Non-stop Lockheed Stabiliteit Radio-distributie: f 22.700.000 verlies B° Zaterdag 14 November 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 21 In verband met de rede van minister Èrhard, is het interessant het hoofdartikel te lezen van het jongste nummer van het orgaan van de Guaranty Trust Company of New York. Meer en meer aldus deze Amerikaanse stem bespeurt men de ver warring van de begrippen stabiliteit en ge bondenheid. Stabiliteit houdt in een natuur lijke gelijkmatigheid van gedrag in vrije markten, welke het gevolg is van het feit dat er geen noodzaak is voor drastische aan passingen. Gebondenheid betekent een kunstmatige onbeweeglijkheid, opgelegd door een politiek of niet-politiek gezag, zon der acht te slaan op noodzakelijke verande ringen. Beide structuren hebben nadelen, ook de vrije markten. Maar'gebondenheid maakt, dat de instabiliteit op een ander en doorgaans pijnlijker punt te voorschijn treedt en dat de controle steeds nieuwe con troles baart. Het artikel geeft enige voorbeelden van actuele betekenis. In de depressie der der tiger jaren werden de werkenden met vastge legde lonen en de genieters van vaste inko mens bevoordeeld maar de lasten werden gedragen door de werklozen en de eigenaars van zaken. De Amerikaanse landbouwsteun toont, dat vaste prijzen onuitvoerbaar zjjn zonder een effectieve en steeds verder gaande con trole op de productie. Na het einde van de oorlog werd in de V.S. de loonbeheersing opgeheven, doch de prijsbeheersing gehandhaafd met het resultaat, dat de „overschakeling" uitbleef en stakingen en zwarte markten ontstonden. Eerst toen de prijscontrole verdween ver dwenen ook de tekorten. De huur-binding bleef, met gevolg dat het particulier kapitaal zich van huizenbouw af zijdig houdt en de staat huizen moet bouwen. De Schatkist wilde geen hoge rente beta len en hield de interest laag, met als gevolg een dollar van 50 cent. Men houdt de wisselkoersen „gebonden". Resultaat dat acht jaar na de oorlog de in ternationale handel nog steeds in een dwangbuis ligt van handels- en valuta restricties.. Gelijke klacht -k De Franse „Groupement de ITndustrie Siderurgique" onderneemt het waagstuk een (minstens) 6% 20-jarige lening uit te geven van frs. 80 milliard, ter modernisering van haar apparaat. Opmerkelijk is dat de voor zitter als een der redenen voor deze uitgifte noemde„de omstandigheid, dat de staal fabrieken er niet op kunnen rekenen, dat de Hoge Autoriteit in 1954 verlof zal geven tot belangrijke investeringscredieten. Te ver wachten is, dat de eerste credieten, die de Hoge Autoriteit in Amerika zal opnemen, bestemd zullen worden voor de extractieve bedrijven en dat de staalfabricerende bedrij ven daaraan niet te pas zullen komen. Daar ;de Franse staalindustrie haar vooraan staande plaats in de E.G.K.S. wil handha ven, kan zij slechts een beroep doen op de Franse spaarzin." Terzelfder tijd eist de president van de Duitse staalindustrie een verlaging van de E.G.K.S.-belasting van 0.9% of althans haar besteding voor een garantiefonds voor leningen. De Duitse staalindustrie heeft in de komende 4 jaar DM 3 a 3,5 milliard nieuwe investeringen nodig en te vrezen is, dat de H.A. voorlopig alleen de kolen- en ijzermijnen zal bedenken, ten detrimente der Duitse staalindustrie. Een milliard nominaal Van de geboorte van het milliocnste ge wone aandeel Koninklijke is terecht met gepaste eerbied en bewondering kennis ge nomen de eerste Nederlandse maatschappij die prat kan gaan op een geplaatst nomi naal kapitaal van 1 milliard. Merkwaar diger dan het bereiken van deze grens op zich zelf, vinden wij feitelijk gezien de omvang van dit concern -dat dit eerst thans, in 1953, gebeurd is. „Overkapitali- satic" lijkt ons beslist niet aanwezig. Twee textielsteden Of men het leuk vindt of nietper 1 Augustus 1952 had Nederland 21 en per 1 Augustus 1953 27 bromfietsen per 1000 inwoners; wij naderen dus snel de 3%. Merkwaardig zijn de verschillen in toepas sing in de grote steden. Aan dc kop ligt Enschede met 41.0 en het laagste cijfer toont een andere textielstad, nl. Tilburg met 16,2. Andere vrije tijdsbesteding? Onze handel -k In liet eerste halfjaar is Nederland ge klommen tot de vierde exporteur van Euro pa's continent naar Canadaonze uitvoer steeg tot 10,2 (V.j. 6,5) millioen. West- Duitsland zal waarschijnlijk spoedig de eer ste plaats onder de continentaal-Europese leveranciers innemen. Aanzienlijk minder gunstig is het nieuws uit Egypte. In dezelfde periode daalde onze uitvoer van 58,6 tot 24,9 millioen daar entegen steeg onze import uit Egypte van 6,7 tot 13,2 millioen. Katoen is de sleu tel tot deze voor ons veelbelovende markt, waar speciaal de Duitse concurrentie sterk merkbaar is. In 1952 voerde Nederland naar Egypte 94,3 millioen uit tegenover een import uit Egypte van 15,7 millioen. Bij dergelijke bedragen wekt het verbazing, dat dc Ncd. Egyptische K.v.K. tot dusver alle werkzaamheden honorair verricht. Landboüwsurplus der V.S. ■k De gewekte indruk, dat minister Mans- holt haar de V.S. is gegaan om met minister Benson te beraadslagen over dc minst sto rende manier om Amerika's landbouw-over- schottcn aan de (buitenlandse) man te bren gen, verwisselt de hond met dc staart. De minister heeft toch geruime tijd in Suriname de landbouwprojecten bestudeerd en heeft van zijn zeer kort verblijf in Washington gedurende die reis gebruik gemaakt om zijn Amerikaanse collega te bezoeken. Dat het probleem van de afzet der Amerikaanse sur- plusvoorradcn dat minister Mansholt, zoals bekend, reeds lang zeer ter harte gaat zal zijn besproken, is zowel begrijpelijk als toe te juichen. Een quantiteit, die tot 250 millioen kan stijgen, zou indien die afzet niet uiterst voorzichtig geschiedt, de markten voor diverse landbouwproducten volkomen kunnen verstoren. Voorshands blijkt Amerika van zins zeer behoedzaam op te treden en minister Benson is van goede wil. De grote vraag is echterzal Amerika behoedzaam en minister Benson van goede wil kunnen blijven, als Washington uit bin nenlands-politieke overwegingen de land bouwsteun moet voortzeten en de daardoor voortdurend aanzwellende voorraden de deuren der silo's zullen doen openbarsten? Automarkt k Hoewel diverse berichten opwekkender luiden dan kortgeleden, blijft Amerika's eco nomie zwakke plekken vertonen. Opmerke lijk is dat de kaart van die gevarensferen grotendeels gelyk is aan die van de crisis haarden in 1929. Die crisis kwam het eerst tot uiting in de landbouw en breidde zich toen tot de auto-industrie uitde banken in Michigan waren de eersten, die sloten. Ook thans staat de daling van de inkomens der boeren op de voorgrond. De afzet van land bouwmachines neemt af. En ook de auto productie is weer zorgenkind. Vermoedelijk opgezweept door onderlinge concurrentie schijnen de autofabrieken hard bezig hun markt te bederven door een productie op uiterste kracht (tot eind Aug. al 4,4 millioen) ondanks een amechtig achterblijvende afzet (3,9 millioen). De auto-industrie voorziet doch stelt zich nog allerminst in op een verminderde productie in 1954. Als een stagnatie in de verkoop zal optreden, dan zal het een kwaad ding zijn, dat terwijl in 1948 22,9% der personenauto's nog geen 4 jaar oud was, dit percentage in 1952 door de „sales-pressure" al is opgejaagd tot niet minder dan 46,3%. Thuiswedstrijd k Het aandeel van de „kunstmatige zepen" op de Engelse zeepmarkt is, volgens de Engelse pers. gestegen van 22% in '52 tot thans minstens 25%. Het aandeel in de af zet dezer nieuwe synthetische zepen in En geland van Thomas Hedley Co. (doch termaatschappij van de Amerik. Procter Gamble Co.) wordt op circa 75%, dat der Unilever op circa 25% geschat, terwijl ook kleiner concurrenten op het pad zijn. Als deze berichten over de „thuiswedstrijd" der Unilever juist zijn, vraagt men met te meer spanning naar de resultaten van de nog belangrijkere „uitwedstrijd" in de V.S. Rubber k Een van de aanbevelingen der jongste Internationale Rubber-conferentie te Londen was aan de Amerikaanse regering te ver zoeken de prys van synthetische rubber te verhogen. De Amerikaanse vertegenwoordi ger verklaarde zich bereid dit verzoek aan zijn regering over te brengen, maar verheel de niet van mening te zijn, dat de Ameri kaanse prijs voor synthetische rubber niets met die van natuurrubber te maken heeft. Een uitspraak, die van de welwillendheid (g) Uit het lijvige en luxueus uitgevoerde jaarverslag der P.T.T. publiek, dat P.T.T. een „winst" van 26 millioen heeft gemaakt, kunnen slechts enkele grepen worden gedaan. Men mist b(j een illusie Is. deze veelheid van hoofdstukken node een Nederlands samen- Enorm, ja ontstellend blijkt het verlies op de „slde-llne", de vattend overzicht. radio-distributie. Alleen in 1952 beliep dit verlies 10,1 mil- Psychologisch ongelukkig zeker wat het effect op de haastige lloen, 1.— per hoofd der Nederlandse bevolking! Er blijken lezer betreft Is de vermelding in de aanvang van het hoofdstuk te zijn 488.000 aansluitingen, waarvan voor bijna 474.000 betaUng „De financiële toestand van het bedrnP' van een bedrijfswinst van werd ontvangen. Blijkbaar zijn er dus 14.000 niet-betalende aan- 26,7 millioen. Want dit cijfer, dat bij uitstek geschikt is het grote sluitingen. Dat wil dus zeggen, dat alleen in 1952 op elke aange- publiek op een dwaalspoor te brengen, is slechts het verwrongen slotene bij de radio-distributie 20,70 is toegelegd! beeld der werkelijkheid in de kromme fiscale spiegels. Gaat men Het verslag vermeldt de volgende verliezen op deze dienst voor terug naar de realiteit, d.w.z. beziet men de tabel der bedrijfs- vroegere jaren 1949 3.6 millioen 1950 2.8 millioen1951 resultaten naar de vervangingswaarde, dan blijkt de werkelijke be- 6,2 millioen en 1952 10,1 millioen, tezamen dus in vier jaar drijfswinst tot minder dan een derde te worden gereduceerdtijd .f 22.7 millioen! En dat met een sterk stijgende lijn, terwijl het aantal betalende aansluitingen sinds eind December 1946 slechts Op basis met 10.000 is toegenomen! (In millioen) vervangingswaarde Het verslag verklaart bij dit exploitatietekort 1952„Een der- Telegraaf 4- 1,4 1,1 gelijk groot verlies zou onder normale omstandigheden zonder Telefoon -f 35,9 -f 19,4 twijfel tot ingrijpende maatregelen hebben geleid" en somt dan die 37,3 -f 20,5 abnormale omstandigheden opo.a. de oorlogsvernieling, het Postdienst5,8 7,0 langzame herstel (al werd in 1952 10 millioen in vernieuwing Radio-distributie 9,1 10,1 en uitbreiding der netten gestoken), het gebrek aan materialen, 14,9 17,1 het uitblijven van een wettelijke regeling, het optreden van belang- Saldo-verkeersbedrüf -f 22,4 3,4 rüke loon- en prijsstijgingen sinds 1949 zonder dat het tarief wjjzi- Postcheque Giro+4,3 +4,3 ging onderging. Vele dezer factoren zijn echter geenszins specifiek voor de 26,7 7,7 P.T.T. Niemand zal in het onzekere verkeren, welke conclusies een particulier bedrijf zou trekken uit een verlies van 22,7 mil- En bij dat exploitatiesaldo van 7.7 millioen moet men blijkbaar lioen in 4 jaar en een allerminst rooskleurige toekomst voor een nog een vraagteken zetten, want het verslag tekent aan „Hoewel „zij-lijn" van haar hoofdbedrijf. de op basis van vervangingswaarde berekende bedrijfsresultaten De verliezen op dit onderdeel van een staatsbedrijf worden door over 1952 nog een voorlopig karakter dragen, kan worden aan- de Staat, dus door ons allen gedragen. Wjj kunnen niet inzien, dat genomen, dat het verkeersbedryf over het verslagjaar een be- radio-distributie een dergelijk noodzakelijke levenstaak voor de scheiden winst heeft gemaakt, nadat de vorige jaren steeds ver- bevolking vervult, dat alle staatsburgers zouden moeten voortgaan liezen hadden doen zien." Iets meer zekerheid lijkt in November deze aangeslotenen verder te subsidiëren. „Ingrijpende maatrege- 1953 wel gewenst, doch zoveel is wel zeker, dat de indruk bü het len" lijken wel zeer noodzakelijkeen streep er onder! Financiën en economie van zijn hoorders een opmerkelijke mate van elasticiteit veronderstelde. Inmiddels heeft Indonesië b(j de Ameri kaanse regering tegen de lage prijzen van natuurrubber geprotesteerd en daarna te kennen gegeven over rubber-leveranties aan Rood-China te denken. Thans heeft Malak- ka Indonesië bena derd voor de vor ming van een ge zamenlijk „front" in de rubberkwestie, doch daar Malakka thans goedkoper produceert, toont In donesië aarzeling. Door het kunstma tig drukken van de rubberprijs al dus een recent request van belanghebben den in Malakka tot een daar vertoevende commissie van Amerikaanse Congres-leden yemietigt Amerika in Oost-Azië meer welvaart en "meer sympathie, dan met welk plan voor ondersteuning of technische hulp goedgemaakt kan worden. Advertentie „Vennootschap gevraagd. Wij breiden uit en zoeken een maatschappij, bij voorkeur met een verlies-saldo van meer dan een mil lioen dollar. Brieven Nr. J 239 The Wall Street Journal". Voor Nederland jammer, dat de steller blijkbaar per se een Amerikaanse vennoot schap wil hebben. dan ooit tevoren in normaal burgerluchtverkeer mogelijk was heeft de nieuwe kunt thans reizen in een nieuwe stijl De meeste ruimte Snelste verbinding Nieuw comfort Overal ter wereld Vijf afzonderlijke cabines, waarin u kunt -ronddolen*. U bent uren eerder op uw bestem ming dan ooit tevoren. Een geriefelijke luxueuze lounge speciaal ontworpen laat zien wat thans onder «luxe in de lucht» wordt verstaan. te over, met erkend bed rij fszekere uitlaatgas - turbinemotoren van het nieuwste type, 13.000 PK. gaat de voorkeur uit naar de Super- Constellation-stijl. Reeds 19 lucht vaartmaatschappijen- en binnenkort nog mcér hebben dit type aange kocht om er regelmatig cn betrouw baar luchtverkeer mee tc onderhou den. DeSuper Constellatiou is op vier maal méér luchtlijnen in gebruik dan het daarop volgende Amerikaanse merk en twee maal meer dan nict-Ameri- kaanse toestellen met straalmotoren. Het kost niets méér om op de beste Lockheed Aircraft Corporation USA PARTICIPATIEBEWIJZEN Beleggingsdepöt van Originele Amerikaanse en Canadese Dollar-Obligaties DOLLAR-OBLIGATIE-DEPOT dagelijks ter beurze genoteerd Waarde van het depöt thans circa f 5.250.000.- Koers ca. f. 1045.rendement ruim 3.8 °/o netto. Een folder, waarin o.w. de samenstelling van de belegging per 31 October 1953 is vermeld, wordt op verzoek toegezonden. BeheersterN.V. Hollandsche Belegging en Beheer Maatschappij Keizersgracht 706, Amsterdam-C. Telef. 33454, 35173, 35634. 36592 Een hausse markt De koersontwikkeling voor het hoofd fonds vormde wel het meest verras sende element van de beurs. Op het moment, dat de algehele vervroegde aflos sing der 316 converteerbare obligatie lening bekend werd gemaakt, zakten de aandelen in tot 305%, om daarna vrijwel zonder onderbreking tc monteren tot 346%. Een koersavans in zo'n korte tijd hebben wij ter beurze na de oorlog nog niet gekend. Vóór de oorlog waren deze fluctuaties voor het hoofdfonds niets bijzonders, zodat de vraag gesteld kan worden of wij ter beurze wellicht geleidelijk aan de vóór oorlogse verhoudingen hebben terugge kregen, temeer nu ook andere actieve fond sen sprongsgewijze koersstijgingen vertonen. Inderdaad is er het laatste jaar ter beurze veel veranderd. Nu de speculatiewinstbelas ting definitief tot het verleden behoort, als mede de dividendstop, resteert alleen nog als een belemmering voor de algehele ont plooiing van de handel het prolongatiever bod, dat wij vóór de oorlog ter beurze niet kenden. Overigens bestaan er voor de aan delenmarkt geen belemmerende bepalingen oneer. Het enige grote verschil in vergelijking met vóór de oorlog, dat bij de beoordeling van de beurspositie in aanmerking moet worden genomen, wordt nog gevormd door de gewijzigde fiscale verhoudingen. Mr Van Leeuwen heeft hierover bij de behande ling van de plannen tot belastingverlaging in de Tweede Kamer opgemerkt, dat zonder gerichte belastingverlaging, welke gepaard zal moeten gaan met mindere kapitaalvor ming door de Overheid, in het tekort aan risicodragend kapitaal niet kan worden voorzien. Het huidige koersherstel ter beurze lijkt in strijd met deze uitspraak. In feite is dit echter niet het geval, daar de stimulans voor het koersherstel niet veroorzaakt werd door de locale vraag, doch slechts door buiten landse kooporders. De locale vraag kan zich nu eenmaal niet ontwikkelen, zolang er door fiscale oorzaken geen voldoende kapitalen voor de risicodragende sector ter beurze beschikbaar komen. Daarom ïs de Amsterdamse beurs hoofdzakelijk aange wezen op vraag voor buitenlandse rekening. In dit verband is het natuurlijk van de allergrootste betekenis geworden, dat onze landsvaluta internationaal een veel beter aanzien heeft gekregen. De gulden wordt weder tot de sterke valuta's gerekend. Hier door is het vertrouwen in de gulden inter nationaal toegenomen en de grootste be lemmering voor het buitenland tot aankoop van Nederlandse fondsen is daardoor weg genomen. Hoofdfonds was de motor Het hoofdfonds Koninklijke werd daar door de stimulans voor de gehele beurs. Het millioenste aandeel van 1000 is door de Koninklijke uitgegeven, hetgeen de handel in dit hoofdfonds ter beurze slechts ruimer maakt. Dit koersherstel moet men zien in het licht van een eventuele introductie te New York en van de mogelijkheid van een divi dendverhoging, waarop reeds eerder ge wezen werd. De dividendpolitiek van de „Koninklijke" is na de oorlog er voort durend een geweest van hogere dividenduit keringen DIVIDEND „KONINKLIJKE" 1939 17% 1950 9% 1947 9% 1951 12% 1948 9% 1952 15% 1949 9% 1953 16% waarvan 2% in aandelen. Een verdere dividendverhoging tot bijv. IS het vóóroorlogse dividend be hoort stellig niet tot de onmogelijkheden, vooral dis men bedenkt, dat de Shell Oil Cv. een zeer gunstig jaar 1953 zal afsluitenter wijl ook de bedrijfsresultaten der Standard Oil of New Jersey reeds tot een extra-divi denduitkering leidden. Bovendien behoort de grote investeringsbehoefte van de Ko ninklijke in de jaren direct na de oorlog tot het verleden en gaan deze uitbreidingen thans tot de winsten bijdragen. Een eventueel hogere interim-dividend- declaratie door de Koninklijke in de komen de maand December of Januari zou reeds in de goede richting wijzen en het bewijs vormen, dat het huidig koerspeil 'Voor het aandeel geenszins als te hoog moet worden aangemerkt. Doch het is duidelijk dat een eventuele vermindering der buitenlandse belangstelling automatisch tot een tech nische reactie uit hoofde van winstneming zal leiden. Dalende rentestand ovendien moet voor de aandelenmarkt ook als een stimulans werken de voort durende daling van het rendement op de kapitaalmarkt. De situatie op de obligatie- markt is nu reeds van dien aard, dat het 3Yz rentetype tot het verleden gaat be horen. De Hypotheekbank voor Nederland gaat er reeds toe over 314 pandbrieven uit te geven. De gemeente Utrecht leent ondershands een bedrag van 3.250.000 tegen parikoers, rentende 31% 's jaars. Dit wijst er wel op, dat de rentestand op de kapitaalmarkt wel zeer belangrijk is gedaald. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de verschillende gemeenten voor de woningbouw 414% leningen moesten sluiten. Het rendement op de aandelenmarkt is in verhouding hiermede lang niet zo sterk gedaald. Het koerspeil op de aandelenmarkt is dan ook ten achter gebleven, temeer nu blijkt, dat tussentijdse publicaties er op wijzen, dat de bedrijfsresultaten over 1953 voor verschillende bedrijfstakken geenszins teleurstellend zullen zijn. De directie van de Dok- en Werf Mij Wilton-Fijenoord deelt mede, dat de gang van zaken in 1953 tot dusverre bevredigend is geweest. „De verschillende afdelingen van het be drijf hebben vrijwel doorlopend op volle capaciteit gewerkt. De financiële resultaten over 1953 zullen niet bij die van het vorige jaar achterblijven." Dit wijst dus stellig niet op lagere divi denduitkeringen en deze optimistische klan ken uit een zo belangrijke bedrijfstak als de scheepsbouwindustrie doen ook het beste verwachten van de andere Nederlandse scheepsbouw-maatschappijen. Wanneer de beleggers zich met lagere rendementen tevreden moeten stellen, dan zouden de aandelenkoersen zelfs bij onver anderde dividenduitkeringen toch op een algemeen hoger niveau moeten komen te liggen. Du Croo en Brauns gaat zelfs tot divi dendverhoging over van 8%, hetgeen voor het desbetreffende fonds een stimulans be tekende. Ook Bolle en Gorter maakt tus sentijdse melding van een bevredigend resultaat, dat over 1953 verwacht wordt. De Kon. Ver. Tapijtfabrieken keert 10 uit, tegen het vorige jaar 9 Bij een koers van nog geen 180%, inclusief het dividend, levert dit aandeel nog een rendement op van ca 6%. Een rendement, dat bijna twee maal zo hoog is als dat op staatsfondsen. De beurs vertoont het typische karakter van een hausse-markt. Na de stijging voor aandelen Koninklijke en Unilever kwam de willige stemming voor aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken, welke zolang verlaten hebben gelegen, terwijl MaandagNjL het wil lig zijn oversloeg op de Scheepvaartfondsen, welke onder leiding van aandelen H.A.L. sedert lange tijd ongekende koerswinsten konden boeken bij levendige handel. Zo zien wij, dat de vaste stemming zich geleidelijk aan over alle afdelingen uitbreidt. Alleen de Indonesische fondsen bleven tot nu toe op de achtergrond. Verschillende locale industriële fondsen wisten goede koerswinsten te behalen. Enkele rccordkoersen voor 1953 werden ge noteerd. (Advertentie) DE NOTITIE VAN D. W. BRAND'S 6 lste EFFECTENVEILINÜ

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4