Ouwerkerk en Nieuwerkerk hebben veel nodig NOVEMBER- ACT1E Verlanglijstje van twee emeesters burgt Politiek van Ibn Saoed zal worden voortgezet Mossadegh beledigt zijn verdediger keer op keer IN DECEMBER TÓCH EEN BERMUDA-CONFERENTIE Ethiopië Wachters op de dijk en! Conferentie met de West in Januari Eisenhower, Churchill en Laniel zullen Duitse vraagstuk bespreken Chauffeur De Baat vrij (tegen cautie) Dubbel accoord Artsenlionoraria (ziekenfondsen) omhoog De Prins lieden naar BESPREKINGEN VRIJERE LOON VORMING BEGONNEN Ook indexcijfers aan de orde WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 r Redactie en Adm. N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Bankier; Twentsöhe Bank, Amsterdam. Telefoon 3790039222 (10 lijnen) Postbus 859. Gerru-Giro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; f 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 eent Verschijnt dagelijks Tiouw- ELFDE JAARGANG No. 2613 VRIJ ZONNIG In de Zuidoostelijke helft van het land plaatselijk ochtendmist, overigens droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Morgen: Zon op: 7.54 Maan op: 13.08 Onder: 16.54 Onder: 21.43 Directie: C. A. KEUNING en Mr K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr J. A. H. J. S. BRUINS SLOT EDER jaar in de maand November voert het C.N.V. een bijzondere propaganda-actie. Dan worden er overal in den lande door de Christelijke besturenbonden vergaderingen georganiseerd, waarin, uitgaande van een bepaald thema, de Christelijk-sociale actie in het centrum van de belangstelling wordt geplaatst. Dit jaar kan men dat thema formu leren als de verantwoordelijkheid die men persoonlijk heeft tegenover de Christelijke vakbeweging en het so ciaal-economisch leven in het alge meen. Men kan waarlijk niet zeggen dat de vakbeweging in ons vaderland niet is geworden tot een factor van grote betekenis. En men kan al evenmin zeggen dat in die vakbeweging het C.N.V. niet een belangrijke rol speelt. Die betekenis en de belangrijkheid kan men alleen al reeds aflezen uit de weerstanden die de vakbeweging op haar weg ontmoet. Dat is negatief. Maar positief is zulks kenbaar aan de resultaten die men boekte in de strijd, ook al zijn ook tegenslagen te incas seren geweest. Die betekenis is ook af te leiden uit de zakelijke mogelijkheid tot invloed oefenen, uit de erkenning die de vak beweging in het bedrijfsleven en bij de overheid heeft gevonden. De vooruitgang in welstand, de hui dige stand van de sociale voorzienin gen, zijn voor een belangrijk deel het resultaat van de arbeid der vakbewe ging. En daarbij nam het C.N.V. een eervolle plaats in. Het heeft zidh daarbij ook steeds onderscheiden door een duidelijke afwijzing van alles wat naar revolutie of klassenstrijd zweemde. ET C.N.V. is derhalve voor loon- en salaristrekkenden, zowel wat betreft de stoffelijke als wat betreft de geestelijke aspecten van de sociale strijd, een zeer kostbaar bezit, waar voor de betrokkenen dankbaar moe ten zijn en waarvoor zij hun uiterste best moeten doen om dat zo sterk mo gelijk te maken en om het de gelegen heid te geven zich zo rijk mogelijk te ontplooien. _ET is een merkwaardig verschijn- sel dat vele mensen dat nog niet inzien. Er zijn wij menen dat op meer levensterreinen waar een ze kere moeheid en onverschilligheid. De een, die wel lid is van het C.N.V., gelooft het wel, betaalt zijn contribu tie en laat het werk aan anderen over. Hij draagt dan niet mee in de ge meenschappelijke arbeid. Hij stelt zijn gaven van hoofd en hart niet ter be schikking voor het werk dat toch ook zijn werk is. De ander, die ongeorganiseerd is, profiteert met een rustig gemoed van het werk dat anderen ook in zijn be lang verrichtten, maar denkt er niet aan om de lasten die dat geeft, ook maar met een vinger aan te roeren. Nog altijd zijn, naar schatting, 50 per cent van dé mensen die Christelijk- georganiseerd konden zijn, ongeorga niseerd. Tegen deze misstanden trekt het C.N.V. in zijn Novemberactie te velde. Het is een aanval op de lauwheid. En wij wekken er dan ook gaarne toe op om deze propaganda-actie te hoen slagen. Bezoekt de vergaderingen, die nu alom worden gehouden. Neemt uw buurman of collega, die het zo nog niet begrepen heeft, mee, Stelt u be schikbaar voor werk in het kader vai uw organisatie. Voor het behoud van een Christe lijk Nederland, voor een waarlijk Christelijk-sociale structuur van onze samenleving, is een zo sterk mogelijk C.N.V. sterk, uitwendig, maar vooral sterk, inwendig onontbeerlijk. (Van onze speciale verslaggever) OP DIE ONVERGETELIJKE Vrijdag, toen het noodverband voor het Duivelandse dorp Ouwerkerk werd gelegd en allen, die bij het dijkherstel belang hadden, zich een wacht tijd van uren moesten getroosten, hebben wij een gesprek mogen hebben met de burgemeester van Ouwerkerk, de heej; J. R o m e y n en diens collega van het eveneens zeer zwaar ge troffen dorp Nieuwerkerk. De heer Romeyn ként Ouwerkerk én de polder de Vier Bannen, het land, dat straks een patroon van slik en kreken zal bieden, maar dat zo hoopt men omstreeks Oud en Nieuw zal droogvallen. Deze eerste burger van een klein dorp, dat jaren lang onopgemerkt door de historie ging, vierde deze zomer, onder onvermoede omstan digheden, zijn zilveren ambtsjubileum. arbeiders te krijgen. Men heeft bij het dijkherstel zéér hoge lonen verdiend. Een kwart eeuw burgervader van het kleine Ouwerkerk. „Onze laatste balans wijst aan, dat 100 van de 175 "woningen zijn ver- woest. Er zijn woningen die opgeknapt kun nen worden en aan jong gehuwden kunnen worden toegewezen, omdat de oude bewoners er nimmer zullen te rugkerenDrie a vierhonderd ha grond is onbruikbaar, de teelaarde is weggespoëld. Van de 500 Ouwerker- kers, die in totaal zijn overgebleven, vertoeven er 350 buiten het eiland op evacuatie-adressen." Ondanks alles is de heer Romeyn door de Ouwerkerkers op de 'han den gedragen optimistisch. Wy schreven zijn verlanglijstje over: Een kleuterschool (dit wordt een geschenk van een Canadese organisa- tie). Een wijkigëbouw met een badhuisje. Een nieuwe kerk, die was trouwens reeds aanbesteed op 1 Januari van dit jaar. Woningen, en zo spoedig mogelijk.. Er wonen Ouwerkerkers en Nieu- werkerkers in barakken aan de grens van het nog geïnundeerde gebied. Er zijn nog acht barakken voor Ouwer kerk in aanbouw. Het verlanglijstje van de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwer kerk, is iets uitvoeriger. Nieuwerkerk, meer landinwaarts gelegen, is groter dan Ouwerkerk, maar het deelt m dezelfde zorgen. Wij wensen, aldus de heer Van Eeten: Twee scholen. Een verenigingsgebouw met een badhuisje. Een wijkgebouw voor het Groene Kruis (door Zwitserland beloofd). Een kleuterschool. Van de 525 woningen zijn er vol gens recente opgave 425 onbewoon baar, 285 zijn geheel vernield, 140 zwaar beschadigd. Beide dorpen betreuren te zamen meer* dan vierhonderd doden! Men speurt nog dagelijks naar ongeveer 100 stoffelijke overschotten, doch men zal er in moeten berusten, dat er lichamen zullen zijn meegetrokken op de krachtige ebstroom, buitengaats. Problemen Beide burgemeesters zijn de over tuiging toegedaan, dat de wederop bouw van het culturele leven veel moeilijkheden zal geven. Vele steunpi laren van het verenigingsleven zijn verdwenen. Er is voorts een gewijzig de mentaliteit gekomen, vooral onder de jongeren, die elders nieuwe drukken hebben opgedaan en nieuwe invloeden hebben ondergaan. Een oneindig klemmender vraagstuk vormt echter het landbouwherstel. Men verwacht, dat de boeren de groot ste moeite zullen ondervinden om land- NIEUWE KONING WIL REGELING MET ENGELAND OVER EEN OASE Koning Saoed Ibn Abdoel Azis, die Maandag zijn vader opvolgde als ko ning van Saoedi-Arabië, heeft Dins dag verklaard, dat Saoedi-Arabië een vriendschappelijke regeling van het geschil met Groot-Brittannië over de oase van Boeraimi aan de Perzische Golf wenst te bereiken. Deze oase, waar zich naar men ge looft rijke oliebronnen bevinden, wordt zowel door Saoedi-Arabië als door de sultan van Muscat, die met Groot-Brittannië is verbonden, opge ëist. Voorts verklaarde de koning, dat Saoedi-Arabië geen territoriale ver langens koestert en zich zal houden aan zijn verplichtingen als lid van de Arabische Liga en de Verenigde Na ties. PI ij voegde hieraan toe, dat zijn land buitenlandse investeringen om de levensstandaard van het volk verhogen, zou verwelkomen. Ook verklaarde koning Saoed, dat in het land geen „communistische of andere partij-activiteit bestaat het enige geloof in Saoedi-Arabië is Islam". Saoedi-Arabië beschouwt de Israëlische benden" als „aanvallers" zo voegde de koning hier ten slotte aan toe. Koning Ibn Saoed is Maan dag twee uur nadat het overlijden of ficieel was geconstateerd, bij Taif, 80 kilometer ten Zuidoosten van Mekka, begraven, aldus is uit officiële bron vernomen. Deze snelle begrafenis be rust op een voorschrift in de koran, dat begrafenissen zo spoedig mogelijk na het overlijden aanbeveelt. De vlag op de ambassade van Saoedi-Arabië waait niet halfstok, omdat er een tekst uit de koran op staat, luidend: „Er be staat geen Grad buiten Allah en Mo hammed is zijn profeet". Dit deel -van Duiveland, dat geen werkloosheid heeft gekend, zal en daar is ook het veelomvattende werk van de herverkaveling ziëh voor uitzonderlijke arbeidsverhoudingen ge_ plaatst zien. Momenteel is nog niet te overzien in welke richting men zal moeten gaan, maar in 'het bijzonder de kleine landbouwers zullen de tanden op elkaar moeten zetten. Enerzijds is men zioh er van bewust, dat hoge lo- i bij het dijkherstel nodig waren, anderzijds vraagt men zich af, hoe het arbeidsproces onder normale omstan digheden weer op gang moet komen. Beide burgemeesters spraken de hoop uit, dat de herverkaveling niet lang op zich zal laten wachten. „De boeren moeten zo spoedig mogelijk weten, waar zij aan toe zijn," aldus de mening van beide magistraten. Ten slotte vernamen wij nog, dat er deze winter een di.jkwacht zal worden ingesteld op de dijk voor Ouwerkerk. waarvoor beide dorpen mannen zullen leveren. Niet alleen voor de provisorisch her stelde zeewering bij Ouwerkerk zal de dijkwacht paraaf zijn, ook in de sector van de Schelphoek zal men deze wach ters inschakelen. De heren Van Oord uit Werkendam, die hun hoofdkwar tier in Burgh hebben, nog steeds een nederzetting van rijswerkers, vertel den ons, dat er gedurende de komen de weken en maanden een kern van rijswerkers aanwezig blijft om in nood gevallen terstond te kunnen optreden. Nu de wering rondom het eiland voorlopig gesloten is, mag onder geen beding de gedachte post vatten, dat men klaar is! Er liggen nog om vangrijke taken te wachten, zowel ten aanzien van het dijkherstel als de droogmaling en de wederopbouw. Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Kerk- werve, Seröoskerke. Trieste geschonden dorpen, die tot nieuw leven moeten worden ge wekt. Schouwen en Duiveland blijft wer ken zolang het dag is Hij dreigt uit de zaal te lopen en er mee uit te scheiden Ook gisteren bracht Mossadegh weer heel wat opwinding teweeg voor het militaire tribunaal waar hij terecht staat op beschuldiging van hoogverraad. Het begon rustig toen hij de beklaagdenbank in de rechtszaal bin- nenschuifelde. De moeilijkheden begonnen toen de president van het Hof, gene raal Nasrollah Moghbeli, de verdediger kolonel Bozorgmehr vroeg of hij de jurisdictie van het Hof aanvaardde. Hierop sprong Mossadegh op en schreeuwde: „Ik moet zelf mijn verde diging voeren, ik zal deze man niet toestaan om voor mij te spreken. Hij is niet door mij aangesteld. Hij is een verrader. Hij is een „verbrande vader" (Per zische uitdrukking voor een gemene kerel). Jullie hebt het reöht niet om hem mij op te dringen." Rechter Moghbeli hamerde om stil te en zei tegen Mossadegh: „Als u er mee doorgaat steeds maar herrie te veroorzaken, zal ik de behandeling achter gesloten deuren voortzetten. Houd u kalm." Maar de kaalhoofdige oude man was niet in het minst uit het veld ge slagen en riep: „Ik zal uit de rechts zaal weglopen als gij mij niet de keuze laat hoe mij zelf te verdedigen." Nadat er nog een paar verdere be dreigingen over en weer waren gegaan, voerde Mossadegh bijna zijn bedreiging uit om weg te lopen. Hij sprong op en schreeuwde: „In deze rechtszaal is er geen gerechtigheid. Jullie willen Bij het sluiten van het laat ste dijkgat in Zeeland zijn de pompen op Schouwen- Duiveland op volle toeren in loerking gesteld. Wanneer over enige maanden de nog onder water staande polders zullen zijn drooggemalen, zal men eerst ten volle de schade kunnen Toerekenen, welke aan huizen en gehouwen, doch vooral aan het vrucht bare bouwland is aange bracht. De foto toont het dorp Noordwelle. Een ver laten dorp met open vlak ten, waar eens huizen stonden KLEINE COMMISSIE" Nieuws uit Washington: President Eisenhower, eerste minister Churchill en premier Laniel zullen in December een ontmoeting hebben op de Bermuda-eilanden. Zij zullen besprekingen voeren over de grote wereldproblemen in het algemeen en in het bijzonder over de toekomst van Duitsland. Dit is uit bevoegde bronnen vernomen in Washington, vandaag werden officiële mededelingen verwacht. Bij Kon. Besluit is tijdelijk be noemd en aangesteld bij de generale staf tot brigade-generaal, de kolonel P. Gips van de generale staf. (Van onze Haagse redacteur) Het voornemen bestaat, in Januari a.s. de besprekingen tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de zg. kleine commissie te doen houden. De besprekingen zullen aan vangen in Willemstad op Curacao, Dit is, naar minister Kernkamp in de Memorie van Antwoord in zake de begroting van Overzeese Rijksdelen mededeelt, het resultaat van de voor stellen, die de regering irn Juni jl. aan Suriname en de Antillen heeft gedaan en die tot doel hadden de moeilijk heden, welke gerezen waren door het verschil van mening omtrent de inter pretatie van het begrip „zelfbeschik kingsrecht" in het memorandum van New York, uit de weg te ruimen. De inhoud van de voorstellen, die de Nederlandse regering gedaan heeft en dde door de beide landsregeringen zijn aanvaard, komt er op neer, dat het principe van het zelfbeschikkings recht wordt opgenomen in de pre ambule van het statuut, waarmede voldaan is aan het zowel door Suri name als de Antillen ter conferentie en later bij de besprekingen in New York voorgestane desideratum. Daai-- uit blijkt, dat de drie landen het statuut vrijwillig aanvaarden. mijn hoofd er af hebben en jullie willen me niet toestaan om te spreken. Ik schei er mee uit." Hij begaf zich naar de uitgang, maar bedacht zich blijkbaar halverwege, draaide zich om en liep luid moppe rend weer naar zijn plaats terug. Op dat moment kreeg zijn verdedi ger die er bleek maar vastberaden uitzag er eindelijk een woord tus sen en zei dat ihij het er mee eens was dat het hof niet bevoegd was om Mos sadegh te berechten. „Ondanks de beledigingen van mijn cliënt," zo zei Bozorgmehr, „is het mijn plicht om hem te verdedigen. Aange zien hij beweert nog steeds de wettige premier te zijn moet hij door het burgerlijk Hooggerechtshof worden berecht en dan eerst nadat de Majlis (het parlement) bijeen is ge weest en hem formeel 'heeft ontslagen. Dit hof is niet bevoegd." De openbare aanklager Hoessein Azemoudeh zei tegen de rechter: „U ziet wat voor kaliber man dit is. Hij beledigt de eerbiedwaardige heer die op zich heeft genomen om hem te ver dedigen, in de gemeenste taal voor dit doorluchtige hof een man die doctor in de rechten is. U ziet heren, deze man is van na ture een rebel en een begenadigd ac teur. Het hof moet niet door zijn ac teren worden beïnvloed. Hem moet worden bevolen om te blijven zitten en kalim te zyn." Toen de openbare aanklager Mossa degh een „begenadigd acteur" had ge noemd en de president van het hof had verzocht om zijn toneelspelen tegen te gaan, antwoordde de vroegere premier met stemverheffing: „Laat dit een rechtvaardige en eerlijke proces voering zijn. Laat mij voor mijzelf spreken. Jullie zijn jonge mensen. Ik ben al oud en ik zal gauw dood zijn. Er is een andere wereld dan deze," zei Mossadegh tegèn zijn réchters, „en men kan beter geoordeeld worden in het hiernamaals. Mijn zogenaamde over tredingen liggen in het politieke vlak en moeten door een civiel Hof worden berecht." Nadat hij een ogenblik had gepau- seerd om te wenen, waarbij hij zijn gezicht in zijn handen liet rusten, leef de Mossadegh weer helemaal op er deed hij een poging om afschriften van zijn verdediging aan de pers uit te reiken. Tijdens de zitting gaf Mossadegh een oordeel over de Sjah. „De Sjah is een buitengewoon vriendelijke jongeling. Hij haalde mij uit de gevangenis waar zijn vader me in had gestoptIk kan zijn vriendelijkheid nimmer ver geten. Ik vergeet nooit een vriende lijke daad jegens mij tot aan mijn sterfbed", zei Mossodegh, terwijl een nieuwe tranenvloed uit zijn ogen welde. „Ik hoop dat deze fatsoenlijke jongeman meer dan 120 jaar oud zal worden", zo sprak Mossadegh. „Maar er waren verraders in de omgeving van de Sjahde verkiezingen wa ren een doorgestoken kaart en onge regeldheden en onregelmatigheden kwamen in het gehele land voor." De Nederlandse vrachtautochauffeur D. de Baat, die twee weken geleden betrokken was bij het ernstige ver keersongeluk op de Wiedbachtalbrug, is gisteren tegen een borgstorting van 7000 mark uit het voorarrest in Ko blenz ontslagen. De Baat zal vermoedelijk naar Ne derland terugkeren en daar blijven tot de gerechtelijke behandeling over omstreeks drie weken. DE rede die door prof. Gielen is gehouden over het onderwijs op het K.V.P.-congres, bevat vele voor treffelijke dingen. Wij wijzen met name op hetgeen hij gezegd heeft over het steeds meer „verbijzonderen" van de openbare school, waardoor deze school van twee walletjes wil eten. Enerzijds over- heidsschool blijven en anderzijds een andere beheersvorm krijgen, waardoor feitelijke invloed der ouders mogelijk wordt. Het komt ons voor met prof. Gie len dat dit niet gaat. Men zal moe ten kiezen. Wat ons betreft mogen alle openbare scholen bijzondere scholen worden, ingericht naar de smaak der ouders en beheerd door een vereni ging. Een andere zeer wijze opmerking van prof. Gielen volgens het ver slag in de Volkskrant was deze: „Dé cultuur zal in het gedrang komen, wanneer de politiek er zioh te veel mee bemoeit en wanneer de overheid daarbij leiding zou geven." Dubbel accoord! De eerste aanwijzing voor een der gelijke bijeenkomst der Grote Drie werd gisteren gegeven door de Ameri kaanse minister Dulles. Hij zeide op zijn persconferentie, dat een voorstel (waarschijnlijk van Churchill) werd overwogen, om een drie-mogendheden- conferentie te houden nu de Sowj et- Unie geweigerd heeft om deel te nemen aan een conferentie van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken over "Duitsland en Oostenrijk. Een Frans communiqué deelde heden mede, dat de conferentie zal plaats, vinden van 4 tot 8 December en zal worden bijgewoond door Dulles, Eden en Bidault. Eerder is bekendgemaakt, dat Sir Winston Churchill op 10 December in Oslo zal zijn om de Nobel-prijs voor literatuur in ontvangst te nemen. Er wordt gefluisterd, dat Churchill van daar naar Moskou wil vliegen om pre mier Malenkow te ontmoeten. Een ont moeting met Malenkow zou het onder werp geweest zijn van de deze zomer geproj ecteerde Bermuda-conferentie, die ten gevolge van Churchill's ziekte niet door ging. Tbams schijnt de nadruk te vallen op de Duitse kwestie. Churchill voerde gisteravond het woord aan het jaarlijkse banket van de burgemeester van Londen. Sommige mensen, zei hij, menen, dat wij best aan de koude oorlog zouden kunnen wennen, zoals anderen gewend heten te zijn aan het afstropen van hun vel. „Anderen", zo voegde hij hieraan met nadruk toe, „en ik ben een hun ner, geloven dat er een verbetering te constateren is en dat een werkelijke verandering met tijd, geduld en goe de wil te bereiken is, mits de vrije wereld natuurlijk haar eenheid niet verliest of haar voorzorgsmaatregelen verslapt". (Van een onzer verslaggevers) Naar het zich laat aanzien zullen de huisartsen binnenkort een hoger hono rarium ontvangen voor het behandelen van ziekenfonds-patiënten. In de onderhandelingen tussen delegaties van de Landelijke Vereniging van Huisartsen en van de ziekenfondsen namelijk overeenstemming bereikt over een verhoging van de honoraria. De Ziekenfondsraad moet echter aan de thans voorgestelde verhoging nog zijn goedkeuring hechten. Het percentage van de verhoging staat nog niet vast. Dit zal eerst kun nen worden bepaald als de resultaten beleend zijn van een in te stellen onder zoek naar de kosten van de artsen. De mogelijkheid wordt overwogen om, bij wijze van voorschot, na goedkeuring van de voorstellen door de Zieken fondsraad vast verhoogde honoraria aan de artsen uit te betalen. Door de vereniging voor Chr. Mid delbaar en voorbereidend hoger on derwijs voor West Brabant iis het be sluit genomen te Breda een Protes tants Lyceum te bouwen. De behandelende medici hebben toegestaan, dat prins Bernhard vandaag naar Ethiopië vertrekt voor het aan gekondigde officiële bezoek aan de keizer, mits het programma een niet te vermoeiend karakter zal dragen. De Prins zal vermoedelijk op 23 Novem ber -hier te lande terugkeren. Na een nader onderzoek zullen de genees heren dan beslissen of Z.K.H. zijn be zigheden in volle omvang zal mogen hervatten. GEHULDIGD PROF, DR. HAITJEMA (Van onze correspondent) In de aula der Rijksuniversiteit te Groningen is prof. dr. Th. L. Haitjama kerkelijk hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Groningse Univer siteit Dinsdag gehuldigd, omdat het dertig jaar geleden was dat prof. Haitjema zijn ambt van hoogleraar aan deze universiteit aanvaardde. Tot de belangstellenden behoorden de pre sident-curator van het college van cu ratoren der Universiteit, 'dr- E. H. Ebels, vertegenwoordigers van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk en de kerkelijke organisaties, vele predikanten (van wie verscheidene oudleerlingen van de jubilaris) en stu denten. Prof. dr. Th. C. van Stockum, die bij afwezigheid van de rector magnifi cus als vertegenwoordiger van de se naat het woord voerde, schetste prof. Haitjema als een goed hoogleraar en een geliefd docent, die zowel in de senaat als in de faculteit zeer bemind is. Als man van wetenschap is hij een lang niet onbetekenend geleerde, waarvan de boeken en geschriften van zijn hand wel een duidelijk be wijs zijn. Hierna sprak prof. dr. H. de Vos, voorzitter van de faculteit der God geleerdheid. Namens de faculteit dankte hij zijn jubilerende collega voor a-l'les wat hij voor de faculteit heeft gedaan. Vervolgens voerde de praeses van het mode ramen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk ds. H. J. F. Wesseldijk uit Eindhoven het woord. D-s. Wesseldijk schetste prof. Haitje ma als een man, die een grote invloed heeft in de Ned. Herv. Kerk en op de Synoden dier kerk. Veel heeft hij o.a. bijgedragen voor de instelling van een nieuwe kerkenordening. Namens de oudleerlingen sprak prof. dr. A. A. van Ruler, kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Namens de oudleerlmgen bood prof. Van Ruler zijn jubilerende collega als teken van hoge waardering en dankbaarheid een gedrukte en gebon den bundel studiën aan, samengesteld door de oud-leerlingen onder de titel: „Schrift en Kerk. Als laatste spreker voerde de voor zitter van de faculteitsvereniging, de heer J. Bonesohansker het woord. Prof. Haitjema dankte hierna alle sprekers. Hij zeide, dat hij op deze dag een nieuwe prikkel ontvangen had om met Gods hulp vol verwachting weer aan het werk te gaan. In de Senaatskamer werd vervol gens receptie gehouden. Maandag is het driejarig jon getje van de familie De B. uit Breda op het Marktplein te Deurne onder een zware vrachtauto gelopen en ge dood. Het kind was met zijn moeder bij zijn grootouders op vacantie. Stichting van de Arbeid (Van een onzer verslaggevers) In de Stichting van de Arbeid zal vandaag het overleg beginnen in zake de mogelijkheid van het realiseren ener vrijere loonvorming. Men mag verwachten, dat het wel geruime tüd zal duren voor over dit verre van ge makkelijke probleem in de Stichting overeenstemming is bereikt. Zaterdag a.s. zal de Stichting van de Arbeid zich bezighouden met de kwes tie van de indexcijfers van het levens onderhoud, welke tijdens de jongste loononderhandelingen zoveel deining heeft veroorzaakt. De bespreking zal worden bijgewoond door de ministers Suurhoff en Zijlstra, die de vertegen woordigers van het georganiseerde bedrijfsleven nadere inlichtingen zul len verstrekken over hetgeen zich rondom de verlaging van het indexcij fer, als gevolg van een bij het CBS gemaakte methodefout, heeft afge speeld. Oorlogsveteranen planten bomen in Zeeland Leden van het wereildveteranencon- gres, dat de volgende week in Den Haag wordt gehouden, zullen op Vrij dag 20 November een aantal bomen planten op een nog niet bekendge maakte plaats in Zeeland. De bomen zullen geplaatst worden in de vorm van een laan of rondom een toekom stig plein en men hoopt er de naam van de wereldveteranenfederatie aan te verbinden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1