DE FEDERALE GEDACHTE IN DE INDONESISCHE REPUBLIEK jïp Prins zu Loewenstein politiek agitator Cowley hospital, ziekenhuis alléén voor oude mensen MERCURIUS WANDELT OM DE ZON Falen van program Hatta bracht Atjehse opstand HILLARY TE AMSTERDAM ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 5 Musakker werd symbool van verlang gen naar (Van. onze correspondent in Djakarta) Djakarta, November In Mei 1946 had uw correspondent een gesprek met drs Hatta o.a. over de structuur van het toekomstige Indonesië. Waarom is men in de republiek toch zo fel gekant tegen de federale gedachte? vroeg uw medewerker, U vergist zich, zeide de heer Hatta, als u meent dat wij geen oog hebben voor de noodzaak tot zeer vergaande decentralisatie. Maar wij wensen eerst, ter- wille van de eenheid des lands, Indonesië als een geheel te constitueren, en daarna zullen wij, een zo groot mogelijke autonomie op zo kort mogelijke termijn doorvoeren. Wat ons hierin scheidt van Van Mook is niet in de eerste plaats het uitgangspunt, de erkenning van de uiteenlopende eisen van ver schillende delen van Indonesië, maar wel de methode. De federale opbouw leidt tot een gespletenheid, die wij nooit meer zullen overwinnen. Daarom willen wij eerst de eenheidsstaat, die ons in staat zal stellen een natie te vormen. Daarna de realisatie vaii de grote verschillen die in ons land heersen. In Zuid-Celebes is het. ook als gevolg van de persoonlijke teleurstelling, die Kahar en zijn vrienden ondervonden, toen bleek dat zij in lïet nieuwe bestel althans voorlopig geen rol van enige betekenis zouden kunnen spelen, reeds vroeger tot een uitbarsting gekomen. De directe aanhang van Muzakkar is mis schien niet zo groot. Zijn activiteit wordt vooral bepaald door geografische om standigheden, en met name het gewel dige bergland van Zuid- en Midden-Cele- bes, die een militair optreden daartegen tot een bijzonder kostbare en ingewikkel de aangelegenheid maken. Ditzelfde geldt ook voor Atjeh, waar men de kuststreken wel ka.n zuiveren, maar daarjnee nog niet de orde herstelt in het moeilijk toegankelijke binnenland. Maar niet de vraag, hoeveel lieden nu actief deelnemen aan allerlei daden van meesterschap in eigen huis Ik pretendeer niet dit gesprek nu nog, letterlijk weer te geven maar wel, de geest van hetgeen de heer Hatta zeide lot: zijn recht te laten komen. Het plan js ten halve tot uitvoering gebracht. De eenheidsstaat kwam tot stand. Van de decentralisatie is tot dusver niet veel gekomen, door allerlei omstandigheden, waarvan de voornaamste is het over stelpende aantal problemen en het tekort aan krachten waarmede de jonge repu bliek na de erkenning der souvereiniteit te kampen had. De voornaamste maar niet de enige. Ook, bijvoorbeeld, het feit dat de verzekering der autonomie in de onderscheiden delen des lands, op zich zelf reeds een probleem is, dat niet in een handomdraaien kan worden opge lost. Tenslotte de natuurlijke traagheid, en het feit, dat men op Java niet steeds de urgentie van een zo snel mogelqk opvangen en afremmen van middelpunt vliedende krachten inzag. Dit laatste al thans is onder de indruk van recente gebeurtenissen nu wel aan het verande ren. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat maatregelen die de autono mie kunnen verzekerën, thans in het middelpunt van de belangstelling der re gering staan. Helaas kan dat, gezien de eisen, die de nood der tijden aan de regering stelt, niet betekenen, dat zij daaraan thans alle aandacht kan geven. Als een rode draad loopt door het' optreden van zowel Kartosuwirjo als van Kahar Muzakkar en nu van Daud Beu- reueh het onbehagen over de strakke, centralisatie in de bestuursvoering, of wil men de overheersing der Javanen". Men zou zich vergissen als men zou me nen, dat de moeilijkheden in Pasoendan, in Celebes en in Atjeh in de eerste plaats zouden voortspruiten uit de wens naar een Islamietische staat, al hebben daar zowel Kahar Muzakkar als Daud Beureueh hun zinnen op gezet. In wezen staan de onvoldaanheid over de geringe zeggenschap in eigen zaken en de waarlozing" door het centrum op voorgrond. Een belangrijk deel van de steun, die de leiders ondervinden wordt gevoed door het onbehagen over een toe stand, die geen uitkomst schijnt te bie den. Elet verkrijgen va.n staatkundige vrijheid bracht een verwezenlijking van lang gekoesterde verlangens, maar bleek vaak de bron van grote teleurstellingen: algemene en persoonlijke. Dat feit maak te de reacties des te feller. Over Atjeh is uiteraard het papier nog niet volgeschreven. In de analyse, die de premier heeft gegeven van de achter gronden van de Atjehse opstand is voor al aandacht geschonken aan de verhou ding tussen de oeleebalanga en de oele- ma's, waardoor het accent vooral valt op de inwendige spanningen met een typisch Atjehs karakter. Men kan de gebeurte nissen echter alleen begrijpen als men ook rekening houdt met de wrevel tegen het centrum. Daarbij komt uiteraard, dat Atjeh feitelijk een onafhankelijk re- publiekje is geweest in de periode 1945 1949; het is het enige deel van Indonesië, waar na de Japanse bezetting nooit meer Nederlands gezag is uitgeoefend, en re publikeins gezag alleen nominaal. Boven dien profiteerde Atjeh in de goede jaren van uitstekende productieprijzen en een levendige handel met de overwal, niet belemmerd door de eisen van een cen trale overheid, die een belangrijk deel Van de baten zou opeisen in de vorm van rechten en belastingen. De regering heeft met grote zorgvuldigheid en tact aan die kwasi-onafhankelijkheid een eind gemaakt. Zq heeft echter geen kans "ge zien om als compensatie tegemoet te komen aan het verlangen tot het beheer van eigen zaken door eigen mensen. De toestand was reeds geruime tijd labiel, en zeker kan men het tegenwoordige kabinet er niet voor verantwoordelijk stellen dat juist nu de explosie, die al zo lang dreigd'e, plaats had. Primair is ook hier het onvermogen om, wat men zou kunnen noemen het program Hatta" uit te voeren. HET vraagstuk van de moeilijkheden in Zuid-Celebes is een duidelijk voor beeld van een verz'et, dat zich- in belangrijke mate staande kan houden doordat de leider in de overtuiging ver keert op te treden namens een groot deel der bevolking. Kahar Muzakkar be hoort tot de belangrijke figuren uit de revolutie. Hij heeft van hart'e m'eegehol- pen aan de liquidatie van de Negara Indonesia Timur en daarbij ook persoon lek een rol gespeeld. Het verzet tegen de Nederlandse satelliet en de psycholo gische noodzaak deze op te ruimen speelde in de practijk natuurlijk een grot'er rol dan verstandelijke overwegin gen. Maar toen de lei schoon was, ging ook hier alles anders dan men had ver wacht. Paradoxaal gesproken zijn de felste anti-federalen van 1949 de meest uitgesproken federalen van nu, al moet men deze termen met een kon'eltje zout nemen. De neo-federalistische beweging die in Makassar is ontstaan, is eveneens een typische reactie. Dat een beweging tot herstel van de deelstaat ooit enige kans op succes zou hebben is uitgesloten. Men moet de verschijnselen in Zuid- Celebes dan ook zien als de aspecten van de vraag, hoe men kan komen tot een stand van zaken, die gelegenheid ge'eft om de eigen belangen op eigen wqze en met eigen mensen te behartigen. Dit is voornamelijk een practisch vraag stuk. terreur in het gebied, waar Kahar i macht laat gelden, is belangrijk. Wel omstandigheid, dat hij behalve rebel ook en in de eerste plaats voor velen is een symbool: een symbool van het ver langen, zoveel mogelijk baas in eigen huis te zijn. Het is een enorme taak, waan de regering zich ziet geplaatst. Zij tracht voorlopig, voor zover dat mogelijk is, tegemoet te komen aan de allereerste eisen. Zij heeft voor Celebes de instelling van een provinciale raad op korte ter mijn aangekondigd, alsook vervanging van de Javaanse gouverneur. Natuurlijk zijn dat voorlopige maatregelen. Het grondvraagstuk wordt er niet mee op gelost. Aan die oplossing wordt gewerkt, maar het is een arbeid van lange adem. De verzekering van de eenheid door het waarborgen van de verscheidenheid zal een moeilijk probleem opleveren. (Ingez. med.-advertentie) Zwakke luchtpijpen Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel c werkende, verzachtende, slijmoplossende (Ingez. med.-advertentie) Duits expert voor Saarprobleem (Van een medewerker). BADEN-BADEN, November |AE Duitse partij der „Vrije Democraten" heeft een commissie van experts ter bestudering der Saarkwestie in het leven geroepen, een commissie, wier taak er vooral in zal bestaan de Saarlanders te overtuigen van de nood zaak hun heil in een hereniging met Duitsland te zoeken. Men acht blijkbaar van weinig belang, dat de Saarlanders een jaar geleden op overduidelijke wijze met het stembiljet hun afkeer voor een hernieuwde aansluiting bij Duitsland hebben uitgedrukt. Moeten methodes, die weinig verschillen van die, waarmede de Saarlander 20 jaar geleden werd murw gemaakt, een mengsel van valse sentimentaliteit en dreigementen, de eerste territoriale revisies van de Duitse grenzen van 1945 voorbereiden? Van de personen die destijds in de strijd om de Saar op het eerste plan stonden, is slechts de Saarlandse minister-president Hoffmann overgebleven, die als hoofdredacteur van de „Neue Saarpost" een moedige strijd tegen de annexatie van de Saar heeft gestreden. Een van de figuren van het tweede plan van het toenmalige anti-Duitse front vinden wij thans terug in de voorste linie van hen, die een „Duitse" oplossing van de Saarkwestie eisen, als d e Saarexpert van de F.D.P.Hubertus von Loewenstein—Scharffeneck. Bevrijder van Helgoland Wat men ook van deze kleinzoon van prins Leopold Loéwenstein-Wertheim- Freudenberg, die om de charmes mn Amélie Wollrabe afstand deed van rang, titel en de toen daarmede nog verbonden niet onaanzienlijke privileges, kan zeg gen, één ding is zeker: aan zijn over tuiging tot redder van Duitsland t'e zijn voorbestemd heeft Hubertus von Loe- wenstein-Scharffeneck nooit getwijfeld. Als student reeds deed hij van zich spreken door in een jarenlang proces tegen de familie Loewenstein en tegen het Rqk, de titel te eisen, waarvan zijn grootvader afstand had gedaan. Het proces was nog aanhangig bq de civiele kamer van het Amtsgericht Berlin-Char- lottenburg toen de Nazi's aan de macht kwamen en Loewenstein uitweek. Voor de zoon van een Engels-Joodse mo'eder was in de Duitse nationalistische beweging der jaren twintig geen plaats geweest dus had Loewenstein zijn eerste politieke sporen in het Reichs- banner, het privéleger der Socialisten, verdiend. Hij week naar Oostenrijk uit, waar hij als ne'ef van vorst Aloys zu Loewen stein, de beroemde leider van het Zen- Iruip en de organisator van de „Deut sche Katholikentag", met open armen werd ontvangen. Hij kocht het kasteel Matzen in het Inn-dal, waar hij met zijn Nederlandse echtgenote en een uit Berlijn meegebrachte lijfwacht hof hield; de wit-blauwe vlag der prinsen Loewen stein en een door hem zelf ontworpen banier (zwarte eenhoofdige adelaar op goud veld, met rood omrand, dat de middeleeuwse rijksvlag moest voorstel len) wei-den gehesen, indien „Seine Durchlaucht" aanwezig was. Na enige t(jd was de regering Schuschnigg echter genoodzaakt, om redenen van particu liere aard, Loewenstein te verzoeken zich elders te will|n vestigen. Nieuwe klokken voor Leidens Academiegebouw Wasfornuis exit (Van onze correspondent) Gistermorgen is men begonnen rond het Academiegebouw te Leiden een' stei ger te plaatsen, nodig voor restauratie van de toren. Niet omdat de toren in bouwvallige staat verkeert, maar omdat enige voorzieningen moeten worden ge troffen, aangezien binnen korte tijd het Academiegebouw weer over klokken be schikken zal. Tijdens de bezettingstijd, werden de klokken uit de academietoren door de bezetters geroofd en eindelijk is men nu zover, dat twee nieuwe klokken zullen worden aangebracht. Het zullen welis waar geen zware klokken kunnen wor den, omdat het torentje die niet zou kunnen dragen. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling beide klokken op het uurwerk van de toren af të stellen, zodat zij de hele en halve uren kunnen aankondigen hetgeen op het ogenblik gebeurt... door een omgekeerd wasfornuis, waarin een klepel hangt! Tijdens academische plechtigheden zullen de klokken der universiteit 'oortaan ook geluid worden. (Ingez. med.-advertentie) TELEFUNKEN Radiotoestellen en gramofoons verkrijgbaar bij de erkende TELEFUNKEN dealers! BOERDERIJ TE SPANBROEK UITGEBRAND Gisteren is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de heer G. Veeken te Spanbroek. Het perceel, dat gedekt was met een rieten dak, stond spoedig in lichterlaaie. Men, slaagde er echter in een twintigtal koeien in veiligheid te brengen. Van de inboedel kon niets worden gered. De mo torspuit van de brandwe'er bleef niets anders over dan de belendende boerderij, eveneens eigendom van de heer Veeken. voor het vuur te vrijwaren. Verzekering dekt de schade, die op twee ton wordt geraamd. Geen luchttarievenoorlog De leden van de International Air Transport Association zijn het eens worden over de tarieven, die het vol gend jaar zullen gelden voor de lucht- routes tussen Noord-Amerika en de ste den, die de toegang tot Europa vormen, Een dreigende tarievenoorlog is daar door voorkomen. Bij de thans in Hono- loeloe aanvaarde vrachtovereenkomst blijven de huidige tarieven gehandhaafd tot 1 April 1954 waarna een nieuwe rege ling voor korting op bepaalde hoeveel heden goederen zal worden ingevoerd en een nieuwe procedure zal worden opge steld, waarbij speciale goederentarieven kunnen worden gewijzigd. Morgen (Zaterdag) middag om zes minuten over half vijf zal er iets gebeuren, dat slechts eens in de acht jaar pleegt te gebeuren. Onze „buurplaneet" Mercurius (afstand van de aarde: zo'n slordige 60.000.000 km) zal voor aardse ogen over de zonne schijf gaan. Voor „onze"- ogen?... neen, dat is iets overdreven, want Mercurius is niet meer dan een speldeknop, die in het licht van de „grote lamp" niet opvalt. De planeet, die kleiner is dan die waarop wij leven, draait in 88 dagen om de zon. Als de aarde dus éénmaal haar weg om de zon heeft afgelegd, heeft Mercurius kans gezien, vier rondjes te maken. Doordat de baan van Mercurius en die van de aarde niet in één vlak liggen, zien wij het stipje slechts éénmaal in die acht jaar over de zon trekken. Men zal misschien vragen: „Wanneer wij tóch zo goed als niets zien. waarom is het feit dan nog ver meldenswaard "Het antwoord hierop is: Een der gelijke kosmische gebeurtenis stelt de man der wetenschap in staat, de afstand aardezon te meten. Wij zouden daarvoor op aarde twee waar nemers kunnen neerzetten: één op 50 gr N.B. en één op 50 gr Z.B. Eerstgenoemde ziet dan Mercurius over de „zuidelijke" helft van de zon gaan en de tweede over (Overigens is al meermalen gebleken, dat Mercurius geen de „noordelijke" helft. Door het trekken van denkbeeldige (volkomen betrouwbare hulp biedt bij zulke becijferingen, lijnen kunnen zij de juiste afstanden berekenen, zowel de In dit opzicht is Venus betrouwbaarder, ook al meent men afstand AardeMercurius als de afstand MercuriusZon. zulks op mythologische gronden te moeten betwijfelen. HET Saarplebisciet was de langgezoch- te gelegenheid internationale be kendheid te krijgen. Met de gebalde vuist marcheerde hij in de défilé's van de Saarlandse anti-nazi's, gaf een blad „Das Reich" uit, dat reeds vóór het plebisciet de ge'est gaf, en dat de spreek buis was van een verward, romantisch nationalisme en een Groot-Duitsland zon der Hitier predikte, een stelling, die hij ook in het thans onvindbare goed-ge- schreven boek „After Hitlers Fall Germany's Coming Reich" verdedigde. Een Groot-Duitsland, waarvoor hij alle toenmalige territoriale eisen der nazi's stelde, dus de Saar en Oostenrijk dit laatste met een autonomie gelijk aan die van Beieren voor 1918 alleen zonder de Nazi-partij met als Staatshoofd een door het volk gekozen monarch, zonder veel moeite te herkennen als de aut'eur zelf! Ook voor de Franse Volksfrontregeri gen werd deze would-be prins, Duitse nationalist en anti-nazi na verloop van tijd een ongewenste medestrijder, dus zocht hij eind 1937 zijn heil in Amerika. In de Amerikaanse zone van Duitsland kon hij reeds in de winter 1945'46, als leider der eerste to'egelaten Duitse politieke organisatie de „Deutsche Ak- tion" optreden, een organisatie, die het herstel van Duitsland biet voorlopig de grenzen van 1937 tot doel heeft. Zijn spectaculaire acties in Helgoland 1 in de Saar zijn sindsdien overbekend. Als gewezen emigrë kan hij zich in het nationalistische milieu, dat hem thans heeft opgenomen, slechts handha ven door z(jn nieuwe vrienden in felheid te overtroeven en door onophoudelijk Frankrijk, dat hem gedurende twee jaar gastvrijheid heeft verleend, op een wijze te beledigen, die het hart van alle ex- nazi's sneller doet klqppen. De Franse Hoge Commissaris in Duits land heeft onlangs officieel tegen de ZORG VOOR DE BEJAARDEN (IV) Sociale en psychologische achtergrond van patiënt van groot belang Zonnestraal zal voorbeeld van Oxford volgen (Van onze redactrice voor sociaal werk) COWLEY-HOSPITAL in Oxford is een geriatrisch ziekenhuis. Dat wil zeggen dat er alleen oude mensen worden opgenomen, uiteraard in de eerste plaats voor een medische behandeling, maar waarbij evenzeer de na druk ligt op de sociale en psychologische achtergrond van de patiënt, welke misschien .zijn ziek-zijn in de hand heeft gewerkt. Om een voorbeeld te noemen: een oude vrouw krijgt longontsteking. Uit gegevens over haar huiselijke omstandigheden blijkt dat zij haar echtgenoot een jaar geleden heeft verloren en nu alleen staat. Nu zij niemand meer heeft om voor te zorgen en dus niet meer gedwongen is op gezette tijden een maaltijd ter tafel te brengen, verwaarloost zij dit punt, eet wanneer het uitkomt en neemt niet de moeite warm voedsel te bereiden. Gevolg verminderd weer standsvermogen. Yoeg hierbij het psychische conflict ten gevolge van haar verlies, dat zich uit in een houding van onverschilligheid voor het eigen welzijn en de ziekte heeft een gemakkelijke prooi. Hier is zij dus eigen lijk het gevolg van een storing in een andere sfeer dan de medische. ROWLEY HOSPITAL ligt niet in de oriëntatie. Hij deelt, in Engeland, het be- omgeving van de wereldvermaarde schilderachtige „colleges", maar aan een uitgangsweg van Oxford, een straat met büurtwinkeltjes. Ineens wordt de eentonige huizenrij onderbroken door een stuk land, waarop loof wordt ver brand; hier dwars doorheen loopt de weg naar het ziekenhuis, dat wat achter af ligt. Een pittoresk, maar voor het moderne doel allerminst geschikt ge bouw: vroeger was net een oudelieden- gesticht, een „workhouse for the poor". Door van de ongetwijfeld eens som bere binnenplaats een tuin te maken met veel bloemen en cloor met lichte kleuren te werken, heeft men er echter een vriendelijke sfeer geschapen. Miss J. Adam ontvangt ons in haar kantoortje naast de toegangspoort. Miss Adam is in het ziekenhuis de „almoner" Een almoner is een medisch-maatschap- pelijke werker, iemand die de opleiding voor maatschappelijk werk heeft gehad en daarboven een algemene medische 'elieim van de arts. Zijn taak is het, de arts voor te lichten over de so ciale achtergrond van de patiënt en voor de patiënt de brug te slaan tussen het gewone leven en de ziekenhuiswereld. H(j heeft ook een bemiddelende functie: het tot stand brengen van het contact tussen organisaties voor bejaardenzorg en de patiënt, wanneer deze het zieken huis weer verlaat. Miss Adam en haar assistente komen niet in de woningen van de patiënten. Zij krijgen, vóórdat de patiënt wordt op- fenomen, gegevens over diens omstan- igheden van de huisarts. Faalt deze hierin, dan kunnen zij een in de stad werkzame maatschappeiyke werker ver zoeken een rapport op te maken. Haar eerste contact met de patiënt komt tot stand wanneer hq binnen de muren van het ziekenhuis is. Dan voert de almoner een rustig fresprek met hem, over zijn leven, zijn jeugd, zijn conflicten, alles wat hem beroert. Wanneer blijkt dat sommige zgn. ouderdomsverschijnselen een gevolg kunnen zqn van een verkeer de instelling van bqvoorbeeld familie leden ten aanzien van de bejaarde, dan verzoekt de almoner dezen voor een ge sprek bq haar te komen. Om een voor beeld te noemenzoals bedwateren bij kinderen onbewust een middel kan zijn om aandacht te trekken, verzorging op te eisen, zo kan het ook op de oude dag onbewust als een machtsmiddel worden gehanteerd. Een ander voorbeeld, uit de praktijk van miss Adam: een oude man werd opgenomen, laten wq zeggen met een beenbreuk, van wie niemand beter wist of hij was doof. Haar bleek echter, dat hij slechts licht slechthorend was. Aangezien zijn omgeving de moeite niet nam voor hem duidelijk en langzaam te spreken, had hij zich geheel afgesloten, was gevlucht in zqn doofheid, daarmee een zekere hulpeloosheid demonstrerend. Gevallen, waarin soms een kleine ver andering van de instelling van de om geving oplossing kan brengen. Daarom is het nodig dat de mensen uit de om geving van de patiënt enig inzicht krq- gen in de oorzaak van zqn gedrag. ZOVEEL mogelqk terug naarhuis, naar noxmale samenleving dat is het devies van Cowley hospital. Vaak is dit mogelqk, wanneer enige hulp wordt geboden in de vorm van bezoekers, „meals on wheels", gezinshulp, inscha keling in clubleven. Hiervoor neemt miss Adam contact op met het „local old people's welfare committee".''") Om de overgang naar thuis gemakkelqker te maken kan Cowley hospital reconvales centen plaatsen in een zgn. „half-way Home", een tehuis, waar zy nog enige tijd biyven om weer te wennen aan het leven zonder zalen met zieken, bran cards en de geur van desinfecterende middelen. Een ander interessant experiment van Cowley hospital is de bezigheidsthera pie. Miss Adam neemt ons mee dooi ae binnenplaats-tuin naar een barak, die als handarbeidlokaal is ingericht. De patiënten, die de arts in staat acht lichte arbeid te verrichten, zqn hier bezig met de vervaardiging van allerlei voorwer pen, van eenvoudig vlechtwerk af tot" het fijnste borduurwerk toe. De leidster is miss M. Mort. een allerliefste jonge vrouw van een jaar of 22, met een zonnig, publicistische activiteit van Loewenstein geprotesteerd. Dit diplomatieke protest hééft hem in de ogen van zijn nieuwe vrienden volledig gerehabiliteerd en de finitief tot een der hunnen gemaakt het was de grootste reclame voor de „veroveraar" van Helgoland geweest en heeft hem het aureool bezorgd van de flinke man, die de geallie'erden grondig de waarheid durft zeggen. Omgeven door dit aureool kan hij dro men van verdere „veroveringen" ad majorem Germaniae gloriam en van zijn steeds grotere invloed in het komen de R'eich. Dat echter de Saarlanders, die destijds hun stem voor Duitsland eerst met economische achteruitgang en vérvolgens met de verwoesting van huis en haard hebben betaald, bereid zullen zijn van hun tegenwoordige welvaart af stand te doen ad majorem Huberti glo riam, is ni'et waa,rschqn]qk. Dus kon de volgende verovering wel eens op zich laten wachten... De censuur, welke In de Russische bezettingszone van Oostenrijk op ra.dio- uitzendingen en voorstellingen in bio scopen en schouwburgen werd uitge oefend, is afgeschaft. knap gezichtje. Als assistenten heeft zij studenten uit Oxford, vrouwelijke zowel als mannelijke, van verschillende facul teiten. De patiënten komen 's morgens en 's middags; de lunch gebruiken z-q in het ziekenhuis, maar de tea wordt ge zellig hier geserveerd. Vele chronische patiënten nemen aan deze club deel: naar miss Adam mededeelde is minder dan één procent van het aantal perma nente inwoners van het ziekenhuis bed legerig. De arbeid verschaft niet alleen afleiding, maar zij is ook nuttig voor be paalde spieren. In dit verband zq opge merkt, dat in Cowley hospital aan rhyth- mische gymnasteiek wordt gedaan. Een jaar geleden is dr L. Cosin de geneesheer-directeur, begonnen de bezig heidstherapie ook open te stellen voor de zgn. out-patients". Mensen die in het ziekenhuis hebben gelegen en n huis zqn teruggekeerd, kunnen één of enige malen per week komen werken. Zij worden per ambulance van en naar huls vervoerd. Hiervoor bestaat een gro te animo, zó groot zelfs, dat miss Adam heeft moeten selecteren naar de ge vallen die dit contact het meeste van node hebben. Naar twee kanten heeft het idee van het „day-hospital" een gunstige invloed; de 2iekenhuïsbewo- ners komen in aanraking met mensen uit het gewone leven en deze laatsten kunnen weer eens praten in de ver trouwde omgeving en hebben wat afwis seling in hun bestaan. TE ONZENT bestaan, naar wij vernemen, plannen voor een dergelijke opzet als Cowley-hospital in de nieuwe afdeling van bet sanato- 'ium Zonnestraal te Hilversum, waar zoals bekend, ongeveer 300 bedden zijn bestemd voor langdurig ver pleegde patiënten uit Amsterdam. Een assistent van Zonnestraal doet een stage in Cowley-hospital, ten einde bet werk te leren kennen en bet hier, uiteraard volgens Neder landse inzichten, door te voeren. Meri zie ons artikel van 31 October. Integrale vergoeding voor Ambonese scholen te Vught (Van onze correspondent) Het verschil van mening tussen de femeente Vught en de Vereniging voor 'rotestants Christelijk Onderwijs te 's-Hertogenbosch is thans door een be slissing van de rijksoverheid opgeheven, Sinds Juni '52 is er tussen de gemeente Vught en de genoemde vereniging een kwestie hangend over vergoeding-en en voorschotten ten behoeve van de G.L.O.- en U.L.O.-school in het Ambonese woon oord „Lunetten" te Vught. Het Rijk stichtte destijds deze scholen en droeg ze over aan 'de Bossche onderwijs-ver- eniging, die bij de gemeente een verzoek tot subsidie indiende. De gemeente Vught willigde dit verzoek niet in op grond van haar mening, dat het Rijk niet bevoegd was de scholen over te dra gen. De scholen werden als rqksscholen. beschouwd en aanvraagster had zich derhalve naar de mening van het ge meentebestuur tot het Rijk te wenden. Herhaaldelijk diende deze zaak in be roep bij Gedeputeerde Staten. Als gevolg hiervan werden besprekingen gevoerd met de departementen van Onderwijs en Maatschappelijk Werk, de hoofdinspectie voor L.O. en het provinciaal bestuur. De besprekingen resulteerden in het besluit, dat het Rqk de kosten integTaal zal ver goeden. De beroepen zqn inmiddels inge trokken en de aanvragen zullen door het Vugtitse gemeentebestuur worden be handeld. Wetsontwerp accountantswezen wacht veertien jaar (Van noze Haagse redacteur) Tot de oudste stukken, welke de Tweede Kamer tot nu toe nog niet heeft afgedaan, behoort het wetsontwerp tot vaststelling van regelen getreffende het accountantswezen. Dit wetsontwerp werd 24 April 1939, dus meer dan veer tien jaar geleden, bij de Kamer inge diend. Enkele maanden na de indiening heeft de Kamer het wetsontwerp in de afdelingen onderzocht, waarbq blij kens het voorlopig verslag op ver schillende onderdelen ernstige critiék werd uitgeoefend. Er volgde nog een memorie van antwoord, maar tót een openbare behandeling van het wetsont werp is het mede door het uitbreken van de oorlog niet meer gekomen. Na de oorlog is de parlementaire behande ling blqven rusten. De reden daaivan is, naar wq ver nemen, dat de regering deze materie nog in studie heeft. Het valt op dit ogenblik nog niet te zeggen of dit beraad er uit eindelijk toe zal leiden, dat een nieuw wetsontwerp zgl worden ingediend het thans veertien jaar oude zal dan moeten worden ingetrokken of wel, dat de regering met een nota van wijzi ging zal komen. Werkende vrouw dient pensioenregeling te treffen (Van onze redactrice voor sociaal werk) Sinds ongeveer twee jaar bestaat het Pensioenfonds Volksgezondheid en Maat- schappelijk Werk, dat op het ogenblik 4500 deelnemers telt. Meest vrouwen uiteraard, in deze sector van het maat schappelijk leven. Over het algemeen hebben vrouwen van nature weinig be langstelling" voor verzekeringsaangele genheden en toch is het ook voor de werkende vrouw van betekenis dat zij bytqds een voorziening treft voor de tijd wanneer zij met werken moet op houden. Dc tijd dat een verpleegster en een maatschappeiyk werkster meis jes waren uit de kringen der welgestel- den, is immers voorbq. En de nood van de oud-verpleegsters, waarover de laat ste jaren veel is geschreven, heeft aan getoond dat e'en pensioenregeling voor deze vrouwen, die haar leven in dienst stellen van anderen, dringend noodzake- Iqk is. Aan het Pensioenfonds Volksgezond heid en Maatschappelijk Work kunnen deelnemen, op basis van vrijwilligheid, bijvoorbeeld personeel van kindertehui zen, tehuizen voor bejaarden, gezinsver zorgsters, kraamverzorgsters, o.a. De werkgevers dienen hen op te geven; hun aandeel in de betaling van de premie zij hun evenzeer eén sociale plicht als de arbeid die zq ten behoeve van derden verrichten. In geval van huwelqk of emigratie krqgen deelneemsters twee derde terug van het bedrag dat zq e n haar werkgevers stortten, zodat zij zich eventueel ook van een bruidsschat ver zekerd weten! Op het ogenblik is deel- néming voor de wijkverpleegsters en haar werkgevers verplicht gesteld, ter wijl onlangs uit een vergadering van de vereniging van ziekenhuizen het ver zoek is gericht tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om de pensionnering van verpleegsters in ziekenhuizen bindend te Verklaren en onder te brengen bq genoemd fonds. Ondanks het feit dat het fonds nog slechts twee jaar bestaat is het reeds mogelijk gebleken aan de deelnemers die op 31 December 1952 pensioentrek- kend waren ongevoer 60 personen dit jaar een extra-uitkering te geven van ƒ150. Processen tegen Ambonese leiders in Indonesië Nederlandse inmenging zou niet dienstig zijn Op vragen va.n het Tweede-Kamerlid de heer Ritmeester betreffende de eventuele strafprocessen tegen een aan tal door de republiek Indonesië gevan gengenomen Zuid-Molukse leiders héb ben de ministers Luns en Beyen schrif telijk medegedeeld, dat het zeer twij felachtig is of de mantel-resolutie van de R.T.C.-overeenkomsen de bevoegd heid geeft om ter zake van de tegen deze leiders eventueel dreigende straf processen een klacht bq de U.N.C.I. of enig ander orgaan van de Verenigde Naties in te dienen. De regering is er van overtuigd, dat het belang van' deze leiders door een dergelijk optreden ook niet zou zijn gediend. Werk bij Ouwerkerk gaat onverminderd voort Na de sluiting van het stroomgat b|j Ouwerkerk is de activiteit aldaar onver minderd doorgegaan. Dag en nacht wordt met inzetting van veel mensen en materiaal koortsachtig doorgewerkt om binnen de kortst mogelijke tijd zo ver te komen, dat de afsluiting geen water meer doorlaat. Dit is thans na- tuurlqk nog wel liet geval door de on- derloopsheid van de op de stenen drem pel geplaatste caissons. Er hebben zich na de sluiting evenwel geen moeilijkhe den voorgedaan en alles is er op inge steld om over drie a. vier weken niet alleen het punt te bereiken, dat er van doorlaten van water geen sprake meer is. doch dat dan tevens de ?Ahter de caissons te bouwen dijk voldoende vei lig is, zodat met het leegpompen van 'e polder een begin kan worden ge laakt. Dader van moord te Arnhem heeft bekend Omtrent de moord op de 33-jarige vrouw te Arnhem, wier Iqk in een klerenkast verborgen werd aangetrof fen, is thans bekend dat de dader, een 48-jarige magazijnbediende-geweerma ker, een volledige bekentenis heeft afgelegd. SIR EDMUND HILLARY, die met Sherpa Tensing de Mount Everest heeft bedwongen, op het C. S. te Amsterdam vanavond zal h\j in het Concertgebouw een lezing houdenwaar ook HM. de Koningin aanwezig hoopt te zijn. Van linke naar rechts: de heer A. D. Strumphler, penningmeester van de Kon. Nederlandse Alpenvereniging, me- vrouw Hillary en Sir Edmund Hillary

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1