Na de begrafenis Gsmcs Brabant komt in het centrum te liggen van Benelux C Fn ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 (Inges. med.-advertentie) Gaines*.*, f59.- Cdntures *.a.fl9.}0 Bustehouders*.*./ 9-5' Ook het nieuwste in lingerie. Amsterdam Den Haag Rotterdam Leïdsestraat 14 Noordeinde 50 a Meent 124 Geïllustreerde brochure no. 10 op aanvraag. Rechtbank gelast nader onderzoek in moordzaak De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren de zaak tegen een 27-jarige instructeur van een rijschool te 's-Gra venhage, die veertien dagen geleden heeft terechtgestaan, beschuldigd van poging tot moord op zyn echtgenote, voor onbepaalde tijd aangehouden. Ver dachte was ten laste gelegd dat hij had getracht zijn vrouw niet gas te vergif tigen. De officier van Justitie had tegen hem een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest gerequireerd. De rechtbank heeft de zaak aange houden, opdat dr Witte van het gerech telijk laboratorium ter plaatse een onderzoek zal kunnen instellen inzake de mogelijkheid of de vrouw inderdaad tengevolge van gasuitstroming in de kamers vermoord had kunnen worden. Voorts zal professor Baan. psychiater van het huis van bewaring tê Utrecht een nieuw psychiatrisch rapport over verdachte uitbrengen. Voorstel tot aankoop van sociëteit te Zutphen aangehouden De Raad van Zutphen heeft een voor stel van B. en W. om de Buitensocie- teit aan te kopen voor een som van ƒ2000 per jaar gedurende 40 jaren om te verbouwen tot een schouwburg j concertzaal, aangehouden. Een voorstel tot toetreding tot de N.V. Maatschappij tot gasvoorziening Oostelijk Gelderland werd na enige be sprekingen met twee stemmen tegen aangenomen. Nieuw gebouwd huis wordt weer afgebroken (Van onze correspondent) V alther mond 11 Nov. Te Valthermond (Dr.) wordt een win kelpand, dat eerst 1% jaar geleden werd betrokken weer afgebroken. Het was op het ogenblik dat men de afbraak be gon, reeds circa 26 cm gezakt. De muren vertonen grote scheuren en de vloer in het gehele pand helde vrij sterk. Vorige week werden de bewoners 's nachts opgeschrikt door een knal. toen de grote spiegelruit in de winkel door de spanning sprong. Bevordering productiviteit in textielindustrie Gistermiddag heeft mr J. A. Berger, adviseur voor de productiviteitsbevorde- ring bij het ministerie van Économische Zaken, te Enschede, in een toespraak op de opening van de tentoonstelling Productiviteit in de Textielindustrie, uiting gegeven aan zijn bewondering voor het belangrijke werk, dat door de stichting Textielvak in Twente wordt verricht. Spr. releveerde het groeiend verzet van de Twentss arbeidersbevol king tegen het werk in de textielindus trie. De textielarbeider meende dat hij onvoldoende waardering ondervond voor zijn industriële arbeid, maar we kunnen hem. evenmin als de arbeider in de metaalindustrie en de landarbeider, missen. De poging van de stichting Textiel vak. om d.m.v. een sociologisch onder zoek te komen tot een grotere samen werking tussen werkgevers en werk nemers in de textielindustrie, wordt met de grootste aandacht gevolgd en ook de Amerikanen beschouwen dit als iets ge heel nieuws op het gebied van de „human relations". Dé tentoonstelling is bedóéld om aan de arbeiders duidelijk te maken, dat het voor óns allen van dé gróótste betekenis is. té streven naar eèn goédkoop en beter product. In opdracht van de stich ting Textielvak werd de tentoonstelling ontworpen en uitgevoerd dóór dé stlch ting Onderwijstentoonstellingen. Hert van Francois Pompon komt op Willemsplêln te Arnhem (Van onze correspondent) A h h e m, 31 November Naar Wy vernemen zal het hert van de Franse beeldhouwer Frangols Pom pon, dat de gemeente Arnhem destijds heeft aangekocht, op het gazon op het Willèmsplein bij café-restaurant Royal worden geplaatst. Jn het gemeentemu seum zal op die dag een expositie van 1 Franse affiches worden geopend. De da tum van de onthulling moet nog worden vastgesteld: waarschijnlijk zal de plech tigheid worden bijgewoond door de Fran se ambassadeur. Morgen wordt de busdienst Zierik- zeè naar de Wésthóék geopend. De boot-, diénsten mét de Flandria over dé Óostèl' Schelde komen nu te véfvallèn. Dé héér en mevrouw Êd. A. Fisher uit Wassenaar hébben op èèn ln Éélgië gehouden hortdénteiitonnstelling Salon du Chlèn mét hun zés honden hét höogstè aantal punten bebaald én daarmee de hóófdprUè veroverd. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: J. A. Taselaar en W. Baretta, Wassenaar; W. L. H. E. Daniels en M. H. Muller, Rotterdam. Overleden: A. van de Velde Smit, 76 j, Zeist; L. van Beest, m, 89 j, Rotterdam; A. TenvenAlers, 74 j, idem; D. A. van Dusseldorp. m. 07 j. Amsterdam; M. A. van Oversteeg -De - Jong, 81 j. Zeist; B. Schurink. m, 77 j, Venlo; M. C. Takkenberg, m, 74 -j, Zuid- hom. K.E.M.A. was gastvrouw van Gelderse Staten (Van onze correspondent) Arnhem, 11 November De Provinciale Staten van Gelderland vergaderden Dinsdag in het gebouw van de K.E.M.A., waarvan de directie als voortreffelijke gastvrouw optrad. Prof. dr ir J. C. van Staveren, directeur van de K.E.M.A., gaf een uiteenzetting van de werkzaamheden van het instituut, dat zijn internationale faam onverzwakt handhaaft en dat na de oorlog opnieuw tot een grote ontwikkeling is gekomen. De roof van de Duitsers, die 43 wagens met materiaal stalen waarvan men er later 14 terug vond is een zwaar verlies geweest, maar van dit verlies heeft de K.E.M.A. zich al lang hersteld. Spreker wees o.m. op- de vererende opdracht uit Amerika om een kortsluit- huis te ontwerpen, een project van tien millióèn gulden. Prof. Van Staveren ging uitvoerig in op de samenwerking met andere verenigingen. Bédrijvén etc. Het internationaal overleg met betrekking tot de verlichtingstechniek heeft ertoe gèleid. dat in geheel Europa uniforme voorschriften zullen gelden voor auto koplampen. Deskundigen van dé K.E.M.A. hebb'en deze voorschriften technisch uitgewerkt. De Staten bezochten in de middag ge bouwen en terreinen van de K.E.M.A. De Staten besloten van de gemeente Arnhem grond te kopen voor de bouw van een gróte garage, met daarbóven dienstwoningen voor het provincieperso- neel. Een subsidieaanvrage van de Bond van Mobilisatie-invaliden én hun nabe staanden en van de stichting ,,De Ne- dèrlandse soldaat" te Drachten werd af: gewezen. Meubelmakerij te Ermelo afgebrand In de meubelmakerij van de firma G. van Eikenhorst te Ermelo heeft éen brand gewoed, die het gehele gebouw met inhoud een prooi der vlammen deed worden. Door flink optreden van de brandweer kon worden voorkomen, dat ook belendende percelen door het vuur werden aangetast. Verstuivingsmelkpoederfabriek te 's Heerënbroek geopend (Van onze correspondent) Zwolle, 11 Novémbèr Te 's Heerenbroek, tussen. Zwolle en Kampen, is een moderne verstuivings- melkpoederfabriek door de burgemees ter van Zwollerkerspel, de heer C. Sla ger. geopend. De fabriek is eigendom van een combinatie van zeven coöpéra- tieve zuivelfabrieken té ZWolle en om geving. - By K.B. is benoemd tot raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te Leeuwarden: mr P. S. de Gruytèr, grif fier van genoemd gerechtshof. (IngeZi med.-advertentie) Grieperig Koortsig Kou gevat? Neen, nAKKERTJE Lenstra in Noordelijk voetbalelftal Het Noordélyk voetbalelftal, dat Zon dag a.s. te Veendam tegen de vertegen woordigende Oostelijke ploeg uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Roffel (GVAV), Achter: Jeltema, Buist (belden GVAV). Midden: Jitse de Groot (Leeuwarden). Benninger (GVAV), Hoekstra (GVAV). Voor: Bakker (Leeuwarden). Lacroix (GVAV). Van der Ley (Leeuwarden). Lenstra (Heerenveen). Hoekenla (Leeu warden). Reserve: Koopmans (Leeuwarden), Veenstra (Heerenveen). Smit (Sneekj, De Grooth (GVAV). Wereldveteranen komen in Den Haag bijeen (Van ónze Haagse redacteur) Meer dan honderd vertegenwoordigers uit twintig landen, afgevaardigd door 106 organisaties, omvattende zestien mlllloen oud-strijders, komen van 12 tot 20 November naar Den Haag voor de vierde algemene vergadering va,n de wereldfederatie van oud-strijders. Aan de eigenlijke vergadering gaan enige bij eenkomsten, o.m. van de commissie voor de verdediging van de vrede vooraf. Men zal zich voorts bezig houden met vraagstukken, verband houdende met de revalidatie, een van de taken, waarvoor de federatie, welke in 19-50 ln Parjjs werd opgericht, zich heeft ingezet. H. M. de Koningin zal Maandag het congres in de Ridderzaal officieel openen. De president van de wereldfederatie, de Fransman Albert Morel zal aan de Nederlandse gedelegeerden een cheque van ruim 35.000 overhandigen, door de wereldfederatie bijeengebracht, ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp. BESTUURDER REED DOOR DE FLIKKERLICHTEN (Van onze correspondent) Zwolle, 11 Nov. Nog geen twee -dagen na het ongeluk op een overweg bij Raai te, welke twee doden eiste, is gistei'avond weer een auto dóór een trein gegrepen op een bij Raaltè gelegen overweg, voorzien van flikkerlichten. De personentrein, die om 17.21 uur uit Raaltè vertrok greep een bestelauto die opzij werd gesleurd. De inzittenden werden licht gewond. Er werd próces-verbaal opgemaakt, omdat de be stuurder was doorgereden, hoewel de flikkerlichten onveilig aangaven. Dief van koffer met sieraden gearresteerd Eveneens twee helers aangehouden (Van een onzer verslaggevers) De vorige week Woensdag is uit een auto, die in dé Kalvérstfaat te Amster dam stond geparkeerd een koffer met gouden voorwerpen, ter waarde van 25.000 gestolen. De recherche van het bureau Singel was reeds spoedig op het spoor van de vermoedelijke daders; zij deed een inval in een woning in de binnenstad en be trapte daarbij de daar wonende vrouw, die juist bezig was de koffer, waarin zich de buit had bevonden, te verbran den in de keukenkathel. Van de kost baarheden was échter nergens een spoor te ontdekken. De politie arresteerde de vrouw; korte tijd later kwam de man thuis met wie zij samenwoonde. Ook hy werd in verzekerde bewaring gesteld. De ze beide arrestaties wegens heling leid den tot de aanhouding van de dader, hij werd 's nachts gevangen genomen toen hij een café in de binnenstad verliet. Hij is een broer van de eerste arrestant. Een klein deel van de buit is teruggevonden. De drie verdachten zijn voor de Officier geleid, zij hébben een bekentenis afge legd. Meisje viel van tractor en werd gedood Bij het ploegen is gistermiddag om 4 uur de 16-jarige Wilhelmina Verhoeve, dochter van een landeigenaar aan de 's-Graveweg te Rotterdam in de omge ving van de ouderlijke woning om hel leven gekomen. Zij Bestuurde een trac tor, waar de ploeg achter bevestigd was. Toen dit werktuig onverwacht qchter een boomwortel bleef steken, maakte de tractor een draai en kantelde, met het gevolg dat het meisje van haar zit plaats viel en onder de tractor terecht kwam. Zij werd zo ernstig gewond dat zy reeds na enkele minuten overleed. VERKEERSONGELUKKEN TE ROTTERDAM Gistermiddag om kwart voor twee is op de Schulpweg in Rotterdam-Zuid de 37-ja.rige W. J. MaasVan Noort, die te Rhoon woonde, met haar bromfiets aangereden door een auto en zo ernstig gewond, dat z(j reeds ovérlèden bleek te zyn toen dé ziekenauto van de genees kundige diénst arriveerde. Om halfzês is de 70-jarige oud politieman F. P. J. van dér Luur bij het ovèrsteken in de Béijérlandlaan door een tram gegrépen. Hij wérd met' het hoofd tegen de straat geworpen, het geen hém het leven kostte. VERK bleef denken dat Puk alleen maar grappig wilde zijn met dat „roekoe"-geroep. Hij haalde zijn schouders op en stapte naar de kast. Hy greep de karaf en schonk een flinke scheut in het glas. Puk sprong luid koerend óm hem heen. want hij wilde Verk waarschuwen er niet van drinken. ..Houd op!" riep Verk. „Je maakt me ziek met dat kinder achtige gedoe! Ik ga dadelijk liever alleen op avontuur! Ik Wil je niet eens meer mee hebben." Hij zette het glas aan zijn mond en dronk de Inhoud .met een paar grote slokken op. ,,Te laat!" dacht Puk. „Nu kan Verk ook vast niet meer praten!" En dat was zo. Verk Prof. De Quay over Zuid-Nederland (Van onzé correspondent) 's-H èrtogenbosch, 11 November IN zijn openingsrede op de zitting der Provinciale Staten van Noord-Bra bant heeft de commissaris der Koningin prof. dr J. E. de Quay in grote lijnen het. toekomstbeeld geschetst voor de Zuidelijke Nederlanden. Hij bracht de leden der Staten de plannen onder de aandacht, welke op het ogenblik vooral in België worden gesmeed ten aanzien van de mogelijke kanalisatie van Rijn, Maas en Moezel T,)— Moezel en een Schelde-Rijn- verbinding. Zonder echter op details in te gaan of zich uit té laten waar en op welk niveau deze kwesties op dit ogenblik worden behandeld, plaatste prof. De Quay de provincie Brabant tegen de achtergrond van het zich ontwikkelen de West-Europa in grotere leefgemeen schappen. ïh deze evoluerende gemeen schappen zal Brabant anders worden gesitueerd. Het zal in het centrum ko men te liggen van de Benelux en zal van grote betekenis gaan worden, wan neer de verkeersgeögrafisciie ontslui ting met randstad Holland, België en Duitsland een feit zal zijn geworden. Prof. De Quay doelde kennelyk op de grote mogelijkheden om via het bestaan de Brabantse en Belgische kanalen- systeem het Belgische industriegebied a'an het Brabantse te koppelen en dooi de kanalisatie der genoemde rivieren een uitstekende waterwegverbinding te verkrygen met het Lotharingse in dustriegebied en West-Duitsland. „De betekenis van Brabant zal ver anderen", zo is het ooi-deel van de voor zitter der Brabantse Staten, die op een snelle beslissing aandrong, in het vraag stuk der Schelde-Ryn-vèfbinding, In dit verband wees de commissaris sr Koningin op de onhoudbaar worden waterstaatkundige toestand in West-Brabant. Het vraagstuk der Schel- de-Rijn-verbinding is in een ander licht gekomen ten gevolge van de waters nood, de instelling van de delta-commis sie en de mogelijkheid van afsluiting dei- zeegaten. Maar onafhankelijk van de conclusie, waartoe ,de delta'-commissie zou kunnen komen eh onafhankelijk van de beslissing ovèr 'het al dan niet sluiten der zeegaten, zijn er waterstaatkundige werken in West-Brabant uit te voeren, die voor dit gebied van enorm belang zijn. Prof. De Quay noemde slechts de haven van Bergen op Zoom. Hij drong op een principiële beslissing van de rijksoverheid aan, want uitstel betekent verlies aan tijd en dus aan geld. Er zijn nog andere belangrijke desi derata, zoals de verkeersontsluiting naar de randstad Holland, welke een verkeersbrug eist by Gorkum en een wegverbinding tussen Gorkum en Til burg, In zijn jaaroverzicht behandelde prof. De Quay vele kwesties, waaronder die van de industrialisatie. Deze laatste ontwikkelt zich gestaag in Brabant en de vestigingen vinden doorgaans plaats in de kleine en middelgrote gemeenten. Deze decentralisatie is van belang voor de geleidelijke ontwikkeling der nieuwe industriekernen. 'ver de electriciteitsvoorziening spre kend, deelde prof. De Quay mede, dat het rendement van de nieuwe Amer- centrale groter is gebleken dan men aanvankelijk dacht, zódat met ingang van 1 Januari a.s. een tariefsverlaging met een halve cent per kWu voor de vastrecht verbruiker kan ingaan. Dagelijks feuilleton AGATHA CHRISTIE.- 2. GEORGE CROSSFIELD verwelkomde de heer Entwhistlè mét één tikje .ver wondering. Bij wjjze van verklaring, ofschoon dit hoegenaamd niets verduidelijkte, begon de liéer Entwhistlè: „Ik körri zojuist van Lytchett St Mary." „O, ls hét dus tóch tante Cora ge weest? Ik las het in dé krant, maar het leek mé zo omvaarschyhlyk. Ik dacht aan een naamgenoot. Lansquenet is anders niét zo'n alge mene naam." ..Nee, dat is zo. Maar je hebt allemaal, geloof ik, een natuurlijke tegenzin tegen het idee, dat er i'emand van je familie vermoord is. Het deed me sterk denken aan dat laatste geval bij Dartmoor." „Werkelijk?" ,,Ja. Bijna dezelfde omstandigheden. Een eenzaam huisje, met twee vrouwen op leeftijd. En de meegenomen buit zonder enige verhouding tot het mis drijf." „Geldswaarde is altijd iets heel be trekkelijks," -merkte de heer Entwhistlè op. „Alles hangt af van dé behoefte." „Ja zéker, daar hééft u gelijk aan. Iedereen heeft tegenwoordig trouwens meer geld nodig dan hy krijgt," stémdé Gèorge toé met een plotselinge tinteling in zijn ogen. „Maar iedereen vérvatt daardoor ge lukkig niet tot het uiterste!" betoogde de heer Entwhistlè. „Hét gaat hiér om een wanhoopsdaad!" „Dacht u aan iets speciaals?" „O, dat niet." HU wachtte even en ging toen voort: „Het duurt natuurlijk nog even voordat de nalatenschap is afgewikkeld. Zou het u beter uitkomen alvast een voorschot te krygen?" „Kijk, dat wou ik u nu eigenlijk juist vragen. Ik was vanochtend namelijk even bij de bank en noemde uw naam. Toen hadden zy geen bezwaar tégen een voorschot in rekening-courant." Wederom verscheen er die tinteling in George's ogen. Uit zijn langjarige praktijk begreep de heer Entwhistlè on middellijk de betekenis daarvan. George verkeerde .dan misschien wél niet in Uiterst fnóeilyke omstandigheden, maar, wist de heer Entwhistlè, hij zat tóch blijkbaar bittér óm geld verlegen. Op hetzelfdè ogenblik begrèep hij, wat hy onbewust al lang had beseft, dat hy Gèorgé ln geldzaken nóóit van zijn léven zóu kunnen vertrouwen. Hij zou wel eens willen weten of de ouwe Richard Abemethie, met zijn uit nemende kyk op mensen, dat ook in de galèn had gehad. Want de heer Ent whistlè was overtuigd, dat Richard Aber- nethie, na de dood van Mortimer, ér een ogenblik ovèr had gedacht Georgè tot zijn erfgenaam te benoemen. George was immers de enige manlijke nabe staande van de jonge generatie. Hij had hem enige dagen bij zich te logeren gehad. Maar waarschijnlijk had Richard bij die gelegenheid gemerkt, dat er aan George iets ontbrak. De vader van George was ook geen gelukkige keus van Laura geweest: een commisslonnair ln effecten met allerlei geheimzinnige besognes. George leek beslist meer op zijn vader dan op een van de Aberne- tHieg. Wellicht doordat hij het stilzwijgen van de oude advocaat vex-keérd begreep, her nam Gèorge met één geforceerd lachje: „Om de waarheid tè zéggen bén ik dé laatste tijd niét êi-g gélukkig gewéést mét mijn beleggingen. Ik héb éen risico génómen, dat vèrkèèrd is uitgepakt. Maar nu kóm ik ér wél wéér bovenop, als ik over wat meer gêld kan beschik ken. De Verenigde Aniens r.taan er goed Voor, dunkt u ook niet?" De heer Entwhistlè zei geen ja geen neen. Hij vroeg zich alleen af of ■eorge misschien met het geld van zijn ■cliënten had gespeculeerd in plaats van met zijn eigen. Als George eens tot wanhoop gedreven was. mét een straf vervolging in het vooruitzicht... Op zijn sekiire manier vertelde hij: ,,Ik heb u getracht op te bellen op de dag na de begrafeDls. maar toen was ti hief op uw kantoor, geloof ik?" „Heeft u mij opgebeld? Dat hebben ze mij niet doorgegeven. Ik heb me inder daad een dagje vrijaf gegund na de heugUJke mededeling." OLLE KAPOEN EN DE KOERELOER1E-DRANK 1/ wilde zeggen: „Ik vond niets a.an die limonade!", maar er kwam alleen maar „Roekoe, roekoeoeoe!" uit zijn mond!; Met uitpuilende ogen van schrik keek hij Puk aan. „Roe-, koeoe!" kirde Puk droevig, waarmee hij bedoelde: „Ik heb je toch gewaarschuwd!" Olie was al die tijd bezig geweest met kleedjes kloppen. Maar ineens hield hij op. omdat hij een druk gekoèr hoorde. „Waar komen die duiven ineens vandaan?" dacht hij. Hij keek verbaasd om zich heen. maar zag niets. „Toch zyn ze vlakbij!" dacht hij. „Het lijkt wel of ze in mijn huis zijn!; Mahr dat is toch te gek!" JUBILEUMCONCERT VAN KERKGEZANG TE UTRECHT (Van onzé Utrechtse muziekmedewerker) De Koninklijke Oratoriumvereniging Kerkgezang te Utrecht, opgericht op 10 November 1853, heèft haar eeuwfeest ge vierd met een uitvoering in Tivoli van Beethovens Missa Solemnis. Kerkgezang is een eeuw geleden opgericht met liet doel, de kerkzang in de Ned. Hei-v. ge meente te Utrecht te bevorderen en te verbeteren. Aan de nevendoelstelling: de beoefening van de oratoriumzang. werd evenveel aandacht besteed en Utrecht heeft aan Kerkgezang de kennismaking met vele oratoria te danken, o.m. met The Kingdom, van Elgar, welk werk in dit jubileumseizoen een eerste uitvoering in Nederland beleefde. De uitvoering van Beethovens Missa Solemnis onder lei ding van Jan Wagenaar, met medewer king van de solisten Corry Bijster. Annié Hermes. Leo Larsén. Herman Schey en het Utrechts Stedelijk Orkest is een in drukwekkende gebeurtenis géwordén. Er bestond voor deze uitvoering veel belang stelling. Onder de aanwezigen werden op gemerkt de commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinalda, de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. J. A. de Ranltz, wethouder dr De Nooy, oud-burgemées- ter dr G. A. W. ter Pèlkwijk, president- curator van de Rijksuniversiteit, enige hoogleraren en vele vertegenwoordigei's an het culturele en kerkelijke leven an de stad. De Tivoli-zaal was met palmen en chrysanten getooid en van de zijde van de Gemeente was er een krans voor de dirigent Jan Wagenaar. - De heer A. van Brero, de scheiden de directeur van de N.V. Zeepfabrieken v. h. de Haas en Brero te Apeldoorn, heeft gistermiddag ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag een receptie ge houden. Het personeel bood hem een door de kunstschilder Hugo Polderman vervaar digde aquarel mét een gezicht op het Sarphatipark in Amsterdam aan. (Inges. med.-advertentie) „Heuglijke mededeling George kreeg een kleur. „O, ik bedoel niet de dood van oom Richard. Maar het feit, dat je een erfenisje krijgt Js een prettige verrassing. Dan heb je zin om jezelf eens te tracterén... Ik voor my ben naar Hurst Park. gaan kijken en heb op twee winnaars gewed. Wanneer je eenmaal geluk hebt. nietwaar, dan is de veine niet van de lucht... Niet meer dan een kwestiè van vijfhonderd piek... maar alle beetjes helpen!" „Zekei-, zeker." beaamde dé heer Entwhistlè. „Datzelfde geldt voor hét buitenkansje, dat u ha Cora's dood tèn dêel valt." Géórge keek mêèwarlg. „De arme meid," zuchtte hij. „Wat een pech, hè? Net toen zij de bloemetjes eens buiten kon zetten..." „Laten we hopen, dat de politie de dader vlug te pakken krygt," luidde mr Entwhistle's wens. ,,0, daar reken ik vast op. Ze ver staan hun vak. Ze gaan mét de fijne kam allé ongure elementen Uit de om geving' na... en die moeten dan maar eens aantonen waar ze op het bewuste tijdstip zijn geweest." „Zo gemakkelijk gaat dat niet, als er enige tijd overheen is gegaan," was de heer Entwhistlè van oordeel. I-Iij toonde daarbij een spoortje van een glimlach ten bewijze, dat hij een grapje wou vertellen. „Ik zelf bijvoorbeeld zat die middag om een uur óf half vier in de boekwinkel van Halchard. Dat moet je dan maar onthouden, wanneer de politie je dat een dag of tien later komt vragen. En jij, Geörge, je was in Hurst Park. Maar zou jé over een maand nog pre cies weten tè zeggen, wanneer je naar de rennen was gaan kijken?" „O, ik wél... een dag na de be grafenis!" „Dat is waar. En bovendien héb je op twee winnaars ingèzèt. Geèn mens vergeet de namen van dé paarden waar mee hij een prijs hééft géwonn'èn. A propos, Welke waren dat in jouw geval?" „Ja, wacht eens. Gaymarek en Frogg H. Nee, die vergeet je niet meer zo gauw." De heer Entwhistlè lachte zyn kra kend lachje en nam afscheid. „Ik vind het natuurlijk alleraardigst, dat u komt", verzekerde Rosamund zon der enig spoor van geestdrift. „Maar wat Is u allemenselijk vroeg." Zy gaapte geweldig. „Het i is elf uur", verontschuldigde zich de heer Entwhistlè, Rosamund gaapte voor de tweede maal. Bij wijze van excuus Verklaarde zy: „Ziet u, we hébben gisteravond reus achtig gefuifd... en veel te veel gedron ken. Michael heeft een kater van wat ben-je me." Op dit ogenblik verscheen Michael, eveneens gapende. Iiy droeg een keu rige kamerjas en hield een kopje zwarte koffie in de hand. Hy zag ér wat ont daan maar opvallend knap uit... zyn glimlach bezat 3yngebruikelykê charmé. Dé coiTécte én kieskeurige advocaat was hét allésbèhalvè eens mét dé ma nier van levèn van dit jónge stél Slia- nès. Het tamelijk veiwalléh flat op de eérstè vèrdièping van één huls in Chel sea.... dè flessen én glazen, met dé overal verspreide élndjès slgarèt én dan dié muffe, rokerige, stoffige atmo- sfèèr..:. Maar te midden van dézè wéinig aan- trekkelyke entourage bloeidèn de knap pe gezichten van Rosamund en Michael. Zij vormden mét z'n tweeën beslist een bekoorlijk span en het was duidelijk, dat zij van elkaar hielden, zo conclu deerde de heer Entwhistlè. Rosamund tenminste was stellig dol op Michael. „Lieverd", opperde zij, ,wat zoil je denken van een heel klein glaasje cham pagne? Om juist even op verhaal te komen en te klinken op de toekomst? O, meneer Entwhistlè, wat een zeld zaam geluk is dat toch, dat oom Richard ons precies op dit moment zoveel geld heeft nagelaten...'.' De heer Entwhistlè merkte best, dat Michael haar snél eén afkeurende blik toewierp, maar Rosamund ging onbe wogen voort: „Want we hebben juist éen Schitterende kans niet éen stuk, moet u weten. Michael heeft er een optiè op gekregen. Het gééft hém eèn pracht van 'n rol en my oók trouwens een aardig byrölletjè. Het gegeven draait om zö'n jeugdige misdadiger, die au fond een pracht karakter heeft... het zit bepaald boox-devol van de modernste denkbeelden." „Die indruk krijg ik ook", merkte de heer Entwhistlè styfjes op. „Hij steelt, moet u Weten, en hij moordt ook, wordt dus achterna gejaagd door de politie én de maatschappij... maar dan op het eind verricht hij een mirakel." De heer Entwhistlè zweeg veront waardigd. Wat een verderfelijke onzin kraamde de jeugd tegenwoordig Uit... Om daarover een toneelstuk te schry- ven! (Wordt vervolgd), ONDER DE KEIZERSKROON NA TUURMONUMENTEN njn Bij legaat heeft mr F. G. van ihB§J Tienhoven aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten o.a. zijn woning, het patriciërshuis Herengracht 540 ver maakt. In de afgelopen maanden heeft dit huis enige verbouwingen onder gaan en in de afgelopen weken is Natuurmonumenten gaan verhuizen van het gebouw aan het Rokln nr. 92 naar de Herengracht. Met Natuur monumenten verhuisden enige andere organisaties, nauw verwant met de grote vereniging, méé, zoals de con tact-commissie voor natuur- en land- schapsbescherming, Vogelbescherming, ook een organisatie, waaraan wijlen mr Van Tienhoven zyn hart had ver pand en de Nederlandse commissie voor Internationale- Natuurbescher ming. Zo is dan thans het huis op de Herengracht, waar tijdens het leven van mr Van Tienhoven zovele belang rijke besprekingen zyn gevoerd, waar door het- natuurbeschermingsideaa! practisché verwezenlijking kreeg, de zetel .wart Natuurmonumenten gewor den. De verhuizing heeft vandaag haar beslag gekregen. Het dagelijks bestuur heeft in de loop van de dag een kijkje genomen in het grachtenhuis. De vereniging De Hollandse Molen, in welker activiteit mr Van Tienhoven ook zulk een groot aandeel had, blijft voorlopig nog op het Rokln, Men kon er geen plaats meer voor vinden in het huis op de Herengracht. In de plaats daarvan krijgt De Hollandse Molen in de toekomst kantoorruimte in het pand Reguliersgracht 9, waar Natuurmonu menten eens gehuisvest was. en dat nog altijd eigendom is van deze ver eniging. NACHTRUST [■jqjrjl De bewoners van de Eerste Jan Steenstraat, de Jan van der v43r Heydestraat en de Govert Flinekstraat hebben zich gister avond op een bijeenkomst in „De lange Pier" aan de Govert Flinekstraat be klaagd dat zij door het lawaai van de Holland Melkfabriek, in de Eerste Jan Steenstraat gevestigd, 's nachts niet konden slapen. Sinds ongeveer een jaar is de melkfabriek door haar sterke groei genoodzaakt werkzaam heden die vroeger in de fabriek zelf gebeurden, op straat te verrichten, Zo zouden 's nachts van half één tot zeven uur 's ochtends de auto's onophoudelijk af en aanrijden, met stoom worden schoongespoten en ook hot lossen en laden van melkbussen en metalen kis ten met melkflessen zou 's nachts op Straat gebéuren. Overdag zou het lawaai, volgens het zeggen van de be woners, niet veel minder zijn en boven dien vórmen de melkautó's een gevaar vóór dè jêugd uit dié straat. Op de vergadering gisteravond, de tweede die dè buurtbewoners, na be sprekingen met de directie van dè fabriek te hebben gevoerd, hielden, zétte dè héér Groen, voorzitter van het werkcomité dat in dezen optreedt, uit een hoe in deze volkrijke buurt in tal van huizen twee gezinnen met kinde ren op een verdieping wonen en een gToot aantal bewoners derhalve is ge dwongen aan de voorkant vnn de hui zen tê slapen. Dé ménsen uit de Jan Stêenstraat en omgéving zouden, ten gevolge van hét tekort aan nachtrust aan chronische hoofdpijn lijden, een aantal van hén stónd onder behande ling van zenuwartsen, anderen waren gedwongen gewéést te verhuizen, een man ging het vorig jaar zomer des nachts naar het Vondelpark om een paar uur te kunnen slapen en een ander, die 's nachts moest werken, ging overdag met zijn gezin naar het Bosplan om daar rust te vinden. TRADITIE I; kfj] Er worden, zo onder de rook van KuJJ de grote stad, nog merkwaar- dige tradities geëerbiedigd. Zo zijn de bestuursleden van liet begrafenisfonds „Gedenkt te sterven" te Nieuwendam verplicht, bij een Ver gadering van het fonds, een Goudse pyp te roken. Degenen, die dezer dagen aanwezig waren bij de viering van het 125-jarig bestaan van dit Nieuwcn- dammer begrafenisfonds, hebben dan ook kunnen constateren, dat liet ge bruik nog altijd in hoge ere werd ge houden. De bestuursleden staken de brand in lange Goudse pijpen, zonder evenwel opa Klijzing, de roem van Purmerend, naar de rolterskroon te steken. ZITTEN BLIJVEN rw'-i Verscheidene kinderen uit de IfSJI buurt, vertelde men, zouden nG' bovendien door liet lawaai van de Holland Melkfabriek in dè Eerste Jan Steenslraat. bij de andere leerlingen van hun school ver ten ach ter zijn en zelfs zijn blijven zitten. Ten slotte hadden ook de leerlingen en de directeur van de Technische School in de Jan Slcenstraat zich tegenover het werkcomité uitgelaten over de grote overlast die zij van het lawaai van de fabriek ondervonden. De school had dubbele ramen laten ma ken, desondanks konden toch ln de theorielokalen de leraren het lawaai bijna met overschreeuwen, en de auto's van de fabriek blokkeerden de uitgan gen en beschadigden de wagens van de bezoekers. De directie van de fabriek was bij de besprekingen van mening dat de enige oplossing zou zyn de fabriek naar de rand van de stad te verplaatsen. De financiële lasten hiervan kon zy echter niet dragen. Haar plan was in de toé- komst het bedrijf uit te breiden tot aan de Ruysdaelkade, waardoor meer werkzaamheden jn de fabriek zelf kon-r den worden verricht, en bij de ver keerspolitie om éénrichtingsverkeer in dc Jan Steenstraat en een parkeerver bod aan één zijde van de straat te ver zoeken. De bewoners vrezen echter, dat bij uitbreiding van dc fabriek het lawaai nog heviger zal worden en heb ben bij de gemeenteraad van Amster dam een adres met tweehonderd hand tekeningen ingediend met het verzoek dc fabriek zo spoedig mogelijk naar de rand van de stad te laten verplaatsen en tot die tijd éénrichtingsverkeer en een parkeerverbod aan één zijde van de straat in te voeren. Waarschijnlijk is dit adres vanmiddag in de.gemecnte- raad in behandeling genomen. By de vergadering van glsteraypn'd' waren o.a. dè heer Jo Boetjcs, raadslid van de P.v.d.A. en de heer Brandenburg, raadslid van de C.P.N. aanwezig. Bei de heren zegden toe dat hun fractie de kwestie aan een diepgaand onder zoek zou onderwerpen. KALENDER De ACd. Amsterdam van de Ned. Kla- var Vereniging organiseert op Donderdag 12 November éen Contact-avond met mu- ziekvoordrnchten in hot Minerva Pavil joen (aanvang half awlit.),. Onder auspiciën van het sociaal cultu reel wijkcentrum Mulderpoortkwnrller worden vrijdag 33 en Donderdag 19 No vember in het Bavohuis aan de Surrtatra- straat amateurwedstnjdon in o.a. zang. declamatie, goochelen, en acrobatiek ge houden. Donderdag 2fi November zijn de finales en de prijsuitreiking. Aanvang des avonds om acht uur. Voor het genootschap „Spanje-Spnanseh Amerika" houdt prof. dl' Martin de Rici'Uer, hoogleraar in de Spaanse taal en letterkunde aan dn Universiteit van Bar celona. Zaterdagavond 34 November om kwart voor acht in de kleine bovenzaal van het American Hotel een voordracht ln het Spaans over „La vida es Suefiio'' de Calderón. UITGAAN Bachzaal: Vanavond "m S.15 uur speelt de pianiste Jeannino Bon;ear.Carré: Ellue dag om 8 u. Revue on Ice; Cen traal Theater: Dagelijks om S uur geeft de Hoofdstad Operette Wiener Blut; Conoertgebouw. Morgen om 8.15 uur di rigeert Josef Kt-ips een galaconcert. t.cn bate van het Rudolf 'Mengelberg- fonds Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Toon Hermans' cabaret Ballot; Leidse- pleln Theater: Martle Verdenius' caba ret Te Waar om Mooi te zijn, dagelijks om S uur: Nieuwe de la Mar: Elke avond om 8 uur Wijn Snnnou-liis ensemble in De Winckel van SiueUo!Stadsschouw burg: De Haaesche Comedie speelt he. •den om S uur Staatszaken (besl. voorst morgen om 8 uur sneelt de Ned. Comedie Dagboek van een Deugniet. IEDEREEN die iets van kinderen en kinderpsychologie afweet kent hét verschijnsel van jalouzie ln dat we reldje. Byvoorbeeld wanneer een kind. dat de eerste jaren van zyn bestaan alle zorg een aandacht van de ouders alléén heeft gehad, deze plotseling moet delen met een hulpeloos schep seltje dat zomaar ineens zyn intrede blijkt te hebben gedaan. Sommige ouders weten het conflict op te vangen door hun 'oudste voor te bereiden op de gebeurtenis en hem later bij alles wat het kleintje betreft te betrekken, maar dikwijls neemt het nieuwe geluk hen zó in beslag, dat het andere kind er enigszins buiten komt te staan. En dan zijn er kinderen die met alle ge weld het verloren gewaande terrein proberen terug tc winnen door gedrag dat de aandacht op hen vestigt: niet willen eten byvoorbeeld of het weer aannemen van gewoontes uit de tijd toen vader en moeder in alles te hulp schoten. Wij hoorden een verhaal van een jongetje, dat het conflict radicaal op loste. als eèn Man. Hij moet zich aan het wurm in het wiegje, dat kreten gaf en huilde en aller verrukte aan dacht trok. mateloos hebben geërgerd. Want op een onbewaakt ogenblik deed hii een Daad. H\j ging naar de wieg. pakte er het broertje uit en ontdeed het van alle kleertjes. In het gevoel mjsschlen van „die kleren behoren ons toé, niet hem". Vervolgens sloop hij, met de baby in zyn armen, de trap af en de straat op. Hy belde aan bij de buren, een gezin met vele kinderen. Daar stond hij voor de gezellige, moe derlijke vrouw des huizes met net blote kindje in zijn armen. Hij duwde het haar in de armen. En ten slotte zei hy: „Alstublieft, een nieuw broertje. Ik wil hem thuis niet meer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2