De Burgemeester van Noordwelle vertelt Waterschap Nij eveen-Kolderveen Premie voor pluimveebenodigdheden Beschikbaar voor kleine bedrijven en pluimveehouders Chefarine 4 MEPPELER COURANT VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 ty over de stormvloed en zijn rampzalige gevolgen Wij waren afgesloten van de rest van de wereld De burgemeester van het zwaar getroffen plaatsje Noordwelle op het eiland Schouwen, de heer mr G. F. Lunsingh-Tonkens en zijn beide wethouders, de heren K. Viergever en A. P. Akkerdaas zijn drie dagen de gasten geweest van het gemeentebestuur van IJssel- muiden. In een boeiend relaas heeft de burgemeester iets ver meld van de rampnacht en zijn verschrikkelijke gevolgen. SCHOUWEN-DUIVELAND. HET ZWAARST GETROF FEN EILAND. Dit is het onopgesmukte verhaal, dat de burgemeester van Noordwelle deed voor de leden van de adoptiecommis sie uit IJsselmuiden, genodigden en de pers. Niets wees er op, aldus de burgemeester, dat wij getroffen zou den worden door wellicht de zwaarste ramp, die ooit de eilanden heeft ge troffen. Wel was de zee wild op die laatste Januaridag, maar wij waanden ons veilig op ons eiland en begaven ons welgemoed ter ruste. Des nachts om 4 uur werd ik gewekt door een politieman, die mij mededeelde: „Bur gemeester. bij Schelphoek en Burgsluis zijn de dijken doorgebroken. Wat moe- standigheden. Plm. 560 mensen ver dronken op Schouwen-Duiveland. De grootste dijkbreuk is die bij de Schelphoek. die een breedte heeft be reikt van 450 m. Er gaat een enorme watermassa door. Door de eb en vloed worden de huizen aangetast. Balken en deuren raken los en vernielen op hun beurt de huizen. Het meubilair ging drijven. DENKEN, METEN EN PROE VEN NEMEN. Van de 130 woningen in Noordwel le werd een kwart vernield en de rest bleef niet onbeschadigd. Ook het kerk gebouw heeft te lijden gehad. Hoe moeten nu de dijken hersteld worden? Eerst moest er gedacht wor den. Men ging aan het meten en er werden proeven genomen met model len. Minutieuze berekeningen moes ten uitgevoerd worden, aleer de plan nen geboren werden. Deze tijd van voorbereidingen was zeer deprimerend voor ons. Toen het echter eenmaal zo ver was, werd er zeer krachtig aange pakt. Er werden binnendijken gelegd, ondiepten en geulen werden met rijs- werken bestreden en in de diepe ga ten zinkstukken en caissons gelegd. Zo heeft men het geklaard. De caissons waren logge gevaarten van 60 m., die er in gesleept moesten worden. Dit was een werk met veel risico en de slepers ZWOLSE RENBAAN ZAL BLIJVEN BESTAAN Nu gebleken is dat de paardenren baan voorziet in een behoefte, niet al leen voor Zwolle, maar ook voor de wijde omtrek, is het gemeentebestuur teruggekomen op haar plan de baan op te offeren aan andere sporten. Het verzet van de paardensportlief hebbers in Drenthe, Gelderland en Overijssel is dus niet vergeefs geweest. Voor uit breiding van het gemeentelijke sport park en voor verlichting willen B. en W. f28.235 uittrekken. Om het hoofd- w-edstrijdterrein ook als renbaan te kunnen blijven behouden is een extra crediet van f6850 nodi^; voor weg- neembare afrasteringen e.d. Burgerlijke Stand DE WIJK, van 2 t.m. 8 November- LAGE ONTGINNING Geboren: Arend, zv Wolter Kreuze en Door deze vergaande bemaling kon- in Jentje Roo. den binnen het waterschap „Nijeveen- Ondertrouwd: Koop Hester. 24 j. en Kolderveen" nagenoeg alle "woeste wwtv JO Hendrikje Bruins, 21 j.; Adrianus van gronden in cultuur worden gebracht.gevloeid, waardoor de jaarlijkse bii- Vuuren, 22 j. te Goudriaan en Hendn-I Tn mm m^n u,. .j:j ka Botter, 26 j. „De dijken zijn dicht, maar nog altijd staat hel water in de stralen van Noordwelle". ten wij doen?". In allerijl werden de boeren opgetrommeld om met zand zakken de bedreigde plaatsen te ver sterken. In de vroege .morgen trokken zij er op uit met zandzakken en schop pen. Helaas, het bleek al spoedig, dat er geen houden aan was. Het water stroomde de 9500 ha grote polder in. Als er eenmaal een gaatje is, wordt het steeds groter. Een geluk was het nog, dat het water van zover moest komen en het een tijd duurde voor de polder vol was. Op veraf gelegen plaat sen zag men het water op Zondagmor gen naderen en daardoor konden de meesten nog wat redden en naar bo ven sjouwen. In de haven van Serooskerke liep het water over de dijk. Huizen werden meegenomen en van een kavel ver dwenen woonwagens, die niet terugge vonden zijn. Hier geschiedde de eerste doorbraak om plm. 4.30 uur in de mor gen. Des middags 2 uur bereikte het water Noordwelle. De mensen brach ten alles naar de zolders en van red den kwam weinig. Het is dan ook een wonder, dat in ons dorp geen mensen levens zijn te betreuren. Toen het wa ter begon te stijgen, trok alles in de richting Renesse, maar ook hier ston den 12 huizen onder water. De rest bleef droog. De eerste dag was onze enige zorg alles ónder dak te brengen. Ten slotte gelukte dit, al waren alle kamers ook volgepropt met mensen. De meeste mensen hadden er geen erg in, dat het zo verschrikkelijk was, om dat zij terugdachten aan de inundatie door de Duitsers in de oorlog, maar dat was „geleide inundatie" en de meesten hadden gedacht, dat het ook nu niet hoger zou worden. De uitkomst zou wel anders leren! DISTRIBUTIE LEVENS MIDDELEN. Zo verstreek de eerste dag en wa ren wij in feite afgesloten van de rest van de wereld. Schouwen-Duiveland, dat wel het zwaarst getroffen eiland is. kon geen verbinding tot stand bren gen met het vasteland, door het ont breken van telefoon en een radiozen der. Bovendien vielen de electrische stroom en de waterleiding uit. Na eni ge dagen slaagden amateurs er in met behulp van onderdelen uit een ge strand schip weer een zender in elkaar te knutselen. Aangezien de levensmid delen schaars waren, moesten wij noodgedwongen weer een primitieve distributie opzetten. Gelukkig werd onze vrees niet be waarheid. Reeds op Dinsdag werden er broden gedropt, een nood-ziekenhuis kon worden ingericht en de hulp via schepen kwam spoedig en zeer over vloedig. Ook het geredde vee moest af gevoerd worden. Dit ging via de haven van Scharendijke en langs een zeer slechte weg, waarlangs bij laag water kon gereden worden. Deze weg is thans zeer veel verbeterd. Het was met recht een weg des levens. Het is geen geringe taak om alles weer op te bouwen. Alles is vernield en het volgend jaar zal er niet veel groeien. Het wordt een kwestie van ja ren. Men schat de wederopbouw van de boomgaarden op 7 jaar. Dit wordt duidelijk, als men weet dat elke liter water 40 gram zout bevat. Van de 7000 woningen zijn er 1876 bewoon baar gebleven. 4000 mensen zijn echter nog gehuisvest onder onvoldoende om- ontvingen. dan ook f 100 per dag. Ge lukkig ging het goed en is slechts 1 caisson gebroken en gezonken bij Wal cheren. Daj alles „gepland" was en in vlot tempo' moest geschieden, spreekt vanzelf. Half November zal Schouwen droog komen. Maar voor het zover is, moet voor elke cm. water 1 milliard liter worrlen weggemalen. Wel zullen er meren overblijven, maar ook dit heeft men voorzien en draglines gra ven reeds geulen naar de lage delen. Hoe zullen wij het land terugvinden? Er zijn hectares, waar 1 m. zand op ligt en er is ook veel verloren gebied. Herverkaveling zal noodzakelijk zijn. Voor de pompen, die op 5 verschillen de plaatsen zijn opgesteld, is 3600 1. benzine per uur nodig. Eén voordeel is er: er kan op mo derne wijze worden opgebouwd. B.v. de oude kromme wegen zullen nu recht worden. Het kost onnoemelijk veel om alles te herstellen, maar de regering heeft op de enige juiste wijze gereageerd: alles zal hersteld worden. HET BEGIN WAS MOEILIJK. In het begin werkten wij dag en nacht en sliepen op slaappillen. Later kwam de adoptie. Dankbaar zijn wij voor wat IJsselmuiden en de N.O.P. op dit gebied reeds hebben gepresteerd en nog doen. Ook in de bevolking leeft dit besef en zij is dankbaar voor dit bewijs van medeleven, juist nu zij in hun kapotte huizen wederkeren. Het is een kaal land, waarin wij thans zullen moeten leven, zonder bo men. Ook dit wordt een kwestie" van jaren. De structuur wordt verbeterd door gips aan de grond toe te voegen en men zal trachten het volgend jaar in te zaaien. De afgestane veerboot van IJsselmuiden heeft nuttig werk ge daan om de afgelegen boerderijen te bezoeken. Momenteel doet zij dienst als reserve. De huizen zullen nog jarenlang de sporen blijven dragen, want het zout in de muren absorbeert water. Over de vraag van wethouder Meu- leman uit IJsselmuiden. in-welke vorm hulp het best kan verleend worden, werd lang gediscussieerd. Ten slotte werd men het er over eens, dat geld de beste oplossing kan bieden. Begrip had men voor het persoonlijk contact, dat in IJsselmuiden sterk naar voren komt. Ter sprake kwam het toegezegde vee, dat spontaan is aangeboden. Schouwen is echter geen weidegebied en in overleg met de gevers zal voor gesteld worden dit om te zetten in een fonds, waaruit B. en W. van Noordwel le dan geval voor geval kunnen finan cieren. Andere mogelijkheden zijn b.v. het helpen schoonmaken van de wo ningen en straten en ook kamp Noord welle met een tekort aan ambachtslie den, om alles te repareren Beplanting met bomen moet terstond j:er hand ge nomen worden. GEESTELIJKE OPBOUW. Een vraagstuk op zichzelf is de gees telijke wederopbouw van de bevolking. Door de evacuatie is het dorpsleven uiteengeslagen. Ook dit behoort tot de ramp. Een klein bibliotheekje zal nut tig werk kunnen doen. De kerk heeft ook geen inkomsten meer. Afgewacht moet worden, hoe hierin is te voorzien. Het gemeentebestuur denkt aan het stichten van een doi'pshuis. om de jeugd weer op te vangen. Fondsvor ming hiervoor is te overwegen. Hoe wel de sympathie van de boeren uit IJsselmuiden uitgaat naar een „le vend" geschenk, is Noordwelle het meest gebaat met geld, verkregen uit de opbrengst van het afgestane vee. Door het een persoonlijke bestemming te geven, zal toch een band kunnen gesmeed worden tussen de milde schenkers en de ontvanger in Noord welle. De tijd zal leren wat hier de beste oplossing is. Voor het college van B. en W. uit Noordwelle ligt een moeilij ke, maar schone taak om het fonds zo goed mogelijk te besteden. Het doet er niet toe, of dit nu het stichten van een dorpshuis is, het opnieuw aanschaffen van inventaris voor ambachtslieden of te zorgen dat alle landarbeiders een varken krijgen, indien Noordwelle maar materieel en geestelijk kan opge bouwd worden. Dit waren de gedachten, die de bur gemeester van Noordwelle in zijn dankwoord aan het slot uitsprak. In de nood leert men zijn vrienden ken nen en de banden tussen IJssehnuiden, de N.O.P. en de gemeente Noordwelle zijn voorgoed gelegd. Men staat voor belangrijke en moeilijke beslissingen Bemaling zou gepaard moeten gaan met waterinlaat De ingelanden van het waterschap „Nijeveen-Kolderveen" werden Dinsdagmorgen bijeengeroepen in café Van Dalen voor het bespre ken van enkele belangrijke aangelegenheden. Het bestuur wilde de ingelanden eens polsen over een nieuw plan om te komen tot het stichten van een eigen gemaal, waarbij dan tevens voor de hogere gronden een inrichting voor inmalen van water nodig zou zijn. Het uitmalen zou kunnen geschieden door een gemaal aan de Klosse- dijk, terwijl aan de Smildervaart een gemaaltje voor waterinlaat zou kunnen worden gebouwd, of men zou het water kunnen inla ten uit een hoger gelegen pand van de Smildervaart. Er werden verschillende mededelingen gedaan. Na een ietwat rumoerige ver gadering kon het bestuur concluderen, dat de plannen moeten wor den uitgewerkt. Nadat de voorzitter, de heer G. Dijk-het water van het waterschap „Nije- man, de nieuwe plannen aan de orde veen-Kolderveen" tussen die twee had gesteld, gaf de secretaris-penning- polders door. Daardoor zal de water- meester, de heer Joh. Huisman, een afvoer moeilijker worden, uiteenzetting over de voorgeschiedenis Het bestuur heeft de Heidemij op en de grote lijnen van het nieuwe plan. dracht gegeven een nieuw plan te ont- Het eerste plan tol een eigen bemaling werpen, dat goedkoper van opzet zou dateert uit 1949. Het werd on 11 Ja- zijn. Dit plan zal ook voorzien in het nuari 1950 door de ingelanden verwor- aanvoeren van water voor de hogere pen tijdens een vergadering m café gronden. Oosting, voornamelijk omdat men het De waterinlaat in droge zomers zou plan te duur vond. bv. kunnen geschieden door een klein Het oude plan voorzag trouwens ook gemaal bij de watertoren te Meppel niet in een watervoorziening voor de Een tweede mogelijkheid is om wa- hogere gronden in tijden van droogte, ter te betrekken uit het tweede (ho- De heer Huisman achtte een eisen gere) pand van de Smildervaart. doch bemaling gewenst, omdat de water- hierbij is het de vraag, of daar wel al- afvoer via het waterschap Vollenhove tijd water voldoende is voor vrije in- (en het gemaal S'roïtik tussen Vollen- laat. De Rijkswaterstaat heeft al heel hove en Blok-ml) z.i. onvoldoende is. wat te stellen om de Smildervaart op Toen het waterschap Vollenhove :n peil te houden. Misschien kan men dan 1920 met de bemaling begon, was het extra malen voor het waterschap Nije. een hele verbetering, dat het water- veen-Kolderveen. Het is de vraag wat peil op 50 cm NAP zou worden ge- goedkoper is: een eigen gemaaltje of bracht. Toch was dat niet voldoende laten malen door de reeds bestaande en het peil werd later gesteld op 60 cm gemalen van het Rijk. NAP en nog later op 70 NAP. Dit De Heidemij heeft nagegaan, of het peil wordt thans nog in de zomermaan- "iet gewenst is het waterschap te split- den aangehouden, doch in de winter-sen in twee delen met eigen bemaling maanden wordt het zelfs 80 NAP en een eigen peil, resp. 1600 en 1200 ha i groot. Het gedeelte, dat nu geen water afvoert naar het waterschap Vollen hove, zal dan niet behoeven bij te dra gen in de jaarlijkse vergoeding aan het waterschap Vollenhove. Ook is overwogen, of niet alle water AVEREEST. Van 27 October November. Geboren: Jan Herman, z. v. J ,?0er' Bwtb^Ug:, Lui»e?,'uZ' v-| nieuwe ontginningen waren-dus ook W. Middelbos en W. Houkcs. Balkbrug; I loger Het land i§ echter gaan inklin Pieter. z. v. J. Hagedoorn en E. Mars- Balkbrug; Lummie, d. v. K. Guiche- laar en T Scheeper, Balkbrug; Gerrit, z. v. J. Horsman en G. Uulders, Dedems- vaart (post Ommen); Frederik Jan, z. v. Oosterveen en K. H'oevenberg, Balk brug; Adelbert, z. v. F. L. Bosker en G. Gelderman, Balkbrug. Ondertrouwd: Jacobus Wilhelmus Hei- meriks, 25 jaar en Helena Hendrik;.! Mar- Garetha Meuleman, 25 jaar; Gérfit van Marle, 24 jaar en Aaltje van Goor, 24 jaar; Johan Willem Veerbeek, 28 jaar, te Zuidwolde en Margje Kruger, 29 jaar. Getrouwd: Andries Alexander Her- mannus Leijrik te Hardenberg, 26 jr. en Johanna Maria Heimeriks, 23 jr.; Roelf Geert te Velde te Amsterdam, 27 jr. en Willemina van Haeringen, 25 jr.: Klaas Groen te Velsen, 26 jr, en Klaasje Martens, 23 jr.; Rutger Kriek- jes, 24 jr. en Roelofje Schipper, 23 jr.; Johannes Gerhardus Wasseveld, 36 jr. en Hillechien Annigjen de Wit, 36 jr. Overleden: Wilemina Evertsen, 76 j., wed. van Hendrik Jan Tempelman: Christiaan Louwdijk, 81 j., echtgen. van Grietje Banus, eerder weduwnaar Trijntje Maathuis; Jantje Brink man, 62 j., echtgenote van Berend Kok (overl. te Meppel). NIEUWLEUSEN, van 2—7 Novem ber. Getrouwd: Johannes Runherd te Ommen en Aaltje Krale; Gerrit Hen drik Emmink te Dalfsen en Jentje Reuvers; Jan Johannes Jansma te Nieuwleusen en Aleida Geertruida Burgmans te Arnhem. Zwakke luchtpijpen Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende Adv.-Ingez. i\led. In de jaren 19301940 bv. zijn vele complexen in De Bramen klaar geko men. Deze percelen werden veel bre der gemaakt, daar men het land niet zover behoefde op te hogen uit de slo- ten, als bij vorige ontginningen. Deze gaan i ken, waardoor het op sommige plaat sen wel 20 cm is gezakt. Het peil van 70 NAP van het waterschap Vollen hove is voor deze gronden in de zomer niet meer voldoende en ook 's winters is er te veel water. De afstand tot het gemaal Stroïnk is groot, en vooral als een stevige Westenwind het water op stuwt, is er een groot verval. Dikwijls is het bij het stoomgemaal 80 en dan is het hier slechts 50 Van het waterschap „Nijeveen-Kol derveen" ligt de helft op of beneden het NAP-peil. In 1950 is het bemalingsplan ge strand, maar men was het er wel over eens, dat er wat gebeuren moest, aldus vervolgde de heer Huisman, die ver volgens een viertal punten opsomde, die tot verbetering zouden kunnen lei den. Het bestuur heeft onderhandeld met het waterschap Vollenhove, omdat het meent, dat er op sommige punten ge lijkgerichte belangen zijn, zodat Vol lenhove een gedeelte van de kosten zou dienen te dragen, doch Vollenhove voelt er niets voor. Men ziet daar de bemaling als boezembemaling en past partiële bemaling toe. NIEUWE POLDERS Er bestaan vergevorderde plannen voor het aanleggen van twee nieuwe polders, t.w. een polder tussen Wanne- neperveen en de Zomerdijk en een polder tussen Giethoorn, Zuïdveen en de Bovenboeren. Met de uitvoering van de polder bij Wanneperveen zou men reeds begonnen zijn, indien de storm ramp van 1 Februari geen spaak in het wiel had gestoken. De betrokken in genieurs moesten zich naar het ramp gebied spoeden. Het volgend jaar zal men allicht wel tot een begin komen. Het bestuur heeft een vergadering te Giethoorn bijgewoond en heeft daar de indruk gekregen, dat men reeds over enkele jaren met de polder ten Oosten van Giethoorn zal kunnen be ginnen. Zijn de polders een feit, dan moet De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Overijssel schrijft ons: In het kader van de D.K.B.-premie regeling 1953 is voor de provincie Overijssel de mogelijkheid voor het aanvragen van een premie voor de aanschaf van bovenvermelde objecten opengesteld. Om voor deze premie in aanmerking te kunnen komen, zullen aanvragers dienen te voldoen aan de algemene voorwaarden zoals deze in de richtlij nen voor de premieregeling Dienst Kleine Boerenbedrijven 1953 voor Overijssel zijn vastgesteld. Pluimveehouders kunnen eveneens voor deze premie in aanmerking ko men. indien zij bij de Mei-inventarisa tie 1939 reeds als oluimveehouders be kend stonden en voorzover het aantal kippen volgens de inventarisatiegege- vens eind 1952 niet minder dan 100 en niet meer dan 500 bedroeg. De premie, die dus nu alleen ver strekt zal worden op de aanschaf van gemeenschappelijke legnestcn en/of doelmatige voederbakken (beide ge maakt volgens tekening en voorschrif ten van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt) zal 30% van de kosten bedragen, waarbij loonkosten van eigen arbeidskrachten buiten be schouwing blijven. Indien dit jaar reeds stalverbetering gierkelderbouw en/of verbetering van de pluimveehokken op aanvragers bedrijf heeft plaats gehad, dan zal met inbegrip van de premie op deze nes ten en bakken niet meer dan f 800 premie worden verstrekt. Voorzover het voor deze Provincie beschikbare bedrag dit toelaat, kunnen aanvragen worden ingediend bij de rayon-assistent (en). Zii kunnen om trent de voorwaarden en eisen die t.a.v. een en ander worden gesteld na dere inlichtingen geven. Wie van deze regeling gebruik wil maken, moet zijn aanvrage zo spc* mogelijk indienen, in elk geval vóór 15 November 1953. Nadien kunnen geen aanvragen meer in behandeling worden genomen. naar het Meppelerdiep kan worden af- drage van f 3000 aan Vollenhove zou komen te vervallen. DEZELFDE KOSTEN PER BUNDER Bij het oude plan zouden de ingelan. den in de zwaarst belaste klasse (het laagste land) f 8 per bunder per jaar moeten bijdragen in de bemalings- kosten, in de verdere klassen (dus ho gere gronden) resp. f6, f4 en f2 per bunder De Cultuurtechnische Dienst heeft te verstaan gegeven, dat het totaal van de bijdragen der ingelanden voor het nieuwe plan ten minste evenveel moet zijn. Het Rijk zal niet méér subsidie geven, dan hetgeen nog ontbreekt, na dat deze bijdragen van de ingelanden van de kosten zijn afgetrokken. Van de rijkssubsidie hangt veel af. Zonder subsidie kan het waterschap niets beginnen. Alleen voor veelomvat tende plannen geeft het Rijk een hoge •subsidie. Voor kleine werken wordt het 40 tot 50 voor grote werken soms tot meer dan 80 (zie Steenw. Aa-werken). Men kan niet bij de Cul tuurtechnische Dienst met een plan aankomen, dat niet afdoende is. Na deze uiteenzetting van de secre taris-penningmeester, werden er door de talrijk opgekomen ingelanden (er ■waren bijna stoelen te weinig) ver schillende vragen gesteld en opmer kingen gemaakt. Uiteraard konden de ingelanden zich nog niet uitspreken voor of tegen een bemaling enz., daar de plannen neg slechts in een stadium van voorberei ding zijn. Het was alleen de bedoeling van het bestuur te vernemen, of men in deze richting door kan werken, op dat niet allerlei uitgaven en moeiten worden gedaan voor het opstellen van plannen, die later toch afgestemd wor den. Uit de besprekingen, die dikwijls 'n verward verloop hadden, kreeg men geen duidelijk beeld voor ogen. doch het bestuur zal wel de indruk hebben gekregen, dat men in het algemeen het naadje van de kous wil weten en uit werking van de plannen wenst. Aan het begin van de vergadering werd besloten de sluiswachterswoning te Meppel te verhuren aan de heer H. Thalen voor f200 per jaar. De huur was voorheen f 160, doch er zijn ver beteringen in de woning aangebracht. De verkiezing van een bestuurslid wegens periodiek aftreden van de heer L. Kappe op 1 Januari a.s., had tot uit slag, dat op de heer Kappe 81 stem men werden uitgebracht, op de heer J. Spijker 16 en op de heer H Wind 3 stemmen, zodat de heer Kappe werd herbenoemd. 4 middelen in 1 labiel doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doel een enkel lableije Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F O /5 Adv.-Ingez. Med. TWEEDE BIOSCOOP TE ASSEN GEOPEND Vrij dagavond is het nieuwe Diana- theater te Assen, de tweede bioscoop in de Drentse hoofdstad, officieel ge opend door burgemeester H. J. de Dreu. Burgemeester de Dreu zag in '1 gebruiknemen van deze tweede bios coop een bewijs van de flinke groei der stad. Hij wees tevens op de cultu rele en sociale betekenis van de Bios coop. De film vervult op maatschap pelijk gebied een belangrijke functie aldus burgemeester de Dreu. Namens de Bioscoopbond sprak de heer Bosman. De eigenaar, de heer J. Santé Thedinga, deelde mede, dat hij regelmatig culturele films in Assen zal brengen. Voor de aanvang der voor stelling bood het personeel de exploi tant een electrische klok met oorkon de aan. Daarna werd de eerste film ver toond, nl. ..Moulin Rouge", waarin het leven van de Franse schilder Toulouse Lautrec wordt uitgebeeld. Zuivelbewerkers vergaderden over C.A.O. Te weinig arbeidskrachten door lage lonen Bijna drie uur hebben de afge vaardigden van de diverse afdelin gen. behorende tot de Federatie Noord-Drenthe van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond (ANAB). afdeling zuivel. Don derdagavond gesproken in het Sta tionskoffiehuis te Assen over de eventuele totstandkoming van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst Niet minder dan 7 voorstel len werden er gelanceerd. Tijdens deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer Js Abbingh te Grollo. kwam duidelijk naar voren, dat de lonen in het zuivel bedrijf op een laag niveau staan, aldus de diverse uitspraken. Dit is één der oorzaken dat men voor de zuivelin dustrie zeer weinig belangstelling heeft: een tekort aan arbeidskrachten. De afdeling Beilen nu wil de animo, om in de zuivel te gaan werken, sti muleren. door de lonen op te voeren. Verder zal men bij de bond het voor stel aanhangig maken de „onaangena me" uren te laten ingaan om 6 uur met een toeslag van 25%. Ook de huidige gemeenteclassifica tie bij de afdeling zuivel werd een on billijkheid genoemd. De afdeling Peize wenste n.l. afschaffing van de 4e en 5e klasse. Dank zij het betoog van de heer F v. d. Meer uit Leeuwarden, propagandist van de vakgroep zuivel, werd dit voorstel ingetrokken. Zijn voorstel om een snellere inkrimping van de vijf gemeenteklassen te bevor deren. vond algehele instemming. De afdeling Roden wenste in de nieuwe CAO te zien opgenomen, dat het ketelschoonmaken extra werd ge honoreerd met f 2 per uur en voorts de diplomatoeslag te verhogen tot f 2.50. De afgevaardigden gingen met beide voorstellen accoord, evenals die van de afdeling Assen om de vacantie te doen vaststellen in de periode van 15 Mei15 September. BOND VAN BEGRAFENISVERENIGINGEN IN DRENTHE. Te Assen werd onder voorzitterschap van de heer C. Meijer te Borger een vergadering gehouden van de Bond van Begrafenisverenigingen in Dren the. Aan de brde werd gesteld een voor stel van het hoofdbestuur tot wijziging van art. 4 van de statuten. Het H.B.- voorstel hield in, dat alleen door een vereniging leden zouden worden over genomen indien zij de leeftijd van 40 jaar niet hebben bereikt. Het H.B. kwam tot dit voorstel door dat uit de grotere plaatsen in Drenthe de algemene klacht kwam van toetre ding van leden op hoge leeftijd. Dit werd geweten aan de trek naar de gro tere gemeenten. De ledenvergadering kon echter niet met het H.B.-voorstel accoord gaan en ■dit werd dus verworpen. Ten slotte werd nog uitvoerig gesproken over de betaling van loonbelasting door de dragers. DRENTSE BOUWVAKPATROONS VERGADERDEN In het Stationskoffiehuis te Assen werd Vrijdagmiddag onder voorzitter schap van de heer J. van Ess te Em- men, een vergadering gehouden van de Federatie Bouwvakpatroons in Drenthe. Ir K. J. Mackenzie, directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Drenthe, gaf een uiteenzetting van de woningsplitsing, woningverbetering en de werkgelegenheid. Spr. wees o.m. op de noodzaak in kleine gemeenten de kleine patroons aan het werk te hou den in de periode November tot April- Mei. Er zijn plannen ontworpen om deze werkloosheid te ondervangen. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Assen. ïr A. W. F. Ben- nink, gaf aan de hand van statistieken een overzicht van de werkloosheid der ongeschoolde en geschoolde bouwvak arbeiders. Er wordt steeds getracht het aantal werklozen zo gering mo gelijk te houden, aldus spreker. Als laatste voerde het woord ir J. F. van Mansveit, hoofd van de Rijks dienst voor Uitvoering van Werken (DUW), inspectie Drenthe, die meen de dat voorbereidingen getroffen moe ten worden om de komende werkloos heid te bestrijden. De aannemers die nen daarom de bouwplannen klaar ten uitvoer te hebben, zeide ir J. F. van Mansveit. Hierna werden nog door enkele leden vragen gesteld. WERELD-SPAARDAG BRACHT RIJKSPOSTSPAARBANK HOGE INLEG. 31 October, Wereld -spaardag, heeft de Rijkspostspaarbank een recordbe drag aan inleggingen gebracht, n.l. plm. f 2.000.000. Terugbetaald werd plm. f 900.000. De Rijkspostspaarbank kon dus een positief spaarverschil van f 1.100.000 boeken, een cijfer dat tot dusverre nog nooit werd behaald op een Zaterdag, ook voor de Rijkspostspaarbank een halve dag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1