kleine jongen, die 'op de veranda speelt, die soms aandachtig kijkt naar de kat in de tuin beneden, een kat, die vragend naar boven pleegt te kijken in de hoop op iets van een vis, een hoop. die de bezitters van de tuin niet plegen te delen, want de grote graten blijven achter, ondanks het heldhaftige pogen van poes! Jammer voor de kleine jongen er zijn geen buren ln dc aansluitende hoek vaq het blok met kinderen van overeenkomstige leeftijd om, via de veranda, enige conversatie te onder houden die tiidspassering. waarin onze buurvrouwen zoveel behagen scheppen. Hetgeen niet betekent, dat hij de verschillende verschijningen op de veranda's niet nauwkeurig gade slaat. Zo is er, tezclfdcr hoogte, maar op de veranda schuin tegenover die waar de kleine jongen nu met een warm jasje aan heen en weer rijdt met een wagentje met blokken, een bejaarde heer verschenen. Een lieer met een kaal hoofd. Hetgeen eerbiedwaardig kan zijn. En. uitzondering in deze, clean-shaven eeuw: met een wappe rende grijze baard. Hetgeen nog veel eerbiedwaardiger is. De kleine jongen heeft het met oplettendheid aangezien. En hii heeft tenslotte gevraagd: Pappa, wje is dat toch. dio meneer daar Ja, heeft vtid'er uitgelegd, omslach tig en welwillend, zoals vaders dat doen: Die meneer Is al heel oud en nu is hij bij de buren, die daar wonen, in huis gekomen en die zorgen goed voor hem. Het antwoord bevredigde niet ge heel en al. Het. verklaarde iets. maar niet de opvallend elanzend-gladde schedel en dc anostel-baard Een tenslotte zei het jongetje, triomfantelijk ziin kennis uitdragend: Die meneer draagt zyn gezicht onder-i stéboven,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2