'Hoe klein en hoe groot is de mens: F ranse onderwijzers vandaag in staking Romme tornt niet aan kabinet-Drees o Vervolg van pagina 1 I Windkracht zeven - 60 graden slagzij KONINGIN IN RADIOREDE: Zweeds schip zinkt: vier doden 'Ir.Damme' naar VS vertrokken Neergeslagen met hamer Sneeuwstorm verrast V.S. Poolse trawler heeft geen lek Gevallenen van twee oorlogen herdacht Schweitzer niet Oslo naar Twee doden op onbewaakte m HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 ..Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramp toestand is in zicht. Wij ver wachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander gelukwensen," Zo begon de rede, die koningin Juliana Zaterdag vöor beide radio zenders heeft uitgesproken ter gele genheid van de sluiting van Ouwer- kerks dijkgat. Zij vervolgde: „De ramp bleek groter dan er ooit te voren in onze geschiedenis een is geweest. Een heel leger van voortref felijke vaklieden en geoefende solda ten werd voor deze strijd uitgerust, met een staf van uitnemende inge nieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materiaal. Omvangrijk waren de voorbereidin gen. Toch waren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart '53 en in Augustus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusachtige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwerkerk. de zwaar ste was, zodat toen een heel nieuw plan werd vereist en uitgevoerd. Met vertrouwen Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der dijkbeschadigingen en het droogpompen, waarmee het sta dium van de wederopbouw voor het toekomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben gestreden, volgehouden en overwon nen, en boven dat alles uit jegens God, die ons' deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegenover de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle sterkte mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meters waters soms reeds niet al zijn levensgeluk verwoesten. Maar ook. hoe groot kan hij zijn. wanneer het beste in hem wordt opgeroepen; wanneer hij in teg-m.- spoed zich weet schrap te zetten en tè strijden en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt da,n wat hem belaagt, in het geloof dat God. hoe dan ook. eenmaal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen Een kleine Duitse loodsboot heeft Vrijdagavond achttien Zweedse zee lieden opgevist uit de Noordzee, na dat «het vrachtschip, „B.joerkoe", een aanvaring had gehad met een Ame rikaans schip en was gezonken. Vier Zweden verdronken, drie anderen worden nog vermist. Het ongeluk deed zich kort na elf uur voor op ongeveer 30 mijl ten noorden van Bremerhaven. De nacht was helder, de zee enigszins ruw. De oorzaak van de botsing is onbekend Vier reddingboten namen aan de opsporingen deel. De „Bjoerkoe". een Zweeds schip dat ijzererts naar Ne derland bracht is in vijftien meter diep water gezonken. Op het Amerikaanse schip, de 7176 ton metende „Seawind". dat gechar terd was door de Amerikaanse mili taire zeetransportdienst, zijn geen slachtoffers gevallen. (Van een onzer verslaggevers) De KLM Liftmaster „Ir. Damme" is Vrijdag van Schiphol vertrokken naar de Verenigde Staten, waar het toestel tijdens een korte tour good will zal trachten te kweken voor Ne derlandse producten. In het vliegtuig is daartoe een klei ne tentoonstelling ingericht. Het zal bemand zijn met hetzelfde personeel, dat het ook naar Christchurch gevlo gen heeft. De heer Kooper is gezag voerder. De „Damme" zal landen in Phila delphia, Richmond. Cleveland. De troit. Chicago en New York. Aan elk der burgemeesters van deze steden zal een klein geschenk worden overhan digd, afkomstig van de Nederlandse gemeenten Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht en Eindhoven. Een aantal „freight managers" van de KLM zal meereizen om in de VS de nodige contacten te leggen. Over een week wordt het. toestel op Schiphol terug verwacht. De aange kondigde Europese tour van de „Dam me" is uitgesteld wegens de op han den zijnde slecht-weerperiode. Honderd kinderen uit Duitsland worden hier ondergebracht Dinsdagmorgen komt een groep van honderd kinderen uit Berlijn in Nederland aan. De reis is tot stand gebracht door bemiddeling van de Commissie Internationaal Hulpwerk uit het NW en de PvdA. De groep bestaat voor een groot deel uit kinderen vanvluchtelingen uit de Oostzone, die thans in West- Berlijn verblijven. Een ander deel der kinderen uit West-Berlijn leeft in zeer slechte omstandigheden in bunkerwoningen, sommigen zijn oorlogswezen. De jongelui zullen hier drie maan den verblijven bij pleegouders in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en omstreken. De uitzenden de organisatie is de Arbeiter Wohl- fart te Berlijn. De kinderen arriveren Dinsdag morgen met de D-trein om 7.50 uur te Oldenzaal. Zij reizen door naar: Utrecht CS, aankomst 10.18 uur; Rotterdam-Nrd., aankomst 10.59 uur; Amsterdam CS. aankomst 11.12 uur; Den Harig CS, aankomst 11.26 uur. worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Alleen de grote, oppermachtige heelmeester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen. Wanneer een ramp als deze dit alles heeft verwoest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij die ons zegent (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond is op de Soestdijker- straatweg te Hilversum de 31-jarige hoofdverpleegster G. II. door een onbekende man met een hamer neer geslagen. Zij kwam per fiets uit de richting Baarn en ter hoogte van hotel Heide- park zette een man haar achterna. Hij sloeg haar één keer met een ha mer op het hoofd. De verpleegster zakte in elkaar, de man verdween in het bos. Dr. O ter- doom verleende de eerste hulp en constateerde een lichte hersenschud ding en een bloedende hoofdwonde. Verzet tegen politiek van Hongaarse CP Het bestuur van de Hongaarse communistische partij heeft een re solutie aangenomen, waarin verzet tegen de partijpolitiek, „zelfs binnen het centraal comité (bestuur) zelf," wordt toegegeven. Het nieuwe partijprogramma, dat opvoering van de landbouwproductie en van die der verbruiksgoederen tot doel heeft, „kon niet geheel worden uitgevoerd omdat veel partijbestuur ders het niet begrepen. De nieuwe economische politiek van de partij ontmoet gebrek aan begrip, zelfs ver zet. ook binnen het centraal comité," aldus de resolutie. Toch is het nodig de landbouw uit haar „achterlijke positie" te halen en het werk van de partij op het platteland ..dat al jarenlang achter is en zelfs nog meer achter raakt." te bevorderen. Franse Kamer voor Saar-conventies Met de overweldigende meerder heid van 511 tegen 97 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering Vrijdag acht overeenkomsten aan vaard, die het Saar-gebied meer autonomie geven. Prins moet rusten Prins Berhhard moet op medisch advies enige dagen .volledige rust nemen. De behandelende geneesheer zal nader beslissen, of het vertrek naar Etliopië op 11 dezer kan door- Prof. dr. ir. A. J. Kluyver, hoog leraar in de algemene en toegepaste microbiologie heeft de C o p 1 e y-m e d a i 11 c ontvangen van de British Royal Society, Engelands voornaam ste genootschap van geleerden. De Copley-mcdaille wordt be schouwd als 's werelds hoogste on derscheiding op wetenschappelijk ge bied. Zij is prof. Kluyver toegekend voor zijn bijdrage tot verheldering van het fundamentele karakter zijner wetenschap. Prof. Kluyver is thans 65 jaar. Hij werd in Leiden geboren als zoon van een hoogleraar in de wiskunde Hij heeft, gestudeerd in Delft en Wenen en promoveerde op „Biochemische suikerbepalingen." In 1917 tot 1919 verbleef hij als nijverheidsconsulent in Indonesië en ook in de jaren daarna bleef hij in Indonesië, Ceylon en India. In 1922 werd hij hoogleraar in Delft. Prof. Kluyver is voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen en eredoctor van de universiteit van Iowa. Dertien personen zijn Zaterdag in j het noordoostelijke deel der Verenigde otaten het slachtoffer geworden van een plotselinge sneeuwstorm, die uit schieters van 170 kilometer per uur had. Bovendien moesten duizenden ge zinnen langs de kust van New York, New Yersey en New England worden geëvacueerd, doordat de vloed ander half tot twee meter hoger kwam dan normaal. Het water drong door tot enkele tunnels der ondergrondse van New Xork, zodat het verkeer op verschil lende lijnen moest worden onder broken. De pontdienst tussen Manhattan, Staten Island en New Yersey werd gestaakt, omdat het meren door de hoge watersiand onveilig werd. Later op de dag kon ook deze dienst worden herval. Nabij Philadelphia zijn drie perso nen door kolendamp gestikt in hun ingesneeuwde auto. Zij hadden de motor laten lopen om het warm te hebben. De chef van de Amerikaanse me teorologische dienst heeft een onder zoek gelast, hoe het mogelijk was, dat de dienst door de storm volledig is verrast. Kapitein Pohnke wist niet wat er met zijn schip „Satumia" vorige week in de nacht van Zondag op Maandag was gebeurd. Niemand zal het ooit weten. Want het schip, een Poolse trawler, die met water in de machinekamer door de sleepboot „Holland" van Doeksen in IJmuiden is binnengebracht, was niet lek. Dat is bij het onderzoek in IJmui den gebleken Hier heeft men de Pool, die zich liet slepen zonder lek te zijn, ook nog even aan de ketting gelegd, De kapitein weigerde name lijk het Lloydcontract op basis no cure no pay, radiotelefonisch afge sloten met Doeksen, te tekenen. Later is dat echter toch gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) Een ogenblik is het stil geweest Zaterdag, om de doden te herdenken, die twee wereldoorlogen eisten. Het was vier uur 's middags en zes sol daten stonden roerloos op wacht naast de katafalk met de stil bran dende kaarsen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daar, aan die symboli sche baar, hadden hoge vertegen woordigers van vele landen en orga nisaties hun kransen gelegd, daar waren in drie talen de gevallenen herdacht, die hun leven hadden ge geven in een onmenselijke strijd. Toen het stil was geworden in de kerk, en men alleen nog vaag de tinkelende: trams- en de toeterende auto's op de Dam kon horen, sprak reverend G. Brown, OSM. „Wij En gelsen alleen al," zei hij, „verloren in Nederland vijftienduizend soldaten. En daarom zijn wij Nederland dank- (Van onze Parijse correspondent) Vandaag zullen als gevolg van een 24-uursstaking van al het onderwijzend personeel, alle scholen in Frankrijk zijn gesloten. Niet alleen de lagere scholen, maar alles wat ligt tussen kleuterklas en universiteit. Om de kinderen geen ongerief aan te doen en hen die dag niet op straat te laten zwerven, heeft de federatie van onder wijzend personeel tot alle ouders het verzoek gericht, hun kinderen op 9 November thuis te houden. De eerste grief der onderwijzers is. dat de begroting van het Openbaar Onderwijs geen gelijke tred houdt met de uitbreiding van het aantal leerlingen. Toen in September—October van dit jaar. na afloop van de zomer- vacanties. de scholen heropend wer den, waren er in totaal 325.000 leer lingen méér dan verleden jaar. Of schoon deze toeneming te voorzien was, is weinig gedaan voor de bouw van nieuwe scholen en verruiming der klassen. Het gevolg is, dat de lokalen over vol zijn en op vele plaatsen de hygië nische toestanden op de scholen ten hemel schreien. Daar komt nog bij, dat er een schrikbarend gebrek is aan onderwijzend personeel. Onmiddellijk verhand houdt hier mee de tweede grief van de federatie van onderwijzend personeel: een veel te lage bezoldiging. De goede krachten, vooral bij het hoger onderwijs, lopen weg en zoeken' de veel beter betaalde betrekkingen in het particuliere bedrijf. De derde klacht is van algemener strekking. Het onderwijs in Frankrijk heeft een departementaal karakter, dat wil zeggen: aan het hoofd van het departementale onderwijs staat een inspecteur en aan het hoofd van een groep departementen een rector onafhankelijk van de regering. De bedoeling van de regering is de verantwoordelijkheid voor het natio naal onderwijs aan deze inspecteuren en rectoren te ontnemen en over te dragen aan de prefecten, ambtena ren van de staat. Tegen dit laatste komt het onder wijzend personeel in verzet. Het wil op het onderwijs als zodanig geen enkele inmenging van politieke partijen, noch van een communis tische. noch van een socialistische, noch van een katholieke partij. Het onderwijs in Frankrijk is tradi tioneel openbaar onderwijs en daar houdt de federatie strikt aan vast. De federatie omvat "an de 225.000 leerkrachten. 200.000 georganiseerde leden. Zij heeft, zich vrij kunnen hou den van de splitsing in communisten en modernen en treedt naar buiten op als een autonome, zelfstandige federatie. Binnen dit federale verband bot sen de stromingen van CGT (com munisten) en CGT/F-0 (modernen) tegen elkaar op, maar tot dusver zijn stroom en tegenstroom toch binnen dezelfde bedding gebleven, al heeft in de loop der na-oorlogsjaren het water wel eens hoog tegen de dijken ge staan. baar, dat wij elk jaar opnieuw in de Nieuwe Kerk bijeen kunnen komen voor een ogenblik van bezonnen stilte Nadat gesproken was door Mare Jospin en prol', mr, I. A. Diepenhorst werd vier en twintig maal een krans aan de voet van de katafalk gelegd. Namens de Koningin en de Prins, door de ambassadeurs en de gezanten van twaalf geallieerde landen, door de commandanten van drie oorlogs schepen, door de burgemeester van Amsterdam, door vertegenwoordigers van een aantal organisaties. Nauwelijks een uur duurde de plechtigheid. Daarna ontving burgemeester de autoriteiten die aan de bijeenkomst' 'm de Nieuwe Kerk^ deelnamen, ten stadhuize. Dr. Schweitzer heeft uit Lambarene telegrafisch meegedeeld, dat hij wegens drukke werkzaamheden niet naar Oslo zal komen om er zijn Nobelprijs voor de vrede in ont vangst te nemen en de traditionele rede te houden. Schweitzer zal de prijs besteden om een nieuw ziekenhuis te bouwen in Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika. Het is mogelijk dat Schweitzer, die thans 78 jaar is, in het voorjaar naar Europa komt. Prof. Heeroma aanvaardt leerstoel Nedersaksiscli Zaterdagmiddag heeft dr. K. H. Heeroma het ambt van hoogleraar- in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte aan de Universiteit in Gro ningen aanvaard. De leerstoel in hel Nedersaksisch is daarmee officieel bezet, Met het instellen van deze leerstoel is een jarenlang streven van d< Groningse Beweging, waaraan de naam van de heer K. ter Laan on verbrekelijk blijft verbonden, offi cieel erkend en bekroond. Niet langer met tegenzin Resultaat: Handen als fluweel! U behoeft de dagelijkse afwas niet meer met tegenzin te doen. Dat ver velende werk wordt een pleziertje met Castella Vaatwas. In een handom draai is alles aan kant... ook het vuil ste en vetste vaatwerk blinkt U weer deelnamen ten stadhuize, tegen. Een eetlepeltje Castella Vaat was verschaft U genoeg Actief Schuim, om stapels borden, lepels, pannen etc. in een ommezien te reini gen. U kunt ook Uw handen zonder ongerustheid aan dit heerlijke sop toevertrouwen: zij worden zacht als fluweel! Haal zon oak Castella Vaat was (25 ct) nog vandaag in huisl lllllllllll! Op de onbewaakte overweg in de Almeloseweg te Raai te is Zondag avond een personenauto door de trein die om 19.21 uur van Raalte vertrok naar Nijverdal, gegrepen. De bestuurder van de auto, de heer B. Boerhof uit Boerhaar bij Wijhe, werd zwaar gewond. De beide andere inzittenden, de 85-jarige P. J. van den Belt uit Olst. en diens 48-jarige dochter Anna, werden op slag gedood. De toestand van de heer Boerhof is zorgwekkend. Vrouw wint ƒ40.000 De jury van de OMO-prijsvraag heeft zich door de berg van ruim een millioen inzendingen heengeworsteld (met assistentie van een groot aantal werkstudenten) en de beslissing is thans gevallen. De eerste prijs gaat naar een vrouw, die in de omgeving van Eind hoven woont en die «dus mag kiezen tussen een huis of ruim veertig dui zend gulden. Woenslag 11 November zult u weten wie zij is en waar de andere prijzen terecht zijn gekomen. Een 27-jarige moeder uit Nieu- wenhagen, die haar vijfjarige zoontje zo gruwelijk had mishandeld, dat men aan haar geestvermogens twij felde, is veroordeeld tot drie maan den, waarvan twee en een halve maand voorwaardelijk. Het Deense ms. „Argus", dat Vrijdagavond bij Schiermonnikoog is gestrand, is Zaterdagavond door een sleepboot in Zoutkamp binnenge bracht. De oudste inwoner van Nieuw koop, de heer Matthijs Marinus, is Zondagmorgen in de leeftijd van 102 jaar overleden. Zijn voorkeur voor de brede basis, zo verklaarde de heer Romme ook, was zelfs niet aan het wankelen ge bracht door de „politieke vrijage", welke mr. Burger, de fractieleider van de PvdA, tijdens de algemene be schouwingen met de anti-revolution- nairen had bedreven, Eenheid Het vijfde congres van de KVP in Utrecht gehouden stond in het teken van het streven naar politieke eenheid der Nederlandse katholieken binnen deze partij. De leiding was In handen van de heer Chr. Matser, burgemeester van Arnhem, een van de twee vice-voor- zitters, die de KVP telt. In zijn openingsrede heeft deze getracht een antwoord te geven op de crltiek, welke mr. Burger tijdens het Kamerdebat op het eenheidsstreven had geoefend, voor zover dit een gevaar voor de de mocratie inhoudt. Prof. Romme had in de Kamer zul'k een antwoord ge weigerd. De heer Matser trachtte thans de bezwaren van mr. Burger te weerleg gen .waarbij hij de. goede bedoelingen van de socialistische fractieleider t:en opzichte van de democratie voorop stelde. Maar de democratie, aldus de heer Matser, brengt mede. dat geen der bona fide partijorganisaties het recht heeft, een der andere haar grondslag te verwijten. „De democratie immers biedt de burgers de vrijheid, zich in partijen Groningens grootste coaster te water Op hetzelfde ogenblik, dat bericht binnenkwam over de moeilijkheden van de „Columbus" op de Noordzee, werd voor dezelfde rederij op de werf van de firma gebroeders Nlestern en Co te Delfzijl de grootste coaster, welke ooit voor de Groninger vloot werd gebouwd, te water gelaten. Het was het motorschip Kroonborg, ge bouwd voor E. Wagenborg's scheep vaart en expeditiebedrijf N.V. te Delfzijl Het schip heeft een inhoud van 499 brt. en een draagvermo gen van 1050 ton dead-weight,. Het is tevens het grootste open shellterdek- type, dat ooit werd gebouwd. De afmetingen zijn: lengte over alles 73,5 meter, breedte 10.45, diep te 5.75 meter. Het schip wordt voor zien van drie masten en twee laad- palen. Het geheel wordt electrisch ingericht en krijgt acht electrisch te bedienen lieren. Voor de voortstuwing wordt een 1150 pk Industriemotor in gebouwd. 0 Vervolg van pagina 1 De negende man, matroos Siebke de Haan, kon er niet meer bij. Hij stond aan de davits, maar de wilde zee belette hem in de sloep te springen. De „Mayflower" het was Zater dagmorgen half elf zwenkte naar stuurboord en met een sprong be landde Siebke de Haan op zijn dek. De „Prince Victor" stoomde naar Grimsby. Schipper Van Dierendonck van de „Mayflower" en schipper Savel Cuyeen van „La Madeion" vonden het echter raadzamer met hun schepen in de nabijheid te blij ven. Urenlang hebben kapitein Olden- burger uit Appingedam en kok Van Staalduinen uit Meppel toen ge tracht het schip boven water te houden en te besturen. Tot het niet meer ging. Tegen half vijf Zaterdagmiddag is „La Madelon" ten slotte langszij ge komen. Nog bijtijds Gevaarlijk langszij... Want het schip sloeg met Kracht tegen de zin kende „Columbus" en werd aan de stuurboordreling, ter hoogte van de brug, zwaar beschadigd. Met z'n tweeën zijn de kapitein en de kok overgesprongen. De kapi tein kwam heelhuids op het dek van „La Madeion" terecht, maar de kok viel tussen de zinkende „Columbus" eh de Belg in het kolkende' water. En het is een wonder, zo vertelt hij zelf, dat hii er levend is afgekomen. Hij kwam in het schroefwater van de Belg terecht. Kok v. Staalduinen wist echter een lijntje te pakken en via de sterke hand van matroos De. Vaux belandde ook hij veilig op het dek van de Belg. Een ingedeukt tinnetje sigaretten had hij bij zijn redding nog in zijn hand. Samen met een nat briefje van tien was het alles, wat hij had kunnen redden. Aan boord van „La Madeion" hebben zij daarna de sleepboot „Holland" snel zien naderen. Te laat echter In minder dan twintig minuten tijds zonk de in 1952 op de scheepswerf Foxhol gebouwde „Columbus", een 499 ton metende coaster van de rederij E. Wagen borg te Delfzijl, in zijn graf. In IJmuiden zijn kapitein Olden- burger, met zijn negen en twintig jaren wel een heel jonge comman dant, kok Van Staalduinen, dertig jaar oud, en volmatroos De Haan, vijf en twintig jaar oud, snel in een taxi gestapt en na het afleggen van de gebruikelijke verklaring voor de Raad van Scheepvaart, naar huis gekoerst. Veilig en wel, na een gevaarlijk avontuur en zonder de „Columbus", die thans noordwestelijk van Texel in de geveegde zone rust. te verenigen op de grondslag die zij zelve verkiezen." De grondslag van de KVP is voor iedere katholiek onfeil baar en stelt voor hem elke andere grondslag ter zijde. Handhaving en versterking van de democratie noem de de heer Matser in het bijzonder een taak van de katholiek, omdat die uit beginsel verdraagzaam is. Ondanks het polemische uitgangs punt was de redë van de heer Matser gekenmerkt door een zekere gematigdheid. Was dit er de oor zaak van. dat prof. dr. J. J. Gielen, de tweede vice-voorzitter van de KVP, aan het applaus na deze rede niet deelnam? Nieuwe schoolstrijd. Gematigdheid bleek namelijk beslist niet het uitgangspunt te zijn van de inleiding, welke de heer Gielen Zater dagmiddag voor. een sectie van het congres hield over de toekomstige on derwijspolitiek van de KVP. Hij licht te daarbij een aantal stellingen toe, die moeten leiden tot de aanvaarding van een resolutie. De heer Gielen streed met grote felheid voor de inluiding van een nieuwe phase van de oude school strijd. In deze phase moest zijns inziens bereikt worden, dat het bij zonder onderwijs regel en het open baar onderwijs nog slechts als aan vulling zal worden beschouwd. Hij beerde zich vooral tegen verschijn selen, die kunnen leiden tot een „verbijzondering" van de openbare school, omdat daardoor het verschil tussen openbaar en bijzonder onder wijs zou komen te vervallen. Het optreden van de heer Gielen bleek bij zijn hoorders allerminst on verdeelde instemming te wekken, Mr. Schelfhout, medewerker van het Ka tholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, verweet hem, dat zijn gedachten nog geheel stamden uit de tijd. welke aan het bereiken van de pacificatie in de onderwijspolitiek in 1917 voorafging. Het; loslaten van de pacificatiegedachte, die in de Grondwet is neergelegd, achtte deze spreker weinig aanbevelenswaardig. Ook het Tweede-Kamerlid pater dr. Stokman keerde zich Legen de stellingen van oud-minister Gielén. Hij vond het niet verstandig, thans een nieuwe schoolstrijdphase tot programmapunt van de KVP te maken. Andere deskundigen lieten eveneens een waarschuwend geluid horen. Zo verweet men de heer Gielen, dat hij te veel op het ka tholieke en te weinig op het alge meen Nederlandse belang had gelet. De heer Bernard Verhoeven, die vier jaar lang voor de KV P-fractie in de Tweede Kamer de cultuurpoli tiek heeft behandeld, was ten zeerste verontwaardigd over de onverant woorde wijze, waarop prof. Gielen de actieve cultuurpolitiek had afgedaan. Hij voelde er niets voor, door het aanvaarden van onvoldoende door dachte resoluties de politieke eenheid der katholieken tot een soort „slogan" te maken. Deze stormachtige ontwikkeling leidde er toe, dat een commissie de resolutie van professor Gielen ge ducht onder handen moest nemen. Er kwam toen een heel ander resul taat uit de bus, dat Zondagmorgen in de plenaire vergadering van het congres ter nadere discussie met luid applaus werd aangenomen. De voorrang van het bijzonder onder wijs staat er nog wel in, maar dan als algemeen beginsel en niet als actueel programmapunt. Er zijn ook nog resoluties aange nomen op het terrein van de sociaal- economische en dat van de interna tionale en supra-nationale politiek. De inleidingen, welke daaraan voor afgingen. waren er kennelijk op af gestemd,. om zo min mogelijk stof tot meningsverschil op te leveren. Mr. B. J. M. van Spaendonck, die de sociaal-economische politiek behan delde, kreeg het verwijt te horen, dat hij daarbij van „noodwct-Drees" had gesproken. Een der afgevaar digden meende namelijk, dat die aanduiding dc KVP al veel te veel kwaad heeft gedaan. De heer Van Spaendonck beloofde daarop braaf, voortaan nog slechts van „noodwet ouderdomsvoorziening" te spreken De wijze, waarop alle dne de re soluties ten slotte tot stand kwamen, mocht weinig overtuigend heten. Dat zij „het bewijs" van de noodzaak van de politieke eenheid der katho lieken opleveren, kan men moeilijk serieus nemen. Vermeld zij nog, dat het congres protesttelegrammen tegen de kerk vervolging in Polen heeft gezonden aan de Poolse gezant in Nederland, aan de Paus en aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Minder echtscheidingen Minder echtelieden in Frankrijk gaan tegenwoordig Manhaftig uit elkaar dan kort na de oorlog: het aantal echtschei dingen bedroeg in 1952 der tig duizend, tegen 57.000 in 1947. toen deze bij een Ameri kaans agentschap in Duits land in dienst was. Naar haar dochter Mevrouw Babette Stein- hauer, een 65-jarige Duitse uit Anspach, is dezer dagen aangekomen in New Jersey (VS), waar haar dochter ernstig ziek ligt. De reis werd mogelijk ge- mdakt, doordat een bond en een aantal Amerikaanse sol daten 565 dollar (2150 gul den) voor haar bijeenbrach ten. De dochter, mevrouw Mary Ann Schempp, had haai man voor hel eerst ontmoet., Een ontsnapte stier stak dezer dagen zijn kop door de deur van de porselein winkel van mevrouw Marion McGill uit Toronto in Cana da. Mevrouw McGill begon wel te gillen, maar sloeg er zo manhaftig met haar ar men op los, dat de stier de vlucht nam Bedelbrieven De 44-jarige Duitse sloten maker Hermann Rosenberger uit Koblenz, dieverleden ■weelc ruim een half millioen gulden heeft gewonnen bij een voetbalpool, heeft se dertdien ruim 7000 bedel brieven ontvangen. Hiervan waren er 3000 aangetekend. Spaargeld iveg De 45-jarige Margherita Vecci verliet dezer dagen de gevangenis te Venetië met 14.000 lire (84 gulden) op zak: het spaargeld, dat zij had overgehouden tijdens haar 23-jarig verblijf in de gevangenis wegens moord op haar verloofde. Een paar minuten latei- ontmoette zij een vreemde in een naburig café. Zij dron ken een paar glazen wijn om haar vrijlating te vieren en toen Margherita bij kwam, was haar spaargeld verdwenen. Toch uitbetaling Het hoogste gerechtshof van Los Angeles in de VS heeft mevrouw Moore de helft toegekend van de le vensverzekering van 25.000 dollar op naam van haar Veel gegadigden Volgens geruchten aan de Franse Rivièra zal prins Rainier III van Monaco zich binnenkort gaan verloven. echtgenoot, die zij met een Alleen weet men nog niet revolver heeft doodgescho- wie de uitverkorene is. ter|. Blijkbaar is aan de ro- Mevrouw Moore is hier- mance met de Franse film voor reeds tot een gevange- ster Gisèle Pascal een einde nisstraf veroordeeld, maar in gekomen, maar er zijn nog afwachting van een uit- uier andere schonen wier spraak van het hof van naam samen met de zijne cassatie, is zij op vrije voe- genoemd wordt: de 21- ten gesteld tegen een borg- jarige prinses Isabelle stelling van 10.000 dollar. (oudste dochter van de Graal van Parijs, de Franse Sneeuwman troonpretendent), de 19-jari- T3™Hriv,,cHc„v,Q „««ct»™ Oe prinses Maria Pia (doch- J wi ter van ex-koning Umberto van een tempel in het Hi- jtalië), een Luxemburg- malaya-gebergte hebben aan prinses (wie precies, is Indische bergbeklimmers een onb%kend) en „een nicht van sehpHpl Wn *,Pn H.p naar k Qntbre. ken nadere gegevens). Aardig grapje De politie in de Canadese Te diep in het glaasje... gezakt! OOSTENRIJK heeft een serie postzegels (met toeslag) uitgegeven ten bate van de herbouw van een evangeli sche school in Wenen /Karl- Kepler. de boi stadt). Op de postzegels zijn Theophil von IIc deze school afgebeeld, een een Luther-bijbel. boerenhuis, de astronoom schedel laten zien, die, naar men meent, afkomstig is van een der geheimzinnige schepsels die in de streek zouden voorkomen. Zij worden wel „verschrik kelijke sneeuwmannen" ge noemd, soms beschreven als pi^ate^ Kitchenerheeft" een wezen dat het midden 13-jarig meisje opgespoord, houdt tussen een mens en dat zich op vreemde manier een aap en dan weer als een per telefoon amuseerde, soort beer. Zij koos uit het telefoon- Volgens de Indiërs was de bode op goed geluk namen schedel bijzonder dik en be- van mannen, wier voorna- zet met roodbruin haar. men voluit vermeld stonden. Ze belde op, vroeg naar de den tienduizend mark wisten Kerstmannetjes tekort nian en als zijn vrouw ant- te bemachtigen. woordde dat hij er niet was, Het waren een kellner een In de grote Londense ma- hing ze een heel relaas op telefonist en een chasseur, die gazijnen is dringend behoefte over een liefdesgeschiedenis als „ogen, oren en vingers" op aan Kerstmannetjes die met hem. „Ik wist niet dat elkaar afgestemd waren. De daar de kinderen over hun hij getrouwd was," zei ze kellner keek welke gasten in bolletje willen strijken en dan een paar vriendelijke woor den tegen hen zeggen. Maar V olmaahte samenwerking De politie van Neurenberg heeft drie hoteldieven ingere kend, die binnen twee maan- de eetzaal waren en waar- De politie heeft maar van schuwde de telefonist, die op 1 paar gevallen kennis ge- zijn beurt de chasseur een loper ondanks de beloning van kregen en vermoedt dat er seintje gaf. .ongeveer 125 gulden per week heel wat vrouwen in Kitche- Deze glipte met zijn er te weinig liefhebbers ner zonder reden hun echt- de kamers binnen en door genoten koel bejegenen. zocht de bagage.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2