ALGEMEEN HANDELSBLAD gHkuweJlmstGrfeömsc^c (Sourant TRUMAN gedagvaard in spionnage-af f a i re Nervositeit neemt toe in Indonesië Geen besluit verwacht tot gesprek met Malenkow r DEZE WERELD QUIEINO VERSLAGEN DOOR RAMON MAGSAYSAY Politieke manoeuvre Veel bewolking DE VREDESBOM CONFERENTIE TE BERMUDA Maar Churchill wil deur open houden Verkiesingen op de Philippijnen H ZACHT EN VRIJ VE EL WIND Pleinvrees in vogelvlucht 126e JAARGANG - No. 41252 Directeur: mr C. A. STEKETEE WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Huis-commissie voor on-Amerikaanse activiteiten onderzoekt ernstige beschuldiging van minister Brownell (Van een correspondent) W ashington, 11 November DE dagvaardingen vliegen op liet ogenblik als confetti door Amerika. De vroegere president van de V.S.. Truman, een van zijn ministers van Buitenlandse Zaken, Byrnes, (thans gouverneur van South-Caroline), de vroegere procureur-generaal, Clark (thans rechter in het opperste gerechtshof), en Trumans ge wezen adjudant, generaal Vaughan, zijn reeds gedagvaard door de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten van het Huis van Af gevaardigden. Byrnes en Vaughan bovendien nog door de sub commissie van de Senaat en men wacht met'spanning of de com missie van Senator McCarthy ook nog actief zal worden. Al deze drukte is ontstaan, doordat de huidige minister van Justitie Brownell de vorige week in een rede heeft beweerd, dat Truman in 191/6 Harry Dexter White heeft benoemd, tot directeur van het internationaal Monetair Fonds, terwijl hij wist, dat White een Russisch spion was. Gisteren kwam endeljjk de beloofde „nadere verklaring" van de Attorny-Generaldie echter evenmin bewijzen bevatte. Wederom, werd, gezegd, dat in December 191/5 de federale recherche (F.B.I.) een rapport over White heeft gezonden aan bovengenoemde figuren en bovendien aan minister Forrestal, onderminister van Buitenlandse Zaken Braden, Admiraal Leahy, generaal Va.ndenBergen de directe chef van White de toenmalige minister van Financiën Vinson. In Februari 191,6 werd een tweede rapport gezonden, ditmaal alleen naar hef, Witte Huis en aan Clark en de veilig heidsambtenaren van het State Department. PRINS BERNHARD VERTROKKEN Prins Bernhard is vanmorgen met zjjn reisgezelschap in de Dakota van de re gering naar Ethiopië vertrokken. Aan boord bevond zich o.m. de heer L. Noë van de afdeling Afrika van het departe ment van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse gezant in Ethiopië, jhr H. P. J. Bosch van Drakestein, is met thrombose in het ziekenhuis te Addis Abeba opgenomen. Tijdens het bezoek van prins Bernhard zal de tweede secre taris van het gezantschap, mr A. Mans- velt, zijn taak waarnemen. White, Vinson en Forrestal zijn allen overleden en generaal Vandenberg is ernstig ziek. Het eerste commentaar kwam van admiraal Lehay, die zich het rapport niet kon herinneren. Braden zei, dat hij omstreeks die tijd wel een rap port had ontvangen, maar dat hij niet meer wist, of White er in werd genoemd. Als dit zo was geweest, zou hij het zich echter zeker hebben herinnerd, omdat hij toen juist een heftige ruzie met White had over een voorgestelde mone taire hervorming in Cuba. Byrnes, die het vorig jaar de demo cratische partij verliet om Eisenhower te steunen, legde een belangrijke ver klaring af. Hij herinnerde zich het eerste rapport niet, maar wel het tweede, dat overigens volgens Brownell niet naar Motie-Lemaire morgen in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 11 November De Tweede Kamer heeft vanmiddag op voorstel van dr Kortenhorst beslo ten, de gisteravond ingediende motie- Lemaire (k.n.p.) morgenmiddag om 1 uur in behandeling te nemen en de begroting van Maatschappelijk Werk af te doen alvorens voort te gaan met de discussies over het ontwerp Vestigings wet Bedrijven, hem is gestuurd. Byrnes zegt, dat hij op de dag, dat White's benoeming door de Senaat werd bekrachtigd, met Truman over deze zaak heeft gesproken, maar dat dan de president bij telefonische in formatie werd medegedeeld, dat de Senaat de kwestie reeds had afgehan deld. Truman meende toen, dat het niet verstandig was op deze beslissing terug te komen. Byrnes zou ook met Winson, die White had aanbevolen, over het rap port hebben gesproken. Truman zelf heeft er inmiddels herinnerddat zijn regering, zowel op het gebied van de buitenlandse politiek f containment, Marshallhulpals op binnenlands terrein (maatregelen tegen spionnagealles heeft gedaan om het communisme te bestrijden. Zij heeft echter ook getracht persoonlijke haat en hysterie te bevechten. Uit het feit. dat de voormalige president de dag vaarding heeft aangenomen, mag i concluderen, dat hij op de aangegeven tijd Vrijdagmiddagvoor de com,missie zal verschijnen. De voorzitter van de democratische partij, Mitchell, is mening, dat de gehele kwestie slechts is opgehaald om de aandacht af te leiden van de recente Republikeinse verkiezings-nederlagen. Truman is of een werktuig-geweest of zelf een spion aldus Mitchell, maar waarom wordt hij dam zelf niet vervolgd (Zie verder pag. 5) Soekarno maakte brief van Kartosuwirjo over samenwerking met Nederland openbaar PRESIDENT Soekarno heeft te Solo ter gelegenheid van Heldendag een felle aanval op de Daroel Islam en op haar leider Kartosuwirjo gedaan. Hij verklaarde, dat de Daroel Islam samen werkte met bepaalde Nederlanders, ten einde het internationale rode gevaar te bestrijden. Kartosuwirjo hoopt, zo zeide hij verder, op een derde wereldoorlog die hem gelegenheid zou geven partij te kiezen en daarbij het gezag over geheel Indonesië over te nemen. De president wees nadrukkelijk op de aanwezigheid van Nederlanders bij de benden van de Daroel Islam, waarbij hij de Nederlander Van Kleef in het bijzonder noemde. Hij zeide zich nu gedwongen te ach ten een brief openbaar te maken, die Kartosuwirjo op 9 April 1952 aan een zekere heer I. Huda heeft geschreven. De leider van de Daroel Islam vroeg daarna, naar Antara meldt, de heer Huda steun te willen verlenen aan de heer Van Kleef met betrek king to.t contacten tussen Nederlan ders in Indonesië en de Daroel Islam en ook bij eventueel nog te verkrijgen contacten tussen Nederland en de Daroel Islam-staat. Kartasuwirdjo gaf als zijn mening te kennen, dat in interinsulaire kwesties samenwerking met Nederland zou kunnen worden gevonden bij de bestrijding van de republiek Indonesië en het commu- De Bilt venvacht Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Des nachts zachter, overdag, ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt hedenochtend 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (hop Handelskade) 8.40 u„ 7.1° C„ luchtdruk 1026.2 millibaren oi 769.7 mm, windrichting en -kracht Z.Z.W. 8, mux, temp, gisteren 12.1°. min temp. 6.;'°. neerslag 0.7 mm. Zon morgen op 7.54, onder 16.54; <21) Maan morgen op 13.08, onder 21.43, Eerste kwartier. .14 November. nisme in Indonesië. Op internationaal gebied zou samenwerking met Neder land mogelijk zijn in verband met de strategische ligging van Indonesië en de bestrijding van het rode gevaar. Indien een samenwerking tussen de Nederlanders in Indonesië en de leden van de Daroel Islam zou kun nen worden verkregen, zo zegt de brief verder, dan zou dit later de tot standkoming van de samenwerking van de Daroel Islam-staat en Neder land kunnen vergemakkelijken. Kar- tosuwirdjo zou deze brief hebben be sloten met een gebed gericht tot Allah, waarin werd gevraagd de wens om met Nederland samen te werken te verhoren. President Sukarno riep de patriotten de woorden van Diepo Negoro toe: „Uw huis staat in brand."' Crisissfeer in Djakarta (Van onze redacteur voor Indonesië) DE berichten uit Indonesië worden steeds ongunstiger. Het voorbeeld van Atjeh heeft nu ook Zuid- Borneo aangestoken, ook daar zijn on lusten uitgebroken. In Djakarta wordt de sfeer meer en meer gespannen. De bladen van Diah, namelijk de Merdeka en zijn ochtendblad de Berita Indonesia, geven blijk van de nervositeit, die deze groep ten opzichte van de regering, waarvan zij nu de spreektrompet zijn geworden, vervult door het rondstrooi en van wilde aantijgingen waarmede zij hun politieke tegenstanders trach ten onschadelijk te maken. Zo dorst Merdeka te vertellen dat de P.S.I. 15 mlllloen ter beschikking had gekregen om het kabinet ten val te brengen. Om de bekwame, maar In P.N.I. kringen zeer gehate oud-Gou verneur van Noord-Sumatra, de heer Atadoel Halcim te treffen kwam de Berita Indonesia met het verzinsel, dat deze gouverneur van de A.V.R.O.S. plantersvereniging te Medan, waarin ook de Dellplantervereniging werd op genomen) twee mlllloen had aangeno men om de grondverdeling naar de zin van de planters uit te voeren. Een andere aanwijzing van de nervo siteit in.de kringen van-de P-.N.I. en de met haar samenwerkende' DE verkiezingen in Portugal zijn zoals werd verwacht geëindigd met een overwinning van de partij van Salazar, de beweging der nationale eenheid. Z(J heeft alle 120 zetels verwor ven in het parlement, dat formeel een wetgevende taak, maar in werkelijkheid slechts een raadgevende functie heeft. Het autoritaire regiem heeft bij de be strijding der oppositie niet verborgen, dat het de invoering van dé democratie- zou beschouwen als een ramp voor het land. Salazar is er juist trots op, dat hij ruim een kwart eeuw geleden een einde heeft gemaakt aan de strijd der par tijen en dat hij zjjn corporatieve systeem hoeft gevestigd. De toegelaten corpora ties zijn zeer beperkt en zijn staan onder controle van de leiders der nationale unie. Deze hebben toegegeven, dat het Portugese volk ,,de gewoonte om te stemmen had verloren". Zij tonen zich verheugd, dat de .volstrekte meerder heid van de 1.260.000 stemgerechtigden vóór Salazar heeft gekozen. De oppo sitie verwierf ongeveer een zesde van liet aantal uitgebrachte stemmen jn de drie steden (Lissabon. Porto en Aveiro) waar zij candidaten had gesteld. DE vraag rijst, waarom de regering (tegen haar beginsel eigenlijk) heeft toegestaan, dat 28- opposanten in deze drie steden naar voren traden. Voor hen gold "tijdens dè verkiezingen geen perscensuur. Wel is tegen een der onaf hankelijke candidaten, Direito, een aan klacht ingediend omdat hij leiders der regeringspartij er van had beschuldigd, zich te hebben verrijkt. En de ietwat socialistische Nationaal-Democratische Beweging trok zich terug en riep op tot boycot der verkiezingen, omdat zf meende onvoldoende vrijheid van pro paganda te hebben. Toch was er voor het eerst sinds 1927 weer een oppositie. Men moet aannemen, dat Salazar er prijs op stelde, vooral ook tegenover de buitenwereld, niet als een dictator te worden beschouwd. Men sprak tenminste reeds van „democratisering", al blijft het regiem zoals het was. Natuurlijk is de toegepaste methode een tweesnijdend zwaard. Enerzijds kan Salazar betogen, dat n drie steden de oppositie haar kans heeft gehad. Anderzijds komt in deze plaatsen de regering er niet zo goed af. Er waren hier 417.000 stemgerechtig den, van wie er 158.000 thuis bleven. Van de 65 die opkwamen stemden 83 voor de regering en 17 voor de overigens zeer verdeelde oppositie. Doch op Salazar stemden slechts 53 van alle 'kiesgerechtigden. Het is waar, dat 40 der volwassen mannen, die anal- phabeet zijn, geen stemrecht hadden, Wellicht zouden zij uit gebrek aan be langstelling voor de leuzen der belang rijkste oppositie, de Nationale Burger lijke Beweging, die opheffing der cen suur. vrijheid van verenigingen en ont binding der paramilitaire groepen eiste, overwegend de regering hebben ge steund. Men vergete niet. dat er weinig verzet bestond tegen het economisch- sociale beleid der regering, dat er geen volksbeweging tegenover haar staat en HOUTEN NOODWONINGEN aan ■and van Zierikzëe. Ze staan er wat kaal, geen tuintjes nog rondom., maar wie zal daar op letten? Als de mer, uit de rampgebieden maar vóór winter onderdak hebben gevonden. Want daar gaat het in de eerste plaats om. (Luchtopname ANP-Foto) dat de dissidente intellectuelen geringe contacten hebben met de „massa" Onder de „elite" in de steden heeft zich wel een duidelijke ontevredenheid kun nen manifesteren over de politieke ver houdingen. Maar de apathie van het volk maakt het waarschijnlijk, dat Sala- zars voogdij ongestoord kan voort duren. KOL. JAC. SMAEL OM HET LEVEN GEKOMEN Chef-secretaris Leger des Heils bij een ongeluk gedood De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, de 53-jarige kolonel Jac. Smael, is vanmorgen bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Het ongeluk geschiedde omstreeks kwart voor tien toen kolonel Smael met zijn auto ter hoogte van de Pieter Last- mankade op de Amstelveenseweg :r. aanrijding kwam me', een in dezelfde richtmg rijdende jeep. De auto van de heer Smael vloog tegen een boom en de bestuurder raakte achter het stuur be kneld. Kolonel Smael die op wrg was naar ie opleidingsschool van het Leger des Heils in Amstelveen om daar.een lezing houden. :s ter plaatse aan zijn ver wondingen overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelm ina-gagt-: huis ovërgebracht. In Brits Nigeria, in de provincie Cala bar. is olie gevonden, zo heeft de "Shell medegedeeld. rïNLANGS heeft Sir Winston Churchill in het Lagerhuis een verklaring over de atoombom afgelegd., die nog al wat opschudding heeft veroorzaakt. „Soms komt de vreemde gedachte bij mij op", aldus Churchill, „dat de vreselijke be dreiging van deze wa pens er de oorzaak van zal zijn, dat voor de mensheid volkomen on verwacht het tijdperk van de. vrede aanbreekt. Het is mogelijk, dat wanneer men eenmaal zover is, dat met. behulp van atoomwapens ieder- een in slaat is iedereen te doden, niemand meer een medemens zal w il- l en doden". In deze mening wordt Churchill gesteund door Sigmund Freud. In een open briefwisseling met Ein stein, uitgegeven onder de titel Waarom Oor log", bracht Freud een zelfde mening naar voren. D.eze briefwisse ling, die dateert uit- 1933, is de enige publi catie, waarin Freud zich over internationale poli tiek heeft uitgesproken Freud achtte het on waarschijnlijk, dat de agressieve neigingen van de mens ooit af doende zouden worden onderdrukt. Maar „wel licht zal onze hoop wor den bewaarheid, dat de culturele bepaaldheid van de mens, en zijn af keer en angst voor de toekomstige totale oor log, een eind zal maken aan alle oorlogen". Het is niet onmogelijk, dat de woorden van Freud ertoe hebben bijge dragen, dat Einstein president Roosevelt lieeft geadviseerd de onder zoekingen in verband met de atoombom, te dóen voortzetten. Mocht intussen de atoombom de mensen niet van hun oorlogszucht genezen dan is nog niet alles verloren: het machtig psychiatrisch wapen, de waterstofbomzal in dat geval in a hoef te voorzien. (Van onze correspondent) Londen, 11 November TOEN de conferentie te Ber muda moest worden uit gesteld, was de mening in Britse politieke kringen, dat de omstandigheden veranderd zou den zijn, wanneer deze bijeen komst later alsnog zou worden gehouden. Dat is vandaag ook de basis van alle perscommentaar. De conferentie te Bermuda zal er niet meer voornamelijk op gericht kunnen zijn, de weg te openen naar een conferentie der Grote Drie met Rusland. Het kan echter wel als een kleine steun voor Churchills plan tot overleg met Rusland worden beschouwd, dat radio-Moskou aan het Westen ve.rwjjt, een verkeerde voorstelling te hebben ge geven van de inhoud der laatste Russi sche nota. Moskou ontkent, da.t het nieu- (Van een comspondent) Manilla, 11 November. Ramón Magsaysayde 46-jarige leider van de partij der Nacionalistas, ex-minister van Defensie die befaamd is geworden door zijn beslissende acties tegen de communistische Hukbalahap-opstandelingen, schijnt zeker van zijn verkiezing tot president van de Philippijnen. De uitslagen van de gisteren gehouden verkiezingen zijn nog niet volledig bekend, maar op grond van onofficiële cijfers uit vrijwel alle provincies had Magsaysay vanmorgen reeds 1.010.310 stèmmen tegen 310.348 voor de huidige president Elpidio Quirino. Hij had toen dus de leiding met meer dan drié tegen één. - - - „Nacionalistas" overwinnen door dat sij dichter bij het volk staan: MEER AMERIKAANS DAN SPAANS tijen kan men vinden in de neiging om de oppositie de mond te snoeren, hetgeen o.a.. bleek uit de beruchte brief van de procureur-generaal aan de pers en uit de ruwe wijze, waarop de oppositie ge durende de debatten over Atjeh werd be let de premier van antwoord te dienen. Dit geeft allesbijeengenomen weer het typische beeld' van een Indonesische crisis, waarbij, echter ditmaal een be duchtheid voor de autoritaire houding de heersende groep en een grotere vrees voor een conflict, dat niet zonder geweld zal aflopen, merkbaar worden. HET WEER IN EUROPA Station Weers- gesteldh. ii «s Temper. 3 £"5) .§f- O Helsinki zw. bew. ZZW 3 3 0 Oslo 1. bew. W 1 5 3 0 Stockholm zw. bew, WZW - 7 7 0 Kopenh, zw. bew ZW 10 lil 8 0,1 Londen zw. bew. ZW 4 13 8 0 Schiphol zw. bew. ZZW 7 11 7 0.4 Brussel ZW 2 Tl 4 0 Parps mist WZW 2 10 5 0 Bordeaux geh bew NNO 7 14 7 0 Nice onbew. NNW 5 19 9 0 Warschau geh bew NW 1 9 5 0,2 Berlijn Z 1 S -0 0 Frankfort nevel NNO 2 4 4 0.2 Miinehen windstil 4 -1 0.4 Z(irich 4 Wenen geh bew windstil .7.4 0 Róm'a i'." bew.' No 2 10 9 0 Het belangrijkste ver schil tussen de beide man nen ligt in hun houding ten opzichte van het volk. Quirino staat verre van het gewone volk, is het symbool van de „oude tijd". Hij geeft er, vasthoudend aan oude Spaanse aristocratische tra dities, de voorkeur aan, de kiezers indirect te beïnvloe den door middel van het ap paraat van zijn „liberale" partij. Magsaysay daarente gen gaat rechtstreeks naar het volk. In zijn verkie zingscampagne is hij op Amerikaanse manier naar vrijwel alle uithoeken van het land getrokken om redevoeringen te houden en met de kiezers zelf in con tact te komen. Dat heeft hem blijkbaar de verkie zingsoverwinning bezorgd. Maar deze houding heeft tevens ten gevolge gehad, dat de politieke belangstel ling van het volk'aanzienlijk is toegenomen vergeleken bij de verkiezingen van 1949. De kiezers schijnen thans veel meer doordron gen te zijn van hun politieke rechten en plichten. Ramón Magsaysay werd op 31 Augustus 1907. gebo ren te Iba op het eiland Zambalos. Zijn opleiding kreeg hij op de Technische school en later op de Han delsschool. In de oorlog' was hij een bekend en dapper guerilla-strijder tegen de Japanners. Samen met Lt.- Kol. Claude Thorpe organi seerde hij na de val van Bataan de guerillastrijd op Westelflk Luzon. Later was hij commandant van het hoofdkwartier der guerilla- troepen in de Philippijnen. Hij zuiverde de kust van Zambalos van Japanners en maakte op die manier de landing der Amerikanen mogelijk, welke op 16 Jan. 1945 plaats vond. Op 4 Fe bruari 1945 werd hij gou- vemeur van Zambalos en werd hij voor dit eiland in het parlement gekozen. Hij is minister van Defensie ge weest in het kabinet van Quirino. maar trad later af en verliet zelfs de liberale partij om zijn eigen „nacio- nalitas"-partij te gaan lei den. De verkiezingsdag giste ren werd gekenmerkt door incidenten en berichten over intimidatie van kiezers. De regeringsautoriteiten heb- ben bekendgemaakt dat bij verkiezingsincidénten negen personen zijn gedood en vijf tien gewond. De uitslag van de verkiezingen op de Phi lippijnen heeft meer dan plaatselijke betekenis. Uit het resultaat van de stem busstrijd zal men conclusies kunnen trekken ten aapzien van de toekomst van deze jonge staat, die na een 300- jarig Spaans gezag en na een halve eeuw van Ameri kaans bestuur op 4 Juli 1946 zijn onafhankelijkheid heeft gekregen. Zullen de Philippijnen zich ontwikke len tot een gezonde demo cratie of zullen zij dè kant uitgaan van een „bananen republiek" geregeerd door politici met verontachtza- ming van de burgerrech ten? Dit laatste gevaar .schjjnt thans verminderd te z(jn. (Handelsblad-U.P.-dienst) re moeilijkheden heeft willen scheppen, om over Duitsland te confereren. Chur chill zal waarschijnlijk wel aandringen op een stelsel van non-agressie-pa.cten tussen het Westen en het Sowjetblok. In Frankrijk is men bevreesd, dat Eisenhower en Churchill, pressie zullen uitoefenen, opdat Parijs de Westduitse herbewapening aanvaardt. Inderdaad is Churchill daarvan een voorstander. De Grote Drie zullen over verwerkelijking van de Europese Defensie-Gemeenschap onderhandelen. Churchill wil echter ver mijden, dat besluiten worden genomen, een gesprek met Malenkow zouden torpederen. Zulk een ontwikkeling zou niet iets zijn, waar men in Engeland ge lukkig mee is, en dat blijkt uit de com mentaren. Voorts zijn alle commentators het er over eens, dat deze vergadering van de Grote Drie zeer nuttig is om de defensie van West-Europa te herzien in verband met de ontwikkeling der atoomwapens. De benoeming van Sir Edwin Plowden als feitelijke minister voor atoomenergie komt vandaag, als een bewijs voor de ac tualiteit van dit vraagstuk. WEN Zuiden van ons land bevindt zich een langgerekte gordel van hoge- luchtdruk, die zich van het zeegebied ten Noorden van de Azoren via- Frank rijk naar Zuid-Rusland uitstrekt. In de omgeving van IJsland daarentegen tref fen wij ten gecompliceerd lage-drukge- bied aan. Tussen ih-t systemen komt een krachtige Zuidwestelijke luchtstro ming voordie zich in de afge.lnpen 21/ uur langzaam over ons lund heeft uitge breid; met deze stroming wordt voor deze tijd van het jaar vrij warme lucht aangevoerd. Aldus het K.N.M.l. Een storing die met dc Zuidwestelijke luchtstroming de oceaan is overgesto ken, veroorzaakte vanmorgen regen in Ierland en Schotland. Het voornaamste effect van deze storing op het weer in ons land bestaat in een toeneming van wind en bewolking. Hoewel de kansen op regen ook iets groter worden, blijven deze voornamelijk tof het Noorden van het land beperkt cn dp hoeveelheden re gen zullen gering zijn. De nachten wor den tijdelijk weer minder koud. De waterstanden cp de grote rivieren van vanochtend zijnMannheim 1.87 (—0.07), Kaub 29 I— 0.02). T: ier 1.08 l -0.03). Knbl.-nz 1.20 (onv.) O.OR. Keulen 0.79 n.:T). Ruhrort 2 56 (- 0.08). ï.ohfth 8 '18 0.01). .Xirneeen 6.12 u03). Arnhem 6.56 lonv.i, Ket'de 68 0.02). J lev en. te 0.88 1—0.03), Nq/rhen ia Kante (niet ontv.). Borgharen 39.2.S (-0.00). BeUeJd 10.80 (—0.06), Grava (oav.). 'ET Museumplein te Amsterdam, na dert zijn voltooiing, zo moest eigen lijk het opschrift van deze overzichts foto luiden. Er dringt zich echter, bij het nader bekijken van de nieuwe situatie, die op het kruispunt Van BaerleDe Lairesse is ontstaan, een aspect op, dat tot critiek alle aanleiding geeft. Men ziet hier namelijk de zonderlinge toe stand, dat er een niemoe brede verkeers weg is ontstaan waarvan de toegang ongeveer is af gesnoerd door een vlucht heuvel. Dit is stellig nog zonderlinger dan het mateloos-wyde trottoir op de Weteringschans bij de Vijzelgracht. Soms krijgt men de indruk, alsof zij, die in de hoofdstad verantwoordelijk, zijn voor het in goede banen leiden van het verkeer, meer rekening houden met aardige standplaatsen voor violisten met Bernardshonden dan met ruimte voor het gestadig groeiende aantal auto's; of alsof zij aan pleinvrees lijden. De nieuwe avenue over het Museum plein welker noodzaak van het begin af aan bestreden is wordt tóch al ge handicapt door het feit, dat zij naar een muizenval loopt met alle respect voor de romantische doorgang van het Rijks museum), maar door het nieuwe ver keersknooppunt wordt de toestand be paald zeer irrationeel. Men moet denken aan de kettingdie niet sterker is dan zijn zwakste schakel. Doordat de nieuwe verkeersweg bij zijn begin reeds wordt onthalsd, schijnt hij voor niemendal ge maakt. Daar kunnen duizend lantaarn palen niets aan veranderen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1