„Hitier, leven en ondergang van een tiran" Vrouwen die in zijn leven een rol hebben gespeeld ph/ushave] A.B.T.B. is het oneens met belastingpolitiek vmET UW LEVERANCIER VRIJMDED'S OUDE "SPOT,EL" EENEVER jrfïfER Politie schiet op betogers vóór Mossadeq Vru'tïag 13 November 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Boek van Alan Bullock A DOLF HITLER is ons bekend geworden als-de tirannieke figuur, die als bezitter van wereldlijke macht de menselijke waarden en begrippen negeerde en het botvieren van zijn macht over de volken als zijn ideaal zag boven het bouwen aan het geluk er mensen. De man echter, die door zijn grenzenloze begeerte naar roem en schijngrootheid zo dikwijls de menselijkheid uit het oog verloor, was, hoe verwrongen zijn begrippen ook mogen zijn geweest, zelf een doodgewoon mens van vlees en bloed, met al zijn zwakheden. Er is dezer dagen een boek verschenen, dat ons behalve op dc Hitler, die als een schrikbeeld zal blijven voortleven, ons een blik vergunt te werpen op zijn persoonlijke, intieme leven. En dan blijkt dat, voorbijgezien aan deze boze grillen van zijn onevenwichtige natuur, deze man als mens dezelfde gevoelens heeft gekend, die ieder mens beroeren en dat zich achter het grimmige masker, dat hij het liefst aan de wereld vertoonde, zich toch een mens verborg, die niet ongevoelig was voor hem betoonde aanhankelijkheid en trouw en zelfs voor liefde. De mens Hitier "W7Ü hebben het oog op het boek w „Hitier, leven en ondergang van een tiran", uitgave van A. W. Bruna en Zoon, Utrecht, waarin de schrijver Alan Bullock genadeloos zijn visie geeft op deze wonderlijke figuur in de grote politiek van het recente ver leden, die uit het niets opkomt en zich een gedachte en in Mein Kampf te boek gestelde carrière verwezen lijkt als bijna zonder weerga is in de geschiedenis. Genadeloos is die visie op de man die zelf geen genade ken de, maar Alan Bullocks boek zou geen volledige biografie zijn als de schrij ver niet had gepoogd dieper door te dringen in het innerlijke wezen van het object van zijn studie en als hij dit doet, slaagt hij er in tegenover de onmenselijkheid van het handelen een debet van menselijke gevoelens te stel len, die deze man, men zou haast ge neigd zijn te zeggen op zijn zwakke momenten moeten hebben bezield. Bullock, die een meesterlijk verteller is, verhaalt dan van Hitiers houding tegenover de vrouwen, die in zijn leven een, zij 't bescheiden, rol hebben ver vuld. Wat men wellicht niet van hem verwachten zou, was dat Hitier graag in gezelschap van vrouwen was. In het begin van zijn loopbaan was hij veel verschuldigd aan de aanmoediging van vrouwen als Helene Bechstein, Carola Hoffmann en Winfried Wag ner, welke laatste hij dikwijls op Haus Wahnfried, het huis van de familie Wagner in Bayreuth, ontmoette. Veel vrouwen werden ook geboeid door Hitiers hypnotische krachten; er be staan volgens Bullock bevestigde ver slagen van de hysterie, die vrouwen tijdens de vergaderingen waarop hij sprak overviel. Hitier zelf schijnt veel waarde te hebben gehecht aan de stemmen der vrouwen. Als er dames aan tafel aan wezig waren kon hij attent en inne mend zijn, tenminste, als hij er de lust toe gevoelde. Kletspraatjes hebben zijn naam met een aantal vrouwen verbonden. Men ging graag in op gis singen wat betreft zijn verhouding tot deze vrouwen, van Henny Hoffmann, de dochter van zijn fotograaf en Leni Riefenstahl, de regisseuse van de par tijfilms tot aan Unity Mitford, de schoonzuster van de Engelse fascisten leider Sir Oswald Mosley toe. Met grote stelligheid meent Alan Bullock echter te kunnen beweren dat in Hit- Iers leven geen vrouw ooit een rol heeft vervuld, die men kan vergelijken met die van een madame de Main- tenon of een Pompadour. Dit wordt bevestigd door al wat men weet van zijn verhouding tot de enige twee vrouwen, voor wie hij meer dan een voorbijgaande belangstelling heeft ge toond, zijn nichtje Geli Raubal en de met wie hij aan het eind van HET MAUSOLEUM, in een buitenwijk van de Turkse hoofdstad Ankara, is gereed gekomen. Het stoffelijk over schot van Kemal Ataturk, de stich ter van de Turkse republiek, is naar dit gebouw overgebracht. Het nieuwe mausoleum is boven op een heuvel gelegen, zodat het vanuit de verte reeds ie zien is. zijn victorie is getrouwd en zich van het leven heeft beroofd, Eva Braun. De episode Geli Raubal Geli cn Friedl Raubal, de dochters van Hitiers halfzuster, de weduwe Angela Raubal, gingen met hun moeder mee. toen deze in 1925 voor Hitier op de Obersalzberg de huishouding kwam doen. Geli was toen 17, aantrekkelijk en eenvoudig met een prettige stem, die zij wilde laten vormen om zan geres te worden. De volgende zes jaar werd zij Hitiers voortdurende metge zellin. Deze periode heeft Hitier latei- als de gelukkigste in zijn leven be schreven; hij verafgoodde dit meisje, dat 20 jaar jonger was dan hij zelf; hij nam haar mee waar hij maar kon, kortom hij werd verliefd op haar. Of Geli ooit van hem gehouden heeft, is twijfelachtig. Ze was gevleid en ge- imponeerd door haar beroemde oom, ze ging vaak met hem mee, maar leed onder zijn overgevoelige jaloezie. Hit- Ier weigerde haar in alle opzichten een eigen leven te laten leiden, hij weigerde haar naar Wenen te laten gaan om haar stem te laten vormen cn was buiten zichzelf van woede toen hij er achter kwam dat ze Emil Mau rice, zijn chauffeur, haar het hof had laten maken en verbood haar met welke man ook iets te maken te heb ben. Geli nam aanstoot aan deze hui selijke tirannie en op den duur maak te haar deze omstandigheid zo onge lukkig, dat ze alleen de dood nog als uitkomst zag. Onder de schok van zijn verlies stortte Hitier ineen. Wekenlang was hij ontroostbaar, weigerde hij iemand te ontvangen en sprak er zelfs van een einde aan zijn leven te willen maken. De rest van zijn leven heeft de man, die speelde met het leven van millioenen, nooit over Geli gesproken of de tranen sprongen hem in de ogen. Haar kamer op de Berghof werd pre cies zo gelaten als zij die verlaten had en toen het oorspronkelijke Haus Wachenfeld werd herbouwd, werd deze kamer onaangeroerd gelaten. Haar foto hing in zijn kamer in München en Berlijn en op de verjaardag van haar geboorte en dood werden daar bloemen bij geplaatst. Was het wroeging, sentimentaliteit, een pose of was het werkelijk een passie? In ieders persoonlijkheid be staan mysteriën en zeker in die vreemde, tegenstrijdige en verwron gen persoonlijkheid, die Adolf Hitler was. Leeghoofdige blondine De houding van de Duitse dictator tot Eva Braun lag volgens Bullock op een ander niveau. Meer dan twintig jaar jonger dan Hitier kwam ze uit een Beiers middenstandsgezin en werd door Hoffmann, zijn „hof"-fotograaf, in diens fotozaak te werk gesteld. Door Hoffmann heeft zij Hitier leren ken nen en enige tijd na Geli's dood is zij zijn maitresse geworden. Hitier gaf haar een villaatje in München, 'n eigen aüto en 'n toelage. Later deed zij haar intrede op de Berghof en aan de lunch zat zij altijd links van Hitler. In de loop der tijden moet Hitier veel van NU DE CAISSONS de vorige week het dijkgat bij Ouwerkerk hebben afgesloten, wordt de onmiddellijke omgeving versterkt met enorme zinkstukken. Grote zware keien gaan van hand tot hand vanuit de schuiten naar de zinkstukken, waar na deze op de grond terecht komen naast de caissons. haar zijn gaan houden. Zij won zijn genegenheid door haar trouw en als beloning daarvoor stemde Hitier er aan het einde van zijn dagen in toe haar te trouwen. Daarvóór had hij steeds geweigerd over een huwelijk te spreken, omdat dit zijn loopbaan in de weg zou staan. Eva Braun was hartelijk en impul sief zonder pretenties wat intellec tuele gaven betrof. Van politiek schijnt ze helemaal geen weet te hebben ge had. Alan Bullock noemt haar een aantrekkelijke, leeghoofdige blondine. (Advertentie) ELECTRISCH DROOGSCHE ER APPARAAT Wat ze aan ideeën bezat was ont leend aan goedkope romannetjes en films, die speculeerden op een goed koop sentiment. Men heeft vaak beweerd, dat Eva Braun Hitier een of zelfs twee kin deren heeft geschonken, maar daar voor heeft men volgens Bullock geen bewijzen. Toen de oorlog uitbrak werd Eva Braun in Hitiers leven naar de ach tergrond gedrongen, haar minnaar ging geheel op in de oorlog, waarin hij zelf zo'n dominerende rol vervul de. Bullock twijfelt er heel erg aan of Hitler, die zeer egocentrisch was, wel ooit werkelijk intensief heeft lief gehad. Zijn stemmingen waren daar voor te onberekenbaar, hij was wan trouwig, kleingeestig. Grootmoedigheid was een deugd die hij niet kende, hij was onverschillig tegenover het lijden van anderen, hij miste alle gevoel van medeleven, was wreed, onverdraag zaam en hardvochtig. Medelijden en genade, beschouwde hij als humanitair gewauwel en als een teken van zwak heid. Het huwelijk in de bunker Pas toen alles om hem heen ineen stortte, toen het gebulder van de ka nonnen doordrong tot de bunker onder de Rijkskanselarij, waarin Hitier en de zijnen een goed heenkomen hadden gezocht en het door hen zelf ontketen de geweld op hen kwam aanstormen, stemde Hitler toe in een huwelijk met Evan Braun. Tussen 1 en 3 uur voor middags op de 29ste April 1945 is dit huwelijk inderhaast voltrokken in de kaartenkamer met Goebbels en Martin Bormann als getuigen. Het was een weinig pompeuze plechtigheid, als bruiloftsgasten waren aanwezig Goeb bels' vrouw, een paar secretaressen en adjudanten en een keukenmeisje. Zij dronken champagne en vulden de tijd met vol heimwee te praten over de heerlijke tijd die achter hen lag..^. Jaarvergadering in Arnhem „Ernstig gevaar voor het bedrijfsleven" In zijn openingsrede tot de algemeen jaarvergadering van de A.B.T.B., die Donderdag in Arnhem werd gehouden en waarop 212 van de 243 afdelingen waren vertegenwoordigd, heeft de voorzitter, de heer A. J. de Goey critiek geoefend op de huidige belastingpolitiek. „De belastingpercentages hebben een hoogte bereikt, welke voorheen ondenkbaar was en de vraag rijst of deze hoge percentages in het huidige Nederland niet een zodanige druk op het bedrijfs leven leggen, dat een gezonde ontplooiing er van ernstig in gevaar wordt ge bracht. Ons streven moet daarom gericht zijn op verlaging der belastingen", zei spreker, die de verzekering gaf dat de A.B.T.B. alles zal doen wat tot het beoogde resultaat kan bijdragen. Voorts vroeg hij aandacht voor de loonpolitiek. Het spreekt wel haast vanzelf dat boer en tuinder groot belang hebben bij de te volgen loonpolitiek in ons land. Derhalve is bezinning op dit punt en de bepaling van een standpunt van grote betekenis. De vraag, waarom het gaat bij de verandering van het loonsysteem, betreft vooral het toestaan van be paalde marges boven en beneden de huidige richtlijn der overheid. Voor zover een vrijere loonpolitiek beoogt om in het loon meer dan in het ver leden de prestatie te kunnen waar deren, kan ik mij hiervan een over tuigd voorstander verklaren, aldus spreker. De bezwaren van het hui dige systeem zijn echter, dat nog teveel goede en minder goede ar beidskrachten op gelijk niveau wor den beloond. Is dit een nadeel voor de arbeiders zelf, voor boer en tuin der evenzeer. Sprekend over de eco nomische situatie van de bedrijven en de houding en de politiek van de overheid, wees spreker vervolgens op de akkerbouw. Mij is bekend, zei hij, dat er van de zijde van het be drijfsleven wel enige critiek is geuit op de regeling, die de overheid ten aanzien van 'de rogge heeft getroffen. Deze critiek en ongerustheid inzake 't regeringsbeleid in dezen wordt ge uit in die gebieden, waar de rogge hoofdzakelijk marktproduct is. Voorts vertonen nu de prijzen van de land bouwproducten een tendenz tot da ling, hetgeen de vraag actueel maakt wat de overheid met het oog op do bestaanszekerheid van goed geleide bedrijven van plan is te doen. Spre ker wees er daarbij echter op, dat het volledig onjuist zou zijn om te trachten ieder risico in handen van de overheid te leggen. Ondernemer zijn en willen blijven betekent nu eenmaal zowel goede als kwade kan ten durven te aanvaarden. Loonsverhoging voert kostprijs op. Over de toekomst van de koude- grondcultuur zei de heer De Goey, dat deze met een niet al te groot op timisme tegemoet mag worden ge zien. De uitkomsten der pluimvee houderij zijn in het afgelopen jaar APELDOORN - TEL 3312 ALLEEN VERTEGENWOORDIGING VOOR GELDERLAND Eén dode en 96 arrestanten TEHERAN. Perzische troepen hebben op demonstranten geschoten, die betoogden ten gunste van ex- premier Mossadeq, tegen wie de dood straf is geëist. Twee demonstranten z(jn hierbij, blijkens een mededeling van militaire zijde, om het leven ge komen. Militairen en politie beletten in stromende regen communisten en aan hangers van Mossadeq de aangekon digde algemene staking ten uitvoer te leggen. Wel werden honderden win kels bezit van aanhangers van de voormalige premier, gesloten, terwijl ook vele, door communisten opge stelde pamfletten, w.erden verspreid. Overigens was er echter niet veel van steun aan Mossadeq te bespeuren. Minister Eden krijgt hei pi er LONDEN. Premier Churchill heeft lord Reading benoemd als tweede minister van staat voor Buiteniandse Zaken, teneinde de werkzaamheden van minister Eden te verlichten. Tot dusverre was lord Reading onder minister. De andere minister van staat, Selwyn Lloyd, leidt op het ogenblik de Britse deiegatie bij de Verenigde Naties. De graaf van Selkirk is tot opvol ger benoemd van lord Cherwell, die is afgetreden om aan de universiteit van Oxford weer filosofie te gaan doceren. De belangrijkste taak va.i lord Cherwell was het adviseren van premier Churchill in kwesties b;- treffende het kernonderzoek. Zijn opvolger zal geen zitting in' het kabi net hebben. wel bevredigend geweest. Ook over 1953 heeft de pluimveehouderij tot op heden geen reden tot klagen gehad. Andere punten, die spreker aan een beschouwing onderwierp, waren het melkprijsbeleid voor het jaar 1953/1954, de varkenshouderij en uite.aard de verhoging der lonen met ingang van het komende jaar, Dienaangaande zei hij, dat hij gaarne de redelijkheid van deze loonsver hoging wilde erkennen. Wanneer ech ter in land- en tuinbouwkringen be zorgdheid is gewekt door deze ko mende loonsverhoging, dan is dit te wijten aan de onzekerheid met betrek king tot de economische ontwikkeling in de agrarische sector. Immers voor bedrijven, die met vreemde arbeids krachten werken, wordt de kostprijs door deze loonsverhoging weer opge voerd. Het is echter niet juist om het zo voor te stellen alsof deze loons verhoging geen invloed zou hebben op de afzet van onze productie, zo zei spreker, die tenslotte nog wees op enkele organisatorische aangelegen heden, vooral ten aanzien van de be hartiging der geestelijke belangen der leden. Na de pauze hield prof. dr Th. L. M. Thurlings uit Wageningen een inleiding over ..Het familiebedrijf als onderneming". Het slot werd ge vormd door de traditionele toespraak van de geestelijk adviseur pastoor Hendriksen. Volgens een officiële bekendmaking hebben de relletjes aan één persoon het leven gekost, terwijl twee per sonen verwondingen hebben opge lopen. Er zijn 96 arrestaties verricht. Vele anti-Mossadeq gezinde winkel eigenaren sloten toch. als een gebaar van solidariteit tegenover hun col lega's, hun winkels. Enkele zaken werden weer geopend, toen de politie begon Ie noteren welke winkèls wa ren gesloten. Minister Algera bezocht Ouwerkerk DEN HAAG. De minister van Ver keer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft een werkbezoek gebracht aan Ouwer kerk. Grote bouwplannen in Amsterdam AMSTERDAM. De ontvanghal van het thans 64 jaar oude Centraal station te Amsterdam zal in de ko mende drie jaren op drastische wijze worden verbouwd, opdat er voor de stroomvan vertrekkende reizigers meer ruimte zal komen. De nieuwe hal zal rechthoekig worden met slechts één controle- doorgang in het midden in het ver lengde van de tunnel naar ie perrons. Ook in de omgeving van het Cen- traal-Station zal gebouwd worden. Waarschijnlijk zal in 1955, naast het Centraal-Station, hoog boven de weg op het spoorwegcomplex tussen Oos terdok cn de De Ruyterkade een nieuw postkantoor verrijzen. Besprekingen tussen het gemeente bestuur van Amsterdam, de directie der Nederlandse Spoorwegen en die der P.T.T. hebben er toe geleid, dat de P.T.T. over een deel van dit spoorwegcomplcx de beschikking zal krijgen en wel dat deel, waarop thans geen treinverkeer is, doch slechts reservewagens geplaatst zijn. Doden herdacht in Oude Tonge OUDE TONGE. In Oude Tonge, op het eiland Goeree-Ovcrflakkee, is gistermiddag een eenvoudige herden kingsplechtigheid gehouden van de slachtoffers van de Stormvloedramp op 1 Februari jl. In Oude Tonge treurt men over het verlies van 299 inwoners, die thans, op drie na, geborgen zijn en begraven liggen in het massagraf in de kruin van de Spuidijk, tezamen met nog veertien doden van andere plaatsen op het eiland. Zo goed als alle inwoners van het dorp waren verenigd in het kerk gebouw der Hervormde kerk, waar het herstehverk even rustte voor deze plechtigheid. Tot de aanwezigen be hoorden onder meer de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, "mr L. A. Kesper, het ge meentebestuur van Haarlem en het adoptiecomité van die stad. vertegen woordigers van de Flakkeese gemeen schap, verscheidene burgemeesters van het eiland Flakkee alsmede de beeld houwster Janeke Ducro-Kruijer. Op het massagraf werd een monument onthuld dat door Haarlems adoptie- comité werd aangeboden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1