ALGEMEEN HANDELSBLAD ENGELAND ACHTER MISTGORDIJN gUieuwe Jimster6amscf>c gourant BROWNELL VERWIJT TRUMAN „BLINDHEID" DEZE WERELD Lt-Gen. Jhr W. Röell wordt Vrijdag tachtig jaar Dominici trekt bekentenis in MOSKOU bood FINLAND CONCESSIES AAN Geval- White: F.B.I. was het niet eens met de bevordering van White EERSTE DE Finnen 126e JAARGANG No. 41258 Directeur: mr C. A. STEKETEE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 - Dagblad - N.Z. Voorfc^fcwal 234-249 Telefoon 39811 Interfocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal: 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer, die Zondag bekende de moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft thans in de gevangenis van Digne ver klaard onschuldig te zijn. Hij zei, dat hij „gedwongen was de come- die" van het bekennen te spelen. Dominici legde deze vehkl-aring af voor de gevangenisdireöteair. Ook zijn zoon Gusta/ve verklaarde, dat Gaston onsohul- dig is en dat hij hem van de moord had beschuldigd onn onder de „druk" van de politie uit te tomen. De politie heeft medegedeeld, dat Gaston Dominiici verklaarde onschuldig te zijn, zodra hij naar zijn cel werd ge leid en nog vóór hy een kans had gehad om met zijn advocaat te spreken. Hedenmiddag meldde A.P. dat de rechter van instructie, Roger Peyries, ontkent dat Dominici zyn schuldigver klaring zou hebben ingetrokken. Ex-premier Kekkonen: Verkeer over Russisch gebied, een lening en uitgebreider handelsverkeer FINLAND'S nieuwe „zaken kabinet", dat gisteren be ëdigd is, heeft al onmiddel lijk een aanval moeten verduren. De gewezen premier Kekkonen, voorganger van Tuomioia, heeft de beschuldiging uitgesproken dat zijn „gedwongen ontslag" be sprekingen beeft onderbroken die gericht waren op verbetering van de Fins-Russisclie betrekkingen. Kekkonens klacht was vervat in een artikel, geschreven voor het agrarisch blad Maakansa. Hij zeide daarin dat hij met Rusland heeft onderhandeld over: 1. Het gebruik van het Saimaa-kanaal, dat van het Saimaa-meer naar de Finse Golf loopt nabij Viipuri (Viborg), thans ten dele over Russisch gebied. Het is sedert de oorlog door Rusland gesloten voor de Finse scheepvaart. 2. Een grote Russische lening om Finland te helpen, zijn economische moeilijkheden op te lossen. 3. Betaling door Rusland va,n Finse importen in Westelijke valuta. 4. Meer handel tussen beide landen. Kekkonen zeide dat hij zelf het initia tief tot de besprekingen heeft genomen, en dat hij deze besprekingen sedert de eerste October heeft gevoerd met de Russische gezant in Helsinki, Lebèd'ew. ,,Ik moet toegeven dat, gezien boven genoemde ontwikkelingen, ik inderdaad hoopte dat het kabinet niet zou vallen op 4 November. Ik hoopte dat myn re gering in staat zou zijn, de handels overeenkomst met de Sowjet-Unie voor het volgend jaar af te sluiten," aldus DiE Amerikaanse minister van Justitie Brownell, heeft gisteren voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten zijn rede over het geval- commissie voor White toegelicht. Volgens hem was van Britse en Canadese zijde druk uitge oefend om White benoemd te krijgen op een hoge post hij liet Internatio naal Monetair Fonds. Deze had echter rapporten over de financiële activi teiten van de Amerikaanse regering doorgegeven aan personen, die werden verdacht van spionnage voor de Sowjet-Unie. Inlichtingen over White waren verkregen uit vertrouwelijke bronnen, wier betrouwbaarheid was onderzocht, maar wier identiteit zelfs nu nog niet kan worden geopen baard. Er is bewijsmateriaal in overvloed. Zo verklaarde Brownell catego risch, dat White een waardevolle hulp was voor de ondergrondse Sowjet- organisatie, die in Washington opereerde. ,;In regeringsdienst hoeft men niet te wachten tot een man is veroordeeld, voor men hem ontslaat." Volgens de. minister had de regering Truman niets gedaan oiii aan de activi teit van de spionnagegroep, waartoe White behoorde, een eindde te maken. Men zal zich herinneren, dat Truman heeft gezegd, dat er niet voldoende be wijzen waren tegen White en dat hij op een ongevaarlijke post is gehand haafd om de federale recherche in de gelegenheid te stellen een onderzoek,, waarbij ook anderen waren betrokken, voort te zetten. Volgens Brownell roept deze verklaring van Truman meer vra gen op dan zij beantwoordt. Geen der primaire voorzorgsmaatregelen zou zijn genomen. Hij drong er op aan, dat het aftappen van telefoonlijnen wettig' zou worden verklaard, en dat het recht van getuigen te weigeren voor henzelf be zwarende verklaringen a.f te leggen, zou worden vernietigd. Brownell ontkende tenslotte, dat hij de bedoeling had gehad te zinspelen op de mógelijkheid, dat Truman deloyaal was. Hij is' echter van mening, dat niet voldoende maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat White geheime documenten in handen kreeg en verwijt Truman blindheid. HOOVER, het hoofd van de federale recherche, heeft inmiddels ver klaard, dat zijn organisatie White op bevel van Truman In het oog heeft gehouden, maar dat hij nimmer heeft Proces tegen FAROEK te verwachten Gisteravond is te Kairo officieel mee gedeeld, dat ex-koning Faroek bij ver stek zal worden berecht door de Revo- lutionnaire Raad. Gedurende de poli tieke processen, die thans voor dit tri bunaal plaats vinden, is Faroek her haaldelijk beschuldigd van corruptie, verraad en medeplichtigheid aan poli tieke moorden. Volgens welingelichte kringen kan men aannemen, dat indien beschuldigingen van deze aard tegen Faroek worden ingebracht en bewezen bevonden, de openbare aanklager stel lig de doodstraf zal eisen. Een Globemaster legertransportvlieg- tuig is In Noord-Carolina neergestort. Dertien personen kwamen hierbij om het leven. FLUITCONCERT OP DE DAM ingestemd met enige afspraak om White in regeringsdienst te houden. Hij heeft Clark,,, die toen de functie bekleedde, die Brownell thans vervult, hiertegen zelfs gewaarschuwd. Clark had toen geant woord, dat Truman White in het mone taire fonds onder toezicht wilde houden, Volgens Hoover heeft de benoeming van White bij het I.M.F. het recherchewerk echter bemoeilijkt, ornaat de gebouwen van het Fonds exterritoriale status heb ben. Het congres van het C.T.O., één van de twee grote vakverenigingen in de V.S. heeft een resolutie aangenomen, waarin het ontslag van minister Brow nell wordt geëist en waarin tevens cri- tlek wordt geoefend op de houding van president Eisenhower in de zaak- White. Truman zelf levert nu geen com mentaar meer. Het Britse Lagerhuis heeft met 288 tegen 38 stemmen een regeringsmotie aangenomen, die voorziet in de voort zetting van het stelsel van militaire dienstplicht voor vijf jaren. Georgl Popow, de Bulgaarse commu nistische leider die de rang van minister voerde., is zonder opgaat van redenen uit de regering verwijderd, zo werd in; Wenen gemeld. Frans munitiedepót in de lucht gevlogen Bij een ontploffing in een groot munitiedepot nabij Straatsburg zijn zes arbeiders om het leven ge komen. De reeks van explosies deed fort Foch, gelegen, op ongeveer zeven kilometer van de hoofdstad van de Elzas, op zijn grondvesten schudden. Duitse, munitie uit de tweede Wereldoorlog en Franse granaten, die in het depot in het fort lagen opgeslagen, ontploften met don derend geweld, nadat brand was uitge broken. Volgens mededeling van de politie waren de zes arbeiders, dje het slacht offer van de explosie werden, aan de in gang van een der munitiebunkers aan het werk. Fort Foch werd door de Duitsers ge bouwd kort na de oorlog van 1870 als schakel in muur van versterkingen op de heuvels rondom Straatsburg. Kekkonen, die betreurde, dat er een kink in de kabel was gekomen. De nieuwe regering heeft nog niet ge reageerd op deze affaire. Zij is een kabi net van „nlet-politieke" deskundigen, vormd in opdracht van president Paasi- kivi. Kekkonen is gevallen als gevolg van de toenemende crisis in de export industrie en groeiende werkloosheid in de hout- en houtverwerkende industrieën, hoewel dit n.i e t de formele red'en voor de motie van wantrouwen was. (HandelsbladU.P.-dienst) Prins uit Addis Abeba vertrokken Nog twee dagen naar Griekenland Prins Bernhard is vanochtend om 07.50 uur plaatselijke tijd van het vlieg veld van Addis Abeba vertrokken op weg naar Nederland. Hij reist via Cairo en Athene en zal voor een bezoek van twee dagen in Griekenland blijven. Van Athene zal hij direct doorvliegen n Nederland. De Prins werd op het vliegveld van de Ethiopische hoofdstad uitgeleide ge daan door de kleine Nederlandse kolonie van dit land en door hooggeplaatste Ethiopische autoriteiten, onder wie de Kroonprins, de minister van Oorlog, de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken en de waarnemende burgemees ter van Addis Abeba. 's -LANDS LINIESCHIP ADMIRAAL DE RVYTER, in 1778 te Amsterdam van stapel gelopen, was het eerste Nederlandse oorlogsschip, dat de naam van deze beroemde admiraal droeg. Op 5 Augustus van dat jaar nam het als vlaggeschip van schout-bij-nacht J. A. Zoutman deel aan de slag bij Doggers- bank. I. F. Feitz maakte bij het einde, van die slag een gravure, waarvan v:ij hierboven -het fragment reproduceren waarop de De Ruyter staat afgebeeld. Geheugen voor het geheugen rpOEN de Heidelbergse professor Leopold Gmelin honderd jaar ge leden in een standaard werk de scheikundige kennis van zijn tijd ver zamelde, had hij daar vier delen voor nodig, en om zijn vak volledig bij te houden was hij ver plicht, de publicaties in tien tijdschriften te vol gen. Nu zijn in het Gmelin-instituut in de Harz zestig wetenschap pelijke werkers bezig met het raad,plegen van 2200 tijdschriften, tem einde de ontwikkelingen op het gebied der schei kunde bij te houden en in een nieuw standaard werk te noteren. Op het ogenblik, zijn zij onge veer op de helftdal wil zeggen, dat zij S2.296 bladzijden druks hebben voltooid. Over tien jaar, zo stelt men zich voor, zal de taak geheel zijn volbracht, maar au fond gelooft niemand dat, want elke bladzij, die de drukkerij verlaat, bevat gegevens, dié morgen al weer zijn verouderd. De ontwikkelingen op het gebied der chemie ver lopen buitengewoon snel en voor menig onderzoe ker heeft dat pijnlijke gevolgen. Niemand is nog in staat, de vloed van publicaties te over zien en het gebeurt bijna - dagelijks, dat een schei kundige, dikwijls na ja ren van hard werken, een ontdekking doet, die reeds lang vóór hem, is gedaan. Dergelijke ge beurtenissen wil men nu vermijden door een „me chanisch geheugen" in te schakelen, een soort kaartsysteem, dat bij een druk op een bepaal de knop alle gewenste gegevens over een onder werp produceert. Doch hier doet zich een nieuwe moeilijkheid voor: ook het aantal onderwerpen, waarover gegevens be staan, groeit schrikba rend snel, zodat men op den duur een nieuw kaartsysteem nodig zal hebben om zich te her inneren over welk on derwerp precies men gegevens wilde hebben. SCHELDELOODSEN STAKEN Wegens benoeming in Vlissingen De rivierloodsen op de Schelde heb ben meegedeeld, dat zy óm twaalf uur DE EERSTE? Misschien. In elli geval vanmiddag in staking zouden gaan uit een van de eersten, die met een mist- protest tegen de benoeming van een masker van het type, dat de Engelse Belgische chefloods in Vlissingen. artsen onlangs hebben aanbevolen, door Zij betogen, dat de benoeming tegen de nevelige straten van de Britse hoofd- e re" 1S' stad wamdelde. Verkeer volkomen ontwricht, de „smog"-maskers worden weinig gedragen yRIJWEL geheel Engelandvan de Wash in het Oosten tot de Severn in het Westen, is in dichte mist gehuld. Het mistgèbied strekt, zich uit over 22 graafschappen. Verder noordelijk komt verspreide mist voor in de industriegebieden van Lancashire en Yorkshire. Gisteren in de loop van de middag had de mist de spitsen van de Abdij van Westminsterde koepel van St. Paul en de Big Ben aan het oog .onttrokken. Vanmorgen in de vroegte leek het of de dikke mist op dé terugtocht was maar het Ministerie van Luchtvaart heeft voorspeld dat men rekening ■moest houden met nieuwe mist-ellende. Er was gisteren een ware run op de winkels voor de nieuwe „emog- maskers", die enkele weken geleden door een arts van de Nationale Gezondheidsdienst wer den aanbevolen als be- soherm-middel voor per- Sorien, die met hun adem halingsorganen sukke len. Maar blijkbaar wa ren de Landenaars toch nog te schuw om de nieuwe apparaten te dra gen nadat zij ze hadden gekocht; men zag er gisteren, toen de mist op zijn hevigst was, tenmin ste weinig personen mee lopen. Londen en Northolt Airport hielden gisteren honderden gestrande pas sagiers vast. De ene vlucht na de andere, zo wel Inkomend als uit gaand. moest worden uitgesteld. Velen namen hun toevlucht tot de trein nadat zij uren ver geefs op het optrekken van de mist hadden ge wacht. De Britse spoorwegen gingen vanmorgen op ,,los-vaste"-dienst over, hetgeen zoveel betekent als „misschien rijdt de trein, misschien niet". DE afgetreden Finse premier Kekko nen heeft verklaard, dat de Russen hem enige weken geleden hebber, aangeboden, te onderhandelen over rege lingen. die voordelig zouden zijn voor de Finnen. Kekkonen is geen premier mear. Deze leider der agrariërs, die sinds verleden jaar meningsverschillen had met zijn socialistische coalitiegenoten, moest ien slotte, zonder hen regeren. Tn Octo ber verlengde het parlement nog zijn bestaan, doch nu is hij opgevolgd door de directeur van de Finse bank, die met behulp van overwegend behouden de figuren een zakenkabinet heeft ge vormd. dat hoopt tot de verkiezingen van Juli te kunnen aanblijven. De nieu we premier. Tuomioia. heeft zich ge haast te verklaren, dat hjj de traditio nele buitenlandse politiek van het land. in het bijzonder de vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie wil handhaven. De minister van buitenland se zaken uit het oude kabinet is geble ven. Het zijn wel allereerst economische problemen, welke moeten worden opge lost. Sinds de na-oorlogse herstelbeta lingen aau de Sowjet-Unie zijn voldaan, grotendeels in fabrieksproducten, is Fin land veel meer geïndustrialiseerd dan voor de oorlog. Het heeft voorts 13% van zijn vruchtbare grond verloren, en hoewel onder de 440.000 vluchtelingen 286.000 H.A. zijn verdeeld, moest toch een toenemend aantal mensen worden opgenomen in de industrie. Het verlies van de winstgevende nikkel-mijnen en de betaling van 2261 millioen dollar aan de Russen maakten verdere investeringen echter moeilijk, terwijl ook grondstoffen ontbraken. Het is van belang, dat Rus land in ruil voor grondstoffen en devie zen nu Finse industrie-producter* blijft kopen. De vraag is echter, of hieraan politieke voorwaarden zijn verbonden, en of de huidige regering zo onwelge vallig is in Moskou, dat het aanbod aan Kekkonen voor Tuomioia niet zou gel' den. NIMMER heeft het kleine Finse volk zich In zijn binnenlandse politiek laten intimideren door de commu nisten. Zijn regeringen zijn „burgerlijk". Zijn vakbond heeft met de communisti sche internationale federatie gebroken. Het werkt militair niet samen met de Sowjet-Unie, al heeft deze eèn basis aan de kust en al moet zij te liulp worden (Van onze Haagse redacteur) INDERTIJD heeft C. K. Elout ge schreven over: de Heren in Den Haag, een schets van de leden van de Staten-Generaal. Er waren daarbij stellig figuren, die niet alleen in dé vergaderzalen van ons parlement opvie len, maar wel degelijk ook naar buiten, in het stadsbeeld. Heden ten dage zijn er nog wel van die opvallende figuren in de regeringsstad,al hebben of had den ze direct met de politiek weinig of niets uitstaande. Men behoeft daarvoor waarlijk niet terecht in de Witte. Men kan ze dagelijks zien wandelen door de Haagse straten, men ziet ze in schouw burg- en concertzaal, men treft ze bij lezingen van culturele of wetenschappe lijke aard. Vaak zijn ze reeds gepenslon- neerd, maar dat is voor deze figuren geen beletsel om nog grote, actieve be langstelling te tonen in het rijk gescha keerde maatschappelijke leven. Zo'n gepensionneerde Haagse figuur is de luitenant-generaal jhr W. Röell, die Vrijdag a.s. de leeftijd van de heel sterken hoopt te bereiken. Ofschoon in Haarlem geboren, heeft hij een zeer groot deel van zijn leven in Den Haag doorgebracht. Zo ging hij school op het instituut Wolters, dat onlangs zijn 75- jarig bestaan vierde. Hy volgde in Den MILITAIR IN HART EN NIEREN Haag de H.B.S. en ging daarna naar Delft, naar de artillerie-cursus. Zijn mi litaire loopbaan begon bij de vesting artillerie, maar hij diende ook de veld artillerie en de rijdende artillerie. Hij bezocht de Hogere Krijgsschool en kwam gedurende de eerste wereldoor log bij de Generale Staf. Als kapitein was hij enige tijd adjudant van de mi nister van Oorlog, om daarna hoofd van de Afd. Generale Staf ten departemente te worden. De bureaustoel ver-wisselde hij na eni ge tijd weer voor de actieve dienst, eerst als commandant van het 6e Regi ment Veldartillerie, daarna als com mandant van de IVe Artillerie-Brigade, vervolgens als commandant van de Ie Divisie en bevelhebber in de le militaire afdeling. In 1932 werd luitenant-generaal Röell commandant van het veldleger, tevens commandant van de Vesting Holland en gouverneur van de Kon. Residentie, in welke laatste functie vele Hagenaren hem van nabij leerden kennen, zo bij de grote parades op het Malieveld en bij de plechtige opening van de Staten-Ge neraal. By de begrafenis van koningin Emma en prins Hendrik was hy belast met de leiding van het militair escorte. In 1937 verliet de generaal de actieve dienst, maar zijn belangstelling voor veel zaken bleef. Zo diende en dient hij heden ten dage nog de Waalse Gemeen te als ouderling. Bij de O.D. DE ramp, welke in de Meidagen van 1940 over ons land kwam, trof jhr Röell .diep. Het was niet aan dove mansoren gevraagd, toen men hem inte resseerde voor de O.D. Hy aarzelde geen moment, waar het er om ging zijn vaderland en zyn Koningin te dienen. Zijn gevangenneming was er het gevolg van en hij hoorde het doodvonnis tegen zich uitspreken. De Duitsers sleepten hem van de ene gevangenis naar de andere. Het waren Franse militairen te midden waarvan hij, na zijn bevrijding, een mis van dankbaarheid bijwoonde. De toenmalige regering heeft een goed inzicht gehad, toen zij hem vroeg voor zitter te worden van de Militaire Com missie van Advies inzake hét Zuiverings besluit 1945. Als weinig anderen wist Jhr W. RÖELL hij te oordelen over het gedrag van on ze militairen in krijgsgevangenschap. Als geen ander kon hij daarover oor delen. Luitenant-generaal jhr W. Röell is altijd een militair in hart en nieren geweest, met een sterk gevoel voor tra ditie, voor het historisch gegroeide en bovenal voor zijn medemens. geroepen, als een aanval dreigt. Deson danks heeft Rusland een deel kwijtge scholden van de schadeloosstelling van 300 millioen dollar. Natuurlijk geldt het hier een bondgenoot, waarmee Moskou door een vriendschapsverdrag is verbon den, en die men dus goed doet. sympa thiek te stemmen. Misschien willen de Russen op den duur toch een nauwere samenwerking. Maar het is evengoed mogelijk, dat de politiek van het Kreml veel subtieler is. Reeds geruime tyd ontwaarde men in Helsinki, dat de wind uit het Zuidoos ten milder was. De Russen leverden bij voorbeeld grondstoffen zonder te eisen, dat de afgewerkte producten ook aan de S.owjet-Unie, dan is een tegemoetkomen- Dagelijks commentaar Zij waren soepeler met betaling in devie zen. Zij zullen in Finland zelf de positie der 22% pro-Russische socialisten communisten willen versterken, door op te wijzen, dat vriendschap met de Sowjet-Unie loont. Overwegingen van buitenlandse politiek zullen echter ook gelden. In de eerste plaats natuurlijk ten aanzien van het. neutrale Zweden, dat niet naar het Atlantische kamp moet worden gedreven en dat in de behande ling der Finnen een toetssteen ziet voor de loyale bedoelingen der Russen ten aanzien van hun Noordelijke buren. In dien Moskou ook andere Westeuropese landen wil doordringen van de mogelijk heid ener goede nabuurschap met de Sowjet-Unie, dan is een tgeemoetkomen- de houding jegens de Finnen, die in het Westen over een grote „goodwill" be schikken, daartoe het aangewezen mid del. Crisis op Formosa Tsjiang Kai-sjeks gehele kabinet "is vandaag afgetreden, hetgeen een breuk in de nationalistische Chinese beweging openbaarde. Volgens berichten is het massale ontslagnamen een gevolg van een scherp meningsverschil tussen Tsjiang en de hoogste leiders der re gering over de nieuwe gedragslijnen voor het buitenlands beleid, welke on langs door de regeringspartij zijn opge steld. Voorts zou de twist ten dele voortvloeien uit Tsjiangs beleid' t.a.v. de luchtvaartmaatschappij die onder leiding staat van zijn vriend en advi seur Claire ;Chennault. In Oost-Dultsland wordt sedert enige tijd een blad g-enaamd „Sozialdemocrat" verspreid, dat wordt uitgegeven door de Westdultse socialistische partij. Tot dus verre heeft de Oostduitse veiligheids dienst geen vat op de verspreiders van het blad, dat een tamelijk grote oplaag- heeft, kunnen krygen. Bij anti-terroristische operaties op Ma lak ka zijn vijftien Malakkaansè com munisten gedood. Berekening 5% loons verhoging per 1 Januari 1954 (Van onze Haagse redacteur) By verschillende werkgevers blijkt de vraag te zijn gerezen of de per 1 Januari a.s. ingaande loon- en salaris verhoging van 5% moet worden be rekend over het salaris, dat op 31 De cember 1953 werd genoten, dan wel over het salaris of loon, dat op 1 Janu ari 1954 zal worden genoten. Deze vraag is voor de berekening van de 5% verhoging Inderdaad van beteke nis. Immers, indien de 5% zou worden berekend over liet loon of salaris per 31 December 1953, zouden verplichte perio dieke verhogingen (op grond van een C.A.O.) of eventuele onverplichte ver hogingen buiten de 5%-verhoging val len. Bij de langdurige loononderhande lingen is men er echter, naar wij van bevoegde zijde vernemen, van uitgegaan, dat de 5% zal worden berekend over lonen en salarissen per 1 Januari 1954. Dit betekent dus, dat de werkgevers dè 5% moeten berekenen over het loon of salaris per 31 December 1953 vermeer derd met contractuele of onverplichte verhogingen. De Bilt verwacht: WAT MEER WIND Voor het Noorden van het land: droog en overwegend zwaar bewolkt en dezelfde temperaturen of iéts hogere. Zwakke tot matige en langs de waddenkust vrij krachtige zuid westelijke wind. Voor het Zuiden van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk op klaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. (Opgemaakt vanoch tend 10 uur) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 7,2° C„ luchtdruk 1028,3 millibaren of 771.3 mm. windrichting en -kracht N.O. 1, max. temp. gisteren 10.5°, min. temp. 7°, geen neerslag. Zon morgen op 8.06, onder 16.44; Maan morgen onder 6.15. op 15.21.. Voile maan: 21 November. Weeroverzicht Nog weinig verandering AL enige dagen wordt hét weer in het grootste deel van Europa bepaald door een omvangrijk hoge-drukgebiéd, waarvan het centrum vanmorgen boven de Balkan ivas gelegen, deelt het K. NM. I. mede. In het hoge-drukgebied komen uitgestrekte mistvelden voor, vooral in Frankrijk, Engeland en onze omgeving. In Duitsland is de lucht iets droger, zodat daar slechts verspreid mist voorkomt. De nachtelijke afkoeling op plaatsen met heldere hemel deed echter in Duitsland de temperatuur van morgen tot enige graden onder het vriespunt dalen. Intussen neemt het hoge-drukgebied heel langzaam in be tekenis af; tegelijkertijd breidt het lage drukgebied tussen IJsland en Spitsber gen zich langzaam naar het Zuiden uit. Het weer in ons land ondergaat de komende 2j uur echter nog maar wei nig verandering. Vannacht zal weer plaatselijk mist ontstaan, maar in het Oosten van het land kan het geruime tijd helder blijveji, waardoor daar kans op nachtvorst bestaat. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Oslo Stockholm Kopenh. Londen Schiphol Brussel Parüs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Ziirich •enève Loca.rno Wenen Innsbruck Rome mist geh bew geh bew motreg. niet onbew. nevel .nevel mist nevel geh bew N 2 Z 4 ZZO 2 windstil NNW 6 WZW 3 OZo 2 ONO 3 Indstil WZW 2 'Indstil 1 OZO 2 windstil NO 3 Temper. <5 n 3' Ë'Si .ai- 10 -4 0 18 4 0 WATERSTANDEN De waterstanden op de grote rivieren waren vanochtend: Mannheim 1.59 I—0.04), Kaub 1.01 (—0.03), Trier 0.98 (+0.02), Koblenz 1.08 (+0.01), Keulen 0.49 0 04), Ruhrort 2.41 (—0.03). Lobith S.30 (—0.02), Nijmegen 6.10 (onv.j, Arnhem 6.50 (—0.03), Eefde 1.67 (—0.05), Deventer 0.84 0.03), Namen la PJante 1.31 (onv.), Borgharen 39.00 (—0.17), Belfeld 10.76 (—0.08), Grave 4.63 (—0.06).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1